PZC Sportcomplexen in slechte staat Het wenen van de watertoren De Cranes klaar voor bezichting Alert! wil hulpactie slachtoffers water Kan er bij mij ook Iegioneiia es komen?" VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE Vondsten uit Bonk klei beschadigt auto Sluiting velden en gedwongen fusies tussen clubs van de baan HIK Vliegent Hart in museum zeeuwse almanak Feministe waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 1 1 SCHOUWEN-DUIVELAND Een Zeeuwse recreatieondernemer DELTA: Energie voor ondernemers vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu courgette-komkommersoep en vegetarische spaghetti of kipfilet bonne femme en zomerfruit voor 11,50 ol 9,00 (vegetarisch menu) dinsdag start het zeeland nazomer festival festivalcafé en verkoop boeken en cd s door De Drvkkery i.s.m. De Gecroonde Liefde kijk ook op www. d ru kkeri imiddelbum.nl donderdag 22 augustus 2002 door Andrea Bolle ZIERIKZEE - De fractie van Alert! vindt dat de gemeente Schouwen-Duiveland een hulpactie op touw moet zetten voor de slachtoffers van de wa tersnood in Duitsland en Tsje chië. In een brief vraagt de coalitiepartij burgemeester en wethouders het initiatief te ne men tot de oprichting van een gemeenschappelijk fonds. In Zeeland worden allerlei par ticuliere acties opgezet om slachtoffers van de watersnood in de twee zwaarst getroffen landen te helpen. Een inwoner van Sas van Gent roept iedereen op kleding, dekens en speelgoed in te leveren. Een vrachtwagen chauffeur uit Oud-Vossemeer gaat ook spullen inzamelen om ze vervolgens naar de getroffen gebieden te brengen. Alert! vindt dat het dagelijkse gemeentebestuur van Schou wen-Duiveland concrete stap pen moet ondernemen voor hulp aan de slachtoffers. In de brief grijpt de fractie terug op de bui tenlandse hulp die het eiland heeft gekregen na de waters noodramp in 1953. Toen kwam er hulp uit alle delen van de we reld en zijn onder meer de Noor se woningen en het Zweeds Rode Kruisziekenhuis geschon ken. „Nu is het aan ons om te la ten zien wat wij terug willen doen aan de getroffenen langs de rivier de Elbe", schrijft de fractie in het voorstel. Raadslid J. Koopman van Alert heeft al wel een idee wat de ge meente kan doen. „Misschien wordt er besloten een rekening nummer te openen waar ieder een een bijdrage op kan storten, die daarna verdubbeld wordt door de gemeente"aldus Koop man. Alert! legt het initiatief neer bij B en W en wacht af wat het college er mee doet. Burge meester J. Asselbergs was giste ren nog niet op de hoogte van het voorstel, maar zegt het mee te zullen nemen in het wekelijkse beraad van het college. Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leiden C-Alphen a/d Rijn 23 aug t/m 4 okt Breda-Dordrecht 23 t/m 25 aug Apeldoorn-Deventer 24 aug Schiphol/Amsterdam C—Berlijn 24 aug ('Internationaal) Dordrecht-Rotterdam C 24 en 25 aug Groningen-Roodeschool/Delfzijl 25 t/m 29 aug (NoordNed) Nachtnet Rotterdam C-Oelft 26 op 27 aug Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - 'Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. LEWEDORP - Op de Postweg in Lewedorp is gistermiddag rond vier uur een personenauto be schadigd geraakt toen een grote bonk klei van een passerende vrachtauto op de motorkap te recht kwam. De auto heeft scha de aan de motorkap en bumper. Advertentie Dat de Risicoanalyse Legionella veel onzekerheid kan wegnemen, laten we ondernemers in Zeeland binnenkort graag zien. Als onderdeel van een compleet programma, waaraan we nu samen met brancheorganisaties de laatste hand leggen. DELTA DELTA NV, POSTBUS 5048,4330 KA MIDDELBURG,TEL. 0118-88 38 83, E-MAIL DELTAZAKELIJK@DELTA-ZLD.NL door Marcel Modde ZIERIKZEE - Veel buitensport complexen op Schouwen-Dui veland zijn er belabberd aan toe. Om de accommodaties weer bij de tijd te krijgen, moet flink in de buidel worden getast, voorziet wethouder J. van Feli- us na een inspectieronde langs alle terreinen. Of die financiële ruimte er de komende jaren komt, moet dit najaar duidelijk worden. Het bezoek aan de sportclubs heeft Van Felius gesterkt in zijn overtuiging dat de gemeente niet meer moet aansturen op sluiting van onrendabele com plexen en gedwongen fusies van kleine verenigingen. Die 'onza lige gedachte' van zijn voorgan ger - overgenomen door een raadsmeerderheid - heeft het huidige gemeentebestuur defi nitief losgelaten, benadrukt de wethouder. Clubs tegen hun zin samenvoegen werkt volgens Van Felius niet alleen contra productief, het betekent even zeer een aanslag op de leefbaar heid van het dorp dat met lege handen blijft zitten. De bezochte sportverenigingen zijn voorstander van privatise ring van de gebouwen en het veldmeubilair. Als nadrukkelij ke voorwaarde bij de verkrij ging van het eigendom, hebben de besturen wel gesteld dat eerst het achterstallig onderhoud moet worden verholpen. De noodzaak loopt uiteen van een grondige renovatie tot aan com plete vernieuwing en uitbrei ding. Daartoe wordt in septem- bei begonnen met het opstellen van een stappenplan. Zoals het er nu naar uitziet, komt DFS uit Burgh-Haamste- de boven aan de lijst. Die club heeft inmiddels een concreet verzoek tot nieuwbouw van de kleed- en kantineruimte inge diend bij de gemeente. Van de overige verenigingen zijn nog geen duidelijke ideeën be kend. De Schouwen-Duive- landse clubs zouden afgelopen voorjaar, ondersteund door de Zeeuwse Sportraad en de KNVB, een gezamenlijke toe komstvisie presenteren aan de gemeente. Dat rapport is tot dusver uitgebleven. Voor het opstellen van de visie zijn alle verenigingen geënquêteerd met betrekking tot de mogelijkhe den en wensen rond hun accom modaties. De verkenningsronde is voornamelijk gebruikt voor het in beeld krijgen van de grootste knelpunten. Welke investeringen gemoeid zijn met de uitvoering van het stappenplan, durft Van Felius niet te voorspellen. Noch waagt hij zich al aan een uitspraak of de gemeente de komende jaren daar geld voor kan vrijmaken. Daarentegen bespaart de ge meente aanzienlijk op het on derhoudsbudget, zodra die verantwoordelijkheid met de privatisering vervalt. „Maar misschien mag het ook wel wat geld kosten, wanneer het gaat om dergelijke voorzie ningen. Dat geldt wat mij be treft ook voor musea en dorps huizen." Fondsen Verenigingen die de afgelopen jaren zelf verbeteringen hebben aangebracht, kunnen wat de wethouder betreft rekenen op enige tegemoetkoming bij een daadwerkelijke eigendoms overdracht. Mogelijk kan in een aantal gevallen ook een beroep worden gedaan op de fondsen voor het instandhouden en ver beteren van de leefbaarheid in de kleine kernen. Andere finan ciële ruimte zou gevonden kun nen worden, aldus Van Felius, in verplaatsing van voetbalvelden ten behoeve van woningbouw. Hij denkt daarbij in het bijzon der aan het terrein van de Bruse Boys. Voor verschuiving van de korfbalvelden op Sportpark Bannink in Zierikzee zijn al concrete plannen in de maak. De locatie is in beeld voor uit breiding van Noorderpolder en meer specifiek de bouw van een nieuwe basisschool. Conservator P. Priester met de gerestaureerde portretten. foto Pieter Honhoff door Andrea Bolle ZIERIKZEE - De portretten van Marinus Cristianus de Crane en zijn vrouw Johanna Ermerins zijn gerestaureerd en klaar voor expositie. De beeltenissen van de oud-bur gemeester van Zierikzee en zijn eega komen volgende maand te hangen in zijn oude werkkamer: de burgemeesterkamer in het Stadhuismuseum. De schilderijen zijn al drie jaar in het bezit van het museum maar moesten eerst geres taureerd. Het Stadhuismuseum heeft de werken gekregen van een nazaat van de vooraanstaande Zierikzeese familie. De portretten zijn omstreeks 1840 geschilderd door de Du itse kunstenaar Johann Heinrich Richter (1803-1845). Een redelijk bekende schilder, maar volgens museumconservator P. Priester is het vooral te doen om de afbeel dingen. Marinus Christianus de Crane was in de negentiende eeuw een invloedrijk man. Niet alleen was hij burgemeester van Zierikzee in de periode 1816-1854 en lid van de Provinciale Staten van Zeeland, maar was ook de eigenaar van een Zierikzeese re derij. De Crane liet in 1838 een Oost-Indië- vaarder bouwen om de handel vanuit Zie rikzee weer op gang te brengen. Het liep niet goed af met het schip De stad Zierikzee omdat het bij terugkomst vlak voor de kust van Veere tijdens een storm verging. Pries ter vindt het een uitzonderlijk initiatief, omdat Zierikzee nooit veel met de VOC heeft gehad. „Toch was er nog steeds handel met Indië in de negentiende eeuw. Ik denk dat De Crane daar een graantje van mee wil de pikken", zegt Priester. De vrouw van De Crane, Johanna Emerins was in haar tijd ook geen onbekende. Zij was regentes van het Burgerweeshuis. lens van mensen raken. Ik ben gefascineerd door wat puur en zuiver is." Beerens schuwt tijdelijke ten densen en weerstaat de verlei ding franje aan te brengen in zijn werk. Zo heeft hij voor de Heinekenbrouwerij in 's Herto genbosch een schildering ge maakt van een veld met gerste halmen, het veld van hoop en liefde. „Je komt dan wel eens op het idee een insekt, een kevertje, toe te voegen. Dat doe ik toch niet. Ik wil puurheid. Met mo tieven uit de werkelijkheid re construeer ik een nieuwe wer- kelij kheidonder de noemer van betekenisrealisme. Spijziging Zo deed hij het ook op de silo aan de haven van Breskens. Johnny Beerens liet daar het gegeven van de grens tussen land en wa ter op zich inwerken en hij kwam met een schildering van vijf broden en twee vissen, naar het bijbelverhaal over de won derbaarlijke spijziging. „Wie dat verhaal niet kent, begrijpt de bedoeling toch wel; die ont moeting van zee en land en het voedsel dat daardoor wordt ge leverd. Voor mensen die het bij belverhaal wél kennen, is er nog iets meer. De schildering op de 55 meter hoge watertoren van Oostburg staat Beerens zeer na. Hij is in het stadje geboren en keek van uit het ouderlijk huis uit op het bouwwerk, dat in 1950 onder leiding van de architect A.J. van Eek is neergezet. „Ik heb altijd iets met die toren willen doenIk zag die als een levensbron. Ik heb de schildering ook heel dicht naar me toegehaald. Het werk is niet gewoon gesigneerd In plaats daarvan heb ik in de onderste druppel een zelfpor tret geschilderd." Magische werking Het werk op de watertoren, waarin reflectie binnen reflectie is verwerkt en waarvan een ma gische werking uitgaat, is nu ei gendom van de Middelburger A.J.J. de Pagter, die in vastgoed doet. De Pagter zoekt een huur der die samen met hem een plan Advertentie door A. J. Snel Sinds zeven jaar is er een ge wichtige reden om Oostburg te bezoeken. Tot 1995 had het stadje eigenlijk niets wat een ander stadje ook niet heeft, maar daar werd in dat jaar ver andering in gebracht. Johnny Beerens uit Breskens nam de watertoren onder handen en maakte er een wonderschoon kunstwerk van. De eenvoudige, ronde vorm bleef intact maar de kunstschilder voegde een be toverend element toe: een scheur waaruit vijf druppels te voorschijn zijn gekomen die langs de wand vloeien. De wa tertoren van Oostburg weent. Voorbijgangers kunnen hun ei gen verhaal maken als ze de to ren zien; en dat doen ze ook. De scheur bovenin is bedrieglijk echt. Mensen lopen om de schil dering heen om te constateren dat er geen rafels uitsteken en dat de schade aan het bouw werk er slechts in schijn is. Er is geen sprake van een lekkage en er kunnen dus ook geen drup pels langs de wand lopen. Beerens heeft een volmaakte trompe-l'oeil gemaakt. Het oog ziet iets anders dan wat er is. En dan nog, ook voor wie een maal tot die slotsom is gekomen: er is meer dan het oog waar neemt. Lange traditie Johannes Willem Beerens (35) staat in een lange traditie. Zijn stijl is realistisch en hij put uit dezelfde bronnen als de oude meesters die hun onderwerpen vaak aan de bijbel ontleenden. Beerens: „Ik ben niet gelovig, maar ik maak wel gebruik van bijbelse motieven, die mij voor de voeten liggen. De hele Wes terse cultuur is daarvan door trokken; waarom zou ik ze niet gebruiken. Je mag mijn schilde ring op de watertoren zien als een aardige beeldgrap. Maar ik heb er meer in willen leggen. Ik heb de scheur bovenin de toren geschilderd naar het voorbeeld van klassiek werk waarop de wond te zien is die door een Ro meinse soldaat met een lans in de borst van Christus is ge maakt. Uit die wond kwamen bloed en water. Op die manier heb ik met mij n werk op de toren verwezen naar de oude, religi euze schilderkunst. Niet iedere toeschouwer hoeft doordrongen zijn van die diepere laag, maar Het lek in Oostburgs watertoren: bedriegelijk echt. die heb ik wél willen aanbren gen. Een lekkage levert een mooi beeld op; als het gaat om tranen dan voel je iets meer; en mensen die de religieuze lading onderkennen, zullen er nog meer door geraakt wordenDe beschouwer laten nadenken, foto Peter Nicolai daar doe je het voor. Ik ben altijd op zoek naar beelden die eeu wigheidswaarde vertegenwoor digen, die aan universele gevoe- wil ontwikkelen voor het ge bruik van de toren, bij voor beeld als restaurant. De watertoren is geen monu ment. Toenmalig staatssecreta ris R. van der Ploeg van onderwijs, cultuur en weten schappen, wees een verzoek om het die status te geven in augus tus 2000 in oneindige onwijs heid af. Daarmee wordt het bouwwerk de bescherming ont houden waarom het gemeente bestuur van Oostburg vroeg. Dat betekent niet dat de schil dering zomaar kan of zal ver dwijnen. De gemeente Oostburg en Delta NV, de vorige eigenaar, kwamen in 1995 overeen dat het werk van Beerens tenminste tien jaar intact gehouden zal worden. Die verplichting is overgegaan op de nieuwe eige naar. De Pagter: „Het is een heel mooi werk en het is zeker de be doeling het in stand te houden. Als het gerestaureerd moet wor den, zullen we de kunstenaar vragen dat te doen. Het is niet iets om slordig mee om te gaan, Daarmee is nog niet zo heel veel gezegd over de eeuwigheids waarde die Beerens zoekt. Maar er is een mooie intentie. En: in ieder geval tot 2005 is er één zin nige reden voor een bezoek aan het stadje Oostburg. VLISSINGEN - Ruim 1800 voorwerpen zijn er deze zomer uit de Oost-Indiëvaarder 't Vlie gent Hart gehaald. Van de voorwerpen spant een gouden horloge de kroon, aldus een woordvoerster van het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen. Donderdag verhui zen de spullen naar de water bakken van het museum waar ze vanaf vrijdag worden tentoon- Op 15 september loopt de ten toonstelling af. Dan worden de vondsten uit de bakken gehaald en geconserveerd. Al vanaf 1979 wordt er op de restanten van de Oost-Indië- vaarder gedoken. Het schip wil de in 1735 vanuit Rammekens naar Azië varen liep maar liep 16 mijl uit de kust al op een zandbank en verging. Ze is een feministe van het eerste uur, die Middelburgse. Ze houdt er wel een levensge zel op na, maar die hoeft niet in haar levensonderhoud te voorzien. Dat heeft ze altijd zelf gedaan. En altijd heeft ze zich krachtig en met grote fierheid geweerd tegen iede re vorm van seksisme. Maar de jaren zijn ook aan haar niet voorbijgegaan. De tijd heeft haar milder ge maakt en haar principes zijn gladder en glanzender ge worden. Dat bleek dezer da gen toen in huiselijke kring gesproken werd over plat vloers gedrag van mannen. „Dat bouwvakkers vanaf de steiger naar me floten, dat is al even geleden,meldde ze. In haar stem. was meer wee moed dan woede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31