PZC Leger Georgië dringt Pankisi-kloof binnen Robert Mugabe kiest voor de harde lijn Overvloedig water in Azië kost meer dan duizend levens Ondanks verbod radicale acties tijdens Ijzerbedevaart Operatie tegen Tsjetsjeense rebellen Leger Israël trekt Salfit in Rebellen in Uganda nemen bestand in acht Mogelijk vergiftiging president Slowakije Personeel Malpensa stal miljoenen Italiaanse extremist aangehouden Weense spoorwegbeamte gegijzeld Kleren Britse meisjes gevonden Iraanse vrouwen mogen scheiden Proloog milieutop Johannesburg Abu Nidal zou op last van Saddam zijn vermoord maandag 26 augustus 2002 van onze redactie buitenland i MOSKOU - Georgische militai- t ren zijn gisteren de Pankisi- kloof binnengetrokken. Dat r heeft een woordvoerster van het Georgische ministerie van Bin- m nenlandse Zaken meegedeeld. I Zij zei niet om hoeveel militai- ren het gaat, maar volgens wel- ingelichte kringen zouden on- geveer duizend manschappen bij deze 'operatie tegen de mis dadigers'betrokken zijn. - Moskou beschuldigt Georgië er- -| van dat het niets onderneemt te- e gen enkele honderden Tsje- I tsjeense opstandelingen die vanuit de kloof aanslagen in ui Tsjetsjenië plegen en vervolgens ej in de vallei terugkeren. Rusland heeft al meermalen duidelijk gemaakt dat het zelf in de Pan- kisi-kloof zal ingrijpen, als de -I Georgiërs nalatig blijven, Vrijdag liepen de spanningen tussen beide landen op, toen Tblisi de Russen ervan beschul- e digde luchtaanvallen te hebben uitgevoerd op de kloof. De Ver- enigde Staten veroordeelden zaterdag de Russische aanval len, waarbij veel burgers zou- JERUZALEM - Het Israëlische leger is gisterochtend de stad Salfit op de Westelijke Jordaan- oever binnengevallen. De militairen hielden in de stad ten noorden van Ramallah ze ker vijf Palestijnen aan. De inval onderstreept de broos heid van de zogeheten Gaza Eerst-overeenkomst van een week geleden. Israël zegde toe zijn militairen geleidelijk terug te trekken uit de Gazastrook en de zeven steden op de Westelijke Jordaanoever diein juni werden bezet.PPR/AP GULU - Het Verzetsleger van de Heer (LRA), een rebellenbewe ging in Uganda, heeft zaterdag om middernacht tijdelijk de wapens neergelegd. Dat is in re geringskringen in Kampala ver nomen. 1 President Museveni toonde zich vrijdag bereid met de Ugandese opstandelingen te onderhande- len. Hij zei dat hij al een team van onderhandelaars had be- noemd. Wel eiste hij dat het ver- zetsleger zich tot een staakt- 1 het-vuren zou verplichten en geen burgers meer zou ontvoe- i ren. Het LRA nam in 1987 de wapens tegen Museveni op. De groep zegt te strijden voor een rege ring die zich baseert op de Tien Geboden. Maar desondanks be- gaat zij grote wreedheden tegen de burgerbevolking in het noor den van het Afrikaanse land. De groep strijdt vanuit het noorden van Uganda en het zuiden van buurland S.oedan. Zij krijgt steun van het bewind in Khartoum. AFP/ANP den zijn omgekomen. Washing ton zegt 'zeer bezorgd te zijn over de geloofwaardige berich ten', aldus een verklaring van het Witte Huis. Verder zei woordvoerder Fleischer van president. Bush dat de VS het verlies aan mensenlevens be treuren en de schending van de souvereiniteit van Georgië ver oordelen. Moskou ontkent de beschuldi gingen en zegt dat de Georgiërs Rusland de schuld geven om een mislukte operatie van hun eigen troepen toe te dekken. Maar Fleischer zei dat de aanvallen zijn bevestigd door waarnemers van de OVSE. Hij riep de Russi sche regering op een politieke oplossing voor Tsjetsjenië na te streven. Grenssoldaten Aan de grens tussen Rusland en Georgië zijn zaterdag de lijken gevonden van acht grenssolda ten. De politie vermoedt dat de acht zijn omgebracht door twee andere wachters van de grens post Sasada, van wie nog elk spoor ontbreekt. Vice-minister Albakov van Binnenlandse Za ken van Ingoesjetië zei gisteren dat de twee verdachte grens wachten zijn verdwenen met twee geweren en zeshonderd patronen op zak, De grenspost is gesitueerd tus sen de Russische deelrepubliek Ingoesjetië en Georgië. De nieu we ploeg van tien man voor de grenspost was pas vrijdagavond aangekomen op hun post in het Kaukasus-gebergte. Nadat zij op het afgesproken uur niets van zich had laten horen ging men op onderzoek uit. In het zuiden van de opstandige republiek Tsjetsjenië werden zaterdag zware gevechten ge meld. Het leger zou de afgelopen dagen 28 rebellen hebben ge dood. De Tsjetsjeense opstande lingen zeggen bij de plaats Gan- soltsjoe zeker zestig Russen te hebben gedood. DPA/AFP van onze redactie buitenland BRATISLAVA - De familie van president Rudolf Schus ter van Slowakije heeft justi tie gevraagd te onderzoeken of het 68-jarige staatshoofd vergif is toegediend. De president moest zaterdag met hoge koorts in het zie kenhuis worden opgenomen. Artsen hebben nog niet kun nen vaststellen waaraan hij lijdt. Schuster was nog maar kort uit het ziekenhuis ontslagen, toen hij zaterdag opnieuw hoge koorts kreeg. Zijn toe stand was gisterochtend vol gens zijn woordvoerder sta biel. De president vervult in Slo wakije een voornamelijk ce remoniële functie, maar hij heeft de bevoegdheid na par lementsverkiezingen een premier te benoemen. De Slowaken gaan komende maand naar de stembus. De uitslag zal bepalend zijn voor een spoedige toetreding van het Oost-Europese land tot de Europese Unie en de Navo. Schuster heeft eerder pro blemen met zijn gezondheid gehad. Twee jaar geleden was zijn toestand kritiek toen hij na een operatie een longontsteking opliep. Bui tenlandse investeerders vreesden toen dat de vroege re autocratische premier Vladimir Meciar, die in 1998 bij de verkiezingen werd ver slagen en daarna Schusters tegenstanders bij de presi dentsverkiezingen was, op nieuw een gooi naar het pre sidentschap zou doen. Zijn ligt voorop in de peilingen voor de parlementsverkie zingen. RTR/DPA MILAAN - Personeel werkzaam bij de kofferafhandeling van de luchthaven Malpensa in Milaan heeft voor vele miljoenen gestolen uit koffers. Naar schatting is voor ongeveer 25 mil joen euro ontvreemd, aldus de politie zaterdag. Vooral passagiers op doorreis die het vliegveld alleen maar aandeden om op een ander toestel over te stappen werden slachtoffer van de dieven. Volgens de politie hadden de crimi nelen het vooral voorzien op bontjassen, fototoestellen en sie raden. De daders konden worden opgespoord met behulp van ver borgen filmcamera's. 37 werknemers zijn in staat van be schuldiging gesteld. DPA PARIJS - De politie van Parijs heeft zaterdagavond Paolo Persichetti aangehoudeneen vroeger lid van de exti'eemlink- se Rode Brigades in Italië. Hij is gisterochtend aan Italië uit geleverd, zo heeft de Italiaanse politie bekendgemaakt. Persichetti (40) werd rond half negen uur aangehouden ter wijl hij een wandeling maakte. Tegen hem was in 1992 een in ternationaal arrestatiebevel uitgevaardigd. Persichetti is in Italië tot 22 jaar en zes maanden gevangenis straf veroordeeld voor zijn rol bij de moord op generaal Ligio Georgeri in maart 1987. AFP/ANP WENEN - In een station in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen heeft een 31-jarige Oostenrijker zaterdag gedurende vijf uren een spoorwegbeambte gegijzeld. De met een pistool gewapende man had zich verschanst in een winkel in het station. De politie onderhandelde urenlang met hem. Hij wou een gesprek met zijn vriendin en vroeg dat ook zijn moeder gebracht werd. Dat stond de politie toe, waarna dè man zich tenslotte overgaf. Zijn slachtoffer bleef onge deerd. Over de motieven van de dader bestaat nog geen duidelijk heid DPA/AFP LONDEN - Britse onderzoekers hebben gisteren bekendge maakt dat ze een deel van de kleren van de vermoorde meisjes Holly en Jessica hebben gevonden. Waar de kledingstukken zijn aangetroffen wilde de politie niet zeggen. De lichamen van de 10-jarige meisjes werden op 17 augustus gevonden op ruim tien kilometer van hun woonplaats Soham, in de buurt van Cambridge. Ze werden sinds 4 augustus ver mist. Duizenden Britten stonden zaterdag stil bij de dood van Holly en Jessica. Bij sportwedstrijden in het hele land werd een mi nuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis aan de jonge tieners. De politie verdenkt de 28-jarige conciërge Ian Huntley uit Soham van de moorden. AP TEHERAN - Vrouwen in Iran hebben voortaan het recht echt scheiding aan te vragenHet parlement heeft gisteren volgens de staatszender IRIB ingestemd met een nieuwe wet die vrou wen dat recht toekent. Tot nu toe hadden wouwen van man nen toestemming nodig om echtscheiding aan te vragen. De wet wordt nu voorgelegd aan de conservatieve Raad van Wachters, die een veto kan uitspreken als hij haar in strijd met het islamitisch recht vindt. DPA Een gïoep van enkele honderden rechtse nationalisten roerde zich aan de rand van de Ijzerbedevaart. De politie werd opgetrommeld om te verhinderen dat ze de 'bedevaarts- weide' op konden. foto Robin Utrecht/ANP door Heieen Paalvast DIKSMUIDE - De jaarlijkse Ijzerbede vaart in het Vlaamse dorpje Diksmuide heeft gisteren opnieuw tot problemen ge leid. Een groep van enkele honderden rechtse nationalisten roerde zich aan de rand van de bijeenkomst. De politie werd opgetrommeld om te verhinderen dat ze de 'bedevaartsweide' op konden. De betogers schreeuwden leuzen ('Lionel ontslag') tegen voorzitter Lionel Van- denberghe van het organiserende IJzerbedevaartcomité, Hij werd ook uit gefloten toen hij het woord nam voor zijn gebruikelijke toespraak. Vandenberghe veroordeelde daarin onder meer de om streden leverantie van Belgische wapens aan Nepal. Volgens de politie namen er 5000 mensen deel aan de Ijzerbedevaart, dit jaar voor de 75e keer gehouden om de Vlaamse frontsoldaten uit de Eerste Wereldoorlog te herdenken. Dat zouden er zo'n 2000 minder zijn dan vorig jaar. De Ijzerbedevaart is omstreden doordat er mensen met extreemrechtse sympa thieën op afkomen. De afgelopen jaren kwam het tot opstootjes. Rabiaat rechts- radicale Vlamingen, afkomstig uit orga nisaties zoals Were Di en Voorpost, kon digden dit jaar zelfs een alternatieve Ijzerbedevaart aan. Ze vinden het IJzer bedevaartcomité te mak. Het comité zou de oorspronkelijke inzet van de herden king voor een onafhankelijk Vlaanderen verloochenen. De rechter stak vrijdag een stokje voor de plannen. Vlaams Blok Maar de aanhang van de werkgroep Ra dicalisering Ijzerbedevaart bleef niet weg uit Diksmuide. Door het ingrijpen van de politie, die extra manschappen op de been had gebracht, konden ze niet veel uitrichten. Het Vlaams Blok bevond zich met kopstukken zoals Filip Dewinter, die voorheen deelnam aan de officiële Ijzerbedevaart, onder de tegenbetoging. Andere Vlaamse partijen waren met hun voormannen op de weide van de partij. Zij hoorden Vandenberghe fel reageren op zijn tegenstanders. Hij zei dat hij hun verwijten beu is en sprak over de fysieke en pschychische terreur waarmee hij en een ander comitélid geconfronteerd wor den. Vandenberghe wond er echter ook geen doekjes om door te zeggen dat 'we de machteloosheid van de Vlaam se beweging alleen aan onszelf hebben te danken'.,Door onze verdeeldheid zul len we nooit bereiken wat we willen." ANP/Belga door Eelco van der Linden JOHANNESBURG - De Zim babwaanse president Robert Mugabe heeft met zijn vandaag te inaugureren nieuwe kabinet definitief gekozen voor de harde lijn en elke hoop op terugkeer van de redelijkheid de grond in geboord. Mugabe ontsloeg vrijdag zijn hele regeringsploeg, een hande ling die wettelijk noodzakelijk was in verband met zijn omstre den herverkiezing. De onbuigzame personen die verantwoordelijk zijn voor het geweld en de landonteigening van de afgelopen twee jaar, mo gen terugkeren. Maar het enige 'nette gezicht', minister van Fi nanciën Simba Makoni, vloog de laan uit. Hij wordt vervangen door de veteraan Herbert Mur- erwa, die sinds 1982 verschil lende ministersposten bekleedt en als loyaal geldt jegens Muga be. Makoni, een vijftiger met een excellente staat van dienst in bedrijfsleven en bankwezen was de hoop van de jonge gene ratie in Mugabes partij Zanu PF. Zijn benoeming in 2000 werd door donoren en instanties als IMF en Wereldbank gezien als mogelijk teken dat Mugabe de deur wilde open houden naar een 'normalisatie' en econo misch herstel. Die deur is nu dicht. „Het sig naal is duidelijk: we kiezen voor de harde lijn; we gaan door met het vernietigen van de economie en wie kritiek op Mugabe heeft, kan het vergeten", zegt Mare Bloch, een belangrijke econo misch analist, die tevens een persoonlijke vriend is van Ma koni. Saboteurs Bloch is niet verbaasd. In zijn speech bij de opening van het parlement waarschuwde Muga be de 'saboteurs in de partij', Voor iedereen was duidelijk dat hij op Makoni doelde." De mi nister had eerder voorzichtige kritiek geuit op Mugabes weige ring de nationale munt te deva lueren. Ook was bekend dat -Makoni niet de manier onder schreef waarop de landherver- deling - waar hij overigens niet tegen was - werd uitgevoerd. Het lijkt dat de onteigenings campagne indirect oorzaak is van de kabinetswisseling. Veel blanke boeren hebben bij de rechter het argument gebruikt dat de minister van Landzaken niet kan onteigenen, omdat hij na Mugabes herverkiezing niet officieel was herbenoemd. In een aantal gevallen is de rechter hierin meegegaan en is de ontei gening onwettig verklaard. Dit heeft veel kwaad bloed gezet bij Mugabe. Bloch vergelijkt Mugabe met een roofdier dat steeds verder zijn kooi in wordt geduwd. Bloch zegt dat de situatie verder moet verslechteren, wil er ver andering komen. „Op zijn vroegst over vier en op zijn laatst binnen tien maanden zal de situatie escaleren. Honger en totale economische chaos staan daar garant voor." Een naam voor de opvolger van een ver dreven of uit zichzelf opgestap te Mugabe heeft Bloch al in ge dachten: Makoni. GPD JOHANNESBURG - Standbouwers werken in Johannesburg aan een enorme wereldbol die de milieu-inspanningen van autofabrikant BMW moeten illustreren. Vandaag begint in de Zuidafrikaanse hoofdstad de VN-top voor duurzame ontwikkeling. Zaterdag al raakte de Zuid-Afrikaanse politie slaags geraakt met enkele honderden betogers. De activisten, af komstig uit meerdere landen, verzamelden zich voor de Witwatersrand-universiteit in de stad. Zij eisten het recht op de top te mogen protesteren. De groep werd tegengehouden door een vijftigtal leden van de oproerpolitie. De politie greep in omdat er voor de manifesta tie geen toestemming was gegeven. Een zegs man van de betogers zei dat de onrust van zaterdag slechts de voorbode is van grotere de monstraties. foto Dennis Farrel/AP van onze redactie buitenland DONGTING - In Europa is het hoge water langzaam aan het zakken. Maar in Azië is de rampspoed nog lang niet voor bij. Het rampzalige weer dat de af gelopen weken over grote delen van Azië trok, heeft meer dan duizend mensen het leven ge kost. Miljoenen zijn dakloos en de schade is enorm. Hoewel het water op veel plaatsen zakt, be ginnen de problemen met ziek tes de kop op te steken. Op dit moment is de situatie in China het meest kritiek. De wa terstand in het grote Dongting- meer zakte gisteren iets. De ver hoogde dijken rond het meer, die miljoenen woningen be schermen, hielden stand onder de watervloed die vanuit de Yangtse-rivier erin stroomde. Honderdduizenden mensen zijn uit voorzorg geëvacueerd. De zorgen zijn nog allerminst voorbij. De grote watermassa's trekken nu verder stroomaf waarts en bedreigen de miljoen- stad Wuhan. In de plaats, 180 kilometer verder langs de Yangtse, is de noodtoestand uit geroepen. De 7,5 miljoen inwo ners bereiden zich voor op het ergste. Volgens het persbureau Xinhua zijn meer dan een miljoen mili tairen en vrijwilligers langs de rivier in de weer om de dijken te verhogen en gaten te dichten. Duitsland heeft met een Russisch vliegtuig 700.000 zandzakken naar China ge stuurd. Elders is Azië heeft de overvloe dige regenval van de afgelopen tijd ook veel schade aangericht. De Cambodjaanse regering riep gisteren de noodtoestand uit vanwege de overstromingen in het noorden en noordoosten van het land. Die hebben tot nu toe aan acht mensen het leven ge kost. Myanmar (het voormalige Bir ma) kampt eveneens met water overlast. Het land heeft te lijden onder de ergste overstromingen in meer dan dertig jaar, Ruim 400.000 hectare land staat on der water en tienduizenden mensen zijn dakloos. Tot nu toe zijn er geen berichten over do den. Ook in het noorden van India re gent het gestaag. Een lek in Ah- madpur-dam in de deelstaat Madyha Pradesh, die aanlei ding was voor de evacuatie van tienduizend mensen uit dertien dorpen rond de dam, kon wor den hersteld. Maar door de aan houdende regen dreigt nu een vijftal andere dammen in te zakken. AFP/DPA/RTR Al-Qaeda op te leiden, zo stelt de Telegraph. Hij zou ook ge weigerd hebben aanvallen op de Verenigde Staten en andere westerse landen uit te voeren. Maar volgens Irak heeft de 65-jarige Abu Nidal zelfmoord gepleegd toen de autoritei ten hem probeerden te arreste ren. Abu Nidal pleegde een groot aantal aanslagen in de jaren zeventig en tachtig in de hoop Israël van de kaart te vegen en een Arabische revolutie te ontketenen. Bij de tientallen aanslagen in onder meer Azië, het Midden- Oosten en Europa vielen vol gens Westerse inlichtingendien sten ongeveer negenhonderd doden en gewonden. AFP van onze redactie buitenland LONDEN - De Palestijnse ter rorist Abu Nidal, die vorige week dood in een appartement in de Iraakse hoofdstad Bagdad werd aangetroffen, is vermoord op last van de Iraakse dictator Saddam Hoessein. Dat zegt een Amerikaanse over heidsfunctionaris in de Britse krant Sunday Telegraph. „Er is geen twijfel over. Abu Ni dal heeft de prijs betaald voor zijn weigering om aan projecten van Saddam Hoessein mee te werken", aldus de functionaris, die anoniem wil blijven Nidal zou zijn vermoord, omdat hij weigerde mee te helpen strij ders van het terroristennetwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5