Zeeland moet echte keuze maken Toeristische sector heeft visie op toekomst nodig PZC Elke dag is spannend bij de provincie Staten nemen over WCT besluit met open einde 15 Honderden Zeeuwen in gezondheidstest Initiatiefgroep acht inzetten op groen én industrie een illusie Applaus voor baggerdepot PAUL DE WISPELAERE tllf 2002 Vergunning puinbreker blijft Extra fakkelactiviteit bij Dow Vrachtwagen kantelt in Nieuwdorp Bromfietser aangereden Inbraak in winkel Terneuzen t I vrijdag 23 augustus 2002 HnorCaria van de Merbel VLISSINGEN - 465 Zeeuwen doen mee aan de Nationale Ge zondheidstest. In totaal kunnen zesduizend Nederlanders gratis deelnemen aan het onderzoek. Dit aantal is inmiddels bereikt. Andere belangstellenden kun nen zich nog aanmelden voor de test, maarzij moeten 20 euro be- talen. De gegevens van deze mensen worden niet meegeno men in het landelijk weten schappelijke onderzoek. Na de oproep voor de gezond heidstest in de GPD-kranten (waaronder de PZC) van afgelo pen dinsdag liep het meteen storm bij het call-centre waar mensen zich konden opgeven. De tweehonderd telefoonlijnen waren soms overbelast, waar door het centrum niet bereik baar was. Het projectbureau Nationale Gezondheidstest zegt overweldigd te zijn door de massale respons en noemt de oproep in de GPD-bladen een groot succes. Vanuit alle regio's in Zeeland hebben mensen zich opgegeven voor de test. De meeste aanmeldingen zijn af komstig van Walcheren. De Nationale Gezondheidstest wordt dit jaar voor de vierde keer gehouden. Het onderzoek moet inzicht geven in de fitheid en leefstijl van de Nederlandse beroepsbevolking tussen de 16 en 65 jaar. De test wordt van 16 tot en met 23 september gehou den in 150 centra. Alle deelne mers worden in een centrum in de eigen regio onderzocht. De resultaten van het onderzoek zijn begin volgend jaar bekend. Ook in 2003 wordt weer een Na tionale Gezondheidstest gehou den. Aanmelden voor de test kan nog via www.nationalegezond- heidstest.com en 0800-5228883. Het aantal lijnen dat via dit te lefoonnummer te bereiken is, is inmiddels verkleind. Daarom wordt aangeraden via de websi te melding te doen van deelna- doorRinus Antonisse NISSE - Provinciale Staten moeten een duidelijke keus ma ken over de toekomst van Zee land. Inzetten op de kwaliteit van de leefomgeving - de groen - blauwe oase - óf uitbouw van industriële en havenactivitei ten. Tot nu toe is die keus niet gemaakt en wordt gewed op twee paarden tegelijk. De initiatiefgroep Zeeland An dei's vindt dit verkeerd. Je kunt niet inzetten op kop én munt als 1 je een euro opgooit", zei A.Pher- nambucq gisteren in de Nisser schaapskooi bij de presentatie van een manifest, waarmee Pro- vinciale Staten op andere ge dachten gebracht moeten worden. De groep wil zoveel mogelijk mensen mobiliseren, prominente en 'gewone' bur- gers, om het manifest te steu nen. j Zelf heeft de initiatiefgroep - mensen van verschillende poli tieke pluimage en niet-politiek gebondenen - de keus al ge- I maakt. Zeeland moet niet ver der mikken op de grijs/rode economie, maar op de groen blauwe. Nieuwe economische dragers in de sfeer van recreatie, I dienstverlening, informatie technologie en zorg, garanderen behoud van de provincie als ge west waar rust en ruimte zijn. I Volgens de initiatiefgroep is er nooit een goede discussie ge- I voerd over de toekomst. Welis- i waar is het Zeeland-debat ge houden en stelden de Staten als vervolg daarop een strategische visie vast, maar die is dubbel- I zinnig.,Het naast elkaar zetten van twee modellen voor de ont- MIDDELBURG - Goed voor het ecosysteem, goed voor de vis stand, goed voor de recreatie, goed voor het Zeeuwse imago. Zo omschreef gedeputeerde T. Poppelaars gisteren het belang van de samenwerkingsovereen komst tussen overheden om in de nabije toekomst samen bag gerslib te leveren voor het toe komstig slibdepot in de Koegor- spolder bij Terneuzen. Want als al dat slib is opgebag gerd, wordt het weer beter toe ven langs het water, aldus de ge deputeerde. Vanaf 2005 gaan Kijkswaterstaat, de Zeeuwse waterschappen en Zeeland Sea ports samen tien jaar lang vier iniljoen kubieke meter slib leve ren. Het merendeel zal afkom stig zijn uit de Zeeuwse wateren zoals het Kanaal van Gent naar Terneuzen, het Kanaal door Walcheren, de Westerschelde en tal van binnenwateren zoals grachten en kreken. Er komt echter ook nog 1,4 miljoen kuub van buiten Zeeland. Waar het vandaan komt, kon Rijkswater staat nog niet aangeven. Voor november verwacht projectlei der P. Donk duidelijk te kunnen geven. De gedeputeerde loofde giste ren vooral Terneuzen, omdat die gemeente akkoord is gegaan met de aanleg van het slibdepot. De aanleg begint volgend jaar. Volgens Poppelaars helpt de ge meente zo mee aan de oplossing van een Zeeuws probleem. Het slib dat naar de Koegors- polder wordt getransporteerd, wordt daar allereerst verwerkt, waarna de restanten worden opgeslagen. Alle herbruikbare stoffen worden er eerst uitge haald. Als het depot in 2015 vol is, wordt het a fgedicht, beloofde P. Donk van Rijkswaterstaat Zeeland Wat er daarna gebeurt, weet hij nog niet. Advertentie festival hart Abdij Middelburg literaire ontmoeting met Kees Slager vr 30 aug 20u00 5,= zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (ons) 659 659 www.nazomertestival.nl wikkeling van Zeeland is nooit gebeurd", stelde A. van de Ven. Aanleiding voor oprichting van Zeeland Anders is de discussie over de Westerschelde Contai ner Terminal (WCT). Die past niet in een groen/blauwe pro vincie, menen de initiatiefne mers. „Het is volstrekt een illusie te denken dat j e de kwali teiten van Zeeland niet aantast door de WCT. De negatieve ef fecten kun je niet weghalen, het is hoe dan ook een aantasting", aldus Van de Ven. „Je maakt de provincie daardoor onaantrek kelijk voor nieuwe economische dragers." File Phernambucq gaf aan dat de mensen zich nog onvoldoende bewust zijn van de gevolgen van de WCT. Niet alleen ter plekke in het Sloegebied, maar ook el ders in de provincie. „Er is nau welijks een beeld te vormen van de goederenstromen die er aan zitten te komenEr is sprake van enorm ruimtebeslag en grote transporteffecten." Van de Ven: „Je kunt er donder op zeggen dat we straks op de A5 8 in de file staan." De initiatiefnemers vinden dat ze niet te laat zijn met de oproep tot een principiële discussie: de Staten nemen in oktober een be sluit over de WCT. Beter nog is die beslissing uit te stellen tot na de Statenverkiezingen van maart 2003. Van de Ven trok een vergelijking met de Ooster- schelde: de palen voor de kabel baan waarmee de zeearm moest worden afgesloten, stonden al in het water toen alsnog voor een open oplossing werd geko zen. Via een e-mailactie wordt het manifest onder de aandacht gebracht van Zeeuwse raads- en Statenleden, leden van de Tweede Kamer en allerlei in stellingen. „We vragen de mensen te reageren naar de fractievoorzitters in de Staten", vertelde J. van Velzen. „We hopen een beetje op een sneeuw baleffect." Naast de burgemeesters van Goes, Kapelle en Reimerswaal hebben ook de leden van de groep Bief steun betuigd, die zich nauw betrokken voelen bij een groen-blauw Zeeland. DEN HAAG - De vergunning die het Zeeuwse provinciebe stuur in april 2001 heeft verleend aan Koninklijke Wegen bouw Stevin, voor onder meer het gebruik van een puinbreker op een terrein aan de Wervenweg in Sas van Gent, beschermt de omwonende familie Hage voldoende tegen overlast De Raad van State in Den Haag heeft het beroep van de familie tegen de vergunning van Stevin verworpen. Het Haagse rechtscollege heeft alle bezwaren van de familie Hage, die zich vooral concentreren op mogelijke geluidsover last van de puinbreker, van tafel geveegd. Stevin mag de mo biele puinbrekèr maximaal twee weken per jaar inzetten TERNEUZEN - De torenhoge vlammen uit fabriekspijpen van Dow Benelux zullen enkele dagen langer te zien zijn dan verwacht. Nadat vorig weekeinde de kraker LHC 2 moest worden stilgelegd door lagerproblemen, trad deze week een technische storing op in de LHC 1Ook die kraker werd buiten gebruik gesteld, zodat er twee fabrieken tegelijk weer in gang gezet moeten worden. Het is volgens productieleider D. Schipper 'zeer uitzonder lijk' dat twee krakers tegelijkertijd met storingen te kampen hebben, waardoor er twee keer zoveel moet worden gefak- keld. Door de dubbele storing kan de ene fabriek geen gebruik ma ken van de capaciteit van de andere en ook daardoor is er meer geluids- en lichtoverlast dan gebruikelijk. Dow doet er alles aan om de problemen zo snel mogelijk te verhelpen. De che- miegigant hoopt dat de fakkelactiviteiten tijdens het week einde al sterk afnemen. NIEUWDORP - In de nacht van woensdag op donderdag is een vrachtwagen met enkele duizenden liters asf alt-kleefstof gekanteld op de Bernhardweg in Nieuwdorp. Een 39-jarige vrachtwagenbestuurder uit Etten-Leur reed over de Bernhardweg-West uit de richting van Middelburg. Hij reed op een, in verband met wegwerkzaamheden, afgeslo ten weggedeelte en botste daar tegen een stilstaande aan hangwagen waardoor zijn vrachtwagen kantelde. De vrachtwagenchauffeur werd overgebracht naar het zie kenhuis, maar bleek niet gewond te zijn. De kleefstof is met een laag zand overdekt omdat dit niet gelijk verwijderd kon worden en zal later van het wegdek worden geschraapt. D.e vrachtwagen raakte beschadigd. ZIERIKZEE - Een 23-jange bromfietser is woensdagnamid dag lichtgewond geraakt bij een aanrijding op het kruispunt van de Krepelstraat en de Breedstraat in Zierikzee. De man kwam uit de richting van de Nieuwe Bogerdstraat en ver zuimde voorrang te geven aan een voor hem van rechts ko mende 24-jarige automobilist uit Haarlem. De bromfietser liep bij de aanrijding schaafwonden op. TERNEUZEN - In een winkelpand in de Noordstraat in Ter neuzen is woensdagavond om kwart voor twaalf een 27-jarige inwoner uit die plaats aangehouden wegens poging diefstal, inbraak en vernieling. Van de winkel werd een ruit vernield en de man werd betrapt toen hij het pand wilde verlatenEr werd niets weggenomen. Sjaak van der Linde neemt binnenkort afscheid als hoofd voorlichting bij de provincie: „Tot op het laatste moment was het boeiend werk." foto Lex de Meester door Emile Calon MIDDELBURG - Na 41 jaar verlaat Sjaak van der Linde de provincie. Als vijftienjarige trad de geboren en getogen Vlis- singer in dienst bij de afdeling personeelszaken. Negen jaar la ter kreeg hij een functie bij voorlichting. Die afdeling heeft hij daarna nimmer meer verlaten. „Want tot op het laatste moment was het boeiend werk. Je hebt im mers te maken met de volle breedte van het provinciaal be leid." Elke dag was anders, was ongewis, was spannend, zegt de man die vrijdag 6 september of ficieel afscheid neemt. Van der Linde steekt een sigaret op. Hij zit er ontspannen bij, want hij heeft net een 'heerlijke' vakantie in Italië en Frankrijk achter de rug. En binnenkort vertrekt hij naar de Balkan, een regio waar hij al dertig jaar komt en veel vrienden heeft. Hij vertelt enthousiast over zijn verzameling zigeunermuziek en laat ook weten dat hij nu einde lijk de tijd heeft om zijn jeugd herinneringen alsmede zijn Bal kan-ervaringen op te schrijven, zodat ze met voor de familie verloren gaan. Tevreden kijkt hij naar zijn tuin vol exotische planten en inha leert eens flink. Na die korte pauze wendt hij zich af van het raam en zegt met zachte stem dat niet al te dramatisch gedaan moet worden over het lage op komstpercentage bij de provin ciale verkiezingen van nog geen vijftig procent. Het is niet veel, het kan en moet beter, maar er zijn meer dan voldoende ge meenten die niet eens zo'n score halen. Als naar die gemeenten wordt gekeken, mag de provin cie nog niet klagen, vindt het scheidend hoofd van de afdeling voorlichting van de provincie. Hij vergelijkt de provincie met het middenkader van een be drijf. „Ook veel minder zicht baar dan de directie en het per soneel op de werkvloer." Hij vindt die geringe belangstelling dan ook niet zo vreemd, hoewel er wel alles aan gedaan moet worden om het opkomstpercen tage te verhogen. Daar werkt de provincie ook aan. Clinton Hij wijst vervolgens naar de Verenigde Staten, naar Bill Clinton. Niemand uitte ooit twijfels aan de democratische legitimatie van hem als presi dent. Terwijl die man, op de ke per beschouwd, toch alleen maar de stemmen kreeg van zegge en schrijve achttien pro cent van de volwassen Ameri kanen. Zeventien procent stem de op de tegenkandidaat en de resterende 65 procent nam niet eens deel aan de verkiezingen. De 56-jarige Van der Linde maakt zich veel méér zorgen over het feit dat allerlei maat schappelijke organisaties er nauwelijks nog in slagen actieve leden te werven. Politieke par tijen kampen ook in toenemen de mate met dat probleem. Daar komt bij dat Statenleden wel heel veel vrije tijd moeten inle veren als ze hun 'bijbaan' naar behoren wensen uit te voeren- .Van der Linde vindt het niet zo vreemd dat de Zeeuwse Staten leden zelf maar weinig debatten organiseren, met weinig eigen initiatieven komen. „Nog meer activiteiten is fysiek nauwelijks op te brengen." De Vlissinger weet de oplossing: 'maak van het Statenlidmaatschap een parttime baan'. Hij denkt daar bij aan twintig uur per week. Nu krijgen ze op jaarbasis zo'n tien duizend euro en moeten ze vaak veel vrije dagen opnemen om hun politieke verplichtingen na te kunnen komen. Van der Linde vindt dat geen goede zaak. Ze ker niet als gekeken wordt naar hun verantwoordelijkheid. Want zegt hij met kracht: „Het is verdomd verantwoordelijk werk waarvoor ze feitelijk veel te weinig voor worden gehono reerd." Hij beseft dat er nog een lange weg is te gaan eer zijn idee wordt overgenomen. Als het al ooit zo ver komt. Want Haagse be windslieden roepen ook nu nog dat politiek toch nog steeds ge zien moet worden als eerbaar. Van der Linde vindt dat gespro ken moet worden van eervol, niet eerbaar. De afscheidsreceptie is 6 september van 16.00 tot 18. 00 uur in de Kloos tergangen van de Middelburgse Ab dij. Advertentie door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het Bureau voor Toeris me vindt dat de Zeeuwse toeristische sector een heldere toekomstvisie moet neerzetten. Zeeland: pretpark, natuurreservaat of spookregio? Een antwoord op die vraag is nodig, omdat vrije tijd een steeds belangrij kere rol in de samenleving speelt. Daar hoort de sector op in te spelen. De ontwikkelingen die zich aandienen zijn niet exclusief Zeeuws. Heel Nederland wordt steeds verder volgebouwd met pret parken, vrijetijdscentra, winkelcentra, meubelboulevards, conceptstores, outlet- centra, theaters, musea, megabioscopen, gezondheidscentra, tropische zwemparad ijzen, jachthavens, campings, bungalow parken en nog zo het een en ander. De consument wil kopen en pret beleven. Funshoppen, uit eten, naar de fitness, naar de beautyfarm, de Efteling en het buiten land. De vrijetijdsindustrie is inmiddels de grootste industrie ter wereld. Volgens het Bureau voor Toerisme is het de vraag of de toeristische sector in de provincie mee moet met de ontwikkelingen, of moet Zeeland vooral Zeeland blijven? „Moet er een hek om Zeeland komen en moeten we er een nationaal museum of na tionaal landschap van maken?", stelt het Bureau voor Toerisme, er tegelijk een ge deeltelijk antwoord aan toevoegend. „Als we willen investeren, waarin moeten we dat doen: natuur, levendige binnensteden met luxe winkels, attracties, luxe bungalows, ruime kampeerplaatsen in de natuur, groot schalige jachthavens, kunst en cultuur, the marestaurants? Of verworden we tot een spookregio vol verdwaalde toeristen?" Ontmoetingsdag Als aanzet voor een toekomstvisie organi seert het Bureau voor Toerisme samen met branche-organisaties, Kamer van Koop handel, bureau Nort en de provincie op 24 september een ontmoetingsdag. Centraal thema is: welke richting moet Zeeland uit? Dat gebeurt vanaf 13.30 uur in de Poort van Antwerpen in Rilland. Hans Mommaas, vrijetijds-wetenschapper aan de Katholieke Universiteit Brabant spreekt over 'Geen keuze is er ook een: Zee land en de beleveniseconomie'. Tracy Metz gaat in op haar nieuwe boek Pret! -Leisure en het landschap. Daarna zijn er workshops over onder meer over samenwerking in de keten recreatie en toerisme, het recreatiebe- drijf van de toekomst, Zeeland als groen blauwe oase en de plannen voor herstel van de Staats-Spaanse linies in (Zeeuws-) Vlaanderen. Mommaas en Metz treden ove rigens over hetzelfde onderwerp ook op tij dens een symposium in de Kunsthal in Rot terdam, op 9 september. Directeur H. van Koeveringe van Roompot Recreatie neemt daar deel aan een gesprek over recreatieve ontwikkelingen. Gedeputeerde G. van Zwieten geeft in debatvorm zijn visie op de gevolgen van 'pret' voor de ruimtelijke ont wikkeling. roa' i&VM eó<- je \a9eï De provincie zet grote haast achter het besluit over de Westerschelde Container Terminal. Begin oktober moet en zal het definitieve ja klinken - of het nee, maar die kans is erg klein. In de haast wenst men niet te wachten op een rapport dat de gevolgen van het containertransport per spoor voor de gemeenten Goes en Kapelle in kaart brengt. Provinciale Staten nemen daarmee bewust een besluit met een open einde. door Maurits Sep MIDDELBURG - Grote ge beurtenissen werpen hun scha duwen vooruit. Dat geldt zeker voor het plan om in het Sloege bied de Westerschelde Contai ner Terminal aan te leggen. Het dagelijks provinciebestuur, daarin gesteund door een ruime meerderheid van Provinciale Staten, wil op 4 oktober knopen doorhakken. Het college van Gedeputeerde Staten maakt haast. Grote haast. Het staat onder druk van de wet. Die schrijft voor dat het besluit over de aanleg van de WCT genomen moet worden binnen vier maanden na afloop van de termijn waarin de streekplanherziening ter inzage heeft gelegen (10 juni). De dead line is daarmee vastgesteld op 10 oktober. Om die datum te ha len, is een extra Statenvergade ring uitgeschreven op 4 oktober. Echter, het is volgens diezelfde wet mogelijk het besluit acht weken uit te stellen Dat bete kent dat 5 december echt de al lerlaatste dag is. Maar Gedepu teerde Staten willen dat uitstel voorkomen. Hun argument: dan gaat het besluit over de WCT een rol spelen in de verkiezings strijd voor de Provinciale Sta tenverkiezingen in maart vol gendjaar. Het is goed om ernaar te streven de verkiezingen over meer te la ten gaan dan alleen de contai nerkade in het Sloegebied. Daar staat tegenover dat de WCT gro te gevolgen heeft voor de toe komst van de provincie: voor natuur en milieu, voor werkge legenheid, voor verkeer. In dat licht bezien is er niets op tegen dat het besluit wordt beïnvloed door de verkiezingen. Dat het provinciebestuur het besluit niet wil uitstellen tot né de Statenverkiezingen, zoals GroenLinks, PvZ en de initia tiefgroep Zeeland Anders pro pageren, is beter te verdedigen. Dan komt immers de eerder ver melde wet op de ruimtelijke or dening om de hoek kijken. Maart 2003 valt niet binnen de termijn van vier maanden plus acht weken. Wordt die termijn overschreden, dan moet de pro cedure opnieuw gevoerd wor den. Daarvoor bestaan geen zwaarwegende argumenten. Wel verstandig is het om de wet telijke termijn tot een maxi mum te benutten, als dan de gevolgen van de WCT voor de verkeersstromen in Goes en Ka pelle kunnen meewegen in de fi nale beslissing. Dat onderzoek analyse is niet voor 4 oktober klaar. Wanneer het wel beschikbaar komt - en of het dus nog op tijd komt om binnen de termijnen van de wet te blijven - is ondui delijk. Gedeputeerde D. Bruinooge wil er hoe dan ook niet op wachten. Dan komt de verkiezingstijd namelijk weer te dichtbij. Hij laadt wel ook de verdenking op zich de besluitvorming te willen dicteren: hij heeft het plan voor de WCT ingediend en hij zal het, voordat hij de politiek in maart verlaat, afronden. Provinciale Staten mogen zich daardoor niet laten leiden. Zij moeten er juist alles aan doen alle relevante informatie te ver zamelen om zodoende een ver standig besluit te kunnen ne men. Nu zij net als Bruinooge vasthouden aan de datum van 4 oktober, nemen zij een besluit met een open einde. En dus het risico later geconfronteerd te worden met problemen die al leen tegen hoge kosten opgelost kunnen worden. Dat risico nu nemen, houdt in dat zij zich straks niet kunnen beroepen op onwetendheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15