Onderzoek naar rol gemeente bij giflek Aanleg megatransportcentrum Gelderland op losse schroeven Minister sluit dwangvoeding Volkert niet uit Rampenplan Amersfoort roept vragen op Stel tilt sociale dienst voor 400.000 euro LPF ontdoet zich van oud-CP'er Rien Boiten Leerlingen lopen risico's door gebrekkig meubilair Ruigoord doet Landjuweel herleven Toch voorschot huursubsidie Proef met schoolagent succesvol Verkeerschaos Moskou aangepakt Philips onderzoekt vervuiling Beeld van Fortuyn naar Lisse H11R UN CONTAINER Ook beetje pcb schadelijk voor vruchtbaarheid Bezwaarde homohuwelijk naar rechter ÊMÊÊSST JLs -| ij donderdag 22 augustus 2002 uan onze redactie binnenland AMERSFOORT - De gemeente Amersfoort laat een onafhanke lijk onderzoek doen naar de werking van het gemeentelijk rampenplan. Daarbij wordt ook bekeken hoe de autoriteiten hebben gefunctioneerd tijdens het incident met de lekkende treinwagon dinsdag. Het optreden van politie, brandweer en gemeente zorgde voor onduidelijke situaties en ontevreden reacties van perso neel van omliggende bedrijven inwoners van Amersfoort. Winkeliers in de binnenstad moesten hun zaak sluiten, ter ijl het publiek gewoon nog op straat liep. Veel ondernemers hoorden de sirene niet. De bedrijven rondom het sta tionsgebied kregen wisselende informatie. Politie, brandweer en gemeente spraken elkaar te gen. In eerste instantie moest het personeel de panden veria- DELFZIJL - Een 45-jarige man en een 41 -jarige vrouw uit Farn- isum (gemeente Delfzijl) worden ervan verdacht de sociale dienst Ivoor bijna 400.000 euro te heb ben benadeeld. De twee hebben verzwegen dat jze na hun scheiding nog zestien jaar bij elkaar woonden. Daar- jdoor ontving het stel onterecht jonder meer een bijstandsuitke ring. Ook het ministerie van Volks huisvesting werd fors financieel benadeeld, doordat het tweetal onterecht tienduizenden euro's huursubsidie ontving. De twee zijn aangehouden en hebben be kend, aldus een woordvoerder van de Groningse politie. ANP doorErwin Tuil DEN HAAG - De Lijst Pim For tuyn (LPF) heeft Rien Boiten geschorst als lid. De partij voelt zich beschadigd door Boiten (56), voormalig kopstuk van de extreem-rechtse partij CP '86. LPF-Kamerlid Van der Velden wilde het LPF-lid in dienst ne- ,men als persoonlijk medewer ker, maar heeft nu te horen ge kregen dat daar geen sprake van kan zijn. Volgens de nieuwe fractieleider Hany Wijnschenk heeft Van der Velden zich onvoldoende gerea liseerd hoe slecht de aanstelling van Boiten zou vallen. CP'86 werd wegens haar extreem rechtse standpunten in 1988 door de rechter verboden. Boi ten zelf meent dat hem niets kan gorden aangewreven. Achtergrond 'Boiten bracht de LPF dinsdag avond in grote verlegenheid door in het televisieprogramma |Nova te verklaren dat hij door Fortuyn werd gerecruteerd als adviseur, ondanks zijn beladen verleden. Afgesproken zou zijn dat hij tot de verkiezingen op de iachtergrond zou blijven. De LPF ontkent dat Boiten advies werk doet, maar had hem wel als lid in de boeken staan. Sommige LPF'ers willen Boiten niet laten vallen. Mat Herben, officieel nog fractievoorzitter tot 1 september, vindt dat er binnen de LPF ruimte moet zijn voor mensen met een belast po litiek verleden. „Er zitten ook mensen in de Kamer die com munist zijn geweest." Die opvatting wordt gedeeld loor Van der Velden. „Bij de PvdA zit ook de voormalige voorzitter van de kraakbewe ging. Mensen worden wijzer naarmate ze ouder worden", zei bij dinsdagavond. Lijsttrekker fioiten was in de eerste helft van de jaren tachtig actief bij de rechts-extremistische Cen trumpartij (CP), de voorganger van CP'86. In 1986 was Boiten lijsttrekker bij de gemeente lraadsverkiezingen in Den «aag. Ook stond hij voor de CP kandidaat voor de Twee de-Kamerverkiezingen in dat aar. GPD ten. Vervolgens moest iedereen weer naar binnen. Maar voordat iedereen binnen was, kwam de mededeling dat niemand het kantoor meer in mocht. Ook de gebeurtenissen rond drie uur 's middags, toen het sein veilig kwam en kort daarna weer werd ingetrokken, leidden tot ver warring. De gemeente verstuurt deze week een brief naar al haar in woners met een uitleg over wat er precies gebeurd is en waarom de autoriteiten op deze wijze ge handeld hebben. Zij wijster met nadruk op dat de bewoners bin nen de cirkel van 500 meter en daarbuiten rondom het station niet zijn blootgesteld aan de gif tige stof acrylnitnl. Onduidelijk is nog hoe de lekka ge is ontstaan. Ook is niet duide lijk of het treinstel met de spoor wegketel wel in Amersfoort ge parkeerd mocht worden en of de gemeente hiervan op de hoogte was. De treinwagon moest naar Deventer, maar door een tech nische storing bleef de wagon een dag in Amersfoort staan. Opheldering De Raad voor de Transportvei ligheid stelt ook een onderzoek in. De raad wil opheldering over de oorzaak van de lekkage en onderzoekt of de informatiever strekking van de gemeente cor rect is verlopen. De Inspectie Verkeer en Waterstaat doet een technisch onderzoek naar de lekkage. Dit moet binnen enkele dagen klaar zijn. De SP en GroenLinks hebben inmiddels Kamervragen gesteld over de lekkende treinwagon. Het CDA wil een noodwet invoeren voor verbetering van de veiligheid van plaatsen als spoorwegem placementen en opslagdepots voor gevaarlijke stoffen. Des noods moeten bezwaarproce dures beperkt worden, om zo dit soort opslagplaatsen sneller te kunnen verplaatsen, zei CDA- Kamerlid Meijer Amersfoort wil een groot scheepse lobby beginnen om het aantal dagelijkse transporten met gevaarlijke stoffen op het Amersfoortse spoor drastisch te verminderen. Zij krijgt hierbij steun van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. ANP pagina 4: commentaar van onze redactie binnenland BREDA - Gemiddeld vier op de tien kinderen op de basis school hebben nek- en rug klachten door verkeerde ta fels en stoelen. Het meubilair is vaak te klein of versleten. Dat blijkt uit een onderzoek van ergonoom H. Knibbeler van het onderzoeksbureau Ergo 2000. De kinderen ontwikkelen een bepaalde houding die, als die niet gecorrigeerd wordt, op latere leeftijd tot tal van klachten aan het bewegings apparaat kan leiden. Knib beler betrok meer dan 1800 kinderen op 24 basisscholen bij zijn onderzoek naar het gebruik van meubilair. Het was al bekend dat veel scholen slecht meubilair hebben, maar het effect op kinderen zelf was nog niet onderzocht. Volgens het rap port heeft slechts 20 procent van de kinderen passend meubilair; 44 procent moet het doen met slechte meu bels. De helft daarvan ver keert in zo'n slechte staat dat direct vervanging nodig is, meent Knibbeler. „Door te kleine tafels zitten kinderen bijvoorbeeld met hun knieën tegen de onder kant van de tafel. En als stoe len niet aansluiten, zakken ze onderuit." Dat kan vol gens Knibbeler leiden tot een verkeerde spierspanning en overbelasting. Volgens Knibbeler is het geen onwil dat scholen niet beter meubilair aanschaffen. Die hebben er geen geld voor of besteden het aan gndere za ken. ANP DEN HAAG - Enkele tienduizenden huishoudens die deze zo mer geen huursubsidie ontvingen omdat hun teruggestuurde gegevens niet klopten, krijgen alsnog een voorschot. Dit heeft VVD-minister Kamp (Volkshuisvesting) gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Kamp is daarmee gezwicht voor druk van met name de PvdA. De eerste aanvragen van deze groep huurders, die hun subsi die wilde verlengen, waren niet volledig of kwamen niet over een met de gegevens van de Belastingdienst of de gemeentelij ke administratie. Volgens de minister krijgen de ruim 40.000 huurders nog een laatste kans om alle vereiste informatie te verstrekken. Wie dan wederom in gebreke blijft, verliest als nog zijn subsidie. GPD/ANP DUIVEN - De proef met de inzet van een schoolagent op het Candea College in Duiven is het afgelopen jaar succesvol ver lopen. Dat meldt de school in een evaluatie over het werk van de schoolagent. Volgens de evaluatie weten leerlingen via de schoolagent be ter de weg naar de politie te vinden. Er wordt sneller aangifte gedaan en jongeren maken eerder melding van strafbare fei ten. De schoolagent patrouilleert op school en in de buurt om overlast door scholieren tegen te gaan. Daarbij treedt hij op tegen vandalisme en kleine criminaliteit. De agent houdt ook spreekuur op school, waar hij een werkkamer heeft. ANP WEESP - Het Nederlandse bedrijf Institute for Traffic Care (ITC) probeert orde te brengen in het wildwestverkeer in de Russische hoofdstad Moskou. Om de verkeerssituatie te ver beteren, reorganiseren verkeersspecialisten van het bedrijf uit Weesp de komende jaren de verkeerspolitie in de stad. Russische agenten krijgen een Nederlandse opleiding. ITC zorgt dat de politie nieuwe materialen krijgt, de wetgeving verandert en dat de verkeersdeelnemers worden opgevoed. ,De politie heeft geen gezag op straat en er zijn weinig wetten die de politie ondersteunen", zegt een woordvoerder. ANP STADSKANAAL - Philips heeft opdracht gegeven tot een onderzoek naar vaten met afval die het bedrijf in de periode van 1961 tot 1975 in het Ceresmeer nabij Stadskanaal heeft gestort. In het meer is een verhoogde concentratie barium vastgesteld. Volgens een woordvoerder van Philips is uit eerder onderzoek gebleken dat er geen directe relatie is tussen de vaten en de ge meten concentratie barium. Omwonenden vrezen echter dat de vaten wel de bron van de vervuiling zijn. Het bureau DHV Noord Nederland voert het onderzoek uit. De resultaten van het vooronderzoek zijn waarschijnlijk me dio volgende maand bekend. ANP LISSE - Zakenman en tv-presentator Harry Mens ziet af van zijn plan om een standbeeld van Pim Fortuyn in Rotterdam te plaatsen. Hij laat het bronzen kunstwerk voor zijn kantoor in Lisse neerzetten. Dat bevestigde Mens gistermiddag vanuit het Frankrijk. Hij wil verdere commotie in Rotterdam voorkomen. In de stad be staan ideeën voor een ander standbeeld van Fortuyn bij de voormalige woning van de doodgeschoten politicus. ANP AMSTERDAM - Een decorbouwer is aan het werk in de Amsterdamse kunstenaars kolonie Ruigoord. De creatieve geesten aldaar maakten zich gistermiddag op voor het Landjuweel 2002. Vanavond bij volle maan scheppen dichters, muzikanten en theatermakers uit bin nen- en buitenland een 'cultureel en geestelijke autonoom gebied' in Ruigoord. Alco hol is bij deze feestelijke gelegenheid niet toegestaan. foto Evert Elzinga/ANP door Robert Bloemen ARNHEM - De aanleg van een groot transport- en overslag centrum in de Over-Betuwe bij de Betuwelijn is op losse schroeven komen te staan. De Raad van State stak gisteren een stokje voor de plannen van de provincie Gelderland. Volgens de Raad van State heeft het provinciebestuur niet goed gekeken naar de om vang en de gevolgen van het grootscheepse miljardenpro ject. De Raad vindt dat er nog het nodige moet worden ver beterd op het gebied van vei ligheid voor omwonenden, ge luidsbelasting en de veiligheid op de Waal. Het multimodaal transport centrum (MTC) bij Slijk- Ewijk tussen Nijmegen en Arnhem is bedoeld als inter nationaal knooppunt voor vervoer per trein, water en weg. Het rechtscollege ver klaarde vrijwel alle bezwaren van de gemeente Overbetuwe en een aantal milieuorganisa ties gegrond. De tegenstanders stellen dat de gevolgen van de voorgestelde ingrepen in het landschap met zijn uiterwaar den rampzalig zijn. „De Raad van State heeft on dubbelzinnig op de rem ge trapt. Het laatste draagvlak voor het prestige-object is weggevallen", aldus een ver heugde V. Daim van Milieude fensie. Volgens Milieudefensie moeten er zoveel nieuwe on derzoeken worden gedaan, waartegen ook weer bezwaar ingediend kan worden, dat het nu einde verhaal is voor het Een protestbord in de buurt van Valburg. De Raad van State haalde gisteren een streep door de plannen voor een multimodaal transportcentrum. foto Hans van Oort/ANP MTC. De gemeente Overbetu we is erg blij dat de Raad van State de provincie Gelderland heeft opgedragen een aantal aspecten van het MTC op nieuw te onderzoeken. Vooral de kritische opmerkin gen over de beoogde omvang van het terrein, ruim vijfhon derd hectare, en over de geva ren voor omwonenden zijn bij de gemeente in goede aarde ge vallen. Wethouder J. Brouwer gelooft niet meer dat het cen trum er nog komt, zei hij gis termiddag. Gedeputeerde en voorzitter van het Bestuursplatform MTC, H. Aalderink, toonde zich gisteren teleurgesteld en verrast over de 'volstrekt nieu we denkwijze' van de Raad. Volgens hem was tot nu toe een globaal structuurplan vol doende om te beginnen met nieuwe ontwikkelingen. De Raad eist in het geval van het MTC echter een gedetailleerde planuitwerking. Volgens Aalderink is stoppen met het hele project op dit mo ment nog niet aan de orde, maar hij sluit niet uit dat daar over drie weken anders over wordt gedacht. Repareren Volgens directeur L. de Jong van het Ontwikkelingsbedrijf MTC zijn de afgewezen onder delen van het MTC-ontwikke- lingsplan nog te repareren. Hij ziet nog mogelijkheden door te gaan met de realisering. Het ontwikkelingsbedrijf vindt dat Gedeputeerde Staten nu aan zet zijn. Het provinciebe stuur moet voortvarend aan de slag om alle ontbrekende planonderdelen aan te vullen. Voor een deel zijn die plannen trouwens al in de maak, aldus De Jong. De Kamer van Koophandel vreest voor de werkgelegen heid. De regio Arnhem - Nij megen heeft de 3000 tot 6000 arbeidsplaatsen die het MTC kan opleveren dringend nodig, aldus directeur R. Migo. ANP MAASTRICHT - Zelfs minima le blootstelling aan het gif pcb vermindert de vruchtbaarheid van de man. Onderzoekers van de Universi teit Maastricht (UM) hebben een definitief verband gevon den tussen een zeer kleine bloot stelling aan pcb's en de vermin derde kwaliteit van het sperma. Dat heeft onderzoeker J. Dal- linga van de UM gisteren beves- tigd. Eerder was bekend dat grote hoeveelheden pcb in het bloed een aanslag op de vruchtbaar heid betekenen. Maar het nieu we onderzoek toont aan dat pcb's zo wijd verspreid zijn in het milieu, dat iedereen het gif in zijn bloed heeft. Ook 'gezon de' mannen lijden daardoor aan verminderde vruchtbaarheid, weet Dallinga. Het onderzoek werd in 2 000 uit - gevoerd in samenwerking met het Academisch Ziekenhuis Maastricht (AZM). Het ging daarbij om gezonde mannen die een vruchtbaarheidsonderzoek lieten doen Bij alle onderzochte mannen werd pcb in het bloed gevonden. „Die komt via de voeding en het ons omringende milieu in het bloed terecht", zegt Dallinga. „In ons onderzoek hebben wij een onmiskenbaar verband we ten te leggen tussen een zelfs ge ringe hoeveelheid pcb's in het bloed en de verminderde kwali teit van het sperma." Polychloorbifenylen, oftewel pcb's, zijn slecht afbreekbare chemische verbindingen op chloorbasis. Ze worden wereld wijd toegepast in elektrotech niek (bijvoorbeeld transforma toren) en in onder meer drukinkt, cement en smeerolie. Vrijwel iedereen komt er zo doende bijna dagelijks mee in aanraking. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister van Jus titie Donner sluit niet uit dat Volkert van der G. onder dwang gevoed wordt als hij dreigt te overlijden aan zijn hongersta- king. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat die dwang mo gelijk moet zijn. De verdachte van de moord op Pim Fortuyn weigert al 42 dagen vast voed sel. Juridisch zijn er volgens Donner 'zonder meer mogelijk heden' om Van der G. te voeden. In Nederland geldt in principe het zelfbeschikkingsrecht voor hongerstakers. Maar Donner maakte gisteren duidelijk dat weinig precedenten zijn waar bij dit aan de orde is geweest. Van der G. heeft een verklaring opgesteld dat hij niet gevoed wenst te worden als zijn situatie kritiek wordt. Volgens CDA, LPF, WD en Leefbaar Nederland moet voor Van der G. een uitzondering worden gemaakt op het Neder landse recht. Zij achten de rechtsorde zo geschokt door de moord op Fortuyn, dat het van het allergrootste belang is dat Van der G. voor de rechter wordt gebracht. Het duurt naar ver wachting nog enkele maanden voor het proces tegen Van der G. begint. Als Van der G. zijn hon gerstaking volhoudt, zou hij voor die tijd overlijden. Enkele tientallen gedetineer den in de Bijlmerbajes in Am sterdam hebben gisteren een verklaring van de gedetineer dencommissie ondertekend te gen cameratoezicht zoals in de cel van Volkert van der G. De groep verzet zich vooral tegen het volgens haar te gemakkelijk wijzigen van wettelijke regelin gen om dit toezicht mogelijk te maken. Volgens een woordvoerster van justitie moet de petitie niet wor den gezien als een steunbetui ging aan Van der G. die ook vastzit in de Bijlmerbajes. „Het protest richt zich vooral tegen de procedure, waarvan deze ge detineerden vinden dat ze ooit ook zelf slachtoffer kunnen worden." GPD LEEUWARDEN - De trouw ambtenaar die moest vertrek ken bij de gemeente Leeuwar den omdat zij weigerde homohuwelijken te sluiten, stapt naar de rechter. N. Eringa-Boomgaardt hoopt dat er door deze zaak duidelijk heid komt over de manier waar op gemeenten moeten omgaan met trouwambtenaren die ge wetensbezwaren hebben. Het contract van Eringa werd anderhalf jaar geleden niet ver lengd, omdat de ambtenaar weigerde huwelijken tussen mensen van gelijke sekse te vol trekken. De Commissie Gelijke Behandeling oordeelde dat de gemeente Leeuwaren in strijd met de wet handelde. Ook de commissie Bezwaar schriften meldde in maart van dit jaar dat de gemeente het contract van Eringa had moeten verlengen. ANP (Advertentie Les Armes de Chablis 2001 75cl c\#r m* oo •ffSP zs -■ 1 I GALLGALL 1 Aanbieding geldig t/m 8 september 2002 of zolang de voorraad strekt. Geniet, maar drink met mate.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3