PZC Mossel vissers zijn overleg beu Watersportfeesten zijn soort reünie 7 Kilometers file na ongeval in tunnel Proef met centrale publieksbalie in gemeentehuis Goes Deel Middelburg heeft bruin water llsPilfifti Spektakeldag valt letterlijk in het water Voorzitter visserijvereniging vindt natuurclubs te statisch Vrachtwagen in de sloot bij Kruiningen Automobilisten botsen op N59 Fietsteam schrijft bonnen mmm y -- Lichtgewonde bij schietpartij Terneuzen Oud-dirigent Cantate Domino overleden zeeuwse almanak Nooit meer BEVELANDEN/THOLEN maandag 26 augustus 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Zierikzeese mosselvissers hebben geen ver trouwen meer in de gezamenlij ke natuurbeschermingsorgani saties (NBO's) in Nederland. Voorzitter W. Schot van visserij- vereniging Helpt Elkander deed zaterdag een oproep aan zijn collega's in de schelpdiersector 'geen negatieve energie meer te steken in samenwerking' met de Waddenvereniging en Vogelbe scherming. Volgens Schot is het 'bestaande statische beleid en het co-ma- nagement op de Waddenzee failliet'. Hij rekent er op dat de nieuwe meerderheid in de Tweede Kamer meer oog heeft voor de problemen en wensen van de vissers dan de vorige coa litie. De vissersvoorman voelt zich gesterkt doordat nu ook de Belgen (als liefhebbers van mosselen) op ministerieel ni veau pleiten voor meer ruimte voor de vissers op de Wad denzee. „Samen sterk: mos selkwekers, handelaren en mosseleters. Er zou zelfs een ac tievereniging uit kunnen ont staan, die tegengas geeft aan de eenzijdige opstelling van de KRUININGEN - Een vracht wagencombinatie is zaterdag ochtend in de sloot naast de Sluisweg in Kruiningen beland. Dat gebeurde even voor tien uur, toen de 20-jarige chauffeur uit Cromstrijen tijdens het rij den een lijstje nakeek en dus even niet op de weg lette. De man liep een hoofdwond op. Hij werd met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht, maar kon na behandeling naar huis. De vrachtwagen is zwaar be schadigd. ZIERIKZEE - Op drie plaatsen in Zierikzee en bij Nieuwerkerk hebben zaterdag aanrijdingen plaatsgevonden. Bij de verkeerslichten op deN59 bij Nieuwerkerk onstond rond het middaguur een kettingbot sing, doordat een 56-jarige au tomobilist uit Zwijndrecht te laat zag dat het verkeer voor hem stil stond. Hij botste tegen de auto van een 60-jarige man uit Numansdorp, die op zijn beurt doorschoot tegen de auto van een 64-jarige Schouwen- Duivelandse. Ook de vrouw klapte tegen de achterkant van een voorganger. De man uit Zwijndrecht is naar het zieken huis gebracht. Op de Nieuwe Kooiweg (N59) bij Zierikzee botste diezelfde middag een 25- jarige automobilist uit Schou- wen-Duiveland op de auto van een 45-jarige Rotterdamse. NBO's." Schot maakte zaterdag bij de opening van de Havenda gen in Zierikzee directeur H. Revier van de Waddenvereni ging met de grond gelijk. Eerder dit jaar was Revier te gast bij een bijeenkomst van de be roepsvissers en baarde hij op zien door in het hol van de leeuw een verzoenende oproep te doen tot open overleg. Duurzame vis serij op de Waddenzee was vol gens Revier geen utopie, maar onder voorwaarden heel goed mogelijk. Schot zaterdag: „Ver bitterd waren we toen bleek dat al een brief naar staatssecreta ris Faber onderweg was, waarin stond dat de eidereenden dood gingen door voedselgebrek. De visserij was daar verantwoor delijk voor." Vogelbescherming Niet lang daarna werd het ver trouwen van de vissers in een harmonieuze oplossing op nieuw beschaamd, motiveerde Schot zijn oproep verder. De Vo gelbescherming Nederland was op zijn uitnodiging in juni een dagje mee uit vissen geweest op de Waddenzee. De positieve re acties na afloop spoorden op geen enkele wijze met uitspra ken van die kant later in de pers, aldus Schot. Hij ervaart even wel dat de publieke opinie zich tegen de NBO's is aan het keren. Ook verwacht de Zierikzeese vissersvoorman dat het politie ke klimaat met de huidige coali tie beter is voor de sector. Bin nen die context kan de evaluatie volgend jaar waarbij het voort bestaan van de kokkel- en mos selvisserij aan de orde komt, niet anders dan positief uitpak ken, meent Schot. „De wal gaat het schip keren! Ze overspelen hun hand." Schot verwacht dat er in sep tember voldoende mosselen zul len worden aangevoerd op de veiling in Yerseke. „Klein, maar fijn en betaalbaar. Iedereen zal moeten begrijpen dat een mos sel een puur natuurprodukt is en geen gemanipuleerde aardap pel. De helft van de Zierikzeese vloot ligt momenteel werkloos aan de kant, omdat het wachten is op een 'marktwaardige' één jarige mossel van de Wadden zee. Maar ook de Oosterschelde is weer in beeld voor een aardige oogst, aldus Schot. „Het lijkt zelfs wel of het hier nog harder groeit dan op de Waddenzee. De wonderen blijven bestaan." Voor de kinderen waren er diverse activiteiten opgezet, zoals deze kabelbaan. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom ELLEWOUTSDIJK - De Watersport feesten in Ellewoutsdijk kwamen dit jaar moeizaam op gang. Het slechte weer van zaterdagochtend zorgde er voor dat deelnemers afzegden en het publiek wegbleef. Gistermiddag werd de schade echter dubbel en dwars inge haald. De organisatoren zagen het zaterdag ochtend somber in. De hevige regenval had de grote feesttent bij de haven deels doen instorten. Bovendien stroomden de telefoontjes binnen van deelnemers aan de vrijmarkt, het palingroken en het pieremachochelvaren, die bij nader inzien toch maar liever thuisbleven. Niettemin piekerden de initiatiefne mers, die het jaarlijkse festijn alweer voor de 2 8e keer hadden opgezet, er niet over om onderdelen af te blazen. En dus rookten zes mensen dapper hun paling, met Gerard Menheere uit Kwadendam- me als winnaar. Drie waaghalzen gin gen met hun zelf in elkaar gezette vaar tuigjes het water op, waarna Koen Traas uit Yerseke werd uitgeroepen tot Zeeuws kampioen pieremachochelva ren. 's Avonds liep het havenplateau toch voorzichtig vol voor het Watersportbal en het traditionele stokvisknuppelen. Daarbij wordt, naar oud-Zuid-Beve- lands gebruik, een ton opgehangen met een stokvis erin. Deelnemers moeten vervolgens met houten knuppels de ton in duigen slaan. Wie de genadeklap geeft en ervoor zorgt dat de stokvis er uit valt, is winnaar. Het was uiteinde lijk Cees van Weele uit Ellewoutsdijk die knuppelkampioen werd. Toch nog feest Het ideale weer van gisteren zorgde er voor dat het toch nog echt een feest werdVele mensen kwamen alsnog naar het dorp om mosselen te eten en een biertj e te drinken. Voor de kinderen wa ren er diverse activiteiten terwijl in de feesttent de Blue Boys, voor de achtste keer present op de Watersportfeesten, voor de muziek zorgden. „Het is toch geslaagd", zei Wim Paulus- se van het organisatiecomité. „Volgend jaar gaan we gewoon weer verder. Wel proberen we een wat andere invulling aan de zaterdag te geven, met wat meer alternatieven voor het buitengebeuren, zodat we minder afhankelijk zijn van het weer." De succesformule van de Watersport feesten is volgens Paulusse dat het elke keer een soort reünie is. „Vorig jaar hadden we zelfs mensen uit Noord- Holland die speciaal naar Ellewouts dijk kwamen omdat ze wisten dat hier bekenden waren. Dat is het sterke punt van het feest. Het is een soort ontmoe tingsplaats van mensen die elkaar mis schien maar één keer per jaar zien." door Ron Magnée MIDDELBURG - Bewoners van de Middelburgse Volkerak- en de Biesbosstraat keken zater dagochtend vreemd op toen plotseling bruin water uit de kraan stroomde. Delta Nutsbe drijven zegt er weinig aan te kunnen doen. Gevaar voor de volksgezondheid was er volgens het bedrijf niet. „Rond een uur of tien 's och tends stroomde er ineens bruin water uit de kraan", vertelt een geschrokken mevrouw E. van Velse uit de Volkerakstraat. Ze was net van plan om de pootjes van haar hond wassen, maar schrok terug toen het roestbrui ne vocht uit haar kraan stroom- GOES - Het fietsteam van de politie bekeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag in het cen trum van Goes tien mensen. Vier bromfietsers gingen op de bon omdat zij geen helm droe gen. Verder waren er bekeurin gen voor verkeerd parkeren, onverzekerd rijden op een bromfiets, het negeren van een stopverbod, het niet opvolgen van een politiebevel en het rij den met een bromfiets in een voetgangersgebied. de. Van Velse belde het alarmnummer van de Delta Nutsbedrijven. „Die vertelden me dat er geen gevaar voor de volksgezondheid is." Navraag in de buurt leverde op dat ook bewoners van de Biesbosstraat kampten met bruin water. Pas na drie uur 's middags kwam er weer helder water uit de kraan. Inmiddels had de buurtbe woonster driemaal het alarm nummer gebeld. Het is overigens niet de eerste keer dat mevrouw Van Velse met vervuild water kampt: „Een jaar geleden had ik ook al last van bruin water toen ik onder de douche stapte." Lachend: „Toen dacht ik nog: ik ben toch niet zó aan het vervuilen?" Een woordvoerder van Delta Nutsbedrijven onderkent het probleem maar zegt er niks aan te kunnen doen. „Het zijn kleine roestdeeltjes die loskomen van de leidingen, vaak als er kort stondig veel water is gebruikt", aldus de woordvoerder. „Als het probleem zich lang voordoet, kunnen we ertoe overgaan om de leidingen te spoelen. Maar blijft het bij één melding, zoals nu, dan doen we dat niet." Vol gens hem is er geen enkel gevaar voor de volksgezondheid. Een glas met het bruine spul is zelfs nog te drinken ook. De enige op lossing volgens de woordvoer der is om helemaal niets te doen: „De leidingen moeten tot rust komen, dan gaat het probleem vanzelf over." door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes gaat een experiment uitvoeren met een centrale publieksbalie in het stadskantoor. De proef be gint in oktober en dient als voorbereiding op de definitieve publieksbalie die in het toe komstige stadskantoor komt. Om de dienstverlening te verbe teren, is het de bedoeling in de toekomst alle 'publiekscontac- ten' te bundelen. Dat betekent dat er één loket is voor iedereen die de gemeente bezoekt met vragen, klachten en problemen of met een verzoek om informa tie. Deze publieksbalie is een van de voornaamste onderdelen van het nieuwe stadskantoor, dat aan het Hollandiaplein komt. Het gebouw moet eind 2004 in gebruik worden geno men. Om de balie optimaal te kunnen organiseren, wil de gemeente al vast ervaring opdoen. Het is de bedoeling te beginnen met het samenvoegen van alle publieks- contacten van de afdelingen communicatie, bouwen wo nen en stadsontwikkelingvoe- gen. Vervolgens kan het experi ment verder groeien. Voordat de proef kan beginnen, moet eerst het een en ander wor den vertimmerd in het stads kantoor. Het gaat om het ge deelte waar de voorlichters nu zijn ondergebracht. Het voor deel is dat die ruimte vlakbij de ingang ligt en naast de receptie en de afdeling burgerzaken, die ook veel bezoekers kent. Voor de proef met de publieksbalie is 32.000 euro beschikbaar ge steld. Dagtaak Bezoekers van de publieksbalie worden bij de balie te woord ge staan door medewerkers van de betrokken afdelingen. Verder is het de bedoeling dat een 'breed georiënteerde kracht' wordt aangesteld. Die krijgt een dag taak aan het geven van informa tie over zaken zoals nieuwe bestemmingsplannen, beleids plannen, grondverkopen en ver- keersaangelegenheden. Om de resultaten en de vorde ringen van de publieksbalie te meten, wordt bezoekers gere geld gevraagd rapportcijfers voor de dienstverlening te ge ven. Als 'nulmeting' is enkele maanden geleden een onder zoek gehouden naar de ervarin gen van bezoekers. Dat leverde een gemiddelde score van 7,3 op Kritiek was er toen onder meer op de telefonische bereikbaar heid en de privacy aan de balies. Ook de klantvriendelijkheid van het personeel zou hier en daar beter kunnen. Opvallend was dat het merendeel van de ondervraagden zei de vorming van één publieksbalie niet no dig te vinden. TERNEUZEN - Bij een schiet partij in de binnenstad van Ter- neuzen is een 21-jarige man uit Den Haag in de nacht van zater dag op zondag licht gewond ge raakt. Na behandeling in het ziekenhuis mocht het slachtof fer naar huis. De schietpartij vond plaats rond vijf uur 's ochtends in de Nieuw- straat. Daar stonden enkele groepjes nog wat met elkaar te praten op straat. Plotseling werd vanuit een groepje man nen op een andere groep ge schoten. Surveillerende politie mensen achtervolgden een verdachte uit de groep mannen Daarbij losten de agenten enke le waarschuwingsschoten. De verdachte wist echter te ontko men. De politie in Terneuzen stelt een uitgebreid onderzoek in. Gisteren zijn onder meer speurhonden ingezet. Politie woordvoerder Jan van Mourick kon gisteravond nog geen nade re details over het incident ver strekken. door Rolf Bosboom ARNEMUIDEN - Het had een feest moeten worden, maar het werd een grote domper. De 'spektakeldag' die de Stichting Surplus zaterdag had georgani seerd, trok slechts een handje vol mensen. „Het weer heeft ons echt parten gespeeld", aldus G. J. Stevens. Surplus zet zich al enkele jaren in om een groep weeskinderen in de Oekraïne een betere toe komst te geven. Zo zijn hulpgoe deren erheen gebracht. Er lig gen plannen voor nog meer projecten, maar de stichting kampt met een gebrek aan geld. „We zijn momenteel platzak", aldus Stevens. Door samen met motorclub Mo- toerini uit Kruiningen de spek takeldag te houdenhoopte Sur plus uit de financiële zorgen te komen. Belangstellenden kon den, op de motor of op de fiets, een toertocht rijden met het vliegveld bij Arnemuiden als vertrekpunt. Daar konden ook rondvluchten worden gemaakt. Het grootste deel van de op brengsten zouden naar de stich ting gaan. Ondanks toezeggingen van mo torclubs uit het hele land dat ze zouden komen, was de animo minimaal. Slechts vijftien men sen lieten zich niet afschrikken door de regen van 's ochtends. De activiteiten in een van de loodsen bij het vliegveld trok ken evenmin veel publiek. Daardoor is de organisatie nau welijks uit de kosten gekomen. „Erg jammer", zei Stevens over de opkomst. Hij vond het nog het vervelendst voor de bands die belangeloos optraden: No thing New (die haar debuut op het podium maakte) en Dragli ne. „Petje af dat ze toch wilden spelen", aldus Stevens. Hoe het verder moet met Surplus, weet hij nog niet. „Ik hoop dat men sen de waarde van de stichting blijven inzien en geld geven. MIDDELBURG - W. van Otter- dijk, oud-dirigent van het Mid delburgse kerkkoor Cantate Domino, is zaterdag op 69-jari- ge leeftijd overleden. Van Otter- dijk leidde het koor vanaf 1974 tot enkele maanden geleden. De oorspronkelijk uit Someren afkomstige Otterdijk kwam in 1953 naar Zeeland toe om de helpende hand te bieden na de watersnoodramp. In Zeeland kwam hij in contact met J. Moens waar hij later mee in het huwelijk trad. Al die tijd bleef hij werkzaam voor de ka tholieke kerk in Middelburg, in het bijzonder het Gregoriaanse kerkkoor Cantate Domino. In 1989, bij het 40-jarig bestaan van de zangroep, werd Van Ot terdijk onderscheiden met de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. De Grego riaanse uitvaartdienst is don derdag 29 augustus vanaf 13.00 uur in de Petrus en Pauluskerk in Middelburg. KRUININGEN - Een eenzijdig ongeval in de Vlaketunnel zorgde zaterdagochtend voor een lange file op de zuidbaan van rijks weg A58. Rond kwart voor twaalf schaarde de aanhangwagen van een 30-jarige be stuurder uit de gemeente Tholen op het mo ment dat hij de tunnel inreed. De aanhanger kantelde, waardoor zes bakken met bloem zaad op de weg terecht kwamen. Het gevolg was dat enige tijd alleen de vluchtstrook be rijdbaar was. Rijkswaterstaat en de politie hebben het wegdek schoongemaakt. De au tomobilist bleef bij het ongeluk ongedeerd. De rij wachtende auto's op de A58 liep op tot negen kilometer. foto Willem Mieras Ze had het vorig vaarsei- zoen al gezegd, de vrouw van die Zierikzeeênaar. „Het is altijd wat, met die rotboot van jou. Ik ga nooit meer mee." Maar hoe gaan die dingen. Zoonlief heeft een nieuw vriendinnetje die wel eens de Oosterschelde op wilde en het was zonnig en windstil weer. De familie genoot. Onwetend van het naderend onheil dat zich diep verbor gen in het motorcomparti ment al aftekende. Een moer tje trilde los van de keerkop- peling waardoor de boot al leen nog vooruit kon. Terug in de thuishaven meerde de Zierikzeeênaar geroutineerd af. Langzaam langs de stei ger en dan een klapje achter- j uit om te stoppen. Althans, dat was de bedoe- j ling. Het klapje achteruit werd twee klappen vooruit. I Eerst tegen een andere boot j en toen hard op de keien van de wal. De Zierikzeese gaat nu echt nooit meer mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21