Bewoners Sas tegen verkeersplan Nieuwe kazerne Terneuzen kost dik drie miljoen PZC PZC Bijdrage aan restauratie schuur Eis twintig maanden voor domme overval Geen riolering voor 171 Axelse woningen Oorzaak aanvaring duwboot onbekend 13 Voorstel gemeente voor omleiding doorgaand verkeer lokt protestactie uit Zllf 2002 Parkeerterrein bij scholen groter Opbrengst koffie voor SOCO Dronken rijders betrapt Biljartclub vindt ander café Verdachten beroving snel gepakt Oldtimers e ecroon&e Jlsiejde geopend: dagelijks ook vanavond open vrijdag 23 augustus 2002 door Aector Dooms MIDDELBURG - „Het was de stomste overval van de eeuw", oordeelde een van de daders gis teren zelf over de gewapende overval op het postagentschap in Biervliet. Ook officier van justitie F. van Es vond dat de verdachten, 37 en 45 jaar, bei den uit Sas van Gent, 'klungel achtig' te werk waren gegaan. Maar daarmee trok de officier de ernst van het misdrijf niet in twijfel. Integendeel. Voor de Middelburgse ï-echtbankt eiste Van Es tegen de 37-jarige Sasse- naar twintig maanden gevange nisstraf plus zes maanden voor waardelijk. In de eis nam hij ook mee dat de verdachte een belas tingambtenaar bedreigd had. De oudste verdachte hoorde twintig maanden cel plus vijf maanden voorwaardelijk eisen. Voor beiden acht de officier re- classeringstoezicht geen over bodige luxe. De mannen besloten, gedreven door forse financiële proble men, op 13 mei van dit jaar een overval te plegen. In hun haast werden knullige fouten ge maakt. Zo reden ze in een auto, waarvan het kenteken slechts gedeeltelijk was afgeplakt, naar Biervliet. De jongste verdachte betrad met bivakmuts en nep- wapen de winkel in huishoude lijke artikelen, waarin het post agentschap zich bevindt. „Overval, openmaken. Geld, geld", riep hij tegen de vrouw in de winkel, wijzend op een weeg schaal. Toen hij doorhad waar de kassa was, kreeg hij deze niet open. Met hulp van de vrouw slaagde hij erin 356 euro mee te nemen naar de auto, waarin zijn compaan zat te wachten. Omdat de nummerplaat gedeeltelijk zichtbaar was werden de man nen snel opgepakt. Het slachtoffer van de overval is flink geschrokken. Ze claimt al leen het schadebedrag van 356 euro en laat smartengeld buiten beschouwing. Van Es reageerde gisteren fel op het advies van de reclassering om de overvallers een taakstraf op te leggen. „Voor een overval krijgt men standaard twee jaar gevange nisstraf." Volgens raadsman E. Smit was de overval onprofessioneel. „Schulden zijn het motief van de oveival, maar mijn cliënt heeft er niet eens aan gedacht om naar de kluis te vragen." De strafpleiter vroeg om een lagere straf. Uitspraak op 4 september. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De bewoners van Sas van Gent lopen niet warm voor het plan van de ge meente om het doorgaand ver keer door de kern te leiden via de Suikerdijk, Poelstraat, Ca nadalaan en Bolwerk. De voor bije dagen hebben dorpelingen geprotesteerd tegen het plan door verkeersborden, die dooi de gemeente waren geplaatst bij herinrichtingswerken aan de Westdam, weg te halen en te ver spreiden over andere straten. Het omleidingssysteem dat de gemeente had uitgezet, werd door die actie danig in de war geschopt. Volgens wethouder R. Noët (verkeer en openbare werken) zijn de onrust en actie niet te recht. „Ik heb de indruk dat sommige Sassenaren de be richtgeving over het plan niet goed gelezen hebben. Het voor nemen om het verkeer in de toe komst via Suikerdijk en Cana dalaan te leiden, mag niet los gezien worden van andere ver keersmaatregelen die wij als ge meentebestuur voorstaan. Wij hebben gesteld dat dé oplossing voor onze huidige verkeerspro blemen een rondweg om heel de kern heen zou zijn. We worden daarin gesteund door het be drijfsleven in de Kanaalzone, maar niet door de provincie. Die vindt dat aan een tunnel onder het kanaal bij Sluiskil een hoge re prioriteit moet worden toege kend. Dat gegeven in acht ne mend zijn wij op zoek gegaan naar alternatieve oplossingen", benadrukt Noët. Die alternatieve oplossingen bestaan uit de volgende onder delen: het weren van het vracht verkeer uit Sas van Gent via de bruggen in Zelzate en Sas van Gent, het omleiden van de ge vaarlijke transporten en het doorgaand verkeer via de brug gen en het creëren van een ver- keerslus om het kernwinkelap- paraat. „Wat dan overblijft is niet meer dan het bestemmings verkeer en wat passanten. Die willen we - en dat is niet meer dan een optie in de structuurvi sie - via de route Suikerdijk-Ca- nadalaan dirigeren. Dat is de route die we vorig jaar ook ge bruikt hebben toen we bezig waren met de aanleg van de ro tonde bij de brug en de herin richting van de Westkade. Pro bleem is echter dat toen ook de zware transporten via deze weg gingen. Dat zal in de toekomst echter niet het geval zijn. Dat moet voor de mensen duidelijk zijn." Mogelijke oplossing Volgens de wethouder is het overigens nog lang niet zeker dat de alternatieve route als Sasse rondweg wordt ingericht. „Het traject is als mogelijke op lossing aangedragen in de structuurvisie. Als de Sassena ren daar moeite mee hebben of als ze andere alternatieven wil len aandragen, dan moeten ze dat vooral doen. Wij op onze beurt als bestuur gaan op zeer korte termijn een onderzoeks bureau opdracht geven om de door Eugène Verstraeten AXEL - In de gemeente Axel worden 171 adressen in het bui tengebied definitief niet op de riolering aangesloten. Gedepu teerde Staten hebben de ge meente Axel voor deze wonin gen een zogenaamde 'ontheffing zorgplicht riolering' verleend. Dat betekent dat de eigenaren van de betrokken panden voor 2005 zelf voor een lozingsvoor ziening moeten zorgen. Vanaf die datum mogen er namelijk geen ongezuiverde lozingen van huishoudelijk afvalwater meer in de bodem of op het opper vlaktewater plaatsvinden. In principe moet de gemeente overal riolering aanleggen, maar als de aansluitkosten te hoog zijn, krijgt de gemeente vrijstelling. In een zogenaamd weinig kwetsbaar gebied ligt het drempelbedrag op 9.393,25 euro en voor kwetsbare gebie den ligt dat op 16.018,44 euro. Voor de kwetsbare gebieden is het drempelbedrag hoger, om dat de noodzaak om op de rio- REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl festivalhart Abdij Middelburg FLIP K0WLIER West-Vlaamse luisterpop za 31 aug/20u30/€10,= zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (0118) 659 659 www.nazomerlestival.nl huidige verkeerssituatie en de aspecten als de douane-afwik- daarvan op de omgeving en de nomen Ik reken er op dat dit on toekomstige in beeld te bren- keling, nieuwe routes voor het afwikkeling van het bestem- derzoek begin november is gen. In dat onderzoek zullen ook zware verkeer en de effecten mingsverkeer worden meege- afgerond", aldus Noët. lering aan te sluiten groter is. De eigenaren van de woningen die de komende jaren nog wor den aangesloten, moeten een ei gen bijdrage betalen van 314 euro. Dat is gelijk aan het be drag dat iedere andere inwoner die op de riolering aansluit, kwijt is. Daarnaast moeten de eigenaren in het buitengebied ook opdraaien voor de aanpas sing van de afvoerleidingen op het eigen terrein. Dat kan in sommige gevallen nog flink in de papieren lopen. Maar ook in die gevallen waarin de gemeente geen riolering aan legt, worden de bewoners ge confronteerd met flinke kosten. De eigenaren moeten dan zelf zorgen voor een zogenaame IBA, wat staat voor Individuele Behandeling Afvalwater. In de praktijk komt het er op neer dat de huidige sceptictanks moeten worden aangepast, of geheel moeten worden vervangen. Wie in een weinig kwetsbaar gebied woont, moet zorgen voor een af- valwatertank van minimaal zes kubieke meter. Bewoners in kwetsbare gebieden zien zich geplaatst voor investeringen in een voorziening met een nog ho ger zuiveringsrendement dan een sceptictank. Die eigenaren krijgen weliswaar een subsidie, maar dan nog kunnen de kosten behoorlijk oplopen. Een eigen bijdrage van 2.268 euro of meer is niet uitgesloten. Ook voor de gemeente Axel be tekent het aansluiten van de panden in het buitengebied trouwens een flinke aanslag op de gemeentekas. Het gaat na melijk om een totaalbedrag van meer dan 1,2 miljoen euro. Eigenaren van woningen die niet op de riolering worden aan gesloten, kunnen daar tot 30 september bezwaar tegen indie nen bij Gedeputeeerde Staten. Advertentie Het dak van de monumentale schuur is er in 1999 deels afgewaaid. foto Camile Schelstraete door Jean-Lou de Gucht KUITAART - De gemeente Hontenisse wil vijfduizend euro bijdragen aan de restau ratie van een achttiende-eeuwse boerde rij aan de Vitshoekdijk in Kuitaart. De schuur uit ongeveer 1770 staat er de plorabel bij nadat met kerstmis 1999 het dak er half afgewaaid is. De familie Ver- bruggen probeert al jaren subsidie te krij gen om de schuur te redden. In het kader van Vitaal Platteland is al veertigduizend euro binnengehaald, maar dit is minder dan de vijftig procent van de restauratie kosten die was aangevraagd. De initia tiefnemers willen aanvullende subsidie bi] de provincie aanvragen. De gemeente heeft de boerenschuur aangemeld voor het 'tien punten plan Cultuur' van de pro vincie, waarbij onder andere in slechte toestand verkerende boerderijen kunnen worden opgeknapt. De kosten van de res tauratie bedragen 210.000 euro. De fami lie Verbruggen draagt hiervan meer dan de helft bijEr blijft echter nog een gat van twintigduizend euro. De gemeente wil vijfduizend euro meebetalen en hoopt dat de rest door de provincie en de initiatief nemers wordt betaald. De commissie grondgebiedzaken moet advies uitbren gen. Dit gebeurt 26 augustus om 19.30 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen vijftigduizend euro uittrekken om het parkeerterrein aan de Vlietstraat in Terneuzen met veertig plaatsen uit te breiden. Door het toenemend aantal cursussen op zowel het ROC Westerschelde als het Zeldenrust-Steelantcollege is er op het terrein te weinig ruimte voor de voertuigen van de cur sisten. Vorig jaar klaagden de ambulancedienst van het zie kenhuis en een aantal omwonenden over de vele geparkeerde auto's die doorstroming in de Vlietstraat bemoeilijkten, waarna een parkeerverbod voor de noordzijde van de straat is ingesteld. Het college wil nu een algeheel parkeerverbod voor de straat instellen. Uitbreiding van het parkeei-terrein moet voorkomen dat de parkeeroverlast zich, net als in het verle den, verplaatst naar de Zeldenrustlaan. TERNEUZEN - De opbrengst van de kopjes koffie en thee die worden geschonken in de pauze van het Festival van Zeeuws- Vlaanderen gaat, evenals vorig jaar, naar de stichting SOCO van de Terneuzense Sandra Roelofs. Zij probeert in Georgië iets te doen aan achterstanden op het gebied van onderwijs en cultuur. De vrouwen van de Lions Club Zeeuws-Vlaanderen Zostera zorgen tijdens concerten in kerken in Aardenburg, Sas van Gent, Axel en Hulst voor de pauzeconsumpties. OOSTBURG - Een 35-jarige automobilist uit Oostburg is in de nacht van woensdag op donderdag op de tweede Hogen- dijk in zijn woonplaats betrapt op rijden onder invloed. Hij had bijna twee keer de toegestane hoeveelheid gedronken en kreeg een rijverbod van drie uur. Op de Kroonwijksingel in dezelfde plaats werd enkele uren later een 33-jarige Oost- burgse automobilist betrapt op rijden onder invloed. Hij had meer dan drie keer de toegestane hoeveelheid op. Zijn rijbe wijs werd in beslag genomen en hij kreeg een dagvaarding. In de Van Sassenstraat in Hulst werd donderdagnacht om kwart voor drie een 36-jarige automobilist uit die plaats aan gehouden voor rijden onder invloed. Hij had ongeveer twee keer de toegestane hoeveelheid gedronken en kreeg een rij verbod van vijf uur. WALSOORDEN - De Walsoordense biljart club (WBC) heeft nieuw onderdak gevonden in café Rue du Nord aan de Noord straat nabij de zeedijk. Na het sluiten van clublokaal De Scheldegalm moest de vereniging op zoek naar een nieuwe lo- katie. Vanaf de oprichting in 1956 hield WBC haar oefen avonden en wedstrijden in dit horecapand. Onlangs heeft Scheldegalm de deuren gesloten. Vice-voorzitter Ro Baart van WBC vindt het verdwijnen van het enige café een groot verlies voor Walsoorden. „Maar met Rue du Nord zijn we zeer blij. Deze zaak ligt niet zo ver van Walsoorden." VLISSINGEN - De politie heeft gisteren twee Vlissingers aangehouden voor een beroving in de Vlissingse Bonedijke- straat. De twee (25 en 43 jaar) drongen kort na middernacht met twee of drie anderen de woning van een 41-jarige Vlissin- ger binnen. De bewoner en een 41-jarige Middelburger die ook aanwezig was, werden onder bedreiging van een vuurwa pen gedwongen hun portemonnee af te geven. De Vlissinger raakte bij de overval licht gewond. door René van Stee SLUISKIL - Politie en Rijkswa terstaat tasten nog in het duister over de oorzaak van de aanva ring, dinsdagmiddag, van de duwboot Liberte met de brug van Sluiskil. Hoewel het poli- tie-onderzoek nog niet is afge rond, bestaan er wel vermoe dens die nog nader worden onderzocht. De stuurhut van het onder Luxemburgse vlag varende schip werd door de botsing met de dichtdraaiende brug totaal vernield. De 29-jarige schipper brak een rugwervel en werd op genomen in het ziekenhuis. Een cruciale vraag is of de schipper van de duwboot toe stemming had mee te varen in het kielzog van de coaster die de op dat moment openstaande brug passeerde en of hij contact heeft gezocht met de brug. Daarnaast zijn er vragen bij het optreden van de dienstdoende brugwachter. Onbekend is of hij de brug had mogen dichtdoen en of hij de schipper heeft gewaar schuwd voor het naderende on heil. „We hopen hierover meer helderheid te krijgen als we toe stemming hebben om de ge luidsband van de marifoon af te luisteren. Ook de verkeersleider op het kanaal moet nog worden gehoord', verklaarde brigadier T. Vellema van de waterpolitie in Terneuzen gistermiddag. Marifoon Duidelijk is inmiddels wel dat het ongeval geen gevolg was van een verhoogde waterstand in het kanaal door de overvloedige regen. Verder blijkt dat er geen direct marifoonverkeer tussen de schipper en de brugwachter mogelijk was, omdat de ver- keerscentrale in Terneuzen hier nogtussenzit. Voorlichter J. Ge luk van Rijkswaterstaat be strijdt dat dit van invloed is ge weest. „Dit zorgt slechts voor marginale vertraging. Het ver loop van het ongeval was niet anders geweest als er direct con tact was geweest tussen de be trokken partijen." Het ongeluk met de Liberte doet de discussie over het ontbreken van een aparte open verbinding tussen de brug wachters en sche pen weer hevig oplaaien. De bruggen in Sluiskil en Sas van Gent zijn de enige in Nederland die zo'n voorziening niet heb ben. Het argument hiervoor is dat twee verschillende mari fooncircuits op het kanaal van Gent naar Terneuzen onge wenst zijn, omdat ze voor onno dige verwarring kunnen zorgen. De meeste brugwachters zijn het hiermee oneens. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De bouw van een nieuwe brandweerkazerne in Terneuzen kost naar schat ting tenminste drie miljoen eu ro. Het nieuwe onderkomen is nodig omdat het brandweer korps na de opening van de Wes- terscheldetunnel niet goed meer uit de voeten kan met de be staande kazerne aan de Indu strieweg. Nader onderzoek moet uitwij zen of het nieuwe onderkomen voor het gemeentelijke brand weerkorps op de plaats van de huidige kazerne aan de Indu strieweg moet komen, of op een locatie in meer zuidelijke rich ting. In dat laatste geval valt de investering nog hoger uit als de gemeente grond moet aanko pen. Nieuwbouw op een andere plaats is volgens deskundigen wel de beste optie, omdat de brandweer dan sneller kan uit rukken. Zeker is in elk geval, dat de hui dige brandweerkazerne na der tigjaar niet meer voldoet. Nieu we auto's kunnen amper in- en uitrijden, en er is nu al grote be hoefte aan voldoende geschikte leslokalen, douches, kleed- en kantoorruimten. Het brand weerkorps heeft straks bo vendien zeventien extra perso neelsleden nodig, nieuwe voer tuigen en specialistisch materi aal. De huidige kazerne (in een voor malig schoolgebouw) ingrij pend verbouwen, is technisch weliswaar uitvoerbaar, maar economisch niet rendabel. Eer der onderzoek heeft dat al uit gewezen. Het college van burge meester en wethouders vraagt nu alvast 100.000 euro aan de gemeenteraadDat geld is nodig voor de locatieonderzoeken, een programma van bouweisen en SLUIS - De middenstandsver eniging Sluis houdt zondag 1 september een oldtimerrit. Aan de tocht nemen voertuigen deel met een bouwjaar tot 1960. Rond half elf trekt het gezel schap vanaf de Groote Markt in Sluis door de gemeente Sluis Aardenburg. een schetsontwerp voor het nieuwe gebouw. Ook de brand weerkazerne in Hoek, die met name als uitvalsbasis voor cala miteiten in de tunnel gaat die nen, is niet langer geschikt. De gemeente wil hier eveneens op zoek naar een andere locatie. De nieuwe brandweerkazerne kost maximaal 500.000 euro en moet er eind volgend jaar staan. De gemeente staat voor een to tale investering van zeker 4,5 miljoen euro voor de aanpassin gen in verband met de tunnel. Zo vraagt het college 700.000 euro voor de aanschaf van nieu we brandweervoertuigen en 200.000 euro voor opleidingen en oefeningen. Het gemeentebe stuur vindt het niet aanvaard baar al die kosten alleen op te brengen. Het rijk zou in de ogen van het college mee moeten be talen. Onderhandelingen daar over lopen nog. Advertentie) van 10.00-18.00 uur reserveren: 0118-441194 kijk ook op www.drukkerijmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43