Brandweer tunnel niet op sterkte PZC Italiaans muisje krijgt museum Studie gevolgen containerkade is te laat klaar Zeebrugge verwelkomt zeilreuzen 15 Burgemeesters aanvaarden tijdelijk tekort aan beroepskrachten Kermis Kinderen op spoorbaan bekend Werkstraf voor winkeldief Hennepkwekerij ontmanteld Aanrijding Renesse Werkstraffen voor mishandeling Overeenkomst over inzamelen baggerslib Zilt 2002 Znf 2002 donderdag 22 augustus 2002 Hnor Ben Jansen HEINKENSZAND - Bij ernsti ge ongelukken in de Wester- scheldetunnel kan de brand weer de eerste twee jaar na de openingniet optimaal optreden. Dat komt door het ontbreken van voldoende beroepsbrand weerlieden. Niettemin menen de burgemeesters J. Gelok van Borsele en R. Barbé van Terneu- zen dat de brandweerzorg vanaf 14 maart volgend jaar 'aan vaardbaar en verantwoord' is. De gemeenteraden van Borsele en Terneuzen krijgen binnen kort het voorstel elk 800.000 euro uit te trekken voor de aan schaf van extra brandweerma- terieel (onder meer een zoge noemd snel interventievoertuig en een schuimblusvoertuig aan weerszijden van de tunnel) en voor extra opleidingen en oefe ningen van de vrijwillige brandweerkorpsen. Het is de I bedoeling dat beide gemeenten I deze eenmalige kosten voor ei- I gen rekening nemen. Gelok en Barbé zeiden gisteren erop te rekenen dat de uitbrei- I ding van het aantal beroeps- brandweerleden mede zal wor- I den gefinancierd door het I ministerie van Binnenlandse Zaken en de regionale brand- weer. Een bijdrage van de regio nale brandweer betekent dat ook de overige Zeeuwse ge meenten een duit in het zakje zullen doen. De beide burgemeesters hebben - bijgevallen door commissaris van de koningin W. van Gelder - steeds beweerd dat de financiële lasten van de brandweerzorg in de Westerscheldetunnel niet uitsluitend bij Borsele en Ter- neuzen mogen worden gelegd. De Terneuzense brandweer be schikt nu over tien beroeps brandweerlieden. Het aantal formatieplaatsen in Borsele be draagt tweeënhalf. Om bij cala miteiten de beide snelle inter ventievoertuigen 24 uur per dag met vier beroepsmensen uit te kunnen laten rukken, moeten de beroepskernen van de bi'and- weer in Terneuzen en Borsele op elk ongeveer 35 medewerkers worden gebracht. Dat vergt aan jaarlijks in totaal 1,6 miljoen euro aan personeelskosten. Overleg met Binnenlandse Za ken, de regionale brandweer en Van Gelder heeft volgens Gelok en Barbé voldoende signalen opgeleverd dat deze kosten niet uitsluitend ten laste van de bei de gemeenten zullen komen. Ze gaan ervan uit dat de uitbrei ding van het aantal beroeps brandweerlieden binnen twee jaar kan zijn bereikt. Aanvaardbaar De twee burgemeesters erken den dat in afwachting van de uitbreiding van het aantal be roepsbrandweerlieden sprake is van een niet optimale situatie. De inzet van vrijwilligers bete kent dat de gewenste uitruk- en aanrijtijd van het eerste voer tuig van 11 minuten met 5 tot 7 minuten zal worden verlengd. Volgens Gelok en Barbé hebben de regionale brandweercom mandant en de commandanten van de gemeentelijke brandwe ren verzekerd dat dit voorlopig aanvaardbaar en verantwoord is. Daarbij speelt mee dat het verwachte verkeersaanbod van 12.000 voertuigen per etmaal pas na een aantal jaren zal wor den bereikt. Gelok heeft in juni nog laten doorschemeren dat hij de tunnel bij onvoldoende garanties voor de kwaliteit van de brandweer zorg onmiddellij k na de opening zou laten sluiten. Hij verklaarde gisteren dat er wat hem betreft nu zicht is op voldoende veilig heidswaarborgen. Barbé vertelde nog dat de ge meente Terneuzen van plan is een nieuwe brandweerkazerne te bouwen dichter bij de zuide lijke inrit van de tunnel en de korpsen van Hoek en Phillipine samen te voegen. De brand weerkazerne van het dorp Bors- sele zal worden aangepast. HENGSTDIJK - De Hontenis- ser gemeentekern Hengstdijk viert van zaterdag 24 tot en met I maandag 26 augustus de jaar lijkse kermis. Zaterdag begint om 12.00uurde j traditionele wielerronde. Om 14.30 uur begint in 't Jagershuis een schieting op de liggende wip. Er staat ook gaaibollen op het programma. Verder is er j vanaf 19.00 uur een zeepkisten- I race. Zondag begint om 14.30 f uur weer een schieting en gaai- bolwedstrij dMaandag i s er om I 9.45 uur een vleeskaarting en I om om 13.00 uur een volksspe- j lencircuit voor de jeugd. Om 15.00 uur is er weer.een schie- 'i ting en gaaibolling. KAPELLE - De identiteit van de kinderen die maandagavond een levensgevaarlijk spel hebben gespeeld op de spoorbaan bij de Vlakebrug is bekend. De kinderen deden wie het langst op de rails kon blijven liggen. De machinist van een naderen de trein maakte daarop een noodstop. Het gaat om vier kinderen in de leeftijd van twaalf tot veertien jaar uit de gemeente Kapelle. De kinderen zijn in aanwezig heid van hun ouders gewaarschuwd voor hun gedrag. De NS bekijkt nog of er een schadeclaim zal volgen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 48-jarige inwoner van Vlissingen voor het plegen van een winkeldiefstal dertig uur werkstraf opgelegd. De man was 5 februari dit jaar in Vlissingen door een perso neelslid van Outletstore betrapt met een spijkerbroek onder zijn jas en aangehoudenDe medewerker nam de Vlissinger in de nekklem, toen de dief zich wilde losrukken. Daarbij ont stond een worsteling. Officier van justitie G. Oosterveld vond dat de man bij de diefstal geweld had gebruikt en eiste negen tig uur werkstraf. De Vlissinger ontkende de diefstal. Hij ver telde dat hij de broek wilde ruilen. Hij had later een kassabon getoond, maar het bedrag stemde niet overeen met de prijs van de broek. „Een mooi verhaal, dat niet klopt", zei de offi cier. Raadsman H. Memelink meende dat het te ver ging om bij zijn cliënt van geweld te spreken. De politierechter was het eens met de advocaat. VLISSINGEN - Een hennepkwekerij in vijf garageboxen aan de Singel in Vlissingen is dinsdagmiddag ontmanteld. In de garageboxen stonden ongeveer vijfhonderd plantjes met een straatwaarde van tienduizend euro. De eigenaar van de kwe kerij meldde zich vrijwillig aan het politiebureau. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Met een dagvaarding op zak kon hij weer naar huis. RENESSE - Op de Hogezoom in Renesse vond dinsdagavond rond half tien een aanrijding plaats tussen een personenauto en een brommer. Een 35-jarige automobilist uit Drenthe wil de linksaf een parkeerplaats oprijden en verleende hierbij geen vrije doorgang aan een tegemoetkomende brommer, be stuurd door een 19-jarige man uit Schouwen-Duiveland. De bromfietser en zijn passagiere kwamen ten valDe passagiere, een 14-jarig meisje uit Schouwen-Duiveland is met een pijn lijke nek overgebracht naar het ziekenhuis. MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Wissenkerke en een 28-jarige man uit Geersdijk zijn gisteren in Middelburg wegens mishandeling veroordeeld tot werkstraffen van veer tig uur. De verdachten waren betrokken bij een vechtpartij 20 juli vorig jaar op camping De Roompot in Kamperland. De ge moederen raakten verhit toen de vriendin van de Wissenker- kenaar werd geduwd en een klap kreeg van campinggasten. Hij reageerde furieus en geraakte slaags met een van de jon gens die zijn vriendin lastig vielen. Nog meer mensen bemoei den zich ermee. Er werd zowel buiten als binnen in het restau rant flink gemept. Officier van justitie A. Flikweert vond openlijk geweld bewezen en eiste tegen beiden zestig uur werkstraf. De verdachten betuigden hun spijt. TERNEUZEN - Rijkswater staat, Zeeland Seaports en de twee Zeeuwse waterschappen ondertekenen vanmiddag een samenwerkingsovereenkomst voor het aanbod van baggerslib in het aan te leggen depot in de Terneuzense Koegorspolder. De 'verwerkings- en bergings inrichting' in de Koegorspolder moet er voor zorgen dat het bag- 1 gerslib dat vrijkomt bij het j schoonmaken van Zeeuwse wa- j terbodems op verantwoorde wijze wordt verwerkt. De samenwerking tussen de pu blieke partners is een belangrij- j ke bestuurlijke mijlpaal op weg naar schone waterbodems en schoon oppervlaktewater, laat I Rijkswaterstaat in een persbe richt weten. Vorig jaar sloten Rijkswaterstaat, havenschap en waterschappen al een intentie- I overeenkomst met de provincie I en de Zeeuwse gemeenten (ver- tegenwoordigd in OLAZ, de provinciale af val verwij de- nngsinstelling) voor het geza- I menlijk aanpakken van de bag- gerslibproblemen. De overeenkomsten tussen de verschillende overheden en schappen zijn vooral bedoeld om te zijner tijd goede afspra ken te kunnen maken met de particuliere eigenaar en uitba ter van het aan te leggen slibde- pot. Rijkswaterstaat benadert nog dit jaar een aantal gegadig den voor het beheer en de ex ploitatie. In de tweede helft van volgend jaar kan een contract met de beste kandidaat worden afgesloten, stelt de dienst zich voor. Eind 2005, na een bouw tijd van zo'n twee jaar, moet het slibdepot in gebruik zijn, is de verwachting. Advertentie De zeventig jaar oude Mercator is weer zeewaardig; ze is een van de blikvangers van Sail Brugge. theater op locatie bij Zonnemaire COUPURE een zachtzinnig stuk over de harde werkelijkheid van 1953 di 27 t/m za 31 aug en di 3 t/m za 7 sept 20u30/€15,= Zonnemaire-polder (overdekte tribune) zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (oii8) 659 659 door Wout Bareman ZEEBRUGGE - Statig manoeu vreerden ze de haven in, de 'ka thedralen van de zee'. Meestal met sleepboothulp. De fraaie driemasters, barken, barkentij- nen en brikken zetten de afgelo pen dagen vanuit Portsmouth koers naar Zeebrugge, waar ze afmeerden in het Noordelijk in- steekdok. Daar blijven ze liggen tot en met zondag, zestien grote en dertig kleinere zeilschepen. Ze bezoeken Zeebrugge in het kader van Sail Brugge 2002. Het is de vierde keer dat de zeilschepen Zeebrugge aan doen, direct nadat ze hebben deelgenomen aan de jaarlijkse Cutty Sark Tall Ships' Race. Ook in 1985, 1990 en 1995 was de haven plaats van samen komst van de deelnemers aan de race. Elke keer opnieuw bracht het massa's mensen op de been. De organisatoren van Sail Brugge 2002 verwachten de ko mende dagen ettelijke honderd duizenden toeschouwers. In '95 trok Sail anderhalf miljoen be zoekers. Er waren dit jaar overi gens twee Tall Ships' Races. De ene vertrok uit Alicante en de andere uit Brest. De schepen kwamen samen in Santander, waarna ze gezamelijk richting Portmouth voeren. In Zeebrug ge voegden zich gisteren tien tallen sierlijke B- en C-klasse zeilschepen bij de 'kathedra len'. De meeste zeilschepen zijn op leidingsschepen van de marine, de koopvaardij- en visserijscho- len. Een van de blikvangers is ditmaal de Libertad, het oplei dingsschip van de Argentijnse marine. Ook de Sedov, een vier- master uit Rusland, springt in het oog. Het is het grootste en oudste nog varende zeilschip ter wereld. Passagiers Ook de Mercator, trots van de Belgische koopvaardij, meerde in Zeebrugge af. Het zeventig jaar oude schip, dat tot 1961 dienst deed als opleidingsschip voor officieren van de koop vaardij, gaat een nieuwe toe komst tegemoet. Het schip is in middels weer zeewaardig, maar tot nu toe werd uit veiligheids overwegingen niet met passa giers gevaren. Dat gaat veranderen. Gisteren werd in Zeebrugge bekendge maakt dat het schip wordt aan gepast aan de internationale re gels om vanaf volgend jaar met passagiers te mogen varen. De Mercator werd vorig jaar mede op kosten van de Euregio Scheldemond (het project Scheldemond Maritiem) opge kalefaterd. De zeilschepen in het Noorde lijk insteekdok kunnen door be langstellenden worden bezich tigd. Gisteren werd van die mogelijkheid al direct door dui zenden mensen gebruik ge maakt. Zaterdagavond om tien uur is er in de haven groot vuur werk. Zondagmiddag om twaalf uur begint de tradtionele zeilparade tussen Zeebrugge en Knokke. Dat spektakel is goed te zien vanaf de dijk en het strand bij Heist, Duinbergen en Knokke. Inmiddels is ook bekendge maakt dat Antwerpen in 2004 (van 21 tot 24 juli) fungeert als foto Peter Nicolai aanloop- en vertrekhaven van de Tall Ship's Race. In haven kringen in Terneuzen wordt al enkele jaren nagedacht over de mogelijkheid aan dat evene ment een Small Sail Terneuzen te koppelen. Concreet zijn de plannen echter nog niet. door Inge Heuff BATTENOORD - Het buurt schap Battenoord, onder de rook van Nieuwe Tonge, heeft vanaf zaterdag een eigen mu seum. Dan opent oud-wethou der L. Vroegindeweij van de gemeente Middelharnis het Topolinomuseum. Topolino betekent muisje in het Italiaans; het is de bijnaam van de kleine Fiat 500 die tus sen 1936 en 1955 in een serie van zo'n 750.000 exemplaren werd geproduceerd, Het type wordt beschouwd als het eer ste betaalbare autootje voor het volk, nog voor de Duitse Volkswagen Kever. De ont werper, Dante Giacosa, zorg de voor een handzaam model met ruimte voor twee volwas senen en twee kinderen en met een motor die zuinig was in ge bruik: 1 op 18. Licentie In Nederland kostte een Topo lino in die beginjaren 995 vooroorlogse guldens. „De To polino is zelfs, net als in Oos tenrijk en Frankrijk, in licentie in Nederland gepro duceerd", weet kenner en ini tiator van het museum Rein Osinga. „Dat gebeurde eind jaren veertig, begin jaren vijf tig door Mulder in Boskoop. Die had ook andere merken in licentie, maar vooral de Topo lino was succesvol." Voor Osinga begon zijn fasci natie voor het Italiaanse muis je al in zijn vroegste jeugd. Het was de eerste auto van zijn va der die hij zich kan herinneren en zolang hij weet, spaart Osinga al modelautootjes van Fiat in het algemeen en de To polino in het bijzonder. Zijn eerste eigen Topolino kocht hij in 1977, toen was het model al 22 jaar niet meer in productie. Inmiddels heeft hij verschil- De Topolino werd beschouwd als de eerste betaalbare auto voor het volk. fotoarchief PZC lende uitvoeringen van onder meer het A-type, enkele C-ty- pes en zelfs een houten Topoli no. „Maar die moet nog wel flink worden gerestaureerd. De Topolino heeft een hele brede inzetbaarheid gehad. Zo werden zij ook per stuk op ver zoek gemaakt. Ik heb in Zwit serland er een gezien als kip wagen en in Brussel heeft een Topolino als brandweerauto gereden." Naast de Topolino zullen in het museum ook de 'gewone' Fiat 500-modellen (met de motor achterin) zijn te vinden, even als een stationcaruitvoering. Komende zaterdag wordt het museum officieel geopend om daarna weer dicht te gaan. „Ik moet nog enkele aanpassingen aanbrengen voordat de brand weer goedkeuring geeft. Maar zaterdag wordt de jaarlijkse omloop van Goeree-Overflak- kee gehouden, is er braderie in Battenoord en organiseren we voor de tweehonderd leden van de Topolinoclub een kam- peerweekeind. Vandaar dat we er toch een officiële gele genheid van maken." Osinga verwacht nog voor het eind van het jaar het museum te kunnen openstellen. Be langstellenden kunnen er dan in het weekeinde terecht of na een telefonische afspraak. door Jeffrey Kutterink GOES - Het onderzoek naar de gevolgen van de Westerschelde Containerterminal (WCT) voor de verkeersstromen in Goes en Kapelle is niet op tijd klaar. Dat betekent dat Provinciale Staten op 4 oktober voor of tegen de WCT moeten stemmen, zonder dat de Statenleden weten hoe groot de overlast voor beide ge meenten wordt en hoeveel geld het kost om die tegen te gaan. Voor GroenLinks is dat onaan vaardbaar. Dat bleek gistermiddag tijdens een vergadering van de Staten commissie economie. De pro vincie, Rijkswaterstaat en de gemeente Goes hebben het initi atief genomen voor de zoge noemde simulatiestudie. Als Provinciale Staten op 4 ok tober beslissen dat de WCT kan worden aangelegd, betekent dat een aanzienlijke toename van het goederenvervoer per spoor richting Bergen op Zoom. Dat heeft onder meer als gevolg dat spoorwegovergangen vaker en langer dicht zijn. Aangezien er in de stad Goes slechts twee volwaardige over gangen zijn, waar nu al geregeld opstoppingen ontstaan, ver wacht de gemeente ernstige problemen. Om dat te kunnen onderbouwen, wordt de studie uitgevoerd. Die moet een pre cies beeld geven van de ver keerssituatie in Goes als de con tainerterminal een feit is. Dat aspect is niet meegenomen in de milieueffectrapportage. T raagheid Maar het onderzoek is niet op tijd klaar vanwege ambtelijke traagheid bij de gemeente Goes, legde gedeputeerde D. Bruinoo- ge gisteren aan de commissie economie uit. „In april 2001 heb ik er al met Goes over gesproken en gezegd dat we de gevolgen moeten onderzoeken. Al liggen de verkeersproblemen tussen Goes-Zuid en het centrum niet alleen aan het treinverkeer. De ontsluiting van Goes-Zuid kan beter dan met twee spoorover- gangen. Zeker met zo'n financi eel gezond grondbedrijf." In september vorig jaar had Goes pas een ambtenaar be schikbaar om het voorstel uit te werken. Door die traagheid kon de commissie economie gisteren pas praten over het al dan niet subsidie verlenen aan het on derzoek. Bruinooge: „Als uit het onder zoek blijkt dat er knelpunten ontstaan, zullen provincie en havenschap Zeeland Seaports, eventueel in samenwerking met de Rijksoverheid, zich inspan nen om te zoeken naar passende oplossingen", verzekerde de ge deputeerde. Alle partijen stemden met die uitleg in, behalve GroenLinks. „Het is raar dat niet alle rappor ten klaar zijn op het moment dat we zo'n belangrijk besluit moe ten nemen", zegt GroenLinks- Statenlid M. Wiersma. „Vergis je niet. Het gaat niet alleen om voor of tegen de containerter minal. Op 4 oktober nemen de Staten een besluit over de toe komst van Zeeland. Welke eco nomische richting slaat de pro vincie in. Mogen we dan weten wat voor gevolgen de aanleg van de WCT heeft?" Wiersma erkent dat de simula tiestudie niet van strategisch belang is voor de discussie over het wel of niet aanleggen van de containerkade, „Er zijn meer onderzoeken niet klaar voor 4 oktober. We moeten dan een be sluit nemen over een investering van 285 miljoen euro. Maar de grote waag is wat daar bij komt. Misschien is de overlast maat schappelijk onaanvaardbaar. En hoeveel geld kost het om pro blemen op te lossen? Misschien is dat 25 miljoen euro, maar dat kan ook 100 miljoen euro zijn. Ook is niet bekend wat de WCT aan haven- en kadegelden ople vert. Daarom zou het besluit moeten worden uitgesteld." Advertentie festivalhart Abdij Middelburg WAWADADAKWA opzwepend feestgedruis za 31 aug 22u00 5,= zeeland nazomer festival 27 aug t/m.8 sept (0ii8) 659 659 www.nazomerlestival.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15