TPG Post wil best een veer laten PZC Traas houdt bedrijven plaagdiervrij Valet-parking voor kantoorpersoneel Bouwen aan luchthaven Bangkok Bouwfraude laat de beurs voorlopig koud Wet legt het budget van studenten vast 7 Prijs- en kwaliteitsgaranties in ruil voor helderheid over liberalisering Saoedi's halen hun geld terug uit VS het bedrijf profijt donderdag 22 augustus 2002 Hoor Hans Gertsen DEN HAAG - Postbedrijf TPG Post is voor een verdere liberali sering van de Nederlandse post markt, maar wil daarover wel graag zo snel mogelijk duidelij ke afspraken maken met het nieuwe kabinet. Volgens TPG Post is iedereen gebaat bij hel dere afspraken: de consument, de overheid, de concurrentie en niet als laatste TPG Post zelf. In ruil voor die helderheid is i TPG Post op haar beurt bereid de consument en de concurren- f tie een heleboel garanties te ge- ven. Zo is TPG bereid het aantal postvestigingen de komende ja ren op het afgesproken peil te I houden, de tarieven tot 2007 maar één keer en met ten hoog- i ste het inflatiepercentage te I verhogen en nieuwe diensten te j ontwikkelen voor ouderen, ge handicapten en landelijke ge bieden. Dat blijkt uit een giste ren gepresenteerde brochure van het bedrijf. Met de brochure wil het bedrijf de discussie over de toekomst van de Nederland se postmarkt aanzwengelen. Dat de postmarkt in Nederland en de rest van Europa de komen de jaren verder geliberaliseerd wordt staat al vast. Maar over het tempo waarin dat moet ge beuren bestaan grote verschil len van mening tussen de verschillende landen en postbe drijven. Nederland loopt Europees ge zien voorop als het om de libera lisering van de postmarkt gaat. Dat is op zich niet verkeerd, mits Nederland niet te ver voor de muziek uit gaat lopen. In dat geval krijgt TPG Post op het ei gen erf te maken met hevige concuiTentie, terwijl het bedrijf zelf niet of onvoldoende terecht kan op buitenlandse markten. Het voormalige staatsbedrijf opereert niet alleen door de toe nemende concurrentie in een door Heieen de Bruijn UTRECHT - In de Verenigde Staten is valet-parking een be kend verschijnsel: je rijdt met je auto naar een hotel of restau rant en geeft de sleutels af aan een parkeerwachter. Die zet hem voor je weg en rijdt de auto weer voor als je weg wilt. Ook in Nederland gebeurt dat al, vooral in de grote steden. Maar nu is er ook een dergelijke service voor kantoorpersoneel. Een werknemer rijdt naar zijn werk, de parkeerwachter neemt de auto over en zet hem weg. Aan het eind van de dag laat je vervolgens de auto weer voor rijden en je gaat naar huis. Het gebrek aan parkeerplaatsen speelt veel bedrijven parten. Bij de bouw van kantoorpanden en bedrijventerreinen worden be perkingen gesteld aan het aan tal parkeerplaatsten dat wordt aangelegd. Zo proberen ge meenten het openbaar vervoer te stimuleren en anderzijds ruimte te besparen. Dat betekent dus dat er bij kan toren niet altijd genoeg par keerplekken zijn. Het Hilver- sumse bedrijf Rent-a-Driver mobilityservice heeft daarom het valet-parkingsysteem be dacht voor bedrijven. Directeur Norman Oosterbroek ziet het als een mooie oplossing voor de parkeerproblemen. „Panden zijn vaak niet meer te verhuren vanwege de slechte bereikbaar heid. Wat wij doen, is zoeken naar alternatieve parkeerplaat sen iets verder weg. Dat kan ook een parkeergarage zijn, die we beter benutten dan normaal. Als zo'n garage een capaciteit heeft van vijfhonderd auto's, dan krijgen wij er bijvoorbeeld wel zevenhonderd in." GPD moeilijke markt. De postvolu- mes staan onder druk vanwege de groei van de electronische communicatie (e-mail) en de ta rieven vanwege de sterke con currentie. De Nederlandse overheid, nu met 35 procent van de aandelen van TPG Post nog grootaandeelhouder, wil haar belang op termijn terugbrengen tot 10 procent. Klaar Volgenss een woordvoerder van TPG Post is het bedrijf klaar voor al die uitdagingen, mits het de benodigde duidelijkheid krijgt. „Die duidelijkheid heb ben we niet alleen nodig als grootste particuliere werkgever van Nederland met ruim 60.000 werknemers, maar ook ten op zichte van beleggers. Als die niet weten hoe de markt er uit gaat zien, zullen ze niet snel ge neigd zijn geld in het bedrijf te steken", aldus de zegsman. In ruil voor helderheid wil TPG Post heel wat opgeven, zo blijkt. Zo is het bedrijf bereid het mo nopolie op postbezorging tot 100 gram al in 2004 tot 50 gram terug te brengen, hoewel dat volgens de Europese Commissie pas in 2006 hoeft. Daarnaast wil TPG Post ook het monopolie op brievenbussen opgeven, zodat ook concurrenten brievenbus sen aan de openbare weg kun nen gaan plaatsen. Zelfs over het openstellen van haar post kantoren aan concurrenten -te gen betaling uiteraard- valt met TPG te praten. Maar dat alles wel op voorwaarde dat de totale opening van de Nederlandse postmarkt, voorzien voor 2007, alleen doorgaat als ook het Ver enigd Koninkrijk en Duitsland hetzelfde tempo volgen. Opvallend is dat de Consumen tenbond tevoren gevraagd is mee te denken over de voorstel len. „We zijn gecharmeerd van het feit dat TPG Post garanties over prijzen en de kwaliteit van dienstverlening tot 2007 wil geven. Daar zouden andere (ex-)monopolisten zoals kabel bedrijven en de NS best een voorbeeld aan kunnen nemen", aldus Cecile Nijkamp van de Consumentenbond. GPD BANGKOK - Thaise bouwvakkers maken zich klaar om een verse lading beton te storten voor de nieu we internationale luchthaven Suvarnabhumi bij Bangkok. Volgens luchtvaartexperts en deskundigen van de vliegmaatschappijen schort er het nodige aan de planning van de bouw, waardoor de opleve ringsdatum waarschijnlijk niet gehaald zal worden. Vorig jaar herfst ging de eerste schop voor het circa drie miljard euro kostende project de grond in. De opening van de luchthaven is vooralsnog voorzien in maart 2005. Aan de bouw ging veertig jaar politiek getouwtrek vooraf. foto Sakchai Lalit/AP Verwacht op de beurs de ko mende weken geen heftige koersschommelingen bij de bouwaandelen. De koersen van de bouwers zullen de openbare verhoren van de parlementaire enquêtecom missie bouwfraude rustig on dergaan door Alex Bogers DEN HAAG - De beleggers weten nog niet zo goed wat ze aan moeten met de beschul digingen over fraude en om koping. Net zoals de rest van het publiek krijgen de inves teerders en analisten weinig informatie van de beursge noteerde bouwbedrijven als Heijmans, KVWS, Bam NBM, HBG en Ballast Ne- dam. In de contacten met de financiële wereld houden de directies enerzijds de kaken stijf op elkaar en zeggen ze anderzijds niets van fraude en omkoping te weten. Die onwetendheid wordt vooralsnog geslikt. „Het kan zijn dat een voorzitter van de raad van bestuur niet weet wat er op de vloer bij ver schillende onderdelen gaan de is", zegt Joost van Beek, analist bij Dexia. „De laats te jaren hebben de grote bouwbedrijven de kleintjes opgekocht. Een groot bouw bedrijf is eigenlijk een verza meling van kleintjes. Nie mand kan zicht hebben op wat de werknemers van die bedrijven op de bouwplaats en in de kantoren uitvoeren." Toch zijn de vragen die ana listen en beleggers zichzelf stellen legio. Als het klopt dat bouwers hun winsten il legaal veilig stelden via on derlinge afspraken, hoe hoog zal de winst dan zijn als door nieuwe regels die afspraken niet meer te maken zijn? Gaat de overheid teveel in reke ning gebrachte kosten terug vorderen en wat betekent te rugbetalen voor het eigen vermogen van de bouwers en de mogelijkheid om rekenin genen te voldoen en schulden af te lossen? En dan is er nog het lopende onderzoek van de Neder landse Mededingingsautori teit, de kartelwaakhond. Uit het NMa-onderzoek kan blij ken dat de bouwers van alles hebben gedaan om concur rentie te beperken. Er doen verhalen de ronde dat de ge vestigde orde heeft gepro beerd om nieuwkomers te weren. In dat geval mag de NMa bedrijven boetes opleg gen van maximaal 10 procent van de omzet. De overheid kan volgens Van Beek niet snel met claims ko men om teveel betaald geld terug te eisen. „Vergeet niet dat de overheid vermoedelijk ook fout is in deze zaak en de mogelijkheden voor corrup tie deels zelf heeft gescha pen", stelt de analist. „Er zijn tal van ambtenaren verdacht van het aannemen van steek penningen." Of er koppen gaan rollen in de top van de bouwbedrijven is volstrekt onduidelijk. De directie moet zich bij zwaar weer zeker verantwoorden bij de aandeelhouders. Dat zelfde geldt voor de commis sarissen die toezicht moeten houden. En ongetwijfeld vragen strenge aandeelhou ders of er niet gefaald is. Maar dat de druk zo hoog op loopt dat bestuurders of commissarissen de laan uit worden gestuurd, komt zel den voor op aandeelhouders vergaderingen. Rumoer Rumoer op de beurs ontstaat pas als blijkt dat de bouwwe reld flink fout is. Aan de koersen is tot nu toe niets te merken. Sinds 12 november- 2001 volgen de koersen van de bouwbedrijven de algehe le stemming. Tussen novem ber en maart tikten er bij alle bouwers een paar euro bij en na maart leveren de koersen fors in. Met een beetje gevoel voor fantasie en sensatie zucht kan iemand stellen dat de koersdalingen veroor zaakt worden door naar bui ten komende fraudezaken. GPD WASHINGTON - Saoedische investeerders hebben uit angst voor de Amerikaanse oorlog tegen het terrorisme voor mil jarden aan investeringen terug getrokken uit de Verenigde Sta ten. Schattingen lopen uiteen van 100 miljard tot 200 miljard dollar, zo meldde de Britse za kenkrant Financial Times giste- De investeerders zouden vooral bezorgd zijn over de pogingen van de Amerikaanse regering om de financiering van de ter reur te ontrafelen. Al lange tijd bestaat in de VS het vermoeden dat Saoedische miljardairs daar de hand in hebben. Bevreesd Sinds 11 september, toen vlieg tuigen met onder anderen Saoe dische kapers dood en verderf zaaiden, worden Saoedische i geldstromen nauwlettend in de gaten gehouden. Dit gebeurt zo wel door de Amerikaanse als de Saoedische autoriteiten. Saoe dische investeerders zijn daar door bevreesd dat de AÜmerika- nen beslag zullen leggen op hun bankrekeningen. Die vrees is versterkt doordat uit het Penta gon uitlekte dat Saoedi-Arabië als de 'kern van het kwaad' moet worden beschouwd. Een vorige week ingediende aanklacht van nabestaanden van de slachtoffers van de elfde september heeft ook veel onrust veroorzaakt bij Saoedische in- 1 vesteerders. De aanklacht be schuldigt verscheidene Saoedi- j sche instellingen en drie leden van de koninklijke familie in Saoedi-Arabië van terrorisme- financiering. Angstig De angstige investeerders heb ben de afgelopen maanden hun geld doorgesluisd naar Europe se rekeningen, aldus de Finan cial Times. Dit zou vooral gel- i den voor investeerders die nog geen vaste voet aan de grond hebben in de VS en die hun in vesteringsportefeuille te veel op de VS hebben gericht. Volgens een bankier in Londen zijn zij nu 'hun vleugels aan het uit slaan'. De Saoedi's zijn grote investeer ders in de VS. Over de omvang wordt veel gespeculeerd. Ana listen denken dat 400 miljard tot 600 miljard dollar aan Saoe- disch vermogen is belegd op de Amerikaanse aandelen- en obli- gatiemarkten en in Amerikaans vastgoed. ANP door Desirée Schouten Voordat ik dit ging doen, be sefte ik niet hoeveel kanten er zitten aan ongediertebestrij- ding en vogelwering. Ik had een onderhoudsbedrijf en deed vrij veel aan houtwormbestrijding, maar wilde eerst niet aan de be strijding van ratten en muizen. Toen ik de vakopleiding ging doen, groeide ook de interesse en ging ik me verdiepen in insec ten en vogels." Aan het woord is Peter Traas uit Baarland, eigenaar van Traas ongediertebestrijding en be drijf shy giëne. In 1996 begon hij en binnen een paar jaar vormde houtwormbestrijding de hoofd moot van zijn activiteiten. Sinds 1998 is het diploma van de Stichting Vakopleidingen On gediertebestrijding verplicht. Traas: „Voor dat diploma leer je niet alleen over houtworm, maar alle plaagdieren. Zo werd mijn interesse gewekt. Ik speci aliseer me in houtworm en doe dat dan ook door Nederland, België, Duitsland en Luxem burg. Bestrijding doe ik over het algemeen alleen in Zeeland." Voor elk soort plaagdier is de be- strijdingsmethode anders. Rat ten en muizen worden veelal be streden via voerkisten. „Vergis je niet, wat wij ongedierte noe men, is er gewoon", vertelt Traas. „Je kunt die beesten niet uitroeien, je kunt ze alleen we ren en zorgen dat er geen con centraties ontstaan. Rond kam peerterreinen bijvoorbeeld heb je altijd ratten en muizen. Om te zorgen dat de camping niet wordt overspoeld, plaatsen we voerkisten met lokaas. Die kis ten moeten volkomen veilig zijn voor kinderen. Op sommige be drijven staan zelfs wel vierhon derd van die kisten." De bonte knaagkever bestrijdt Traas via een injectiesysteem. Injectoren spuiten onder hoge druk giftige stof met een lange nawerking in het hout. Traas: „Daarbij maken we eigenlijk gebruik van de gangen die de beestjes zelf al hebben gemaakt. Zo werken ze onbedoeld mee aan hun eigen ondergang." Vooral in historische gebouwen is in de ongediertebestrijding veel te doen. Zo heeft Traas een openluchtmuseum in Duits land, molen verenigingen en kerken in zijn klantenbestand. Preventie is gaandeweg een be langrijk onderdeel geworden van bedrijfshygiëne en onge diertebestrijding. Traas geeft hiervoor adviezen aan bedrij ven. „Als een bedrijf zo lek is als Directeur Peter Traas: „We zullen een keus moeten maken: bepaalde bestrijdingsmiddelen gebruiken of leven met plaagdieren die de volksgezondheid in gevaar kunnen brengen." foto Dirk-Jan Gjeltema een mandje kun je lokaas uit blijven zetten, maar die beesten komen steeds terug. Bedrijven moeten ook bereid zijn onze ad viezen op te volgen. Als ik merk dat ze laks en onvoorzichtig zijn, houdt het voor mij ook op." Adviezen kunnen gaan over de manier van afval bewaren of schimmel wering. „Wat veel mensen niet weten, is dat hout van zichzelf niet rot. Verrot hout wordt altijd veroorzaakt door schimmels en zwammen en dat trekt de bonte knaagkever aan. Nadruk op preventie is volgens Traas van groot belang, omdat veel van de tot nu toe gebruikte bestrijdingsmiddelen worden verboden en het op de markt brengen van nieuwe erg lang duurt. Traas: „Bedrijven als Bayer doen er gemiddeld tien jaar over om een nieuw middel te ontwikkelen. Elk middel moet door het College Toelating Bestrijdingsmiddelen worden goedgekeurd en deze instantie werkt veel te traag en log. We lo pen daardoor achter de feiten aan, want knaagdieren en in secten hebben een gigantisch aanpassingsvermogen. Dan kom j e op de markt met een mid- IXIaam: Traas ongediertebestrijding Plaats: Baarland 's-Gravenpolder Opgericht: 1996 Aantal medewerkers: 4 Omzet: 181.500 euro del waartegen het insect al im muun kan zijn. Het is natuurlijk goed dat gekeken wordt naar milieu en gevaar voor mens en dier, maar ik ben bang dat de ongediertepopulatie sterk zal toenemen. We zullen snel een keus moeten maken: bepaalde bestrijdingsmiddelen gebrui ken of leven met plaagdieren die de volksgezondheid in gevaar kunnen brengen." Traas begon zijn bedrijf vanuit zijn huis in Baarland, met zich zelf als enige medewerker en zijn vrouw voor de administra tie. Nu werken er vier mensen en een freelancer. De gehuurde loods aan de Spoorstraat in 's- Gravenpolder wordt binnen kort ingeruild voor een eigen pand aan dezelfde straat. Sinds juli van dit jaar heeft hij twee jongens in dienst, die on der zijn begeleiding het werk le ren en uitvoeren. Tegelijkertijd volgen ze een opleiding. „Tot eind vorig jaar deed ik het uit voerende werk alleen, maar door een ongeluk in oktober was ik er een tijd uit", zegt Traas. „Toen ik uitgevallen was, moest ik het werk overdoen aan colle ga's, want gediplomeerde krachten zijn niet te vinden, ook niet via een uitzendbureau. Ik besefte hoe kwetsbaar je bent. Daardoor ontstond het idee aan een 'Ongedierte Bedrijfs Ver zorging'. „Bij boeren bestaat dat al: als een boer ziek wordt of met vakantie wil, dan komt een ander invallen. Dat wil ik ook opzetten met collega's uit de on gediertebestrijding. Het werkt niet alleen in geval van ziekte, maar ook als zich opeens heel grote klussen voordoendie voor één bedrijf te groot zijn." Uitzendbureau „Zie het maar als een verkapt uitzendbureau dat je onderling regelt. In de praktijk help je el kaar natuurlijk wel, maar ik vind dat we het via goede af spraken moeten regelen, Tot nu toe zijn de reacties heel positief en hebben we al een begin ge maakt met enkele collega's. Uit eindelijk moet het landelijk gaan werken", aldus Traas. Ongediertebestrijding is geen populair gespreksonderwerp. Volgens Traas rust er een regel recht taboe op- „Op veel wagens zie je dan ook 'bedrijfshygiëne' staan. Ach, het is voor een res tauranthouder of campingbe heerder natuurlijk ook geen po sitieve reclame als wij voor de deur staan. Maar wij zorgen nu eenmaal dat een bedrijf vrij blijft van plaagdieren." door Brenda van Dam DEN HAAG - Wie voor het eerst gaat studeren, krijgt ook voor het eerst te maken met studiefi nanciering. De Landelijke Stu denten Vakbond krijgt er heel wat vragen over. Een van de meest gehoorde vragen is: waar om is die studiefinanciering toch zo laag? Hoe worden de be dragen van de studiefinancie ring eigenlijk vastgesteld? En: zijn ze wel echt zo laag? De studiefinanciering wordt af gehandeld door de Informatie Beheer Groep in Groningen. De bedragen worden vastgesteld door het ministerie van Onder wijs. De Wet studiefinanciering 2000 gaat uit van een aantal maandbudgetten, gebaseerd op een viertal uitgavenposten: le vensonderhoud, boeken en leer middelen, onderwijsbijdrage en normbedrag ziektekostenver zekering. Elke student ontvangt van de IB-groep bericht over het maandbudget dat voor hem of haar van toepassing is. Dat zou in principe voldoende moeten zijn om van rond te komen. De maandbudgetten worden twee keer per jaar aangepast. De bedragen van het maand budget zijn een indicatie van de werkelijke kosten, want die kunnen individueel heel ver schillend uitpakken. Dat geldt bij uitstek voor de kosten van le vensonderhoud, waar zaken als voeding, kleding, wonen en der gelijke onder vallen. Het ver schil tussen het budget voor een uitwonende en een thuis wo nende student is ruim 159 euro. Daar zou je dan net een kamer van kunnen huren, want vol gens het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (het Nibud) kost een studentenka mer gemiddeld tussen de 160 en 225 euro per maand. Het les- of collegegeld is een vast gegeven. Wat de ziektekos tenverzekering betreft, gaat de overheid uit van een particulie re verzekering. De meeste ver zekeraars hebben een speciale standaardpakketpolis voor stu denten. Hoe kom je nu aan de bedragen van het maandbudget? Aller eerst is er voor iedereen een basisbeurs. Voor een thuis wo nende hbo- of wo-student bij voorbeeld is dat 68,55 euro per maand; voor een uitwonende studiegenoot is het 211,09 euro per maand. Dan is er nog de aan vullende beurs (afhankelijk van het inkomen van de oudeBs) en/of een bijdrage van de ou ders. Daarnaast kunnen alle studenten bij de IB-groep een lening afsluiten. Al deze inko mensbestanddelen samen bie den de mogelijkheid om over het totale vastgestelde maandbud get te beschikken. Lang niet iedere student heeft echter - uit gaande van deze officiële inko mensbronnen - zoveel te beste den. Dat komt doordat lang niet iedere student die daar recht op heeft, zoveel studieschuld wil opbouwen. En niet iedereen van wie de ouders zouden kunnen bijdragen vraagt of krijgt de door de IB-groep berekende ouderlijke bijdrage. Lieverwer- ken de studenten om zelf het 'la ge budget' aan te vullenMet an dere woorden: lenen is uit den boze en studenten vinden het vervelend om hun ouders om geld te vragen. Dat zijn echter nu juist de peilers van het stu diefinancieringsstelsel. GPD Maandbudget in euro's volgens de IB-groep (per 1-8-2002) thuiswonend kosten levens- boeken/ onderwijs- ziektekosten- onderhoud leermiddelen bijdrage verzekering totaal (m)bo 311,05 41,05 73,75 33,95 hbo/wo 311,05 46,92 116,32 33,95 459,80 508,24 Maandbudget in euro's volgens de IB-groep (per 1-8-2002) uitwonend kosten levens- boeken/ onderwijs- ziektekosten- onderhoud leermiddelen bijdrage verzekering totaal (m)bo 470,24 41,05 73,75 33,95 hbo/wo 470,24 46,92 116,32 33,95 Voor meer informatie: www.ib-groep.nl www.lsvb.nl www.nibud.nl 618,99 667,43 Vragen of reactiesStuur een e-mail naar de auteur van deze ru briek: brendavandam@planet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7