Ziekenhuis wil snel duidelijkheid wil 75 miljoen euro in De overtocht zal nooit vervelen Vissen kunnen weer ademen 11 Woongoed Flakkee huizenbestand steken Uitblijven toegezegde 1,3 miljoen zou ten koste gaan van verpleegafdeling Bromfietser aangereden Verdachten beroving gepakt VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE 12 uurtje: Nu 7 smaken! zeeuwse almanak Vuurtje PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DUIVELAND /rijdag 23 augustus 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Minister Bom- hoff (LPF) van Volksgezondheid moet snel laten weten of hij van plan is het eerder toegezegde extra budget voor het optuigen van het ziekenhuis in Zierikzee ook daadwerkelijk uit te beta len. Blijft die duidelijkheid uit, dan dreigt de heropening van een beperkte verpleegafdeling alsnog aan de neus van het Zweeds Rode Kruisziekenhuis voorbij te gaan. Het dagelijks provinciebestuur laat nog deze week een brief uit gaan, waarin de bewindsman wordt gevraagd om duidelijk heid over of en wanneer hij van plan is met de door zijn voor ganger toegezegde 1,3 miljoen euro per jaar voor Zierikzee over de brug te komen. Dat is gisteren besloten na overleg van wethouder A. van der Wouden van Schouwen-Duiveland en voorzitter J. Broertjes van de Raad van Bestuur van de Stich ting Oosterscheldeziekenhui- zen (SOZ), gevolgd door rugge spraak met gedeputeerde G. de Kok. Broertjes heeft kenbaar ge maakt uiterlijk komend voor jaar de oogheelkundige kliniek op de nu leegstaande tweede verdieping van het Zierikzeese ziekenhuis operationeel te wil- ZIERIKZEE - Een 23-jarige bromfietser is woensdag na middag licht gewond geraakt bij een botsing op het kruispunt van de Krepelstraat en de Breedstraat in Zierikzee. De man kwam uit de richting van de Nieuwe Bogerdstraat en ver zuimde voorrang te geven aan een voor hem van rechts komen de 24-jarige automobilist uit Haarlem. De bromfietser liep bij de aan rijding schaafwonden op. len hebben. Omdat voor die dis cipline alle ruimte hard nodig is wil ook de Raad van Bestuur zo snel mogelijk weten hoe de kan sen zijn voor terugkeer van een beperkte verpleegafdeling. Dat onderdeel uit het basisplan waarvoor de zorginstanties, provincie en gemeente begin dit jaar bij toenmalig minister Borst pleitten, komt in het ge drang wanneer het extra budget uitblijft. De SOZ heeft zelf geen geld om de plannen voor te fi nancieren, zo heeft Broertjes aangegeven. Hij wil uiterlijk in oktober zekerheid. Zoniet, dan hakt de SOZ zelf de knoop door en wordt de hele verdieping in gericht ten behoeve van het oog heelkundig centrum. De geplande verpleegbedden zijn bedoeld voor patiënten die herstellende zijn van een (niet- risicovolle) operatie. Ook moe ten er in het ziekenhuis een aan tal bedden komen als buffer voor het verpleeghuis Cornelia. Daarnaast gaat het basisplan uit van huisvesting van een huisartsenpost in het zieken huis, moet ook de ambulance dienst onder het zelfde dak wor den gebracht en wordt gedacht aan verdere uitbreiding van de poliklinische faciliteiten in de vorm van fysiotherapie. Huiswerk Van der Wouden: „Op zich ziet het er helemaal niet slecht uit voor Zierikzee. Als de minister maar over de brug komt met dat geld. Zeeland, het ziekenhuis en de zorgverzekeraars hebben hun huiswerk gedaan. Het hele plan is tot op de cent nauwkeu rig doorgerekend. Minister Borst heeft bepaalde toezeggin gen gedaan, dan moet daar nu gewoon uitvoering aan worden gegeven. Wanneer dat ook een beetje snel gebeurt, loopt dat parallel met mijn idee om het ziekenhuis in Zierikzee als ba sisvoorziening tot voorbeeld te laten dienen voor de regio's Goes en Vlissingen in de toe komstige discussie in het kader van de fusieplannen." De brandweer spoot water in de gracht om het zuurstofgehalte op peil te brengen. foto PieterHonhoff door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Honderden vis sen in de gracht aan de Gracht- weg in Zierikzee kregen giste ren weer wat meer lucht. Een brandweerwagen van de Zie rikzeese kazerne liet gisteroch tend het grachtwater circuleren om het zuurstofpeil in het water wat op te schroeven. Door het warme weer van de af gelopen tijd en de daarop vol gende regen is er een zuurstof- arme laag in het water ontstaan. J. Pannekoek van openbare werken vond woensdag drie do de karpers in de gracht en scha kelde direct de gemeente in. „Vanochtend zag ik nog een snoek boven water die zuurstof kwam happen en als dat ge beurt, wordt het te gek. Als je er niks aan doet, kunnen ze binnen één dag allemaal dood zijn", zegt Pannekoek. De brandweer zoog met een pomp het water uit de gracht en liet het er even ver derop weer instromen. Op die manier neemt het water weer zuurstof op en wordt de zuur- stofarme laag doorbroken. Vol gens postcommandant J. Juffer mans van de brandweer Zierik zee is het dit jaar voor het eerst dat dit nodig was. „Een jaar of drie geleden hebben we het hier ook moeten doen, en vorig jaar nog in de Varreput in Zierik zee", zegt Juffermans. De reden dat de zuurstof arme laag juist ontstaan is in de gracht van het Jannewekken tot de Zuidha venpoort en niet in de gracht naar de Nobelpoort, is volgens Pannekoek simpel. „In deze gracht ligt te veel slik en ze is maar zo'n zestig centimeter diep. De andere gracht is dieper, dus daar wordt het water min der snel heet." door Famke van Loon MIDDELHARNIS - De nieuwe woningbouwvereniging Woon goed Flakkee wil tot 2007 ruim 75 miljoen euro investeren in de verbetering van de bestaande woningen en nieuwbouw van huurhuizen en appartementen. Met dat geld wil de corporatie passende woningen met daarbij een prettige leefomgeving creë ren voor starters, (éénouderge zinnen, senioren met een kleine portemonnee en mensen die zorg nodig hebben. Met ingang van 2002 zijn de wo ningbouwverenigingen Middel- harnis en Samenwerking (Oude Tonge) gefuseerd tot Woongoed Flakkee. De twee verenigingen waren de afgelopen jaren al naar elkaar toegegroeid door samenwer king op administratief en tech nisch gebied. De krachtenbun deling moet voor een sterkere corporatie zorgen, met meer fi nanciële armslag. De 'missie' van Woongoed, zoals de Raad van Bestuur het noemt, is klip en klaar: 'de meest gewaardeerde verhuurder in de regio Goeree- Overflakkee' worden. De corporatie heeft geconsta teerd dat haar woningen in goe de staat verkeren, maar dat het aanbod in Middelharnis en Ou de Tonge vrij eenzij dig is. Woon goed biedt vooral goedkopere huurhuizen aan. Er bestaat een tekort aan grotere, kwalitatief goede eengezinswoningen en huizen of appartementen voor senioren. In de komende vier jaar moet daar verandering in komen. Een kostbare operatie, die geschat wordt op ruim 75 miljoen euro. Daar waar nodig moeten de be staande woningen tegelijkertijd met de wijk aangepast worden aan de eisen van deze tijd. Sloop van huurhuizen die niet in trek zijn behoort tot de mogelijkhe den. Zo staan de zogeheten Zweedse woningen aan de Juli- anastraat in Oude Tonge op de nominatie om in 2005 gesloopt te worden om plaats te maken voor nieuwbouw. Ook in groot scheepse nieuwbouwprojecten als de Westplaat in Middelhar nis wil Woongoed bouwen. Daarnaast kan, volgens de cor poratie, de leefbaarheid verbe terd worden door meer parkeer plaatsen aan te leggen en de bereikbaarheid van de wijken te vergroten. Met deze vernieuwingsslag richt Woongoed zich op vier doelgroepen. Zo is ondermeer de vraag naar een huurwoning onder starters (en jongeren) groot. Ook éénoudergezinnen en seni oren met een beperkt budget moeten straks beter bij de cor poratie terecht kunnen. Tot slot wil de Flakkeese corporatie bouwen en verbouwen voor de groep mensen die direct in de buurt zorg nodig heeft. In dat kader staat ook de overname (en renovatie) van Refugium en Sjaloom, twee huizen voor be woners met een verstandelijk handicap, op het programma. VLISSINGEN - De politie heeft gisteren twee Vlissingers aan gehouden voor een beroving in de Vlissingse Bonedijkestraat. De twee (25 en 43 jaar) drongen kort na middernacht met twee of drie anderen de woning van een 41-jarige Vlissinger binnen. De bewoner en een 41-jarige Middelburger die ook in de wo ning aanwezig was, werden onder bedreiging van een vuur wapen gedwongen hun porte monnee af te geven. De Vlissinger raakte bij de over val licht gewond. Hij lö"eeg een kopstoot van een van de daders met een helm op. Aan de hand van een signalement wist de po litie twee vermoedelijke daders kort na de beroving op te pak ken. De politie sluit meer aan houdingen niet uit. Advertentie) doorA. J. Snel Wie aan de kust woont, weet het: zicht op zee zal nooit vervelen. Wie niet behoort tot die gelukkigen, kan dezelfde wijsheid opdoen aan boord van een van de schepen van de Provinciale Stoombootdiensten. Lucht en water doen het decor voortdurend wisselen. De zee is eeuwig in beweging en de schepen waarmee ze wordt beva ren, haast altijd. Vanaf 13 maart volgend jaar is de tunnel onder de Wes- terschelde beschikbaar. Het aantal rei zigers dat de overtocht over water maakt, neemt dan drastisch af. Die wetenschap brengt onwillekeurig deregels in gedachten die een onbeken de en dus niet beminde poëet op voor hand aan de muze ontfutselde: 'Toen de veerman was verdwenen, werd de hemel van beton; Rubicon min horizon, want het volk wil brood en stenen'. Zolang, op weg naar de overkant, de hemel nog niet van beton is, gaan de schepen heen en weer en dat is lang niet zo saai als drs. P. de luisteraar met zijn lied over het veer probeert \yijs te ma ken. Dat komt, er zijn niet alleen de luchten en golven, schepen eri zeevo gels; er zijn, aan boord, ook metisen. En die praten. Wie zich.tussen hen'begeeft enluistert naar de flarden van gesprek ken, verzamelt veel stof tot nadenken. Die middag in de tweede helft van au gustus gaan we aan boord, als voetgan ger. Een beetje beduusd kijken we naar het kaartje van €1,-, waarop het bevelN is afgedrukt: 'Plaats deze zijde van het kaartje goed leesbaar achter uw voor ruit'. Rare jongens, daar bij de PSD. Waar halen we zo gauw een voorruit vandaan? Nou ja, er komt niemand controleren en ongehinderd nemen we plaats tussen de talrijke medereizigers. Hart We luisteren ongegeneerd af. Daar zijn in onze directe nabijheid twee vracht wagenchauffeurs van wie er een op zijn arm een hart met pijl heeft laten tatoe ëren met daarbij de naam Els. Er is een man van even vijftig met een hoed, die wordt gesecondeerd door twee dames. Er is een Belgisch stel en er is, zo te zien, een gezin: vader, moeder en een klein jongetje dat niet naar de naam Joop luistert, maar blijkbaar wel zo heet. En dan zijn er twee verliefden van rond de twintig. Zij praten niet, maar laten, te gen de railing gedrukt, een stuk kauw gom van mond tot mond gaan. Zij maakt er tussendoor een bel van die ze laat klappen en hij neemt daarna het snoepgoed over, neemt de smaak aan dachtig in zich op en duwt het met zijn tong terug in haar mond. Enzovoort. Wat kan de liefde toch lekker zijn. We doen of we de amoureuze uitwisse- Mensen genieten van de zeewind op de veerboot Vlissingen-Breskens. ling niet zien en horen de vrachtwagen chauffeur met tattoo zeggen: „Heb ik vanmorgen mooi dik twee uur staan wachten op een boer. Ik kwam zijn aardappels halen voor de fabriek, maar hij had niks, noppes, nada voorbereid. Alle stenen en rotzooi moesten er nog uitgesorteerd worden. Komt er op een gegeven moment een oud mannetje langs, die zomaar wilde helpen. Gaat die boer koffiedrinken. Ik denk 'het zijn jouw aardappels en mijn dag raakt toch wel om'. Maar evengoed." De vrouwelijke helft van het Belgische foto Dirk-Jan Gjeltema stel kijkt naar de vlotte gang van zaken rond het veer en roept bewonderend: „Debarquement, embarquement et zjuut". De chauffeur: „De ouwe directeur deed nooit moeilijk, maar zijn zoon, daar valt niet mee te praten. Die jongen heeft economie gestudeerd of zoiets. Vreselijk. Een zeikerd... En maar jagen en naar niks luisteren en nergens ver stand van hebben. Echt, nada, naks." De vrouw van het gezinnetje tegen haar man: „Dat gaat niet met die rugzak en dan Joop ook nog op je schouders. Zo meteen laat j e hem vallen en dan weet j e het wel." Joop: „Auto, auto, auto." Zijn vader: „Nee Joop, nog een paar mi nuutjes, dan gaan we weer naar de au to." Zijn moeder: „Misschien kunnen we beter meteen maar naar de auto gaan." Joop: „Auto, auto, auto." De man met de twee dames: „Mijn dochter houdt er helemaal niet van ja ren op één plek te blijven zitten en dan maar vanzelf promotie maken. De af gelopen vijf jaar is ze al vier keer van school veranderd. Ze wilden haar best graag houden, maar ze is gewoon niet honkvast. Dat heeft ze misschien wel een beetje van mij, dat ongedurige." De chauffeur: „Naar Zwolle moest ik, dat was dus nog een kolere eind rijden jongen. Maar wat moet je anders. De boterhammen met pindakaas worden niet gratis in je brievenbus geschoven. Dat zei mijn vader altijd; zoiets onthou je. Hij zat in het vee." De man met de twee vrouwen: „Nou denkt ze eraan om iets aan ontwikke lingshulp te gaan doen. Op de school waar ze op het moment lesgeeft, is het weer hetzelfde liedje. Wie blijft han gen, komt wel hogerop. Maar zij steekt zo niet in elkaar. Het zal wel ergens in Afrika worden. Daar kunnen ze zo'n meid natuurlijk heel goed gebruiken". Joop: „Auto, auto." Zijn vader: „Nou hou je je kop Joop, of ik zet je neer." Zijn moeder: „Zét hem dan neer. Ik zeg toch, dat gaat zo niet met ook nog je rugzak." De chauffeur: „Op zijn best heb ik nog tien jaar te gaan. Ik zou niet weten wat ik nog zou veranderen. Alleen met die jonge baas, dat is echt niks, naks." Joop: „Auto, auto." Zijn moeder: „Waar staat dat kreng trouwens. Vinden we die nog terug pap." Een niet eerder opgemerkte, plotseling opduikende Duitse: „Ah, wir sind schon da." Zo is het. Twintig minuten zijn gevlo gen zonder een moment van verveling. Niet razendsnel, maar de reiziger hoort nog eens wat. Dat zien we die jongens van de tunnel nog niet organiseren. Lekker en toch afvallen lijkt een onmogelijke combinatie, maar met de caloriearme 12 uurtje repen van Weight Care gaan die twee perfect samen. Ze zijn er nu in maar liefst 7 overheerlijke smaken: pinda-noga, choco cnsp, banaan, muesli-honing, vruchten, abrikoos-citroen en bosvruchten. De 12 uurtjes bevatten slechts ca. 220 calorieën en alles wat u per maaltijd nodig heeft. Deze gezonde maaltijdvervangende repen zijn per twee repen (=2 maaltijden) verpakt Ze zijn ook handig voor op kantoor of onderweg LEKKER. MAKKELIJK EN GEZOND s.126 rubriek is opgenomen in aile nsgronais dagbiaden var. Dagbladen fegeS-Vmiteenex.) Meer informatie, e-mav info êftRp rd o. v. Nieuws getipt votn Anderen verwijten hem on gebreidelde nieuwsgierig heid en roddelarij, zelf vindt hij zich gewoon zeer geïnte resseerd in het welbevinden van de medemens. En daar maakt hij dan anderen weer graag deelgenoot van. Op een personeelsfeestje za gen collega's hemvan groepje naar groepje trekken om nieuwtjes uit te wisselen. Hij toonde zich zeer verbaasd dat zij nog niet op de hoogte waren van enkele recente ontwikkelingen binnen het bedrijf. „Dat gaat als een lo pend vuurtje rond, hoor", stamelde hij. Toen hij zich naar een vol gend groepje begaf, mompel de één der achterblijvers: „Inderdaad, daar loopt het vuurtje."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33