Voorrang bewoners bij kavels Altijd een hekel aan ellebogenwerk PZC Toch noodlokalen op honden veld PZC Kangoeroes ontsnapt uit wei St-Annaland Goes wil van mestzak in Eindewege af Woonvisie N-Beveland Jacht kapseist op Westerschelde Raadselachtig poeder op groenten Insluiper pint met gestolen pas Verdachten beroving snel gepakt geopend: dagelijks ook vanavond open Zflf 2002 b 13 vrijdag 23 augustus 2002 doorlngrid Huibers WISSENKERKE - Inwoners van Noord-Beveland krijgen in de toekomst voorrang bij de toe wijzing van een nieuwbouwwo ning of bouwkavel op het ei land. Dat staat in de Woonvisie Noord-Beveland die donderdag 5 september tijdens een infor mele raadsbijeenkomst wordt besproken. Alle eilandbewo ners kunnen er hun zegje komen doen. De visie werd al begin dit jaar in conceptvorm aan het college van burgemeester en wethou ders aangeboden. Maar het is nu aan de nieuwe raad om er een oordeel over uit te spreken. Het bureau Quintis, dat de woonvisie heeft gemaakt, be steedt vooral veel aandacht aan woningen voor jonge gezinnen. Die zijn belangrijk om te voor komen dat die groep massaal het eiland verlaat. Daarom pleit het college ervoor om bij de ver koop van nieuwbouwwoningen en bouwkavels bindingsvoor- waarden te stellen, waarmee Noord-Bevelanders voorrang krijgen. Behalve op jonge gezinnen zal nieuwbouw zich volgens Quin tis het komende decennium ook op ouderen moeten concentre ren. Vooral de groep ouderen tussen de 55 en 64 jaar zal de ko mende tien jaar naar verwach ting sterk stijgen. Om de ouderen tegen die tijd aan een geschikte woning te kunnen helpen, zal de gemeente zoveel mogelijk stimuleren dat bij nieuwbouw al rekening wordt gehouden met eventuele toekomstige aanpassingen aan een woning. Daarmee hoopt de gemeente tegelijk de aanspra ken op het geld van de Wet Voor zieningen Gehandicapten te be perken. Nieuwbouw speciaal voor ouderen zal met het oog op voorzieningen als winkels, openbaar vervoer, een buurt- en gezondheidscentrum in de gro tere kernen als Kortgene en Kamperland worden geconcen treerd. De mogelijkheden van de ge meente om het womngbeleid te sturen zijn overigens niet einde loos. Dat komt doordat er op het eiland door het strenge beleid van de provincie nog maar een bepaald aantal woningen mag worden gebouwd. Voor Noord- Beveland zijn dat er 165 in de periode tot 2 010Een groot aan tal van die woningen is boven dien al vergeven aan projecten als het plan Havenfront in Kort gene en het plan Kamperland IH, die al langer in de pen zaten. Afspraken Om toch greep te kunnen hou den op de woningmarkt, wil de gemeente convenanten gaan af sluiten met de woningcorpora ties. Daarin worden onder meer afspraken gemaakt over de woonruimteverdeling, de ver koop van huurwoningen, de realisatie van nieuwbouw en de huisvesting van diverse doel groepen als ouderen, jongeren, gehandicapten en asielzoekers. Het is de bedoeling die afspra ken elke twee jaar te evalueren en zo nodig een nieuw conve nant op te stellen. Noord-Bevelanders die over de visie willen meepraten, kunnen donderdag 5 september 's avonds om half acht in het ge meentehuis in Wissenkerke te recht. Het protest van hondenbezitters in Goes-Oost heeft niet geholpen: op 'hun' uitlaatveldje komen tijdelijk enkele noodlokalen voor het Hoornbeeck College te staan. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Er komen toch noodlokalen voor het Hoornbeeck College op het hondenuit- laatveldje in Goes-Oost. Het Goese college van burgemeester en wethouders legt met dat besluit de bezwaren van een groot aan tal hondenbezitters uit de wijk naast zich neer. Het Hoornbeeck College heeft een tijdelijk onderkomen nodig omdat de school op de hoek van de Van Dusseldorpstraat en de Oranjeweg nieuwbouw gaat plegen. Het vroegere pand is onlangs gesloopt. Het ko mend schooljaar krijgen de leerlingen les in noodlokalen, onder meer vlakbij de nieuw bouw. Er zijn echter nog meer barakken nodig. Die wil de school voor middelbaar beroepson- derwij s tot uiterlij k december 2003 neerzet ten op het veldje naast het gymnastieklo kaal aan de Oranjeweg. Daarvoor is een tij delijke vrijstelling van het bestemmings plan aangevraagd bij de gemeente Goes. Het plan heeft tot een protestactie in de wijk geleid. Het veldje, een van de weinige groe ne plekken in Goes-Oost, is enkele jaren ge leden aangewezen als uitlaatplek voor hon den. Sindsdien is het uitgegroeid tot een voorname ontmoetingsplek voor de wijk, dat nu tijdelijk dreigt te verdwijnen. Tij dens een hoorzitting hebben de bezwaar makers vorige week hun ongenoegen geuit. Ondanks het verzet besloot het dagelij ks ge meentebestuur deze week zijn medewer king te verlenen aan de komst van de nood lokalen. De alternatieven die de bezwaar makers hadden aangedragen, zijn volgens B en W niet haalbaar. „Wat de locatie betreft zien we geen andere mogelijkheden", zegt wethouder D. van Ewijk. Samen met haar college M't Hart heeft Van Ewijk de beslissing gisteren in een gesprek kenbaar gemaakt aan de aanvoerders van de protestactie. Teleurgesteld Woordvoerster C. van 't Westende toonde zich na afloop teleurgesteld. „We zijn het er totaal niet mee eens. We bekijken daarom de mogelijkheden om verder te procederen. Of we dat doen, hangt af van de kansen op suc ces." In het onderhoud met de wethouders is wel gesproken over een tijdelijk alternatief voor de hondenbezitters. Die hebben de akker achter de Weitjes, aan de kant van de Zo- merweg, aangedragen als mogelijkheid. Een klein gedeelte daarvan zou dan moeten worden ingezaaid met gras. Het gemeente bestuur heeft toegezegd die mogelijkheid serieus te onderzoeken. HANSWEERT - Een motorjachtje is gisteravond op de Wes terscheid e bij Hansweert gekapseisd. Aan boord waren drie personen. Een van de opvarenden is met hartklachten naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De twee anderen zijn onge deerd. Het bootje is ter hoogte van het Kanaal door Zuid-Beveland vermoedelijk met hoge snelheid op hekgolven van een passe rend binnenvaartschip gevaren. Daardoor kapseisde het vaartuig. De binnenvaartschipper heeft de drie mannen uit het water gehaald. Even later zijn de drenkelingen door de 'Arne' van Rijkswaterstaat naar de haven van Hansweert gebracht. De mannen zijn afkomstig uit de gemeente Reimerswaal. Het motorjachtje is geborgen door een sleepboot. TERNEUZEN - In het volkstuincomplex Driewegen in Ter- neuzen is op bladgroenten een raadselachtig wit poeder aan getroffen. Zolang niet bekend is om wat voor stof het gaat, ad viseert de gemeente alle groenten uit de betreffende tuintjes extra goed te wassen. Hoewel het er volgens een gemeentelijk woordvoerder voor alsnog onschuldig uitziet, neemt de gemeente Terneuzen de melding van het witte poeder uiterst serieus. De gemeentelij ke afdeling Milieuhandhaving kreeg maandagochtend de melding binnen, maar het poeder was zaterdagmiddag al door tuiniers aangetroffen. Ambtenaren van de gemeente hebben de situatie ter plaatse onderzocht en daaruit bleek dat het probleem zich beperkt tot het volkstuincomplex. Het spul bleek ook niet op groenten in alle tuintjes te zitten. Monsters van het poeder zijn inmiddels onderzocht door het laboratorium van SGS Ecocare in Terneuzen, maar daar kon niet met zekerheid worden vastgesteld welke stof het is. De gemeente heeft vervolgens de provincie Zeeland geïnfor meerd en het milieumeldpunt van VROM en RIVM (Rijks In stituut voor Volksgezondheid en Milieu) ingeschakeld. Naar verwachting zijn de resultaten van het onderzoek van RIVM binnen enkele dagen bekend. VLISSINGEN - Uit een woning aan de Hellebardierstraat in Vlissingen zijn gisteren rond het middaguur twee portemon nees gestolen. De dief wist tussen half twaalf en half één de woning binnen te sluipen. In de gestolen portemonnees zaten tientallen euro's een bank pas en persoonlijke papieren. Met de gestolen pas is 's mid dags geld gepind. VLISSINGEN - De politie heeft gisteren twee Vlissingers aangehouden voor een beroving in de Vlissingse Bonedijkes- traat. De twee (25 en 43 jaar) drongen kort na middernacht met twee of drie anderen de woning van een 41-jarige Vlissin- ger binnen. De bewoner en een 41-jarige Middelburger die ook in de wo ning aanwezig was, werden onder bedreiging van een vuur wapen gedwongen hun portemonnee af te geven. De Vlissinger raakte bij de overval licht gewond. Hij kreeg een kopstoot van een van de daders met een helm op. Aan de hand van een signalement wist de politie twee van de vermoedelij ke daders kort na de beroving op te pakken. Naar de overige daders wordt nog gezocht. De politie sluit meer aanhoudin gen niet uit. Advertentie van 10.00-18.00 uur reserveren: 0118-441194 kijk ook op www.drukkerijmiddelburg.nl REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax; (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Burgemeester De Groot neemt afscheid van politiek leven door Mieke van der Jagt KAPELLE - Na dertien jaar burgemeesterschap, eerst van Hooge en Lage Zwaluwe en sinds maart 1995 van Kapelle, legt G. de Groot de voorzitters hamer neer. Het is genoeg. Want, als jongen van zeventien begonnen in het bedrijfsleven, heeft de Groot er 43 jaar opzit ten. En bepaald geen luie jaren, want ook toen hij een drukke baan had in de commerciële kant van de scheepsbouw, was hij al actief in de politiek. Te rugkijkend behoren de jaren die hij als fractievoorzitter van het CDA in Alblasserdam functio neerde, tot de leukste in zijn po litieke loopbaan. „Ik was toen erg jong, maar ik had een slepende ruzie tussen de ARP en de CHU opgelost. De ARP stelde als voorwaarde voor de lijstverbinding dat ik de frac tie zou voorzitten. Mijn eigen voorwaarde was dat ruzie ver der zou uitblijven. Ik heb ge zegd: 'als er ruzie komt, ben ik weg'. Tegen onenigheid in mijn eigen club, tegen ellebogen werk, kan ik absoluut niet, ter wijl ik toch binnen het CDA vaak ben ingezet om conflicten op te lossen. Dat deed ik als da gelijks bestuurslid van het lan delijke CDA. Tegelijkertijd was ik beleidsmedewerker van de Tweede-Kamerfractie en voor zitter van de Kamercentrale Dordrecht." Dat De Groot aan het einde van de jaren tachtig koos voor het burgemeesterschap en niet voor een meer politieke loopbaan, had te maken met electoraal succes van het CDA. „Ze hebben me gevraagd voor het Kamer lidmaatschap, maar ik heb daarvoor bedankt, ondanks de aantrekkingskracht van het po litieke bedrij fAls het een kleine fractie was geweest, was het misschien anders gelopen, maar als secretaris van verschillende fractiecommissies heb ik gezien hoe dat werkt. Dan zitten er op elk gebied wel vijf of zes specia listen in de Kamer, die allemaal het woord willen voeren. Dan gaan er toch ellebogen aan te pas komen, en ik zei al, daar houd ik niet van." Sterker Het harmoniemodel dus; zoveel mogelijk samen sterk zijn, dat streven is De Groot op het lijf geschreven. Niet voor niets trok hij, samen met oud-burgemees- Burgemeester G. de Groot van Kapelle gaat met de vut: „De dokter heeft minstens een jaar rustig-aan- doen voorgeschreven en dat gaat gebeuren." foto Willem Mieras ter J. Mandos van Borsele, de kar voor de bestuurlijke samen werking op de Bevelanden. „Met veel plezier, want het ging echt de goede kant op. We waren steeds sterker ten opzichte van de provincie, van wie we wel eens de indruk kregen dat ze een verdeel- en heerspolitiek toe paste op de Bevelanden. Ik ben nog altijd blij met het rapport dat de commissie Luteijn heeft opgesteld. Daarin staan goede aanbevelingen, stevige aankno pingspunten voor een doelma tig economisch en ruimtelijk beleid. Het is alleen jammer dat de discussie zich zo heeft toege spitst op de gemeentelijke her indeling. Die opmerking had niet in het rapport gehoeven, want iedereen weet dat voor standers van gemeentelijke her indeling op de Bevelanden zeld zaam zijn." De houding van de gemeente raad van Borsele, die er in meer derheid voor koos om het conve nant voor de Westerschelde Container Terminal (WCT) te ondertekenen, heeft De Groot verbaasd en teleurgesteld, mis schien is geschokt zelfs wel het juiste woord. „Want partijpoli tieke overwegingen hebben al die tijd geen enkele rol gespeeld in de bestuurlijke samenwer king. Ongeacht politieke kleur, iedereen zette zich honderd pro cent in om samen sterk te staan. Dat een wisseling van de wacht zulke consequenties zou heb ben, heeft mij enorm verbaasd." Overlast Maar de Kapelse burgemeester houdt zijn hart vast voor de ver dere gevolgen. „We waren ons juist aan het realiseren wat we hier, middenin de Delta, te bie den hebben: een prachtige woonomgeving, mogelijkheden voor de agrarische sector om iets in de recreatieve sector te doen, rust en ruimte, ook om de infrastructuur voor de toe komst in orde te houden. Maar als het wegverkeer op de noord- zuidroute toeneemt en er gaan voortdurend lange treinen met gevaarlijke stoffen over de ge wone spoorlijn rijden, vergooi en we een groot deel van die kansen. En waarvoor? Voor heel weinig arbeidsplaatsen, want de meeste auto's en treinen zul len in Zeeland niet eens meer stoppen. Met andere woorden: de toegevoegde waarde van de WCT voor Zeeland zélf is naar mijn mening onvoldoende aan getoond. De overlast daarente gen inmiddels al meer dan vol doende." De ommezwaai in de gemeente raad van Borsele ziet De Groot als een bewijs dat het dualisme, ingevoerd in de Gemeentewet, niet werkt. „Dualisme is prima, maar dan in de Tweede Kamer. In de gemeente werkt het niet. De raad wordt geacht op hoofd lijnen te regeren, maar vervalt nog meer dan vroeger in details. Als het dualisme in de raden zou zijn begrepen, was er in Borsele een discussie gevoerd over de toekomst van de Bevelanden. Op grond van argumenten. Dan zou er in de raad van Kapelle niet zoveel tijd verloren gaan aan ellenlange vragenlijstjes, die met een bezoekje aan de ambtenaar binnen tien minuten beantwoord hadden kunnen zijn." Griekenland Het voorzitterschap van De Groot kenmerkte zich door een bewonderenswaardige tech niek. Toch is hij niet van plan om na de vut allerlei functies op zich te nemen. „De dokter heeft minstens een jaar rustig-aan- doen voorgeschreven en dat gaat gebeuren. Watersporten, fotograferen, eerst een culturele reis naar Griekenland daar kom ik nu eindelijk eens aan toe. Of ik in Kapelle blijf, hangt er van af. Het liefst wil ik aan het water wonen, maar of dat be taalbaar is voor een gepensio neerde burgemeester, is maar de vraag. We zien wel." Eerst komt er nog een afscheid. Op donderdag 29 augustus gaat dat gebeuren in De Vroone in Kapelle. Tussen 17.00 en 19.00 uur kan iedereen De Groot daar de hand komen schudden. door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Uit een weitje aan de Oostweg bij Sint- Annaland zijn in de nacht van woensdag op donderdag twee kangoeroes ontsnapt. Het twee tal was gisteravond nog voort vluchtig, ondanks verwoede vangpogingen. Eén van de dieren werd gister ochtend vroeg gesignaleerd in de buurt van autobedrijf Dek ker aan de Spuistraat in Sint- Annaland. De politie waar schuwde daarop rond zeven uur 's ochtends eigenaresse C. Sla ger. Ook jachtopziener H. van Vossen werd opgetrommeld, die met een vangnet ter plaatse kwam. Het opgejaagde dier bleek echter ongrijpbaar. Het mannetje is de Koelhuisdreef ingeschoten en over de zeedijk in de richting van een boom gaard gesprongen. „Met grote sprongen", meldt Van Vossen. „Heel mooi om te zien." De tweede kangoeroe heeft zich he lemaal niet laten zien. Omdat de dieren van de vangpo gingen alleen maar gestresster raakten, is besloten verdere po gingen te ondernemen met een verdovingspistool. Dat is gister avond gebeurd. De twee kan goeroes zijn heel tam, zegt eige naresse Slager. De kleine walibi's verblijven met z'n drieën in een weitje bij de familie Slager, samen met wat dwerggeitjes en eenden en dergelijke. Met de komst van een veulen in de wei namen twee van de drie kangoeroes de be nen. Slager vermoedt dat ze door het veulen zijn opgejaagd en bang zijn geworden, waardoor het hek van 1 meter 50 niet meer voldoende bleek. „Als ze be nauwd raken, maken ze wel sprongen van twee meter." door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De gemeente Goes blijft erbij dat de maat schap Van Stee uit Lewedorp en Gebr. Van Eijck Mestdistributie BV uit het Brabantse Alphen het gebruik van de mestzak moeten staken die aan de Benoorden- weg in Eindewege ligt. B en W van Goes vermoeden dat er aan de Benoordenweg een stiekeme mesthandel is geves tigd. Van Stee en Van Eijck kre gen daarom beiden een dwang som opgelegd van 4500 euro voor elke dag dat ze de mestzak vullen of leeghalen. De dwang som kan oplopen tot 45.000 eu ro. De gemeente vindt het best als de varkensdnjfmest in de zak uitsluitend is bestemd voor het akkerbouwbedrijf van Van Stee. Voor het aantal hectares dat Van Stee heeft is een mest zak met een inhoud van 1250 kubieke meter echter meer dan genoeg, stelt de gemeente. „Maar de mestzak die daar ligt is zo ontzettend groot", zei ad vocaat U, Hoekstra van de ge meente Goes gisteren bij de Raad van State. Volgens de ju rist kan Van Stee nooit alle mest uitrijden die in de 2500 kubieke meter grote mestopslag zit. Dat betekent dat ook andere bedrij ven worden voorzien en dat is verboden. Namens Van Stee werd aange voerd dat de akkerbouwer te genwoordig niet alleen 97 hec tare in eigendom heeft, maar dat er ook 80 hectare bij worden ge pacht. Daar zou alle mest naar toe gaan. Maar volgens de gemeente is de pachtovereenkomst alleen maar mondeling en staat er niets op papier. Uitspraak van de Raad van Sta te binnen zes weken. Advertentie festival hart Abdij Middelburg FLIP K0WLIER West-Vlaamse luisterpop za 31 aug 20u30 10,= zeeland nazomer festival 27 aug t/m.8 sept (om) 659 659

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31