Stalen borstel spaart milieu PZC PZC Burger praat mee over Veerse Meer Gemeente Veere moet bestemmingsplan Buitengebied herzien Tante Lien komt naar feestdag Der Boede Minder gif op onkruid in Veere RAYMOND VAN HET GR0ENEW0UD Znf 2002 Vondsten Vliegent Hart in museum Braderie in Gapinge Bazaar in Grijpskerke Nieuwe vuilniswagens in Vlissingen Gemeentelijk magazine Peelander Meisje gewond bij aanrijding Zakkenroller in Middelburg Bonk klei beschadigt auto Diefstal camera uit woning Mes in beslag genomen donderdag 22 augustus 2002 door Ron Magnée DOMBURG - De gemeente Vee- re gaat voortaan met een grote stalen borstel het onkruid van de straten vegen. Zo wil de ge meente besparen op de hoeveel heid gif die bij de bestrijding wordt gebruikt. Gevolg is wel dat de straten groener worden. In een straatje in Grijpskerke laat een medewerker van de groenvoorziening zien wat de bedoeling is. Met een groot for maat staalborstel schuurt hij over het wegoppervlak. Zodra de draaiende borstel het on kruid raakt, vliegt het groen in de rondte. Wat overblijft is een schoon straatje, zónder bestrij dingsmiddelen in de grond. Belangrijkste doel van de nieu we aanpak is om minder gif te gebruiken bij het schoon hou den van de straten. In 2003 moet 75 procent minder bestrijdings middelen worden gebruikt dan in 1999. In dat jaar werd nog ruim 180 kilo werkzame stof ge bruikt. In 2005 moet het gebruik van bestrijdingsmiddelen zelfs volledig zijn uitgebannen. Vooral op de plekken waar re genwater direct in de sloten terecht komt, wordt de borstel- Advertentie festivalhart Abdij Middelburg zijn Straffe Mannen za7sept/22u15/€10,= zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl machine gebruikt. Maar op an dere plekken, waar bijvoor beeld geen verharde weg is, zal de gemeente alternatieve mid delen inzetten. Zo is er een ma chine in gebruik met een aantal gasbranders. Die verhitten het onkruid zodat het donkergroen wordt en afsterft. ,,Het onkruid wordt hiermee als het ware ge blancheerd", aldus F. Wisse van de gemeente Veere. ..Nadeel is wel dat het onkruid snel weer terugkomt, zeker met het war me, natte zomerweer van de af gelopen dagen." Overigens zal er nog steeds gif worden ge bruikt als het niet anders kan, bijvoorbeeld in de oude centra van de Veerse kernen. Bewerkelijker Het gevolg is dat het straaton- derhoud een flink stuk duurder wordt. „Borstelen is een stuk bewerkelijker dan het gebruik van gif", geeft Wisse toe. De me dewerkers zijn langer bezig met een stuk trottoir schoon te krij gen. Bovendien moeten ze eer der terug om opnieuw de straat schoon te maken. „Ik denk dat het wel vier keer zo duur is als de aanpak met gif"aldus Wisse. Al met al worden de kosten voor het straatonderhoud dan ook zo'n vijftienduizend euro hoger. Daarnaast zal er meer onkruid tussen de kieren van de straat klinkers groeien „We concen treren ons op de stoepen en de goten. Er zal meer groen te zien zijn op de straten. Sommigen vinden dat mooi, andere kunnen dat niet waarderen", aldus Wis se. Hij verwacht dat niet ieder een even gelukkig is met de nieuwe aanpak. „Ongetwijfeld zullen er zich wel problemen voordoen, hoewel wij nog geen klachten van bewoners hebben binnengekregen." Maar de ge meente heeft geen keus: milieu richtlijnen dwingen de gemeen te op den duur het gebruik van gif te staken. „Niets is zo mak kelijk als met chemische midde len het onkruid bestrijden, maar die tijd ligt achter ons", al dus Wisse. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Ruim 1800 voorwerpen zijn er deze zomer uit de Oost-In- diëvaarder 't Vliegent Hart gehaald. Van de voorwerpen spant een gouden horloge de kroon, aldus een woord voerster van het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen. Donderdag verhuizen de spullen naar de water bakken van het museum waar ze vanaf vrijdag worden tentoongesteld. Op 15 september loopt de tentoonstelling af. Dan worden de vondsten uit de bakken gehaald en gecon serveerd. Al vanaf 1979 wordt er op de restanten van de Oost- Indiëvaarder 't Vliegent Hart gedoken. Het schip wilde in 1735 vanuit Rammekens naar Azië varen maar liep 16 mijl uit de kust al op een zandbank waar het met man en muis ver- GAPINGE - De jaarlijkse bra derie van Gapinge vindt plaats op zaterdag 7 september. Zo'n vijfendertig kramen staan dan van tien tot vij f uur in en om de Schotsehoek in Gapinge. De ringrijdersvereniging Gapinge begint om elf uur met haar sje- zenwedstrijd. Verder zijn er at tracties als schilderen voor kin deren, blikgooien en een loterij. Als afsluiting is er een feest avond in Dorpshuis De Spil met live muziek vanaf negen uur. GRIJPSKERKE - Voor de 25ste keer wordt op zaterdag 31 au gustus in Grijpskerke een grote bazaar gehouden. De bazaar begint om 9.00 uur aan de Kerkring. De opbrengst komt ten goede aan de Don Bo- sco Foundation. Met het geld wordt een deel van een school gebouw in Cambodja bekos tigd. Naast de rommelmarkt zijn er ook een loterij, een rad van avondtuur, een springkus sen en veel eettentjes. Gebruikers van het Veerse Meer kunnen hun mening geven over de toekomst van het recreatiegebied. door Jacques Cats VEERE - Burgers kunnen bin nenkort via internet hun zegje doen over de toekomst van het Veerse Meer. Het watersport- gebied, in deze weken van va kantie een gewilde bestem ming, is het onderwerp van een debat waarin allerlei organi saties en instanties al hun me ning hebben gegeven. Het initiatief daartoe is af komstig van het Thoolse WD- statenlid H. Polderman-Mar tin. Zij denkt dat de zakelijke dingen wel voldoende aan bod zijn gekomen, maar de ge voelsmatige niet. „We hebben in het Zeelanddebat gezien dat je van alles kunt organiseren en uitdenken en doen. Maar je moet er ook rekening mee hou den hoe die reacties vallen. Het wordt wel eens vergeten aan gewone mensen te vragen wat ze ervan vinden." Polderman wil zo ook de me ning peilen van iedereen die zich nog niet heeft kunnen uit spreken. „Dat is toch nog een behoorlijk groepje", schat ze in. „De plannen zetten een heel gebied op z'n kop. Ik wil voor komen dat mensen achteraf zeggen: ze doen maar wat." Er liggen diverse heikele kwes ties. Zo is daar de discussie over een vast peil voor het wa tersportgebied. In de huidige situatie gaat het waterpeil bui ten het zomerseizoen zeventig centimeter omlaag. De water sport moet het dan met een be duidend minder bevaarbare oppervlakte doen. Om de ple- ziervloot ook buiten het sei zoen de ruimte te geven, wordt gepleit voor een vast peil. De landbouwsector heeft daar be denkingen tegen en vreest voor afwateringsproblemen. In het kader van het herstructure ringsproject wordt daar mo menteel opnieuw onderzoek naar gedaan. Blauwe stad Een ander belang dat mee speelt, is de wens om Middel burg aan het Veerse Meer te krijgen. Stedenbouwkundige Riek Bakker kwam er voor het eerst mee op de proppen. „Ik vind dat op zich helemaal niet zo'n slecht plan", zegt gedeputeer de G. van Zwieten, die daarbij aantekent dat het inmiddels niet meer het plan is van Riek Bakker. Architect J. van der Meer is erbij gehaald. Hij ont wierp in Groningen de 'blauwe stad'. Deze architect heeft een plan gemaakt waarbij zo'n tachtig procent van het hele gebied tussen het verpozings terrein van De Piet aan het Veerse Meer en Middelburg na tuur wordt. Voor een deel droog, voor een deel moeras achtig en een stuk helemaal bestaand uit water, want de hoogteverschillen zijn nogal groot. Er is volgens Van Zwieten uit gerekend dat het plan met de bouw van een relatief gering aantal woningen betaald kan worden. „Voorwaarde is dan wel dat er een vast peil is op het Veerse Meer. Want als je in zo'n gebied, waar ook mensen wo nen en kanoroutes doorheen gaan lopen, het peil zeventig centimeter naar beneden doet, heb je de hele winter stank en viezigheid voor je deur." Mid delburg aan het Veerse Meer; het kan een interessant discus siepunt worden op de website. Misschien verwoordde Groen- Links Statenlid M. Wiersma wel de gevoelens van menig burger toen hij vraagtekens zette bij het voornemen om een heel gebied op de schop te ne men: „Er ligt een stil, rustig stuk Walcheren. Daar hoeft van ons niet zoveel mee te ge beuren." Nóg een kwestie: de bovenste strook water van zeventig cen timeter geeft langs de oevers van het meer een bepaalde flo ra en fauna die van belang is voor de waterkwaliteit en voor de natuurlijkheid van het wa ter. Wanneer het peil in de win ter wordt verlaagd, sterft de oevervegetatie in de winter af en moet die zich de volgende zomer weer opnieuw opbou wen. Er is, verwijst Van Zwie ten naar uitspraken van des kundigen, aan diversiteit van flora en fauna wel wat te win nen door een vast peil te ma ken. „Als je alles op een rijtje zet is er, bij oplossing van het land bouwprobleem, alles voor om een vast peil te krijgen." Het liefst heeft Van Zwieten naast het doorlaatmiddel in de Zandkreekdam ook nog een doorlaatmiddel aan de weste lijke zijde van het Veerse Meer. Dat kan bijvoorbeeld in de luchtfoto Aerolinphoto vorm van een pijp onder de Veerse Dam door of een kanaal dat via de kop van Noord-Be veland naar de Oosterschelde voert. De gedeputeerde geeft de voorkeur aan het laatste, „omdat je dan op de oevers nog een heleboel leuke dingen kunt maken." Eb en vloed Aldus ontstaat een volledige doorstroming in het Veerse Meer waardoor de waterkwa liteit optimaal wordt verbe terd en er een lichte vorm van eb en vloed ontstaat, tien cen timeter plus en tien centimeter min NAR Van Zwieten hoopt in september, oktober de laat ste uitslagen van de diverse on derzoeken in huis te hebben. „Over alle plannen bij elkaar zijn we het als recreatie, na tuur, landbouw en watersport voor tachtig procent met el kaar eens", schetst de gedepu teerde de stand van zaken. „Die laatste twintig procent draait om een vast peil, het doorlaatmiddel, De Schenge zoet of zout." In december is het moment aangebroken dat er knopen kunnen worden doorgehakt. w!3 VLISSINGEN - Twee nieuwe huisvuilwagens rijden sinds gisteren rond in de gemeente Vlissingen. De voertuigen wor den ingezet voor het ophalen van grof huisvuil, huisvuilzak- ken en alle containers. De nieuwe auto's kosten 400.000 euro. De huisvuilwagens vervangen twee verouderde wagens van de sector afvalverwijdering. Het materieel wordt ingezet om het huisvuil van de inwoners van Vlissingen, Ritthem en Oost- Souburg op te halen. De gemeente Vlissingen treedt niet toe tot de Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD), maar haalt zelf het huisvuil op. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland heeft een naam gevonden voor haar nieuwe magazine: De Peelander. Het is een idee van gemeentearchivaris Gerard de Fouw. Hij was een van de bewoners die gehoor gaven aan de oproep van de gemeente om suggesties in te dienenDe Peelander zal van af november vier keer per jaar verschijnen. RENESSE - Op de Hogezoom in Renesse vond dinsdagavond rond half tien een aanrijding plaats tussen een personenauto en een brommer. Een 35-jarige automobilist uit Drenthe wil de linksaf een parkeerplaats oprijden en verleende hierbij geen vrije doorgang aan een tegemoetkomende brommer, be stuurd door een 19-jarige man uit Schouwen-Duiveland. De bromfietser en zijn duo-passagiere kwamen hierbij ten val. De duo-passagiere, een 14-jarig meisje uit Schouwen-Duive land is met een pijnlijke nek overgebracht naar het zieken huis. De auto en de brommer hadden lichte schade. MIDDELBURG - Van een 63-jarige vrouw uit Bennekom is gistermiddag in Middelburg de portemonnee weggenomen. De portemonnee, met daarin een tiental euro's en diverse per soonlijke papieren, is tijdens het winkelen in de Lange Delft gestolenIn de Walstraat in Vlissingen werd diezelfde middag een 55-jarige vrouw van haar fotocamera beroofd. De came ra, die meer dan tweehonderd euro waard is, werd uit haar jaszak gepikt. LEWEDORP - Op de Postweg in Lewedorp is gistermiddag rond vier uur een personenauto beschadigd geraakt toen een grote bonk klei van een passerende vrachtauto op de motor kap terecht kwam. De auto heeft schade aan de motorkap en de bumper. VROUWENPOLDER - Uit een woning aan het Breezand in Vrouwenpolder is gistermiddag een fotocamera gestolen. De waarde van de camera bedraagt meer dan honderd euro. RENESSE - Een 19-jarige Duitser is dinsdagavond op de Ho gezoom in Rensse betrapt op het dragen van een vlindermes. Het mes werd in beslag genomen en de man kreeg een boete van 70 euro. door Arjan Schuilinq DEN HAAG - Het Zeeuwse pro vinciebestuur heeft ten onrech te goedkeuring gegeven aan het bestemmingsplan Buitengebied Veere voor zover daarin wordt toegestaan dat de maatschap Poppe-Dekker aan de Steen- grachtsweg in Grijpskerke tot op minder dan 100 meter van de woning van het echtpaar Vader mag bouwen. De Raad van State heeft het bestemmingsplan op dit onderdeel vernietigd op ver zoek van het echtpaar Vader. Alle overige elf beroepen tegen het provinciale goedkeurings besluit zijn door het Haagse rechtscollege van tafel geveegd. Tot de elf tegenstanders van het bestemmingsplan behoort de Zuidelijke Land- en Tumbouw- organisatieraad (ZLTO). Die vindt dat agrariërs als neventak kassen moet kunnen bijbouwen tot een maximale oppervlakte van 2000 vierkante meter zoals oorspronkelijk ook door de ge meenteraad van Veere in het plan was opgenomen. Het Haagse rechtscollege vindt ech ter dat het provinciebestuur die regeling voor kassenbouw tot 2000 vierkante meter terecht heeft afgekeurd. De ZLTO vraagt de Raad van State ook zonder succes om meer ruimte voor zogenaamde teeltonder steunende voorzieningen zoals regenkappen en tunnels. Wat betreft de landbouworganisatie zouden dergelijke voorzienin gen ook buiten het agrarische bouwblok opgericht mogen worden, zeker als het om tijde lijke overkappingen gaat. De Raad van State vindt ook op dit punt dat het provinciebe stuur terecht goedkeuring heeft onthouden aan de gemeentelij ke regeling die teeltondersteu nende voorzieningen buiten het bouwblok toestond. Omdat het provinciebestuur op diverse on derdelen het bestemmingsplan heeft afgekeurd en het Haagse rechtscollege dat niet heeft te ruggedraaid moet het Veerse gemeentebestuur het bestem mingsplan herzien. In dat her- zieningsbesluit moet dan meer duidelijkheid worden gescha pen over de mogelijkheden voor kassenbouw en teeltondersteu nende voorzieningen in het Veerse buitengebied. doorValeska Nastaly KOUDEKERKE - De feestelij ke dag op landgoed Der Boede in Koudekerke vindt dit jaar op 31 augustus plaats. Het pro gramma omvat onder meer ringrijden, muziek, diverse shows en een rommelmarkt. Grote publiekstrekker deze dag is Wieteke van Dort met sket ches en muziek. Het programma begint met de rommelmarkt om negen uur en duurt tot vijf uur. Het programma is anders dan voorgaande jaren. Organisatri ce Karin Birkenfeld: „We heb ben minder kraampjes, maar meer muziek. De kraampjes die er nu staan zijn meer voor eten en drinken. En alles gaat altijd door, dus ook bij slecht weer." Als het regent gaat het pro gramma verder in De Babbelaar en Het Koetshuis. De ringrijders blijven uiteraard buiten. Er is een roofvogelshow die twee keer wordt opgevoerd. De eerste keer vindt hij plaats bij De Poort om half elf en de twee de keer bij Vliedberg om kwart voor twaalf. Op datzelfde tijd stip begint bij De Poort een de monstratie salsa-dansen. Er zijn overigens nog meer dansac- tiviteiten op deze dag 's Mid dags is er squaredance bij De Poort en 's morgens een Molukse kinderdansgroep en een Coun try linedancekindergroep bij Vliedberg. Er wordt jazzmuziek ten gehore gebracht door de vierkoppige band Max van Casand. Mimi van der Meulen geeft een optre den met accordeon. De ver schrikkelijke Mendozies is een komische fakirshow om drie uur 's middags bij Vliedberg. Wieteke van Dort speelt vóór de squaredancedemonstratie zich zelf. Daarna, rond kwart voor vier, treedt zij op als Tante Lien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13