Mossel vissers zijn overleg beu Meer geld voor peuterleidsters 7 Zierikzee slibt dicht tijdens Havendagen Verkeersmaatregelen nodig op drukke vogelboulevard Schouwen-Duiveland vreest forse korting op Rijksuitkeringen Voorzitter visserijvereniging vindt natuurclubs te statisch Lichtgewonde bij schietpartij in binnenstad Terneuzen Automobilisten botsen op N59 Autokraak in Renesse Oud-dirigent Cantate Domino overleden zeeuwse almanak Nooit meer PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 26 augustus 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Zierikzeese mosselvissers hebben geen ver trouwen meer in de gezamenlij ke natuurbeschermingsorgani saties (NBO's) in Nederland. Voorzitter W. Schot van visserij vereniging Helpt Elkander deed zaterdag een oproep aan zijn collega's in de schelpdiersector 'geen negatieve energie meer te steken in samenwerking' met de Waddenvereniging en Vogelbe scherming. TERNEUZEN - Bij een schiet partij in de binnenstad van Ter- neuzen is een 21-jarige man uit Den Haag in de nacht van zater dag op zondag licht gewond ge raakt. Na behandeling in het ziekenhuis mocht het slachtof fer naar huis. De schietpartij vond plaats rond vijf uur 's ochtends in de Nieuw- straat. Daar stonden enkele groepjes nog wat met elkaar te praten op straat. Plotseling werd vanuit een groepje man nen op een andere groep ge schoten. Politiemensen die in de binnenstad op surveillance wa ren, reageerden direct toen zij de schoten hoorden en hebben nog een verdachte uit de groep mannen achtervolgd. Daarbij lossen de agenten enkele waar schuwingsschoten. De verdach te wist echter uit handen van de politie te blijven. De politie in Terneuzen stelt een uitgebreid onderzoek in naar de dader en de achtergronden van de schiet partij. Daarbij zijn gisteren speurhonden in gezet. Politie woordvoerder Jan van Mourick kon gisteravond verder nog geen nadere details over het in cident verstrekken. Volgens Schot is het 'bestaande statische beleid en het co-ma- nagement op de Waddenzee failliet'. Hij rekent er op dat de nieuwe meerderheid in de Tweede Kamer meer oog heeft voor de problemen en wensen van de vissers dan de vorige coa litie. De vissersvoorman voelt zich gesterkt doordat nu ook de Belgen (als liefhebbers van mosselen) op ministerieel ni veau pleiten voor meer ruimte voor de vissers op de Wad denzee. „Samen sterk: mos selkwekers, handelaren en mosseleters. Er zou zelfs een ac tievereniging uit kunnen ont staan, die tegengas geeft aan de eenzijdige opstelling van de NBO's." Schot maakte zaterdag bij de opening van de Havendagen in Zierikzee directeur H. Revier van de Waddenvereniging met de grond gelijk. Eerder dit jaar was Revier te gast bij een bij een komst van de beroepsvissers en baarde hij opzien door in het hol van de leeuw een verzoenende oproep te doen tot open overleg. Duurzame visserij op de Wad denzee was volgens Revier geen utopie, maar onder voorwaar den heel goed mogelijk. Schot zaterdag: „Verbitterd waren we toen bleek dat al een brief naar staatssecretaris Faber onder weg waswaarin stond dat de ei- dereenden dood gingen door voedselgebrek. De visserij was daar verantwoordelijk voor." Vogelbescherming Niet lang daarna werd het ver trouwen van de vissers in een harmonieuze oplossing op nieuw beschaamd, motiveerde Schot zijn oproep verder. De Vo gelbescherming Nederland was op zijn uitnodiging in juni een dagje mee uit vissen geweest op de Waddenzee. De positieve re acties na afloop spoorden op geen enkele wijze met uitspra ken van die kant later in de pers, aldus Schot. Hij ervaart even wel dat de publieke opinie zich tegen de NBO's is aan het keren. Ook verwacht de Zierikzeese vissersvoorman dat het politie ke klimaat met de huidige coali tie beter is voor de sector. Bin nen die context kan de evaluatie volgend jaar waarbij het voort bestaan van de kokkel- en mos selvisserij aan de orde komt, niet anders dan positief uitpak ken, meent Schot. „De wal gaat het schip keren! Ze overspelen hun hand." Schot verwacht dat er in sep- WÊÊÊSSBSBSÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊtÊ ZIERIKZEE - Op drie plaatsen in Zierikzee en bij Nieuwerkerk hebben zaterdag aanrijdingen plaatsgevonden. Bij de verkeerslichten op de N59 bij Nieuwerkerk onstond rond het middaguur een kettingbot sing, doordat een 56-jarige au tomobilist uit Zwijndrecht te laat zag dat het verkeer voor hem stil stond. Hij botste in vol le vaart tegen de auto van een 60-jarige man uit Numansdorp, die op zijn beurt doorschoot te gen de auto van een 64-jarige Schouwen-Duivelandse. Ook de vrouw klapte tegen de ach terkant van een voorganger. De man uit Zwijndrecht is naar het ziekenhuis gebracht. Op de Nieuwe Kooiweg (N59) bij Zierikzee ontstond rond één uur die zelfde middag eveneens een kleine kettingbotsing door onoplettendheid van een 25-ja- rige automobilist uit Schou- wen-Duiveland. Hij botste ach terop de auto van een 45-jarige Rotterdamse. Op de Lange Blokweg in Zierik zee reed een 74-jarige automo biliste uit die plaats een 20-jari- ge stadsgenoot op de brommer aan. De bromfietser kwam met de schrik vrij. Mosselen koken in de haven. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een fluitketel snerpt schril door de stilte op het water. Her en der klinkt wat voorzichtig gestommel uit het inwendige van de boten. Een aantal vaste bewoners van de Nieuwe Haven heeft zich met een kopje koffie of thee op hun stoep in het behaaglijke zondagochtend zonnetje genesteld. Touwen tikken rustgevend tegen de masten. Zierikzee wordt wakker. Rond het middaguur is de meeste troep van twee Havendagen al weer opge ruimd. Wanneer later op de dag ook de kramen zijn weggehaald en de visser schepen van overbodige franje worden ontdaan, is er bijna niets meer dat her innert aan de drukbezochte afsluiting van het toeristenseizoen in Zierikzee. Net als een misdadiger volgens het handboek der politie niet zelden pleegt terug te keren naar de plek van het mis drijf, trekt de haven - en dan met name de dijk langs het kanaal- tal van inwo ners die 'even lekker komen uitwaaien De koelende bries verkwikt na een kor te nacht. Hoeveel bezoekers de vijftiende editie van de Havendagen naar Zierikzee heeft getrokken, weet niemand precies. Maar het moeten er duizenden zijn ge weest. Vrijdagavond al lagen de ple zierjachten in de haven rijendik. Zater dag was het niet anders met het blik op de parkeerplaatsen in en rond de bin nenstad. Rond het middaguur was het verkeer naar de stad tot op de rotonde in de N59 zelfs helemaal vastgelopen. Het publiek liet zich overduidelijk niet afschrikken door een paar flinke stort buien. De vissersvloot die om twee uur uitvoer naar de Roggenplaat in de Oos- terschelde, alwaar Neptunus traditio neel werd opgehaald om aan het feest gewoel deel te kunnen nemen, was al even gebruikelijk afgeladen met mee varenden. Mosselprinses Wyona Praet (19, Serooskerke) stond stralend in haar blauwe japon op de voorplecht van de ZZ9 om de zeekoning te verwel komen. Hindernisbaan Die tijdelijke 'leegloop' stelde de ach terblijvers in de gelegenheid langs de kraampjes met mosselen, scheepsbeno- digheden en aanverwante produkten te flaneren. Ondertussen zorgden dansers in de tent op 't Luitje voor het nodige vermaak, later op de dag vervangen door live muziek op meerdere locaties. De échte waterdieren waagden zich onder het toeziend oog van de Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland aan een hinder nisbaan in de haven. Leden van de plaatselijke brandweer en visserij ver eniging Helpt Elkander streden 's avonds op dat parcours om de snelste tijd en het origineelste pak. En dat viel foto Marijke Folkertsma allesbehalve mee, aldus mede-organi sator Leon Praet na afloop. Vooral ver kleed uit het water op het opblaaskus- sen kruipen, bleek in de praktijk een hele klus. De hoogste eer was er uitein delijk voor Peter Wijsman en Patrick Kouijzer (snelste tijd) en Ivo Zorge en Joachem Schot (origineelste kleding). De waterhindernisbaan was dit jaar in de plaats gekomen voor het sinds jaar en dag gebruikelijke boegsprietlopen. „We wilden eens een keer iets anders uitproberen. Maar gezien de ervarin gen, zal het me niks verbazen als vol gend jaar het boegsprietlopen weer te rugkeert", aldus Praet. Wanneer het vuurwerk rond elf uur za terdagavond uiteenknalt boven het strakke water, lopen mannen en vrou wen met dienbladen af en aan op de bomvolle terassen. Tot diep in de nacht, want feesten aan de haven van Zierik zee doe je tenslotte maar één keer per jaar. door Marcel Modde SEROOSKERKE (S) - De druk te op de vogelboulevard langs de zuidkust van Schouwen is voor de landinrichtingscommissie Schouwen-Oost aanleiding om extra aandacht aan verkeers veiligheid te geven. Tijdens de inspraakprocedure werd van verschillende kanten gevraagd om maatregelen. De commissie maakt in haar reactie in het concept-in- spraakverslag duidelijk dat de situatie rond het Prunjegebied weinig ruimte laat voor drasti sche aanpassingen. Uitbreiding van parkeerplaatsen, anders dan het aantal dat is voorzien langs de Delingsdijk, zit er niet in. Langs de Inlaagweg is vol gens de commissie straks vol doende mogelijkheid om auto's neer te zetten voor het kortston dig kijken naar vogels. Voor langdurig gebruik worden de vogelaars verwezen naar de re guliere parkings bij de Schelp- hoek, Heerenkeet en Levens- strijdweg. Ook het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft ken baar gemaakt moeite te hebben met de weinige beschikbare parkeervoorzieningen in het di recte gebied. Om problemen met bussen te voorkomen, is in het plan de aanleg van een keerplaats aan het eind van de Inlaagweg opge nomen. Ook geeft de commissie aan voorstander te zijn voor af sluiting van de weg voor door gaand verkeer, in het belang van de verkeersveiligheid. Aan dat aspect zal bij de nadere in vulling extra aandacht worden besteed, luidt de toezegging. Daarmee wordt ook de situatie meegenomen dat wandelaars in de huidige situatie rekening moeten houden met auto's en fietsers. „Geen ideale oplos sing", onderkent de commissie in het verslag. Weldamseweg Opvallend veel reacties zijn er ook binnengekomen op het plan van de commissie om de Wel damseweg zuidelijk van Zierik zee te slopen. Zowel het water schap als diverse particiliere belanghebbenden keren zich te gen dat voornemen. De commis sie heeft zich de kritiek aange trokken en stelt voor een nieuwe weg aan te leggen, even zuide lijk van de Levensstrijddijk voor al het verkeer. Daar waar de Levensstrijddijk en de Zee dijk samenkomen, voorziet het alternatief in een 'knip', zodat daar geen doorgaand verkeer mogelijk is en er geen drukke sluiproute ontstaat voor de na burige woonwijk Poortam- bacht. Binnen dat concept kan de Wel damseweg alsnog worden opge broken, wat volgens de commis sie noodzakelijk is voor het te realiseren natuurgebied. De commissie benadrukt dat deze variant nog op de technische haalbaarheid moet worden on derzocht. Dat geldt ook voor de situatie rond de in het gebied aanwezige boerderij Het concept-inspraakverslag wordt donderdag 29 augustus besproken in een openbare ver gadering. De landinrichtings commissie komt om 9 uur bijeen in het dorpshuis in Serooskerke. tember voldoende mosselen zul len worden aangevoerd op de veiling in Yerseke. „Klein, maar fijn en betaalbaar. Iedereen zal moeten begrijpen dat een mos sel een puur natuurprodukt is en geen gemanipuleerde aardap pel." De helft van de Zierikzeese vloot ligt momenteel werkloos aan de kant, omdat het wachten is op een 'marktwaardige' één jarige mossel van de Wadden zee. Maar ook de Oosterschelde is weer in beeld voor een aardige oogst, aldus Schot. „Het lijkt zelfs wel of het hier nog harder groeit dan op de Waddenzee. De wonderen blijven bestaan." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland houdt voor de komende vier jaar reke ning met forse kortingen op uit keringen van de Rijksoverheid. Op basis van de huidige progno ses en aangekondigde bezuini gingen, zou de gemeente er in totaal zo'n anderhalf miljoen euro op achteruit gaan, zo blijkt uit de zogeheten mei-circulaire van het ministerie van Financi- De nieuwe coalitie van CDA, WD en LPF heeft aangekon digd het mes te willen zetten het openbaar bestuur. Die bezuini gingen zouden Schouwen-Dui veland volgend jaar al negen ton minder opleveren aan uitkering uit het gemeentefonds, oplo pend naar 1,6 miljoen euro in 2006. Met die gedachte in het achterhoofd willen burgemees ter en wethouders de extra uit kering (647,800 euro) over 2002 vrijwel in z'n geheel toevoegen aan de egalisatiereserve, om de latere bezuinigingen te kunnen opvangen. De mei-circulaire geldt als de belangrijkste van de vier mede delingen die het ministerie jaar lijks verstuurt naar de gemeen ten, met betrekking tot de rijksbijdragen die zij tegemoet kunnen zien. De mei-circulaire biedt niet alleen inzicht in het lopende begrotingsjaar, maar ook in de prognoses voor de ja ren daarna. Zo krijgt Schou wen-Duiveland over 2002 een bedrag van 88.000 euro extra te besteden voor onderwijskundi ge vernieuwingen. Tot en met 2006 gaat dat om een uitkering van in totaal ruim een half mil joen euro. Om de extra kosten op te vangen die gemoeid zijn met de invoering van het duale stel sel in het gemeentebestuur, krijgt Schouwen-Duiveland de komende ja ren ruim 82.000 euro extra. Voor hogere lonen van de wethouders en de gestegen ver goedingen van gemeenteraads leden krijgt de gemeente bij el kaar 37.400 euro opslag over de periode 2002-2006. Over de volle breedte genomen, gaat Schouwen-Duiveland er echter fors op achteruit, ver wacht wethouder financiën J. van Felius (Alert!). „Het zijn nog maar prognoses, dus niets staat nog vast voor wat betreft de meerjarenraming, maar ik denk niet dat we er veel vrolij ker van zullen wordenVan Fe lius is bovendien beducht op de gevolgen die de afschaffing van de onroerend zaakbelasting (ozb) met zich mee zullen bren gen. Gemeenten hebben nu aan de ozb een rijke voedingsbron voor financiëring van bijzonde re projecten. Zodra dat wegvalt, en zeker in combinatie met be zuinigingen op de algemene uit kering, 'dan hakt dat er flink in', aldus de wethouder. Belastingverhoging Voor de korte termijn staat al vast dat het Rijk vanuit de alge mene uitkering onvoldoende doet om de hogere prijsinflatie te compenseren. Om dat gat vol gend jaar te dichten, stellen burgemeester en wethouders een belastingverhoging van 4in plaats van 3 procent voor. Die maatregel levert 165.000 euro op. De verhoogde uitkering van het leerlingenvervoer van ge handicapte scholieren en de ex tra compensatie van het Rijk voor het wegvallen van de Om roepbijdrage (in beide gevallen 4600 euro) willen B en W niet als zodanig oormerken, maar door sluizen naar de algemene pot. RENESSE - Aan de Scholder- laan in Renesse is zaterdag nacht een auto opengebroken. De dader ging er vandoor met een rugzak met toiletartikelen. Ook werd een tas met daarin persoonlijke papieren en een bedrag van enkele honderden euro's weggenomen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Stichting Sa menwerkende Peuterspeelza len op Schouwen-Duiveland kan dit jaar waarschijnlijk re kenen op een tussentijdse subsi dieverhoging. De organisatie heeft ruim dertigduizend euro extra nodig om de lonen van de leidsters op peil te brengen. Het dagelijks gemeentebestuur be schouwt die correctie als 'on voorzien en onuitstelbaar'. De aanvraag van nog eens bijna tienduizend euro meer financië le steun voor uitbreiding van de administratieve hulp, is voorlo pig door het college afgewezen. Gewezen wordt op de onder handelingen die worden gevoerd over een nauwere sa menwerking tussen de peuter speelzalen en de Stichting Kin deropvang. Burgemeester en wethouders willen over dit on derdeel later een apart besluit nemen, zo blijkt uit hun voorstel aan de gemeenteraad. De stichting geldt als koepel voor negen peuterspeelzalen op Schouwen-Duiveland. De op richting twee jaar geleden werd door de gemeente gestimuleerd omwille van een verdere profes sionalisering van het peuter- speelzaalwerk. Daaraan gekop peld is een beloning van de leidsters volgens de cao-wel zijn. De tussentijdse aanvraag houdt volgens B en W verband met het feit dat pas nu inzicht bestaat in de exacte inschaling van de leidsters. Ook is er met de laatste cao-onderhandelingen een collectieve salarisverhoging afgesproken. Het voorstel wordt dinsdag 3 september beproken in de com missie maatschappelijke aan gelegenheden. De openbare ver gadering in het gemeentehuis begint 's avonds om half acht. MIDDELBURG - W. van Otter- dijk, oud-dirigent van het Mid delburgse kerkkoor Cantate Domino, is zaterdag op 69-jari- ge leeftijd overleden. Van Otter- dijk leidde het koor vanaf 1974 tot enkele maanden geleden. De oorspronkelijk uit Someren afkomstige Otterdijk kwam in 1953 naar Zeeland toe om de helpende hand te bieden na de watersnoodramp. In Zeeland kwam hij in contact met J. Moens waar hij later mee in het huwelijk trad. Al die tijd bleef hij werkzaam voor de katholie ke kerk in Middelburg, in het bijzonder het Gregoriaanse kerkkoor Cantate Domino. In 1989, bij het 40-jarig bestaan van de zangroep, werd Van Ot terdijk onderscheiden met de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. De Grego riaanse uitvaartdienst is don derdag 29 augustus vanaf 13.00 uur in de Petrus en Pauluskerk in Middelburg. Volgens vogelkijkers wordt het steeds gevaarlijker op de vogelboulevard aan de Schouwse zuidkust. foto Marijke Folkertsma Ze had het vorig vaarsei- zoen al gezegd, de vrouw van die Zierikzeeënaar. „Het is altijd wat, met die rotboot van jou. Ik ga nooit meer mee." Maar hoe gaan die dingen. Zoonlief heeft een nieuw vriendinnetje die wel eens de Oosterschelde op wilde en het was zonnig en windstil weer. De familie genoot. Onwetend van het naderend onheil dat zich diep verbor gen in het motorcomparti ment al aftekendeEen moertje trilde los van de keerkoppeling waardoor de boot alleen nog vooruit kon. Terug in de thuishaven meer de de Zierikzeeënaar gerou tineerd af. Langzaam langs de steiger en dan een klapje achteruit om te stoppen. Althans, dat was de bedoe ling. Het klapje achteruit werd tiuee klappen vooruit. Eerst tegen een andere boot en toen hard op de keien van de wal. De Zierikzeese gaat nu echt nooit meer mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23