Regen zet Nederland op zijn kop Schroder en Stoiber spelen gelijk in eerste televisieduel Autoriteiten Tsjechië waarschuwen voor ramp chloorfabriek Hockeyers superieur Straten en woningen onder water, gebouwen storten gedeeltelijk in Opnieuw krasse taal Na wijn Toekomst havens onder de loep Repetitie opera in de tunnel Fransen kunnen maar niet aan de euro wennen Moordpartijen in Kashmir Politie duikt opnieuw in moord Putten Technische ^8« Bedrijfskunde studeren? Kamerfractie LPF wil af van zwijgrecht verdachte Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Feyenoord raakt achterop 13 en 14 J Later onweer Eerst een paar opklaringen, vanmiddag en vanavond onweersbuien. Matige noorden wind bij maxima van 22 graden. 245e jaargang no. 201 maandag 26 augustus 2002 los nummer 1,00 mmmatmmmmtimm In de Westerscheldetunnel in aanbouw is dit weekeinde een voorproefje gegeven van het opera-spektakel The Light house. De voorstelling van het Zeeland Nazomer Festival, die zaterdag de première beleeft, belooft een bijzondere ervaring te worden. De tunnel blijkt een concertzaal van superkwaliteit. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19 en 20. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De zware regenval heeft zaterdag in een groot deel van Ne derland voor grote over last gezorgd. In Zeeuws- Vlaanderen begonnen de problemen in de nacht van vrijdag op zaterdag. Vooral de Kanaalzone kreeg veel water te ver werken. Twintig huizen in verschillende dorpen liepen waterschade op en tal van wegen en akkers lie pen onder. Verder deden zich grote proble men voor in West-Brabant, Limburg, Flevoland, Noord- Holland, Groningen en Fries land. Overal kwamen straten blank te staan en liepen huizen en bedrijven onder water. Volgens Meteo Consult viel de meeste regen in Zevenbergen: 130 millimeter. In de driehoek Prinsenbeek-Etten-Leur-Ze- venbergen werden crisiscentra ingericht. Bij zwembad de Ba- nakker in Etten-Leur stortte een plat dak van vijf bi j tien me ter in. Niemand raakte gewond. In Rotterdam kreeg de brand weer bijna 600 telefoontjes over overlast. Op de wegen rond de Maasstad gebeurden tientallen ongelukken. In Amsterdam kreeg de alarmcentrale zo'n 1000 telefoontjes te verwerken. Het crisisteam van het Hoog heemraadschap Rijnland kwam zaterdagavond bijeen vanwege te hoge waterstanden in de Gou we. In Gouda liepen veel straten onder water, onder meer de spoortunnel die een belangrijke verkeersader naar het centrum is. Het elektrisch gemaal Nieuwkop in het Zuid-Holland se Ter Aar is gistermorgen vroeg vermoedelijk door oververhit ting uitgebrand en daardoor uitgevallen. In Amsterdam stortte het dak van de Ikea-vestiging gedeelte lijk in. Ook het dak van zwem bad Blij water in Weesp stortte gedeeltelijk in. Oorzaak was de aanhoudende regenval die niet kon worden verwerkt. In Uit hoorn liep een industriegebied onder water en stortte een dak van een bedrijf in. Naviduct De politie in Flevoland sloot 's avonds de dijk tussen Lelystad en Enkhuizen af, nadat het na viduct vlakbij Enkhuizen onder water was gelopen. Volgens de brandweer reikte het water tot een halve meter. Het naviduct, een aquaduct met sluisdeuren waar het wegverkeer door een tunnel onder de boten wordt ge leid, wordt momenteel aange legd door Rijkswaterstaat. Vol gens het KNMI is ook deze zomerperiode veel meer regen gevallen dan in dezelfde periode in voorgaande jaren. Met nog een week te gaan, telt deze zo mer het hoogste aantal van twaalf dagen waarop 50 milli meter of meer regen viel, aldus het KNMI. Vorig jaar telde de zomer eveneens twaalf dagen met zo'n grote hoeveelheid neerslag. Toen werd een vijftig jarig record gebroken. ANP pagina 9: ZLTO vreest lot boeren Minister Nawijn van Vreemdelingenbeleid en In tegratie grossiert in krasse taal. Gisteren kwam de mi nister met het plan alloch tone mannen die hun vrouw mishandelen, terug te stu ren naar htm land van her komst. Vorige week baarde Nawijn opzien met zijn -ju ridisch onhaalbare geach te- idee criminele Marokkanen het land uit te zetten. Het Ministerie van Economische Zaken start in het najaar een onderzoek naar de toekomst van de Nederlandse havens. Er wordt vooral op de arbeidsmarkt namelijk zwaar weer ver wacht voor de sector. De havens van Vlissingen en Terneuzen worden ook in het onderzoek meegeno- PARIJS - De Fransen kunnen maar niet aan de euro wennen. Iets minder dan de helft van de bevolking (41 procent) ver wacht nog j aren nodig te hebben voordat er niet meer naar francs wordt teruggerekend. Dit blijkt uit een peiling van het blad Journal du Dimanche. Van de Fransen verwacht een derde nog enkele maanden no dig te hebben en 5 procent nog enkele weken, voordat er alleen nog maar in euro's wordt ge dacht. Bijna één op de vijf zegt de om schakeling al te hebben ge maakt en helemaal niet meer in francs te denken. AFP JAMMU - Zeker tien dorpelin gen in het district Rajouri in het Indiase deel van Kashmir zijn afgelopen weekeinde omge bracht. De Indiase politie houdt mili tante moslims verantwoorde lijk. Een politiewoordvoerder zei zaterdag dat bij een aanval van militante moslims in het dorp Thanamandi acht mensen zijn gedood. In de nabijgelegen plaats Kalali werden kort daar op twee mensen omgebracht. Volgens de politie proberen de militante strijders de verkiezin gen in de betwiste deelstaat te frustreren. AFP ■1MB door Wierd Puk BERLIJN - Het werd uiteinde lijk, volgens de eerste commen taren, een gelijkspel. Het eerste tv-duel tussen bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) en zijn uitdager Edmund Stoiber (CDU/CSU) had de emoties in Duitsland opgehitst als betrof het een WK voetbalfinale. Driehonderd journalisten, af komstig uit binnen- en buiten land, volgden het debat samen met tweehonderd vijf tig promi nenten, op grote videoscher men. In de partijcentrales van de twee volkspartijen waren feestelijke bijeenkomsten be legd. Hoewel beide kandidaten het belang van de debatten in de afgelopen dagen relativeer den, kunnen ze bepalend zijn voor de uitkomst van de Bonds dagverkiezingen op 22 septem ber. In de dagen voor het 'gevecht der gevechten' stonden de kran ten bol van de lange voorbe schouwingen. De overstromin gen waren voor even vergeten want het 'uur der waarheid' had geslagen. Het tv-debat, dat op 8 septem ber bij de publieke omroep een vervolg krijgt, is een unicum in de Duitse politieke geschiede nis. Helmut Kohl wilde er niet aan, evenmin als diens voorgan gers. Maar Gerhard Schroder is niet voor niets de 'mediakanse- lier' gedoopt. De sociaal-demo craat, die net zo'n warme ver standhouding heeft met de camera's als Bill Clinton of Tony Blair, daagde zijn opponent Stoiber zelf uit. De Beierse minister-president, die in eerdere tv-optredens hoogst ongelukkig was, kon niet weigeren. En, daarover waren de meeste commentatoren het gisteren eens: Stoiber deed het beter dan verwacht. Zijn be ruchte lange zinnen waren dit maal korter en hij bracht ze tot een goed einde. Bovendien had Stoiber inzake de massale werkloosheid in Duitsland, die hij succesvol tot een centraal thema maakte, een sterke troef in handen. Op dit punt heeft de rood/groene regering van Schroder opzichtig gefaald. Inhoudelijk Serieuze thema's als werkloos heid, de overstromingen, immi gratie, buitenlandse politiek en belastinghervormingen kwa men aan de orde. Anders dan in de Amerikaanse context bleek hetdebatinhoudelijker dan me nigeen had verwacht. Edmund Stoiber profiteerde van de scherpe spelregels, die Schroder niet de kans gaven om zijn be faamde spontaniteit in de strijd te werpen. Stoiber scoorde pun ten met zijn uitgebreide feiten kennis, Schroder doordat hij simpel de indruk wist te wekken dat hij als staatsman een com petenter leider is. De eerste opiniepeilingen lieten 'winst' zien voor Gerhard •Schroder. Aanleiding voor een christen-democratische com mentator om erop te wijzen dat in Duitsland de kanselier niet rechtstreeks gekozen wordt. „Die debatten zijn leuk, maar het gaat er uiteindelijk om wel ke partij wint." En in die peilin gen staat de CDU/CSU nog al tijd op een - lichte - voorsprong. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De LPF wil het recht van een verdachte om te zwijgen afschaffen. Als een verdachte toch niets zegt tijdens ondervragingen, moet een rechter dat mee kun nen wegen bij zijn uitspraak, wat eerder tot een veroordeling ZUTPHEN - De politie is weer volop bezig met een onderzoek in de Puttense moordzaak. Dit zegt B. Top, voorlichter van het politiekorps. Een team van rechercheurs zoekt naar 'losse eindjes'. Volgens Top zijn direct na de vrijspraak van de voormalige verdachten Wilco Viets en Her man du Bois de mogelijkheden voor een nieuw onderzoek nage gaan. Dat was niet mogelijk zo lang de zaak nog onder rechter was. Het Hof sprak de zwagers eind april vrij van de moord op 23-ja- rige stewardess Christel Am- brosius. Kort na de vrijspraak werd een aantal rechercheurs aangewezen om de zaak op nieuw te onderzoeken. GPD zou kunnen leiden. „Als je niets te verbergen hebt, kun je ge woon een verklaring afleggen", stelde Kamerlid Schonewille gisteren. Volgens Schonewille is het zwijgrecht ooit ingevoerd om martelingen te voorkomen en hoeven verdachten daar te genwoordig niet meer bang voor te zijn. ANP van onze redactie buitenland PRAAG - Bij de chemische fa briek Spolana in Neratovice in Tsjechië dreigt een grote ramp. De voorzitter van de commissie die de schade door de overstro mingen moet onderzoeken, zei zaterdag dat de lekkage van chloor tot een ramp kan leiden vergelijkbaar met het ongeluk met de kerncentrale in Tsjerno- byl in 1986. In de fabriek waar vorige week al een chloorwolk ontsnapte, werd vrijdag de op een na hoog ste alarmfase uitgeroepen nadat er opnieuw een wolk chloorgas was ontsnapt. De lekkages van Spolana, twintig kilometer ten noorden van Praag bedreigen veel mensenlevens en kunnen een mini-Tsjernobyl worden", aldus voorzitter Papez. Woordvoerder Martinek van de fabriek deed de uitspraken van Papez af als overdreven en te hard. Hij gaf echter wel toe dat 'vele honderden kilo's chloor' de afgelopen dagen uit de fabriek waren gelekt en dat ongeveer tachtig ton vloeibaar chloor zijn weg had gevonden naar de Elbe. Bovendien was het waarschu wingssysteem dat in geval van nood de buurt moet alarmeren en dat vorige week buiten be drijf was geraakt door het uit vallen van de elektriciteit, nog altijd niet gerepareerd. Minister van Binnenlandse Za ken Gross verweet de directie van de fabriek zaterdag dat zij te laat had bekendgemaakt dat er opnieuw een chloorwolk was ontsnapt. Ook Greenpeace reageerde fel. Volgens Green peace liggen er zeer gevaar lijke stoffen en zijn daarvoor weinig maatregelen getroffen. DPA/AFP Advertentie Nu ook met havo- of vwo-profiel Economie Management Vandaag inschrijven van 16.00-20.00 uur Tilburg, Prof. Cobbenhagenlaan 13. Kijk op: www.sllvy.nl (Advertentie) p noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- straat:nr. plaats.. telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- numme' |l I m~ handtekening: "713214"000002" Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). ;o ,>p per kwartaal met automatische incasso 52,-). p per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) De wateroverlast in beeld in (met de wijzers van de klok mee en linksboven beginnend) Diemen, Hellendoorn, Hoek (Mauritsfort) en Mijdrecht. foto's Koen Suyk/ANP, Carlo ter Ellen/GPD, Charles Strijd/PZC en Menno Boermans/ANP Feyenoord verspeelde in de competitie voor de ere divisie kostbare punten in de uitwedstrijd tegen Ro- da JC. Pierre van Hooy- donk zorgde kort voor tijd voor een voorsprong, maar toch werd de winst nog weggegeven. RKC, Ajax en PSV voeren na twee speeldagen de rang lijst aan. Ajax boekte een belangrijke zege bij Vites se.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1