Afscheidsfeestje voor stadsjungle Buurt pikt overlast café niet meer wm wstm 7 Mosselvissers zijn overleg beu Spektakeldag valt letterlijk in het water Deel Middelburg heeft bruin water Snorfietser ramt auto Kilometers file na ongeval in Vlaketunnel zeeuwse almanak Nooit meer Vrachtwagen in de sloot Eigenaar van Nationaal aan Vlissingse Smalle Kade bereid tot concessies Lichtgewonde bij schietpartij in Terneuzen Oud-dirigent Cantate Domino overleden Hondenclub op nieuw terrein MIDDELBURG - W. van Otter- dijk, oud-dirigent van het Mid delburgse kerkkoor Cantate Domino, is zaterdag op 69-jari- ge leeftijd overleden. Van Otter- dijk leidde het koor vanaf 1974 tot enkele maanden geleden. De uit Someren afkomstige Ot- terdijk kwam in 1953 naar Zee land toe om de helpende hand te bieden na de watersnoodramp. In Zeeland kwam hij in contact met J. Moens waar hij later mee in het huwelijk trad. Al die tijd bleef hij werkzaam voor de ka tholieke kerk in Middelburg, in het bijzonder het Gregoriaanse kerkkoor Cantate Domino. In 1989, bij het veertigjarig be staan van de zangroep, werd Van Otterdijk onderscheiden met de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice. De Gregoriaanse uitvaartdienst is donderdag 29 augustus om 13.00 uur in de Petrus en Pau- luskerk in Middelburg. Bewoners voeren in hippie-stijl actie tegen de komst van nieuwbouw. foto Mechteld Jansen door Ron Magnée door Ron Magnée MIDDELBURG - Boos zijn ze, de omwonenden van het hbs- terrein aan de Sint Pieterstraat. Maar ook moegestreden. Niets lijkt de geplande nieuwbouw meer in de weg te staan. Daarom organiseerden ze zaterdag een jaren zestig-feestje op het braakliggende terrein. „Bezet", staat er op een groot plastic zeil bij de ingang van het gebied aan de Sint Pieterstraat. In de smalle toegangspoort weerkaatsen de geluiden van Derek The Dominos. En daar achter lopen de buurtbewoners uitbundig rond in flower power- kleding. Maar iets te vieren heb ben ze niet. Na jaren van verzet lijkt het erop dat het terrein nu daadwerkelijk wordt volge bouwd met ongeveer dertig wo ningen. En dat is te veel, vinden de buurtbewoners. „Alles wordt hier volgeplempt met huizen", foetert buurtbe woner D. Kaptein. Hij en de andere bewoners zien liever iets anders op de plek komen: een atelier, een kunstroute of een beeldenpark. „Maar naar onze alternatieven is nooit ge keken", aldus Kaptein. Buurt bewoonster J. Fioona voegt eraan toe: „Die hele inspraak was een zoethoudertje." Het ge steggel over de nieuwbouw op het hbs-terrein duurt al jaren. Het plan om het oude school plein en de botanische tuin te bebouwen stamt uit 1997. De bewoners waren van meet af aan fel tegen de verbouwing. Wethouder Bruinooge slaagde er niet in om met de bewoners tot een vergelijk te komen. De gemeenteraad floot hem na de onderhandelingen zelfs terug om opnieuw met de omwonen den om de tafel te gaan zitten. Eerder dit jaar spraken Gede puteerde Staten van Zeeland zich uit over de zaak. Die steun den het beleid van de gemeente Middelburg en lieten geen spaan heel van de argumentatie van de bewoners. De zogeheten inbreidingslocaties gaan nu eenmaal boven nieuwbouw aan de rand van de stad, aldus Gede puteerde Staten. Bruikikkers De bewoners kunnen het nog steeds niet verkroppen dat hun stukje stadsjungle wordt volge bouwd. Kinderen zijn gehecht geraakt aan het speelterreintje en het gebied kent inmiddels een indrukwekkende begroei ing. Onlangs zijn er bruikikkers op het pleintje gesignaleerd, zeggen de buurtbewoners. „Nu heb je achter je huis een rust punt, maar dat is binnenkort verdwenen", aldus Kaptein. „Het terrein is echt een bind middel voor de omgeving ge worden", verklaart Fioona. Bo vendien heeft de gemeente volgens haar nauwelijks oog voor de archeologische waarde van het gebied. Onlangs werd er een skelet uit de vijftiende eeuw gevonden bij werkzaamheden bij het oude gymzaaltje achter de Sint Pieterstraat. „Hieruit blijkt hoe bijzonder het gebied is, maar ik ben bang dat alles met het heien wordt stukgemaakt", aldus Kaptein, door Rolf Bosboom ARNEMUEDEN - Het had een feest moeten worden, maar het werd een grote domper. De 'spektakeldag' die de Stichting Surplus zaterdag had georgani seerd, trok slechts een handje vol mensen. „Het weer heeft ons echt parten gespeeld", aldus G. J. Stevens. Surplus zet zich al enkele jaren in om een groep weeskinderen in de Oekraïne een betere toe komst te geven. Zo zijn hulpgoe deren erheen gebracht. Er lig gen plannen voor nog meer projecten, maar de stichting kampt met een gebrek aan geld. „We zijn momenteel platzak", aldus Stevens. j SEROOSKERKE - Een stom- I dronken 48-jarige bestuurder van een snorfiets uit de gemeen - j te Veere is vrij dagavond rond elf I uur op de Vrouwenpolderseweg j in Serooskerke tegen een gepar- keerde personenauto gereden, i Hij is met een hoofdwond over- gebracht naar het ziekenhuis, i De snorfiets en de auto raakten Door samen met motorclub Mo- toerini uit Kruiningen de spek takeldag te houden, hoopte Sur plus uit de financiële zorgen te komen. Belangstellenden kon den, op de motor of op de fiets, een toertocht rijden met het vliegveld bij Arnemuiden als vertrekpunt. Daar konden ook rondvluchten worden gemaakt. Het grootste deel van de op brengsten zouden naar de stich ting gaan.. Minimaal Ondanks toezeggingen van mo torclubs uit het hele land dat ze zouden komen, was de animo minimaal. Slechts vijftien men sen lieten zich niet afschrikken door de regen van 's ochtends. De activiteiten in een van de loodsen bij het vliegveld trok ken evenmin veel publiek. Daardoor is de organisatie nau welijks uit de kosten gekomen. „Erg jammer", zei Stevens over de opkomst. Hij vond het nog het vervelendst voor de bands die belangeloos optraden: No thing New (die haar debuut op het podium maakte) en Dragli ne. „Petje af dat ze toch wilden spelen", aldus Stevens. Hoe het verder moet met Surplus, weet hij nog niet. „Ik hoop dat de mensen de waarde van de stich ting blijven inzien en dat ze toch geld geven." MIDDELBURG - Bewoners van de Middelburgse Volkerak- en de Biesbosstraat keken zater dagochtend vreemd op toen plotseling bruin water uit de kraan stroomde. De Delta Nuts bedrijven zegt er weinig aan te kunnen doen. Gevaar voor de volksgezondheid was er volgens het bedrijf niet. „Rond een uur of tien 's och tends stroomde er ineens bruin water uit de kraan", vertelt een geschrokken mevrouw E. van Velse uit de Volkerakstraat. Ze was net van plan om de pootjes van haar hond wassen, maar schrok terug toen het roestbrui ne vocht uit haar kraan stroom de. Van Velse belde het alarm nummer van de Delta Nutsbe drijven. „Die vertelden me dat er geen gevaar voor de volksge zondheid is." Navraag in de buurt leverde op dat ook bewo ners van de Biesbosstraat kampten met bruin water. Pas na drie uur 's middags kwam er weer helder water uit de kraan. Inmiddels had de buurtbe woonster driemaal het alarm nummer gebeld. Het is overi gens niet de eerste keer dat me vrouw Van Velse met vervuild water kampt: „Een jaar geleden had ik ook al last van bruin wa ter toen ik onder de douche stapte." Lachend: „Toen dacht ik nog: ik ben toch niet zó aan het vervuilen?" Een woordvoerder van Delta Nutsbedrijven onderkent het probleem maar zegt er niks aan te kunnen doen. „Het zijn kleine roestdeeltjes die loskomen van de leidingen, vaak als er kort stondig veel water is gebruikt", aldus de woordvoerder. „Als het probleem zich lang voordoet, kunnen we ertoe overgaan om de leidingen te spoelen. Maar blijft het bij één melding, zoals nu, dan doen we dat niet." Vol gens hem is er geen enkel gevaar voor de volksgezondheid. Een glas met het bruine spul is zelfs nog te drinken ook. De enige op lossing volgens de woordvoer der is om helemaal niets te doen: „De leidingen moeten tot rust komen, dan gaat het probleem vanzelf over." KRUININGEN - Een eenzijdig ongeval in de Vlaketunnel zorg de zaterdagochtend voor een lange file op de zuidbaan van rijksweg A58. Rond kwart voor twaalf schaar de de aanhangwagen van een 30-jarige bestuurder uit de ge meente Tholen op het moment dat hij de tunnel inreed. De aan hanger kantelde, waardoor zes bakken met bloemzaad op de weg terecht kwamen. Het ge volg was dat enige tijd alleen de vluchtstrook berijdbaar was. Rijkswaterstaat en de politie hebben het wegdek schoonge maakt. De automobilist bleef bij het ongeluk ongedeerd. De rij wachtende auto's op de A58 liep op tot negen kilometer. VLISSINGEN - De Hondenvereniging Walcheren (HOWA) heeft gisteren haar nieuwe locatie aan de President Rooseveltlaan inge wijd. Met de verhuizing naar het nieuwe terrein heeft de vereniging goede zaken gedaan. Zo is de kantine acht keer groter dan die op het vorige terrein. Op de oude stek van de HOWA bij het dierenasiel moesten de driehonderd leden het nog doen met een kantine van twee ge schakelde units. Het nieuwe clubhuis bestaat uit een totaal van zes tien units. De ruim opgezette kantine kwam er niet zonder de inspanning van ongeveer 25 actieve leden. „En sommigen van hen hebben echt hun hele vakantie ervoor opgegeven", aldus een trotse voorzitter P. Verhulst van de HOWA. Het vijfduizend vierkante meter grote terrein van de HOWA telt in totaal zes velden - vijf betegelde vlakten en een grasveld. Het terrein ligt ingeklemd tussen de Kwikfit en sporthal Baskenburg. Tot voor kort werden op het ter rein goederen van de gemeente opgeslagen. foto Ruben Oreel Ze had het vorig vaarsei- zoen al gezegd, de vrouw van die Zierikzeeënaar. „Het is altijd wat, met die rotboot van jou. Ik ga nooit meer mee." Maar hoe gaan die dingen. Zoonlief heeft een nieuw vriendinnetje die wel eens de Oosterschelde op wilde en het was zonnig en windstil weer. De familie genoot. Onwetend van het naderend onheil dat zich diep verbor gen in het motorcomparti ment al aftekende. Een moer tje trilde los van de keerkop- peling waardoor de boot al leen nog vooruit kon. Terug in de thuishaven meerde de Zierikzeeënaar geroutineerd af. Langzaam langs de stei ger en dan een klapje achter uit om te stoppen. Althans, dat was de bedoe ling. Het klapje achteruit werd twee klappen vooruit. Eerst tegen een andere boot en toen hard op de keien van de wal. De Zierikzeese gaat nu echt nooit meer mee. WALCHEREN door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Zierikzeese mosselvissers hebben geen ver trouwen meer in de gezamenlij ke natuurbeschermingsorgani saties (NBO's) in Nederland. Voorzitter W. Schot van visserij vereniging Helpt Elkander deed zaterdag een oproep aan zijn collega's in de schelpdiersector 'geen negatieve energie meer te steken in samenwerking' met de Waddenvereniging en Vogelbe scherming. Volgens Schot is het 'bestaande statische beleid en het co-ma- nagement op de Waddenzee failliet'. Hij rekent er op dat de nieuwe meerderheid in de Tweede Kamer meer oog heeft voor de problemen en wensen van de vissers dan de vorige coa litie. De vissersvoorman voelt zich gesterkt doordat nu ook de Belgen (als liefhebbers van mosselen) op ministerieel ni veau pleiten voor meer ruimte voor de vissers op de Wad denzee. „Samen sterk: mos selkwekers, handelaren en mosseleters. Er zou zelfs een ac tievereniging uit kunnen ont staan, die tegengas geeft aan de eenzijdige opstelling van de NBO's." Schot maakte zaterdag bij de opening van de Havendagen in Zierikzee directeur H. Revier van de Waddenvereniging met de grond gelijk. Eerder dit jaar was Revier te gast bij een bij een komst van de beroepsvissers en baarde hij opzien door in het hol van de leeuw een verzoenende oproep te doen tot open overleg. Duurzame visserij op de Wad denzee was volgens Revier geen utopie, maar onder voorwaar den heel goed mogelijk. Schot zaterdag: „Verbitterd waren we toen bleek dat al een brief naar staatssecretaris Faber onder weg was, waarin stond dat de ei- dereenden dood gingen door voedselgebrek. De visserij was daar verantwoordelijk voor." Niet lang daarna werd het ver trouwen van de vissers in een harmonieuze oplossing op nieuw beschaamd, motiveerde Schot zijn oproep verder. De Vo gelbescherming Nederland was op zijn uitnodiging in juni een dagje mee uit vissen geweest op de Waddenzee. De positieve re acties na afloop spoorden op geen enkele wijze met uitspra ken van die kant later in de pers, aldus Schot. Hij ervaart even wel dat de publieke opinie zich tegen de NBO's is aan het keren. Ook verwacht de Zierikzeese vissersvoorman dat het politie ke klimaat met de huidige coali tie beter is voor de sector. Bin nen die context kan de evaluatie volgend jaar waarbij het voort bestaan van de kokkel- en mos selvisserij aan de oixle komt, niet anders dan positief uitpak ken, meent Schot. „De wal gaat het schip keren! Ze overspelen hun hand." Schot verwacht dat er in sep tember voldoende mosselen zul len worden aangevoerd op de veiling in Yerseke. „Klein, maar fijn en betaalbaar. Iedereen zal moeten begrijpen dat een mos sel een puur natuurprodukt is en geen gemanipuleerde aardap pel. De helft van de Zierikzeese vloot ligt momenteel werkloos aan de kant, omdat het wachten is op een 'marktwaardige' één jarige mossel van de Wadden zee. Maar ook de Oosterschelde is weer in beeld voor een aardige oogst, aldus Schot. „Het lijkt zelfs wel of het hier nog harder groeit dan op de Waddenzee. De wonderen blijven bestaan." KRUININGEN - Een vracht wagencombinatie is zaterdag ochtend in de sloot naast de Sluisweg in Kruiningen beland. Dat gebeurde even voor tien uur, toen de 20-jarige chauffeur uit Cromstrijen tijdens het rij den een lijstje nakeek en niet op de weg lette. De man liep een hoofdwond op. Hij werd met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht, maar kon na behan deling naar huis. De vrachtwa gen is zwaar beschadigd. maandag 26 augustus 2002 TERNEUZEN - Bij een schiet partij in de binnenstad van Ter- neuzen is een 21-jarige man uit Den Haag in de nacht van zater dag op zondag licht gewond ge- raakt. i De schietpartij vond plaats rond j vijf uur 's ochtends in de Nieuw- straat. Daar stonden enkele i groepjes nog wat met elkaar te praten op straat. Plotseling werd vanuit een groepje man- t nen op een andere groep ge- schoten. Agenten die in de bin nenstad op surveillance waren, 1 reageerden direct toen zij de schoten hoorden en hebben een verdachte achtervolgd. Daarbij losten zij enkele waarschu- wingsschoten. De verdachte wist echter uit handen van de politie te blijven. De politie in Terneuzen stelt een uitgebreid onderzoek in naar de dader en de achtergronden van de schiet partij. Daarbij zijn gisteren speurhonden in gezet. Het j slachtoffer kon na behandeling j in het ziekenhuis naar huis. Hoor Ron Magnée VLISSINGEN - De buurtbewo- ners van het Vlissingse jonge- rencafé Nationaal zijn de over last tijdens het weekend meer dan zat. Zondag vonden ze een gewillig oor bij de bedrijfsleider 1 van de kroeg. Die zegt er alles er aan te willen doen om de hinder terug te dringen. Dealende jongeren, urinerende I barklanten en schreeuwende tieners. Het is maar een greep I uit de overlast die de buurtbe- woners in de Vlissingse binnen- I stad meemaken. Elk weekend is het raak in de omgeving van ca- fé Nationaal aan de Smalle Ka- de. De klachten bereikten ook 1 bedrijfsleider J. Swartjes van het etablissement. Hij nodigde de bewoners gisteren uit om eens over de problemen te pra ten. Wat volgde, was een pittig gesprek tussen de leiding van het café en zes geïrriteerde om wonenden. Ook vertegenwoordigers van de politie en de gemeente waren uitgenodigd, maar die schitter den door afwezigheid. En dat terwijl juist de politie het moest ontgelden. Swartjes van Natio naal en de buurtbewoners wa ren het er over eens: in het week end zien ze te weinig agenten. Bij een melding duurt het te lang voordat er een wagen komt. En als er eentje komt, durven de agenten weinig uit te richten. Aldus de gezamenlijk klacht van café en buurt over de politie. Maar ook Nationaal zelf kreeg kritiek. Zo ergerde de directe buurman zich aan de muziek op de zaterdagavond. „Toen ik hier kwam wonen, had ik er geen last van. Maar tegenwoordig dreu nen de bastonen dwars door de muren heen", aldus de bewoner. Een andere buurman: „Niet al leen de basgeluiden, maar ook de hoge tonen. Zodra ik liedjes letterlijk kan meezingen, weet ik dat het te hard is." Swartjes beloofde het geluidsniveau weer terug te dringen. Steeg Een ander heet hangijzer is de overlast in de steeg pal achter Nationaal. Er wordt in het holst van de nacht drugs gedeald, buurtbewoners krijgen lekke banden van het glas of ze wor den wakker van het lawaai. Swartjes: „Wegsturen kan ik die jongeren niet. Ik kan ze alleen vragen te stoppen en weg te gaan." Bovendien is het vol gens Swartjes lastig te bewij zen als er ook echt gedeald wordt. Alle aanwezigen zagen graag meer verlichting en een camera in het steegje komen. Swartjes bood aan om de verbeteringen desnoods uit eigen zak te beta len. Een portier van Nationaal zou vervolgens met een monitor het straatje in de gaten houden. „Maar eerst moet ik hiervoor nog een vergunning van de ge meente krijgen", aldus Swart jes. Daarnaast wordt het steegje ook gebruikt door jongeren die de discobus pakken. Die stallen hun fiets of brommer massaal in het straatje om bij terugkomst midden in de nacht met veel la waai huiswaarts te keren. „Het lijkt wel een tramhuisje voor de discobus", aldus een bewoner. Een oplossing hiervoor werd niet snel gevonden. Een paar parkeerplaatsen voor de ingang opofferen ten faveure van een stalling, zo luidde het plan van een bewoner. Swartjes en de omwonenden hebben elkaar toegezegd om over enige tijd weer met elkaar - én met de gemeente en de politie - om de tafel te gaan zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7