Israël rekent op aanval Irak Augustus lijkt wel de Russische rampmaand PZC Europarlement wil veel minder j unkverpakking Saoedi's houden geld in VS aan SPS kiest acteur als opvolger van Milosevic Duitsland bang voor doorbraak rivierdijken Rk-kerk Guatemala in greep seksschandaal Kernkabinet houdt rekening met vergeldingsacties Trap dient als tijdelijke woning Ontvoerde Jehova's onthoofd Vermeende ETA-terrorist ontsnapt Kind gestikt bij begrafenisje spelen Eilandje verbiedt mobiel bellen Arme moet graf voor vrouw graven Duits onderzoek naar uitlatingen Riefenstahl over zigeuners Tiefland VS versoepelen importheffingen Europees staal 0800 - 0231 231 (GRATIS) DUBAI - De Saoedische miljar dair prins Al-Walid bin Talal heeft zijn geld op Amerikaanse rekeningen laten staan. Eerder deze week was door de Financial Times bericht dat hij en andere rijke Saoedi's tussen de 100 miljard en 200 miljard dollar uit Amerikaanse fondsen hadden teruggetrokken wegens anti-Arabische sentimenten in de Verenigde Staten. Sinds de terreuraanslagen van 11 september houden Ameri kaanse autoriteiten geldstro men uit de islamitische wereld nauwlettend in de gaten. Al lan ger bestaat het vermoeden dat rijke Saoedi's geld geven aan terroristen. De prins, een neef van koning Fahd, zei gisteren tegen de Britse BBC namens de gehele Saoedische vorstenfamilie te spreken. „Ik houd ze (mijn in vesteringen) allemaal aan en, eerlijk gezegd, breid ik mijn be langen in bepaalde onderne mingen in de VS uit." De Saoedi's zijn grote investeer ders in de VS. Analisten denken dat circa 400 miljard tot 600 miljard dollar aan Saoedisch vermogen is belegd op de Ame rikaanse aandelen- en obliga- tiemarkten en in Amerikaans vastgoed. RTR/AFP BELGRADO - De SPS, de partij van de Joegoslavische oud-pre sident Slobodan Milosevic, heeft acteur Velemir 'Bata' Zi- vojinovic gisteren voorgedra gen als kandidaat bij de Servi sche presidentsverkiezingen. Zivojinovic (69) is bekend ge worden door zijn rollen in een reeks films over de partizanen die tijdens de Tweede Wereld oorlog tegen de nazi's streden. De verkiezingen worden 29 sep tember gehouden. De socialisti sche SPS negeerde met de voor dracht van Zivojinovic het advies van Milosevic. Deze had vanuit zijn cel in de gevangenis van Schevenmgen de partijle den aangeraden de extreem-na tionalistische Vojislav Seselj te steunen.De SPS doet het slecht in de peilingen en distantieert zichzelf de laatste tijd van Milo sevic. AP/RTR BERLIJN - Ondanks het dalen de waterpeil in de Elbe, kunnen de bewoners van dorpen en ste den langs de waterweg aller minst opgelucht ademhalen. Doorweekte dijken kunnen nog altijd bezwijken onder de wa termassa, zo waarschuwden de autoriteiten gisteren. Tienduizenden geëvacueerde mensen kunnen nog altijd niet terug naar hun huizen. Vooral de situatie in de deel staat Nedersaksen blijft kritiek. Water sijpelt door de dijken van de zijrivieren Jeetzel en Seege. Inwoners van zes dorpen bij Dannenberg zijn gewaar schuwd voor mogelijke dijk doorbraken. Ook in Neuhaus dringt het water door de water kering heen. Volgens de lokale autoriteiten blijft ook daar het gevaar groot voor overstromin gen. In het noorden van Branden burg, Mecklenburg-Voor- Pommeren en Sleeswijk-Hol- stein vormt het water eveneens een grote dreiging, zelfs als het peil niet de hoogte bereikt die nu wordt voorspeld. Tienduizen den mensen werken met man en macht aan versterking van de dijken. Zelfs de zwaar getroffen deel staat Saksen-Anhalt is nog niet verlost van de wateroverlast. Het waterpeil daalt er welis waar, maar door de dijkdoor braak bij Seegrehna, ten zuiden van Wittenberg, worden de ste den Dessau en Wörlitz bedreigd door overstromingen. Bondskanselier Schroder overlegde gisteravond met de minister-presidenten van de ge troffen deelstaten over de we deropbouw Overeengekomen werd de slachtoffers te helpen met de wederopbouw. Daarvoor is bijna 10 miljard eurouitge- trokken; 3,5 miljard van de fe derale regering, 3,6 van de deel staten en gemeenten en de rest uit het structuurfonds van de Europese Unie. De financiering geschiedt door de voorgenomen belastingverlaging voor 2003 met een jaar uit te stellen en door het verhogen van de ven nootschapsbelasting. Tsjechië De schade voor grote Tsjechi sche ondernemingen bedraagt ten minste 260 miljoen euro, al dus de minister van Industrie en Handel gisteren. DPA/AFP u GUATEMALA-STAD - Een speciale commissie van de rooms-katholieke kerk in Gua temala gaat onderzoek doen naar beschuldigingen dat drie priesters vier minderjaringen seksueel hebben misbruikt. De commissie zal bestaan uit vrijdag 23 augustus 2002 priesters en pastoraal werkers. Dat heeft aartsbisschop Toruno van Guatemala-Stad woensdag gezegd. Een dag eerder had de Guatemalaanse ombudsman voor de mensenrechten, Esco bar, de beschuldigingen tegen de priesters openbaar gemaakt. Hij rondde het onderzoek naar de aanklachten in april al af, maar hij stelde de publicatie van de resultaten ei-van uit tot dinsdag. Dat was drie weken na het bezoek van paus Johannes Paulus II aan het Midden-Ame rikaanse land. „We wilden geen religieuze problemen veroorza ken in de aanloop naar het be zoek van de paus", zei Escobar. De priesters zouden twee meis jes van 7 en 9 en twee minderja rige mannelijke theologiestu denten hebben misbruikt. RTR van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël heeft zich op ver scheidene fronten voorbereid op een mo gelijke aanval door Irak. Een dergelijke aanval zou kunnen plaatsvinden als ver gelding voor een Amerikaans offensief tegen Irak. Een soortgelijk scenario voltrok zich ook tijdens de Golfoorlog, toen de Amerika nen Koeweit bevrijdden van Iraakse troepen. Nu de spanningen tussen de Verenigde Staten en Irak toenemen, neemt Israël meer en meer maatregelen om de gevol gen van de vergeldingsactie te kunnen opvangen. Het land houdt er onder meer rekening mee dat Irak, net als in de Golf oorlog, Scud-raketten op de joodse staat afschiet. Irak lanceerde in 1991 39 raketten rich ting Israël. Bij inslagen kwamen destijds twee mensen om het leven en raakten honderden gewond. Een groot aantal ra ketten werd met Amerikaanse Patriots onderschept. Israël heeft na de Golfoorlog een eigen antiraketafweer ontwikkeld, het zoge heten Arrow-systeem. Het land bereidt zich ook voor op aanval len met niet-conventionele wapens. De angst is toegenomen dat de Iraakse leider Saddam Hoessein in de tussentij d chemi sche en biologische wapens en kernwa pens heeft laten produceren. Woensdag besloot het Israëlische kernkabinet tot een vaccinatiecampagne tegen pokken. In eerste instantie zullen 15.000 red dingswerkers een injectie krijgen. Wel licht krijgt deze actie een vervolg op na tionale schaal. De angst voor een niet-conventionele aanval is overigens niet nieuw. Tijdens de Golfoorlog werden onder de Israëliërs gasmaskers verspreid voor het geval een Iraakse Scud-raket een chemische la ding zou bevatten. Wat dat betreft, was de Golfoorlog een goede voorbereiding, ook al bleef een chemische aanval toen uit, aldus het Israëlische ministerie van Volksgezondheid. Ingewikkelder is een 'zelfmoordaanslag' waarbij een met pokken geïnfecteerde terrorist zich tussen het Israëlische pu bliek mengt en de ziekte op die manier verspreidt. In dit geval duurt het enkele dagen voordat überhaupt duidelijk is dat er sprake is van een aanslag. Maar ook hiertegen zijn volgens het ministerie de nodige 'voorzieningen' getroffen. Luchtdoelraketten De Patriot- en Hawk-luchtdoelraketten die geplaatst zijn bij onderzoekskernre- actor Dimona in de Negev-woestijn heb ben overigens niets te maken met voor bereidingen op een mogelijke aanval, zo verklaarden legerfunctionarissen giste ren. De krant Yediot Ahronot bracht de plaatsing van de raketten daarmee in verband. Volgens de functionarissen zou het om routine-oefeningen gaan. Het le ger stelde eerder deze maand al Arrow- antiraketbatterijen op in het midden van Israël. AFP/ANP ZAMBOANGA - Twee woensdag op het Filipijnse eiland Joio ontvoerde Jehovagetuigen zijn vermoord. De strijdkrachten hebben gisteren meegedeeld dat de hoofden van beide slacht offers op verschillende plaatsen zijn gevonden in de hoofd plaats van Jolo. Bij een was een boodschap achtergelaten die dreigde dat 'zij die niet in Allah geloven hetzelfde lot zullen ondergaan'. De slachtoffers behoorden tot een groep van zes Jehova's die woensdag in Patikul op het eiland werden ontvoerd door ver moedelijke leden van de extremistische moslimgroepering Abu SayyafGroepjes islamitische extremisten die een eigen staat willen maken met name Jolo onveilig. AFP PARIJS - Een vermeend lid van de Baskische terreurbewe ging ETA is ontsnapt uit een gevangenis in Parijs. Berasategui Escudero wisselde al zaterdag van plaats met een bezoeker. De gevangenisautoriteiten merkten de wisseltruc pas giste ren op. De Franse politie pakte Berasategui Escudero in mei op, na dat Spanje een internationaal arrestatiebevel tegen hem had uitgevaardigd De Spaanse justitie verdenkt hem van betrok kenheid bij een serie bomaanslagen in Spanje vorig jaar, on der meer in Madrid, Malaga en Salou. DPA BRUSSEL - Een vijf jarig jongetje is eerder deze week gestikt in een zandbak bij een kinderdagverblij f in Waterschei, vlak bij Genk in Belgisch Limburg Volgens Vlaamse kranten gis teren had een groepje kleuters 'begrafenisje gespeeld'. Dinsdag tijdens het middageten bleek een kind te zijn ver mist. Medewerkers van het verblijf gingen graven in de zand bak, nadat enkele kleuters het over een begrafenis hadden. 'De gestikte kleuter heeft twee uur onder het zand gelegen. Door de schoolvakantie was het drukker dan gebruikelijk in het verblijf. De groep van het slachtoffertje telde 26 kinderen, voor wie één begeleider aanwezig was. ANP SYDNEY - Het piepkleine eilandje Norfolk Island - halver wege tussen Australië en Nieuw-Zeeland - heeft zichzelf uit geroepen tot gsm-vrij gebied. De 1100 stemgerechtigde be woners spraken zich gisteren met grote meerderheid uit voor een verbod op mobiel bellen. Premier Geoff Gardiner zei dat de gezondheidsaspecten van mobiel bellen de drij f veer waren geweest voor het houden van een volksraadpleging. Bovendien vinden de bewoners van Norfolk Island dat bellende mobiele telefoons - vooral die van toeristen - geluidsoverlast veroorzaken in pubs en restau rants en bij evenementen. ANP/DPA DOUVILLE-SUR-ANDELLE - De 59-jarige Fransman Pier re Collier moet het graf voor zijn deze week overleden vrouw zelf graven, omdat hij de begrafeniskosten niet kan betalen. De man volgt het advies van de burgemeester van het dorp Douville-sur-Andelle nabij Rouen. De man krijgt slechts een kleine uitkering en vreest dat hij een lening van de sociale dienst om zijn vrouw een passende begrafenis te geven niet kan terugbetalen. Collier, die in een woonwagen bij de be graafplaats woont, zegt dat het voorstel van de burgemeester hem geheel uit zijn evenwicht heeft gebracht. DPA CHANGSHA -Chinezen in Changsha, in de provincie Hunan, leven tijdelijk op de trappen van een brug, na dat hun huizen waren ondergelopen door het wassende water. De autoriteiten hebben gisteren meer dan een miljoen mensen opgetrommeld om de dijken rond het meer van Dongting te versterken. Als gevolg van zware regenval is het waterpeil in het meer sterk gestegen, waardoor de levens van tien miljoen mensen in Cen- traal-China worden bedreigd, foto Claro Cortes/RTR door Frank Hendrickx MOSKOU - Het is augustus in Rusland en de vlaggen hangen al weer halfstok. De ramp met de megahelikopter Mi-26, waarbij zeker 116 doden vielen, werd gis teren herdacht met een dag van nationale rouw. Het is voor de Russen weer een be vestiging dat augustus een maand van rampspoed is. De Russische media hebben de fatale vlucht van de Mi-26 in Tsjetsjenië al om gedoopt tot 'Koersk 2'. Er zijn dan ook wrange overeenkomsten met de onder gang van de onderzeeër, nu twee j aar gele den. Het aantal slachtoffers is nagenoeg gelijk, de oorzaak van de catastrofe is we derom omgeven door mysterie (een tech nisch mankement of neergeschoten door rebellen?), het Russische leger oogt net zo incompetent als twee j aar geleden en - na- tuurlijk - het tijdstip van de catastrofe: augustus. Voor de Koersk was 23 augustus 2000 een dag van nationale rouw, voor de slachtof fers van de Mi-26 is het 22 augustus 2002. De vlaggen hangen halfstok, de televisie zendt sobere programma's uit en de thea ters blijven leeg. Het is een déja vu voor de Russen. De explosie in een flat in Moskou dinsdag - acht doden -, een vergelijkbaar incident gisteren in Siberië, en gisteren een man die dreigde zijn truck op te blazen voor het gebouw van de veiligheidsdienst FSS, de opvolger van de KGB, past ook al naadloos in de geschiedenis van de zwarte maand, net als de koelbloedige liquidatie van het parlementslid Vladimir Golovljov woensdag en de overstromingen in het zuiden van het land eerder deze maand. Het lijstje van rampspoed lijkt ieder jaar uit te dijen. In augustus 1991 pleegden communistische hardliners een coup te gen Gorbatsjov, in augustus 1996 brach ten rebellen in de eerste Tsjetsjeense oor log een bloedige slag toe aan de Russen toen ze hoofdstad Grozny heroverden, in augustus 1998 ondergingen de Russen een traumatische financiële crisis, in 1999 vielen Tsjetsjeense rebellen Dagestan binnen wat het begin zou blijken van een nieuwe oorlog. En de wreedste maand au gustus was in 2000: naast de ramp met de Koersk werd het land opgeschrikt door een zware bomaanslag in Moskou en brandde de televisietoren Ostankino af. Hoon Een verschil is er wel. Massale hoon blijft de autoriteiten dit keer bespaard. Bij de ramp met de Koersk kreeg president Poe- tin nog een lading kritiek over zich heen, maar nu blijft hij buiten schot. De bevol king ondergaat de nieuwe rampspoed schijnbaar gelaten. GPD van onze redactie buitenland FRANKFURT - Het parket in Frankfurt heeft een onderzoek geopend naar uitspraken van de cineaste Leni Riefenstahl over de vervolging van zigeuners tij dens de Tweede Wereldoorlog. De bekendmaking komt op de dag dat de favoriete filmmaak ster van Adolf Hitler haar hon derdste verjaardag viert. Een in Keulen gevestigde orga nisatie van zigeuners heeft bij het parket van Frankfurt een aanklacht tegen de cineaste in gediend. Zij zei het afgelopen voorjaar dat er in de Tweede Wereldoorlog niets met de zi geuners was gebeurd die in 1940 en 1942 gedwongen waren mee te werken aan haar film Tief land. Riefenstahl zei zelfs dat ze ze al lemaal na de oorlog was tegen gekomen. Het leverde haar een berisping op door een rechtbank in Keulen. Kort voor deze rech terlijke uitspraak sprak de ci neaste overigens haar afschuw uit over de vervolging van de zi geuners door de nazi's. Volgens de organisatie van zi geuners zijn twintig van de 48 zigeuner^ naar het concentra tiekamp Auschwitz terugge keerd, nadat de opnames van Tiefland waren voltooid. De meeste van hen hebben het kamp niet overleefd. De organi satie beticht Riefenstahl daar om van een 'schandelijke leu gen'. In een interview met de Britse krant The Times zegt Riefens tahl dat zij betreurt dat zij nazi- Duitsland niet heeft verlaten, zoals onder anderen Mariene Dietrich heeft gedaan. „Ik heb er veel spijt van dat ik deze fout heb gemaakt. Maar vooral be treur ik dat ik Hitier heb leren kennen..", zegt ze.. AFP IJMUEDEN - De Verenigde Sta ten hebben opnieuw een aantal Europese staalproducten uitge zonderd van importheffingen. Volgens de Amerikaanse rege ring is het laatste maal dat Was hington tegemoetkomt aan de bezwaren van de Europese Unie en andere handelspartners. De nieuwe uitzonderingen be treffen in totaal 178 staalpro ducten. Washington had al eer der staalproducten en -soorten uitgezonderd van de nieuwe in voertarieven. Ook Corus profi teert opnieuw van de jongste concessie. De Nederlandse tak van Corus, het voormalige Hoogovens, kreeg gisteren ontheffing voor 50.000 ton, nadat het eerder al ontheffing had gekregen voor in totaal 75.000 ton aan staalpro ducten. Een woordvoerder van het bedrijf heeft dit gezegd. Dit betekent dat nu in totaal 125.000 ton van de gevraagde 350.000 ton Corus-producten uit Nederland is uitgezonderd van de importheffing. „Het is een opvolgend stapje in een tra ject dat tot nu toe magertjes ver loopt", aldus de woordvoerder over de jongste ontheffingen. Ook de Britse tak van Corus heeft ontheffingen aange vraagd, in totaal voor 100.000 ton. Eerder kwam hiervan 35.000 ton 'vrij'. Daar is nu 3000 ton bijgekomen. De VS stelden in maart extra importheffingen op buitenland se staalproducten in om de eigen staalindustrie te beschermen. De tarieven variëren van 8 tot 30 procent. De handelsrelatie tus sen de VS en de EU kwam hier door onder druk te staan. ANP door Hetty van Rooij BRUSSEL - Tien spijkers in een hardplastic doosje of een stok brood verpakt in onafbreekbaar kunststof? Daar moet een einde aan komen, vindt het Europees Parlement. Als PvdA-parlementariër Do- rette Corbey haar zin krijgt, dan wordt een producent in de toe komst verplicht er zelf voor te zorgen dat zijn producten zo mi lieuvriendelijk als mogelijk worden verpakt. Op voorstel van Corbey stemde de milieucommissie van het Eu roparlement voor de zomer in met een voorstel dat het produ ceren en verkopen van milieu onvriendelijke verpakkingen, of 'junkverpakkingen' onaan trekkelijk moet maken. Volgen de maand volgt de stemming in het voltallige Europarlement en Corbey heeft goede hoop dat de wijzigingen worden aangeno men. Dan wordt het zaak de mi nisters van de vijftien lidstaten te overtuigen, zegt ze. „Maar het Deense voorzitterschap van het Europese Unie heeft al laten weten wel iets voor onze aanpak te voelen." Broeikasgas Het plan waar het om draait, zijn wijzigingen in de 'verpak kingsrichtlijn' van de Europese Commissie, waarover het Euro parlement meebeslist. De Com missie wil dat minstens 60 procent van alle verpakkings materiaal op den duur moet kunnen worden hergebruikt. Corbey, rapporteur namens het Europarlement, kiest een hele andere benadering: volgens haar moet de milieuvriendelijk heid van de verpakking al kri tisch worden bekeken voordat ze zelfs maar zijn gemaakt. De milieucommissie van het parle ment heeft haar gevolgd in het idee om producenten te ver plichten zelf de milieuvriende lijkste verpakking voor hun handel te kiezen. Daarbij gel den twee uitgangspunten: de gevolgen voor de uitstoot .van broeikasgas en het afval dat uit eindelijk van die verpakking overblijft. „De Europese Commissie kan onmogelijk in de gaten houden of daadwerkelijk 60 procent van het verpakkingsafval op nieuw wordt gebruikt", zegt Corbey. „Wij willen aan preven tie doen. Op die manier kun je mechanismen in het leven roe pen die het aantrekkelijk maken om spijkers en stokbrood bij voorbeeld gewoon in papier te verpakken. GPD Advertentie Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27