Oranje kan geen potten breken De Jongh voelt zich thuis in regen Jarno Janssen verlost zichzelf uit zijn lijden Sportbonden slaan de handen ineen Nederlands elftal wint van Noren 0-1maar het spel geeft te denken Zware loting Nederlanders Franco Baresi verlaat Fulham Van Basten weer bij Ajax t Krajicek klaar in Long Island Loovens opnieuw geblesseerd Nordin Wooter naar RBC Dick Advocaat: weinig kansen Ajax-spitsen begeerd in buitenland Leipheimer in de bloemen donderdag 22 augustus 2002 NEW YORK - Sjeng Schalken en Richard Krajicek kunn tijdens de eerste ronde van de US Open meteen flink aan d* bak. Schalken, als 24e geplaatst, stuit op de Australiër M k Philippoussis. Krajicek ontmoet de als veertiende geplaatst Tsjech Jiri Novak. Raemon Sluiter had iets meer geluk H'6 bindt de strijd aan met de Amerikaan Taylor Dent Bii d vrouwen werd Miriam Oremans gekoppeld aan de Honda!™! Petra Mandula. ANP gaarse d LONDEN - Franco Baresi heeft zijn ontslag ingediend al technisch directeur bij Fulham. De Italiaanse oud-voetballer was pas in juni aangetreden als rechterhand van manager JeanTigana. Hij probeerde onder meer vergeefs Victor Sikora d van Vitesse vast te leggen. „Ik heb besloten dat het zowel in 5 mijn eigen belang als dat van Fulham is als onze samenwer king eindigt", zei Baresi. „Ik ben teleurgesteld dat mijn posi tie bij Fulham niet heeft gebracht wat ik er van had verwacht r Het is beter dat snel te erkennenRTR n AMSTERDAM - Marco van Basten keerde gisteren officieus1 terug bij de club waar hij vijftien jaar eerder was vertrokken De voormalige spits kwam als cursist coach betaald voetbal voor het eerst langs op De Toekomst, waar hij stage loopt bii de Al van Ajax. Hij bekeek samen met Danny Blind de ver richtingen van de jonge Ajacieden. Van Basten zal voorlopig niet in vaste dienst treden van Ajax Hij mag vrijblijvend langskomen op De Toekomst om erva ring op te doen als trainer en loopt dan mee met Blind. Ronald Koeman heeft laten weten dat hij niet uitsluit dat Van Basten welkom is als spitsentrainer bij Ajax. GPD LONG ISLAND - Richard Krajicek kan naar New Yorkreizen voor de Open Amerikaanse kampioenschappen, die volgende week beginnen. De 30-jarige tennisser is klaar in het toernooi van Long Island. Hij verloor in de tweede ronde van de Ma rokkaan Younes El Aynaoui, 5-7, 7-6 en 6-4. AFP ROTTERDAM - Glenn Loovens is opnieuw uitgeschakeld. De verdediger van Feyenoord staat met een enkelblessure vier tot zes weken aan de kant. Uit een mri-scan bleek dat eer band boven zijn enkelgewricht is afgescheurd. Loovens was net hersteld met een hamstringblessure. ANP ROOSENDAAL - Nordin Wooter en RBC hebben op hoofdlij nen een akkoord bereikt over de komst van de aanvaller naar Roosendaal. Wooter tekent zo goed als zeker vandaag eer contract voor de rest van het seizoen bij de nieuwkomer in de eredivisie. Hij hoopt zaterdag zijn debuut te maken tegen De Graafschap. Wooter speelde voorheen bij Ajax, Zaragozaen Watford. Hij was transfervrij RBC ziet af van oud-Feyenoorder Jean-Paul van Gastel, die bij het Italiaanse Como onder contract staat. De technische leiding zag voor de middenvelder geen rol weggelegd. RBC test wel een andere ex-speler van Feyenoord. Verdediger Tininho is deze week op proef in Roosendaal. ANP door Jaap van Essen OSLO - Revanche voor de mis lukte WK-kwalificatie is de ko mende anderhalf jaar het doel voor Oranje. Die revanchege dachte moet het Nederlands elf tal leiden naar een soepele kwa lificatiereeks voor het EK in Portugal. Afgaande op de laat ste oefenwedstrijd, gisteren in Oslo, wordt de Road to Lissabon echter lang en vol zware hinder nissen. Het was driewerf niets wat de basiself van Dick Advocaat te gen Noorwegen liet zien, hoewel er op het eind toch weer een zege (0-1) was. En dat terwijl juist de spelers die startten in Oslo ook degenen zijn die volgens de bondscoach over ruim twee we ken aan de bak moeten tegen Wit-Rusland. Advocaat kwam tot zijn ideale elftal na de drie eerdere oefen duels (met Engeland, Spanje en de VS) waarin weliswaar ook aardige resultaten werden ge boekt, maar het voetbal even eens niet overhield. In totaal liet de bondscoach in de hem gege ven test wedstrijden 30 spelers opdraven, waarvan er 28 daad- OSLO - „Een slechte eerste helft en een betere tweede helft", sprak bondscoach Dick Advo caat gisteravond over de ge wonnen vriendschappelijke in terland tegen Noorw egen (0-1). ,,We hebben weinig kansen ge kregen maar ook niet veel weg gegeven. Toch moet het vooral defensief allemaal beter." Advocaat vond dat Nederland te weinig kansen wist uit te spe len. „De combinatie Kluivert/ Van Nistelrooy moet meer op kunnen leveren. Van der Meyde heeft als rechtsbuiten redelijk gepresteerd. Het blijft een spe ler die zijn momenten uitkiest. Zo bereidde hij ook het enige doelpunt voor. Maar hij moet nog wel veel constanter wor den." ANP te maken, de komende zeven tien dagen. De belangrijkste zal zijn of hij per se moet vasthou den aan zijn favoriete4-3-3, ter wijl daar eigenlijk de spelers niet voor zijn. Vorm Waar de bondscoach niet zo veel grip op heeft is de vorm van zijn spelers. Ook daarmee is het bij sommigen niet best gesteld. Ruud van Nistelrooij bijvoor beeld was gisteren niet lekker op dreef. Ook Mark van Bommel exporteerde zijn vormcrisis van PSV naar Oranje. Dat Oranje gisteren toch nog won, was welbeschouwd een klein wondertje. Bijna zonder een kans te creëren, werd toch met 0-1 gewonnen. Andy van der Meyde schoot na zeventig minuten op het doel van de 37- jarige Frode Grodas. Die liet de bal los en invaller Davids tikte binnen. Een zege staat leuk op het erelijstje, maar de Noren (die in de tweede helft niet meer ophielden met wisselen) waren beduidend gevaarlijker. Noorwegen-Nederland gaf in ieder geval te denken. Welis waar is de kwalificatiegroep op papier niet de zwaarst mogelij ke met Tsjechië, Wit-Rusland, Moldavië en Oostenrijk, maar Oranje heeft geen enkele reden om met een misplaatst superio riteitsgevoel aan de reeks te be ginnen. Wit-Rusland bijvoor beeld, 7 september te gast in Eindhoven, snoepte in de afge lopen WK-kwalificatiereeks Noorwegen vijf punten af én won gisteravond met 2-4 in en tegen Letland. Noorwegen - Nederland 0-1 (0-0). 71. Davids 0-1. Scheidsrechter: Stuchlik (Oos). Aantal toeschou wers: 15.356 Noorwegen: Grodas; Basma (83 Berntsen), Ronny Johnsen (46. Lun- dekvam), Berg en Perreira (66. Leonhardsen)Strand, Tessem (46. Solskjaer), Bakke en Rushfeldt (66. Frode Johnsen); Andersen en Riise. Nederland: Van der Sar; Ricksen, Frank de Boer, Reiziger en Bouma; Van Bommel (84. Bosvelt), Kluivert en Cocu; Van der Meyde, Van Nistel rooy (46. Hasselbaink) en Zenden (46. Davids). GPD werkelijk in actie kwamen. Wie het lijstje van internationals on der Advocaat langsloopt, moet concluderen dat zijn basiskeuze nog niet zo gek is. En dat bete kent gelijk dat Nederland mo menteel niet bepaald overloopt van de kwaliteit. Zou het Ne derlandse voetbal er misschien toch minder goed voorstaan dan menigeen denkt? De problemen liggen voor de bondscoach vooral aan de zij kanten. Bouma, Zenden, Rick sen, Van der Meyde; het zijn stuk voor stuk aardige clubvoetbal lers, maar volwaardige interna tionals zijn het momenteel (nog) niet. Maar veel alternatieven zijn er ook niet. Alternatief Een andere linksback dan Bou ma is eigenlijk niet beschikbaar. Van Bronckhorst is zwaar ge blesseerd, Numan heeft be dankt. Rechts achterin is er geen alternatief te bedenken, anders dan Reiziger uit het centrum te halen waar hij niet uit de voeten kan, Nog groter zijn de problemen voor Advocaat waar het de keu ze van de vleugelspelers betreft. De Hagenaar wil 4-3-3 spelen, maar heeft eigenlijk helemaal geen spelers voor de zijkanten. Zenden mocht het gisteren weer eens proberen, maar was totaal ongevaarlijk. Op rechts leverde Van der Meyde ook al geen enke le bruikbare voorzet af. Wat dat betreft is het ook wat vreemd om het duo Van Nistelrooij-Klui- vert een gebrek aan slagvaar digheid te verwijten. Ze kregen namelijk nauwelijks een be speelbare bal. Andere vleugelspelers zijn er zo een-twee-drie niet voorhanden. Overmars is herstellende van een knieblessure. Misschien dat Robin van Persie (zodra hij echt fit is) maar voor de leeuwen ge gooid moet worden. De net 19- j arige Rotterdammer heeft in ie der geval beduidend meer gif en gevaar in zijn spel dan Zenden, zo bewees hij in de Uefa Cup. En op rechts lijkt het, raar maar waar, dat Ronald de Boer (die ook al terugkomt van een bles sure) nog steeds de beste optie is. Eigenlijk is hij datal sinds 1994. Nederland heeft sindsdien geen echte rechtsbuiten meer gehad. Dick Advocaat heeft in ieder ge val nog heel wat overwegingen Edgar Davids steekt zijn tong uit na het scoren van de 0-1 tegen de Noren. foto Vincent Jannink/ANP door Jaap van Brummelen BREDA - Vol verwachting klop te het hart van motorcoureur Jarno Janssen toen hij na een spetterend EK-intermezzo dit seizoen zijn comeback maakte in de Grand Prix 250cc. Janssen (26) had visioenen van klasse ringen bij de beste 15, maar dat bleken fata morgana's. Nu de tweede Nederlandse Grand Prix-coureur achter boegbeeld Jurgen van den Goorbergh na negen van de zes tien Grands Prix nog steeds geen enkel WK-punt achter zijn naam heeft staan, vindt hij de tijd rijp om zichzelf uit zijn lij den te verlossen. Terwijl het Grand Prix-circus in Brno net terug is van zomerre ces en de motoren warm draaien voor de Grote Prijs van Tsjechië zit Janssen thuis in Griendts- veen. „Maandag heb ik Arie Mo lenaar telefonisch ingelicht en een dag later heb ik bij hem op kantoor mijn besluit nog eens toegelicht." De belabberde re sultaten in combinatie met wat Janssen aanduidt als 'een ver schil van inzicht' liggen ten grondslag aan zijn besluit. „Ik speelde al langer met de ge dachte. De zomerpauze was voor mij een periode van bezin ning. Hoe langer hoe mee: kwam ik tot de conclusie dat he; verstandiger was er een punt achter te zetten. Ik kon er me: mijn hoofd niet meer voor hon derd procent bij zijn en dat kun je in deze sport waarbij met ho ge snelheden wordt gereden niet hebben. Dan neem je onverant woorde risico's waarmee je met alleen jezelf maar ook anderen in gevaar brengt." Janssen heeft drieënhalf jaar deel uitgemaakt van het team van manager Arie Molenaar waarvan drie jaar m de Grand Prix. Over zijn toekomst als wegracer wil hij nu niet specu leren. Hoewel Arie Molenaar zegt begrip en respect te hebben voor de beslissing van zijn cou-| reur, zadelde die hem kort voor; de GP van Tsjechië wel met een probleem op. Molenaar verze kerde gisteravond dat hij op tijd j een plaatsvervanger heeft voor Janssen. Waarschijnlijk wordt vandaag bekend wie is. GPD van onze sportredactie EINDHOVEN - De Nederland se Badminton Bond (NBB) en de Nederlandse Tafeltennisbond (NTTB) organiseren in de laat ste week van oktober samen hun open Nederlandse kampioen schappen. De twee 'Dutch Opens' vinden letterlijk in één halhet Eindho- vense Indoor Sportcentrum, plaats. Sponsor Rutac kwam met het idee voor het experi ment. „We hopen met deze pri meur meer publiek te trekken", vertelt toernooidirecteur Eric Bakker, die tevens lid is van het NBB-bestuur. „Een ander argu ment is kostenbesparing. Geza menlijke voorzieningen voor overnachting, transport, pers, kopiëren, et cetera, zijn goedko per. De finales van beide evenemen ten zijn 27 oktober naast elkaar. Het publiek kan gemakkelijk van de ene sport naar de andere wandelen. „We hebben bij bad minton het publiek altijd meer geboden dan de sport alleen zegt Bakker. „De laatste jaren werkten we bijvoorbeeld samer. met de Pasar Malam. Dit initia tief is wel uniek." Zowel de NBB als de NTTB zag zich gedwongen tot onortho doxe methoden om het dalende ledental een halt toe te roepen De badmintonbond zag het ei gen vermogen van 160.000 eurc slinken. Bovendien komt er een eind aar het bondsblad Badminton Re vue. De internationale bonden rea geerden verrast op het initiatie!1 Ze hebben wel geëist dat de re gels van de sport nageleefd wor den", aldus Bakker Hij sluit niet uit dat het gezamenlijke open NK bij een succesvollepri meur de komende jaren wordt herhaald. „In het badminton^ de Dutch Open normaal twee weken vroeger, maar we moes ten dit jaar uitstellen vanwege de Asian Open Als het goec gaat, moeten we eens kijken o., we de kalender kunnen aanpas sen." ANP AMSTERDAM - Het sterke op treden van Ajax-spits Mido is niet onopgemerkt gebleven. Ook de reputatie van de Zweed se international Zlatan Ibra- himovic is. ondanks zijn be perkte rol bij Ajax, ongebroken. De Engelse pers meldde dat Ju- ventus concrete belangstelling heeft voor de Egyptische inter national. Sunderland, de club uit de Engelse Premier League, heeft een bod uitgebracht op Zlatan Ibrahimovic. Ajax heeft bij monde van directeur Leo Beenhakker laten weten dat er van een vertrek van de spelers geen sprake kan zijn, maar heeft eerder gezegd dat in principe al le spelers van Ajax te koop zijn, als de vraagprijs wordt betaald. Juventus heeft derhalve blijk baar niet genoeg geboden, het geen ook geldt voor Sunder land. De belangstelling is niet uit de lucht komen vallen. Ajax heeft de titel van vorig seizoen te dan ken aan de hoofdrol van Mido in de tweede helft van de competi tie. Hij nam de productie van de toen geblesseerde Rafael van der Vaart over en kwam nog tot 12 doelpunten in 24 wedstrij den. Ook dit seizoen heeft hij al weer gescoord, zondag tegen Utrecht. In de voorbereiding viel Mido op door twee doelpun ten tegen Celtic, één tegen Bar celona en één tegen PSV in de strijd om de Johan Cru ij ff - schaal. Met die constante pro ductie heeft Mido in Europa de aandacht op zich gevestigd. De Egyptische spits wil voorlopig niets weten van een vertrek uit Amsterdam. Hij wil zeker dit seizoen afmaken. Zlptan Ibrahimovic viel inter nationaal op door doelpunten in de voorbereiding. Hij scoorde in het Amsterdam-toernooi tegen Manchester United en in het oe fenduel met Celtic. Goals die in Engeland hoog worden aange slagen. De Zweedse spits liet in de voorbereiding van de vriend schappelijke interland van zijn nationale team weten dat hij lie ver bij Ajax blijft. Ibrahimovic gelooft dat hij, sinds Machlas vrijwel definitief op een zij spoor is geraakt, kans maakt op een basisplaats bij de Amster damse club. Om zijn loopbaan een vervolg te geven wil hij lie- vgr de concurrentie bij Ajax aangaan, dan 'vluchten' naar Sunderland. „De Champions League spreekt mij meer aan dan de Premier League", zei hij vanuit Zweden. GPD In hondenweer ging Steven de Jongh (links) gisteren als winnaar over de streep in Apeldoorn. Hij is (op de eerste rij van links naar rechts) Erik Zabel, Tom Boonen en Julian Dean te snel af. foto Jasper Juinen/ANP Rappe Raborenner maakt zijn faam weer eens waar door Ad Pertijs APELDOORN - De regen kwam met bakken uit de hemel en Bart Voskamp wist het al na enkele kilometers. „Kan ik je alvast fe liciteren", vroeg hij Steven de Jongh kort na de start van de tweede etappe van de Eneco Tour, die van Dokkum naar Apeldoorn leidde. Het mocht. En het kwam nog uit ook. Of beter gezegd: De Jongh maakte zijn faam als regenrij der weer helemaal waar. In de massaspurt klopte hij ze alle maal. ,.Ik heb Zabel nog nooit eerder geklopt", jubelde de 28- jarige Raborenner. Om er gevat aan toe te voegen: „In de regen voel ik me als een vis in het wa ter." Sinds de Ronde van Zweden (medio juni) is De Jongh in de ban van de regen. Hij won er in een zondvloed twee etappes op rij Sindsdien durft hij hardop aan de zege te denken als de donkere wolken zich samen pakken. „Wat Bart tegen me zei vlak na de start, voelde ik zelf ook. In de finale wilde ik nog door mijn microfoontje schreeuwen: 'Ronde van Zwe den'. Ik dacht echter: laat ik mijn grote mond maar even houden. Later hoorde ik dat in de ploegleidersauto Theo de Rooij op dat moment hetzelfde wilde doen, en het ook niet deed." In het kletsnatte Apeldoorn probeerden De Jongh en De Rooij een vinger te plaatsen achter het fenomeen 'regenrij der'. De Rooij filosofeerde over lef en bruuske bewegingen. „Een massaspurt in de regen is in zoverre anders, dat er minder scherp gereden wordt. De bewe gingen zijn omzichtiger en ik kan me voorstellen dat - net als in de autosport - een sterkere man zijn pk's wat minder ge makkelijk kan omzetten in snel heid. Als je te bruusk aanzet, kan je achterwiel wegglijden. Daarnaast begint Steven zich steeds zelfverzekerder te voelen onder dit soort omstandighe den." Schaatser De renner wist tot voor kort slecht dat hij niets moet hebben van het rijden in de hitte. „Ik voel me lekkerder in de regen en kou. Laatst heb ik mijn over APELDOORN - Levi Leipheimer, een van Rabobanks troeven voor de eindzege in de Eneco Tour, was gisteren in de tweede etappe slachtoffer van een valpartij. De Amerikaan, na een lekke band in achtervolging op het peloton, kwam in aanraking met een verkeerd opgestelde ploegleiderswa gen en belandde in een bloemenperk. „Dat was zijn geluk", vertelde ploegleider Theo de Rooij die het ongeval met eigen ogen had ge zien. Als hij op een harde ondergrond was geland, waren de gevol gen niet te overzien geweest, vrees ik." „Leipheimer reed in het wiel van Jan Boven op een rotonde waar een collega van me zijn auto precies in de ideale lijn had stilgezet." De Rooij wilde niet zeggen om welke ploegleider het ging. „Zoiets kan een keer gebeuren. Laten we maar blij zijn dat Levi met de schrik is vrijgekomen." ANP winningen eens op een rijtje ge zet. Bleek dat ik meer dan vijftig procent van die koersen in de re gen heb gewonnen." Hij zoekt het verschil meer bij de concur rentie, dan bij zichzelf. „Ik denk vaak: waarom rijden jullie zo langzaam door de bocht als het regent. Omgekeerd snap ik ook niet hoe ze zo hard door een dro ge bocht durven gaan. Als voor malig schaatser ben ik mis schien wat zekerder op een gladde ondergrond." De zeges in de massaspurt ko men op een moment dat De Jongh zichzelf al had afgeschre ven op dit onderdeel. Hij weet dat hij op een 'mooie' dag een spurt kan winnen, maar de kans op slagen is te klein om er zich op te focussen. Daarom besloot de in Essen wonende Noord- Hollander vorig jaar zijn terrein ietwat te verleggen. Hij wilde zich meer toeleggen op de een- dagswedstrijden in het koelere voor- en najaar. Het seizoen 2000 zette hem op dat spoor en met liefde en plezier liet hij er dit jaar de Tour voor schieten. ,Door de Tour te rijden kun je je kansen voor het najaar vergooi en. Met het WK in Zolder in het vooruitzicht, is het nu meer dan anders de moeite waard om alles op het najaar te zetten." Het unieke vlakke WK is een buitenkansje voor de meeste renners die doorgaans genekt worden door een steeds terug kerende beklimming. De Jongh voelt dat hij de juiste keuze heeft gemaakt met het over slaan van de Tour. Volgend sei zoen is dat wellicht weer anders. „Deze zeges geven je immers het vertrouwen dat nodig is om toch weer aan die massasprints te denken." Ploegleider Theo de Rooij heeft De Jongh er sowieso graag bij. Als hij zich als sprinter niet su per voelt, gaat hij subiet voor de ploeg werken. „Zelfs als hij minder kans maakt op de zege in de spurt, is hij nog van waarde. Neem gisteren. Toen was het warm, maar door voor hem te werken, blijven klassements renners als Wauters, Leiphei mer en Dekker ook wat gemak kelijker voorin het peloton. In de Giro was het ook al zo. Hier controleren we de koers zo strak mogelijk voor de klassements renners. Maar ook omdat we weten dat op het einde Steven een kans maakt. Helemaal met dit weer." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36