PZC Pena vliegt uit op het vlakke Oranje luistert debuut Bellaart op Supertalent Ankoné stopt met schaatsen Jos Verstappen sluit snelle rentree F1 uit 20 Colombiaanse klimmer snelste in tijdrit Hasselbaink op verlanglijstje van Barcelona Gewonden na voetbalrellen Chelsea-duo wordt vrijgesproken RBC versterkt zich met Tininho Lennon stopt als international Van Lingen technisch manager Verkerk verder in kwalificatie Volendam dé voetbalplaats van Nederland Eindelijk goed nieuws voor Klaver vrijdag 23 augustus 2002 door Ad Pertijs ALMELO - Een Colombiaan die in Almelo een vlakker dan vlak ke tijdrit van de Eneco Tour wint. „Ik weet het", lachte Vic tor Hugo Pena. „Je zou denken dat een klimmer als ik daar niets van moet weten. Nou voor mij kunnen tijdritten niet vlak ge noeg zijn." En dus ging de ploegmaat van Lance Armstrong er gistermid dag eens goed voor zitten. De laatste renner (Zabel) was nog niet over de finish of de Ameri kaanse Tourwinnaar zelf hing al aan de telefoon bij ploegleider Dirk DemolEven later belde hij de nieuwe klassementsleider ook zelf. „Hij leeft erg met me mee. We zijn een grote familie binnen US Postal", sprak de 28- jarige Pena haast vertederd. „Ik ben erg trots dat ik voor hem mag werken in de Tour", vertelt DEN HAAG - In de Spaanse en Engelse media wordt druk ge speculeerd over een mogelijke transfer van Jerrel Hasselbaink naar Barcelona. De spits van Chelsea zou op het verlanglijst je van Louis van Gaal staan. Hasselbainks zaakwaarnemer Humphrey Nijman voor de Ca talaanse zender TV3: „Het is duidelijk dat als een team als Barcelona geïnteresseerd is, ie dere speler wel even wil luiste ren. Maar je moet dan wel eerst officieel benaderd worden. Het enige wat ik wel kan zeggen is dat Chelsea Jerrel best wil ver kopen als er een aannemelijk bod komt." GPD hij iedereen die het horen wil. In de Tour cijfert Pena zich hele maal weg voor de kopman. Net als Heras, Rubiera, Landis, Ek- imov en al die andere trouwe handlangers van de Texaan. „Ik heb daar geen enkel probleem mee. Het is juist geweldig om die weken in zo'n dreamteam te rij den." Kans Jongens als Victor Hugo Pena krijgen hun kans in de maanden voorafgaande en/of na de Ron de van Frankrijk. „Wie wil mag hem pakken", aldus Demol. Voor de kleine Colombiaan is de Ronde van Nederland die gele genheid. „In de Tour was ik goed. Nu lijk ik wel te vliegen", stelde hij gisteren tevreden vast. Over enkele weken moet hij in vorm zijn voor de Vuelta. De Ronde van Spanje is voor de hel pers van Armstrong dé grote koers van de vrijheid. „Maar dan rijden we denk ik voor He- ras en Rubiera. Ook dat is geen probleem voor me." Demol roemde de Colombiaan als een 'goeie gast', die nooit klaagt en zich altijd gedienstig opstelt. Hij woont tijdens het seizoen in Spanje en keert iedere winter terug naar Colombia. Volgens zijn beroemdere land genoot Santiago Botero is dat coke-paradijs veel te gevaarlijk geworden voor trainende prof wielrenners. Mensen worden er aan de lopende band ontvoerd, zelfs Lucho Herrera moest er enkele jaren geleden aan gelo ven. „Voor mij is het geen probleem", vertelde Pena. „Maar ik moet toegeven dat ik ook een keer heel erg bang ben geweest. Het was in de winter van 2000. Ik trainde in de bergen en zag plots mensen met een armband met daarop de Colombiaanse vlag op de weg staan. Dan weet je dat je met guerrillastrijders van het FARC te maken hebt. Ze hielden me aan. Eén van hen zei: jij bent Pena hè? Ik knikte van ja. 'Rij dan maar door en zorg dat je een groot kampioen wordt voor Co lombia'. Nog dacht ik aan een hinderlaag en was ik erg bang. Ze lieten me echter gaan. Sinds dien ben ik niet bang meer. In mijn dorpje Piede Cuesta wonen jongens die bij het FARC zitten. Ze zijn echt aardig tegen me. Ik durf zelf trots mijn shirt van US Postal te tonen. Dat Botero wel dreiging voelt, komt door zijn afkomst. Het stamt uit een rijke familie. Ze ontvoeren voor geld. hè." Heuvels Thuis in Colombia laten ze klei ne Victor Hugo liever roem ver garen in het buitenland. Zater dag kan hij het karwei afmaken in Nederland. „Ik ken het par koers van de Amstel Gold Race. De heuvels liggen me goed", zei de klimmer. „Maar het is wel het terrein van mannen als Dekker en Boogerd, die ik zeer bewon der." Bij Rabobank is men blij dat Pe na de leidmg heeft. „Dit geeft rust voor de etappe van vrij dag", zei Dekker. Even leek de Duitser Bartko van Telekom te winnen en die ploeg liet on danks de leiderstrui van Zabel het controlerende werk over aan Rabobank. „Je weet vanaf de start dat ze naar ons kijken", deed Dekker daar niet moeilijk over. De ploeg nam dan ook in de ochtendrit (die gewonnen werd door sprinter Alessandro Petac- chi) het zekere voor het onzeke re en liet vluchters niet al te ver wegrijden. Na de tijdrit is het duidelijk dat Dekker en Mare Wauters de mannen zijn die zaterdag voor Rabo de ronde moeten zien te winnen. Vandaag kunnen ze met een gerust hart het controleren de werk voor een dag over laten aan US Postal. „Met de leiders trui en vier man kort daar achter De Colombiaan Victor Hugo Pena nam door zijn snelste tijd de koppositie in het algemeen klassement over van de Duitser Erik Zabel. foto Jasper Juinen/ANP in het klassement, is dat lo gisch", zei Demol. „We hebben er de ploeg ook voor. We hebben inmiddels een dermate uitgeba lanceerd team dat we niet voor niets dit jaar de rondes van Mur- cia (Pena ook, red.), Midi Libre, Dauphiné Liberé, Catalonië en uiteraard de Tour hebben ge wonnen." De Ronde van Nederland moet de prooi worden van Pena. Al is het alleen maar omdat Lance Armstrong het graag zo ziet. GPD SARAJEVO - Minstens 2 6 politiemensen en supporters ziin de nacht van woensdag op donderdag in Sarajevo gewond raakt bij voetbalrellen. Bij de 'vriendschappelijke' wedstrfri tussen Bosnië-Herzegovina en Joegoslavië (0-2) was de sfeer al tijdens het duel zeer gespannen. Na het politiek beladen duel gingen aanhangers van beide partijen met elkaar en met de politie op de vuist. Tweehonderd agenten waren ingezetom de orde te handhaven. Het was de eerste keer sinds deBaltan 1 oorlog (1992-1995) dat beide landen elkaar in een voetbal" wedstrijd in de regio troffen. Tijdens de oorlog lag Saraiev onder vuur van Bosnisch-Servische troepen. RTR/DPA LONDEN - Jody Morris en John Terry zijn na bijna negen I maanden weer welkom op de training van Chelsea. Het twee- tal is door een rechter in Londen vrijgesproken. Ze werden verdacht van mishandeling. Des Byrne van Wimbledon kreeg een boete van 3000 euro voor verboden wapenbezit. Het trio werd op 4 januari gearresteerd. Ze zouden een portier van een nachtclub hebben mishandeld. Terry en Byrne zou den de man met een fles te lijf zijn gegaan. De portier raakte zwaar gewond. Het drietal vierde op de bewuste avond de ver- jaardag van de baby van Morris. RTR ROOSENDAAL - RBC versterkte zich woensdag al met Nor- din Wooter, gisteren trok de Roosendaalse eredivisionist Tininho aan. De Braziliaan, afkomstig van Feyenoord, tekent een contract van een jaar. Tininho, die al enige tijd transfer vrij op zoek was naar een club in Nederland, hoopt dat RBC hem als middenvelder gebruikt. FC Utrecht verhuurt aanvaller Marinus Dijkhuizen voorde rest van het seizoen aan TOP Oss, dat in de eerste divisie uit komt. ANP BELFAST - Hij was het al een keer van plan maar weet hetnu zeker. Neil Lennon voetbalt nooit meer voor het Noord-Ieree voetbalelftal. De middenvelder wil zijn familie niet langerir. gevaar brengen. Hij nam het besluit nadat zijn vader en moe der in de aanloop van de vriendschappelijke interland tussen Noord-Ierland en Cyprus opnieuw waren bedreigd. Lennon hoorde woensdag van de dreigementen aan het adres van zijn ouders. Hij meldde zich direct af voor de wedstrijd later op de dag. De katholieke middenvelder uit het overwegend protes tantse Noord-Ierland wordt bedreigd wegens zijn geloof. Hij voetbalt ook nog eens bij het katholieke Celtic. AFP ZEIST - Bert van Lingen is aangesteld als technisch manager j van de KNVB. De 56-jarige Van Lingen is met een onderbre king van vier jaar al sinds 1979 in dienst van de voetbalbond. Tussen 1998 en 2002 was hij de assistent van Dick Advocaat bij Glasgow Rangers. Nu assisteert hij bondscoach Advocaat' ook bij het Nederlands elftal. Dat blijft hij doen, maar als; technisch manager krijgt de 56-jarige verder de eindverant woordelijkheid over alle andere nationale selecties. Ook is Van Lingen inhoudelijk belast met het Masterplanjeugdvoet-' bal en arbitrage en voetbalontwikkeling. De KNVB heeft ver der Cor Pot aangesteld als docent van de KNVB Academie en als hoofdscout van het Nederlands elftal. Pot (51) was al free-' lancer voor de academie. ANP NEW YORK - Tennisser Martin Verkerk heeft gisteren de derde kwalificatieronde van de US open bereikt. De Nederlander was veel te sterk voor de Zwitser Allegro: 6-3 6-2. Amanda Hopmans neemt niet deel aan hoofdtoernooi van de US Open. De Nederlandse ver loor in de tweede kwalificatie ronde van de Tsjechische On- draskova: 6-2 2-6 6-3. Kristie Boogert is in de tweede ronde van het kwalificatietoer nooi aan Perbignis uit de Oekra ïne gekoppeld. In de tweede ronde van het mannentoernooi moet John van Lottum het op nemen tegen de Argentijn Delfi- no. John van Lottum was giste ren in twee sets te sterk voor de Amerikaan Corkery: 7-6 6-4. Seda Noorlander redde het inde eerste ronde niet. De Neder landse tennisster was niet opge wassen tegen de Russin Koez- netsova: 6-4 7-6. Peter Wessels verloor in de eerste ronde van de Zweed Magnus Larsson: 5-7 4- 6 ANP UTRECHT - De broers Mühren, Jonk en Zoetebier. Bekende voetballers uit Volendam. Het Noord-Hollandse dorp heeft niet zo veel inwoners, maar is wel Nederlands meest promi nente voetbalplaats. Volendam is nummer één op de nationale 'voetbalkaart' die sociaal-geo grafen van de Universiteit Utrecht hebben vervaardigd. Volendam, officieel deel van de gemeente Edam-Volendam, kwam het best uit het onderzoek waarbij vier factoren bepalend waren. Behalve naar succes in de eredivisie keken de geogra fen ook naar de herkomst van de internationals en de niveau's van ploegen in het zondag- en zaterdagamateurvoetbal Om grote met kleine gemeenten te kunnen vergelijken, corrigeer den zij de inwoneraantallen. Daaraan is het te danken dat niet Amsterdam, maar Volen dam bovenaan staat. En wat te denken van Heerjansdam (2e dankzij amateurvoetbal) en Kerkrade (3e dankzij Rapid JC en Roda JC)? Van de grotere ste den staat Deventer (Go Ahead Eagles) het hoogst: 9e. Enkele andere prominente voetbal - plaatsen: Heerenveen (12e), Eindhoven (14e), Utrecht, Am sterdam en Rotterdam (18 t/m 20). Opvallend is de lage plaats van Den Haag: 58e. ANP Vuurdoop bondscoach in Wagenerstadion met ruime zege op India door Norbert Kleinherenbrink AMSTELVEEN - Het langver wachte debuut van bondscoach Joost Bellaart in het Wagener stadion is succesvol verlopen. De Amsterdammer moest ruim anderhalf jaar wachten op zijn officiële vuurdoop in het natio nale hockeyhuis. Het Neder lands mannenteam luisterde de primeur van Bellaart op met een ruime zege op India (5-2) in de eerste wedstrijd van het vier- landentoernooi om de Rabo bank Trophy. Het vernieuwde en drastisch verjongde Oranje presenteerde zich verdienstelijk bij de terug keer in Amstelveen. Bij de rust leidde de dominante thuisploeg al met 3-0 dankzij treffers van de neven Ronald en Matthijs Brouwer en oudgediende Piet- Hein Geeris. Uitblinker Teun de Nooijer tilde na de pauze de stand naar 5-0 voordat Tirkey uit een straf corn er en Jugrai Singh uit een strafbal de neder laag iets draaglijker maakten. Een overwinning op India was min of meer ingecalculeerd. De voormalige wereldkampioen behoort al jarenlang niet meer tot de mondiale top. Bij het WK eerder dit jaar in Kuala Lumpur, met Nederland als derde, eindigde de Aziatische ploeg op de schamele tiende plaats. Na een absentie van vijf jaar mag India wel weer mee doen aan de Champions Trophy, die volgende week zaterdag in Keulen begint. Ook de wereldti tel voor Jong India eind vorig jaar in Hobart biedt enig per spectief. Bellaart, die na het WK afscheid nam van vier routiniers (Buma, Van Wijk, Eikelboom en Van Weel), stuurde gisteravond zijn nieuwe, favoriete basisteam het Teun de Nooijer (links) passeert de Indiase aanvoerder Dilip Tirkey. veld op. Aanvoerder Delmee is terug als centrale middenvel der, spelmaker De Nooijer heeft als centrumspits een vrije rol en in de defensie is Geert-Jan De ri kx, de oudere broer van mid denvelder Rob, de vaste voor stopper op de voormalige positie van Delmee. Ook voor Ronald Brouwer is in het 'ande re' Oranje een basisplaats weg gelegd als linkerspits. De nieuwe ploeg van Bellaart heeft zeker toekomst. Maar of het Nederlands team al genoeg kwaliteit heeft en voldoende in balans is voor een finaleplaats bij de Champions Trophy in Keulen moet worden afge wacht. Het duel met het middelmatige India was geen echte graadme ter. Wellicht dat de komende wedstrijden in Amstelveen te- door Mare Kok HAARLEM - De hockeystick moet Karei Klaver nog even la ten staan. Maar nieuw onder zoek aan zijn beschadigde rug genmerg heeft uitgewezen dat de spits van Bloemendaal weer mag gaan sporten. „Dit is goed nieuws", reageer de de international opgetogen. „Het kan nog even durenmaar de prognose is dat ik uiterlijk over een jaar fysiek weer in or- de ben." De afgelopen twee weken leefde Karei Klaver in grote onzekerheid. De onfor tuinlijke hockeyer, die eind april zwaargewond raakte na dat hij een bal snoeihard op het hoofd had gekregen, hoorde begin deze maand dat hij door de klap een grote afwijking aan het ruggenmerg had opge lopen. Eergisteren is de 23-jarige top sporter opnieuw naar het zie kenhuis geweest. „Ik ben door een specialist zeer langdurig onderzocht", vertelt Klaver. „Uit een nieuwe MRI-scan blijkt dat de beschadigde plek rond mijn nekwervels een litte ken is. Dat is gunstig. Hoewel het litteken nooit zal verdwij nen, zal de afwijking ook niet groter worden. „Ik zal nog wel even last houden van de tinte lingen in mijn vingers, die nu al zo'n anderhalve maand aan houden. Hoewel ik een geval apart ben, zegt de specialist enkele tientallen vergelijkbare zaken te kennen. Hij denkt dat de tintelingen geen enkel ge vaar met zich meebrengen. Bij al die bekende gevallen heb ben de tintelingen ook nooit langer dan een jaar aangehou den. Dat is uitstekend nieuws. Het kan dus nog even duren, maar dat ze verdwijnen is vrij wel zeker." Hockey moet Klaver nog even vergeten. „Maar ik kan wel weer lekker voor mezelf krachttraining gaan doen en dingen als rennen en fietsen. Dit is precies waar ik op hoop te. Ik weet nu dat alles goed komt. Het is alleen afwachten wanneer het zo ver is." GPD door Gijs van Oosten DEN HAAG - Fréderique An koné deed gistermiddag de aanmeldingsbrief voor de Aca demie voor Lichamelijke Op voeding (ALO) in Groningen op de bus. De twintigjarige wereld kampioene schaatsen bij de ju nioren van 2000 en 2001 gaat een nieuwe toekomst tegemoet. Ankoné, een groot talent in het internationale vrouwenschaat- sen, stopt abrupt met topsport. De wedstrijdspanning en faal angst ontnamen haar het plezier in het schaatsen. De beslissing nam Fréderique Ankoné anderhalve week gele den tijdens een trainingskamp in het Canadese Calgary. Ze kwam een week eerder terug dan de overige leden van de op- leidingsploeg van de KNSB die onder leiding staat van coach Jan van Veen. De mentale problemen die top sport oproepen bij Ankoné, eer der een natuurtalent dan een trainingsbeest, waren bij de schaatsbond al enige jaren be kend. Met behulp van de sport psychologie is getracht haar hulp te bieden. „Ik heb een hele tijd met mijn problemen rondgelopen", licht Ankoné toe. „Toch kwam mijn beslissing nogal onverwacht Maar ik heb geen plezier meer ie het schaatsen. Vanwege de' spanning kan ik heel erg tegen de wedstrijden opzien. Nee, ik verander niet meer van gedach ten. Ik stop er helemaal mee, ikl ga me volledig richten op de stu die die ik graag wil doen. Ik voel me nu vooral opgelucht." Het afgelopen seizoen als neo- j senior, specialiste op het onder deel allround, verliep niet zonder tegenslag. Ze nam in no vember 2001 deel aan wereldbe-j kerwedstrijden in Berlijn, Inns bruck (waar ze tweemaal ten val I kwam) en in Den Haag. Medeals gevolg van een rugblessure luk te het haar niet om een plaatste veroveren bij de internationale elite en zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen in Salt Lake City. Niettemin gold An koné ook dit seizoen als de hoop van het Nederlandse vrouwen- schaatsen. KNSB-topsportcoördinator Ab Krook vindt het 'triest en jam mer' dat Ankoné er mee stop- t.,,Ik ben er van overtuigd dat Fréderique de kwaliteiten bezit om makkelijk de topzes van de wereld te halen." GPD foto Koen Suyk/ANP gen Zuid-Korea (morgen) en Australië (zondag) meer duide lijkheid verschaffen. Bellaart kan in elk geval terug kijken op een geslaagde terug keer van de olympisch kampi oen in het vertrouwde Wagener stadion. ANP van onze sportredactie MONTFORT - Jos Verstappen keert dit seizoen niet terug in de Formule I. De dertigjarige cou reur sluit die mogelijkheid zelf uit in een interview op zijn web site. Arrows en Minardi polsten hem voor een rentree, maar Ver stappen bedankte. „Ik ga niet zomaar in een auto zitten voor de laatste vier races. Ik heb geen trek als veldvulling achteraan mee te rijden", zegt hij. Zijn manager Huub Rothengat- ter verkondigde onlangs nog dat het hem zou verbazen en teleur stellen als Verstappen dit jaar niet meer in actie komt. De racer zelf gokt op volgend seizoen. Hij erkent dat nog geen enkel team hem heeft gecontracteerd, maar heeft desondanks 'een goed ge voel' over zi j n kansen voor 2003. De Limburger is niet bang dat zijn weigering om dit jaar te rij den hem een slechte naam ople vert in het formule-I-wereldje „Voor mijn gevoel komen de kaarten voor volgend seizoer. dan niet beter te liggen. Men zal echt wel begrijpen dat ik niet voor een paar races voor de zo veelste keer achterin het vela wil aansluiten." De coureur, sinds zijn debuut m 1994 goed voor 91 Grands Prix en zeventien WK-punten, at sinds februari zonder werk Teambaas Tom Walk inshaw var. Arrows zette hem ondanks een getekend contract voor 2002 op de keien. Verstappen diende een miljoenenclaim in voor genoeg doening. De rechtszaak loop nog steeds. Walkinshaw vroeg Verstapper, onlangs om weer te rijden, om van de zaak af te komen. Zijn renstal is bijna failliet en ont brak vorige week bij de Grand Prix van Hongarije. Verstappen weigerde. Hij wil dat eerst de fi nanciële en juridische geschil len worden opgelost. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38