Plan uitzetting brute allochtoon PZC Drugsgebruik zou onder militairen fors toenemen 'Keer het tij' voert campagne tegen kabinet Cultuur happen in Amsterdam en Biddinghuizen Nieuw exPeriment tegen h,es Minister wil maatregelen tegen mishandeling buitenlandse vrouwen LPF-Kamerlid Eberhard in opspraak Politie grijpt naar pepperspray Brommer scheurt door publiek ■HKiOfóis SNS* bank Autopyromaan actief in Hengelo Uitstel weg- en waterbeheer 26 augustus 1952 SNS bank introduceert beleggen met achterafkennis! I Hnnr Robert Verkerk DEN HAAG - Het nieuw opge richte platform 'Keer het Tij' begint morgenzijn campagne op Het Plein in Den Haag tegen de nieuwe kabinetsplannen. De eerste publieksmanifestatie is I op Prinsjesdag, dinsdag 17 sep tember. maandag 26 augustus 2002 'Keer het Tij' is een samenwer kingsverband van ruim zestig progressieve maatschappelijke organisaties, zoals Milieude fensie, SP, GroenLinks, Neder land Bekent Kleur, de Evert Vermeerstichting, ontwike- lingsorganisatie Inzet, de Jonge Socialisten, migrantenorganis- tie Emcemo en De Wereld Is Niet Te Koop. In de oprichtingsverklaring van deze gelegenheidscoalitie spre ken de aangesloten organisaties hun ongerustheid uit over de plannen van het nieuwe kabi net. „De WAO wordt uitgekleed en gesubsidieerde arbeidsplaat sen op de tocht gezet. Asielbe leid en vreemdelingenwetge ving wordt aangescherpt, migranten worden gekort op de kinderbijslag en er komt een identificatieplicht", aldus Keer het Tij. Bij de ingang van de Tweede Kamer plakken een aantal prominente vertegen woordigers uit de meer dan zestig organisaties die bij het platform zijn aangesloten, pos ters. Daarop staat de aankondiging voor de eerste manifestatie bij de Hofvijver in Den Haag. ANP door Erwin Tuil DEN HAAG - Minister Nawijn (Vreemdelingenbeleid en Inte- gratie) wil allochtone mannen die hun vrouwen stelselmatig 1 mishandelen terug kunnen stu- I ren naar hun land van her- I komst. Verder moeten de rech- ten van allochtone vrouwen die uit het buitenland hierheen ko men worden verbeterd. i Die wouwen behoren van het j begin af aan een eigen verblijfs status te krijgèn, niet langer meer gekoppeld aan die van hun echtgenoot. Nu nog krijgen ze zo'n persoonlijke verblijfsver- I gunning pas als ze drie jaar in I Nederland wonen. I Allochtone vrouwen die hun echtgenoot binnen drie jaar na hun aankomst in Nederland I willen verlaten, bijvoorbeeld j omdat ze mishandeld worden, lopen een groot risico het land te worden uitgezet. 'Schrijnend' noemt Nawijn dat. „Ik heb met die vrouwen te doen en vind dat j de situatie zoals die nu is omge draaid zou moeten worden." Met dat omdraaien doelde hij op het uitzetten van allochtone mannen die hun vrouw geregeld zwaar mishandelen. Blijf-van-mijn-lijf j De LPF-minister reageerde j hiermee op een artikel in NRC j Handelsblad over het toene- mend aantal allochtone vrou- wen dat de weg weet te vinden naar Blijf-van-mijn-lijfhuizen. De ervaring in deze opvanghui- j zen is dat veel mishandelde wouwen geen aangifte durven I te doen, omdat ze daarmee hun verblijfsstatus kunnen verlie- I zen. Bovendien kunnen de sociale DEN HAAG - Het fractiebe stuur van de LPF en de aan- staande fractievoorzitter Wijn schenk komen vandaag in een j ingelaste vergadering bij elkaar 1 om de positie van het Tweede- Kamerlid Eberhard te bespre ken. Wijnschenk is zeer ontstemd over een bericht in het Alge meen Dagblad dat Eberhard een strafblad zou hebben en de e-maillijst van Leefbaar Neder land gestolen zou hebben. „Ik neem deze zaak hoog op", aldus Wijnschenk gisteren. De felle reactie van Leefbaar Ne derland-leider Teeven op de be schuldigingen is volgens hem 'een indicatie dat er veel aan de hand is'. Het komt volgens hem de werkbaarheid in de Kamer niet ten goede als een LPF-Ka- merlid ruzie heeft met de (twee- mans)fractie van Teeven. ANP gevolgen zeer groot zijn omdat de vrouw de vuile was buiten hangt. In een aantal gevallen worden ze dan door de familie verstoten. Daarom houden ze hun mond, waardoor de mis handelingen doorgaan en de vrouw geen kant uit kan. Er zijn zelfs gevallen bekend waarin de echtgenoot zijn vrouw uit laat schrijven uit het bevolkingsre gister, waardoor ze officieel niet meer in Nederland bestaat. De bepaling dat allochtone vrouwen slechts een voorlopige verblijfsvergunning kunnen krijgen, is destijds ingevoerd als middel om schijnhuwelijken te voorkomen. Als vrouwen direct een permanente vergunning zouden krijgen, zou ook het aantal schijnhuwelijken toene men. Het uitwijzen van allochtonen met een verblijfsvergunning is al mogelijk geworden onder de vorige regering. Minister Nawijn zei het afgelo pen weekend verder dat hij mensenmokkel vanuit of via Nederland strafbaar wil stellen. Nederland wordt steeds vaker als tussenstation gebruikt door smokkelaars voor verder trans port van illegalen naar Enge land, Canada en Scandinavi sche landen. Nawijn vindt het 'absurd' dat de smokkel vanuit ons land nog niet strafbaar is. GPD WIJCHEN - De politie in Wijchen heeft dit weekeinde pep perspray gebruikt om een 29-jarige Nijmeegse arrestant in de cel tot bedaren te brengenDe man was echter zo agressief dat daarna nog een aantal agenten nodig was om hem in de boeien te slaan. De Nijmegenaar was op straat aangehouden omdat hij een vuurwapen in bezit zou hebben. Dat wapen had hij gekregen van een andere man, die daarmee een inwoner van Beuningen had bedreigd. De Nijmegenaar sloeg met zijn vuisten het ge wapende glas van zijn cel kapot. Daarna stompte hij een agent zo hard in het gezicht dat deze overgebracht moest worden naar het ziekenhuis. ANP WOERDEN - Een 23-jarige man uit Woerden is afgelopen weekeinde aangehouden na een dollemansrit op zijn opge voerde brommer door de binnenstad van zijn woonplaats. De man bereikte daarbij snelheden van 90 kilometer per uur en negeerde verkeerslichten en overige weggebruikers. Diverse voetgangers konden zich ternauwernood uit de voeten maken om erger te voorkomen. De man maakte vaart, nadat een surveillerende agent de bromfietser zag rijden zonder helm. Hij kon uiteindelijk wor den klemgereden. Gezien zijn zeer onverantwoorde rijstijl legt het Openbaar Ministerie de man poging tot doodslag en gevaarlijk rijgedrag ten laste. ANP Bezoekers van de Uitmarkt (boven) en die van Lowlands genieten op hun eigen manier van onze redactie bijnnenland AMSTERDAM - Het ballet boven het water dreigde een waterballet te worden en werd afgelast. Hoewel een deel van het programma van de 25e Uitmarkt zater dagavond in het water viel - 25 voorstel lingen werden afgelast - is de organisatie tevreden over de opening van het cultu rele seizoen, dat bijna een half miljoen bezoekers naar Amsterdam trok. In de Flevopolder bij Biddinghuizen waren 60.000 cultuurliefhebbers bijeen voor drie dagen muziek, poëzie en theater. De Uitmarkt wilde de serieuze cultuur consument dit jaar aan zijn trekken laten komen. De nieuwe formule was vooral terug te vinden in het toneelaanbod. Za terdag waren in de theaters rond het Leidseplein complete toneelvoorstellin gen te zien. Het toneel had nog een pri meur: er moest entree worden betaald op de Uitmarkt. Maar voor de nieuwe for mule bleek de ware liefhebber graag twee euro over te hebben. Als tegenhanger van de massaliteit op het Museumplein waren in de kleedka mers van de Stadsschouwburg een-op- een voorstellingen te zien. In het 'toneel bordeel' van kleedkamer 1 ontvingen verschillende acteurs hun publiek privé en gaven op verzoek exclusief monolo gen weg. Verder trekken grote namen nog altijd een groot publiek. Tijdens de muzikale opening op vrijdagavond met Freek de Jonge, Liesbeth List en Acda De Mun- nik stroomde het Museumplein vol. Gis teren gebeurde dat opnieuw tijdens een optreden van het cabaretduo Lebbis Jansen en het Nederlands Philharmo- nisch Orkest. U hoeft echt niet over voorkennis te beschikken om zonder veel risico kans te maken op SNS bank introduceert nu oftewel beleggen met achterafkennis. Door het grootste deel te beleggen in de best presterende index maakt u maximale kans op toprendement. En dankzij de blijven de risico's beperkt. Tijdens de inschrijvingsperiode van maandag 26 augustus t/m 23 september 12.00 uur 2002 kunt u Ga daarom langs bij een kantoor van SNS bank. Of bel gratis met Meer informatie vindt u ook op internet: SNS TripleBest is ook verkrijgbaar via Hooge Huys en CVB Bank. Aan beleggen in SNS TripleBest zijn risico's verbonden. Hel prospectus is kosteloos verkrijgbaar bij een kantoor van SNS bank of via het gratis telefoonnummer 0800-1880. Hierin vindt u een omschrijving van de risico's van SNS TripleBest. SNS bank adviseert u dit prospectus voor aankoop te lezen. SNS bank is geregistreerd bij de Autoriteit Financiële Markten. heeft u makkelijk beleggen. door Ferdi Schooten DEN HAAG - De militairen vakbond AFMP/FNV pleit voor drugscontroles op kazernes en tijdens oefeningen. Bondsvoor zitter Ton Heerts zegt de laatste tijd 'duidelijke signalen' te krij gen dat het gebruik van soft- en harddrugs met name onder jon gere militairen fors toeneemt. Volgens Heerts is de huidige na druk op het achteraf bestraffen van drugsgebruik en -handel verre van toereikend, „Het be treft hier niet alleen ambtena ren, maar ook nog eens militai ren. Als deze mensen op hun werk onder invloed verkeren, kan dat grote gevolgen hebben," zegt Heerts, die zijn hart vast houdt voor bijvoorbeeld schiet incidenten door drugsgebruik onder militairen. 't Harde Heerts doet zijn uitlatingen in een reactie op het omvangrijke drugsschandaal binnen de Ko ninklijke Landmacht dat het af gelopen weekend naar buiten kwam. Circa twintig militairen van de 101 RPV Batterij, gele gerd in de Tonnetkazerne in 't Harde, zouden zich volgens het Openbaar Ministerie in Arnhem schuldig hebben gemaakt aan de handel in en het gebruik van softdrugs. De desbetreffende militaire eenheid maakt ge bruik van onbemande vlieg tuigjes voor inlichtingen- en op sporingswerk. Op de Tonnetkazerne zijn in middels pillen in beslag geno men, waarschijnlijk xtc. Ook leden van andere eenheden zou den bij de drugszaak zijn be trokken. Het OM bevestigt een eerste arrestatie precies een week geleden. Het bericht dat de Koninklijke Marechaussee daarna nog aanzienlijk meer militairen heeft opgepakt kon het OM gisteren niet bevestigen. Volgens het ministerie van De fensie gaat het in elk geval 'niet om een enkeling'. In verband met de zaak worden de komende tijd naar verwachting meer mi litairen en getuigen gehoord. Pleerts zegt onder meer van AF- MP-leden in leidinggevende po sities binnen de strijdkrachten meldingen te krijgen van toene mend drugsgebruik. Hij noemt behalve de Tonnetkazerne in 't Harde ook de Generaal-Majoor Kootkazerne in Garderen, waar een luchtverdedigingseenheid van de landmacht is gestatio- APELDOORN - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat be gint op 4 september met een nieuw experiment om filevor ming op de snelwegen tegen te gaan. Op de Al tussen Apel doorn en Deventer komen lichtbakken te hangen die een verplichte lagere snelheid voorschrijven als er files dreigen te ontstaan. Volgens wegbeheerder Rijkswaterstaat is de pakkans voor weggebruikers die zich niet aan de voorgeschreven snelheid houden honderd procent. Politie en justitie doen mee aan de proef, die acht maanden duurt. Als het experiment een succes is wordt de methode landelijk ingevoerd. ANP HENGELO - In Hengelo zijn in de nacht van vrijdag op zater dag binnen vijftien minuten vijf auto's in brand gestoken. Ook een bestelbus en een caravan gingen in vlammen op. Volgens de politie is er een pyromaan actief. De eerste melding kwam om kwart voor een binnen. Alle au to's zijn volledig verwoest. Ook van de caravan bleef niets over. De bestelbus liep forse schade op. Twee jaar geleden werd Hengelo ook opgeschrikt door een autopyromaan. ANP DEN HAAG - Rijkswaterstaat heeft te weinig geld om het be nodigde onderhoud te verrichten aan zowel wegen als water wegen. De dienst is de exacte omvang van het tekort voor het wegonderhoud nog aan het uitrekenenVoor het waterbeheer is er ongeveer 100 miljoen euro per jaar te weinig. Dat blijkt uit gegevens van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het departement sluit niet uit dat geplande investeringen in wegen op de lange baan geschoven moeten worden als er in derdaad een 'significant en structureel' tekort dreigt. De nieu we coalitie van CDA, LPF en WD wil juist meer investeren, vooral in wegverbreding.ANP foto's Olaf Kraak/ANP- Harmen deJong/GPD Gisteren was ook de laatste dag van Lowland, het driedaags cultureel festi val in de Flevopolder. „Wat oncomforta bel vanwege de buien, maar toch vond ik dit een relaxte versie", liet Lowlands-di- recteur E. van Eerdenburg gisteren na afloop weten. Wel moesten er gisteren zes tractoren aan te pas komen om zo'n 1500 auto's uit de modder te trekken van ver trekkende bezoekers. De tiende editie van Lowlands kende niet veel muzikale hoogvliegers, maar volgens Van Eerdenburg maakte dat niet zoveel uit. „Onze creativiteit blijkt uit het programmeren van bands die net be ginnen." Toch waren er wel een paar grote namen als Junkie XL, The Dandy Warhols en Nickelback. De Foxtrot-tent, waarin traditioneel cabaret en camp was gepro grammeerd, was populair. In de tent maakten oudgedienden als Hepie (van Hepie), Bassie (van Adriaan) en Lee To wers hun comeback. Het nieuwe kunst dorp viel bij de bezoekers eveneens in de smaak. Zij konden daar kijken naar cultfims, dansen en slapen/vrijen in een afge schermde cabine. ANP Kind gered Drogist Den Herder uit Goes heeft een vijfjarig jongetje uit het water gered. Het kind was aan de Turfkade te water ge raakt. Enkele omstanders ke ken werkeloos toe, doch de drogist snelde zijn winkel uit en sprong in het water. Het is al de vierde keer dat Den Herder een drenkeling heeft gered. Veroordeelde Het lijk van de man dat bij Bath op de Westerschelde is gevonden, blijkt te zijn van een ter dood veroordeelde Belgi sche collaborateur. De drenke ling was tijdens de bezetting hoofd controledienst in Sint Niklaas en speelde een belang rijke rol in de fascistische be weging De Vlag. Na de oorlog vluchtte hij naar Duitsland, maar werd bij verstek ter clood veroordeeld door de krijgs raad. De man verdronk met zijn echtgenote en zijn vader na een ongeval met een jachtje. Eigen bloed Een Zuicl-Afrikaan is gered met zijn eigen bloed. Twee da gen voordat de man een auto ongeluk kreeg, had hij als do nor bloed gegeven. De man had veel bloed verloren. Om dat hij in het ziekenhuis te rechtkwam waar hij als donor stond ingeschreven, kreeg hij zijn eigen bloed terug. neerd. „Nu de werving van per soneel goed loopt, krijg je steeds grotere concentraties jongere militairen die samen in kazer nes verblijven. Met name in de avonduren zijn de kazernes net grote steden, met alle vertier en uitspattingen die daarbij ho ren." Marechaussee Heerts pleit voor een nog zwaar dere rol van de Koninklijke Ma rechaussee als het gaat om op sporing van drugsgebruik en - handel binnen de strijdkrach ten. Een woordvoerder van de Marechaussee laat desgevraagd weten dat intern al veel aan dacht wordt besteed aan de drugsproblematiek binnen het leger. Het ministerie van Defensie stelt dat drugscontroles nog niet aan de orde zijn. Het is echter de vraag of dat zo blijft, zegt een woordvoerder. Hij wijst op de maatregelen die nu al genomen kunnen worden tegen militai ren die met drugs worden ge pakt. „Maar de zaak in 't Harde is toch wel een wij omvangrijke. Het gaat hier niet om een enke ling Dat zou reden zou kunnen zijn om toch over drugscontro les na te gaan denken." GPD Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzcnl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail- redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tol 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wl| opgenomen in een bestand dat wordt gc-bruikt voor onze (abonnementen)adrninistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze inlormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij; PZC, afdeling s, Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingslijden; zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,-) per maand: 19,25 per kwartaal: 52,-- per jaar 198,- - Voor toezending per post geldt een toeslag E-mall: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: zaterdag'1,50 Alle bedragen zijn Inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties; Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Behoort tot ÜJGQGflGr Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3