Vlaanderen boven Kruispunt ZEELAND 21 donderdag 22 augustus 2002 Wordt Raymond van het Groenewouds klassieker 'Vlaanderen boven' dit jaar dé hymne van het Zeeland Nazomer Festival? Waarschijnlijk niet, want de Belgische bard is zijn alternatieve volkslied sinds de recente herdenking van de Gulden Sporenslag zo beu, dat hij het tijdens zijn optreden op Abdijpop De fotografen/filmers vader Paul (1943) en zoon Men- JfMk no de Nooijer (1967) raakten enkele jaren geleden t-"' 4 betrokken bij zomerfestivals in Nederland en België. Nu zijn de in Middelburg woonachtige kunstenaars in en k/' buiten Europa geliefde gasten met hun installaties. Op de i H Gentse Feesten ging vorige maand een voorstelling met 1 twee danseressen en twaalf projecties in première. Ze i?'fÈÊi&ÉÊÈÊi' staan (of stonden) dit jaar in Heerlen, Hasselt en Den Bosch. Ook Spanje staat op het programma. Voor het Zeeland Nazomer Festival maakten ze Kruis- land Nazomer Festival op de foto-video-installatie in punt, een installatie met films-en foto's. Op het Abdijplein Middelburg te zien zijn. in Middelburg staan metershoge projectieschermen op- Op een steenworp afstand van het Abdijplein, bij de gesteld, waarop het werk wordt vertoond. In de echte De Stichting Kunstuitleen Zeeland op de Balans, is geduren- Nooijer-traditie: geënsceneerde foto's en films, waarbij de het festival de installatie 100 Jaar Schoonheid van je als toeschouwer wel in gesprek moet gaan met de fil- Paul en Menno de Nooijer te zien (werkdagen 9-17 uur, mer. vrijdag ook 19-21.30 uur, zondag 13-17 uur, zaterdag ge- Op deze pagina staan beelden, zoals die tijdens het Zee- sloten). hoogstwaarschijnlijk niet zal spelen. Terwijl dat zo toepasselijk zou zijn. Want als iets opvalt aan de ko mende editie van het Zeeland Nazomer Festival dan is dat de Vlaamse inbreng. In het tweede jaar dat Vlaming Alex Mallems artistiek leider is, heeft hij zijn contacten met onze zuiderburen optimaal benut. Bart Plouvier, vorig jaar nog organi sator van het meerdaagse programma Van de zee, is opnieuw van de partij. Hij is auteur van De Biecht spiegel, een van de vier locatieprojecten. Bovendien heeft hij een rol gespeeld bij de totstandkoming van Ferre - Yellow me, yellow you, het muziekprogramma waarmee Wigbert van Lierde de Antwerpse bluesle gende Ferre Grignard komt herdenken. Ook aan een andere Belg wordt een hommage gebracht: chanson nier Jacques Brei. Bekend van vorig jaar is ook trom pettist Theo Mertens. Leidde hij toen het ensemble bij Ship of Troy, ditmaal vertoont hij zijn muzikale kun sten in de spetterende mamboband El Tattoo del Ti- gre. Het opvallende locatieproject Zwarte vogelsin de bo men, dat wordt gespeeld op de boerderij van Konink lijke Maatschap De Wilhelminapolder, is eveneens van Belgische makelij, hoewel de in België woonach tige Nederlander Dick van der Harst tekent voor de muziek. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Mu ziektheater Transparant, Flip Kowlier, de Duiveltjes- kermis, de voorraad verrassende Vlamingen is onuit puttelijk. Het festival wordt zelfs geopend door de Vlaamse minister van cultuur, Paul Van Grembergen. Toch doet het Zeeland Nazomer Festival het eerste woord van zijn naam ook eer aan. Locatieproject Coupure gaat over de watersnoodramp - kan het Zeeuwser? - er wordt een opera opgevoerd in de buis van de Westerscheldetunnel, Zeeuwse orgels komen tot klinken, Zeeuwse popmuzikanten veroveren het Abdijplein en de Middelburgse kunstenaars Paul en Menno de Nooijer betoveren ditzelfde plein met een foto- en video-installatie. En de hymne, die is inder daad niet van Raymond van het Groenewoud. De jon ge Middelburgse componist Christian Blaha heeft de opdracht gekregen een festivalhymne te schrijven voor het carillon van de Lange Jan. Daarmee vangt dinsdag het Zeeland Nazomer Festival 2002 aan. fotografie Paul en Menno de Nooijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21