PZC Financiële steun voor Euregiotuin Het wenen van de watertoren 11 Hulst zit vast aan wurgcontract BAM Monumentale centrale wacht op oordeel Ontmoetingsruimte De Silo's wordt woningen Gemeente Oostburg garant voor geldlening van 750.000 euro VAK Af'NI VAKANTIE VA K A y| j F VAKANTIE zeeuwse almanak Feministe "Kan er bij mij ook legionella uit de douches komen?" iiu\ ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 22 augustus 2002 door René van Stee OOSTBURG - Het Oostburgs college wil garant staan voor een lening van 750.000 euro aan de Stichting Euregiotuinen om de werkzaamheden aan het tui- nencomplex aan de rand van Oostburg te kunnen afronden. Door slechte weersomstandig heden is het niet gelukt om alle beplanting op tijd in de grond te krijgen. Hierdoor loopt de stich- Advertentie courgette-komkommersoep en vegetarische spaghetti of kipfilet bonne femme en zomerfruit voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) dinsdag start het zeeland nazomer festival festivalcafé en verkoop boeken en cd's door De Drvkkery i.s.m. De Gecroonde Liefde kijk ook op www.druklceriimiddelbur2.nl ting een Europese 5B-subsidie van 286.710 euro mis, inclusief de hieraan gekoppelde provin ciale co-financiering van 72.000 De verdere ontwikkeling van het project dreigt door een te kort aan financieringsmiddelen in gevaar te komen. Het stopzet ten van de werkzaamheden zou een grote kapitaalvernietiging betekenen. Vanwege het unieke karakter van een informatieve en attractieve elk-weervoorzie- ning als de Euregiotuinen, vindt de gemeente Oostburg het ui terst belangrijk dat ze er toch komen. Verantwoordelijk wet houder L. Wille voegt er aan toe dat de gemeente met de garan tiestelling een beperkt risico loopt, omdat ze de hypothecaire zekerheid van het complex aan de Nieuwstraat heeft en de hier aan gekoppelde risico-analyse positief uitpakte. Van de straks beschikbare 750.000 euro moet de stichting eerst een renteloze geldlening van 226.890 euro terugbetalen aan de gemeente Oostburg. Voorts komen de overige gelden pas beschikbaar als de provin cie alsnog over de brug komt met de aan de 5B-subsidie ge koppelde bijdrage en ook mee werkt aan de door de Euregio tuinen aan te vragen Interreg lila-subsidie, een ander Euro pees subsidiefonds. Voorzitter N. Boussen van de Stichting Euregiotuinen had geen behoefte te reageren op de ontwikkelingen rond het pro ject. Hoewel de gemeente Oost burg met haar garantiestelling de Euregiotuinen vermoedelijk van de ondergang redt, komt hij met informatie naar buiten 'als hij de tijd daarvoor rijp acht'. Ook andere bestuursleden van de stichting hadden geen com mentaar. Onbekend is wanneer de Euregiotuinen open gaan. Het voorstel tot het garanderen van de geldlening komt op vrij dagmorgen 30 augustus aan de orde in de gemeentelijke com missie financiën. Een deel van de oude cokescentrale dat een plekje zou moeten krijgen in het industrieel museum. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst SLUISKIL - Het oordeel van Monumenten zorg laat langer op zich wachten dan ge hoopt. Maar voorzitter A. Dees van de Werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland (WieZ) kan zich niet voorstellen dat de rijksdienst de monumentale waarde van de ruim negentig jaar oude elektriciteitscen trale niet inziet. Dees hoopt en verwacht dan ook dat in de loop van volgend jaar een industrieel museum in Sluiskil de deuren opent. De door stoom aangedreven elektrogenera- tor van de voormalige Cokesfabriek moet het pronkstuk van het museum worden. He ros heeft de terreinen van de Cokes inmid dels geheel in gebruik genomen, maar het afvalverwerkingsbedrijf is bereid de fa briekshal met de elektriciteitscentrale af te staan als museumruimte. De zo'n negentig jaar geleden gebouwde en geïnstalleerde machine heeft een marmeren bedieningspa neel en een smeedijzeren balustrade. Heros wil de generator en enkele andere machines die nog steeds in de hal staan, aan de werkgroep overdragen. Maar de afval verwerker wil binnen afzienbare tijd een doortimmerd plan voor het museum zien, om er in de bedrijfsvoering rekening mee te kunnen houden. Zo verwacht Heros vol gend jaar met de ontmanteling van de oude cokesovens te beginnen. Overigens een prachtige gelegenheid om een oven in het industrieel museum onder te brengen. Het conserveren van de hele batterij is ondoen lijk, beseft Dees. Maar de WieZ-coördinator hoopt dat enkele ovensegmenten gered kunnen worden. De werkgroep Industrieel Erfgoed becijfer de eerder dat er zo'n 700.000 euro nodig is om de hal en de machines op te knappen. Een onderzoek van Arcadis wees vorig jaar uit dat de inzameling van gelden en de ex ploitatie van het museum haalbaar zouden moeten zijn. Delta Nutsbedrijven, het Prins Bernhard Cultuurfonds en enkele andere sponsors hebben al 'substantiële bijdragen' toegezegd, meldt Dees. Hij wil geen bedra gen kwijt, omdat de gevers pas bekend wil len worden als zeker is dat het industrieel museum er komt. Een positief besluit van Monumentenzorg kan voor een doorbraak zorgen, omdat ook subsidies van overheden (het Rijk, de provincie en de gemeente) dan binnen bereik komen, denkt Dees. door Jean-Lou de Gucht en Sheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst zit vast aan een wurgcontract met projectontwikkelaar BAM NBM. Dat stelt fractievoorzit ter A. Hegger van Progressief Hulst naar aanleiding van de brief van het college over de stand van zaken van het BAM- plan voor de binnenstad. Wet houder W. Kayser vindt het on terecht dat nu gesproken wordt over een wurgcontract. De ge meenteraad heeft volgens hem immers zelf ingestemd met de inhoud. Het college ziet uitvoering van het hele BAM-plan als enige mogelijkheid om uit de impasse te komen, die nu al een jaar over invulling van de noordelijke binnenstad hangt Als de raad dit niet doet, zal dat voor Hulst financiële consequenties heb ben. De Hulster raad heeft vorig jaar september besloten om BAM NBM slechts een gedeelte van het plan te laten uitvoeren. De herinrichting van het 's Gra venhofplein zou voorlopig in de ijskast blijven. Hegger: „We zitten nu vast aan een overeenkomst die alleen ophoudt te bestaan als we het licht voor BAM NBM op groen zetten. BAM NBM wil alleen maar veel bouwen, want daar zit het grote geld in. Het wurg contract dat ze met de gemeente hebben, biedt alleen de moge lijkheid de projectontwikkelaar zijn zin te geven. Dat betekent dat we heel veel gemeenschaps geld kwijt zijn; aan een onren dabele parkeergarage, of aan een torenhoge schadevergoe ding aan BAM NBM." Kayser meent dat het contract in goed overleg is afgesloten, met goedkeuring van de raad. „Als een van de partijen besluit het contract te verscheuren, dan zal er betaald moeten worden. Dat is bij elk contract zo. In het contract staat dat we door te blijven praten uit de impasse kunnen komen, en dat doe ik dan ook. Bij het ondertekenen konden we natuurlijk nooit be vroeden dat we ooit in deze situ- door A. J. Snel Sinds zeven jaar is er een ge wichtige reden om Oostburg te bezoeken. Tot 1995 had het stadje eigenlijk niets wat een ander stadje ook niet heeft, maar daar werd in dat jaar ver andering in gebracht. Johnny Beerens uit Breskens nam de watertoren onder handen en maakte er een wonderschoon kunstwerk van. De eenvoudige, ronde vorm bleef intact maar de kunstschilder voegde een be toverend element toe: een scheur waaruit vijf druppels te voorschijn zijn gekomen die langs de wand vloeien. De wa tertoren van Oostburg weent. Voorbijgangers kunnen hun ei gen verhaal maken als ze de to ren zien; en dat doen ze ook. De scheur bovenin is bedrieglijk echt. Mensen lopen om de schil dering heen om te constateren dat er geen rafels uitsteken en dat de schade aan het bouw werk er slechts in schijn is. Er is geen sprake van een lekkage en er kunnen dus ook geen drup pels langs de wand lopen. Beerens heeft een volmaakte trompe-l'oeil gemaakt. Het oog ziet iets anders dan wat er is. En dan nog, ook voor wie een maal tot die slotsom is gekomen: er is meer dan het oog waar neemt. Lange traditie Johannes Willem Beerens (35) staat in een lange traditie. Zijn stijl is realistisch en hij put uit dezelfde bronnen als de oude meesters die hun onderwerpen vaak aan de bijbel ontleenden. Beerens: „Ik ben niet gelovig, maar ik maak wel gebruik van bijbelse motieven, die mij voor de voeten liggen. De hele Wes terse cultuur is daarvan door trokken; waarom zou ik ze niet gebruiken. Je mag mijn schilde ring op de watertoren zien als een aardige beeldgrap. Maar ik heb er meer in willen leggen. Ik heb de scheur bovenin de toren geschilderd naar het voorbeeld van klassiek werk waarop de wond te zien is die door een Ro meinse soldaat met een lans in de borst van Christus is ge maakt. Uit die wond kwamen bloed en water. Op die manier heb ik met mijn werk op de toren verwezen naar de oude, religi euze schilderkunst. Niet iedere toeschouwer hoeft doordrongen zijn van die diepere laag, maar Het lek in Oostburgs watertoren: bedriegelijk echt. die heb ik wél willen aanbren gen. Een lekkage levert een mooi beeld op; als het gaat om tranen dan voel je iets meer; en mensen die de religieuze lading onderkennen, zullen er nog meer door geraakt wordenDe beschouwer laten nadenken, foto Peter Nicolai daar doe je het voor. Ik ben altijd op zoek naar beelden die eeu wigheidswaarde vertegenwoor digen, die aan universele gevoe lens van mensen raken. Ik ben gefascineerd door wat puur en zuiver is." Beerens schuwt tijdelijke ten densen en weerstaat de verlei ding franje aan te brengen in zijn werk. Zo heeft hij voor de Heinekenbrouwerij in 's Herto- genbosch een schildering ge maakt van een veld met gerste halmen, het veld van hoop en liefde. „Je komt dan wel eens op het idee een insekt, een kevertje, toe te voegen. Dat doe ik toch niet. Ik wil puurheid. Met mo tieven uit de werkelijkheid re construeer ik een nieuwe wer kelijkheid, onder de noemer van betekenisrealisme." Spijziging Zo deed hij het ook op de silo aan de haven van Breskens. Johnny Beerens liet daar het gegeven van de grens tussen land en wa ter op zich inwerken en hij kwam met een schildering van vijf broden en twee vissen, naar het bijbelverhaal over de won derbaarlijke spijziging. „Wie dat verhaal niet kent, begrijpt de bedoeling toch wel; die ont moeting van zee en land en het voedsel dat daardoor wordt ge leverd. Voor mensen die het bij belverhaal wél kennen, is er nog iets meer." De schildering op de 55 meter hoge watertoren van Oostburg staat Beerens zeer na. Hij is in het stadje geboren en keek van uit het ouderlijk huis uit op het bouwwerk, dat in 1950 onder leiding van de architect A. J. van Eek is neergezet. „Ik heb altijd iets met die toren willen doen Ik zag die als een levensbron. Ik heb de schildering ook heel dicht naar me toegehaald. Het werk is niet gewoon gesigneerd. In plaats daarvan heb ik in de onderste druppel een zelfpor tret geschilderd." Magische werking Het werk op de watertoren, waarin reflectie binnen reflectie is verwerkt en waarvan een ma gische werking uitgaat, is nu ei gendom van de Middelburger A.J.J. de Pagter, die in vastgoed doet. De Pagter zoekt een huur der die samen met hem een plan atie terecht zouden komen." Als gemeente en BAM NBM er niet uit komen, betekent dat volgens Hegger dat er in het noordelijk deel van de binnen stad geen enkel ander plan kan worden ontwikkeld zonder in stemming of medewerking van de betreffende projectontwik kelaar. „En daar hebben wij het college in het verleden nu juist voor gewaarschuwd", betoogt Hegger. „Het is dan ook bedroe vend dat dit college ondanks al le waarschuwingen dit onheil over zich heeft afgei'oepen." Voor de collegepartijen Groot Hulst/Gemeenschappelijke Be langen, PvdA en WD heeft Hegger ook geen goed woord over. „Ook zij hebben niet wil len luisteren, maar alleen slaafs hun wethouder gevolgd." Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leiden C-Alphen a/d Rijn 23 aug t/m 4 okt Breda-Dordrecht 23 t/m 25 aug Apeldoorn-Deventer 24 aug Schiphol/Amsterdam C—Berlijn 24 aug ('Internationaal) Dordrecht-Rotterdam C 24 en 25 aug Groningen-Roodeschool/Delfzijl 25 t/m 29 aug (NoordNed) Nachtnet Rotterdam C-Delft 26 op 27 aug Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - 'Bel 0900-9296 0,25 p.m.) Onze medewerkers staan u graag te woord. wil ontwikkelen voor het ge bruik van de toren, bij voor beeld als restaurant. De watertoren is geen monu ment. Toenmalig staatssecreta ris R. van der Ploeg van onderwijs, cultuur en weten schappen, wees een verzoek om het die status te geven in augus tus 2000 in oneindige onwijs heid af. Daarmee wordt het bouwwerk de bescherming ont houden waarom het gemeente bestuur van Oostburg vroeg. Dat betekent niet dat de schil dering zomaar kan of zal ver dwijnen. De gemeente Oostburg en Delta NV, de vorige eigenaar, kwamen in 1995 overeen dat het werk van Beerens tenminste tien jaar intact gehouden zal worden. Die verplichting is overgegaan op de nieuwe eige naar. De Pagter: „Het is een heel mooi werk en het is zeker de be doeling het in stand te houden. Als het gerestaureerd moet wor den, zullen we de kunstenaar vragen dat te doen. Het is niet iets om slordig mee om te gaan." Daarmee is nog niet zo heel veel gezegd over de eeuwigheids waarde die Beerens zoekt. Maar er is een mooie intentie. En: in ieder geval tot 2 0 0 5 is er één zin nige reden voor een bezoek aan het stadje Oostburg. door Jean-Lou de Gucht KLOOSTERZANDE - Als het aan het college van B en W van Hontenisse ligt, krijgt ontmoe tingruimte De Silo's in Kruis polderhaven een woonbestem ming. De gemeente zit al lange tijd met de kwestie in haar maag. Om wonenden van De Silo's klagen al sinds de opening van de ont moetingsruimte over geluids overlast. De gemeente schreef uitbater E. Broekaart van De Silo's dat hij zich niet aan de vergunningseisen hield en in overtreding was. Broekaart hield echter vol dat hij niet meer deed dan mensen de gelegen heid geven om elkaar te ont moeten. Hontenisse had Broekaart via een versnelde procedure een bouwvergunning gegeven. De bestuursrechter oordeelde dat dit op onrechtmatige wijze was gebeurd. De gemeente sloot uit eindelijk het pand. Een bestemmingswijziging is volgens het Streekplan Zeeland echter niet mogelijk. Woon functies buiten de kernen kun nen niet uitgebreid worden, Hontenisse maakt echter ge bruik van een uitzondering. In samenspraak met de provincie werd besloten om in het kader van de te verlenen vrijstelling een structuurvisie op te stel len. Het verlenen van vrijstelling behoort tot de competentie van de raad, omdat hierdoor het aantal woningen toeneemt. Daarom wordt advies gevraagd aan de commissie Grondgebied zaken, die gehouden zal worden op maandag 26 augustus om 19.30 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Ze is een feministe van het eerste uur, die Middelburgse. Ze houdt er wel een levensge zel op na, maar die hoeft niet in haar levensonderhoud te voorzien. Dat heeft ze altijd zelf gedaan. En altijd heeft ze zich krachtig en met grote fierheid geweerd tegen iede re vorm van seksisme. Maar de jaren zijn ook aan haar niet voorbijgegaan. De tijd heeft haar milder ge maakt en haar principes zijn gladder en glanzender ge worden. Dat bleek dezer da gen toen in huiselijke kring gesproken werd over plat vloers gedrag van mannen. „Dat bouwvakkers vanaf de steiger naar me floten, dat is al even geleden," meldde ze. In haar stem was meer wee moed dan woede. Advertentie Een Zeeuwse recreatieondernemer Dat de Risicoanalyse Legionella veel onzekerheid kan wegnemen, laten we ondernemers in Zeeland binnenkort graag zien. Als onderdeel van een compleet programma, waaraan we nu samen met brancheorganisaties de laatste hand leggen. DELTA N V., POSTBUS 5048, 4330 KA MIDDELBURG, TEL. 0118-88 38 83, E-MAIL DELTAZAKELIJK@DELTA-ZLD.NL l DELTA DELTA: Energie voor ondernemers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37