Fusie dient boerenbelangen Hitte drukt aantal bezoekers Sail Reynaertfeesten in centrum Hulst Belangen zijn overal hetzelfde, stelt agragrisch bestuurder Kodde Auto over de kop Aanrijding met lijnbus Vrouw ontsnapt aan aanranders Vlissinger mishandelt vrouw Keuken brandt uit Karten op de openbare weg Dronkaard dut op vluchtstrook Loos alarm bij zoektocht naar duiker Dirigent met een luchtbuks beschoten SNS bank ontketent SNS bank wenst alle een revolutie in hypotheekadviseurs hypotheekland: veel sterkte de de SNS Plafond rente! komende weken. i SN& Shamir swb maandag 19 augustus 2002 Het fusiespook waart rond in boerenland. Moet er één nationale standsor ganisatie komeii? Of al leen meer (vrijblijvende) samenwerking tussen de vijf regionale en zeven vaktechnische organisa ties die LTO Nederland vormenDe oostelijke (GLTO) en westelijke (WLTO) organisaties heb ben aangekondigd in elk geval te fuseren. Kunnen de andere drie, waaronder de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO), achterblijven? Jo Kodde, vooraanstaand agrarisch bestuurder in Zeeland, vindt van niet. Hij pleit voor i krachtenbundeling. Afgaande op de ledenaantallen is duidelijk dat sprake is van een slinkende achterban. De afna me gaat hard. De vijf gewestelij ke clubs hadden in 2000 nog 61.862 leden met een bedrijf; in 2001 was dat met 15 procent ge zakt tot 52.555 (de ZLTO daalde 17,3 procent en staat op 13.450 leden). Dat komt voor een deel omdat veel boeren stoppen, maar ook omdat leden niet te vreden zijn over de belangenbe hartiging. Ook in Zeeland be staat onvrede over de wijze waarop de ZLTO functioneert. Het is overigens niet zozeer de achterban te velde die oproept tot actie. De individuele boeren nemen een afwachtende hou ding aan, of stappen op. De kri tiek over ondoelmatigheid, geldverspilling en te weinig één vuist maken, komt vooral van bestuurders en functionarissen. Begrijpelijk, want zij ervaren heel direct de nadelen van de huidige manier van werken. Jo Kodde, vice-voorzitter van de LTO en ZLTO-vakgroepen rundveehouderij, weet er alles van. Gevecht „Het aantal boeren loopt hard terug, maar daarmee niet de be hoefte aan belangenbeharti ging. Er komt steeds meer op de boeren af. Het gevecht om schaarse ruimte, de regelgeving neemt toe. Die belangenbehar tiging moet efficiënt worden uitgevoerd. Geen overlappen en allerlei toestanden", zegt Kod de. „Zaken als voedselveilig heid, diergezondheid, milieube leid, zuivelbeleid zijn voor het hele land precies hetzelfde. Eén nationale organisatie kan die belangen heel goed behartigen. Voor het regionale omgevings beleid ligt het anders. Daar heb je dan provinciale steunpunten voor nodig." De Zeeuwse ZLTO-voorman noemt de opstelling van zijn or ganisatie tegenover fusie heel terughoudend en hij betreurt dat. „Ik merk dat de LTO steeds moet bedelen om medewerking. Dat werkt zo frustrerend. Voor de rundveehouderij is landelijk 1,5 kracht beschikbaar, terwijl het wel de grootste sector is, groter dan de akkerbouw en tuinbouw. Ik word er bijna da gelijks mee geconfronteerd dat het niet goed gaat en dat de LTO steeds afhankelijk is van de goe de wil van de regionale organi saties." Individueel belang Kodde is niet bezorgd dat bij een nationale organisatie met daad kracht en capaciteit, de belan gen van de individuele boeren in het gedrang komen. „Het kan er zelfs op vooruit gaan, doordat krachten gebundeld worden. De doorRinus Antonisse ARNEMUIDEN - Het is voor hem al jaren het 'ideale plaatje'. Eén LTO Nederland, met pro vinciale steunpunten. „De LTO bepaalt het beleid, de steunpun ten voeren het uit voor hun gebied", stelt Jo Kodde, vee houder in de Oranjepolder bij Amemuiden. Hij vindt dat de landelijke koepel nu veel te af hankelijk is van de goede wil van de zelfstandige regionale organisaties en dat agrarisch Nederland onvoldoende als één krachtige club richting politiek in Den Haag en Brussel ope reert. Het moet volgens hem be ter en doelmatiger. Fusies zijn in de agrarische sec tor niks nieuws. Via enige om wegen ging de ooit invloedrijke Zeeuwse Landbouwmaat- schappij (ZLM) in 1999 samen met de nog machtiger Noord brabantse Christelijke Boeren bond (NCB). Zeven jaar geleden vormden de drie landelijke zui len KNLC (algemeen), CBTB (protestant) en KNLTB (katho liek) de LTO Nederland. Een reus op leemen voeten, blijkt nu in de praktijk. De regiobaron nen houden het heft stevig in ei gen handen. individuele belangenbeharti ging gebeurt vooral ter plekke, bij de afdelingen. Dat loopt goed en kan zo blijven. Er valt een schijf weg en dat spaart kos ten. De contributie die de boe ren betalen wordt beter besteed. Die vragen zich terecht steeds meer af: wat krijg ik er voor te rug." Eind augustus praat het LTO- bestuur over de fusieplannen van GLTO en WLTO. Jo Kodde vreest dat ZLTO, NLTO (noord) en LLTB (Limburg) niet verder gaan dan bereidheid tot verdie pen van de samenwerking. Dat levert rare verhoudingen op en geeft de LTO niet het gezag en de body die nodig is, aldus Kodde. MIDDELBURG - Op de Arnesteinweg in Middelburg is vrij dagavond omstreeks 21.30 uur een auto over de kop geslagen. De bestuurster miste ter hoogte van de Waldammeweg de bocht in de weg en reed tegen een boomDoor de klap sloeg de auto over de kop. De vier inzittenden zijn met onbekende ver wondingen naar het ziekenhuis gebracht. De auto is total- loss. Op de Boulevard de Ruijter is in de nacht van zaterdag op zondag een 24-jarige Vlissingse met haar auto uit de bocht gevlogen en tot stilstand gekomen tegen een muurtje. Ook hier waren er vier inzittenden, maar die kwamen met.de schrik vrij. De auto is total-loss. MIDDELBURG - Een lijnbus van Connexxion is zaterdag middag omstreeks 14.30 uur in de Oosterscheldestraat inMid- delburg in botsing gekomen met een personenauto. Een 46-jarige Middelburger, die vanuit de Zijpestraat rechtsaf de Oosterscheldestraat inreed, verleende geen voorrang. De per sonenauto is total-loss. De bus heeft lichte schade opgelopen. VLISSINGEN - Een vrouw is in de nacht van zaterdag op zon dag kort na middernacht lastiggevallen in de Breestraat in Vlissingen. De 29-jarige Vlissingse liep vanuit het Bellaniy- park de Breestraat in, toen drie jongens op scooters kwamen aangereden, haar aanhielden en vastpakten. De vrouw wist zich van haar belagers te bevrijden. Tijdens de worsteling is de bril van de vrouw vernield. VLISSINGEN - In de H. Segherslaan in Vlissingen is zater dagavond omstreeks 21.30 uur een 32-jarige Vlissinger aan gehouden. De man had vernielingen aangebracht in een wo ning in diezelfde straat en de bewoonster mishandeld. De oorzaak ligt in de relationele sfeer. 's-HEER ABTSKERKE - Een vergeten pan op het vuur ver oorzaakte zaterdagavond een keukenbrand in een boerderij aan de Polderweg in 's Heer Abtskerke. De bewoners waren niet thuis. Voorbijgangers waarschuwden om zes uur de brandweer. De keuken brandde geheel uit, de rest van de wo ning liep veel rookschade op. KRABBENDIJKE - Een 30-jarige man uit de gemeente Rei- merswaal is zaterdagavond aangehouden, omdat hij met een kart op de openbare wegreed. Dat gebeurde in de Dorpsstraat in Krabbendijke. Uit een ademanalyse bleek dat hij ook nog eens te veel gedronken had. De man kreeg een proces-vei'baal en een rijverbod opgelegd. KRUININGEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de vluchtstrook van de A58 bij Kruiningen een dronken man aangetroffen. De 34-jarige man uit Heinkens- zand lag te slapen in zijn auto, terwijl de motor nog draaide en de verlichting brandde. Hij is door de agenten thuis afgezet. SINT ANNALAND - Politie, brandweer en duikers hebben gistermiddag in Sint Annaland een massale zoektocht op touw gezet naar een vermiste duiker. Het bleek echter loos alarm. Bij de politie kwam volgens een woordvoerder de melding bin nen dat iemand met slechts lucht voor vijftien minuten al een half uur onder water was. Daarop werden hulpverleners uit heel de regio richting de Ha venweg gedirigeerd. Al snel bleek echter dat de duiker hele maal niet zoek was. „De man was met een andere groep meegegaan. Hij had verzuimd om dat netjes te mel den", aldus de politiewoord voerder. SINT-MAARTENSDIJK - Dirigent Peter de Rooij van muziekvereniging Euterpe uit Sint-Maar tensdijk is afgelopen vrij dag beschoten met een luchtbuks. Dat gebeurde tijdens een repetitie in de tuin van de voormalige kleuterschool aan de Rad- da Barnenstraat. „Normaal oefenen we in het schooltje", legt De Rooij uit. „Maar omdat het zo'n mooi weer was, besloten we naar buiten te gaan." Hij denkt dat ie mand uit de buurt de mu ziek als hinderlijk heeft ervaren en dat hij daarom beschoten is. „Ik kan me geen andere reden voor stellen." Hoewel hij zeer geschrokken is, kan De Rooij het incident al enigszins relativeren. „Zelfs dirigent is tegen woordig een gevaarlijk beroep", grapt hij. De Rooij kwam er met een bloeduitstorting op zijn linkerarm nog redelijk goed vanaf. De dirigent heeft aangifte gedaan bij de politie. Die heeft de zaak in onderzoek. door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Het mooie weer is de grote spelbreker voor de Small Sail in Vlissingen. De vijfde editie van het maritieme festival trekt met circa 70.000 bezoekers, minder publiek dan vorig jaar. Zaterdag staat bij de vismijn meer dan de helft van de kramen leeg. In de gemeentelijke vismijn aan de binnenhaven wordt tijdens Small Sail de Visserij dag ge houden. De kramen die aan weerszijden van de vismijn staan opgesteld, zijn bijna alle maal leeg. De eigenares van een viskraam schudt vertwijfeld haar hoofd over de geringe op komst. „Veel kraamhuurders belden vanmorgen af omdat het weer veel te mooi is. Iedereen gaat naar het strand." Het driedaagse evenement trekt door de warmte veel minder be zoekers dan voorgaande jaren. „Toch is het gezellig druk", zegt H. Koeman, bestuurslid van Small Sail 2002. Hij vindt de lustrumeditie van het festival geslaagd. Het enige minpunt is dat de demonstraties van de Ko- ninklijke Marine op de kop van het Eiland zaterdag zijn verval len omdat de Lynx-helikopter elders moest worden ingezet. De Piet Heinkade is één van de toegangen tot het Small Sail terrein. Aan het begin van de straat staat een kraam van de Stichting Behoud Hoogaars. Vlak daarnaast meert de Montis aan, die het voetveer verzorgt tussen de binnenhaven en de Piet Heinkade. Als blikvanger aan de kade ligt de replica van het VOC-schip De Duyfken. Maar er is weinig belangstelling om een kijkje te nemen aan boord van het schip. Volgens de bemanning heeft het te maken met de vier euro entree die be zoekers moeten betalen. Op an dere schepen kunnen ze gratis aan boord. Maritieme markt Op de maritieme markt staan kramen opgesteld van de Scheepsmodelbouw Vereniging Vlissingen, vrienden van de Ko ninklijke Marine en de Wester- scheldetunnel. Medewerker J. Stams krijgt veel vragen over de kosten en de lengte van de tunnel. „Ook zijn de mensen be zorgd over de kosten van het fietsvoetveer", zegt hij. Tussen de kramen exposeren beeldend kunstenaar L. Kal- maeva en de kunstenaars van het Zeeuws Palet met maritieme schilderwerken. Verder staat er een klimwand van het Korps Mariniers. Bijna verscholen achter het betonningsvaartuig de Frans Naerebout van Rijks waterstaat ligt de vijftig meter lange driemastschoener Ooster- schelde. In de Lampsinsstraat presenteert Keep Them Rolling oude militaire voer- en vaartui gen. Aan het sluiseiland ligt de stoe re tjalk Res Nova naast de druk bezochte mijnenjager Helle- voetsluis. Door de hoge temperaturen is er wel veel belangstelling voor de vaartochten. De Timshei vaart bezoekers rond in de haven en een aantal andere schepen waaronder de kustzeiler Koh-i-Noor vaart voor de Vlis singse boulevard. Activiteiten Naast het Eiland spelen de acti viteiten zich af bij het Dijkthea- ter, het Arsenaal en op de boule vards. Het Scheldeloodsenkoor en de shantykoren Het Veerse Scheepstuig en Voor de Mast be zingen het zeemansleven van weleer. In het Zeeuws Maritiem Muzeeum aan de Nieuwendijk is speciaal voor Small Sail een VOC-expositie ingericht. En in attractiecentrum Het Arsenaal is een tentoonstelling over de Provinciale Stoomboot Dien sten te zien. Net als voorgaande jaren is de Small Sail afgesloten met een Vlootschouw. Duizenden bad gasten zagen vanaf de stranden alle deelnemende historische en moderne schepen langs de bou levards varen. Speciale aandacht ging uit naar de veerboot Prins Johan Friso, die volgend jaar met de opening van de Westerscheldetunnel uit de vaart wordt genomen. Aan boord bevonden zich tijdens de Vlootschouw huidige en oud-PSD medewerkers. HULST - Het centrum van Hulst is in het weekeinde van vrijdag 23 tot en met zondag 25 augustus het kloppend hart van de Reynaertfeesten. Vrijdagavond beginnen de festi viteiten met live optredens van muziekbands op podia aan de Grote Markt en het Cornelis de Vosplein. Zowel zaterdag als zondag stallen de deelnemers aan de rommelmarkt hun spul letjes uit op het 's Gravenhof plein. Zaterdagmorgen bemannen plaatselijke ondernemers en marktkooplieden de kraampjes in het centrum van de stad. Rondom de basiliek is er een markt van tweedehands boe ken, antiek en curiosa. De scheepsmodelbouwgroep Ente- prise is hier eveneens present met modelschepen. In een knut- selhoek tonen enkele hobbyis ten de opbouw van een model boot. De Grote Markt wordt twee da gen ingeruimd voor een groot truckfestival. Ruim vijftig trucks uit Nederland en België geven hier een megashow. Ook de transportvereniging 'Geef gas' uit Hulst is met enkele wa gens aanwezig. Over de Markt klinkt muziek van onder meer Henk Wijn gaard. Zondagmiddag rijden de deelnemende wagens een af- scheidsrondje door Hulst. In de Overdamstraat beginnen zater dag om 20.00 uur de Ovefbam- feesten. Op verrijdbare podia zijn er optredens van de dweil bands Sjores Ambrs en de Ba- reelen. Verder wordt het feest ingevuld met karaoke en het Jacques van Fortuin spel. Zon dagmorgen worden de kraam pjes in het centrum weer inge ruimd. Tevens zijn er doorlo pende modeshows. Op podia aan de Grote Markt en het Cor nelis de Vosplein treden mu ziekbands voor het voetlicht. Advertentie SNS Plafondrente: de hypotheekrentevariant die alle andere overbodig maakt. Bel gratis 0800-18 80 of vraag het de hypotheekadviseur van uw intermediair of SNS bank. foto's Lex de Meester Drukte aan de Piet Heinkade en op het water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9