Mossel vissers zijn overleg moe ég' PZC Giro 860 giro 552000 0 NO Kilometers file na ongeval in tunnel Spektakeldag valt letterlijk in het water Deel Middelburg heeft bruin water VITftftLVOORVOG^? X De NSGK geeft vakantiepret... STARTPROBL gggjggiSSESB Voorzitter visserijvereniging bestempelt natuurclubs als 'te statisch Hersenstichting Nederland De Westerschelde gehandicapte kind Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken Kaarten en cadeaus van Unicef zorgen Voor blije gezichten! Giro 860 maandag 26 augustus 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Zierikzeese mosselvissers hebben geen ver trouwen meer in de gezamenlij ke natuurbeschermingsorgani saties (NBO's) in Nederland. Voorzitter W. Schot van visserij vereniging Helpt Elkander deed zaterdag een oproep aan zijn collega's in de schelpdiersector 'geen negatieve energie meer te steken in samenwerking' met de Waddenvereniging en Vogelbe scherming. Volgens Schot is het 'bestaande statische beleid en het co-ma- nagement op de Waddenzee failliet'. Hij rekent er op dat de nieuwe meerderheid in de Tweede Kamer meer oog heeft voor de problemen en wensen van de vissers dan de vorige coa litie. De vissersvoorman voelt zich gesterkt doordat nu ook de Belgen op ministerieel niveau pleiten voor meer ruimte voor de vissers op de Waddenzee. „Samen sterk: mosselkwekers, handelaren en mosseleters. Er zou zelfs een actievereniging uit kunnen ontstaan, die tegengas geeft aan de eenzijdige opstel ling van de NBO's." Schot maakte zaterdag bij de opening van de Havendagen in Zierikzee directeur H. Revier van de Wad denvereniging met de grond ge lijk. Eerder dit jaar was Revier te gast bij een bijeenkomst van de beroepsvissers en baarde hij opzien door in het hol van de leeuw een verzoenende oproep te doen tot open overleg. Duur zame visserij op de Waddenzee was volgens Revier geen utopie, maar onder voorwaarden heel goed mogelijk. Schot zaterdag: „Verbitterd waren we toen bleek dat al een brief naar staatssecretaris Faber onder weg was, waarin stond dat de ei- dereenden dood gingen door voedselgebrek. De visserij was daar verantwoordelijk voor." Niet lang daarna werd het ver trouwen van de vissers in een harmonieuze oplossing op nieuw beschaamd, motiveerde Schot zijn oproep verder. De Vo gelbescherming Nederland was op zijn uitnodiging in juni een dagje mee uit vissen geweest op de Waddenzee. De positieve re acties na afloop spoorden op geen enkele wijze met uitspra ken van die kant later in de pers, aldus Schot. Hij ervaart even wel dat de publieke opinie zich tegen de NBO's is aan het keren. Ook verwacht de Zierikzeese vissersvoorman dat het politie ke klimaat met de huidige coali tie beter is voor de sector. Bin nen die context kan de evaluatie volgend jaar waarbij het voort bestaan van de kokkel- en mos selvisserij aan de orde komt, niet anders dan positief uitpak ken, meent Schot. „De wal gaat het schip keren! Ze overspelen hun hand." Schot verwacht dat er in sep tember voldoende mosselen zul len worden aangevoerd op de veiling in Yerseke. „Klein, maar fijn en betaalbaar. Iedereen zal moeten begrijpen dat een mos sel een puur natuurprodukt is en geen gemanipuleerde aardap pel." De helft van de Zierikzeese vloot ligt momenteel werkloos aan de kant, omdat het wachten is op een 'marktwaardige' één jarige mossel van de Wadden zee. Maar ook de Oosterschelde is weer in beeld voor een aardige oogst, aldus Schot. „Het lijkt zelfs wel of het hier nog harder groeit dan op de Waddenzee. De wonderen blijven bestaan." door Rolf Bosboom ARNEMUIDEN - Het had een feest moeten worden, maar het werd een grote domper. De 'spektakeldag' die de Stichting Surplus zaterdag had georgani seerd, trok slechts een handje vol mensen. „Het weer heeft ons echt parten gespeeld", aldus G. J. Stevens. Surplus zet zich al enkele jaren in om een groep weeskinderen in de Oekraïne een betere toe komst te geven. Zo zij n hulpgoe deren erheen gebracht. Er lig gen plannen voor nog meer projecten, maar de stichting kampt met een gebrek aan geld. „We zijn momenteel platzak", aldus Stevens. Door samen met motorclub Mo- toerini uit Kruiningen de spek takeldag te houden, hoopte Sur plus uit de financiële zorgen te komen. Belangstellenden kon den, op de motor of op de fiets, een toertocht rijden met het vliegveld bij Arnemuiden als vertrekpunt. Daar konden ook rondvluchten worden gemaakt Het grootste deel van de o„ brengsten zouden naardestich ting gaan. Ondanks toezeggingen van mo torclubs uit het hele land dat a zouden komen, was de animo minimaal. Slechts vijftien mensen bete» zich niet afschrikken door dei*, gen van 's ochtends De activi teiten in een van de loodsen bn het vliegveld trokken evenmin veel publiek. Daardoor is de or ganisatie nauwelijks uit de kos ten gekomen. „Erg jammer", zei Stevens over de opkomst. Hij vond het noc het vervelendst voor de bands die belangeloos optraden No thing New (die haar debuut op het podium maakte) en Dragli- ne. „Petje af dat ze toch wilde» spelen", aldus Stevens. Hoe hu verder moet met Surplus, weet hij nog niet. „Ik hoop dat de mensen de waarde van de stich ting blijven inzien en datze toch geld geven." KRUININGEN - Een eenzijdig ongeval in de Vlaketun- nel zorgde zaterdagochtend voor een lange file op de zuidbaan van rijksweg A58. Rond kwart voor twaalf schaarde de aanhangwagen van een 30-jarige bestuur der uit de gemeente Tholen op het moment dat hij de tunnel inreed. De aanhanger kantelde, waardoor zes bakken met bloemzaad op de weg terecht kwamen. Het gevolg was dat enige tijd alleen de vluchtstrook berijd baar was. Rijkswaterstaat en de politie hebben het weg dek schoongemaakt. De automobilist bleef bij het onge luk ongedeerd. De rij wachtende auto's op de A58 liep op tot negen kilometer. foto Willem Mieras door Ron Magnée MIDDELBURG - Bewoners van de Middelburgse Volkerak- en de Biesbosstraat keken zater dagochtend vreemd op toen plotseling bruin water uit de kraan stroomde. Delta Nutsbe drijven zegt er weinig aan te kunnen doen. „Rond een uur of tien 's och tends stroomde er ineens bruin water uit de kraan", vertelt een geschrokken mevrouw E. van Velse uit de Volkerakstraat. Ze was net van plan om de pootjes van haar hond wassen, maar schrok terug toen het roestbrui ne vocht uit haar kraan stroom de. Van Velse belde het alarm nummer van Delta Nutsbedrij ven. „Die vertelden me dat er geen gevaar voor de volksge zondheid is." Navraag in de buurt leverde op dat ook bewo ners van de Biesbosstraat kampten met bruin water. Pas na drie uur 's middags kwam e: weer helder water uit de kraan Inmiddels had de buurtbe woonster driemaal het alarm nummer gebeld. Het is overi-; gens niet de eerste keer dat me vrouw Van Velse met vervuild, water kampt: „Een jaar geleder, had ik ook al last van bruin wa- i ter toen ik onder de douche' stapte." Lachend: „Toen dacht ik nog: ik ben toch niet zó aar. het vervuilen?" Een woordvoerder van Delta Nutsbedrijven onderkent het probleem maar zegt er niks aar. te kunnen doen. „Het zijn kleine roestdeeltjes die loskomen van de leidingen, vaak als er kort stondig veel water is gebruikt1', aldus de woordvoerder. „Als het probleem zich lang voordoet, kunnen we ertoe overgaan om> de leidingen te spoelen. Maai blijft het bij één melding, zoals, nu, dan doen we dat niet." Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10.2511 CD 's-Gravenhage - 070-360.48.16 - www.hersenstichting.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 rogelbescherming nl Als de hartspier aan kracht verliest en de pomp dus minder goed werkt, leidt dat tot een aantal lichamelijke klachten. De duidelijkste daarvan zijn snel moe, kortademig en dikke benen door achterblijvend vocht. Zo wordt een glas water een dikmaker. Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 of kijk op www.hartstichting.nl voor meer info kijk op www.nsgk.nl s. nederlandse stichting voor het HOREN, ZIEN EN HELPEN Bel 070 333 93 00 (tijdens kantooruren) of surf naar: www.unicef.nl Sommige kinderen hebben een minder gelukkige start in hun leven. Bijvoor beeld omdat ze te vroeg geboren zijn. Dat kan leiden tot hersenaandoeningen. Ook in de loop van hun kinderleven. Voorbeelden zijn: autisme, ADHD, dyslexie, Gilles de laTourette. De Hersenstichting Nederland finan ciert wetenschappelijk onderzoek om hersenaandoeningen bij kinderen te voorkomen of te genezen. Ook voorlichting krijgt veel aandacht. Uw steun is daarbij nodig. Geef daarom gul Hersenstichting Nederland Korte Houtstraat 10.2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www.hersenstichting nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32