Bedrijvigheid op Axelse Vlakte Vogelwaarde wil één dorp worden PZC Baudeloo Hulst staat in de steigers Gemeentebelangen Kanaalzone is in voor plek in college 13 Gemeente moet vaart maken om in aanmerking te komen voor subsidie Ambachtelijk Weekend verwacht ook dit jaar duizenden bezoekers Zoute Vestje wordt kazerne Trapveldje voor jeugd Zandstraat Lading vrachtwagen gaat schuiven Subsidie voor Sasse verenigingen Mes in beslag genomen agenda RAYMOND VAN HET GR0ENEW0UD Zflf 2002 donderdag 22 augustus 2002 door Wout Bareman WESTDORPE - De Axelse Vlakte/Autrichepolder gaat op de schop. Het havenschap Zee land Seaports gaat tientallen hectaren braakliggende grond ten noorden van Westdorpe ge reedmaken voor nieuwe be drijfsvestigingen. Aan de plannen wordt momen teel de laatste hand gelegd. Ter reinen worden opgehoogd en geëgaliseerd, de kade van de nog bijna ongebruikte Autricheha- ven wordt met 675 meter ver lengd en de haven zelf wordt op termijn verder uitgediept. Voor de inwoners van Westdorpe is vooral de aanleg van een nieuwe ontsluitingsweg van groot be lang. Het moet een volwaardige toegangsweg worden vanaf de Finlandweg tot de Autricheha- ven, die tegelijkertijd kan die nen als nieuwe toegang tot de recylingbedrijven Sagro en CVI (Centrale Vuilverwerkende In dustrie). De bewoners van de Westdorpse wijk De Batterij klagen al jaren over de overlast, veroorzaakt door passerende zware vrachtwagens. Het ha venschap overlegt binnenkort met de dorpsraad over de aanleg door Jeanette Vergouwen KOEWACHT - Aan een succes formule moet niet gesleuteld worden. Het Ambachtelijk Weekend in Wase en Zeeuws- Vlaamse ateliers en bedrijven is elk jaar goed voor duizenden belangstellenden. Voor de 23e keer wordt het Ambachtelijk Weekend gehouden, op 24 en 25 augustus. Ook dit jaar doen weer enkele honderden ambachtslieden, kunstenaars en horecaonderne- mingen mee. De werkgroep Am bachtelijk Weekend schreef een culinaire wedstrijd uit om de streekproducten en eetgewoon ten aan het grote publiek be kend te maken. Als uitverkoren streekgerecht is gekozen voor het 'Stoofpotje van Beverse reus (konijn) met blond Reynaert- bier en Haasdonkse mosterd'. Dit recept wordt op diverse plaatsen tijdens het weekeinde geserveerd. De acht routes zijn aangepast aan de moderne eisen van de toerist. Er is ook een wandeling van 3,5 kilometer (Klaaskens- pad) in de stadskern van Sint van de nieuwe weg én de overige aanpassingen in het gebied in de directe omgeving van de ka naalkern. Het havenschap zet vaart achter de aanpak van de Axelse Vlak te/Autrichepolder, omdat de deadline van 1 november na dert. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft subsidies in het vooruitzicht gesteld voor verdere inrichting van het ge bied onder de voorwaarde dat vóór 1 november wordt begon nen. Een woordvoerder van het havenschap gisteren: ,,We lig gen helemaal op schema, dus die datum is geen probleem." Volgens directeur J. Philippen van het schap is het een eerste vereiste potentiële klanten een vestigingsgebied te presente ren, waarvan de contouren dui delijk zichtbaar zijn. ,,De aan trekkingskracht wordt vooral gevormd door bedrijven die zich al op zo'n locatie hebben geves tigd Nieuwe klanten willen nu eenmaal bedrijvigheid zien. We proberen dat nu te bewerkstelli gen door voor de markt uit te lo pen en nu al alle mogelijke in frastructurele voorzieningen te treffen." Logistiek park Het havenschap verwacht dat zich op de Axelse Vlakte/Autri chepolder al snel na de komst van de Westerschelde Container Terminal een groot logistiek park zal vormen, met bedrijven die daar hun distributiecen trum voor Europa zullen vesti gen. Het havenschap is momen teel in onderhandeling met twee bedrijven: een productie- en lo gistiek bedrijf dat drie hectare zou willen benutten én een in ternationaal logistiek bedrijf dat tien, twintig en uiteindelijk wellicht zelfs dertig hectare wil Niklaas en een fietsroute van 35 kilometer (Trappersroute) langs de mooiste plekjes langs de Schelde, met als Scheldedorpen Sint Gillis, Sint Pauwels en Bel- sele. Twee dagen tussen 10.00 en 18.00 uur kunnen belangstel lenden een kijkje nemen achter de schermen bij beeldende kun stenaars en ambachtslieden die de oude stiel nog in de vingers hebben. Zij die van tevoren een route willen uitstippelen doen er goed aan de brochure, met uitvoerige beschrijvingen van de deelnemers en de tien tochten (tussen de 30 en 60 kilometer) te kopen bij het VW-kantoor in Axel of Hulst. Routes Twee routes lopen voor een deel door Zeeuws-Vlaanderen: de Vlasroute van Axel naar Koe wacht en via Heikant naar Ste- kene en Klein Sinaai, en de Pol- derklompenroute van Hulst, via SintJansteen, De Klinge, Meer- donk naar Kieldrecht. De ande re routes door het Waasland heten de Aardbeien-, Durme-, Molen-, Rapen-, Schelde- en de Suikerroute. SLUIS - Het gemeenschapscentrum 't Zoute Vestje aan de Hoogstraat in Sluis wordt, als het aan de commissie algemeen bestuur ligt, de nieuwe brandweerkazerne. Na de voltooiing van het multifunctioneel centrum verliest 't Zoute Vestje zijn functie Uit bouwkundig onderzoek blijkt dat omvorming tot brandweerkazerne technisch goed uitvoerbaar is, zonder dat daar echt ingrijpende verbouwingen aan te pas komen Wat er met de huidige kazerne aan de Groote Markt zal gebeu ren is nog niet bekend. Het pand zou volgens de burgemeester goed zodanig ingevuld kunnen worden dat het bijdraagt aan de verlevendiging van de Markt. Voorts is tijdens de commissievergadering besproken dat het Grensoverschrijdende Samenwerkingsverband (GOS), be staande uit Oostburg, Sluis-Aardenburg en de Belgische ge meenten Knokke-Heist, Damme, Sint Laureins en Malde- gem, naar verwachting in oktober in Sint Anna ter Muiden de intentieverklaring voor de samenwerking zal tekenen. SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent kan geen ge schikte plek vinden voor speelterreintjes op het voormalige CSM-terrein in Sas en op het zogenaamde Eiland in Philippi ne. De kinderen in de buurtschap Zandstraat zijn er goed mee, want het college stelt de gemeenteraad nu voor een trapveldje aan te leggen in Zandstraat op een terrein aansluitend aan de speeltuin aan de Sint Janstraat Het bestuur van de wijkver- eniging De Straete kan zich vinden in het plan. De aankoop van de grond en de inrichting van het trapveldje kosten 22.689 euro. De commissie Openbare Werken brengt dinsdag advies uit. Een dag later neemt de raad een besluit. MIDDELBURG - De lading van een vrachtwagen met hout is gisteren rond vier uur 's middags gaan schuiven. Dat gebeurde op de A58 ter hoogte van Middelburg. De politie zette de vluchtstrook af. SAS VAN GENT - Het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Sas van Gent wil 129.000 euro uittrek ken om de wensen van negen verenigingen in vervulling te laten gaan. De grootste bedragen gaan naar scouting West dorpe, voetbalvereniging RIA in Westdorpe en de tennisclub in Philippine. De scouting kan iets meer dan 32.000 euro tege moet zien voor de bouw van een nieuw clubhuis. Voetbalver eniging RIA krijgt ruim 35.000 euro voor de verbouwing van de kantine, en de tennisvereniging Philten krijgt als het aan het college ligt zo'n 27.000 euro voor vernieuwing van de drie tennisbanen. Daarnaast melden B en W in een voorstel aan de gemeente raad, dat ze van plan zijn geld te geven aan Harmonie De Ver- eenigde Vrienden, volksdansvereniging De Grutmoole, de ehbo in Philippine, de muziekvereniging St. Cecilia, de krul- bolclub Ons Genoegen en de showband Sas van Gent. De ge meenteraad neemt woensdag 28 augustus een besluit. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. De Axelse Vlakte, hier met op de achtergrond metaalverwerker Avesta/Polarit en verderop Hydro Agriis nu nog betrekkelijk leeg, maar daar komt waarschijnlijk snel verandering in. foto Peter Nicolai RENESSE - Een 19-jarige Duitser is dinsdagavond op de Ho- gezoom in Rensse betrapt op het bijdragen van een vlinder mes. Het mes werd in beslag genomen en de man kreeg een boete van 70 euro. door Sheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - Het moet maar eens afgelopen zijn met het historische onderscheid tus sen Rapenburg en Boschkapel- le. De bewoners van Vogelwaar de willen de voormalige dorpen aaneen smeden. Zo willen ze de huidige twee kermissen bundelen en ver plaatsen naar het plein en moe ten de twee aparte kerkbesturen en ouderenbonden fuseren. Om de leefbaarheid te vergroten moeten de grote bedrijven uit de dorpskern verdwijnen en moet het openbaar vervoer gewaar borgd blijven. In grote getalen kwamen Vogel waardenaren gisteravond af op de bewonersavond waar de con cept-kernbeschrijving werd be handeld. Scoop had, naar aan leiding van een bewonersavond in mei, alle wensen en aan dachtspunten van de dorpelin gen geïnventariseerd. Het resul taat is een omschrijving van Vogelwaarde, een beleidsdocu- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax; (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ment voor een toekomst na de gemeentelijke herindeling. Op vallend is de wil van de bewo ners af te komen van het onder scheid tussen Rapenburg en Boschkapelle, een erfenis van vroeger, toen tot 1970 Vogel waarde nog uit deze twee dor pen bestond. De PvdA, de Hul ster afdeling notabene, dacht kortgeleden bij wijze van ver kiezingsstunt de Vogelwaarde- naren juist een plezier te doen door de oude benamingen weer in ere ter herstellen. Dit plan verdween rap in de prullen mand. Fysiek is Vogelwaarde één dorp aaneengelijmd door het voet balveld, maar de bewoners mis sen een echt dorpshart. Om de integratie tussen beide oude dorpen te bevorderen, zouden de bewoners het liefst het voet balveld verplaatst zien. Bedrijven Hoewel de dorpelingen over het algemeen vinden dat het in Vo gelwaarde goed wonen is, on dervinden ze veel hinder ver oorzaakt door vrachtverkeer en geluidsoverlast van bedrijven die binnen de dorpskern en aan de rand van het dorp uit hun jas zijn gegroeid. Nagenoeg alle maal willen ze dat de bewuste bedrijven (transportbedrijf Scheerders, de hoef ijzerfabriek Kerckhaert) verplaatst worden naar buiten de woonkern. Jaren geleden sneden verschillende politieke partijen dit al aan, maar toch stond de gemeente raad toe dat Scheerders verder mocht uitbreiden. Ook willen de bewoners dat de verkeersveiligheid in het dorp wordt verbeterd. Het gaat dan voornamelijk om het Rapen burg, de kruising Hengstdijk- sekeiweg/Margaretsedijk en de Schoolstraat. De bewoners dra gen zelf veel snelheidsremmen- de en veiligheidsbevorderende maatregelen aan, zolang het maar geen drempels zijn. Over het openbaar vervoer zijn de dorpelingen slechts matig te vreden. Ze vrezen dat het er in de toekomst, als de veerdienst verdwijnt en daarmee wellicht ook de enige busroute door Vo gelwaarde, niet beter op wordt. De busverbinding met Terneu- zen moet zeker in stand worden gehouden en liefst nog worden verbeterd, menen de bewoners. De verbinding met Hulst is slecht geregeld. De bewoners pleiten dan ook voor verbete ring. door Sheila van Doorsselaer HULST - Het Baudeloo in Hulst staat in de steigers. Een opknapbeurt van het histori sche pand in de binnenstad is hard nodig omdat de bij de vo rige renovatie, ruim tien jaar geleden, verkeerde coating en verf is gebruikt. De verf bladdert aan alle kan ten en dat is volgens A. Bies- broeck, directeur van Kindt Biesbroeck, eigenaar van het pand, geen gezicht. Ook krijgt het voormalige ref ugium nieu we kozijnen en wordt het dak van het karakteristieke toren tje vernieuwd. In eerste instantie werd ge dacht dat optrekkend grond water de reden was dat de verf ging bladderen. Plannen wer den gesmeed de muren te laten injecteren met vochtwerende hars, maar het probleem werd in de verkeerde hoek gezocht. Biesbroeck: Onderzoek wees uit dat het grondwater niet de schuldige was, dat zit op vier meter en de kelders van het Baudeloo zijn droog.Het spe cialistische bouwbedrijf De Bonth en Van Huiten uit het Brabantse Nieuwkuijk (die voor de gemeente de stads poorten en de stadsmuur res taureerden) raadden het Bies broeck af de muren te laten injecteren. Dit zou de zoge naamde 'werking' van het ou de pand belemmeren. Gedeeltelijk nieuw stucwerk aanbrengen en een compleet nieuwe verflaag zal proble men in de toekomst moeten voorkomen. Het wordt de ko mende weken hard werken voor aannemingsbedrijf Ge broeders van der Poel en de fir ma Hemubo. De oude verf moet eraf worden gebikt, ge schraapt en gespoten en on derzoeksinstituut TNO zal de beste vochtregulerende verf aanraden. Maar dan de kleur... Lachend vertelt Biesbroeck dat de Wel standscommissie destijds niet zo heel tevreden was met de gele verf die toen gekozen was. „Ik vond dat geel zelf ook nog al fel, maar er was gezegd dat het een historische kleur was. Ik ben er nu nog niet helemaal uit wat het wordt." Regeling Nu het Baudeloo, voorheen een uitwijkplaats van de vroe gere abdij Ter Duinen, van de zusters Franciscanessen, toch in de steigers staat, worden ook meteen rotte kozijnen ver vangen, krijgt het torentje een nieuw dak en wordt op sommi ge plaatsen het lood vervan gen. De restauratie kost in totaal zo'n 127,000 euro. De restauratie van het Baudeloo is het eerste Nederlandse pro ject wat in een nieuwe regeling valt. Niet langer wordt samen gewerkt met de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Nu wordt het werk gecoördineerd door de Belastingdienst Mo numenten en het Nationaal Restauratiefonds. Subsidies worden niet langer verstrekt, maar er staat wel een lening met een gunstig rentepercen tage tegenover. Rond eind ok tober moet het Baudeloo er weer piekfijn uitzien. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De toename van het aantal deelnemende lo kale partijen heeft Gemeente belangen Kanaalzone niet bang gemaakt. De kopstukken van de partij rekenen nog steeds op zes zetels in de gemeenteraad van het nieuwe heringedeelde Ter- neuzen. Samen met een aantal enthousi aste Temeuzenaren, onder aan voering van de van de WD overgekomen A. Stoffels, moet de partij bijna een kwart van de te verdelen 25 raadsstoelen ver zamelen. De partij is in voor deelname aan een coalitie. Gemeentebelangen Kanaalzo ne wil meer werk maken van in spraak. Een nieuw Waterfront zal er, als het aan de partij ligt, niet meer komen. „Van een aan zienlijk aantal Temeuzenaren had de watertoren mogen blij ven staan. De manier waarop de bouw van twee woontorens dreigt te worden doorgevoerd, is allesbehalve inzichtelijk. Bur gers worden veel te laat van de plannen op de hoogte gebracht en bezwaren worden te makke lijk weggewuifd. Mocht de bouw volgend jaar nog niet zijn begonnen, dan zullen we de zaak zeker nog eens op zijn me rites bekijken", betoogde F. van Hulle gisteren bij de presentatie STREEK ACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Zangkoor; CADZAND-BAD - Bezoekerscentrum 't Zwin, 10.00 uur: Excursie; CLINGE - Café de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; Malpertuus, 19.45 uur: Bingo; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten bieden; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; KUITAART - Boerderij 't Kleine Hoefken, 19.30 uur: Bezoek met ehbo kruiden ma ken, SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur Open dansmiddag voor senioren; SLUISKIL - Centrum, 19.00 uur: Gilde- feesten met onder meer darten met me dewerking van Raymond van Barneveld; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Biljarten; VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren. van het verkiezingsprogramma. Sassenaar Van Hulle is deze week door de leden als nummer één op de kieslijst gezet. Maar Van Hulle vormt samen met Ter- neuzenaar Stoffels en Axelaar P. Snoodijk een lijsttrekkerstro- ika. ,,Tot aan de verkiezingen zullen we alle drie als leider op treden.", stelde Van Hulle. Hij en Snoodijk ambiëren geen wet houderszetel, Stoffels wel. Of de Terneuzense 'city-manager' deel gaat uitmaken van het da gelijks bestuur als Gemeentebe langen in het college komt, is aan de fractie. Wijkzorg Naast herinvoering van het schoolzwemmen in de hele ge meente - Axel heeft de voorzie ning nog - en een voordeeltarief voor de Westerscheldetunnel voor Zeeuws-Vlamingen staan veiligheid en wijkzorg hoog in het vaandel van de nieuwe loka le partij. De partij wil het ge doogbeleid voor Terneuzen handhaven, maar vindt dat kof fieshop Checkpoint aan de rand van de stad moet komen. Boven dien moet het drugstoerisme worden teruggedrongen. De eerste elf kandidaten op de lijst zijn al bekend: 1. Frank van Hulle (Sas van Gent); 2. Bram Stoffels (Terneuzen); 3. Peter Snoodijk (Axel); 4. Siete Roffel (Terneuzen); 5. Marijke He- melsoet-de Jaeger (Westdorpe); 6. Koos Cortvriendt (Axel); 7. Krijn Hamelink (Magrette); 8. Renaldo de Mul (Philippine); 9. Peter Engelbrecht (Terneuzen); 10. Peter de Meyer (Terneuzen); 11. Joke Tollenaar-Will (Ter neuzen). Advertentie festivalhart Abdij Middelburg zijn Straffe Mannen za 7 sept 22u15 10,= Hoewel de laatste opknapbeurt nog niet zo gek lang geleden is, is het Baudeloo alweer hard aan een likje verf toe. foto Camile Schelstraete zeeland nazomer festival 27 aug t/m.8 sept (0ii8) 659 659 www.nazomerlestival.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39