Plan Yerseke-West stuit op verzet PZC Burger praat mee over Veerse Meer PZC Hof wil kroongetuigen nader verhoren over overval Goese winkel Gemeente overlegt met buurt over jeugdsoos in Rilland 13 Bewonersvereniging voelt niets voor bouw multifunctioneel centrum Radio Actief FM weer in de lucht Mozart verkast wellicht toch naar brede school Yerseke Gemeentelijk magazine Peelander Zakkenroller berooft vrouw Lading hout verschuift Mes in beslag genomen Nieuwe vuilniswagens in Vlissingen Tasjesdief in Zierikzee agenda RAYMOND VAN HET GR0ENEW0UD Zflf 2002 donderdag 22 augustus 2002 door Rob Paardekam YERSEKE - De vereniging Be wonersbelangen Yerseke West ziet het liefst dat het multifunc tionele centrum aan de Hoge- weg in Yerseke er helemaal niet komt. Daar kan volgens de ge meente echter geen sprake van zijn. Wel wil het college, waar mogelijk, rekening houden met de bezwaren van de omwonen den. Aan de westkant van Yerseke wil de gemeente een brede school neerzetten. Die naam dekt de lading niet meer, nu veel meer verenigingen en instanties plannen hebben om naar de Ho- geweg te verhuizen. Daarom spreekt men sinds enige tijd over het multifunctionele cen trum. Het gaat om de basisscho len Prinses Beatrix en Het Kom pas, Zorgcentrum Vredelust, Sportschool Myoides, de peu terspeelzaal, de kinderopvang, technica 1 O/Inspin, een sporthal en een kantoor voor de politie. Sceptisch De direct omwonenden staan al sinds het begin - toen er alleen nog sprake was van de twee scholen - sceptisch tegenover het plan. Dat hebben ze destijds kenbaar gemaakt in een brief aan de gemeente. Een actie in KOUDEKERKE - Een dag na de fatale blikseminslag is het radiozender Actief FM uit Kou- dekerke al weer gelukt om uit te zenden. Met behulp van een noodzender werden de uitzendingen van de omroep gisteren hervat. Voor alsnog gaan alle programma's gewoon door. De beschadigde zender van Actief FM is voor re paratie teruggestuurd naar de leverancier. Dinsdagochtend rond kwart over zes sloeg de bliksem in de zendmast van het radiostation in Koudekerke. YERSEKE - Muziekvereniging Mozart verhuist wellicht toch naar de toekomstige brede school aan de westkant van Yerseke. Enkele maanden geleden bood de gemeente De Hummelsoos aan de Kerkhoekstraat nog als onderkomen aan. Volgens ambtenaar M. Noord- hoek is die plek nog steeds in beeld, maar is gebleken dat het behoorlijk prijzig wordt om het gebouwtje van goede geluids isolatie te voorzien. Daarom is een haalbaarheidsonderzoek naar beide mogelijkheden uit gevoerd. De resultaten zijn nog maar pas bekend en moeten nog met de diverse partijen worden bespro ken. Als dat is gebeurd, wordt be paald of Mozart naar het ge bouwtje aan de Kerkhoekstraat mag verhuizen of toch naar de brede school moet. „Het kosten plaatje zal bij die beslissing de belangrijkste rol spelen", aldus Noordhoek. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het dorp leverde vele honderden handtekeningen op tegen het verplaatsen van de scholen naar de rand van het dorp. Nu er nog veel meer zaken richting Yerse ke West dreigen te verhuizen, is de maat voor de bewoners vol. ,Dit plan kan gewoon niet door gaan", zegt voorzitter P. de Wolf van de onlangs opgerichte ver eniging Bewonersbelangen Yerseke West (BYW). „Zoveel functies op zo'n klein stukje grond." Het niet doorgaan van het plan blijft de eerste insteek van de bewonersvereniging. Volgens M. Noordhoek, die bij de ge meente over het project Yerseke West gaat, is dat echter niet de discussie die men met de omwo nenden wil voeren. „Het plan komt er", legt ze uit. „Wij willen dat de bewoners nu constructief meedenken over de invulling." Dat willen de omwonenden vol gens De Wolf best. „Als het plan dan toch doorgaat, willen we dat de gemeente sterk rekening houden met onze bezwaren." Volgens hem vrezen de bewo ners vooral geluids- en ver keersoverlast, maar is ook Vredelust een punt van zorg Omwonenden vrezen hun uit zicht te verliezen door een hoog zorgcentrum. Afgelopen dinsdag woonden de direct omwonenden een infor matieavond van de gemeente bij. „Zogenaamd om ons nader te informeren", aldus De Wolf, die van mening blijft dat de ge meente daar veel te laat mee komt. „Ze hadden ons al veel eerder moeten vragen hoe we over de plannen denken." Vol gens Noordhoek zou dat veel te vroeg zijn geweest, omdat de ge meente simpelweg nog niets te presenteren had. Ook het feit dat de bijeenkomst van dinsdag besloten was, zint de bewoners vereniging niet. „Hier is hele maal niets besloten aan. Dit is een publieke aangelegenheid die het hele dorp aangaat." Volgens Noordhoek komt er in oktober of november, als het beeldkwaliteitsplan klaar is, een bijeenkomst waar iedereen welkom is. „Die avond zal een kennisgevend karakter heb ben", legt ze uit. Bezwaren zijn pas aan de orde als er een be stemmingsplan is. Alhoewel De Wolf niet echt een positief gevoel aan de bijeen komst van dinsdag heeft over gehouden, is hij blij dat de bewoners aan de gemeente dui delijk hebben kunnen maken dat het ze menens is. „We heb ben onze tanden laten zien." - I i* - - - "n Gebruikers van het Veerse Meer kunnen hun mening geven over de toekomst van het recreatiegebied. luchtfoto Aerolin Photo door Jacques Cats VEERE - Burgers kunnen binnenkort via internet hun zegje doen over de toe komst van het Veerse Meer. Het water sportgebied, in deze weken van vakan tie een gewilde bestemming, is het onderwerp van een debat waarin aller lei organisaties en instanties al hun me ning hebben gegeven. Het initiatief daartoe is afkomstig van het Thoolse VVD-statenlid H. Polder man-Martin. Zij denkt dat de zakelijke dingen wel voldoende aan bod zijn ge komen, maar de gevoelsmatige niet. We hebben in het Zeelanddebat gezien dat je van alles kunt organiseren en uit denken en doen. Maar je moet er ook re kening mee houden hoe die reacties val len. Het wordt wel eens vergeten aan gewone mensen te vragen wat ze ervan vinden." Polderman wil zo ook de mening peilen van iedereen die zich nog niet heeft kunnen uitspreken. „Dat is toch nog een behoorlijk groepje", schat ze in. „De plannen zetten een heel gebied op z'n kop. Ik wil voorkomen dat mensen achteraf zeggen: ze doen maar wat." Er liggen diverse heikele kwesties. Zo is daar de discussie over een vast peil voor het watersportgebied. In de huidige si tuatie gaat het waterpeil buiten het zo merseizoen zeventig centimeter om laag. De watersport moet het dan met een beduidend minder bevaarbare op pervlakte doen. Om de pleziervloot ook buiten het sei zoen de ruimte te geven, wordt gepleit voor een vast peil. De landbouwsector heeft daar bedenkingen tegen en vreest voor afwateringsproblemen In het ka der van het herstructureringsproject wordt daar momenteel opnieuw onder zoek naar gedaan. Een ander belang dat meespeelt, is de wens om Middelburg aan het Veerse Meer te krijgen. Stedenbouwkundige Riek Bakker kwam er voor het eerst mee op de proppen. „Ik vind dat op zich helemaal niet zo'n slecht plan", zegt ge deputeerde G. van Zwieten, die daarbij aantekent dat het inmiddels niet meer het plan is van Riek Bakker. Architect J van der Meer is erbij gehaald. Hij ont wierp in Groningen de 'blauwe stad'. Deze architect heeft een plan gemaakt waarbij zo'n tachtig procent van het hele gebied tussen het verpozingster rein van De Piet aan het Veerse Meer en Middelburg natuur wordt. Voor een deel droog, voor een deel moerasachtig en een stuk helemaal bestaand uit wa ter, want de hoogteverschillen zijn nog al groot. Er is volgens Van Zwieten uitgerekend dat het plan met de bouw van een rela tief gering aantal woningen betaald kan worden. „Voorwaarde is dan wel dat er een vast peil is op het Veerse Meer. Want als je in zo'n gebied, waar ook mensen wonen en kanoroutes doorheen gaan lopen, het peil zeventig centime ter naar beneden doet, heb je de hele winter stank en viezigheid voor je deur." Middelburg aan het Veerse Meer; het kan een interessant discussiepunt wor den op de website. Misschien ver woordde GroenLinks Statenlid M. Wiersma wel de gevoelens van menig burger toen hij vraagtekens zette bij het voornemen om een heel gebied op de schop te nemen: „Er ligt een stil, rustig stuk Walcheren. Daar hoeft van ons niet zoveel mee te gebeuren." Nóg een kwestie: de bovenste strook water van zeventig centimeter geeft langs de oevers van het meer een be paalde flora en fauna die van belang is voor de waterkwaliteit en voor de na tuurlijkheid van het water. Wanneer het peil in de winter wordt verlaagd, sterft de oevervegetatie in de winter af en moet die zich de volgende zomer weer opnieuw opbouwen. Er is, ver wijst Van Zwieten naar uitspraken van deskundigen, aan diversiteit van flora en fauna wel wat te winnen door een vast peil te maken. „Als je alles op een rijtje zet is er, bij oplossing van het landbouwprobleem, alles voor om een vast peil te krijgen." Het liefst heeft Van Zwieten naast het doorlaatmiddel in de Zandkreekdam ook nog een doorlaatmiddel aan de westelijke zijde van het Veerse Meer. Dat kan bijvoorbeeld in de vorm van een pijp onder de Veerse Dam door of een kanaal dat via de kop van Noord- Beveland naar de Oosterschelde voert. De gedeputeerde geeft de voorkeur aan het laatste, „omdat je dan op de oevers nog een heleboel leuke dingen kunt ma ken." Eb en vloed Aldus ontstaat een volledige doorstro ming in het Veerse Meer waardoor de waterkwaliteit optimaal wordt verbe terd en er een lichte vorm van eb en vloed ontstaat, tien centimeter plus en tien centimeter min NAP. Van Zwieten hoopt in september, oktober de laatste uitslagen van de diverse onderzoeken in huis te hebben. „Over alle plannen bij elkaar zijn we het als recreatie, na tuur, landbouw en watersport voor tachtig procent met elkaar eens", schetst de gedeputeerde de stand van zaken. „Die laatste twintig procent draait om een vast peil, het doorlaat middel, De Schenge zoet of zout.In de cember is het moment aangebroken dat er knopen kunnen worden doorgehakt. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland heeft een naam gevonden voor haar nieuwe magazine: De Peelander. Het is een idee van gemeentearchivaris Gerard de Fouw. Hij was een van de bewoners die gehoor gaven aan de oproep van de gemeente om suggesties in te dienen. De Peelander zal van af november vier keer per jaar verschijnen. GOES - Een 54-jarige vrouw uit Goes is gistermiddag in de Lange Kerkstraat in haar woonplaats beroofd van haar por temonnee. In een onbewaakt ogenblik is de portemonnee van de vrouw uit de tas gehaald. De inhoud bestond uit persoonlijke papie ren en meer dan honderd euro. MIDDELBURG - De ladiung hout van een vrachtwagen is gistermiddag rond vier uur op de zuidbaan van de A58 ter hoogte van de oprit Middelburg gaan schuiven, waardoor verder rijden onverantwoord was. De oplegger van de vracht wagen was geladen met bundels hardhouten palen. Doordat de lading begin te schuiven, knapten enkele ijzeren banden en een spanband, en en staken enkele bundels bijna een meter buiten de zijkant van de oplegger. Slechts een gebogen stang, het zeildoek en de overgebleven spanband, voorkwamen dat de tonnen wegende bundels door de zeildoekenwand van de oplegger waren geschoten. Het ge heel stond zo onder spanning dat de bovenliggers van de op legger krom werden getrokken. Een kraan heeft de lading terug op de oplegger gedrukt, waar na zij met extra banden werd vastgemaakt. Onder politiebe geleiding is de chauffeur daarna naar Vlissmgen-Oost verder gereden. RENESSE - Een 19-jarige Duitser is dinsdagavond op deHo- gezoom in Renesse betrapt op het dragen van een vlindermes. Het mes werd in beslag genomen en de man kreeg een boete van 70 euro. VLISSINGEN - Twee nieuwe huisvuilwagens rijden sinds gisteren rond in de gemeente Vlissingen. De voertuigen wor den ingezet voor het ophalen van grof huisvuil, huisvuilzak- ken en alle containers. De nieuwe auto's kosten 400.000 euro. De huisvuilwagens vervangen twee verouderde wagens van de sector afvalver wijdering. Het materieel wordt ingezet om het huisvuil van de inwoners van Vlissingen, Ritthem en Oost-Souburg op te halen. De ge meente Vlissingen treedt niet toe tot de Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD), maar haalt zelf het huisvuil op. ZIERIKZEE - Van een 38-jarige vrouw uit Schouwen-Duive- land is gisterenochtend in Zierikzee de portemonnee wegge nomen uit haar schoudertas. De portemonnee, met daarin een tiental euro's en diverse pas jes, is tijdens het winkelen in het centrum van Zierikzee gesto len. door Rolf Bosboom RILLAND - De gemeente Rei- merswaal gaat samen met om wonenden bekijken of er goede afspraken te maken zijn over een jeugdsoos in Rilland. Deze wil het gemeentebestuur vesti gen in het voormalige mortuari um aan de Cremvlietstraat. Het is de bedoeling van de ge meente het gebouwtje te kopen en vervolgens te verhuren aan de stichting Rilland Jeugd Ver maak. Die wil het pand op vaste tijden gebruiken als soos voor jongeren tussen de twaalf en zestien jaar. Vrijwilligers zor gen ei-voor dat er altijd begelei ding aanwezig is. De gemeenteraad van Reimers- waal twijfelt aan het plan, ge zien de commotie die de vesti ging van ontmoetingsplaatsen voor jongeren doorgaans met zich meebrengt. Op aandringen van de politiek werd daarom gisteren een infor matieavond voor de omgeving gehouden. Tijdens de bijeenkomst liepen twee kwesties voortdurend door elkaar: de plannen voor de jeugdsoos én de overlast die de wat oudere jeugd regelmatig in de omgeving van Huize de Vliedberg veroorzaakt. Burge meester A. Verb ree erkende dat laatste probleem en vond dat er snel iets aan gedaan moet wor den. „Maar het zou heel jammer zijn als we de jeugd van twaalf- tot zestien jaar daarvan de dupe laten worden." Volgens Verbree is het de moeite waard om in elk geval te probe ren iets voor die groep op te zet ten. Daarover moeten dan wel goede afspraken worden ge maakt, vond hij. „Als het in de praktijk niet blijkt te gaan, is het ook einde verhaal. Maar dan hebben we wel een kans gege ven." Klacht Vanuit het publiek kwam de klacht dat de buurt tot gisteren niet over de plannen was geïn formeerd. De meeste bewoners zouden pas nu goed over de ideeën zijn ingelicht. Om geza menlijk in een 'constructief ge sprek' een weloverwogen stand punt te bepalen, is meer tijd nodig. Verbree antwoordde dat hij die ruimte wel wil bieden. Daarom komt er op korte termijn een na der gesprek tussen de gemeente en afvaardigingen van De Vliedberg, woonzorgcomplex Oostkilhoek en de overige om wonenden, De bedoeling is, wat hem betreft, om 'spelregels' voor de jeugdsoos op te stellen. Hij zei er veel voor te voelen om ver volgens elke drie maanden de gang van zaken te bespreken en na maximaal een jaar te beslis sen of de soos definitief kan blij - ven. De aankoop van het vroegere mortuarium staat op de agenda van de raadsvergadering van volgende week dinsdag. Nu er eerst een gesprek moet komen, wordt dat punt doorgeschoven naar volgende maand. Na afloop ging Verbree in ge sprek met de wat oudere jonge ren, die massaal aanwezig wa ren, om te bezien of de overlast die dorpsbewoners van hen er varen kan worden voorkomen. Een lastige opgave, zo bleek al tijdens de bijeenkomst, waarop een van de jongeren zijn handen in onschuld waste. „We verma ken onszelf alleen maar. Als an dere mensen daar last van heb ben, dan kunnen wij daar ook niets aan doen." door Katja Loqtenberg DEN HAAG - Het onderzoek naar de overval op kledingzaak La Paz in Goes wordt heropend. Het Haagse gerechtshof oor deelde gisteren tijdens het hoger beroep van de 40-jarige ver dachte uit Goes dat twee kroon getuigen nog eens moeten wor den gehoord. Deze getuigen zouden onbetrouwbaar zijn. De kledingwinkel aan het Schuttershof werd op 16 maart 2000 overvallen door een lange, slanke man. Hij droeg een blau we muts, een lange jas en had een wollen sjaal om. De overval ler bedreigde de verkoopster met een keukenmes. 'Kassa, geld', riep hij. Na een bericht op de kabelkrant over de brute diefstal meldde een tipgever zich. Hij wist te melden dat de Goesenaar had verteld dat hij van plan was iets dergelijks te doen. Agenten doorzochten het huis van de verdachte en vonden een keukenmes, een blauwe muts en een lange jas. De ver koopster schrok toen ze de kle ding kreeg te zien. Ze zei de jas en de muts te herkennen. De politie vond nog een getuige die een belastende verklaring over de verdachte aflegde. Een vrouw verklaarde dat de man bij haar thuis was geweest en de muts en het keukenmes had la ten zien. 'Ik ben wat van plan', zou hij tegen haar hebben ge zegd. Ook een goede vriend van de man uit Goes had de politie na lang aandringen nog iets te vertellen. De vrienden lazen in de krant over de overval en merkten op dat de bechrijving van de overvaller wel erg op die van de verdachte leek „Je hebt het toch niet gedaan", zou de vriend toen hebben gevraagd. Schertsend had de verdachte toen gezegd dat hij de dader was geweest. Verslaafden Ondanks al deze belastende verklaringen was hof aanklager J. Wittop Koning niet overtuigd van de schuld van de verdachte. De heroïneverslaafde was al tal loze malen eerder met justitie in aanraking geweest voor dief stallen. De man had echter al tijd direct bekend Bovendien had hij nooit eerder geweld ge bruikt. De raadsman van de man C. de Wit voegde hieraan toe dat de eerste twee, eveneens verslaafde getuigen erg onbe trouwbaar waren. Ze zouden vaste tipgevers van de politie zijn en alles verklaren wat agen ten willen horen. Zowel de hofaanklager als de advocaat achtten het verstandig om de zaak aan te houden om deze ge tuigen op zitting te laten ver schijnen. De junk uit Goes moest zich gis teren ook verantwoorden voor joyriding. Hij was op 14 maart vorig jaar 'voor de lol' een stukje in een Saab van iemand anders gaan rijden. Na vijf minuten rij den veroorzaakte hij een onge luk op de Oranje weg en werd hij aangehouden. De kroongetuigen moeten op 27 november voor het hof verschij- STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming: 13.00-16.30 uur. Bezichtiging monu menten; COC-Café, 20,30 uur: Open avond; GOES - Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uur: Line Dance door Country Club The Sounthern Riders; Wijkgebouw Jan Lig thart, 19.00 uur: Technika 10 voor meis jes van 10 t/m 12 jaar; Grote Kerk, 19.30-20.30 uur: Beiaardconcert door Geert D'Hollander en Liesbeth Janssens; HEINKENSZAND Informatiecentrum naast de Kamerse Kooi, 13.30 uur: Huif kartocht. Aanmelden VVV Goes 0900-1681666, KAPELLE - Zwembad, 12.00-13.00 uur Bewegen voorcarapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur Biljartcompetitie senio ren; SINT-MAARTENSDIJK - Haven, 18.30 uur: Vertrek fietsvierdaagse; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart Oosterschelde; Advertentie festivalhart Abdij Middelburg zijn Straffe Mannen za7sept/22u15/€10,= zeeland nazomer festival 27 aug t/m.8 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29