PZC Hulp op maat voor daklozen 1 Het wenen van de watertoren 11 Mysterieus kunstwerk Alert! wil hulpactie slachtoffers water Project begeleid wonen zorgt voor doorstroming in Witte Huis Vlissingen Lading hout gaat schuiven Diefstal uit auto "Kan er bij mij ook legionella uit de douches komen?" ///A zeeuwse almanak Feministe VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE Radio Actief FM weer in de lucht WALCHEREN donderdag 22 augustus 2002 i Hnor Edith Ramakers VLISSINGEN - Bij de thuislo- zenzorg en nachtopvang Het Witte Huis in Vlissingen komen steeds vaker cliënten die in kor te tijd zijn afgegleden van wel vaart naar verval. „We hadden tot enkele jaren geleden een be- wonersgroep, die redelijk sta biel was, en die veel overeen komsten had. Nu hebben we verschillende typen. Sommigen verblijven hier maar heel kort. De hectische en individualisti sche samenleving maakt nieu we slachtoffers", zegt R. Wolf van het Witte Huis. Deze nieuwe groep thuislozen zet de hulpverlening onder druk. „Dat is een van de proble men", erkent Wolf. Ook deze zo mer slapen er in Vlissingen weer daklozen op bankjes. „Er klop pen nu bij ons cliënten aan die vorig jaar nog een goeie baan hadden. Niemand kiest uit zich zelf voor een leven als dakloze. Dat overkomt je door tegensla gen. Het is wel een keuze om uit deze wereld te stappen. Die is niet gemakkelijk. We kunnen wel helpen om die stap te ma ken. Dat kan door hulp op maat te bieden, bijvoorbeeld door meer vormen van begeleid wo nen te openen. Ook moeten we goede sociale voorzieningen blijven bieden. Raak je in Ame rika failliet, dan ben je een jaar later een baglady. Die kant moeten we toch niet opgaan." MIDDELBURG - De lading van een vrachtwagen met hout is gisteren rond vier uur 's mid dags gaan schuiven. Dat gebeurde op de A58 ter hoogte van Middelburg. De po litie zette de vluchtstrook af. Nadat de lading weer op zijn plaats was, kon de vrachtwagen weer verder. Tot voor kort was er geen door stroming voor de circa dertig bewoners van het Witte Huis. De achterdeur zat bij wijze van spreken op slot. Daar komt per 1 september verandering in. „We openen ons eerste huis in een Vlissingse wijk waar drie perso nen begeleid/zelfstandig zullen gaan wonen. Het tweede volgt binnenkort. Het is een samen werkingsproject met woning corporatie l'Escaut." Er is nog een andere mogelijk heid voor cliënten van het Witte Huis om 'verder te komen'. „We hebben daarover een mondelin ge afspraak met l'Escaut." Een aantal cliënten van het Witte Huis heeft een erfenis van wan betalingen, die bekend is bij corporaties. Corporaties kun nen in deze tij d van krapte op de huizenmarkt kiezen voor huur ders zonder blaam. „Zo zouden onze cliënten niet verder kun nen komen. De afspraak met l'Escaut houdt in dat we erop toe zien dat de huurder zij n huur betaalt. We begeleiden de bewo ners op afstand. Een ex-be- woonster van ons heeft intussen op deze manier een woning ge kregen." Zomer De daklozenproblematiek lijkt vooral in de zomer op te spelen. Vorig jaar zomer werd duidelijk dat de nachtopvang van Het Witte Huis uitgebreid moest worden. Vlissingers uitten toen regelma tig hun ongenoegen over een aantal buitenslapers. „We heb ben dit j aar minder klachten ge hoord. Er zijn nog wel buiten slapers, maar de uitbreiding on langs van de nachtelijke voor ziening heeft volgens ons wel voor iets meer rust in de omge ving gezorgd." De nachtopvang is van zes naar tien mensen uitgebreid. De tien plaatsen zijn altijd bezet. De nachtopvang vormt de basis in de hulpverlening van het Witte Huis. „Het is een noodzakelijke noodoplossing. Daklozen kun nen voor 4.50 euro hun kleren laten wassen, slapen en eten. 's Ochtends kunnen ze voor dat geld ook een lunchpakket mee krijgen. Maar daar maken de meesten geen gebruik van. Voor hen is het vaak niet vanzelfspre kend om verder dan een dag vooruit te kijken." Zolang een dakloze alleen aan de basisbe hoeften denkt, is er weinig kans op vooruitgang. „Sommigen kunnen de vervolgstap als be woner van het W'tte Huis ma ken. De klassieke dakloze glipt weg als hulp aanstaande is. Zo dra het hulpplan bekend is, ver trekt hij naar een andere stad, waar hij hetzelfde verhaal ver telt." WILHELMINADORP - Medewerkers van Koninklijke Maatschap Wilhelminapolder deden begin deze week wel een hele rare ontdekking op een stuk land achter het be drijf. „Een soort molshoop, maar dan van klei, met 24 tentakels en aan het einde daar van doodskopjes." Zo omschrijft medewer ker H. Luyk het mysterieuze kunstwerkje. „We willen heel graag weten wat de symbo liek achter dit ding is. Waarschijnlijk is het gewoon een grap, maar waarom zou iemand dit zo achterlaten in een weiland", vraagt Luyk zich af. De medewerkers zijn niet van plan naar de politie te gaan, want ze zien er geen kwaad in. Wel bewaren zij het vreem de, inmiddels deels verregende, geval. „Mis schien komt de eigenaar hem nog wel opha len." door Andrea Bolle ZIERIKZEE - De fractie van Alert! vindt dat de gemeente Schouwen-Duiveland een hulpactie op touw moet zetten voor de slachtoffers van de wa tersnood in Duitsland en Tsje chië. In een brief vraagt de coalitiepartij burgemeester en wethouders het initiatief te ne men tot de oprichting van een gemeenschappelijk fonds. In Zeeland worden allerlei par ticuliere acties opgezet om slachtoffers van de watersnood in de twee zwaarst getroffen landen te helpen. Een inwoner van Sas van Gent roept iedereen op kleding, dekens en speelgoed in te leveren. Een vrachtwagen chauffeur uit Oud-Vossemeer gaat ook spullen inzamelen om ze vervolgens naar de getroffen gebieden te brengen. Alert! vindt dat het dagelijkse gemeentebestuur van Schou wen-Duiveland concrete stap pen moet ondernemen voor hulp aan de slachtoffers. In de brief grijpt de fractie terug op de bui tenlandse hulp die het eiland heeft gekregen na de waters noodramp in 1953. Toen kwam er hulp uit alle delen van de we reld en zijn onder meer de Noor se woningen en het Zweeds Rode Kruisziekenhuis geschon ken. „Nu is het aan ons om te la ten zien wat wij terug willen doen aan de getroffenen langs de rivier de Elbe", schrijft de fractie in het voorstel. Raadslid J. Koopman van Alert! heeft al wel een idee wat de ge meente kan doen. „Misschien wordt er besloten een rekening- VLISSINGEN - Een auto die geparkeerd stond aan de Vla mingstraat in Vlissingen is tus sen dinsdagmiddag vijf uur en woensdagochtend acht uur opengebroken. Uit de auto wer den sportartikelen, geluidsap paratuur en navigatieappara- tuur met nog onbekende waarde weggenomen. nummer te openen waar ieder een een bijdrage op kan storten, die daarna verdubbeld wordt door de gemeente", aldus Koop man. Alert! legt het initiatief neer bij B en W en wacht af wat het college er mee doet. Burge meester JAsselbergs was giste ren nog niet op de hoogte van het voorstel, maar zegt het mee te zullen nemen in het wekelijkse beraad van het college. (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu courgette-komkommersoep en vegetarische spaghetti of kipfilet bonne femme en zomerfruit voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) dinsdag start het zeeland nazomer festival festivalcafé en verkoop boeken en cd's door De Drvkkery i.s.m. De Gecroonde Liefde kijk ook op de Winkel DRVK 111 Woorc Brasserie KERY Beeld &Geluid Markt 51 Middelburg 8) 886886 Advertentie Advertentie Een Zeeuwse recreatieondernemei Dat de Risicoanalyse Legionella veel onzekerheid kan wegnemen, laten we ondernemers in Zeeland binnenkort graag zien. Als onderdeel van een compleet programma, waaraan we nu samen met brancheorganisaties de laatste hand leggen. DELTA DELTA N.V., POSTBUS 5048, 4330 KA MIDDELBURG, TEL. 0118-88 38 83, E-MAIL DELTAZAKELIJK@DELTA-ZLD.NL DELTA: Energie voor ondernemers Ze is een feministe van het eerste uur, die Middelburgse. Ze houdt er wel een levensge zel op na, maar die hoeft niet in haar levensonderhoud te voorzien. Dat heeft ze altijd zelf gedaan. En altijd heeft ze zich krachtig en met grote fierheid geweerd tegen iede re vorm van seksisme. Maar de jaren zijn ook aan haar niet voorbijgegaan. De tijd heeft haar milder ge maakt en haar principes zijn gladder en glanzender ge worden. Dat bleek dezer da gen toen in huiselijke kring gesproken werd over plat vloers gedrag van mannen. „Dat bouwvakkers vanaf de steiger naar me floten, dat is al even geleden," meldde ze. In haar stem was meer wee moed dan woede. door A. J. Snel Sinds zeven jaar is er een ge wichtige reden om Oostburg te bezoeken. Tot 1995 had het stadje eigenlijk niets wat een ander stadje ook niet heeft, maar daar werd in dat jaar ver andering in gebracht. Johnny Beerens uit Breskens nam de watertoren onder handen en maakte er een wonderschoon kunstwerk van. De eenvoudige, ronde vorm bleef intact maar de kunstschilder voegde een be toverend element toe: een scheur waaruit vijf druppels te voorschijn zijn gekomen die langs de wand vloeien. De wa tertoren van Oostburg weent. Voorbijgangers kunnen hun ei gen verhaal maken als ze de to ren zien; en dat doen ze ook. De scheur bovenin is bedrieglijk echt. Mensen lopen om de schil dering heen om te constateren dat er geen rafels uitsteken en dat de schade aan het bouw werk er slechts in schijn is. Er is geen sprake van een lekkage en er kunnen dus ook geen drup pels langs de wand lopen. Beerens heeft een volmaakte trompe-l'oeil gemaakt. Het oog ziet iets anders dan wat er is. En dan nog, ook voor wie een maal tot die slotsom is gekomen: er is meer dan het oog waar neemt. Lange traditie Johannes Willem Beerens (35) staat in een lange traditie. Zijn stijl is realistisch en hij put uit dezelfde bronnen als de oude meesters die hun onderwerpen vaak aan de bijbel ontleenden. Beerens: „Ik ben niet gelovig, maar ik maak wel gebruik van bijbelse motieven, die mij voor de voeten liggen. De hele Wes terse cultuur is daarvan door trokken; waarom zou ik ze niet gebruiken. Je mag mijn schilde ring op de watertoren zien als een aardige beeldgrap. Maar ik heb er meer in willen leggen. Ik heb de scheur bovenin de toren geschilderd naar het voorbeeld van klassiek werk waarop de wond te zien is die door een Ro meinse soldaat met een lans in de borst van Christus is ge maakt. Uit die wond kwamen bloed en water. Op die manier heb ik met mijn werk op de toren verwezen naar de oude, religi euze schilderkunst. Niet iedere toeschouwer hoeft doordrongen zijn van die diepere laag, maar Het lek in Oostburgs watertoren: bedriegelijk echt. die heb ik wél willen aanbren gen. Een lekkage levert een mooi beeld op; als het gaat om tranen dan voel je iets meer; en mensen die de religieuze lading onderkennen, zullen er nog meer door geraakt worden. De beschouwer laten nadenken, foto Peter Nicolai daar doe je het voor. Ik ben altijd op zoek naar beelden die eeu wigheidswaarde vertegenwoor digen, die aan universele gevoe lens van mensen raken. Ik ben gefascineerd door wat puur en zuiver is." Beerens schuwt tijdelijke ten densen en weerstaat de verlei ding franje aan te brengen in zijn werk. Zo heeft hij voor de Heinekenbrouwerij in 's Herto genbosch een schildering ge maakt van een veld met gerste halmen, het veld van hoop en liefde. „Je komt dan wel eens op het idee een insekt, een kevertje, toe te voegen. Dat doe ik toch niet. Ik wil puurheid. Met mo tieven uit de werkelijkheid re construeer ik een nieuwe wer- kelijkheid, onder de noemer van betekenisrealisme." Spijziging Zo deed hij het ook op de silo aan de haven van Breskens. Johnny Beerens liet daar het gegeven van de grens tussen land en wa ter op zich inwerken en hij kwam met een schildering van vijf broden en twee vissen, naar het bijbelverhaal over de won derbaarlijke spijziging. „Wie dat verhaal niet kent, begrijpt de bedoeling toch wel; die ont moeting van zee en land en het voedsel dat daardoor wordt ge leverd. Voor mensen die het bij belverhaal wél kennen, is er nog iets meer." De schildering op de 55 meter hoge watertoren van Oostburg staat Beerens zeer na. Hij is in het stadje geboren en keek van uit het ouderlijk huis uit op het bouwwerk, dat in 1950 onder leiding van de architect A.J. van Eek is neergezet. „Ik heb altijd iets met die toren willen doen. Ik zag die als een levensbron. Ik heb de schildering ook heel dicht naar me toegehaald. Het werk is niet gewoon gesigneerd. In plaats daarvan heb ik in de onderste druppel een zelfpor tret geschilderd." Magische werking Het werk op de watertoren, waarin reflectie binnen reflectie is verwerkt en waarvan een ma gische werking uitgaat, is nu ei gendom van de Middelburger A.J.J. de Pagter, die in vastgoed doet. De Pagter zoekt een huur der die samen met hem een plan KOUDEKERKE - Een dag na de fatale blikseminslag is het radiozender Actief FM uit Kou- dekerke al weer gelukt om uit te zenden. Met behulp van een noodzender werden de uitzen dingen van de omroep gisteren hervat. De beschadigde zender van Actief FM is voor reparatie teruggestuurd naar de leveran cier. Dinsdagochtend rond kwart over zes sloeg de bliksem in de zendmast van het radiostation. Die bevindt zich net achter het Actief FM-gebouw op het ter rein van Der Boede in Koude- kerke. Zowel in de ether als op de kabel waren er vanaf dat mo ment geen uitzendingen van de omroep meer te volgen. De blikseminslag komt op een heel ongelukkig moment. Giste ren vierde de zender, die volle dig door vrijwilligers wordt ge rund, zijn tienjarig bestaan. Het officiële feest is op 31 augustus. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leiden C-Alphen a/d Rijn 23 aug t/m 4 okt Breda-Dordrecht 23 t/m 25 aug Apeldoorn-Deventer 24 aug Schiphol/Amsterdam C—Berlijn 24 aug ('Internationaal) Dordrecht-Rotterdam C 24 en 25 aug Groningen-Roodeschool/Delfzijl 25 t/m 29 aug (NoordNed) Nachtnet Rotterdam C—Delft 26 op 27 aug Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. wil ontwikkelen voor het ge bruik van de toren, bij voor beeld als restaurant. De watertoren is geen monu ment. Toenmalig staatssecreta ris R. van der Ploeg van onderwijs, cultuur en weten schappen, wees een verzoek om het die status te geven in augus tus 2000 in oneindige onwijs heid af. Daarmee wordt het bouwwerk de bescherming ont houden waarom het gemeente bestuur van Oostburg vroeg. Dat betekent niet dat de schil dering zomaar kan of zal ver dwijnen. De gemeente Oostburg en Delta NV, de vorige eigenaar, kwamen in 1995 overeen dat het werk van Beerens tenminste tien jaar intact gehouden zal worden. Die verplichting is overgegaan op de nieuwe eige naar. De Pagter: „Het is een heel mooi werk en het is zeker de be doeling het in stand te houden. Als het gerestaureerd moet wor den, zullen we de kunstenaar vragen dat te doen. Het is niet iets om slordig mee om te gaan Daarmee is nog niet zo heel veel gezegd over de eeuwigheids waarde die Beerens zoekt. Maar er is een mooie intentie. En: in ieder geval tot 2 005 is er één zin nige reden voor een bezoek aan het stadje Oostburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11