Pavilj oenhouder is controles beu Morricone onder een blauwe hemel 11 Belastingdienst zegt langs de kust slechts reguliere onderzoeken te doen Omroep Terneuzen wil platform worden VAKAN" lIvAJN I MKli- Geld voor pater Roulatie directeuren basisscholen De Linie verloopt niet vlekkeloos Tweede ronde inentingen tegen meningokokken CJ HOEKMAI zeeuwse almanak Hitte Gezamelijk ontbijt luidt schooljaar in ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 20 augustus 2002 Hoor René van Stee BRESKENS - Strandpaviljoen- houders aan de West Zeeuws- Vlaamse kust voelen zich opge jaagd door de Belastingdienst. In het hoogseizoen heeft een groot aantal van de onderne mers binnen zes weken tijd al drie of vier keer belastingamb tenaren over de vloer gehad voor diverse controles. Dat ge beurde vaak op tijdstippen dat de strandtenten bomvol zaten en het personeel naar hun zeg gen zich 'letterlijk een slag in de rondte werkte' om de klanten van dienst te zijn. De paviljoenhouders vinden de voortdurende controles overbo dig en ongepast. „We vragen ons ondertussen af of we crimineel zijn of zo", zegt eigenaar E. de Hoogd van 't Halve Maantje in Breskens en voorzitter van de Vereniging Strandexploitanten West Zeeuws-Vlaanderen. Doelgerichte branchecontroles bij strandtenthouders, zoals die eerder in andere branches plaatsvonden, zijn hem niet be kend. De Hoogd zegt in het alge meen begrip te hebben voor het werk van de belastingambtena ren, maar hij vindt dat ze niet moeten overdrijven. Rompslomp „Op dergelijke topdagen moe ten we ons geld verdienen. Het is misschien terecht dat ze dan langskomen, omdat er op dat moment veel personeel rond loopt en de kans op fouten van onze kant groter is. Maar als je na een eerste inventarisatie nog eens drie keer die hele romp slomp op je nek krijgt, geeft dat te denken", aldus De Hoogd. Zijn collega W. Bonneveld van Caricole in Cadzand is de ver dachtmakingen ook meer dan zat. „Aan de overkant van de duinen komt nooit iemand, schijnt het. Dat zijn dus alle maal wel nette bedrijven ze ker?" zegt h ij n i et zonder ironie Voorlichtingsambtenaar G. van Weersum van de Belasting dienst zegt dat er sprake is van een zogeheten reguliere waar neming ter plaatse, die van te voren was aangekondigd en jaarlijks bij een bepaalde be drijfstak wordt uitgevoerd. Zo werden vorig jaar de strand tenthouders gecontroleerd die onder verantwoordelijkeid van de belastingeenheid Goes val len. Volgens Van Leersum is het on mogelijk dat de West Zeeuw- Vlaamse strandtenthouders vooraf niks van de actie afwis ten. „Er is duidelijk aangegeven dat we een keer zouden langsko men voor een algemene indruk van de bedrijven en een keer voor een personeelscontrole, waarbij iedereen zich moest identificeren", aldus van Weer sum. Zij benadrukt dat de aanpak van de Belastingdienst niet bedoeld is om de strandtent houders 'te pakken'. „Dat der gelijke controles wel eens on sympathiek overkomen is begrijpelijk. Aan de andere kant is het logisch dat onze ambtena ren binnenkomen op een tijdstip dat het druk is, want als er nie mand zit hoef je ook niets te con troleren." door Sheila van Doorsselaer HULST - Een goed ontbijt is het beste begin van de dag. En voor al bij zo'n spannende gebeurte nis als de eerste schooldag is een goed gevulde maag nooit weg. De zeventig leerlingen van de christelijke basisschool De Ark in Hulst kregen gisterochtend daarom een stevig ontbijtje voorgeschoteld, met alle toeters en bellen. „Wie wil er nog een beker Yogho Yogho?" Het is het tweede jaar dat de meesters en juffen van De Ark hun leerlingen op de eerste schooldag tracteren op een ge zellig ontbijt. „Voorheen was het alleen een kopje koffie" zegt directeur H. Veldhoen. „Vorig jaar bedacht iemand dat het misschien wel leuk was de ont bijttafel te dekken en dat was zo'n succes dat we het nu weer doen." In de hal van de school is het rond half negen een drukte van belang. Ouders die hun kinde ren komen afzetten en met het onderwijzend personeel en col- lega-ouders nog even de vakan tiebelevenissen doorspreken. De kinderen schuiven ondertus sen aan en kijken verlekkerd naar wat ze eens tussen hun broodjes zullen leggen. Kaas, ham, of toch misschien wat an ders? Een glas melk hoort erbij en voor de suikerjunks staan er pakken Yogho Yogho klaar. Veldhoen verwelkomt iedereen. Dit jaar telt De Ark drie nieuwe leerlingen. Niet veel, zo geeft Veldhoen toe, „maar wie weet komen er in de loop van het schooljaar nog kinderen bij." Een leerkracht van basisschool De Ark in Hulst helpt de leerlingen bij het smeren. door A. J. Snel Hij was zijn tijd te ver vooruit, Wim Sonneveld. Zo'n veertig jaar nadat hij naar een tekst van zijn levensgezel Friso Wiegersma het dorp tot een voor bij fenomeen verklaarde, liggen in het Zeeuwse land juwelen als Sint Anna ter Muiden, Nisse. Colijnsplaat, Sint-An- naland en Dreischor het tegendeel te bewijzen. Sonneveld had ongelijk toen hij, zeer vrij naar Jean Ferrat, zong: 'Dat dorp van toen, het is voorbij. Dit is al wat er bleef voor mij. Een ansicht en herinneringen'Dat dorp is helemaal niet voorbij. Het leeft voort in serene en in blijde sferen. Natuurlijk zijn er veel dorpen het mooiste van Zeeland; wie zou zulks durven tegenspreken. Maar wie be weert dat Dreischor het allermooiste dorp is, heeft net iets meer gelijk dan alle anderen, die met een afwijkende voorkeur ook gelijk hebben. Eigenlijk is het natuurlijk Dreister want dat ligt net iets frisser in de mond. Dat moeten ook de experts van de Entente Florale hebben aangevoeld. Zij kwamen, za gen en ervoeren het groene en fleurige Dreister en beloonden het met goud. Gelijk hadden ze. De inwoners van Dreischor weten hoe rijk ze zijn en ze doen er alles aan om hun sieraad te doen schitteren. En de bezoeker van het dorp wordt gewaar dat de inwoners wel weten hoe benijdenswaardig ze zijn, zonder dat die zich ergens op laten voorstaan. Ze laten derden royaal de len. Dat gebeurt vaker in de Zeeuwse dor pen. Er zijn van die volmaakte dagen van volksvermaak, oliebollen, babbe laars, Vietnamese loempia's, klompen makers en mooie muziek als nagerecht. De schaapscheerdersfeesten in Nisse, koninginnedag in Kloetinge, dat zijn gebeurtenissen waarbij alles harmonie is. Men noemt het dan heersende gevoel niet bij naam, maar iedereen weet dat het in orde is; dat in wezen het leven niet zo sterk is veranderd als Sonneveld in een zwartgallige bui heeft willen doen geloven. De mensen wonen in hun dorpen niet in betonnen dozen en heb ben geen dressoir met plastic rozen; vraag dat maar na bij de Entente Flora le. Ze kijken niet alleen maar naar de televisiequiz, maar werken in warme saamhorigheid aan het volgende eve nement. Die in Dreister hebben de afgelopen maanden hun uiterste best gedaan van de jaarlijkse vlasdag weer iets bijzon ders te maken en wel op dezelfde ma nier als in de voorgaande jaren. Dat geeft een behaaglijk, vertrouwd ge voel. In het hart van het dorp is het za terdag de zeventiende augustus weer zoals het hoort op ene vlasdag. De Ring wordt bevolkt door vakbekwame man nen die in diepe ernst de dingen doen die met vlas gedaan moeten worden. Kinderen stallen oude rotzooi uit die er zo op de stoep opeens heel aantrekke lijk gaat uitzien. Er zijn kramen met linnen, met Zeeuwse schorten, met babbelaars en natuurlijk met planten en bloemen. We hebben het wel eens drukker meegemaakt en dat ligt uiter- aai-d aan het schone weder. Jammer voor de organisatoren en heel prettig voor de mensen die toch voor de vlas dag hebben gekozen en nu de ruimte foto Camile Schelstraete door Wout Bareman TERNEUZEN - De lokale Om roep Terneuzen sleutelt aan de programmastructuur. In de loop van volgende maand moet die gestalte krijgen. Dat gebeurt onder leiding van Johan Robes in uit Hoek, die als een soort hoofdredacteur gaat fungeren. Het stichtingsbestuur streeft naar een verdere uitbreiding en verdieping van de informatie voorziening in combinatie met 'gezellig entertainment'. Omroep Temeuzen begon op 1 mei met dagelijkse uitzendin gen vanuit een studio in het Scheldetheater. De nieuwe lo kale omroep vulde het gat in de ether dat was ontstaan toen voorloper stichting Lokale Om roep Terneuzen (SLOT) in janu ari 1997 de knop definitief om draaide. Die zender had sinds de start in juni '93 een trouwe scha re luisteraars opgebouwd; de zender bleek een platform voor allerlei organisaties en vereni gingen. Voorzitter J. Snelders van de nieuwe Omroep Terneu zen: „De mensen konden er hun ei kwijt. En zo'n situatie streven we nu opnieuw na. We hebben de zender sinds mei op het ge mak verder uitgebouwd en nu zijn we zover dat we aan de pro grammastructuur kunnen gaan werken. Johan Robesin is vol gens ons de aangewezen per soon om leiding te geven aan dat proces." Robesin was decennia geleden dagbladjournalist en stapte vervolgens over naar de gemeente Terneuzen waar hij de afdeling Voorlichting opzette. Daarna richtte hij media en pr- bedrijf IPD op, later gevolgd door Trend International. Uitbouwen Snelders: „We hebben momen teel zes vaste medewerkers. Dat aantal zal, als we de program mering verder willen uitbou wen, zeker moeten groeien. Onze programmaraad telt ver tegenwoordigers uit tal van maatschappelijke geledingen. Zij krijgen bij ons alle ruimte om tal van activiteiten te ont- plooiien. We kijken vol belang stelling uit naar suggesties en programmavoorstellen van hun kant." In de programmering is ruimte voor vaste rubrieken, die een aanvulling kunnen zijn op de dagelijkse nieuwsuitzending van 18.00 tot 19.00 uur, maar ook volledig op zichzelf kunnen staan. Hoofdredacteur Robesin richt zich nu in de eerste plaats op de nieuwe programmering, maar krijgt ook alle ruimte voor com merciële activiteiten, zoals de werving van adverteerders. Snelders; „Want willen we echt dat platform voor Temeuzen worden wat wenastreven, dan is de jaarlijkse subsidie van de ge meente van 10.000 euro ontoe reikend. Ons budget zal dan verder moeten worden aange vuld met de opbrengsten uit re clameboodschappen. Omroep Terneuzen bereidt zich momenteel ook voor op de situ atie die ontstaat na de herinde ling. „Ons werkgebied wordt dan in één klap veel groter. In onze begroting voor 2003 heb ben we daar al enigszins reke ning mee gehouden. Als we de hele Kanaalzone willen gaan bestrijken, dan zullen we in ie der geval een aantal nieuwe steunzenders moeten plaatsen. We hebben de huidige gemeen ten Axel en Sas van Gent inmid dels geïnformeerd over onze plannen en wachten de reacties af", aldus de omroepvoorzitter. CLINGE - De 'Vos op Klompen wandeltocht' in Clinge heeft za terdag ruim 200 euro opge bracht voor het missiewerk van pater Cyriel Swinne in Barran- quilla, Colombia. Vijftig wandelaars liepen het zes kilometer lange traject door Clinge en de polders. Onderweg bezochten ze een appelteler en een klompenmaker. Pater Swinnne, afkomstig uit St. Jan steen, lichtte zijn missiewerk toe. „Dit geld is bestemd voor onderdak en verzorging voor ouderen." Een kar die ratelt op de keien. foto Pieter Honhoff is. hebben, net als de kar die ratelt op de keien. Wij drinken een glas bier en slenteren met zware benen het grasveld op dat rond de Gotische Hallenkerk goed ge maaid ligt te zijn. We zijgen neer. We zijn niet de enigen en dat is fijn, want nu kunnen we een goed gesprek aan gaan. Een vrouw vlakbij ons vindt het wel mooi weer, maar wel een beetje aan de warme kant. Dat kunnen we van harte beamen. Maar aan de andere kant, zo weten wij uit ervaring, regen en wind ben je gauwer zat en dat zou toch ook jammer zijn voor al die men sen die hier zo hun best doen op de bra derie die meer is dan een braderie. Dat is de vrouw met ons eens. Ze rondt de beraadslagingen af met de voorspel ling dat het weer winter is voor je het weet. Vandaar dat we er nou nog maar even van moeten genieten. Daar kun nen en willen we niets tegenin brengen. Vanaf de ring dringen de klanken door van het Westkappels Kwartet, een ge zelschap dat het ritme van het heiblok in de genen heeft. Vrolijk We betreden de tweebeukige kerk met blauwe hemel. Een ruimte waar zelfs de meest overtuigde atheïst door lichte twijfel wordt beslopen. Voorin heeft zich een gelegenheids-fanfare-orkest opgesteld, bestaande uit zo'n vijfen veertig muzikanten van muziekvereni gingen op Schouwen-Duiveland. Op Schouwen denken ze niet benepen. Het kerkje, plaats van devotie, mag best ge bruikt worden om vrolijke, wereldse muziek ten gehore te brengen. En dat dóet het orkest, onder leiding van Jaap Knuist. De honderden mensen, die het op een niet geheim gehouden plaats ge geven free concert bijwonen, reageren vol geestdrift op de door Rieks van der Velde gearrangeerde Disney Parade en dwalen, als werken van Ennio Morri cone worden vertolkt, in gedachten naar de ondergaande zonnen uit Once upon a time in the west. Jaap Knuist werpt zich met zoveel inzet in de strijd dat talrijke luisteraars het gevoel krij gen dat het geweldig is om Jaap Knuist te zijn. Dat denkt Jaap Knuist zelf ook, zo te zien. Bij het verlaten van de kerk treffen de concertgangers de dorpsring al goed deels opgeruimd aan. Geeft niks. Het is mooi geweest en het zal mooi zijn, met of zonder marktkramen. Rond de ring zien we de hoge bomen staan en we weten dat het nog lang niet voorbij door Sheila van Doorsselaer ZUIDDORPE - De roulatie van de basisschooldirecteuren van Terhole (Tervliet), Koewacht (De Eikelaar) en Zuiddorpe (Ca- nisius) verloopt niet vlekkeloos. Directeur R. Buijsse van Ter- vliet gaat niet aan het werk op de Canisiusschool. Volgens M. Evers, voorzitter van de over koepelende scholenstichting De Linie, is het bestuur van mening dat Buijsse beter geen hoofdon derwijzer kan worden in Zuid dorpe. Voor de Canisiusschool wordt nu gezocht naar een nieu we directeur. In juni maakte De Linie, waar dertien scholen in de regio onder vallen, bekend dat de drie direc teuren van school zouden wisse- TERNEUZEN - Alle Zceuws- Vlaamse kinderen van 6 t/m 14 jaar krijgen binnenkort een uit nodiging van de Gemeenschap pelijke Gezondheids Dienst (GGD) om een prik te komen ha len tegen meningokokken C (hersenvliesontsteking). Voor de zomervakantie zijn de jongere kinderen en de jeugd van vijftien tot en met achttien jaar opgeroepen voor deze vac cinatie. De vaccinaties voor de zes- tot en met veertienjarigen zijn 30 september in Den Dul- laert in Hulst, 1 oktober in sportcentrum De Eenhoorn in Oostburg en 9 en 10 oktober in sporthal Het Zwaantje in Ter neuzen. len. Directeur W, Dewitte van De Eikelaar zou met ingang van het nieuwe schooljaar naar Ter- vliet gaan, hij wordt opgevolgd door J. Lijbaart van de Canisi usschool en Buijsse van Tervliet zou de Canisiusschool gaan be stieren. Dit alles in het kader van een nieuwe mobiliteitbe leidslijn, opgezet door het Li- niebestuur, ter bevordering van de interne motivatie. Op andere scholen van De Linie werd met verbazing gereageerd op het plan. Geruchten deden de ronde dat de stoelendans was ingege ven door problemen tussen de directeuren en het onderwij zend personeel. Evers ontkende dit destijds stellig. Nu blijkt dat Buijsse niet naar Zuiddorpe gaat. Evers: „We hebben besloten dat het beter is dat Buijsse geen hoofdonder wijzer van de Canisiusschool wordt. Hij kan beter functione ren in een andere rol binnen de stichting. Of dat in Zuiddorpe of Terhole zal zijn, kan ik nu nog niet zeggen." Verder wenst Evers niet op de zaak in te gaan. Hij stelt dat binnen De Linie on derwijzend personeel klaar is voor een managementsfunctie. De vacature wordt zo mogelijk intern opgevuld en wel, zo hoopt Evers, per half september. Lij- baart verdeelt tot dan zijn tijd tussen Koewacht en Zuiddorpe. Advertentie Wij richten kantoren in Noordzandstraai 6 Ycrsckc tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 .38 7.3 De klanten van de Middel burgse snackbar mopperden zondagavond nogal over het weer. De beheerder hoorde hen even aan waarna hij op merkte dat het ook nooit goed is. „Weken lang lopen jullie te klagen dat het maar niet zomert. Nu eindelijk de zon lekker schijnt, is het weer niet goed." Terwijl hij een nieuw portie friet onderdom pelde in de gloeiendhete olie, en het zweet van zijn voor hoofd wiste, draaide hij zich nog even om naar zijn klan ten: „En als er toch gemop perd wordt over de hitte, dan heb ik de meeste rech ten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3