EEÜIE COURANT Oppositie kraakt begrotingsplan SKI SALE €onnoo Zeeland meldt prijsafspraken van aannemers bij de NMa Ratten oorzaak brand Waterland Perry's actiepakker 19° mm Lastenverlichting stelt volgens PvdA, GroenLinks, SP en D66 bar weinig voor Onrust in Oosterhout over pedofiel Israël rolt netwerk van militante Palestijnen op Dubbelportret voor snelle beslissers! Atomic Beta carve 9.18 Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk AutoTrack.nl HR-Dubbelglas Onderzoek naar gifwagon Verdachte Soham in inrichting Brandweer tunnel niet optimaal Teleurstellende generale Oranje JT Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- A r NW 5 Wolkenvelden Veel bewolking en af en toe regen. Vanmiddag ook een opklaring. Matige noordwestenwind bij 19 graden. 245e jaargang no. 198 donderdag 22 augustus 2002 los nummer 1,00 nternet: www.pzc. door Fons Kockelmans DEN HAAG - De opposi tiefracties PvdA, Groen Links, SP en D66 hebben geen goed woord over voor de begrotingsvoornemens van het kabinet. Ze vinden dat er te veel wordt bezui nigd en dat de aangekon digde lastenverlichting weinig voorstelt. „Knip- en plakwerk zonder vi sie, waardoor de economie wordt afgeknepen", vatte PvdA-Kamerlid Crone zijn kri tiek samen. Het voltallige kabi net ging gisteren akkoord met een bezuinigingspakket van 1,8 miljard euro voor 2003. De maatregelen waren de afgelo pen dagen al voorbereid door de OOSTERHOUT - Politie en ge meentebestuur van Oosterhout hebben gisteren een informatie avond belegd nadat onrust was ontstaan na aanhouding, zon dag, van een 35-jarige man. Hij zou ontucht hebben ge pleegd met minderjarige meis jes. Ruim zestig omwonenden kwamen op de bijeenkomst af. Eind juli al maakten ouders bij de politie melding van mogelij ke ontucht. Inmiddels zijn er drie aangiften gedaan. ANP ministers die zich bezighouden met het sociaal-economisch be leid. De bezuinigingen moeten ertoe leiden dat het financieringste kort binnen de perken blijft en er bovendien geld overblijft voor een lastenverlichting van 500 miljoen euro. Met dat be drag hoopt minister De Geus van Sociale Zaken werkgevers en werknemers over te halen tot loonmatiging. Crone verwijt het kabinet dat het allerlei fiscale regelingen afschaft die de werk gelegenheid stimuleren. Zo ver dwijnt een korting voor herin treders in de arbeidsmarkt en wordt ook een scholingsaftrek geschrapt. De lastenverlichting van. 500 miljoen is volgens Cro ne veel te laag om veel effect te solferen. „Een extraatje van een paar tientjes per huishouden jaagt de economie echt niet aan." Kamerlid Vendrik van Groen Links vindt dat het kabinet 'de economische malaise versterkt' door fors te bezuinigen in een periode dat de conjunctuur te genzit. Volgens hem zou Neder land het financieringstekort zonder bezwaar wat kunnen la ten oplopen. „Vergeleken met andere EU-lidstaten heeft Ne derland geen hoog tekort." De aangekondigde lastenverlich ting is ook volgens Vendrik te weinig om effect te sorteren. SP-kamerlid Kant stelt dat er volgend jaar in werkelijkheid zelfs sprake is van een lasten verzwaring, als rekening wordt gehouden met de maatregelen die al in het regeerakkoord zijn afgesproken. „Van de plannen van het kabinet zal geen enkele stimulerende werking uitgaan Volgens D66-Kamerlid Giskes bezuinigt het kabinet lukraak, zonder dat er een duidelijke vi sie achter zit. Per saldo is vol gens haar geen sprake van las tenverlichting maar van lasten verzwaring. Giskes meent dat het kabinet er beter aan zou doen te investeren in kennis, op leiding en infrastructuur. De re geringspartijen CDA, LPF en WD stemmen wel in met de ka binetsvoornemens. Het verla gen van het financieringstekort naar 0,4 procent noemt WD'er Van Beek 'een belangrijke eerste stap'. Ook is hij tevreden met de lastenverlichting. Volgens inge wijden wordt in 2006 geen be grotingsoverschotvan 1 procent bereikt, zoals afgesproken in het regeerakkoord, maar slechts van 0,6 procent. ANP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël heeft een eenheid van de radicale Pales tijnse beweging Harnas opge rold. De leden zouden betrok ken zijn geweest bij onder meer de bloedige aanslag vorige maand op de Hebreeuwse Uni versiteit in Jeruzalem. Dat heb ben Israëlische veiligheidsdien sten gisteren gezegd. Zeker vijftien Palestijnen zijn de afgelopen weken gearres teerd. Ze worden verantwoor delijk gehouden voor verschil lende aanslagen van de afgelo pen maanden, die aan 35 men sen het leven kostten. Bij de aanslag op de kantine van de universiteit vielen negen do den, onder wie vijf Amerikanen. Vijf leden van de eenheid zijn volgens de Israëlische radio en televisie zaterdagavond opge pakt, toen zij in het centrum van Israël een nieuwe aanslag wil den plegenVier van hen hadden Israëlische identiteitspapieren bij zich, waardoor zij vrij kon den reizen en veel van de rech ten genoten die aan Israëlische staatsburgers toekomen. Onder de opgepakte mannen is de 29-jarige Mohammed Odeh uit Oost-Jeruzalem. Hij werkte als schilder op de Hebreeuwse Universiteit. Hij zou de bom hebben achtergelaten in het ca fetaria van de campus en met een mobiele telefoon tot ont ploffing hebben gebracht.De Hamas-eenheid zou ook in mei hebben geprobeerd de op slagplaats van brandstof Pi Glilot nabij Tel Aviv op te blazen. AFP/RTR Prinses Maxima en kroonprins Willem-Alexander poseren bij een dubbelportret geschilderd door de kinderen van basisschool San Hose in Santa Cruz op Aruba. foto Ed Oudenaarden/ANP door Bernice Breure ORANJESTAD - Prins Wil lem-Alexander en prinses Maxima hebben hun kennis- makingstoer op de Antillen en Aruba als 'een zware reis' er varen, met name door hun zor gen om prins Claus. „Het feit dat mijn vader in het ziekenhuis verblijft, is voor ons beiden een extra verzwa rende factor geweest", zei de prins gisteren op Aruba waar de reis werd afgesloten. Het prinselijk paar bezocht de af gelopen tien dagen alle Antil liaanse eilanden en Aruba. Eigenlijk zou de prins zijn echtgenote al in mei voorstel len aan de eilanden in de Cari bische zee, maar toen werd het programma al op de eerste dag afgebroken wegens de moord op Pim Fortuyn. Door de 'zorgelijke' toestand van prins Claus, die nog steeds op de afdeling intensieve zorg verblijft, leek de herkansing ook onzeker. „Gelukkig was de situatie zodanig, dat we wel konden vertrekken", zei Wil lem-Alexander in een gesprek met de pers op de marinierska zerne. De berichten uit Neder land zijn goed, volgens de prins die de afgelopen dagen 'vaker dan normaal' naar huis belde. „Het gaat een heel klein beetje beter." M&xima stelde de afgelopen dagen opvallend vaak vragen over de immigra tie op de eilanden en integratie in het bij zonder. Officieel heeft ze nog geen beslissing geno men over haar toekomstige ta ken. Maar 'misschien' kan de multiculturele samenleving haar toekomstige werkterrein worden. Mdxima wees erop dat ze als beschermvrouwe van het Oranjefonds ook al be trokken is bij de integratie van de verschillende culturen in het land. GPD Advertentie incl. Atomic Device bindingen MOW vanfTitw voor KORTING IIf op diverse ski's tijdens de ook vele skibroeken van 70.00 voor 39.00 door Emile Calon MIDDELBURG - De provincie heeft het sterke vermoeden dat in twee gevallen aan nemers prijsafspraken hebben gemaakt rondom openbare aanbestedingen in Zee land. In beide gevallen hebben Gedeputeer de Staten de Nederlandse Mededingingsau toriteiten (NMa) gewaarschuwd. Die heeft de beide zaken nog in onderzoek. GS hebben de afgelopen tijd ook een aantal bouwprojecten niet laten uitvoeren, omdat de laagste inschrijf sommen meer dan 10 procent boven de ramingen lagen. Binnen de provincie is afgesproken dat bij zo'n groot en onverklaarbaar verschil er niet ge gund wordt en het werk blijft liggen tot een later moment. Gedeputeerde J. Hennekeij benadrukt dat in de eerste gevallen er slechts een vermoe den van fraude is. Ook benadrukt hij dat het in beide gevallen om relatief kleine klussen ging. „Geen miljoenenprojecten." Omdat de provincie de manschappen noch de deskun digheid heeft om fraudezaken op te sporen, zijn de dossiers doorgestuurd naar de NMa omdat die instantie wel die mogelijkheden heeft. Een van de twee werken is nog steeds niet uitgevoerd. Het andere wel, omdat het deel uitmaakte van een grotere klus. De gedeputeerde wenst niet nader in te gaan op de mogelijke fraudegevallen noch op de werken die niet zijn uitgevoerd, omdat de inschrijfsommen ver boven de ramingen la gen. „We hebben geen bewijzen." Om die re den noemt hij ook geen namen van betrok ken aannemers. Laag inschrijven Hennekeij stelt dat er van tevoren vaak niets te zeggen is over hoe een aanbesteding uitpakt. Als een aannemer om werk verle gen zit, zal hij laag inschrijven. Heeft hij Advertentie Advertentie www.perrysport.nl Vy De autosite voor heel Nederland Glashandel J \V MELIESTE I Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES, Tel. (0113) 227854J Er komt een onafhankelijk onderzoek naar de werking van het rampenplan van de gemeente Amersfoort. Het optreden van de autoriteiten tijdens het incident met de lekkende trein wagon liet op veel punten te wensen over. De ge meente wil haar inwoners deze week in een brief uit leggen wat er precies gebeurd is. Terwijl de Britten nog steeds bloemen neerleggen bij de kerk van Soham voor de ver moorde meisjes Holly Wells en Jessica Chapman, is het onzeker of Ian Huntley, die van de moorden wordt ver dacht, nog voor de rechter komt. Volgens psychiaters is hij daartoe niet in staat. Huntley zou geestelijk zijn ingestort. Hij zit in een psychiatrische inrichting. w De brandweer komt de eerste twee jaar na de opening van de Westerscheldetunnel nog beroepskrachten tekort. Daardoor kan erbij ernstige ongelukken niet optimaal worden opgetre den. Wel denken de burgemeesters van Terneuzen en Borsele dat de brandweerzorg rond de tunnel aan vaardbaar zal zijn. Nederland heeft de voorbe reiding op de EK-kwalifica- tie gisteravond afgesloten met een teleurstellende wed strijd tegen Noorwegen. Ne derland won wel (0-1), maar de oefenwedstrijd in Oslo leerde dat Oranje Wit-Rus- land, op zaterdag 7 septem ber de eerste tegenstander in de plaatsingsreeks, niet mag onder- schatten. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7 en 9; radio en televisie: 10; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; nazomerfestival: 21, 22, 23, 24. 25 en 26. ■HB door Marcel Modde NEELTJE JANS - Ratten heb ben de miljoenenbrand veroor zaakt die maandagavond het Deltapaviljoen van Waterland Neeltje Jans in de as legde. De dieren hebben onder de vloer van het restaurantgedeelte stroomkabels kapotgevreten, zo heeft het technisch onderzoek van de politie uitgewezen. De zogeheten lekstroom uit de aangevreten leidingen heeft het isolatiemateriaal rond de ka bels doen smeulen. Daardoor is onder de keukenvloer een brandbare damp ontstaan. Die damp is maandagavond spon taan tot ontbranding gekomen. Directeur A. van de Hoef was bekend met de overlast van rat ten in het entreegebouw. Een medewerker van Waterland was speciaal belast met het bestrij den van de dieren. Het aanvre ten van de kabels was mogelijk, doordat het restaurantgedeelte van het paviljoen een open fun dering had. De andere gebou wen in het attractiepark hebben geen kruipruimte waar bekabe ling doorheen is getrokken. De directeur slaakte gisteren een zucht van verlichting bij het bekend worden van de oorzaak van de brand. „Je denkt in eer ste instantie toch aan een fout of vandalisme. Hier kan ik mee le ven." Het schadebedrag wordt voorlopig geschat op zo'n 2,7 miljoen euro. Over publieke belangstelling heeft Neeltje Jans niet te klagen Zeelands grootste attractiepark trok gisteren zo'n tweeduizend bezoekers. „Dat is het aantal dat wij onder normale omstan digheden ook op dit soort dagen trekken. De mensen zijn zeer be gripvol voor de overlast die zij ervaren door de brand." pagina 4: Neeltje Jans maakt schoon schip (Advertentie) veel om handen, dan is dat direct te merken in zijn prijs. Begin jaren negentig, toen er volop werkloosheid was, rekenden aanne mers nauwelijks tot geen algemene kosten (oftewel staartkosten) omdat ze om werk verlegen zaten Twee jaar geleden, toen het meer dan cres cendo ging met de economie, waren die 'staartkosten' fors en kwamen de aanne mers alleen naar een klus als er een flinke winst viel te halen. Hun staartkosten waren in de regel dan ook aanzienlijk. Onlangs heeft de provincie twee klussen uitgeschreven waarvoor 'dik onder de ra mingen' is ingeschreven. De gedeputeerde weet niet of dat toevalstreffers zijn of dat het economisch tij nu al zo gekeerd is, dat er weer structureel laag wordt ingeschreven. „Wij kunnen dat niet analyseren." pagina 4: commissie bouwfraude aan zet pagina 12: aan de goden overgeleverd naam:d noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters 6'weken voor €15.- straat. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon-n noteert u mij voor een abonnement. De eerste e majl_ twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maancj met nummer: I automatische incasso 19,25). handtekening kwa"aal nnet automatische incasso 52,-). r.-.^O per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- f vent. In de colofon treft u nadere infornStie aan. f"'°™ l5Che 'nCaSSO 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71 Q01 A "nnnnno" Antwoordnummer 123 UUUUU4 4380 VB Vlissingen di wo os vr za (postzegel niet nodig) t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1