Oranje werkt aan nieuwe glorietijd PZC dl© veri Trainer Koopman ontvlucht berooid Congo De beelden als bewijsmateriaal Hockeysters spelen twee keer gelijk Joost Bellaart vreest schaatssyndroom 20 Hockeyers overtuigen met eindzege in vierlandentoernooi Hole-in-one Brasserie Ockenburgh begint met overwinning maandag 26 augustus 2002 door Mare Molenaars AMSTELVEEN - Natuurlijk, het vierlandentoernooi in Am stelveen is slechts een opwar mertje voor de Champions Tro phy, volgende week in Keulen. Toch hecht Joost Bellaart, de bondscoach van de hockeyman- nen, de nodige waarde aan de winst in het onderonsje met In dia, Australië en Korea. „Het is mijn eerste hoofdprijs met Oranje", zo jubelde hij. Feitelijk is dat juist, maar wie goed naar Bellaart luisterde, ontdekte een dubbele bodem in zijn betoog. Want de nadruk lag niet op het woord hoofdprijs, de klemtoon lag op 'eerste'. Alsof Bellaart wilde zeggen dat het overtuigende optreden in het ei gen Wagener-stadion slechts de voorbode is van een hernieuwde glorietijd voor het Nederlandse hockey. Misschien heeft hij wel gelijk. Hoewel het verleden heeft ge leerd dat het gevaarlijk is om conclusies te verbinden aan voorbereidingstoernooien, durft Bellaart na deze eerste se rieuze test toch wel te zeggen dat hij met het sterk verjongde Oranje op de goede weg is. De bronzen plak op het WK in Ma leisië kwam nog als een verras sing, inmiddels kent Bellaart de potentie van zijn gretige en en thousiaste mix van jeugdig elan en jarenlange ervaring „Vooraf vroeg ik me af hoe deze jonge groep zou omgaan met de spanning om voor eigen publiek te moeten presteren. Er rust toch een bepaalde verwachting op het elftal. Ze hebben het vol ledig waargemaakt." Doel Bellaart was best bereid om kort na afloop van het met 3-1 ge wonnen duel tegen Australië een tussenbalans op te maken. Wikkend en wegend, de oefen winst op wereldkampioen Duitsland, tien dagen geleden in Breda, in het achterhoofd kwam hij al snel uit aan de goe de kant van de streep „Wat In dia en Australië betreft hebben we duidelijk afstand genomen. Vreugde bij Oranje nadat Matthijs Brouwer (links) op aangeven van Teun de Nooijer (rechts) de stand tegen Australië op 2-0 heeft gebracht. Dat heeft dit toernooi toch wel aan het licht gebracht. Tegen Korea, de nummer twee van de Olympische Spelen, hebben we twee keer gelijkgespeeld. Met de 1-1 van zaterdag kon ik niet echt tevreden zijn, al is dat land misschien wel het verst van alle maal." Een garantie voor succes in Keulen, waar Oranje naast de drie tegenstanders van het vier landentoernooi ook Duitsland en Pakistan treft, zijn de resul taten van de laatste dagen uiter aard niet. Bellaart beseft dat, zoals hij ook weet dat er nog best wat te sleutelen valt aan het spel van zijn brigade. „Maar ik ben tevreden. De eerste helft tegen Australië was van grote klasse, het beste dat we tot nu toe heb ben laten zien. Dat schept ver wachtingen. Niet voor volgende week, in Keulen, wel voor de langere termijn. Er zitten nog onervaren elementen in het team en er zullen vast nog jon gens door het ijs zakken, maar dat mag, bij een ploeg in op bouw." Bellaart bouwt met de nieuwe generatie hockeyers (na de Spe len van Sydney leverde Oranje meer dan 2500 interlands in) aan een team dat volgend jaar op het EK de kwalificatie voor de Olympische Spelen moet af dwingen. Over twee jaar, in Athene, moet de grote klapper komen en moet Nederland met succes zijn titel verdedigen. Dat is het doel. Collectief Het spel dat Oranje gistermid dag in het finaleduel met Au stralië op het kunstgras legde, biedt wat dat betreft het nodige perspectief. Het Nederlands elf tal, fris en onverzettelijk, toon de zich op alle fronten superi eur. Bram Lomans (2) en Matthijs Brouwer zetten het krachtsverschil om in cijfers. Eigenlijk had daar ook nog een treffer van Erik Jazet bij moeten staan, maar zijn schot vond in de ogen van scheidsrechter Han geen genade. De bal zou van buiten de cirkel zijn geslagen, al was die beslissing aanvecht baar. Oranje treurde er niet te lang om en stoomde door. Australië had werkelijk geen moment een ant woord op het totaalhockey van de op hol geslagen aanvalsma- chine. Pas nadat stille kracht Sander van der Weide (met noeste werkers als Derikx en Delmee het cement van Oranje) met een enkelblessure het veld moest ruimen, konden de Kook aburra's iets terugdoen. Doel man Vogels hield met een paar door William Pomp Daar stond hij dan, op de luchtha ven van Brussel. Doodmoe. Geen koffer, geen kleding, geen geld. Hele maal niets. Martin Koopman kwam zaterdag be rooid terug uit Congo, waar hij twee maanden geleden een baan aanvaard de als voetbaltrainer. Het was dat de Nederlandse ambassade in Kinshasa zo vriendelijk was hem op te vangen, anders hadden de zaken er nog veel slechter voor gestaan. Vorige week wachtte Koopman een nare verrassing toen hij zijn hotel bin nenkwam. Hij kreeg geen eten meer. Vita, een topclub in Congo, had de re keningen vergeten te betalen. Koopman regelde iets met mensen van de club. Het leek allemaal goed te komen, maar niets was minder waar. Een paar dagen later 1 iep de voormali ge trainer van Veendam, FC Gronin gen en FC Den Bosch weer langs de re ceptie. Verder kwam hij niet. De toegang tot het hotel en zijn kamer werd hem ontzegd. „Al mijn spullen lagen op mijn kamer. Die liggen er als het goed is nog steeds. Ik mocht er niet meer bijIk kon mijn kamer niet meer in. Stond ik daar Ik had helemaal niets meer." Uitweg Koopman dacht eens goed na en zag nog meer één uitweg. De Nederlandse ambassade. „Daar ben ik heen ge gaan", doet Koopman zijn verhaal. „Ik heb alles uitgelegd. Ze zeiden: als dat zo is helpen we je.Drie dagen kreeg hij onderdak en eten, in afwach ting van zijn vlucht. Dat was ook al een probleem, want alle vluchten richting Nederland zaten vol. Uitein delijk kon Koopman via tussenlandingen in Kameroen en Pa rijs naar BrusselNu is hij in ieder ge val weer veilig thuis in Deventer. Maar niet voor lang, als het aan Koop man ligt. Gek genoeg wil hij het liefst zo snel mogelijk terug naar Congo. „Omdat het sportief fantastisch was. Ik vermaakte me daar wat dat betreft prima. We staan tien punten los in de competitie." „Het afscheid van de spelersgroep was ook heftig. Ze kwa men vrijdag allemaal naar de ambas sade. De hele selectie. Ze wilden dat ik bleef, maar ik heb ze uitgelegd dat het dan eerst allemaal goed geregeld moet zijn. Tjonge, dat had ik weer. Het werd een heel emotioneel afscheid." Hij heeft zijn assistent oefenstof en schema's gegeven tot woensdag. Dan hoopt Koopman zijn rentree te maken in Kinshasa. Daarom ging hij vanaf Brussel meteen naar Eindhoven, waar hij overleg had met zijn zaakwaarne mers Grads Fühler en Rob Groener. Die zijn inmiddels op zoek naar de president van de club, die zich al een tijdje in België schijnt op te hou den. „Het is een zakenman die alleen Frans en Congolees spreekt", zegt Koop man. „Het gaat allemaal via tussen personen. Heel lastig, maar ik zal er voor vechten dat het allemaal zakelijk in orde komt. Die president moet mee doen in het spel. Mijn salaris betalen, de rekeningen voldoen en me garan ties geven. Dan zit ik zo weer in het vliegtuig, want nogmaals: sportief was het gewoon fantastisch." GPD De Zuid-Koreaanse golfer Kim Joong-Min heeft een hole-in-one geslagen op exact dezelfde plek waar zijn moeder dat zes jaar geleden deed. „Ik denk er over om het Guiness Book of Records te bellen", zei hij. Zijn ze ventigjarige moeder Choi Sook-Hee rondde op 22 juni 1996 de vijftiende hole ook in één slag af. Een boom en een stenen monument herinneren de bezoeker sindsdien aan die prestatie. „Altijd droomde ik van een hole-in-one als ik naar die boom keek", zei haar zoon Kim. „Nu is die droom uitgekomen." RTR EINDHOVEN - PSV-aanvoerder Mark van Bommel krijgt scheidsrechter Dick Jol zover, dat hij naar de herhaling op het videoscherm in het Eindhovense Philips-stadion kijkt. Jol blijft wel bij zijn beslissing in het nadeel van Van Bommel. PSV won zaterdagavond in eigen huis met 1-0 van FC Groningen. foto ToussaintKluiters/ANP door Norbert Kleinherenbrink MACAU - De Nederlandse hoc keysters hebben het eerste weekeinde van de Champions Trophy in het Chinese Macau re delijk doorstaan. Zowel het duel met olympisch en wereld kampioen Australië (0-0) als met titelhouder Argentinië (1-1) eindigde gelijk. „De weg naar de finale ligt open. We hebben alles in eigen hand", concludeerde bondscoach Mare Lammers. De 32-jarige Brabander had vooraf niet getekend voor twee punten uit de eerste twee zware wedstrijden. „Ik had achteraf liever een keer gewonnen en een keer verloren", merkte hij op. „Met drie punten hadden we er dan nu iets beter voorgestaan. Niettemin doen we volop mee in het toernooi. Dinsdag moeten we tegen China echter sowieso winnen om een plaats in de fina le mogelijk te maken." Nederland deed zichzelf zater dag in de openingswedstrijd te gen Australië tekort. Oranje do mineerde, maar wist zich geen raad met het veldoverwicht. „Over het spel was ik tevreden, over het resultaat niet", blikte Lammers terug. „We hebben in die wedstrijd te veel kansen ge mist. Bovendien vielen enkele beslissingen van de arbitrage in ons nadeel uit." Lammers doelde op een aantal strafcorners van Ageeth Boom- gaardt in de tweede helft Oran je claimde tot twee keer toe vergeefs een strafbalbij een ver meende fout van een Australi sche verdedigster op de doellijn In de laatste seconde mocht Ne- derland bovendien eenstrafcor- ner niet volledig voltooien, hoe wel de bal de cirkel nog met had verlaten. „Die fout gaf de scheidsrechter na afloop toe. maar daar koop je weinig meer voor", mokte Lammers Het duel met Australië, dat na Syd ney 2000 een nieuwe ploeg op bouwt, was niet hoogstaand. De tweede wedstrijd tegen Ar gentinië, dat vorig jaar in de fi nale van de Champions Trophy in Amstelveen met 3-2 van Oranje won, bood meer spekta kel. Beide ploegen durfden meer, waardoor een duel ont stond met wisselende kansen. „Het ging best hard op en neer' We hadden deze wedstrijd zo wel kunnen winnen als verlie zen", zei Lammers. Op aangeven van Janneke Schopman opende Minke Booij na een kwartier de score uit de vierde strafcorner voor Neder land. Mijntje Donners liet in de eerste helft een aantal mooie kansen liggen. Argentinië kwam na de rust sterk terug. Uit de zevende strafcorner maakte Masotta gelijk: 1-1 ANP foto Koen Suyk/ANP knappe reddingen en met hulp van paal en lat de schade even wel beperkt. Alleen op een tip- in van Dwyer, de topscorer van het toernooi, bleef hij het ant woord schuldig. „Lullig, die tegengoal", vond Bellaart, maar om nu te zeggen dat hij er echt mee zat, dat toch niet. Tevredenheid won het van de zucht naar perfectie. „In het verleden was het: snel de bal naar De Nooijer en god zegene de greep. Door de samenstelling van deze groep zijn we minder afhanke lijk van individuen. Deze selec tie is in balans. Oranje is weer een hecht collectief GPD Maartje Scheepstra (rechts) wordt fel op de huid gezeten door Agus- tina Garcia van Argentinië. foto Vincent Yu/AP door Norbert Kleinherenbrink AMSTELVEEN - Wat bonds coach Joost Bellaart betreft, mag de Champions Trophy in 2003 aan Nederland voorbij gaan. Na het afhaken van Enge land als gastland heeft de KNHB zich bij de internationa le hockeyfederatie FIH echter officieel kandidaat gesteld voor de organisatie van het prestigi euze toernooi, voor mannen en vrouwen gezamenlijk. „Ik zou het voor de ontwikke ling van het internationale hoc key geen goede zaak vinden als het toernooi opnieuw in Neder land wordt gehouden", liet Bel laart gistermiddag weten. „Dan dreigt er een soort schaatssyn droom van vroeger. Toen leek het erop dat alle grote schaats toernooien alleen in Heeren veen gehouden konden worden. Daar moeten we nu in het hoc key voor waken." Nederland organiseerde in 1998 het WK in Utrecht. Daarna wa ren er lucratieve toernooien om de Champions Trophy in Am stelveen (2000, mannen en vrou wen), opnieuw Amstelveen (2001, vrouwen) en Rotterdam (2001, mannen) De KNHB wil in 2003 de dubbele Champions Trophy van 15 tot en met 24 au gustus houden in Amstelveen of Rotterdam. India en Zuid-Ko- rea hebben zich eveneens kan didaat gesteld. Komende week valt in het Chinese Macau, waar de Champions Trophy voor vrouwen wordt afgewerkt, waarschijnlijk de beslissing. KNHB-voorzitter Andre Bol huis en bondsdirecteur Johan Wakkie vertrekken vandaag naar Macau om de plannen toe te lichten bij de FIH-delegatie. Bellaart zag ook nog wel een voordeel aan een Nederlandse organisatie. „Sportief gezien is het gunstiger als de Champions Trophy volgend jaar in eigen land wordt gehouden. Een maand later is het EK in Barce lona waar de olympische kwali ficatie op het spel staat. Het zou dan prettig zijn als we een maand eerder niet de hele we reld over moeten reizen voor de Champions Trophy." ANP drift van Tijssens ingetoomd Langzaam kroop Havermans naderbij. Een moeizaam ge vecht ontspon zich, waar Tijs sens toch als eerste een einde aan wist te maken. In de nabeurt maakte Havermans de twee ontbrekende caramboles waar door een remise op het bord kwam: 50-50 in 48 beurten. Martin Spoormans, op tafel twee spelend, nam het daarna op tegen zijn jonge landgenoot Johan Loncelle. In een uitste kende partij wist Spoormans zijn opponent onder druk te houden en uiteindelijk de zege op te eisen: 50-45 na 33 beurten Wat niemand meer verwachtte, werd toch nog werkelijkheid. Na een zeer spannende partij tussen Roland Forthomme en Peter de Backer ging de winst naar de Belg van Brasserie Oc kenburgh. Forthomme finishte in de veertigste beurt als eerste. De Backer moest in de nabeurt nog drie caramboles maken. De acquitstoot werd nog gemaakt maar de volgende stoot gemist. 50-48. Daarmee pakte de Goese formatie met 5-3 de winst en daarmee de eerste punten. door Joop van den Oudenhoven ZUNDERT - Na een zeer span nend verlopen strijd sleepte het driebandenteam van Brasserie Ockenburgh de eerste punten van het nieuwe seizoen. In Zun- dert werd van Havermans Groep gewonnen met 5-3. Na de eerste wedstrijdhelft gaf niemand nog veel voor de kan sen van Brasserie Ockenburgh Frank Martens, die de wegens zaken in Finland verblijvende Ron Schumann verving, trad aan tegen Harrie van de Ven. Na aanvankelijk een gelijkopgaan- de strijd deelde Van de Ven in de 34e beurt bij een tussenstand van 33-34 de genadeklap uit aan Martens. Een serie van twaalf maakte een einde aan de illusies van de Goese invaller. In 38 beurten was het pleit beslecht: 50-34. John Tijssens had vanaf het be gin het initiatief in handen en leidde na zestien beurten met 30-20 de dans. Vanaf dat mo ment sloot Louis Havermans de defensie en werd de scorings-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20