Doek valt voor sociale recherche PZC PZC Eerste bomen bij Westdam zijn om Terneuzense familie beklaagt zich over gemeente bij provincie Bruid gevonden in het riet Asselbergs verwerpt kritiek op soepele behandeling Blpf 13 Controle uitkeringsfraude wordt bevoegdheid van justitie Verlicht ritje door Groede en Nieuwvliet Rioolrecht Oostburg fors duurder Terneuzense schutter kampioen Proef met jeugdsportproject Senior TV van de baan Streekmuseum zoekt materiaal agenda Zeelandbrug afgesloten dinsdag 20 augustus 2002 door Connv van Gremberghe AXEL - De Zeeuws-Vlaamse sociale recherchedienst bestaat volgend jaar naar alle waar schijnlijkheid niet meer. De dienst - drie man sterk- verricht sinds jaar en dag opsporings- en controleactiviteiten voor de ze ven Zeeuws-Vlaamse gemeen ten. Momenteel wordt er gewerkt aan plannen om de sociale re cherchedienst direct onder de bevoegdheid van het ministerie van Justitie te brengen. De dienst zou dan - mogelijk al na de herindeling per 1 januari - net als de politie een reguliere opsporingsdienst worden. Vol gens de Axelse wethouder J. van NIEUWVLIET - De verlichte boerderijenroute is verleden tijd. Retranchement hield in plaats daarvan afgelopen week end een verlicht weekend voor wandelaars, Nieuwvliet en Groede richten zich komend weekend op de fietsers. De Ondernemersvereniging Nieuwvliet nam het voortouw. Voorzitter Joh an Provoost: „We vonden het doodzonde dat dit evenement, dat veel belangstel ling trok, zou verdwijnen. Ook de dorpsvereniging Groede was meteen enthousiast. Dat bete kent dat we een route van zeven tien kilometer kunnen voor schotelen over fraaie dijkjes door de dorpen. Deze verlichte route is met name geschikt voor de fietser. Dat betekent niet dat we iemand met de auto weren, maar wij hopen dat de meesten de fiets pakken. Men kan op ie der willekeurig punt langs de route aan het traject beginnen." Zowel in Nieuwvliet als in Groede treden muziekgezel schappen op en er is onderweg een show van antieke tractoren. Starten tussen half tien en half elf is het gunstigst. Schaik (sociale zaken) vervalt bij zo'n herschikking de nood zaak voor de gemeenten om een eigen dienst in stand te houden. De Zeeuws-Vlaamse sociale re chercheurs zijn de voorbije ja ren voor de gemeenten redelijk waardevol gebleken. Bijna elk jaar werd door de dienst ettelij ke tonnen aan onterecht uitge keerde uitkeringen achterhaald en, voor zover mogelijk, terug gevorderd. Gemiddeld had de dienst per jaar zo'n 70 tot 103 onderzoeken in behandeling. Tevens werd de frauderegistra tie, nu volgens Van Schaik een taak van de Belastingdienst, bijgehouden. Daarnaast ver richtten de sociale rechercheurs hand- en spandiensten voor de consulenten sociale diens ten van de zeven gemeenten. Te denken valt dan aan het opvragen van kentekens en an dere informatie over uitke ringsgerechtigden bij de politie. De laatste jaren werd het werk van de bijzondere opsporings beambten bemoeilijkt door het Openbaar Ministerie. In vroeger jaren kon de dienst een onder zoek starten als er sprake was van een fraudebedrag van 500 gulden. Tegenwoordig mag een verdachte pas aangehouden worden als verondersteld wordt dat het fraudebedrag 6000 euro zal overschrijden. Het observe ren van verdachten is tegen woordig ook aan veel strengere regels geboden en mag pas plaatsvinden als de officier van justitie toestemming heeft ver leend. Ook is de dienst gebon den aan veel administratieve re gels. Star De in de ogen van de dienst star re regelgeving had de laatste ja ren tot het gevolg dat het aantal processen-verbaal dat de socia le rechercheurs opmaakten fors daalde, van 53 in 1996 tot 3 vo rig jaar. Ook het aantal onderzoeken in grotere gemeenten als Hulst en Terneuzen kelderde, mede al omdat de dienst niet toegestaan werd om onderzoeken in te stel len naar mogelijke fraudeurs die slechts een enkele maanden van een uitkering hadden geno ten. OOSTBURG - Inwoners van de huidige gemeente Oostburg gaan volgend jaar twee keer zoveel betalen voor hun riool recht, Dat blijkt uit het gemeentelijk Rioleringsplan dat voor de periode 2002-2006 is opgesteld Het rioolrecht bedraagt op dit moment 46,29 euro. Oostburg loopt daarmee danig uit de pas met fusiepartner Sluis-Aardenburg, waar het rioolrecht momenteel is vastgesteld op 90,75 euro en volgend jaar stijgt naar 102,09 euro. Om tot één tarief in de nieuwe gemeente Sluis te komen, gaat het dekkingsplan in de financiële para graaf uit van een stijging van het Oostburgse tarief met hon derd procent, waarna via indexering in 2010 uitgekomen wordt op een tarief van 130,27 euro. Verder gaat de eigen bij drage bij aansluiting op de riolering in het buitengebied - waarvoor overigens niet alle panden in aanmerking komen - naar 2269 euro. waarna jaarlijks een inflatiecorrectiezal plaatsvinden. Het gemeentelijk rioleringsplan 2002-2006 komt vrijdag 30 augustus aan de orde in de gemeentelijke commissie financiën. Aanvang 10.30 uur in de kantine vanhet gemeentehuis. OVEZANDE - Terneuzenaar René Elve is Europees kampi oen handboogschieten staande wip geworden. Hij was in Ovezande de beste in de individuele wedstrijd. De Neder landse ploeg, die louter uit Zeeuwen bestond, slaagde er afge lopen weekeinde niet in de titel in de wacht te slepen. Aan de wedstrijd deden naast Nederland ook Frankrijk en België mee. Op het grasveld aan de Landweg ging het 24 koppen tel lende team van België met de winst aan de haalBij de staande wip mag elk team in maximaal tien ronden 240 schoten lossen op de 25 meter hoge wip. Daarop staan 36 kleine vogels, twee kallen, twee zij vogels en één hoge vogel. Het team dan de min ste schoten nodig heeft om de wip leeg te schieten, wint. SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent wil de jeugd in de zomermaanden meer vertier bieden dan nu het geval is. Met dat uitgangspunt is gisteravond in Philippine bij wijze van proef het project 'Sas Sport actie(f)' van start gegaan. Het idee om jongeren in de zomer activiteiten aan te bieden is vol gens ambtenaar E. Geerse afgekeken van buurgemeentë'Ter- neuzen. Sas wil uiteindelijk komen tot een jeugdplatformdat betrokken is bij de organisatie van de activiteiten. Doel is de jeugd in een ongedwongen sfeer creatief en sportief bezig te laten zijn en hun betrokkenheid bij evenementen te vergro ten. Jongeren vanaf twaalf jaar die kennis willen maken met devolleybalsport, kunnen morgen van 19.00 uurtot21.00uur terecht in Westdorpe op het speelveld in de Alvarezstrlaat. Aan de Paul Krugerdreef in Sas van Gent vindt donderdag 22 augustus nog zo'n avondje plaats. MIDDELBURG - Het voorstel tot de oprichting van Senior TV is afgeschoten. Nadat het dagelijks provinciebestuur ëer- der had aangegeven geen geld over te hebben voor het initia tief van het Provinciaal Overleg- en Samenwerkingsverband Ouderen (POSO)bleek tij dens de vergadering van de Staten - commissie welzijn gisteren geen enkele fractie daar anders over te denken. Het POSO had 275.000 euro per jaar aan sub si die gevraagd om televisie voor en door ouderen te maken, uit te zenden via Omroep Zeeland. De provincie vindt dat een taak van Omroep Zeeland zelf en vreest precedentwerking wanneer belangenorganisaties geld krijgen om televisie te maken voor hun eigen doelgroep. IJZENDIJKE - Het Streekmu seum in IJzendijke toont kle ding en gebruiksvoorwerpen van vroeger in de expositie Uit het dagelijkse leven, in Cad- zandse Klederdracht. De tentoonstelling loopt van 6 september tot eind oktober. Het museum beschikt over een grote eigen collectie, die wordt aan gevuld met voorwerpen van het Vlaamse Erfgoed in Groede. Er is nog behoefte aan aanvullend materiaal, zoals kleren, poppen, gebruiksvoorwerpen of siera den van zo'n honderd jaar terug. Advertentie REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Zo'n honderd bomen moeten wijken voor jonge aanplant. door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Met het vellen van de bomen tussen De Staak en de spoorlijn is gisteren de reconstructie van de Westdam in Sas van Gent daadwerkelijk van start gegaan. Er moeten aan deze straat zo'n honderd bomen wijken voor nieuwe aanplant. Gisteren is ongeveer de helft van de bomen gerooid. De gemeente Sas is er op de val reep voor de fusie met Axel en Terneuzen nog in ge slaagd geld te vinden voor de herinrichting van de West dam. De opknapbeurt van de weg was eigenlijk al voorzien in 1998, maar toen was het geld er niet. De Westdam gaat volledig op de schop. Er komen zes wegversmallingen en de weg wordt opnieuw bestraat. Ook de aanpassing van het park nabij de Molenberg maakt onderdeel uit foto Peter Nicolai van de reconstructie. Dat was nog een heikel punt in de inspraak over het herinrichtingsplan. Omwonenden maakten bezwaar tegen het rooien van de bomen in het gedeelte tussen het Van Loypark en de Molenberg, en de oppositiepartijen (PvdA en Gemeentebelangen Groot Sas) stemden bij de besluitvorming in de gemeenteraad tegen het kappen van de bomen. De reconstructie van de Westdam moet tegen het einde van dit jaar klaar zijn. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De erven Meert uit Terneuzen hebben zich bij het provinciebestuur beklaagd over het gedrag van de gemeen te Terneuzen, met betrekking tot een lap grond die de familie nu meer dan tien jaar in bezit heeft. De gemeente stelt dat er niet ge bouwd mag worden op het 600 vierkante meter grote perceel en dus ziet de familie een mooi be drag aan de neus voorbij gaan. De familie heeft nog geprobeerd om het bestemmingsplan ver anderd te krijgen, maar ver geefs. De gemeente Terneuzen STREEKACTIVITEITEN AXEL-Gregorïuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten en jokeren; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; CADZAND-BAD - Strandpaviljoen de Zeemeeuw, 19.30 uur: Zomerloop over diverse afstanden; CLINGE - Café de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HULST - Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13,00 uur: Biljarten; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; NIEUWVLIET - Bos van Erasmus, 21.30 uur; Excursie nachtdieren kijken; RETRANCHEMENT - Bezoekerscentrum 't Zwin, 10.00 uur: Excursie; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: KBO bingo; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: KBO biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor, TERNEUZEN - Dansschool Verberk- moes, 19.00 uur: Inschrijven nieuwe sei zoen; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 14.00 uur: Schieting voor ouderen; ZUIDZANDE Boerderi) de Hullu aan de Kokersweg, 10.30 uur: Rondleiding in Cadzandse klederdracht. heeft twee jaar geleden wel aan geboden het lapje grond te ko pen, voor een bedrag van 15 gulden per vierkante meter. Bij elkaar dus een goede 9000 gul den. Dat maakte de familie Meert pas echt woedend, omdat de gemeente zelf tuingrond ver koopt voor 75 gulden per vier kante meter. Bovendien heeft de gemeente zelf de waarde van het bewuste perceel voor de onroe rende zaakbelasting vastge steld op ruim 22.000 gulden. De familie Meert komt dan ook tot de slotsom dat de gemeente jarenlang te veel belasting heeft binnengeharkt. Ze schrijft aan Provinciale Staten: „Wij mogen niets met die grond doen. Wij moeten het onderhouden (heb ben wij zelfs een sommatie voor gekregen). Wij moeten ook nog (te veel) belasting betalen. De prijs die de gemeente bood, is in geen verhouding tot de belas tingberekening." Een brief aan de gemeentelijke commissie voor beroeps- en be zwaarschriften leverde een on bevredigend antwoord op van B en W. „Ze schreven dat het om een niet doorgegane transactie ging, maar dat is niet het geval. Het gaat erover hoe de gemeente Terneuzen met zijn burgers solt en dat was en is de klacht", al dus de erven Meert in hun schrijven. De familie meent dat ze door Terneuzen 'van alle kan ten' wordt benadeeld. „Zij ma ken op zo'n wijze een bestem mingsplan, dat men als eigenaar niets meer met de grond mag en kan doen. En dan willen ze het praktisch voor niets kopen en waarschijnlijk duur verkopen. Als burger heeft men geen ver weer tegen een dergelijke over heidsinstelling." De brief van de familie Meert komt maandag 26 augustus ter sprake in de Statencommissie algemeen bestuur. Claziena en Jaap Trouw wonen nog zelfstandig in Oostburg. foto Peter Nicolai door Wilma Valk OOSTBURG - Een echtgenote vinden tussen het riet, dat lukte Jaap Sol ruim zestig jaar gele den. Gisteren waren Jaap (81) en Claziena Trouw (80) zestig jaar getrouwd. Claziena is geboren en getogen in Sluis en leerde daar tijdens het schaatsen op de vaart haar latere echtgenoot Jaap Sol kennen: „Ze vloog in het riet en ik heb ze dan maar opgeraapt," vertelt haar man nu lachend. Jaap had al op dertienjarige leeftijd zijn ouders verloren en woonde samen met een oudere broer. Claziena en Jaap besloten dan ook niet te lang te wachten met trouwen. Tot aan het bom bardement van Sluis in 1944 woonde het paar in de geboorte plaats van Claziena: „Sluis was toen veel gezelliger dan Oost burg. Als meisje had ik geen idee dat er verschil was tussen arm en rijk of tussen protestant en katholiek. In Oostburg lag dat even anders, daar waren er gro te verschillen en was alles veel stijver." Toch woont het paar nu tot grote tevredenheid in Oostburg. Jaap was hier 38 jaar werkzaam bij een aannemer. Claziena ging vele jaren helpen in een boom gaard; „Het was maar vijf minu ten fietsen van huis. We begon nen al in het voorjaar met uitdunnen en dan in het najaar plukken. Bij slecht weer kon er niet getrokken worden, dan ging ik tussendoor vlug naar huis om daar nog iets te doen. We hebben vier kinderen dus was er altijd wel iets te doen. Pas toen de vierde werd geboren kreeg ik een wasmachine." Het paar woont nog steeds zelf standig maar heeft zich laten in schrijven voor een plaats in het verzorgingscentrum De Burght in Oostburg: „Het gaat allemaal iets moeilijker en de wachttijd is ruim één jaar. We blijven na tuurlijk liever in ons eigen huis maar daar is altijd wel iets te doen en ik hou wel van een praatje," aldus Claziena. Jaap heeft als hobby orchideeën kwe ken, terwijl zijn echtgenote graag puzzelt. Samen kunnen ze ook genieten van de televisie, vooral van voetbal en tennis. Gistermiddag was er tijdens een receptie gelegenheid tot felici teren. Daarna volgde een eten tje met de vier kinderen, negen Weinkinderen en twee achter kleinkinderen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het besloten strandconcert van Blof, zon dagavond bij Renesse, heeft vol gens burgemeester J. Asselbergs 'zegge en schrijve één klacht op geleverd'. Metingen ter plaatse door een milieuambtenaar heb ben uitgewezen dat het geluids niveau de toegestane norm niet heeft overschreden, aldus As selbergs. De populaire Zeeuwse pop groep had volgens Asselbergs de vereiste vergunning om het eve nement op het terrein bij Hotel de Zeeuwse Stromen te organi seren. Het besluit het concert op het allerlaatste moment te ver plaatsen van de oorspronkelijke locatie aan de Brouwersdam naar de Jan van Renesseweg, heeft aan de formele toestem ming van de instanties niets af gedaan, meldt hij. De gemeente Schouwen-Duiveland besloot vrijdag na intern beraad - en na toetsing van de plek door politie en brandweer - binnen enkele uren tot afgifte van een nieuwe vergunning. Dat geen van beide besluiten gepubliceerd is in de gemeentelijke informatieru briek, zoals gebruikelijk, had volgens Asselbergs te maken met het nadrukkelijke verzoek van Blof om de locatie geheim te houden. Het openbaar maken van ver gunningen in het huis-aan- huis-blad stelt belanghebben den in staat te reageren op het (voorgenomen) besluit van bur gemeester en wethouders. Vol gens Asselbergs is het evenwel geen uitzondering dat een ver gunning pas achteraf wordt ge publiceerd. Veelal heeft dat te maken met het late tijdstip van indiening van de aanvraag. In het geval van Blof was de aan vraag 'ruimschoots op tijd' bin nen, geeft Asselbergs aan. Des ondanks kwam pas maandag de vergunning af, al was de organi satie vooraf mondeling geïnfor meerd dat B en W geen bezwaar hadden tegen het strandcon cert. „Op het aanbod van Sky Radio voor een toegangskaartje had den geloof ik 25.000 mensen ge reageerd. Als wij openbaar had den gemaakt dat Blof hier zou spelen, waren er misschien wel dertig- tot veertigduizend men sen op afgekomen Mede omwil le van de openbare orde is beslo ten tegemoet te komen aan het verzoek de plek geheim te hou den. Dit is een heel bijzondere omstandigheid. En gekoppeld aan het feit dat er op het strand niet snel sprake is van geluids overlast voor de omgeving, za gen wij geen reden Blof het feest niet te gunnen. Ook gelet op het goede doel (War Child) dat er aan gekoppeld was. Achteraf was het heel gelukkig dat het concert in Renesse was en niet aan de Brouwersdam. Nu was de organisatie met het naderen de onweer in staat de gasten binnen een half uur af te voeren met bussen van de Taxicentrale. Dat was aan de Brouwersdam een stuk lastiger geweest." Schadeloos Een aantal omwonenden en on dernemers werd zondag verrast door een tijdelijke afsluiting van de Jan van Renesseweg. Al leen genodigden voor het con cert werden toegelaten. De maatregel kostte P Verspeek van het gelijknamige tennis- en midgetgolfcentrum naar eigen zeggen honderden klanten. Vol gens Asselbergs is Verspeek, door de organisatie bijgepraat en kreeg hij een 'keurige scha deloosstelling' aangeboden. De ondernemer zei gisteren echter dat hij een minder goed gevoel aan het gesprek met de burge meester heeft overgehouden dan Asselbergs doet geloven. „Hij doet het hele concert af als iets dat goed is voor Schouwen- Duiveland. Maar hier hebben de bevolking en de toerist nietsaan gehad. Het was uitsluitend voor genodigden. Iedereen in de om geving liep te klagen. Het is wer- kelijk schandalig dat wij hier niet in zijn gekend. En dan zeg ik het nog heel netjes." ZIERIKZEE - De Zeelandbrug wordt in de nacht van maandag 2 op dinsdag 3 september afge sloten voor gemotoriseerd ver keer. De maatregel houdt ver band met onderhoudswerk aan het traject. De afsluiting is van kracht tussen middernacht en vijf uur 's ochtends. In geval van spoedritten van hulpdiensten is de brug wel toegankelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5