PZC Veiligheid Deltapaviljoen in orde Zierikzeeënaar ruimt Russisch afval PZC Dolen in het maïsveld Kruiskwal in wateren bij Goes Middelburg legt explosievennota naast zich neer zllf 2002 13 Ratten zorgen regelmatig voor gevaarlijke situaties in gebouwen e ecrooncCe -(Liefde geopend: dagelijks ook vanavond open Inbraak in woningen Renesse Jacht gekapseisd op Westerschelde Raadselachtig poeder op groenten Dronken rijders betrapt Auto gestolen in Souburg Diefstal uit auto FLIP K0WLIER vrijdag 23 augustus 2002 door Marcel Modde NEELTJE JANS - Het Deltapa viljoen van Waterland Neeltje Jans voldeed aan de laatste wet telijke eisen met betrekking tot de veiligheid. Een brandmeld- installatie noch sprinklers zijn voor een dergelijk complex ver plicht, aldus brandweercom mandant A. Willemstein van de gemeente Veere. Amper vier weken geleden kreeg Waterland van de ge meente een gebruiksvergun ning nieuwe stijl. Op aangeven van de brandweer waren in het Deltapaviljoen diverse bouw kundige aanpassingen aange bracht om de veiligheid van bezoekers en personeel te ver beteren. Daarbij werd evenwel geen rekening gehouden met ratten, die zich onder de vloer van keuken en restaurant te goed deden aan vrij liggende stroomkabels. Een brandmeld- installatie of een sprinklersys teem hadden volgens Willem stein kunnen voorkomen dat het entreegebouw volledig in vlam men opging. Verplicht is een dergelijke voorziening voor een complex als het Deltapaviljoen echter niet, legt hij uit. Bepalend is of in een gebouw mensen overnachten. Het Del tapaviljoen ging na zeven uur 's avonds op slot en was dan verla ten. Een ander criterium is het aantal bouwlagen, in dit geval slechts één. Ook wordt de 'vuur- belasting' van een complex meegewogen in de afweging voor het al dan niet verplicht stellen van brandalarm of auto matische sproeiers. Tevens wordt gekeken naar de verschil lende compartimenten binnen het gebouw. Zijn die te groot, dan moeten bouwkundige maatregelen worden genomen om te voorkomen dat het vuur zich te gemakkelijk over de hele ruimte kan verspreiden. Derge lijke aanpassingen zijn recent in het Deltapaviljoen uitgevoerd. Overdag De directie van Watexiand valt derhalve niets te verwijten, stelt de brandweercommandant na- C Advertentie van 10.00-18.00 uur reserveren: 0118-441194 kijk ook op www.drukkerijmiddelburg.nl REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl drukkelijk. Al kan ook hij niet ontkennen dat de situatie moge lijk een stuk vervelender had kunnen aflopen, indien de brand niet 's avonds maar over dag was uitgebroken. Door de aangevreten elektriciteitsdra den was zogeheten lekstroom ontstaan, waardoor de isoleren de bekleding rond de kabels is gaan smeulen. Daarbij kwam een damp vrij, die zich onder de vloer ging opeenhopen en uit eindelijk over de volle opper vlakte in één keer tot ontbran ding is gekomen. Willemstein: ,,De brandweer wordt in de ge meente Veere vroegtijdig be trokken bij bouwprojecten. Dat zal waarschijnlijk ook bij de nieuwbouw van het Deltapavil joen het geval zijn. Ik zal danze- ker de aansluiting van een brandmeldinstallatie aanbeve len." Het walvispaviljoen en het Topshuis hebben die voorzie ning al wel. Knaagdieren Ook ongediertebestrijders zouden vaker bij nieuwbouw projecten moeten worden ge raadpleegd, vindt P. Traas uit Baarland. Hoewel het veelal met een sisser afloopt, zorgen ratten volgens hem zeer regel matig voor gevaarlijke situa ties. ,,Dat probleem wordt zwaar onderschat." De ratten vanger ziet dat niet alleen in ou dere gebouwen, ook panden van recente datum vormen vaak let- terlijk een open uitnodiging voor knaagdieren. Als voor beeld noemt hij het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes, waar een collega van hem twee jaar terug in actie moest komen, omdat ratten aan de stroomdra den knabbelden. In dat zelfde jaar brandde in Scherpenisse een varkensboerderij uit, waar bij meer dan tweeduizend die ren het leven lieten. „Er wordt bij de bouw door gaans heel slecht afgedicht. Tijdelijke doorgangen voor af voerbuizen, verkeerde borin gen, afdichtdoppen van kruip ruimten die er niet opzitten; dat soort praktijken kom ik bijna dagelijks tegen. Ratten kunnen zo zonder al te veel moeite bij de stroomleidingen komen." Het standaard inpakken van de ka bels (onder de vloer én op zolder) in afgegoten betonnen vloeren of stalen buizen is vol doende veilig, aldus Traas. Een ander probaat middel is een nieuw soort kabel met een vies smaakje intern. Die methode wordt onder meer toegepast bij ziekenhuizen. Hij betreurt het ook dat Water land geen professioneel bedrijf heeft ingehuurd voor bestrij ding van de ratten. „Nu is waar schijnlijk alleen een vangkooi met gif neergezet. Maar het eer ste wat je moet doen wanneer je een rat onder de vloer ziet, is de boel hermetisch afsluiten, heel het pand inspecteren op aanvre tingen en dan bestrijden." OOSTKAPELLE - In het maïsveld achter minicamping Heulzicht in Oostkapelle is een doolhof. Vierhonderd geïnteresseerden hebben het labyrint inmiddels be zocht. Niet iedereen slaagt erin even snel het midden te bereiken. „Gemiddeld doen ze er een half uurtje over, maar van de week was er eentje wel twee uur zoet", aldus mevrouw H. Dees van de minicamping. Entree kost anderhalve euro, maar voor degenen die het midden van het doolhof weten te bereiken, wacht bij terug komst een smakelijke verrassing. Het doolhof is zeker nog tot eind september te bezoeken. luchtfoto Peter Buteijn door Inge Heuff ZIERIKZEE - Tijdens je vakantie twee weken afval ruimen op een eiland in het Baikalmeer in het Zuiden van Siberië. En alle (reis)kosten zelf betalen ook. Tim Broer uit Zierikzee is net terug van deze onderneming. Twee weken lang heeft hij talloze zakken afval bij elkaar geraapt. „Ik snap niet dat daar geen ondernemer instapt: alleen al aan oud ijzer ligt daar voor een kapitaal." Samen met vier andere Nederlanders te kende Tim Broer, in het dagelijks leven financieel adviseur bij een bank, dit voorjaar in op een schoonmaakactie van Greenpeace Rusland bij het Baikalmeer. Het Baikalmeer in Zuid-Oost-Siberië is het grootste (35.000 vierkante kilometer), diepste (1800 meter) en koudste zoetwatermeer op aarde. Het staat bekend om zijn bijzondere dieren wereld. Zo'n 750 soorten komen uitslui tend daarvoor. Samen met Duitsers, Italianen, een en kele Amerikaan en Russen zouden de vijf Nederlanders een flink stuk terrein ont doen van al het afval. Dit is in de loop der jaren achtergelaten door de lokale bevol king en de 40.000 toeristen die jaarlijks het eiland bezoeken. „Er is wel een officiële vuilstort, maar de enige weg er naartoe lag bezaaid met glas en spijkers", vertelt Broer. „Die hebben we dus ook helemaal schoongemaakt." Dode dieren Greenpeace Rusland wilde met de actie bij de bevolking en de (lokale) overheden de aandacht vestigen op de gigantische vervuiling die daar dagelijks plaats vindt. „Het lijkt er op dat de mensen een schoon plekje zoeken om hun zooi te dumpen", vertelt Broer. „Overal langs de kust waar de mensen wonen, ligt het af val verspreid." RENESSE - In Renesse werd woensdag ingebroken in twee woningen aan de Korte Moermondseweg. De inbraak werd 's avonds na negen uur ontdekt. Vermist word en ondermeer een gameboy-computerspel en honderd euro. HANSWEERT - Een motorjachtje is gisteravond op de Wes terschelde bij Hansweert gekapseisd. Aan boord waren drie personen. Een van de opvarenden is met hartklachten naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De twee anderen zijn onge deerd. Het bootje is ter hoogte van het Kanaal door ZuicI-Be- veland vermoedelijk met hoge snelheid op hekgolven van een passerend binnenvaartschip gevaren. Daardoor kapseisde het vaartuig. De binnenvaartschipper heeft de drie mannen uit het water gehaald. Even later zij n de drenkelingen door de 'Arne' van Rijkswaterstaat naar de haven van Hansweert ge bracht. De mannen zijn afkomstig uit de gemeente Reimers- waal. Het motorjachtje is geborgen door een sleepboot. TERNEUZEN - In het volkstuincomplex Driewegen in Ter- neuzen is op bladgroenten een raadselachtig wit poeder aan getroffen. Zolang niet bekend is om wat voor stof het gaat, ad viseert de gemeente alle groenten uit de betreffende tuintjes extra goed te wassen. Hoewel het er volgens een gemeentelijk woordvoerder vooralsnog onschuldig uitziet, neemt de ge meente Temeuzen de melding van het witte poeder uiterst se rieus. De gemeentelijke afdeling Milieuhandhaving kreeg maandagochtend de melding binnen, maar het poeder was zaterdagmiddag al door tuiniers aangetroffen. Monsters zijn inmiddels onderzocht door het laboratorium van SGS Ecocare in Temeuzenmaar daar kon niet met zeker heid worden vastgesteld welke stof het is. De gemeente heeft vervolgens de provincie Zeeland geïnformeerd en het mi lieumeldpunt van VROM en RIVM (Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Milieu) ingeschakeld. Naar verwachting zijn de resultaten van het onderzoek van RIVM binnen enkele dagen bekend. Vrijwilligers aan het werk bij het Baikalmeer in Rusland. In twee dagen hadden de 45 vrijwilligers twee volle vuilniswagens bij elkaar ge raapt en zo ging het twee weken lang door. Alles moest weg, tot het kleinste scherfje of plastic dopje. Het was zwaar werk en vies, er lagen ook dode dieren. „We hebben het afval zo mogelijk ge scheiden. Drie soorten plastic en het blik konden naar de recycling. Maar glas niet, want ze hebben in Rusland geen glasre cyclingfabriek." Terwijl de deelnemers werkten, leidde Greenpeace Rusland be stuurders rond en sprak met de diverse media. De bevolking van het nabijgelegen dorp je werd betrokken bij het schoonmaken en ook toeristen boden hun hulp aan, be schaamd als ze waren dat buitenlanders hun troep op kwamen ruimen. De gouverneur is voor en na de actie op bezoek geweest en kon zijn ogen niet ge- foto Tim Broer loven. „De autoriteiten hebben altijd ge zegd dat de vervuiling te groot was. Wij hebben bewezen dat het op te ruimen valt." Ook in Irkoetsk is actie gevoerd en dat haalde het journaal. „Ik denk dat we zin vol werk verricht hebben. De mentali teitsverandering zal niet snel gaan, maar we hebben de mensen aan het denken ge zet en dat is het begin. Daar wil ik aan meewerken." door Mieke van der Jagt GOES - De gemeente Goes raadt zwemmers ten strengste af om een duik te nemen in het Goese havenkanaal of in het Goese Meer. Daar hebben de temperatuur van het water en de weersom standigheden weer een ideaal milieu geschapen voor de kruis- kwal, een klein, vervelend, gif tig kwalletje, dat vijf jaar geleden ook al een plaag veroor zaakte. Met grote borden wordt het zwemmen in het kanaal en in de zeventig hectare grote plas van het Goese Meer ontraden. Op de borden staat het advies zich bij klachten bij de huisarts te vervoegen. Kruiskwallen zijn klein, maar heel gemeen. De stoffen die ze bij aanraking uit scheiden kunnen heel heftige allergische reacties veroorza ken, van brandende pijn op de huid tot flinke koorts. Aan een kwallenplaag is weinig te doen. De kwallen hebben nauwelijks natuurlijke vijan den en wegvissen is een te kost bare zaak. Bovendien verdwij nen de kwalletjes weer net zo snel als ze zijn gekomen, zodra de omstandigheden verande- OOSTBURGT - Een 35-jarige automobilist uit Oostburg is in de nacht van woensdag op donderdag op de tweede Hogen- dijk in zijn woonplaats betrapt op rijden onder invloed. Hij had bijna twee keer de toegestane hoeveelheid gedronken en kreeg een rijverbod van drie uur. Op de Kroonwijksingel in dezelfde plaats werd enkele uren later een 33-jarige Oo'st- burgse automobilist betrapt op rijden onder invloed Hij had meer dan drie keer de toegestane hoeveelheid op. Zijn rijbe wijs werd in beslag genomen en hij kreeg een dagvaarding. In de Van Sassenstraat in Hulst werd donderdag om 02.45 uur een 36-jarige automobilist uit die plaats eveneens aangehou den voor rijden onder invloed. Hij had ongeveer twee keer de toegestane hoeveelheid gedronken en kreeg een rijverbod van vijf uur. OOST-SOUBURG - Bij de sporthal in de Dongestraat in Oost- Souburg is een personenauto gestolen. Dat gebeurde woens dagavond tussen negen en tien uur. De autosleutel werd sa men met een mobiele telefoon weggenomen uit een tas in de sporthal. De gestolen auto is een Seat Toledo met het kente ken PT-DF-68. ren. Zolang het brakke water in het Goese Meer en in het haven kanaal echter warm en rustig blijft, vermeerderen de kwallen zich snel. De plaag is dit jaar heftiger dan vijf jaar geleden. Toen hielden de kwallen zich ook minder op in het kanaal, waar veel wordt gezwommen. Nu zwemmen de venijnige orga nismen in grote scholen overal in het Goese Meer. door Ron Magrtée MIDDELBURG - De gemeente Middelburg; moet in het sta tionsgebied uiterst behoedzaam te werk gaan. Dat is het advies dat een gespecialiseerd bureau de gemeente heeft gegeven. Middelburg heeft het adviesbu reau zelf in handen genomen. Maar ondanks het rapport gaat de gemeente gewoon door met graven. Het verslag doet enkele concre te aanbevelingen. Zo moet het stationsgebied voorzichtig met een beveiligde kraan worden af gegraven. De grond moet ver volgens goed worden bekeken voordat hij wordt afgevoerd. En dat moet onder leiding van een explosievendeskundige gebeu ren. De aanbevelingen zijn af komstig van het adviesbureau AVG Geoconsult uit Hei jen dat het rapport opstelde. De gemeente wil van deze con clusies niets weten. Wethouder P. Bruinooge en burgemeester J. Schouwenaar verklaren het met de eerste tien hoofdstukken van de nota eens te zijn. Maar het elfde hoofdstuk van het rap port, waarin de aanbevelingen worden gedaan, kan niet op hun steun rekenen. Kern van het be toog van Bruinooge en Schou wenaar is dat in het onderzochte gebied geen enkel spoor van ex plosieven is gevonden. „Veertig procent is gedetecteerd. Tachtig procent is al op de schop ge weest. Er zijn zware voertuigen over gereden, damwanden ge slagen. Sowieso is er al 55 jaar lang gebouwd en gegraven zon der incidenten", aldus Schou wenaar over de stap om gewoon door te gaan met graven. Die stap is overigens anderhal ve week geleden al gezet. Toen werd duidelijk dat er geen ex- NIEUW HAAMSTEDE - Een auto die geparkeerd stond aan de Torenweg in Nieuw Haam stede is gistermiddag openge broken. Uit de wagen werden tassen weggenomen. In de tassen zaten onder meer waardepapieren. Het is niet bekend hoe groot de schade aan de auto is. plosieven in het gebied liggen waar het nieuwe stads- en wa terschapskantoor komt. Al thans, in het onderzochte déél van het gebied - zo'n veertig procent van het totaal. De rest van het gebied was niet goed te onderzoeken. De opsteller van het rapport, P. Folkersma, had in die tijd overigens nog een an dere mening over het stations gebied. „Ik zou daar wel durven te graven", verklaarde hij des gevraagd in de PZC. Een con clusie die haaks staat op die van het gisteren gepubliceerde rap port. Kostenpost Daarnaast spelen ook financië le overwegingen mee in de keuze om door te gaan met bouwen. Elke dag vertraging kost de ge meente zo'n tien- a vijftiendui zend euro, rekent Bruinooge voor. Al met al zou de aanpak van het laagje-voor-laagje af graven een extra kostenpost van een miljoen euro opleveren. Het is dan ook zaak om de bouw door te laten gaan, meent de wethouder. Daarnaast wordt bij het graven een grondradar inge zet waarmee ook explosieven te detecteren zijn. Wat het college vooral steekt is dat het rapport maar weinig nieuwe inzichten heeft opgele verd. Bruinooge vindt het on derzoek dat 30.000 euro heeft gekost dan ook zonde van het geld. „Wij voelen ons genomen." Een woordvoerder AVG Geo consult uit Heijen wil nauwe lijks iets over het rapport kwijt. „Wat de burgemeester en wet houder met het rapport doen, moeten zij zelf weten. Wij staan in ieder geval nog achter onze conclusies." Advertentie festivalhart Abdij Middelburg West-Vlaamse luisterpop za 31 aug/20u30/€10,= zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (0ii8) 659 659 www.nazomerlestival.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35