Compensatie voor verlies loswal PZC Burger praat mee over Veerse Meer PZC Maand voorwaardelijk voor betrokkenheid bij wietkwekerij Hof wil kroongetuigen in rechtszaak Goese overval opnieuw horen zflf 2002 13 Mes in beslag genomen Liggeld voor Vluchthaven en losactiviteiten in Zierikzee zorgen voor inkomsten Radio Actief FM na blikseminslag weer in de lucht Tasjesdief in Zierikzee Aanrijding in Renesse Diefstal uit auto Nieuwe vuilniswagens in Vlissingen Trapveldje voor jeugd Zandstraat Gemeentelijk magazine Peelander Treinenbeurs in RTM museum Mysterieus kunstwerk in weiland donderdag 22 augustus 2002 Hoor Aector Dooms MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 28-jarige vrouw uit Zierikzee wegens het in stand houden van een hennepkwekerij veroordeeld tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf. De verdachte had haar man willen beschermen door in eerste instantie te verklaren dat zij verant woordelijk was voor de hennepteelt in haar wo ning. „Ik wilde hem beschermen, omdat hij toen nog geen verblijfsvergunning had", bevestigde ze gisteren. Ook officier van justitie G. Oosterveld had de indruk dat de rol van de partner groter was geweest, maar dat deed volgens haar niets af aan de betrokkenheid van verdachte. Behalve het in bezit hebben van 496 wietplanten met een ge wicht van 36 kilo meende de officier dat de vrouw ook op de hoogte was geweest van het illegaal af tappen van elektriciteit. „Ze wist dat het niet mocht, want ze is hiervoor al eens eerder veroor deeld', merkte Oosterveld op. Ze eiste zestig urn- werkstraf. De politie stuitte begin november vorig jaar tij dens speurwerk naar een andere verdachte op de hennepkwekerij van de Zierikzeese, die op de zol der van haar woning was ingericht. Raadsman G. Veen haalde de problemen rond de verblijfsvergunning aan, waardoor zijn cliënt de schuld op zich had genomen. Hoewel Veen er niet onderuit kon dat zij wist van de hennepkwekerij, was er in zijn visie geen strafbaar feit gepleegd. Hij vroeg om vrijspraak. Dat ging de politierech ter te ver. Wel hield Gaakeer rekening met de omstandighe den en sprak haar vrij van heling van stroom, waardoor ze volstond met een voorwaardelijke gevangenisstraf. door Famke van Loon BRUINISSE - De inkomsten die Schouwen-Duiveland misloopt zolang de loswal in Bruinisse buiten gebruik is, worden ge dekt door liggelden in de Vluchthaven en laad- en losac tiviteiten in Zierikzee. Dat legt het college van burgemeester en wethouders uit in een brief aan Leefbaar Schouwen-Duive land. De LSD-fractie eiste vorige maand helderheid over de fi nanciën rond de realisatie en ex ploitatie van de Bruse losvoor- ziening. Gebaseei'd op cijfers over 2001 geven de gemeentebe stuurders toe dat er op papier voor de loswal een exploitatie tekort van ruim 31.000 euro be staat. Door de andere inkom sten heeft dit 'in de praktijk geen financiële consequenties'. „Het kost de gemeenschap geen geld", verzekert wethouder G. van de Velde-de Wilde. Sinds de Raad van State de (eer ste) milieuvergunning voor de loswal in Bruinise heeft vernie tigd, in maart 2002, ligt de kost bare Bruse voorziening buiten gebruik. Een nieuwe vergun- KOUDEKERKE - Een dag na de fatale blikseminslag is het radiozender Actief FM uit Kou- dekerke al weer gelukt om uit te zenden. Met behulp van een noodzender werden de uitzen dingen van de omroep gisteren hervat. Vooralsnog gaan alle program ma's gewoon door. De bescha digde zender van Actief FM is voor reparatie teruggestuurd naar de leverancier. Dinsdagochtend rond kwart over zes sloeg de bliksem in de zendmast van het radiostation. Die bevindt zich net achter het Actief FM-gebouw op het ter rein van Der Boede in Koude- kerke. Zowel in de ether als op de kabel waren er vanaf dat mo ment geen uitzendingen van de omroep meer te volgen. De blikseminslag komt op een heel ongelukkig moment. Giste ren vierde de zender, die volle dig door vrijwilligers wordt ge rund, zijn tienjarig bestaan. Het officiële feest is op 31 au gustus. Actief FM is te beluiste ren op 106 FM in de ether en 107.5 op de kabel. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ning, die deze havenactiviteiten voor de Vluchthaven weer mo gelijk moet maken, laat nog op zich wachten. Bij de behande ling van de zienswijzen op de nieuwe vergunning zijn twee in spraakreacties achter de kast gevallen en niet verwerkt. Wan neer deze onzorgvuldigheid is rechtgezet, moet op korte ter mijn de tweede milieuvergun ning worden afgegeven. De fractie van LSD maakt zich zorgen over de slepende kwestie rond de loswal en zet vraagte kens bij de opmerking van wet houder L. Geluk-Poortvliet (milieu) dat onder de huidige omstandigheden alles binnen de exploitatie-opzet blijft. Brief In een brief aan het gemeente bestuur vraagt LSD opening van zaken. De fractie wil onder meer weten hoeveel geld Schou wen-Duiveland zelf in de voor ziening heeft gestoken, welke juridische kosten tot nu toe zijn gemaakt en van hoeveel 'laad- en losbewegingen' aanvanke lijk is uitgegaan voor een ge zond bestaan van de loswal. In een brief aan LSD zet het ge meentebestuur de feiten van de loswal nog eens puntsgewijs op een rijtje. Schouwen-Duive land heeft 790.000 euro in de voorziening geïnvesteerd. Het juridisch gesteggel heeft de ge meente tot nu toe aan proces kosten en advocaatkosten 15.783 euro gekost. Verder blijkt uit de beantwoording dat de zorgen van LSD wat betreft de exploitatie niet geheel onte recht zijn: waar de inkomsten in 2001 geraamd waren op 35.395 euro is er in werkelijkheid slechts vierduizend euro bin nengekomen, inkomsten die voornamelijk zijn opgebracht uit passantengelden van passa giersschepen. Zolang de loswal niet gebruikt mag worden, gaat het college uit van een jaarlijks exploitatietekort van 31.395 euro. Toch heeft dit volgens wethou der Van de Velde (havenzaken) Gebruikers van het Veerse Meer kunnen hun mening geven over de toekomst van het recreatiegebied. luchtfoto Aerolin Photo door Jacques Cats VEERE - Burgers kunnen binnenkort via internet hun zegje doen over de toe komst van het Veerse Meer. Het water sportgebied, in deze weken van vakan tie een gewilde bestemming, is het onderwerp van een debat waarin aller lei organisaties en instanties al hun me ning hebben gegeven. Het initiatief daartoe is afkomstig van het Thoolse WD-statenlid H. Polder man-Martin. Zij denkt dat de zakelijke dingen wel voldoende aan bod zijn ge komen, maar de gevoelsmatige niet. We hebben in het Zeelanddebat gezien dat je van alles kunt organiseren en uit denken en doen Maar je moet er ook re kening mee houden hoe die reacties val len. Het wordt wel eens vergeten aan gewone mensen te vragen wat ze ervan vinden." Polderman wil zo ook de mening peilen van iedereen die zich nog niet heeft kunnen uitspreken. „Dat is toch nog een behoorlijk groepje", schat ze in. „De plannen zetten een heel gebied op z'n kop. Ik wil voorkomen dat mensen achteraf zeggen: ze doen maar wat." Er liggen diverse heikele kwesties. Zo is daar de discussie over een vast peil voor het watersportgebied. In de huidige si tuatie gaat het waterpeil buiten het zo merseizoen zeventig centimeter om laag. De watersport moet het dan met een beduidend minder bevaarbare op pervlakte doen. Om de pleziervloot ook buiten het seizoen de ruimte te geven, wordt gepleit voor een vast peil. De landbouwsector heeft daar bedenkin gen tegen en vreest voor afwaterings problemen. In het kader van het herstructureringsproject wordt daar momenteel opnieuw onderzoek naar gedaan. Een ander belang dat meespeelt, is de wens om Middelburg aan het Veerse Meer te krijgen. Stedenbouwkundige Riek Bakker kwam er voor het eerst mee op de proppen. „Ik vind dat op zich helemaal niet zo'n slecht plan", zegt ge deputeerde G. van Zwieten, die daarbij aantekent dat het inmiddels niet meer het plan is van Riek Bakker. Architect J. van der Meer is erbij gehaald. Hij ont wierp in Groningen de 'blauwe stad'. Deze architect heeft een plan gemaakt waarbij zo'n tachtig procent van het hele gebied tussen het verpozingster rein van De Piet aan het Veerse Meer en Middelburg natuur wordt. Voor een deel droog, voor een deel moerasachtig en een stuk helemaal bestaand uit wa ter, want de hoogteverschillen zij n nog al groot. Er is volgens Van Zwieten uitgerekend dat het plan met de bouw van een rela tief gering aantal woningen betaald kan worden. „Voorwaarde is dan wel dat er een vast peil is op het Veerse Meer. Want als je in zo'n gebied, waar ook mensen wonen en kanoroutes doorheen gaan lopen, het peil zeventig centime ter naar beneden doet, heb je de hele winter stank en viezigheid voor je deur.Middelburg aan het Veerse Meer; het kan een interessant discussiepunt worden op de website. Misschien ver woordde GroenLinks Statenlid M. Wiersma wel de gevoelens van menig burger toen hij vraagtekens zette bij het voornemen om een heel gebied op de schop te nemen: „Er ligt een stil, rustig stuk Walcheren. Daar hoeft van ons niet zoveel mee te gebeuren." Oevervegetatie Nóg een kwestie: de bovenste strook water van zeventig centimeter geeft langs de oevers van het meer een be paalde flora en fauna die van belang is voor de waterkwaliteit en voor de na tuurlijkheid van het water. Wanneer het peil in de winter wordt verlaagd, sterft de oevervegetatie in de winter af en moet die zich de volgende zomer weer opnieuw opbouwen. Er is, ver wijst Van Zwieten naar uitspraken van deskundigen, aan diversiteit van flora en fauna wel wat te winnen door een vast peil te maken. „Als je alles op een rijtje zet is er, bij oplossing van het landbouwprobleem, alles voor om een vast peil te krijgen." Het liefst heeft Van Zwieten naast het doorlaatmiddel in de Zandkreekdam ook nog een doorlaatmiddel aan de westelijke zijde van het Veerse Meer. Dat kan bijvoorbeeld in de vorm van een pijp onder de Veerse Dam door of een kanaal dat via de kop van Noord- Beveland naar de Oosterschelde voert. De gedeputeerde geeft de voorkeur aan het laatste, „omdat je dan op de oevers nog een heleboel leuke dingen kunt ma ken." Aldus ontstaat een volledige doorstro ming in het Veerse Meer waardoor de waterkwaliteit optimaal wordt verbe terd en er een lichte vorm van eb en vloed ontstaat, tien centimeter plus en tien centimeter min NAR Van Zwieten hoopt in september, okto ber de laatste uitslagen van de diverse onderzoeken in huis te hebben. „Over alle plannen bij elkaar zijn we het als recreatie, natuur, landbouw en water sport voor tachtig procent met elkaar eens", schetst de gedeputeerde de stand van zaken. „Die laatste twintig procent draait om een vast peil, het doorlaat middel, De Schenge zoet of zout." In december is het moment aangebro ken dat er knopen kunnen worden doorgehakt. RENESSE - Een 19-]arige Duitser is dinsdagavond op de Ho- gezoom in Rensse betrapt op het bijdragen van een vlinder mes. Het mes werd in beslag genomen en de man kreeg een boete van 70 euro. geen negatieve financiële gevol gen voor Schouwen-Duiveland Formeel gezien bestaat er op pa pier weliswaar een tekort maar de verhuur van de steigers in de Vluchthaven, die vol liggen, en inkomsten van de (niet meege rekende) losactiviteiten in Zie rikzee dichten dat gat. „Het stil leggen van de loswal heeft in de praktijk geen financiële conse quenties omdat het lossen ge woon is doorgegaan, maar op een andere loswal in de gemeen te", aldus het college. ZIERIKZEE - Van een 38-jarige wouw uit Schouwen-Duive land is gisterenochtend in Zierikzee de portemonnee wegge nomen uit haar schoudertas. De portemonnee, met daarin een tiental euro's en diverse pasjes, is tijdens het winkelen in het centrum van Zierikzee gestolen. RENESSE - Op de Hogezoom in Renesse vond dinsdagavond rond half tien uur een aanrijding plaats tussen een personen auto en een brommer. Een 35-jarige automobilist uit Drenthe wilde linksaf een parkeerplaats oprijden en verleende hierbij geen wije doorgang aan een tegemoetkomende brommer, be stuurd door een 19-jarige man uit Schouwen-Duiveland. De bromfietser en zijn duo-passagiere kwamen hierbij ten val. De duo-passagiere, een 14-jarig meisje uit Schouwen-Duive1- land is met een pijnlijke nek overgebracht naar het zieken huis. De auto en de brommer hadden lichte schade. VLISSINGEN - Een auto die geparkeerd stond aan de Vla mingstraat in Vlissingen is tussen dinsdagmiddag vijf uur en woensdagochtend acht uur opengebroken. Uit de auto wer den sportartikelen, geluidsapparatuur en navigatieappara- tuur met nog onbekende waarde weggenomen. VLISSINGEN - Twee nieuwe huisvuilwagens rijden sinds gisteren rond in de gemeente Vlissingen. De voertuigen wor den ingezet voor het ophalen van grof huisvuil, huisvuilzak- ken en alle containers. De nieuwe auto's kosten 400.000 euro. De huisvuilwagens vervangen twee verouderde wagens. Het materieel wordt ingezet om het huisvuil van de inwoners van Vlissingen, Ritthem en Oost-Souburg op te halen. De gemeen te Vlissingen treedt niet toe tot de Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD), maar haalt zelf het huisvuil op. SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent kan geen ge schikte plek vinden voor speelterreintjes op het voormalige CSM-terrein in Sas en op het zogenaamde Eiland in Philippi ne. De kinderen in de buurtschap Zandstraat zijn er goed mee, want het college van B en W stelt de gemeenteraad nu voor een trapveldje aan te leggen in Zandstraat. Het bestuur van de wijkvereniging De Straete kan zich vinden in het plan. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland heeft een naam gevonden voor haar nieuwe magazine: De Peelander. Het is een idee van gemeentearchivaris Gerard de Fouw. Hij was een van de bewoners die gehoor gaven aan de oproep van de gemeente om suggesties in te dienen. De Peelander zal van af november vier keer per jaar verschijnen. door Katja Logtenberg DEN HAAG - Het onderzoek naar de overval op kledingzaak La Paz in Goes wordt heropend. Het Haagse gerechtshof oor deelde gisteren tijdens het hoger beroep van de 40-jarige ver dachte uit Goes dat twee kroon getuigen nog eens gehoord moe ten worden. Deze getuigen zouden onbetrouwbaar zijn. De kledingwinkel aan het Schuttershof werd op 16 maart 2000 overvallen door een lange, slanke man. Hij droeg een blau we muts, een lange jas en had een wollen sjaal om. De overval ler bedreigde de verkoopster met een keukenmes. 'Kassa, geld', riep hij. De politie tastte in eerste instantie in het duister over de toedracht van de over val. Na een bericht op de kabel krant over de brute diefstal meldde een tipgever zich. Deze man wist te melden dat de man uit Goes had verteld dat hij van plan was om iets dergelijks te doen. Agenten doorzochten hierop het huis van de verdach te. Ze vonden een keukenmes, een blauwe muts en een lange jas. De belaagde verkoopster schrok toen ze geconfronteerd werd met de kleding. Ze zei de jas en de muts te herkennen. De politie ging verder op onder zoek uit en vond nog een getuige die een belastende verklaring over de verdachte aflegde. Een vrouw verklaarde dat de man bij haar thuis was geweest en de muts en het keukenmes had la ten zien. 'Ik ben wat van plan', zou hij tegen haar hebben ge zegd. Ook een goede vriend van de man uit Goes had de politie na lang aandringen nog wat te vertellen. De vrienden lazen in de krant over de overval en merkten op dat de bechrijving van de overvaller wel erg op die van de verdachte leek. „Je hebt het toch niet gedaan", zou de vriend toen hebben gevraagd. Schertsend had de verdachte toen gezegd dat hij de dader was geweest. Ondanks al deze belastende verklaringen was hofaanklager mr. J. Wittop Koning niet over tuigd van de schuld van de ver dachte. De heroineverslaafde was al talloze malen eerder met justitie in aanraking geweest voor diefstallen. De man had echter altijd direct bekend. Bo vendien had hij nooit eerder ge weld gebruikt. De raadsman van de man mr. C.J. de Wit voeg de hieraan toe dat de eerste twee, eveneens verslaafde ge tuigen erg onbetrouwbaar wa ren. Ze zouden vaste tipgevers van de politie zijn en alles ver klaren wat agenten willen ho ren. Zowel de hofaanklager als de advocaat achtten het ver standig om de zaak aan te hou den om deze getuigen op zitting te laten verschijnen. Joyriding De junk uit Goes moest zich gis teren ook verantwoorden voor joyriding. Hij was op 14 maart vorig jaar 'voor de loleen stukje in een Saab van iemand anders gaan rijden. Na vijf minuten rij den veroorzaakte hij een onge luk op de Oranjeweg en werd hij aangehouden. De kroongetuigen moeten op 27 november voor het hof verschij nen. Dan wordt de zaak voort gezet. OUDDORP - In het RTM muse um op de Brouwersdam in Oud dorp wordt zaterdag 24 augus tus een auto- en treinenbeurs en snuffelmarkt gehouden. In de grote remise van het museum is een modeltreinenbeurs en is er een miniatuurspoorbaan van 4x14 meter aangelegd. Buiten de remise staan vele wa gons en diesellocomotieven. Be langstellenden kunnen een ritje maken met treinen. De beurs is te bezoeken van 10.00 uur tot 17.00 uur. Advertentie festivalhart Abdij Middelburg RAYMOND VAN HET GR0ENEW0UD zijn Straffe Mannen za 7 sept 22u15 10,= WILHELMINADORP - Mede werkers van Koninklijke Maat schap Wilhelminapolder deden begin deze week wel een hele ra re ontdekking op een stuk land achter het bedrijf. „Een soort molshoop, maar dan van klei, met 24 tentakels en aan het ein de daarvan doodskopjes." Zo omschrijft medewerker H. Luyk het mysterieuze kunstwerkje. „We willen heel graag weten wat de symboliek achter dit ding is. Waarschijnlijk is het ge woon een grap, maar waarom zou iemand dit zo achterlaten in een weiland." De medewerkers zijn niet van plan naar de politie te gaan, want ze zien er geen kwaad in. Wel bewaren zij het vreemde, inmiddels deels verre gende, geval. „Misschien komt de eigenaar hem nog ophalen." zeeland nazomer festival 27 aug t/m.8 sept (0118) 659 659

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33