Aan de goden overgeleverd Ineke Otte exposeert werk in eigen huis Senior tv voelt zich geschoffeerd door provincie Bluesfestival mikt op landelijke bekendheid Morellentelers eisen vergoeding voor door vogels gegeten fruit lezers schrijven Overlast II Universiteit Landart Concert Bouwfraude kunst cultuur Fransman moet wapenstok inleveren Znf 2002 door Adri Klinkenberh SCHOONDIJKE - Twee morel lentelers uit Schoondijke willen gezamenlijk van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) een schade loosstelling hebben van twin tigduizend euro. Dit bedrag ver loren de twee fruittelers toen drie jaar geleden spreeuwen een deel van hun morellenoogst op aten. Vanaf 1999 is de spreeuw een beschermde vogel. Het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij wil aan de twee agrariërs, J.H. en J.G. van Waes, echter geen cent geven. Want hoewel de spreeuw wettelijk werd beschermd, hadden de twee een afschotvergunning op zak voor hun boomgaarden aan de Lange Heerenstraat en de Groeneweg. Ook hadden de telers, zo stelden ambtenaren van het ministerie van Landbouw, gebruik kun nen maken van vangnetten om de bomen. De boomgaarden liggen vlak bij het natuurgebied Het Grote Gat. Het ministerie denkt dat 'dit natuurmonument een grote aantrekkingskracht op vogels heeft. Daardoor zijn er zoveel spreeuwen die in de boomgaar den een maaltje komen halen. Daar kan de overheid niets aan doen, betoogden de ambtena ren. De twee Schoondijkse agrariërs schoten in 1999 twaalfduizend spreeuwen af. Volgens de Ko ninklijke Nederlandse Jagers vereniging hebben de fruittelers hun best gedaan. De schade kan volgens de vereniging dan ook niet worden afgewenteld op de boeren. Morellenteler Van Waes zelf voerde aan dat het spannen van netten om de bomen niet kan in de morellenteelt. Kersen wor den geplukt, maar morellen worden getrild. Netten staan dan hopeloos in de weg. Van Waes beroept zich dan ook op overmacht. De Raad van State maakt naar verwachting binnen zes weken bekend of het beroep gegrond verklaard wordt. donderdag 22 augustus 2002 door Emile Calon Bewijzen heeft gedeputeerde G. van Zwieten niet. Desondanks weet hij bijna zeker dat ook bij Zeeuwse bouw projecten 'er beduveld wordt Hij hoort namelijk regelmatig zorgelijke gelui den van wethouders over mogelijke fraudegevallen. De provinciebestuur der stelt dat niet alleen bij megaprojec ten als een Schipholtunnel, een Betu weroute en de HSL-Zuid aannemers onderling afspraken maken over de aanbesteding. Ook kleine projecten ko men daarvoor in aanmerking. „Het ge beurt hier ook, daar ben ik van over tuigd." De belangen zijn immers immens groot, zo zegt hi jWant ook kleine aannemers moeten hun mensen aan het werk hou den." Om die reden ziet hij dan ook dat als een aannemer weinig werk heeft er vaak laag ingeschreven wordt. En als er volop werk is, stijgt de prijs. Wethouder K. van der Hoofd (Terneuzen) heeft ook de ervaring dat het spel van vraag en aanbod een duidelijke rol speelt bij het vaststellen van de aanneemsom. Maar in tegenstelling tot Van Zwieten heeft hij niet het vermoeden dat aannemers 'de zaak beduvelen'. „Het is hier goed geregeld", zegt hij. Zekerheid dat aan nemers voor een aanbesteding geen prijsafspraken maken, heeft hij echter niet. „Ik denk niet dat ze het hier doen", is zijn houvast. Vandaag begint het openbare deel van de bouwfraude-enquête. Ook in het Zeeuwse wordt met belangstelling uit gekeken naar wat de parlementariërs in de komende weken boven water krij gen. Directeur R. Flipse van de Middel burgse Bou wgroep Peters voorspelt een lang en moeilijk vei'haal waarbij duide lijk zal worden dat ook de overheid fik se steken heeft laten vallen. Want de bouwwereld vraagt volgens hem al ja ren om duidelijke regels. Zo duurde het volgens hem jaren voor het Uniforme Aanbestedings Reglement werd opge steld. En hoewel die regels nu van kracht zijn, past diezelfde overheid ze vaak niet toe, aldus de aannemer. Foute zaak Hij stelt duidelijk dat als blijkt dat er omgekocht is, er een grens is overschre den. „Dat is een foute zaak is." Tegelij kertijd merkt hij op dat omkoperij van alle tijden is, „Ook de prins-gemaal wist er weg mee." Zijn collega C. Flipse - geen familie - van Flipse Bouwbedrijf in Koudekerke zegt ook klip en klaar Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC v nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De rea6f"C" beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent metd^ redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worri niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden D dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten Ov weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. ver ^e" Hierbij een reactie op het inge zonden stuk van de heer Mars man (PZC, 21-8). Wat vreselijk als j e een keer eens niet kan gaa n golfen of tennissen. Het optre den van Blof duurde anderhalf uur. Om 10 uur was alles afgelo pen. Moet daar nu zo'n drukte om gemaakt worden? Denk eens aan het plezier wat die paar dui zend mensen gehad hebben om dat ze een concert van hun favo riete band konden bijwonen. Een band die tot de beste van Nederland behoort en die uit Zeeland komt. Daar moeten wij trots op zijn in plaats van altijd maar te klagen en alles af te bre ken. A. v.d. Berge Arnelaan 31 Middelburg Volgens PZC 17 augustus staat de plek nog niet vast. Valt de 01- menlaanschool af omdat ook nu 'binnen de Vesten' de leus is? Dan is alsnog de kazerne toplo catie! Waarom? 1. Zij bevat slaapzalen, was ruimten, leslokalen, ruim bin nenplein voor campustuin, kel ders voor fietsen, motoren, auto's. 2. Ligt centraal en is oersolide gebouwd. 3. Spaart miljoenen afbraak- kosten uit, die bij de Schouw burgbegroting opgeteld kunnen worden, hetgeen ook belasting betalers goed uitkomt. 4. Voor omwonenden verandert niets. 5. De middenstand krijgt nieu we klanten. 6. En waarheen dan met de schouwburg? Luister maar: 7. Honderdvijftig meter vanaf de huidige schouwburg ligt het aanstaande park Sportlaan- Nadorst (zonder de 230 omge hakte bomen..); een reusachtige ruimte voor een schitterend re gionaal theater. 8. De architect krijgt veel meer mogelijkheden. 9. Bij de Sportlaaji komt over vloed van parkeerruimte achter hagen, zonder dure kelders 10 Allerlaatste mogelijkheid binnen de Vesten: wethouder De Vries koopt alle projectonder nemers af en bestemt het Gasfa brieksterrein alsnog voor schouwburgbouw (in combina tie met het tegenwoordige ge bouw voor zalen en restaurant) J.E.L. Brummelkamp Molenwater lu Statenleden geven geen subsi die voor landart (PZC, 20-8) Jammer, een gemiste kans. Ten eerste wordt het begrip landart onderschat. Is inderdaad niet zomaar kunst in de openbare ruimte. Het kan iets toevoegen aan het bestaande landschap ol iets nieuws creëren waardoor het landschap een meerwaarde krij gtE r wordt ook niet zomaar een bonk rotzooi in het land schap geflikkerd, want daar hebben we inderdaad op som mige plaatsen al voldoende van Het is dan niet onder de noemer van landart gebracht, maai voortvloeiend uit het beleid van ruimtelijke ordening! Wat over vijftig jaar cultuurhistorie heeft ook te maken met de vari atie in de cultuur die deze tijdie bieden heeft. Als we niet het lei hebben om nieuwe 'cultuur' toe te voegen dan mogen we de ons nu resterende klederdracht mutsen wel heel goed in de stijf sel zetten. Paula Bun AxelsestraatlOi Terneuzen WESTKAPELLE - Muziekver enigingen OKK uit Westkapelle en OND A uit Ritthem geven op vrijdag 30 augustus een concert op het plein van de NH kerk in Westkapelle. Bij slecht weer is het concert in de kerk. Hoe aannemers hun kosten berekenen is weinig doorzichtig voor overheidsbestuurders. foto Harmen de Jong/GPD is. „Als een soort demonstratie." Tege lijkertijd merkt hij echter op dat hij ze ker niet het vermoeden heeft dat bij el ke aanbesteding iets mis is. Gedeputeerde Van Zwieten geeft aan dat de provincie maar weinig inzicht heeft in hoe aanbestedingssommen tot stand komen. „Wij krijgen een envelop pe in de bus en dat is het. Wij weten niet hoe een prijs tot stand is gekomen." Hij betreurt het dat de overheid bij aanbe stedingen in een keurslijf zit. „Bij zo'n procedure heb ik altijd het gevoel dat we aan de goden zijn overgeleverd." Een beter systeem kent hij echter niet. Zijn collega J. Hennekeij vindt dat aan nemers bij een zeer ingewikkelde en ri sicovolle klus een rekenvergoeding ho ren te krijgen voor een offerte. Bij de Westerscheldetunnel is dat ook ge beurd. Hij wijst er wel op dat bij zulke klussen de overheid van tevoren aanne mers selecteert, zodat voorkomen wordt dat tientallen inschrijven en ver volgens een rekenvergoeding kunnen claimen. dat omkoping kan noch mag. De voor zitter van het NVOB gewest Zeeland vindt het verder prima dat de hele gang van zaken rond bouwaanbestedingen boven tafel komt. Hij vennoedt dat na afloop iedereen zal pleiten voor een verandering in de werkwijze rond de aanbestedingen. Want de 'vermeende fraude' heeft volgens hem alles te ma ken met het afschaffen van de rekenver goeding voor calculatiekosten. C. Flip se rekent voor dat zulke kosten bij een groot project zeer fors kunnen zijn en aannemers bijna gedwongen zijn om ze op een 'niet legale manier te verdiscon teren'. „Want die kosten worden nu eenmaal gemaakt." Zolang die kosten niet op de een of andere manier vergoed worden, is de kans op fraude aanwezig, aldus de voorzitter. Wethouder A. de Vries (Middelburg) hoopt dat tijdens de enquête niet alleen gekeken wordt naar fraude rond de aanneemsom. Hij vindt dat aandacht nodig is voor grondtransacties. Want hij stelt dat het niet terecht is dat specu lanten zich ten koste van de gemeen schap kunnen verrijken door grond te kopen om later duur van de hand te doen. Opvallend De Middelburgse bewindsman kan niet uitsluiten dat de Zeeuwse bouwwereld ook de regels rond aanbestedingsproce dures aan de laars lapt. Hij noemt het opvallend dat aanneemsommen soms erg dicht bij elkaar zitten, terwijl ande re keren er één zeer duidelijk de laagste door Ernst Jan Rozendaal GOES - De inrichting van haar huis doet niet onder voor die van een galerie. Wie bij kunstenares Ineke Otte in Goes binnenstapt, raakt niet snel uitgekeken. De woonkamer, haar atelier en de tuin staan vol met beelden, op gesteld alsof het een permanen te tenstoonstelling betreft. „Ik geniet er dagelijks volop van", zegt Otte. „Misschien zegt dat iets over het soort kunst dat ik maak." Hoewel bezoekers en galerie houders af en toe werken van Otte thuis komen bezichtigenis haar woonruimte normaal ge sproken niet voor publiek toe gankelijk. Behalve de komende weken. Vanaf zaterdag houdt Otte twee weken lang een ate lierexpositie, die van donder dag tot en met zondag te bezoe ken is. „De rest van het jaar exposeer ik uitsluitend elders in het land. In Zeeland komt het niet zo vaak meer voor. Maar ik vind het belangrijk dat het pu bliek hier ook kennisneemt van mijn recente wex-k." Bamboe Otte maakt van de gelegenheid gebruik om drie nieuwe boekjes over haar werk te presenteren. Daarvan bestonden er al vier. „Van galeriehouders hoor ik vaak dat mijn werk zo goed is gedocumenteerd. Dat maken ze wel anders mee." Otte heeft het zich niet gemakkelijk gemaakt. Ze heeft een apait boekje ge maakt over buitenbeelden en opdrachten, één over symbolen en multiples en één over wolken, bamboe en boeddha. „Elk boek je heeft zijn eigen sfeer. Dat heb ik in de verschillende omslagen laten uitkomen." Met drie ui terst luxe en mooi vormgegeven boekwerken als resultaat. Bij Otte in huis kan de bezoeker Installatie Hemel en aarde van Ineke Otte. een idee krijgen van nieuwe ont wikkelingen in haar werk. Het opvallendst is haar installatie 'Hemel en aarde', opgehangen aan een van de wanden van haar atelier. In hertenkopjes, gewei en, stenen, takken en kristallen, veel ervan bewerkt met een laagje metaal of fluweel, sym boliseert Otte het thema dat haar op een of andere manier al tijd bezighoudt: de oneindig heid en het spirituele leven van de mens. Zo is een hertengewei voor haar een symbool dat naar het hemelse verwijst („antennes naar de kosmos"), terwijl het voor zich spreekt dat een steen het aardse symboliseert. Otte: „Hoewel mijn werk spiritueel is, is het ook heel aards. Dat zit 'm niet alleen in de symboliek maar ook in de gebruikte materialen. Natuurlijke vormen hebben al- foto Willem Mieras tijd een grote rol gespeeld in mijn werk. Ik werk al jaren met wolken, x-ozen en gi'as. Nu ga ik ook steeds meer natuurlijke ma terialen gebruiken." Al jax-en hanteert Otte in haar werk de spiraal als een symbool van de oneindigheid. De laatste tijd legt ze tijdens tentoonstel lingen op de grond vaak een spi raal van natuuxiijke materia len, meestal gevonden op plekken die haar inspirex-en, zo als heilige boeddhistische loca ties in Tibet. Als het weer het toelaat, hoopt ze de komende weken tijdens de tentoonstel ling ook in haar tuin zo'n spiraal te leggen. Doodskisten Hoewel de expositie een goed overzicht geeft van Otte's recen te werk, kan ze niet alles laten zien. Steeds vaker wordt ze door bedrijven, in en buiten Zeeland, gevraagd het interieur vorm te geven, of een beeld te maken bij de entree. Foto's laten zien hoe zij dergelijke ruimtes lettexiijk opfleuit met haar heldere en fel le kleuren. Onder invloed van persoonlijke omstandigheden houdt Otte zich sinds een half jaar ook intensief bezig met grafkunst. Ze heeft een aantal doodskisten voor kinderen ont worpen. „Die laat ik hier tijdens de expositie niet zien. Dat vind ik niet passend." De ontwerpen zijn wel kenmei"- kend voor Otte's stijl. Ze sluit niet aan bij de strengekleurloze vormgeving van de meeste ont werpen voor grafkisten en ge denkstenen, maar borduurt voort op haar eigen werk. „In een stuk getiteld 'Nieuwe vor men van afscheid' heb ik mijn ideeën opgeschreven", vertelt Otte. „Het kan zoveel mooier dan nu vaak gebeurt. Afscheid hoort bij het leven. Dat hoeft niet alleen maar verdrietig te zijn. Als ik mei'k dat mijn ont werpen mensen helpen, dan doet mij dat enorm veel goed." Atelierexpositie Ineke Otte, 's- Heer Elsdorpweg 39 in Goes, vanaf komende zaterdag tot en met zondag 8 september, open do t/m zo van 13-18 uur, za van 11-18 uur. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Zaterdag 14 september vindt in het Arse- naaltheater in Vlissingen voor de derde keer Blues by the Sea plaats. Het festival groeit met het jaar en heeft als doelstelling een evenement te worden met landelijke bekendheid. Gezien de hoofdact die de organisatie dit jaar heeft weten te boeken - Julian Sas, Nederlands bluesgi tarist nummer één - lijkt dat te gaan lukken. In totaal betreden drie stevige blues(rock)groepen tijdens BI ues by the Sea het podium van het Arsenaaltheater. Naast de Julian Sas Band gaat het om Booz 'n Blues en Phil James and the Flames. Alledrie de groepen hebben Nedexiand als thuisba sis. Booz 'n Blues komt uit Vijlen en bestaat uit gitarist Roy Daut- zenberg, mondharmonicaspeler Rob Jeukens, bassist Maurice Delnoy, gitarist Roger Quax, di-ummer Silvio Souren en zan ger John Jeukens. De groep be staat sinds 1987 en staat bekend als een feestband die menige zaal heeft platgespeeld. Frontman van The Flames is zangei'/gitai'ist Philip James Neal. Een Engelsman inder daad, maar in een gi'oep die uit Den Haag komt. Phil James The Flames spelen een eigenzin nige vorm van bluesmuziek, omdat ze niet kiezen voor de meest voor de hand liggende rit mes, maatsoorten en harmonie- en. Als voorbeelden beschou wen ze Albert King, Muddy Waters en Stevie Ray Vaughan. Reputatie De grootste naam op Blues by the Sea is ongetwijfeld Julian Sas uit Beneden LeeuwenHij is op het ogenblik de succesvolste bluesgitarist van Nederland, wat betekent dat hij ook over de grens vaak optreedt. Sinds vijf jaar speelt hij samen met zijn Julian Sas Band, oftewel bassist Terry Tahamata en drummer Pieri-e de Haard. In die periode werden vijf cd's uitgebracht die stuk voor stuk konden rekenen op enthousiaste kritieken. Om het gitaarspel van Sas te be- schiijven, worden vergelijkin- gen uit de kast getrokken met de groten uit de blues, zoals John ny Winter, Walter Tx-out, Jimi Hendiix en Rory Gallagher. De oude bandleden van wijlen Gal lagher hebben Sas verschillen de keren gevraagd zijn plaats in te nemen bij herdenkingscon certen. Dat zegt iets over zijn in ternationale reputatie. Sas' optreden in Vlissingen komt een week voor de pi"esen- tatie van een nieuwe (live) cd en dvd in het Amsterdamse Para- diso. Aanvang: 20 uur. door Jan Jansen MIDDELBURG - Zeeuwse ou- derenorganisaties gaan door met de voorbereidingen van Se nior tv, een via Omroep Zeeland uit te zenden televisieprogram ma voor ouderen. Ze voelen zich geschoffeerd door de manier waarop het provinciebestuur een subsidieaanvraag afwees en zijn niet van plan zich daarbij neer te leggen. Het bestuur van het Provinciaal Overleg- en Samenwerkings verband Ouderenorganisaties (POSO) besloot deze week een fel protest op de bus te doen. „We zijn geschokt door de af wijzing", zegt voorzitter Corrie Elenbaas van de uit het POSO voortgekomen Stichting Senior tv. Volgens haar kan het project be slist niet zonder medewerking van de provincie. Voor ongeveer veertig uitzendingen van een half uui" tot drie kwartier is jaarlijks 275.000 euro nodig. „Dat is zonder subsidie niet te behappen." Elenbaas hekelt in de eerste plaats de procedure. „We lazen de afwijzing door GS in de krant en wisten vervolgens niet wan neer de Statencommissie Wel zijn het ondexwerp zou bespre ken. Zo hebben we geen kans gekregen op inspraak." Op die onzorgvuldige omgangs vormen zal de provincie formeel worden aangespi'oken. Daar naast leven er gi'ote bedenkin gen tegen de inhoudelijke on derbouwing van de afwijzing TERNEUZEN - Tijdens een verkeerscontrole op de Willem de Zwijgerlaan in Terneuzen is afgelopen dinsdag i'ond 22.00 uur in de auto van een 31-jarige Fransman een wapenstok aan getroffen en in beslaggenomen. De man kreeg een boete van 70 euro. Op dezelfde plaats werd een paar minuten later een 19-jari- ge Franse automobilist aange houden voor dronken rijden. door GS. Elenbaas: „Ze zeggen nu te betwijfelen of het tv-pro- gramma het sociaal isolement van ouderen kan doorbreken, maar in alle gesprekken tot nu toe waren we het daar nu juist helemaal over eens." Ook in de Abdij levende twijfels over de kwaliteit van de pro gramma's gaan er bij haar niet in. „We hebben een goede orga nisatie en er staan prima jour nalisten en programmamakers klaar om het te gaan doen." Elenbaas heeft 'sterk de indruk' dat de bijzondere relatie van de provincie met Omroep Zeeland de werkelijke reden is van de af wijzing. Sindskoxt is de provin cie zowel beleidsmatig als fi nancieel verantwoordelijk voor de regionale omroep Andereor ganisaties zendtijd bieden is dan een probleem. „Als we straks soortgelijke aan vragen zouden luijgen van de ZLTO voor een landbouwpro gramma of van natuurorganisa ties voor een natuurprogram ma, dan bepalen wij door het wel of niet honoreren welke pro gramma's op Omroep Zeeland komen en dat willen we niet", liep gedeputeerde Gert de Kok in mei vooruit op de afwijzing van het subsidieverzoek. „Laat ze dat dan ook duidelijk zeggen", reageert Elenbaas, ge- ergerd over het feit dat dit as pect in de uiteindelijk afwijzing maar zijdelings ter sprake komt. „Al die andere argumen ten deugen niet, zijn er met de haren bijgesleept." (Advertentie.) verteltheater op locatie in Zeeland DE BIECHTSPIEGEL monoloog aan de toog wo 28 t/m za 31 aug en ma 2 t/m za 7 sept 20u30 10,= incl. consumptie dorpscafés in Biggekerke, Groede, Scherpenisse, Kamperland en Bath

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32