PZC Ajax krijgt vrij spel van Vitesse 1 Rabo's missen alleen eindzege Meerkamptitel Yvonne Wisse 13 Roda-avondje zit vol contrasten voor Feyenoord Juichen Ronald Koeman wijkt af van huisstijl in uitwedstrijden (1-2) Feyenoord-fan in buik gestoken rrmr* maandag 26 augustus 2002 PSV dankt zege Hegemonie van WilkoFokkeop Natanja Lokerse Volleybalwinst Voortvarende Hockeyers sterk aan Vogel Hulster ruiters koers met Tjoba subtopper op NK op grootmacht -jg start biljarters <jg in eigen huis 2Q 1 door André Hooqeboom ARNHEM - Er was veel aan te i merken op het spel van Ajax in de Gelredome van Vitesse. Ver dedigend te slap, aanvallend I ongevaarlijk, weinig creativi teit in de opbouw en in de duels vaak de mindere van Vitesse. Toch overheerste na negentig minuten vooral de voldoening. Want weer namen de Ajacieden onder Ronald Koeman een bar rière. Vorig seizoen werd voor het eerst van PSV gewonnen, in de Arena. Gisteren werd voor het eerst van Vitesse gewonnen. In het Gelredome: 1-2. Met Koeman aan het bewind wil Ajax weer meetellen in Europa. Na het eerherstel in Nederland moet de grote internationale er kenning terugkomen via de Champions League. Donderdag is de loting en nu al. wordt er in 1 Amsterdam reikhalzend uitge keken naar de tegenstanders, Ajax is bezig de grenzen te ver leggen en wil nu wel eens weten hoe hoog de lat ligt. Misschien zijn ze wel minder sterk dan ze zelf geloven. Tegen Vitesse was ervan internationale allure nog geen sprake. Ajax worstelde met vorm en inhoud en kwam door twee navrante keepersf ou- ten uiteindelijk toch schadevrij weg uit Arnhem. Accenten Hei is inmiddels wel duidelijk dat Koeman internationaal en bij zware competitiewedstrij den de accenten in de ploeg ver legt. Zo ook bij Vitesse. Geen huisstijl, met drie spitsen, maar een uitstijl, met twee centrale spitsen (Mido en Ibrahimovic), een diepe middenvelder (Van der Vaart) en opkomende mid denvelders langs de zijkanten. Het werkte niet, moest ook Koe man erkennen. Omdat de taken VALKENBURG - Een 21-jarige Feyenoord-supporter uit Ne- derlek is in het Zuid-Limburgse Valkenburg met een mes in zijn buik gestoken. I Het incident gebeurde zater- i dagavond rond zeven uur voor de wedstrijd Roda JC - Feye- j noord. De dader, volgens de po- I litie een Engels sprekende man, 1 wist te ontsnappen. Het slacht offer werd overgebracht naar het ziekenhuis in Maastricht. ANP In het kletsnatte Limburgse j heuvelland zette de getergde wielerploeg van Rabobank za- 1 terdag de Ronde van Nederland op zijn kop. Michael Boogerd won de slotetappe. Erik Dekker kwam vier tellen tekort om de eindzege te pakken. Die ging naar het Luxemburgse talent Kim Kirchen. Bij Rabobank werd niet lang getreurd om dat j verlies. Leider US Postal was omver geknikkerd en dat gaf een j minstens zo grote voldoening. door Ad Pertijs LANDGRAAF - De wielerploe gen van Rabobank en US Postal Service leken de afgelopen Tour gezworen kameraden. Op een of andere manier kwam op het ein de van de Ronde van Frankrijk echter de klad in die vriend schap. „Bij ons is een woord een j woord, bij Rabo kennelijk niet", was het enige dat US Postals tweede ploegleider Dirk Demol er in de Eneco Tour over kwijt i wilde. I De Nederlanders zeggen niet te weten waar hij op doelt. Ver moedelijk heeft het van doen j met de niet aflatende aanvals lust van de ploeg tijdens de laat ste Touretappes. Ondertussen j was het wel oorlog tussen de twee ploegen in de Ronde van Nederland. Vrijdag weigerden de Amerika nen uitdagend de leiderspositie van Victor Hugo Pena te verde- digen. Zo dwongen ze Rabo als- nog tot een slopende achtervol- ging op een ver weg gereden I kopgroep. „Doen wij niks, dan ligt de hele ronde op zijn gat", I van onze sportredactie BERGEN OP ZOOM - Yvonne Wisse is in Bergen op Zoom na tionaal kampioene op de zeven kamp geworden. De twintigja rige uit Vlissingen afkomstige atlete verzamelde 5220 punten, bijna zevenhonderd meer dan de nummer twee Wendy Visser. De nationale titelstrijd was bij in de verschillende linies niet goed werden uitgevoerd. Lin kermiddenvelder Maxwell kroop naar binnen, op rechts moest vleugelverdediger Tra- belsi, die geen directe tegen stander had, veel te grote afstanden overbruggen. Daar door ontstond een oeverloos ge- brei op de as van het veld en aan gezien spelmaker Van der Vaart zijn gelijke had getroffen in Vi tesse-talent Theo Janssen kon Ajax niet gevaarlijk worden. Koeman had Van der Meijde ge passeerd. In tegenstelling tot de bondscoach vindt de trainer van Ajax de rechterspits nog te gril lig. Vooral als hij veredeld mid- foeterde ploegleider Theo de Rooij. Hij vond dat Demol met zijn voeten had gespeeld. „Ik heb weinig met die aloude wieier- wetten. Wie zegt dat wij ver plicht zijn dc trui te verdedi gen", verweerde de Belg zich. de vrouwen zonder EK-ganger Karin Ruckstuhl matig bezet. Winnares van de wedstrij d werd Virginia Miller met 5382 pun ten. Voor Wisse eindigden nog drie Amerikaanse atletes die sa men met een Canadese afvaar- denvelder moet spelen, dus va ker moet terugzakken. Vitesse kon beter uit de voeten met de strategie. Van de aanval lers Mbamba en Amoah ging heel veel dreiging uit. De Vites- se-spitsen werden niet kort ge noeg gedekt door de centrale mensen bij Ajax, Pasanen (die speelde voor de geblesseerde Bergdolmo) en Chivu. De 1-0 bij rust, door Amoah, was de weer slag van de verhoudingen. Vi tesse was agressiever en beter bij de les, Ajax kwam stapjes te kort en mocht nog blij zijn dat het maar bij 1-0 bleef.. Nicky Hof s en wéér Amoah waren heel dicht bij een grotere voorsprong voor Vitesse. „Ik houd van een andere aan pak. Ik verras liever door net niet te doen wat anderen van ons verwachten." Omdat Demol in de kranten van zaterdag met zichtbaar genoe gen liet doorschemeren hoe zijn ploeg de dag ervoor de Neder- diging buiten mededinging deelnamen in Bergen op Zoom. Wisse was op de eerste dag op flinke achterstand geraakt door een struikeling het openings nummer: de 100 meter horden. Met een aantal goede prestaties De gebeurtenissen na rust pak ten echter voor Ajax voordelig uit. Eerst kon Pasanen 1-1 aan tekenen, na een afgrijselijke keepersfout van Jevric. Vervol gens ontstond er een hoop irri tatie in het veld. Mido begon, door hard in de gaan op Jevric. Vitesse reageerde heftig, een op stootje was het gevolg en scheidsrechter Van Dijk dreigde de greep op de wedstrijd te ver liezen. „Ik was wel blij met die opwinding", zei Koeman later. „Ze werden er wakker door ge schud." De rapen waren gaar in het veld, maar Ajax werd er agressiever door Koeman had ook een vleugelspits inge bracht, Wamberto en dat paste foto Jasper Juinen landse ploeg bij de neus had ge nomen, stonden de Rabo-ren- ners als een roedel getergde bloedhonden aan het vertrek van de laatste etappe. Theo de Rooij zei genoten te hebben onderweg. „Dit was grote klasse van mijn ploeg. Het maakte de tegenwoordig in Am sterdam wonende atlete enig terrein goed. Ze won het hoogspringen met 1,76 meter, het verspringen met 5,85 meter en de 800 meter in 2.14,15. de Amsterdamse ploeg beter. De Braziliaan werd ook nog het middelpunt van een opstootje, omdat Vitesse-middenvelder Hofs hem hard in het gezicht had geschoten, nadat het spel al was onderbroken. Geluk Uiteindelijk scoorde Chivu de winnende treffer. Het was, zo zei de Roemeen, een gelukkig schot. Nog nooit had de aanvoerder voor Ajax uit een vrije trap raak geschoten. Daarom moest hij worden aangespoord door de meester zelf. „Eerst wilde ik die bal breed spelen op Rafael, maar van de bank schreeuwden ze dat ik moet schieten." Het was een fantastische koers. Al les zat erin." In zijn opsomming vermeldde de ploegleider na drukkelijk het vereffenen van openstaande rekeningen. For meel (en met zoveel woorden) wilde hij niet zeggen dat het één van de doelstellingen was om US Postal een kopje kleiner te maken. Tussen de regels klonk de stem van De Rooy echter net zo triomfantelijk als het leed vermaak van Demol een dag er voor. „Ze hebben ons gemoti veerd", sprak hij diplomatiek. Uit het wiel In die gretigheid verspeelde de ploeg alleen op een ongelukkige manier de eindzege. Omdat Boogerd als een geweldenaar te keer ging op het moment dat hij (met nog 24 kilometer te rijden) samen met Kim Kirchen de laat ste US Postal-bewaker (Vande- velde) uit het wiel had gereden. Kirchen rijdt voor Fassa Borto- lo, het team dat Rabo de dag er voor gesteund had bij haarjacht op de kopgroep. Kirchen mocht zonder tegensputteren de boni ficatiesprints winnen. Uitgerekend de bonificatiese conden die Dekker bij de eind afrekening te kort kwam om de ronde te winnen. „Jou valt niets te verwijten", zei De Rooij na af loop tegen Boogerd. Aanvanke lijk was Dekker immers niet in beeld als eindwinnaar. Pena en Dat was niet genoeg om junio renwinnares Tine Veenstra in te halen. De Noord-Hollandse at lete, vorige maand nog vierde bij de wereldjuniorenkampi- oenschappen, verzamelde in de aparte junioren wedstrijd 5308 was een prachtschot, de bal mooi naar binnen draaiend, maar houdbaar, omdat de af stand groot was. Jevric graaide en kwam te laat. Ajax en Chivu waren er niet minder gelukkig om. De reali teit van Koeman zegt immers dat als het niet kan zoals het moet, moet het maar moet zoals het kan. „We winnen nu ook zonder goed te spelen", erkende de trainer. Vitesse - Ajax 1-2 (1-0). 16. Amoah 1-0, 51. Pasanen 1-1, 77. Chivu 1-2 Scheidsrechter: Van Dijk. Gele kaart: Stefanovic, Hofs, Claessens, Mbamba (Vitesse), Van Halst (Ajax). Aantal toeschouioers: 24.200. GPD Belohvosciks stonden nog voor hem. Daarnaast was het slim van Boogerd om Kirchen te sti muleren en te paaien met wat extra seconden. „Hoe harder hij meerijdt, des te groter is mijn kans op de etappezege." Kopwerk Nadat Pena brak vanwege de regen en de kou en daarna ook Belohvosciks loste bij de groep van Dekker, lagen de kaarten er voor Rabo plots heel anders bij. De Rooij had het onmiddellijk door, maar kon Boogerd niet be reiken. Op de eerste plaats werkte de radiocommunicatie niet meer (de meeste ploegen hadden last van deze storing in de lucht) en op de tweede plaats kon en mocht De Rooij op de smalle, natte wegen niet voorin komen. Toen het enigszins kon, reed hij dwars door alle vlaggen heen naar Boogerd en staakte de renner direct zijn kopwerk. Achteraf maalden weinigen bij Rabo om het missen van de dub bel. „Het is al geweldig als je US Postal kunt breken", zei verlie zer Dekker onverhuld. De Rooij zat een uur na afloop nog vol van het koersverloop. „Alleen al over deze etappe kun j e een boek schrijven." Een kasboek ook. Rabo vereffende zaterdag een openstaande rekening. Maar el ders werd er al weer eentje ge opend, Het zal voor de Neder landers niet meevallen nog een keer de koninginnerit van de Tour te winnen, zoals Michael Boogerd deze zomer deed, met goedkeuring van US Postal kopman Lance Armstrong. GPD punten, in totaal goed voor de tweede score in Bergen op Zoom. Rick Wassenaar greep in Bergen op Zoom de meerkamptitel bij de mannen. De tienkamper van De Spartaan deed dat met grote overmacht. Hij verzamelde 7444 punten, ruim zeshonderd meer dan run- ner-up Joost van Beekom (TION Enschede). ANP door Jaap van Essen KERKRADE - Gemengde ge voelens. Het is een mooie uit drukking en zeer toepasselijk op de gemoedstoestand van me nig Feyenoorder na de wedstrijd in Kerkrade tegen Roda. Het be zoek aan het Parkstadstadion leverde via een gelijkspel (2-2) twee verliespunten op, de eersten in het prille seizoen. Bo vendien werd een bijna zekere overwinning in de slotminuten weggegeven. En toch waren er veel tevreden spelers aan Rot terdamse kant. Dat was ook niet zo vreemd. Feyenoord speelde de eerste 25 minuten van het duel met Roda JC namelijk ongekend goed. Sterker, het was het beste dat Feyenoord onder leiding van Van Marwijk ooit liet zien In Rotterdam is het misschien zoiets als vloeken in een kerk (of nog erger), maar het leek wel of het Ajax uit de gouden Van Gaal-tijd even terug was ge keerd op de Nederlandse vel den. De bal ging in een onvoor stelbaar hoog tempo rond, er waren prachtige staaltjes van één-keer-raken-voetbal en door agressief te storen werd Roda met de rug tegen de muur gezet. Kees van Wonderen: „Dat is nu wat ik altijd bedoelde als ik zei dat ik naar Feyenoord ben geko men om dit gevoel mee te ma ken. Beter voetbal dan dit heb ik in zes jaar Feyenoord niet mee gemaakt. Zo zou het altijd moe ten zijn als je in een topploeg speelt." Zo was het dus niet altijd met Feyenoord, zo was het eigenlijk nooit met Feyenoord, Ook vorig seizoen, toen de Uefa-Cup werd gewonnen, was het kwakkelen geblazen in de competitie. Zelf het spel maken was de grote makke van het elftal. De voor bije weken liet menig speler echter weten dat er een bepaal de vastigheid en zekerheid in het elftal zat die ze in jaren niet hadden gevoeld, Diep in Lim burg bleek dat gevoel geen fan toom. Toch was niet iedere Feyenoor der blij. Anthony Lurling stelde bijvoorbeeld weer teleur, en werd na een uur uit zijn lijden verlost. En Pierre van Hooij- donk was ziedend. Pal voor tijd tierde en schreeuwde de keihard werkende spits tegen twee ploeggenoten: doelman Edwin Zoetebier en Robin van Persie. Geen wonder, want beiden had den een cruciale negatieve in breng. Zoetebier ging tweemaal opzichtig in de fout. Beide ma len betekende dat een gelijkma ker door Tom Soetaers. In de eerste helft kon de uitstekende middenvelder de openingstref fer van Paauwe ongedaan ma ken, omdat de Feyenoord-doel- man te zeker van zichzelf was. Bij een diepe bal kwam Zoete bier zijn doel uit en wuifde zijn verdedigers weg: hij zou het klusje wel klaren. Een misreke ning. Hij vergiste zich ernstig in de baan van de bal en verloor het duel met Soetaersdie zomaar in een leeg doel kon schieten. Zoetebier ging vervolgens (te recht) te keer omdat Soetaers hands had gemaakt, maar hij had zich beter even stil kunnen schamen. Kort voor tijd zag de Rotterdamse doelman er weer beroerd uit. Het was luttele mi nuten nadat Pierre van Hooijd- onk uit een magnifieke vrije trap zijn ploeg weer op voor sprong had gezet. Maar weder om bracht Soetaers de Limbur gers langzij. Zijn vrije trap was bedoeld om inlopende medespe lers te vinden, maar niemand wist de bal te raken. Toch vloog de bal over de doellijn, omdat Zoetebier ogenschijnlijk een black-out had. Woede De grootste woede van Van Hooijdonk (en trainer Van Mar wijk) richtte zich echter op de veroorzaker van de vrije trap, Robin van Persie. Geen wonder, want het talent deed een half uurtje mee en wekte slechts irri tatie. Hij was louter ruzie aan het maken met rechtsback Son- kaya van Roda en vergat onder wijl te voetballen. De concentratie was nul, waardoor hij uiteindelijk ook de fatale overtreding maakte. „Dat neem ik hem heel erg kwa lijk", sprak Van Marwijk. Maar desondanks deed Feye noord zaterdag toch vooral zelf vertrouwen op voor het Cham pions League-treffen van mor genavond tegen Fenerbahce in Istanbul. Roda JC - Feyenoord 2-2 (1-1). 13. Paauwe 0-1, 37. Soetaers 1-1, 82. Van Hooijdonk 1-2, 87. Soetaers 2-2. Scheidsrechter: Bossen. Aantal toe schouwers: 14.000. GPD Boogerd toont zijn macht in slotrit profronde Michael Boogerd won na een spetterende finale de slotrit in Limburg. Een kusje op je trouwring, een buikschuiver, een radslag of gewoon twee ar men in de lucht. Iedere voet baller juicht op z'n eigen ma nier als hij gescoord heeft. Mijn manier van juichen is afhankelijk van hoe belang rijk het doelpunt is, maar over het algemeen reageer ik vrij koel. Pierre van Hooijdonk gleed vroeger altijd met z'n buik over het gras als-ie een goal had gemaakt. Dat vond ik wel iets hebben. Het was van hem. Ik vond het ook alleen leuk als Van Hooijdonk het deed, want zodra mensen dat gaan nadoen, is de lol eraf. Zo was het ook met het gejuich van Gabriel Batistuta. Na een doelpunt deed hij alsof-ie een mitrail leur leeg schoot. Door zijn uitstra ling vond ik dat wel bij hem passen, maar dan ook alleen bij hem. Het is ook >nis weest om je voetbalshirt uit te trekken en dan een T-shirt met opdruk te laten zien. Nou, dat vind ik dus minder geslaagd. Ten eerste omdat velen die manier van juichen gingen kopiëren, en ten twee de omdat je de tekst vaak niet kunt lezen. Juul Ellerman had er vroeger een handje van om zijn vingertje te zwaaien als hij had gescoord. Dat vond ik niks, irritant zelfs. Net als het wieggebaar dat Bebeto maakte toen hij bij het WK in Amerika voor Brazilië had gescoord tegen Nederland. Ik irriteerde me eraan omdat Oranje erdoor werd uitgeschakeld. Daarom heb ik nooit begrepen dat zelfs Nederlandse spelers dat wieggebaar maakten. Ik weet van tevoren nooit hoe ik ga juichen als ik heb ge scoord. Het gebeurt vaak dat ik in de richting van onze supporters loop, maar als je een uitwedstrijd speelt kun je moeilijk na een doelpunt naar de andere kant van het veld rennen. Ik houd het meestal eenvoudig. Een arm in de lucht, af en toe twee en soms een sprongetje erbij, meer niet. Toen Peter van Vossen bij Feyenoord voetbalde, zwaai de hij altijd heel driftig met z'n armen om hem heen. Hij zweepte daarmee het publiek op. Hij ivas zo fanatiek dat zijn medespelers moesten uitkijken dat ze geen kaak slag kregen. Ik ben veel rustiger, al zijn er natuurlijk wel eens mo menten ge weest dat ik uitbundiger juichte dan normaal. Zo klom ik eens in de hekken toen ik een belangrijke goal had ge maakt tegen Willem II. In een bekerduel met Feyenoord maakte ik ooit in de verlen ging de winnende goal. Toen trok ik van blijdschap mijn shirt uit. Dat doelpunt ivas extra mooi omdat ik net een mooi contract bij Sparta had getekend en omdat we de be kerfinale haalden. Mijn shirt uittrekken zal ik nu niet snel meer doen. In de hekken klimmen ook niet. Elke voetballer heeft z'n ei gen stijl. Als Ruud van Ni- stelrooy heeft gescoord, doet hij niks bijzonders, maaris-ie wel echt blij. Patrick Klui ven ook. Het spontane aan die jongens, de oprechte blij heid, dat vind ik het mooist. ®l ®©©yiiE Dennis de Nooijer De Ajacied Christian Chivu, goed voor de winnende goal tegen Vitesse, duelleert met Matthew Amoah. foto Jasper Juinen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13