PZC Onderzoek naar toekomst havens Zon redt tweede dag mosselfeesten Knolselderij en winterwortel anders geteeld Regen drijft akkerbouwers in het nauw 9 Ministerie verwacht problemen voor sector op arbeidsmarkt Jongen valt van dak ZWARTE VOGELS IN DE BOMEN :nf 2002 YELLOW ME, YELLOW YOU nf 2002 Instituut voor Zorg en Welzijn bezoekt Zeeland Restaurant ontruimd na brand Echtpaar zwemt Haringvliet over Tuinhuisje ontploft Automobilist rijdt tegen lichtmast Commando Woensdrecht wisselt lezers schrijven GSM Land-art III Nieuwe uitgave Zilveren Gids Noodaggregaat gestolen in Kats swb maandag 26 augustus 2002 doorRinus Antonisse COLIJNSPLAAT - Door een strenger beleid voor gebruik van bestrijdingsmiddelen moe ten boeren teelten aanpassen. De ontwikkeling van een andere teeltwijze voor knolselderij en winterwortelen speelt daar op Het thema staat dit seizoen cen traal in de veldproeven van DLV- Adviesgroep op boerderij De Rusthoeve bij Colijnsplaat. Belangstellenden kunnen 11 en 12 september tijdens open da gen kennis nemen van de resul taten. De gewassen knolselderij en winterwortelen zijn voor een aantal bedrijven belangrijke pijlers. Over de teelt is in de loop van jaren veel kennis opgedaan. Het gaat om een vrij kleine teelt: 1530 hectare knolselderij en 4836 hectare winterwortelen in 2001. Officieel onderzoek naar de teelt vindt maar in beperkte mate plaats. Door het beleid voor gebruik van bestrijdingsmiddelen zijn er voor de telers van knolselde rij en winterwortelen nog maar weinig middelen overgebleven die kunnen worden toegepast. Volgens DLV is zonder chemie een goede rentabiliteit van de teelten niet te behalen. Spook beeld is: een Hollandse erwten soep zonder Hollandse knolsel derij. Daarom heeft de adviesgroep de veldproeven opgezet, met als doel het ontwikkelen van duur zame teelten, die ook rendabel zijn. Gekeken wordt onder meer naar chemische en mechanische onkruidbestrijding, wanneer dierlijke mest toepassen en de beste opkweekmethodes. Voor de wortelen wordt gekeken naar de soorten die kunnen worden geteeld. Er is ook een biologisch geteeld veld opgezet. Bemesting DLV houdt zich ook bezig met het aanschei"pen van de bemes ting in aardappelen. Dit is even eens een gevolg van striktere regels van de overheid voor ge bruik van mineralen. Het is be langrijk dat het toedienen van mest zo doelmatig mogelijk ge beurt, met zo weinig mogelijk verliezen (en uitloop naar het oppervlaktewater). Op De Rust- hoeve is een proef met voorna melijk organische meststoffen uitgezet. Op 11 en 12 september zijn de proeven te bekijken. Er worden toelichtingen en rondleidingen verzorgd. De officiële opening van de 'proefdagen' gebeurt 11 september om 13.30 uur door A. Maarsingh, voorzitter vakgroep akkerbouw van LTO Neder land. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het ministerie van Economische Zaken gaat in het najaar onderzoek doen naar de toekomst van de Nederland se havens. Behalve Rotterdam en Amster dam, worden ook Vlissingen, Terneuzen, IJmuiden en Eems- haven/Delfzijl tegen het licht gehouden. Speciale aandacht gaat uit naar de ontwikkeling van de arbeidsmarkt. De ver wachting is dat in veel haven sectoren personeelstekorten ontstaan. Binnen zeven j aar gaat een grote groep havenwerkers met ver vroegd pensioen. Hoe groot de groep precies is en welke pro- TERNEUZEN - Een twaalfjari ge jongen is zaterdagmiddag met spoed overgebracht naar het ziekenhuis De Honte, nadat hij in de Korte Kerkstraat in Terneuzen van het dak van een leegstaand pand was gevallen. De jongen, afkomstig uit Schie dam, was tijdens het spelen door een lichtkoepel gevallen. Het incident gebeurde rond kwart voor twee. Hij liep enkele diepe snijwonden in zijn been op. Hij is per ambulance voor medische verzorging overgebracht naar het ziekenhuis. Advertentie muziektheater op locatie bij Goes ontroering waar ontreddering troef is wo 28 t/m za 31 aug en di 3 t/m za7sept 20u30 €20,= boerderij Hongersdijk, Roodewijk festivalhart Abdij Middelburg skiffelmuziek van Ferre Grignard do 29 aug 21u30 gratis blemen er door hun vertrek ont staan, is niet duidelijk. Om te voorkomen dat sectoren zwaar wox'den getroffen, zet het minis terie de zogenoemde Arbeidsra- dar in. Dat is een instrument waarmee de arbeidsmarktsituatie voor een bepaalde beroepsgroep wordt onderzocht. Het onderzoek probeert onder meer antwoord te geven op de vraag hoe het personeelsbe stand in de havens er nu uit ziet, en hoe de arbeidsmarkt is in en rond de havens. Ook wordt de doorstroming van personeel in de havens onder zocht en wordt er een bekeken welke problemen de komende jaren te verwachten zijn, en wel ke maatregelen er genomen kunnen worden om die op te los sen. In dit onderzoek wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van bestaande informatie. Daar door kan het onderzoek volgens Economische Zaken in een be trekkelijk kox-te periode worden uitgevoerd. Het onderzoeksbu reau dat het onderzoek uitvoert, krijgt ondersteuning van een begeleidingscommissie, samen gesteld uit vertegenwoordigers van de vakbonden, de havens, onderwijswereld, arbeidsbe middelaars en overheden. Het ministerie moet de offerte voor het onderzoek nog uitbren gen. Ook de precieze onder zoeksopdracht moet nog worden geformuleerd. De vak bonden zijn blij met het onder zoek. De havens staan volgens hen economisch zwaar onder druk, zowel door concurrentie met Antwerpen en Hamburg als door de economische terug- gang. Het is volgens de bonden dan ook van belang niet alleen knelpunten te signaleren, maar ook oplossingen te bedenken zodat de toekomst van de ha vens kan worden gegarandeerd. De akkers op de Braakman staan blank, het water dreigt de wortels van de gewassen te verstikken en zo de oogst te bederven. door Harold de Puysseleijr PHILIPPINE - De zware regenval in het afgelopen weekeinde kan voor som mige akkerbouwbedrijven in Zeeuws- Vlaanderen wel eens de nekslag betekenen. Dat zegt akkerbouwvoor- man Joris van Waes van de afdeling Zeeland van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO). Vooral in Midden-Zeeuws-Vlaandei'en zit een aantal akkerbouwers volgens Van Waes 'goed in de problemen'. ,,Maar dat is niet verwonderlijk. Eerst is er 84 millimeter regen gevallen, en daarna nog eens tussen de 70 en de 90 millimeter", aldus Van Waes. De regenbuien van de voorbije week zijn van negatieve invloed op alle ge wassen die momenteel nog op de akkers staan, waaronder aardappelen, bruine bonen, wortelen en witlof. De regen is volgens Van Waes vooral fu nest voor de pootaardappelen. ,,Die hebben op dit moment weinig weer stand en als de wortels te lang onder water blijven staan, stikken ze." De Zeeuws-Vlaamse akkerbouwvoor- man wijst op eerdere slechte jaren voor de akkerbouwers. Derde keer „Sommige bedrijven zijn al in 1998 en in 2001 getroffen, en nu dus voor de der de keer. Voor de bedrijven die daarmee foto Charles Strijd te maken hebben, is dat rampzalig." Een schadebedrag durft Van Waes niet te noemen. Wel durft hij de uitspraak voor zijn rekening te nemen dat die in zijn totaliteit in de honderdduizenden exiro's loopt. De voorzitter van de vak groep Akkerbouw van de ZLTO advi seert getroffen landbouwers hun scha de vast te leggen op foto of video. „Dat is essentieel om later feitelijk bewijs te kunnen leveren van wat er op een be drijf is gebeurd." MIDDELBURG - Het Neder lands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) brengt op don derdag 29 augustus een werkbe zoek aan Zeeland. Voorzitter H. Simons van de raad van bestuur en H. van Ewijk, be stuurslid, nemen bij Scoop in Middelburg deel aan een mini conferentie over de sociale in frastructuur van de provincie. Simons en Van Ewijk discussië ren met wethouders en ambte naren van de zeventien Zeeuwse gemeenten, met gedeputeerde L. Coppoolse (welzijn) en met directeur D. van den Bout van Scoop over de vitaliteit van het platteland, de gezondheidszorg en de invloed van de Wester schei detunnel en de Wester- schelde Container Terminal op het sociale klimaat van Zee land. Bovendien brengen zij een bezoek aan Schouwen-Duive- land, waar ze een toelichting krijgen op het project Duurza me Sociale Ontwikkeling. Het openbare debat dat donder dagavond zou plaatsvinden, komt te vervallen. (Advertentie) door Edy de Witte PHILIPPINE - „De activiteiten rondom de Mosselfeesten in Philippine spelen zich voorna melijk buiten af. Het welslagen van zo'n openluchtfestijn is sterk afhankelijk van het weer", zegt woordvoerder Albert van Leeuwen van het organiserende Mosselfeesten-comité zater dagmorgen bij de start van de festiviteiten. Op dat moment staan de hemelsluizen helaas nog wijd open. Zondag maakte een waterig zonnetje veel goed. Ondanks het weer stapten op de eerste dag zo'n honderdvijftig fanaten op de fiets voor de mos- selrit over diverse afstanden. De Mosselfeesten-wandeltocht bracht zelfs vijfhonderd deelne- mers op de been. Met regenjack of paraplu gingen zij op pad voor een trip van zeven, veertien of één en twintig kilometer. „In beide gevallen waren er wel be duidend minder deelnemers dan voorgaande jaren", merkt van Leeuwen. „Maar toen was het weer ook veel beter.Toen in de namiddag zich toch de eerste zonnestraaltjes lieten zien, stroomde er toch al snel veel volk toe. Op de terrasjes werd het gezellig druk. De Mosselfeesten zijn een be grip in de regio De bakjes ge kookte mosselen vinden altijd gretig aftrek. Een omlijsting van dit culinaire hapje met een kermis, rommelmarkt, een kin deratelier, paardentram, bingo en vooral veel muziek zet het mosseldorp stevig op de kaart. En daar draait het vooral om. Willy Neyt kreeg van mosselko ningin Suzanne Bosschers voor zijn verdiensten ter promotie van het mnsspldnrn en affiniteit ZIERIKZEE - In Zierikzee is zaterdagavond het restaurant Boa-Tarde aan de Engelse Kade ontruimd nadat er brand was ontstaan in de keuken. Rond tien uur raakte de bakplaat, waarop spare-xibs worden bereid, oververhit. Door de combi natie van vleesvet en een hevige rookontwikkeling, slaagde het personeel er niet in de vlammen zelf te doven. Het restau rant zat op dat moment vol klanten, die verder zonder proble men naar buiten konden vluchten. De brandweer van Zierik zee rukte uit voorzorg uit met twee blus wagens. Die hoefden niet in actie te komen. Het vuur kon snel worden gedoofd door de plaat af te dekken en het gas af te sluiten, aldus postcom- mandant J. Juffermans. De brandschade bleef beperkt tot het keukengedeelte. De eetzaal raakte bedekt onder een laag roet. Eén personeelslid kreeg te veel rook binnen en moest worden behandeld door een arts. Het totale schadebedrag was gisteren nog onbekend. BURGH-HAAMSTEDE - Riet Driessen uit Burgh-Haamste- de heeft haar persoonlijk record in de Haringvlietoversteek met dik vijf minuten verbeterd. De zestigjarige deelneemster zwom zaterdag in één uur en 22 minuten van Hellevoetsluis naar Stellendam. Haar echtgenoot Harm Driessen deed drie minuten langer over het 3,2 kilometer lange traject. Hij was met 63 jaar tevens de oudste deelnemer uit het veld van 76 zwemmers en samen met zijn vrouw de enige Zeeuwen onder het gezelschap. De winnaar had krap vijftig minuten nodig om de overkant te bereiken. Riet Driessen is dik tevreden over het bereikte resultaat. „De wind zat schuin achter ons, dus het ging best lekker, hoewel ik toch twee keer kramp heb gehad onderweg. We zijn weliswaar in de achterste regionen geëin digd, maar we waren nog niet de laatstenTrots is ze bovenal op haar echtgenoot, die de zwemtocht volbracht met twee kunstknieën. Vorig jaar moest hij om die reden nog afhaken. Deelnemers in de competitie mosselen opensteken aan het werk. WESTKAPELLE - Een tuinhuisje in de Zuidstraat in West- kapelle is zatei'dagavond rond negen uxxr ontploft. De oor zaak was een niet goed afgesloten gasbrander. Door de opeen hoping van gas ontstond er bij het aanslaan van de koelkast een ontploffing. Er raakte niemand gewond. Het huisje ging volledig in vlammen op. VLISSINGEN - Een 23-jarige Vlissinger is zaterdagochtend om vijf uur in de Paul Krugerstraat, ter hoogte van het Stad huisplein, tegen een lichtmast aangereden. Een 22-jarige Vlissingse passagiere raakte gewond en werd per ambulance naar het ziekenhuis overgebracht. De bestuurder ter observa tie eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn voertuig en de lichtmast raakten zwaar beschadigd WOENSDRECHT - Luitenant-kolonel H. Corporaal draagt morgen het commando van de logistieke divisie op Vliegbasis Woensdrecht over aan luitenant-kolonel E. Schevenhoven. Corporaal wordt hoofd van de afdeling helikopters op het hoofdkwartier van de Koninklijke Luchtmacht in Den Haag. De logistieke divisie in Woensdrecht voert het hoger onder houd uit aan de vliegtuigen van de luchtmacht en zorgt voor de opslag en bevoorrading van vliegtuigmaterieel voor alle vliegbases in Nederland. met het 'zwai-te goud' uit de zee zaterdagmiddag de 'gouden mossel' omgehangen Deze ras echte gepensioneerde inwoner van Philippine maakt zich sterk voor het behoud van de historie van het dorp. Mede door zijn in spanningen kon vorige week pen wandelbrueie over het Phi- lippinekanaal, de vroegere ver binding met open zee, worden geopend. Verder is Neyt zeer ac tief in het plaatselijke parochie werk. Naast de uitreiking van de gou den mossel is ook het mosselen opensteken een vast item op het affiche Monnie Hopfiizex's en Henk Buyze sleepten voor Au- berge de Moules voor de derde achtereenvolgende keer de tro fee in de wacht. Het serveren van de moule parqé, de rauwe opengestoken mossel, is nog steeds een discipline waarvoor zelfs vooraf flink getraind wordt. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. foto Charles Strijd De festiviteiten op zondag ston den in schril contrast met het min of meer verregende zater dag gebeuren. De zon liet zich geregeld zien. Enkele duizen den bezoekers bezochten de feesten. Muziekverenigingen, streetbands en dweilorkesten zorpden voor een vrnliike noot Waarom ze nu het gsm-gebruik in ziekenhuizen hebben vrijge geven, is me een compleet raad sel. Volgens mij krijgen ze er geen klant extra door. Door deze actie is echter wel één van de laatste gsm-loze oases ter ziele gegaan. Dat communicatie be langrijk is begrijp ik, maar som mige mensen moeten altijd zo overdrijven. Stelt u zich eens voor dat u voor de één of andere kwaal de poli moet bezoeken. De eerste reactie is vast dat u denkt dat u op de poli bent be land van de KNO-arts daar alle wachtenden met hun hand aan hun oor zitten en derhalve aan dat lichaamsdeel wel iets moe ten mankeren. Als u dan door de medewerksters verzekerd bent dat u op de goede poli bent aan geland en u na de gemiddelde wachttijd daar van drie kwar tier naar binnen mag, is uw eer ste verzoek aan de dokter een kalmeringsmiddel want het drie kwartier aanhoren van gillende, piepende en krijsende gsm-toe- stellen is u net iets teveel gewor den. Zou het nu toch een truc zijn van de nieuwe regering om de gezondheiszorg op een ander peil te kijgen? Het past wel in de strategie van de LPF, veel ge krijs en regelmatig wisselen. Wat mij betreft mogen de bord jes met verboden voor gsm-toe- stellen morgen weer op de deur. Gepko Prenger Ooststraat 5 Domburg Land-Art blijkt niet erg popu lair bij sommige Zeeuwse politi ci (PZC, 20-8). Het pleidooi van de heer De Kok in de Staten commissie ten spijt komt er geen budget voor een pilotproject landschapskunst. Jammer. Het is waar dat het landschap - ook het Zeeuwse - van alle kanten wordt bedreigd. Daarvoor is waakzaamheid geboden. Ech ter, wie er van uit gaat dat land schapskunst om die reden niet passend is, toont echt te weinig visie en durf. 'Ik heb daar geen gevoel bij' als basis nemen voor het torpederen van een plan met de inrichting van een piepklein stukje Zeeland, valt zeker niet onder fundamenteel argumen teren. Wie het Observatorium van Robert Morris nabij Swif- tprhant kpnt pn Dp Grnpnp Ka thedraal van Marinus Boezem in het Kathedralenbos bij Al- mere-Hout al eens heeft gezien, weet dat die objecten een verrij king van de omgeving beteke nen. De Groene Kathedraal neemt nauwelijks meer dan 150 x 75 meter ruimte in beslag en staat toch prominent op de kxmstkaart. Ook het Observato rium heeft slechts een diameter van 91,20 meter maar is toch visionair in de nieuwe Flevopol - der opgenomen. Zelfs de kunst zinnig vervaardigde enorme olifanten bij het Knooppunt Al- mere en dus in de openbare ruimte geplaatst, storen niet. Integendeel, met hun logge traagheid stx-alen ze een tegen wicht uit tegen het voortjakke rende snelverkeer en stemmen zo tot nadenken. Politici doen er goed aan nog maar eens naar de voor- en nadelen te kijken voor dat zij dit relatief kleine cultu rele proefproject definitief blokkeren. L.Moelker Cassinstraat 27 Middelburg GOES - Er is een nieuwe uitgave van de Zilveren Gids versche nen. Deze informatiegids voor senioren uit de gemeenten Goes en Noord-Beveland is een uitga ve van de Stichting Welzijn Ou deren. De vorige editie dateerde uit 1999 en was dringend aan ver vanging toe. De uitgave biedt informatie over gezondheids zorg, hulp- en dienstverlening en geld, maar gaat ook over za ken zoals wonen, vervoer en vrije tijd. De Zilveren Gids wordt verspreid via instanties zoals de thuiszorg, ouderenbon den, huisartsen en zorgcentra. KATS - Op een bouwplaats bij de Zandkreekdam is gister nacht een noodaggregaat gesto len. Het apparaat heeft een waarde van enkele duizenden euro's. Bij een loods in aanbouw aan de Hensonweg in Goes werd dezelfde nacht een cv-installa- tie met een onbekende waarde huitPPmaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9