Actie tegen massa-ontslag in Goes ~sgk PZC Ik heb er nog steeds plezier in Giro 860 giro 552000 Cruijckelcreke bij Wissenkerke mag toch aangelegd VlTftftLV°0R^rS De NSGK geeft vakantiepret... STARTPROBL .14 Werknemers uitkeringsinstantie vragen om steun politiek Lading hout gaat schuiven agenda Hersenstichting Nederland De Westerschelde V gehandicapte kind Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken Kaarten en cadeaus Van Unicef Zorgen voor blije gezichten1 Giro 860 Hersenstichting Nederland donderdag 22 augustus 2002 door Jeffrey Kutterink GOES - Bij de Uitvoering Werk nemers Verzekeringen (UWV) in Goes verdwijnen 100 tot 150 van de 250 arbeidsplaatsen. Dat is het gevolg van een landelijke re organisatie. De werknemers roepen de politiek te hulp om het dreigende massa-ontslag te voorkomen. Staken willen de werknemers niet. Per slot van rekening zijn mensen met een uitkering daar van de dupe. Grijpend naar de laatste strohalm, wenden ze zich tot bestuurders van ge meenten en provincie. Maar die hebben geen enkele invloed op het dreigende massa-ontslag. De UWV is op 1 januari ont staan uit het samengaan van de instellingen Cadans, Gak, GUO, SFB UOSV en USZO en op drachtgever Lisv. De Raad van Bestuur van de UWV heeft de keiharde boodschap in Goes nog eens uitgelegd. De organi satie brengt het aantal locaties terug van 171 naar 27 landelijke vestigingen en een hoofdkan toor. Belangrijkste reden: effici ënter werken. De gevolgen voor Zeeland zijn dramatisch. Binnen drie jaar verdwijnen in Goes 100 tot 150 van de 250 arbeidsplaatsen. Werknemers zullen voortaan naar Breda, Dordrecht of Rot terdam moeten reizen, of een verhuizing overwegen. Wat overblijft is een sociaal-me disch centrum, een kantoor waar mensen zich bijvoorbeeld kunnen laten keuren. Voorzichtig „Maar dat aantal te verdwijnen arbeidsplaatsen in Goes is nog voorzichtig ingeschat", weet C. Weps. Behalve dat ze werkt bij de Goese vestiging van UWV, is ze ook lid van de Centrale On dernemingsraad. „Als doekje voor het bloeden komt er moge lijk een callcentrum in Goes. Maar dat is nog lang niet zeker. Behalve de grote lijnen is over de invulling van de reorganisa tie nog niets bekend. Onzeker heid heeft zich daarom meester gemaakt van de UWV'ers. Op de nieuwe grote kantoren komen per vestiging zo'n 700 tot 1000 mensen te werken. „Zulke grote kantoren moeten nog worden gebouwd, dus daar gaat tijd overheen. Tijd waarin mensen niet met de armen over elkaar gaan zitten afwachten. Jonge ren zien alvast om naar een an dere baan. En deeltijders gaan ook niet vier uur reizen om twee uur te mogen werken. De orga nisatie loopt leeg." In staken zien de UWV'ers niets. Weps: „Duizenden gezinnen in Zeeland zijn afhankelijk van een uitkering en dus van UWV. Mensen kiezen niet voor een uit kering. Dus wij vinden dat we het niet kunnen maken om ten koste van hen actie te voeren." De medewerkers gooien het over een andere boeg en willen de reorganisatie op de politieke agenda zetten. Gemeenten en provincie hebben een brief ge kregen, met het dringende ver zoek een signaal af te geven aan de Raad van Bestuur in Amster dam. „Hoezo welkom in Zee land? De slogan is bedoeld voor het werven van werknemers naar Zeeland. Wat is een wer ving als het werk uit de provin cie verdwijnt?", schrijven ze aan de Zeeuwse politici. Gedeputeerde D. Bruinooge (economie) kijkt machteloos toe. „Dit is buitengewoon ver velend en triest voor de gezin nen en hun kinderen die met deze reorganisatie te maken hebben. Maar als provincie heb ben we geen invloed. We zijn niet bij machte om dit soort cen tralistische bewegingen teniet te doen." Hij heeft de werknemers wel een brief terug geschreven, al spijt het hem zeer ze niets te kunnen bieden. De kwestie zit de CDA-fractie in de Goese raad hoog. De frac tie hecht veel waarde aan be houd van het kantoor, uit een oogpunt van werkgelegenheid en dienstverlening aan Goese- naren. In schriftelijke vragen aan burgemeester en wethou ders dringt de fractie erop aan met UWV in gesprek te gaan, in een poging het kantoor te be houden. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De preciese da tum kan hij niet zeggen, maar vijftig jaar is het in ieder geval. Cees Hooge- steger, entertainer, rekent het voor: „In de rampnacht, we weten allemaal dat dat op 31 januari 1953 was, speelde ik in Arnemuiden, een programma met het toneelclubje van Wemeldinge. Niks gemerkt. De volgende dag hoorden we op de radio wat er gebeurd was. Zeker een half jaar daarvoor was ik al begon nen met spelen op bruiloften en partij en. Mijn jubileumvoorstelling kan ik daarom veilig op 19 oktober in de Sten- ge in Heinkenszand houden." Groot feest wordt het dan, want Cees Hoogesteger heeft de West-Vlaamse coryfee Eddy Wally bereid gevonden op te treden en ook twee Zeeuwse favorie ten van de muzikant zelf: het Bruinis- ser Visserskoor en de Bergmuzikanten geven acte de présence. „Zelf speel ik natuurlijk ook vanalles tussendoor. Het gaat om mijn j ubileum als entertai ner en dan moet je ook laten zien en ho- rer. wat je al die jaren zoal gedaan hebt." Dat is nogal wat in het geval van Cees Hoogesteger. Behalve als accordeonist op bruiloften en partijen, deed hij mu zikale programma's op cruiseschepen, hij goochelde, voerde clownsacts op, verzorgde kinderprogramma's, bege leidde meezing-bij eenkomsten en dresseerde zelfs de hondjes Chara en Filos. En dat alles doet hij nog steeds. „Ik ben nu bezig een nieuw kinderpro gramma te schrijven: liedjes die mak- Cees Hoogesteger viert zijn vijftigjarig jubileum als entertainer. kelijk meezingen, traditionele clowns- prachtig weigeren; daar liggen die kin- acts en natuurlijk met de hondjes. Ik deren van in een deuk." laat ze dansen, springen en hindernis- Hoewel hij op veel platen en cd's heeft jes nemen. Die kleine, Filos, kan zo meegespeeld, noemt Cees Hoogesteger foto Willem Mieras zichzelf geen musicus. „Musici hebben op een conservatorium geleerd te musi ceren. Ze componeren en geven les. Ik ben een ambachtsman, geen topmuzi- kant maar ik kan wel goed spelen. De techniek is in orde, mijn gevoel is goed, ik heb een enorm uitgebreid repertoire en - dat is het belangrijkste - ik heb er plezier in, nog steeds." Het repertoire van Cees Hoogesteger, of hij nu met een band speelt of alleen op zijn accordeon, is zeer breed. De keuze van de liedjes kan afhangen van het publiek. Hij merkt wel wat de men sen willen. Als ze 'Kleine Greetje uit de Polder' willen meezingen, kan dat, maar willen ze een tango of desnoods de Can-Can dansen, is het ook goed. Het gaat er de entertainer om dat de mensen plezier hebben. Reünie Om er een beetje een reünie van te ma ken, heeft de jubilaris alle echtparen uitgenodigd bi] wie hij 25 jaar of langer geleden op de bruiloft heeft gespeeld. „Die mogen gratis naar binnen. De echtparen bij wie ik veertig jaar of lan ger geleden optrad, zetten we in het zonnetj e met een verrassing. Ze moeten wel even van tevoren een kaartje, een uitnodiging of een foto laten zien en zich opgeven, want ik moet rekening houden met het aantal plaatsen." De opbrengst van het concert gaat naar de Bergmuzikanten. Om een beetje op brengst te hebben, heeft Hoogesteger ook sponsors gezocht en gevonden. De 'ouderwets gezellige avond' in de Stenge begint om 20.00 uur. De voor verkoop van de kaarten start op 16 sep tember. Vanaf die datum kunnen ook verzoek nummers worden opgeven bij Cees Hoogesteger in Heinkenszand. door Ingrid Huibers WISSENKERKE - De Raad van State heeft het veto van voor malig minister Pronk ten aan zien van het Noord-Bevelandse bestemmingsplan Cruijckelcre ke van tafel geveegd. De ge meente Noord-Beveland en de provincie die samen optrokken in de strijd tegen Pronk, zijn volledig in het gelijk gesteld. Onderwerp van de strijd is het plan om een paar honderd meter van Wissenkerke een bedrij ven- terreintje aan te leggen, waar behalve een aantal lokale be drijven ook plek wordt inge ruimd voor een gemeentelijke milieustraat. Een doorn in het oog van Pronk, die de aanleg van bedrijventer reinen zoveel mogelijk wil bun delen in stadsgewesten of enke le speciaal door de provincie aangewezen opvangkernen. Omdat Wissenkerke niet als zo'n opvangkern geldt, nam Pronk een zogenoemd vervan- gingsbesluit, waarmee het be stemmingsplan in één klap naar de prullenbak werd verwezen. Zo'n vervangingsbesluit mag de minister echter alleen nemen als er sprake is van een 'flagrante doorkruising van het nationaal ruimtelijk beleid' en daarvan is in dit geval geen sprake, zo meent de Raad van State nu. De Vierde Nota Ruimtelijk Orde ning Extra (Vinex) waarop Pronk zijn bezwaar baseert, laat de provincie ruimte om uitzon deringen te maken op de regel dat buiten 'bebouwingscontou ren geen verstedelijking mag plaatsvinden'. Verwijt Verder wordt de mening van Pronk, dat Cruijckelcreke plek gaat bieden aan bedrijven van buiten het eiland, door de Raad niet gedeeld. Het gaat juist om een terrein voor 'bedrijven en voorzieningen die zich richten op de gemeente Noord-Beve land of de kern Wissenkerke'. Ook het verwijt van Pronk dat de gemeente geen alternatieve locaties zou hebben onderzocht, wordt verworpen. De locatie keuze is zowel door de gemeen- teraad als door Gedeputeerde Staten juist 'uitvoerig is onder bouwd'. De vernietiging van het vervan gingsbesluit van Pronk bete kent dat het bestemmingsplan Cruijckelcreke verder het nor male traject zal moeten afleg gen. Dat houdt in dat - zoals na provinciale goedkeuring van een bestemmingsplan gebrui kelijk is - het plan Cruijckelcre ke vanaf maandag 29 augustus gedurende zes weken weer ter inzage ligt. Zo krijgt iedereen die in een eerder stadium al be zwaar aantekende tegen het plan, de tij dom beroep aan te te kenen bij de Raad van State. Dat zal volgens verantwoorde lijk wethouder A. van der Maas- gezien de uitspraak die nu op ta fel ligt - geen problemen meer opleveren. De wethouder ver wacht dan ook in de loop van 2003 met de aanleg van het ter rein te kunnen beginnen. MIDDELBURG - De lading hout van een vrachtwagen is gistermiddag op de zuidbaan van de A58 ter hoogte van de op rit Middelburg gaan schuiven, waardoor verder rijden onver antwoord was. De oplegger was geladen met bundels hardhouten palen. Die staken bijna een meter buiten de zijkant van de oplegger. Een kraan heeft de lading terug op de vrachtwagen gedrukt. Onder politiebegeleiding is de chauffeur daarna naar Vlissin- gen-Oost verder gereden. I STREEKACTIVITEITEN 1 j HAAMSTEDE-Centrum, 10.00 uur-17.00 uur: Ringpromotiedag; RENESSE - Inloophuis achter Jacobus- kerk, 10.15 uur: Start Excursie Slot Moer mond; WESTENSCHOUWEM - Restaurant Zee lust, 20.00 uur:ZoeZaa Gezelschapsspel; Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10.2511 CD 's-Gravenhage - 070-360.48.16 - www.hersenstichting.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NE D ER1 AND Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl Als de hartspier aan kracht verliest en de pomp dus minder goed werkt, leidt dat tot een aantal lichamelijke klachten. De duidelijkste daarvan zijn: snel moe, kortademig en dikke benen door achterblijvend vocht. Zo wordt een glas water een dikmaker Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 of kijk op www.hartstichting.nl NederlandseM/ Hartstichting voor meer info kijk op www.nsgk.nl nederlandse stichting voor het HOREN, ZIEN EN HELPEN Bel 070 333 93 00 (tijdens kantooruren) of surf naar: www.unicef.nl Sommige kinderen hebben een minder gelukkige start in hun leven. Bijvoor beeld omdat ze te vroeg geboren zijn. Dat kan leiden tot hersenaandoeningen. Ook In de loop van hun kinderleven. Voorbeelden zijn: autisme, ADHD, dyslexie, Gilles de la Tourette. De Hersenstichting Nederland finan ciert wetenschappelijk onderzoek om hersenaandoeningen bij kinderen te voorkomen of te genezen. Ook voorlichting krijgt veel aandacht. Uw steun is daarbij nodig. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10. 2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www.hersenstichtmg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34