ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Bouwbazen schetsen corruptie p; Na wijn wil jonge Marokkanen na misdrijf het land uitzetten S INSCHRIJVEN KAN NOG Lawaaitest trucks wekt woede arts —n Aannemers Hulst beticht van prijsafspraken Verhoor enquêtecommissie begint met beschuldiging van ambtenaren Asymmetrische mensen jaloerser Ontdek de Hiilsta-collectie... bij Tnterieur 'nauwe! mt mui Hard-glazen deuren <s> Zware straf voor vuurwerkramp Nieuwe eigenaar drogist Kruidvat Provincie moet echt kiezen Pena verovert oranje leiderstrui 20 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- J 21° 14 Geregeld zon Geregeld zon en vrijwel de hele dag droog. Meest matige noordenwind. Maximumtemperatuur rond 21 graden 245e jaargang no. 199 vrijdag 23 augustus 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl Riefenstahl laat haar wil triomferen ■l—llll lil IIIIWIIMIWr-j door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster PvdA- fractievoorzitter P. Plasschaert beticht de vier huisaannemers van de gemeente Hulst van prijsafspraken. In een uitzen ding van Radio 1 over bouw fraude in de provincie zegt hij dat het aannemerskwartet on derling prijsafspraken maakt. De aannemers dagen Plas schaert uit met bewijzen te ko men voordat hij hen verder zwartmaakt. Burgemeester A. Kessen van Hulst wijst de aan tijgingen van Plasschaert reso luut van de hand. De gemeente Hulst werkt sinds jaren met vier huisaannemers: AZV uit Kloosterzande, Van den Hemel uit Biervliet, Sponselee uit Kloosterzande en 't Gilde uit Terneuzen. Plasschaert uitte vorig jaar in een Hulster raads vergadering zijn bevindingen voor het eerst. Hij had alle bie dingen en inschrijfstaten van de afgelopen drie jaar naast elkaar gelegd, had er een rekenmodel op los gelaten en daaruit bleek, volgens hem, dat het aanne merskwartet prijsafspraken maakt. Zwart-op-wit bewijs heeft Plasschaert niet. Dat verbaast Kessen niks. „Naar aanleiding van Plasschaerts eerste opmer king hebben wij de verschillen de offertes tegen het licht ge houden. Daaruit bleek geen enkele onregelmatigheid. Plas schaert dacht vorig jaar te kun nen voorspellen welk bouwbe drijf de eerstvolgende opdracht kreeg. Hij zat er faliekant naast." Plasschaert kan deze misser wel verklaren. „Degrond werd hen zeker te heet onder de voeten." Volgens directeur E. de Ruijs- scher van AZV slaan de aantij gingen nergens op. „In Hulst is van onrechtmatige praktijken geen sprake. Het is tekenend welke 'geleerden' hiermee naar buiten komen." Op de vraag of hij de beschuldigingen van Plasschaert ontkent, zegt De Ruijsscher stellig ja. Directeur M. Dees van Van den Hemel vindt de aantijgingen te bela chelijk om ze van commentaar te voorzien. Gerechtelijke stap pen willen de aannemers voor alsnog niet nemen. Plasschaert is niet bang te wor den vervolgd wegens smaad. Hij ontkent dat er sprake is van een verkiezingsstunt. De PvdA'er wil wel dat offertes steekproefs gewijs worden getoetst door een onafhankelijke commissie van deskundigen. De aannemers, verenigd in de AVBB, zeggen zelf al een dergelijke instantie te willen. Kessen zegt dat de ge meente de vier huisaannemers gewoon trouw blijft. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Oud-aan nemers hebben gisteren bij de eerste openbare verhoren van de par lementaire enquêtecom missie namen genoemd van ambtenaren die cor rupt zouden zijn. De commissie, die gisteren alleen 'inleidende' verho ren hield om een alge meen beeld te krijgen van de bouwfraude, zal die beschuldigingen de ko mende weken verder uit pluizen. Oud-aannemer Swart, oud aannemer Terlingen en voor malig technisch directeur Bos van de bouwonderneming Koop Tjuchem schetsten alle drie een beeld van de bouw, waarin verboden prijsafspra ken al tientallen jaren gemeen goed zijn. Volgens Swart, die naar eigen zeggen als marktbreker de we genbouw bestormde, is het bouwkartel dermate wijdver takt dat een ondernemer niet overeind kan blijven zonder vuile handen te maken. Terlingen baarde opzien door de namen van vier ambtenaren van het ministerie van VROM te noemen, die zich in de perio de tot 19 8 6 door aannemers tij dens etentjes zouden hebben laten verleiden tot lekken van informatie. Hij kon bij doorvragen niet precies aangeven om welke in formatie het ging. Twee van de beschuldigden hebben inmid dels het verhaal van Terlingen ontkend. VROM onderzoekt de zaak. Kwade genius Swart beschuldigde de hoge Rijkswaterstaat-ambtenaar Kieft, die binnenkort met pen sioen gaat, ervan het kartel dat bestaat bij de winning van bouwzand in de Noordzee doelbewust in stand te houden. Voormalig directeur A. Bos van Koop Tjuchem wordt op de eerste dag van de parlementaire enquête Bouwnijverheid gehoord. Kieft, die vroeger de baas was van Rijkswaterstaat in Noord- Holland, werd door Swart als een kwade genius afgeschil derd. Rijkswaterstaat was zo 'lek als een mandje', aldus Swart. Die gaf daarmee aan dat ambtenaren meewerkten aan de prijsopdrijving door aannemers. Bos, die met 'zijn' schaduwboekhouding aan de basis staat van de parlementai re enquête, voegde gisteren nauwelijks iets toe aan zijn onthullingen in het tv-pro- gramma Zembla. Zijn geheu gen liet hem nogal eens in de steek als het aankwam op de rol die hij zelf speelde. Bos werd vooral aan de tand ge voeld, omdat hij de schaduw boekhouding van Koop Tju chem niet zonder meer aan justitie wilde overhandigen. Bos wilde in ruil voor de drie multomappen niet als ver dachte worden aangemerkt en ook zag hij graag dat justitie tegen betaling gebruik zou ma ken van zijn diensten als expert om de boekhouding te ontle den. De voormalig technisch-direc- teur van Koop suggereerde dat hij doelbewust werd tegen werkt om de bouwfraude aan foto Olaf Kraak/ANP het licht te brengen Bos zou bedreigd zijn in verband met zijn onthullingen, maar daar wilde hij bij de commissie niet op ingaan: „Ik heb ook een ge zin." De enquêtecommissie gaat tot 16 september door met de openbare verhoren. ANP LONDEN - Uit een Canadees onderzoek blijkt dat mensen met voeten, handen en oren die niet precies even groot zijn, veel vaker jaloers zijn. De afgelopen jaren zijn al ver scheidene onderzoeken gedaan naar 'asymmetrische' mensen. Daaruit bleek dat personen met niet perfect geproportioneerde lichaamsdelen niet alleen onge zonder, maar ook minder vruchtbaar en minder aantrek kelijker zijnANP door Paul Koopman en Lianne Sleufjes DEN HAAG - Jongeren van bui tenlandse afkomst die een mis drijf plegen, moeten Nederland worden uitgezet. Dat geldt ook voor de tweede of derde genera tie Marokkanen in het bezit van een Nederlands paspoort. LPF- minister Hilbrand Nawijn (Vreemdelingenbeleid en Inte gratie) laat uitzoeken of dit juri disch kan. Volgens hem is Nederland in het Advertentie hülstaE! Het is nü de hoogste tijd om kennis te maken met alle nieuwigheden in dè Hülsta-Studio van Z-W Nederland. In Zonnemaire! Zuidweg 20A, Zonnemaire. Tel. 0111-401318. Maandag gesloten vrijdagavond koopavond Kijk óók op onze nieuwe website: www.interieur-paauwe verleden te tolerant geweest te genover vreemdelingen onder het mom van 'Gut, wat interes sant, een buitenlander! Maar al te goed is buurmans gek'. Zo heeft Nawijn de Marokkaanse ambassadeur al in een persoon lijk onderhoud laten weten dat er sancties volgen als het land niet beter meewerkt aan de re migratie van criminele jonge ren. Daarmee is de kiem gelegd voor een nieuw conflict met de regering in Rabat, na de hoog oplopende ruzie eerder dit jaar over de controle op onroerend goed. Afgewezen Met zijn aantreden is het tijd perk van alleen maar praten en lief zijn voorbij, zegt Nawijn. Het roer gaat volgens hem om. Van alle asielzoekers die zich aan de Nederlandse grens mel den, zal 80 tot 90 procent me teen worden afgewezen, belooft hij. Momenteel wordt 56 pro cent van de asielverzoeken niet in behandeling genomen. Al volgend jaar kan volgens Na wijn op deze manier de instroom van vreemdelingen worden be perkt van 25.000 tot 18.000. „De spankracht van de samenleving Advertentie TROTS op onze VERNIEUWDE WEBSITE www.versluisenwilleboer.nl kan geen grote groepen nieuwe immigranten aan." Migranten die wél worden toe gelaten, moeten zich aanpassen aan de Nederlandse normen en waarden, vindt de minister. Dat wil hij desnoods via sancties (Advertentie) afdwingen. Nawijn stelt bij- voorbeeld dat Marokkaanse moeders de opvoeding van hun kinderen nog te veel aan school overlaten, maar intussen ver zuimen ze ouderavonden te be zoeken. Om dat af te dwingen denkt hij aan straffen of belo nen: kortingen op uitkeringen of kinderbijslag, dan wel een fi nanciële premie. GPD Glashandel MELIESTE Bezoek onze showroom! Een 35-jarige man uit Enschede is gisteren tot vijftien jaar cel veroordeeld voor brandstichting op het terrein van SE Fire works in Enschede. De brand had de vuurwerkramp, waarbij 22 doden vielen, tot gevolg. De rechter achtte brandstichting bewezen en kon zich vinden in het oordeel van het Pieter Baan Centrum dat de Enschedeër toereke ningsvatbaar is. De bekende drogisterijketen Kruidvat komt in andere han den. Het Nederlandse familiebedrijf wordt overgenomen door de internationale detailhandelsorganisatie A. S. Watson, een dochteronderneming van het in Hongkong gevestigde Hutchison Whampoa. Zeeland kan niet kiezen voor groen en rust en tegelijkertijd voor meer industrie. Dat vindt de initiatiefgroep Zeeland An ders. De groep wil via een manifest Provinciale Staten ertoe krijgen dat die principiële discussie wordt gevoerd, nog voordat er een besluit wordt genomen over de ij K Westerschelde Container Terminal. Victor Hugo Pena heeft gistermiddag de vierde etappe van de Eneco Tour gewonnen. De Colombiaan was tij dens de individuele tijdrit in Almelo (18,3 kilometer) een seconde sneller dan de Duitser Robert Bartko. Derde werd de Belg Mare Wauters. Beste Neder lander was Erik Dek ker. Hij was zes secon den langzamer dan de winnaar. Pena nam de leiderstrui over van Erik Zabel. pagina 4: tijd van lief zijn is voorbij I I -I Advertentie Luzac College varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 19 en 20; kunst cultuur: 21,22,23,25 en 26. door Sheila van Doorsselaer HULST - Voormalig Hulster huisarts W. Gielen is woest op de gemeente Hulst vanwege de vergunning die is afgegeven voor het truckfestival aan staande zaterdag op de Grote Markt, voor zijn deur. Gielen maakt zich vooral boos om de decibeltest, waarbij de trucks met de versnelling in de neutra le stand zoveel mogelijk geluid produceren. Wethouder P. Weemaes stelt dat het truckfestival een gecoördi neerd evenement is „Om een stelletje gestoorde freaks tevreden te stellen, wor den alle wetten en het gezonde verstand weggevaagd en wor den lawaai en vuiligheid geho noreerd", schrijft Gielen aan het gemeentebestuur. Hij vindt dat onaanvaardbaar omdat Neder land zich druk maakt over de negatieve gevolgen voor het mi lieu door uitlaatgassen. „Deuit- stoot van C02 moet worden te ruggedrongen, de ozongaten mogen niet groter worden, de Bulderbaan van Schiphol lokt luide protesten uit en ga zo maar door. En wat doet Hulst?" Ook wijst Gielen op de schade aan de gezondheid door lawaai. ,De GGD heeft het druk met het opnemen en zo mogelijk het be perken van de schade die wordt aangericht door onnodig la waai." Wethouder Weemaes (cultuur) ziet het niet zo zwart in. „Wij vinden dat het truckfestival goed past in het kader van de Reynaertfeesten." De door Gie len gevreesde geluidsoverlast valt volgens Weemaes binnen de normen en zoveel last zal Gielen er niet van hebben. „Het is niet zo dat die vrachtwagens de hele dag zullen ronken. Dat doen ze slechts eventjes. Ook mogen ze niet de hele tij d op de claxon du- (Advertentie) 070 3508455 naam d noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters,m/v 1 weken voor 15,- straat nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode; staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon:Q- noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_ma,|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (post)bankrekening- n per maanc) met nummer: j automatische incasso 19,25). handtekening per kwartaal met automatische incasso 52,-). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan fff) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" irÏX/SSr1d,Tummi123 4380 VB Vlissingen di wo do sa zé* j! (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1