Waddenraad hoopt op verzoening Snel bieden op Boerenkoopdag Vangst 7 Pascal de Witte steekt ze alle dertig Strandwacht mist zuurstofkoffer Kabouter Plop duikt op in Biggekerke Kampioenschap gaat aan Nederlandse boogschutters voorbij Vissers verwachten weinig van overleg met natuurbeschermers Caravan kantelt op snelweg Souburger betrapt bij bedrijfsinbraak Gewonde bij aanrijding zeeuwse almanak PZC WALCHEREN maandag 19 augustus 2002 Hnnr Rob Paardekam YERSEKE - Natuurbescher mingsorganisaties en mossel vissers zouden beter moeten sa menwerken in plaats van ruzie maken. Die boodschap bracht voorzitter S. de Jong van de waddenadviesraad gisteren tij dens het officiële gedeelte van de Yersekse mosseldag. Even daarvoor sprak A. Ver- schuure echter weinig verzoe nendewoorden. Verschuure was jarenlang voorzitter van de Vis sersvereniging en bekleed die zelfde functie nog steeds bij het Comité Zeeland Presenteert. „Van de milieubeweging hoeven we niets te verwachten", stelde hij. „Hun standpunt wordt al leen maar harder. Ze proberen de mosselsector de nek om te draaien. Met overheidssubsi dies nog wel." Verschuure zei zich bijzonder gestoord te hebben aan een ad vertentie in het waddenbulletin waarin wordt doorverwezen naar een site die wadvogels ter adoptie aanbiedt. „Wij adopte ren ze al veertig jaar", aldus de Yersekenaar, die doelt op het feit dat het kweken goed is voor de eidereendenstand. Dat is een standpunt dat milieubewegin gen overigens niet delen. Zij zien mosselvisserij juist als de RITTHEM - Een caravan is gis terochtend op de A58 ter hoogte van Ritthem gekanteld. Een 47-jarige man uit de ge meente Veere reed omstreeks half acht over de snelweg ko mende uit de richting Vlissingen toen zijn caravan begon te slin geren. Bij de afrit naar Ritthem kwam hij tot stilstand. De cara van was zo gekanteld dat die sa men met de auto, de afrit blok keerde. Er was alleen schade aan de caravan. grootste oorzaak van de eider- eendensterfte. Volgens Ver schuure heeft onderzoek echter uitgewezen dat de sterfte wordt veroorzaakt door parasieten in de maag van de dieren. Al met al lijken de mossel vissers en de natuurbeweging verder uit elkaar te staan dan ooit. Vol gens voorzitter De Jong van de Waddenadviesraad zou het ver standig zijn als beide partijen voor ieder aanvaardbare af spraken konden maken. Dat zou ten alle tijden beter zijn dat op gelegde regelgeving. „We moe ten de politiek behoeden voor het nemen van besluiten op ba sis van tegengestelde berich ten", aldus De Jong. Volgens haar zouden de betrokken par tijen moeten beginnen met het accepteren van eikaars belan gen. „Je kunt niet met elkaar omgaan als je elkaar niet be grijpt." Anderzijds stelde De Jong zich realistisch op door op te merken dat er wellicht al te veel kapot is om nog nader tot elkaar te komen. Verschuure zei zich verder zorgen te maken over de onrust die is ontstaan over het tekort aan mosselen en de daarmee gepaard gaande prijsstijgingen. „Blijkbaar moeten we de mensen beter uit leggen waarom we een tekort aan mosselen hebben", aldus Verschuure, die meteen de daad bij het woord voegde. „Het blijft een natuurproduct en boven dien is door het beleid van de af gelopen jaren onnodig veel mos selzaad verloren gegaan." Staatssecretaris De ex-voorzitter van de Vissers vereniging heeft goede hoop dat met de komst van een nieuwe staatssecretaris, het dynamisch bestandsbeheer eindelijk eens serieus wordt genomen in Den Haag. Dat dynamisch beheer houdt in dat het mosselzaad wordt uitgestrooid op kweek- percelen. Daarzijnzowel vogels als kwekers bij gebaat. Nu gaat elk jaar mosselzaad verloren dat op droogvallende platen ligt. j door Sandra van de Vreugde WESTKAPELLE - Was het de vorige wedstrijd nog de over vloedige regen die de ringrij ders uit Westkapelle parten speelde, deze keer moesten zij tropische temperaturen trotseren. Dit deed echter geen afbreuk aan de prestatie van Pascal de Witte, die voor de eerste maal in zijn ringrij derscarrière 30 van de 30 ringen stak. Kees Minderhoud eindigde met 27 ringen op een tweede plaats in het dagklassement en een derde plaats in het bekerklasse ment. De eerste beker werd ge wonnen door voorzitter Jan-Willem Minderhoud en dagwinnaar Pascal de Witte won de tweede beker. De eerste beker in de kleine finale was voor Mirjam Brasser, die ook de eerste prijs bij de versiering won, en de eerste jeugdbeker voor Marinda Roelse. De pollepel ging naar Annelien de Witte. In Oostkapelle lijkt er dit seizoen niemand opgewas sen tegen Michiel Joziasse. Met 29 van de 30 ringen bleef hij Le- vina Remijn, die tweede werd, 2 ringen voor. Zij sloot haar sei zoen in Oostkapelle af met het winnen van de pollepel en gaf daarmee haar visitekaartje af voor het volgende seizoen De eerste beker werd gewonnen door de nummer 3 in het dag klassement Jan-Willem Poppe en de 2e beker door Simon de Visser. Versiering Karei Geldof en Rianne Francke sleepten de versieringsprijzen in de wacht. Karei Geldof won tevens de jeugdbeker en Anne- mieke Poppe won de damesbe ker. Simon Lous en Jan Gelof werden gehuldigd omdat zij al 45 jaar deelnemen. Enkele jaren geleden werd de RITTHEM - Een 28-jarige man uit Oost-Souburg is vrijdag avond betrapt tijdens een in braak in een bedrijf aan de Frankrijkweg in Ritthem. De man liep omstreeks kwart voor elf door het pand toen hij door een medewerker van de be drijf sbeveiliging werd betrapt en overmeesterd. Hij is overge dragen aan de politie. De deelnemers in de categorie Ludiek van de Biggekerkse Solex-race hadden veel moeite gedaan om goed voor de dag te komen. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek BIGGEKERKE - Met zeventig deelnemers in de categorie Ludiek staan ze aan de meet, de mensen die zaterdag meedoen aan de So lex-race in Biggekerke. Ze hebben duidelijk tijd gestoken in de voorbereiding. Solex ge poetst, het parcours verkend én bijzondere kleding uitgezocht. Het loopt tegen vier uur als de deelnemers aan de eerste ronde zich opstellen op de kruising Dorpsstraat/Valkenisseweg. Ka bouter Plop en zijn vriendjes doen mee aan de wedstrijd, evenals mannen met ouder wetse vliegeniersmutsen in lederhosen, een Solex-heks en een oliesjeik. In de Dorpsstraat en bij het Kerkplein staan honderden mensen langs het parcours opge steld om maar niets van de vierde editie van de Solex-race te missen. Op andere plaatsen langs het parcours hebben inwoners van Biggekerke hun tuinstoelen in de voortuin gezet onder een parasol of in de schaduw. Een biertje of iets fris erbij en ze zijn klaar voor het evenement.Het is iets over vier uur als het rode sein voor de deelnemers op groen springt. Als de racers de eerste bocht nemen en uit het zicht van de meeste bezoe kers zijn, worden de mensen in de Dorps straat opgeschrikt door een keiharde knal. Het lijkt een ontploffing en iedereen is even in de war. Dan komt het verlossende woord van de speaker. De oliesjeik is lid van Al- Qaeda en liet bij de start een bommetje ach ter. door Fake van Loon OUWERKERK - De Red dingsbrigade Zierikzee-Dui- veland ontbeert een zuur stofkoffer, waarmee duikers die te snel naar de oppervlak te zijn gekomen van zuurstof kunnen worden voorzien. De strandwacht is genoodzaakt bij ongevallen te wachten op hulp van de ambulance of de brandweerploeg van Zierik- Een subsidieverzoek voor I opleiding van de leden en de I aanschaf van een zuurstof koffer voor de Zierikzeese reddingsbrigade is dit jaar nog afgewezen door de ge meenteraad. Met twee duik- ongevallen afgelopen week- j end, waarbij het materiaal node gemist werd, is de maat vol. T. Meeles stelt dat een j nieuwe brief aan de gemeen te Schouwen-Duiveland, i waarin het probleem wordt aangekaart, klaar ligt. i De Oosterschelde is populair onder duikers. Het heldere water met veel flora en fauna onder de oppervlakte oefent een grote aantrekkings kracht uit op zowel Neder landse als buitenlandse dui kers. De Oosterschelde staat bij deze groep echter ook be- kend om zijn sterke stromin- gen, die de duikers onver- j wacht in de problemen kun- nen brengen. Een aantal ke- ren per jaar komt het voor I dat zij, al dan niet in paniek, j te snel naar de oppervlakte komen. Met het gevaar voor caisson- of decompressie ziekte. Letsel Duikcentrum Waterworld j heeft zodoende met enige j verbazing geconstateerd dat de reddingsbrigade Zierik- zee-Duiveland niet in het be- j zit is van een zogeheten zuur- stofkoffer. In afwachting van de ambulance kunnen dui- I kers, die met problemen aan wal worden gebracht, met deze uitrusting snel van zuurstof worden voorzien. En dat is belangrijk volgens Meeles van de reddingsbri gade. „De kans op letsel wordt negentig procent klei ner wanneer iemand direct zuurstof krijgt." Waterworld heeft daarom dit jaar in sa menwerking met de Duive- landse strandwacht een sub sidieverzoek ingediend bij de gemeente, zodat de post op het strand bij Ouwerkerk, dat 'één van de populairste duikstekken van Schouwen- Duiveland' is, kan worden voorzien van de zuurstofkof- fer. De gemeente heeft dit ver zoek echter afgewezen. De gemeenteraad vindt de be handeling van de duikonge- vallen meer een taak van am bulance en brandweer. Ook zou het verloop van de leden bij de Duivelandse brigade te groot zijn, zodat keer op keer opnieuw in (dure) opleiding voor het gebruik van de zuur stofkoffer geïnvesteerd moet worden. De Zierikzeese reddingsbri gade gaat deze kwestie nu opnieuw bij het gemeentebe stuur aankaarten. Aanlei ding vormen twee duikonge- vallen afgelopen weekend op het strandje bij Ouwerkerk, waarbij de zuurstofkoffer gebruikt had kunnen wor den. Vrijdagochtend maakte een duiker een te snelle te rugkeer naar de oppervlakte omdat hij tijdens zijn duik constateerde dat hij te wei nig perslucht overhad. De man verloor op het strand verschillende keren zijn be wustzijn. Pas nadat de hulp diensten ter plaatse waren kon de man de benodigde zuurstof krijgen. Een dag la ter was het opnieuw raak toen een duikster in paniek te snel naar boven kwam. Meeles stelt datde reddings brigade vorig seizoen, mits in bezit van een zuurstofkoffer, bij twaalf ongevallen direct had kunnen optreden. boerenkoopdag in Koudekerke weer in ere hersteld en dit jaar leverden de Koudekerkse ring rij ders een aandeel. Met 29 van de 30 ringen kampten Simon de Pagter en Jan Jobse om het kampioenschap. Jan Jobse won en werd de eerste kampioen van de boerenkoopdag. Simon de Pagter won wel de pollepel en moest daarvoor als laatste Li- anne de Visser van zich afschud den door de 10 mm. ring te ste ken. Renate van de Voorde won de versieringsprijs. Rond het Biggekerkse Kerk plein was Roald Leendertse weer allen de baas. Het hoge ni veau van de ringrij ders uit dit dorp bleek toen drie deelnemers de volle bak wisten te steken, wat nog nooit eerder was ge beurd. Arno Francke besliste de kamp tussen de A-rijders wel in zijn voordeel. Bij de B-catego rie bleef Niek Louws Piet van Maldegem net voor en in de C-categorie won Annie Roelse van Bianca Snoek. De pollepel ging naar Rene Dingemanse, die daarvoor de 14 mm ring stak en Arno Francke versloeg. In Ritthem was het Edwin Del- lebeke die Jannis de Visser ver sloeg in de kamp om het kampi oenschap. Beide rijders staken 29 ringen. Ook hier werden de rijders aan de hand van hun prestaties in drie groepen ver deeld. Cees Wisse won de me daille bij de eerste, zijn vrouw Joke Wisse bij de tweede en Jan Rijhhardt bij de derde groep. In het bekerklassement kon le bekerwinnaar Leo de Visser zijn beide zoons Jannis en Dinge- man de Visser nog net achter zich houden. Zij wonnen de tweede en vierde beker. Dag winnaar Edwin Dellebeke won de 3e beker en moest later de 10 mm. ring steken om de pollepel mee naar huis te kunnen nemen. Joke Wisse won de damesbeker en de taart voor de meeste volgringen. De sjezenrijders van Gapinge konden tijdens de wedstrijd in Serooskerke 90 ringen steken. Twee koppels staken er 87, zo dat een kamp moest beslissen wie de winnaars werden. Nico- lette en Bram Francke wonnen deze kamp van Adrietta en Den nis Willeboordse. Dit laatste koppel won wel de pollepel. Sylvia en Bennie Paauwe ein digden met 85 van de 90 ringen op een fraaie derde plaats. Agenda Z.R.V. Zaterdag 24 augustus ringrij- den Koudekerke Vliedberg en de Poort van 10.30 tot 17.30 uur. door Rob Paardekam OVEZANDE - De Nederlandse ploeg is er niet in geslaagd Euro pees Kampioen handboogschie- ten staande wip te worden. Op het grasveld aan de Landweg in Ovezande ging het 24 koppen tellende team van België met de winst aan de haal. Het Europees Kampioenschap trok de afgelopen dagen veel be kijks. Het is dan ook een tame lijk unieke gebeurtenis voor Ovezande. Bijna veertig jaar ge leden waren de schuttersvereni gingen uit het dorp voor het laatst gastheer van het evene ment. Gisteren stond het Euro pees kampioenschap voor teams bij de senioren op het pro gramma. Bij de staande wip mag elk team in maximaal tien ronden 240 schoten lossen op de 25 meter hoge wip. Daarop staan 36 kleine vogels, twee kal len, twee zijvogels en één hoge vogel. Het team dan de minste schoten nodig heeft om de wip leeg te schieten, wint. Geen van de ploegen wist gisteren alle vo gels weg te schieten. In dat geval wordt gekeken wie de meeste punten heeft gescoord. On danks dat er maar 41 vogels zij n, is het maximum te behalen pun ten vijftig. Dat komt omdat de hoge vogel, de kallen en de zij- vogels meer punten waard zijn. België behaalde met 48 punten de winst. Frankrijk werd twee de met 47 punten en Nederland volgde met 45 punten op een derde en laatste plaats. Alleen in deze landen wordt nog hand- boogschieten op de staande wip beoefend. In Nederland zelfs al leen nog maar in Zeeland. Daar om bestond het Nederlandse team enkel uit Zeeuwen. Bij de jeugd deed Nederland het zater dag iets beter met een tweede plaats en 41 punten. Bij de indi viduele wedstrijd ging Terneu- zenaar René Elve (33) met de Europese titel aan de haal. SEROOSKERKE - Bij een aan rijding op de kruising Vrouwen- polderseweg/Plantlustweg in Serooskerke (W) is een 31-jarige Arnemuidenaar gewond ge raakt. Hij is met nekklachten overge bracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De aanrijding gebeurde toen een 52-jarige au tomobilist uit Zevenbex-gen, ko mende uit de richting Vrouwen polder, op de kruising linksaf wilde slaan. De achterop ko mende Arnemuidenaar zag te laat dat de man stilstond en botste tegen zijn auto. Beide au to's raakten totaal vernield. Ook te koop op de Boerenkoopdag: een konijntje. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - Het is zo gek niet. te verzinnen, of het wordt wel aangeboden op de derde Boerenkoopdag in Kou dekerke. Ruim 340 artikelen, alsmede levende have worden zaterdag geveild door afslager Ko Simonse. Een aanhangwa gen met een gat in de bodem, vijverfolie, een tractor en zin ken teilen vormen nog maar een kleine greep uit het assor timent. Voor elk wat wils. Zo staat er ook een grijze auto. Een Mercedes 190D uit 1986. 'Start altijd, rijdt prima' staat op het briefje achter de voor ruit. Maja de Wolf uit Oost- Souburg kijkt kort voordat de veiling begint nog wat rond tussen de koopwaren. Ze weet ongeveer wel wat ze wil. „Ik ben gek op oudheidkundige dingen", zegt ze. „Maar ook op dingen die ik kan gebruiken voor de tuin. Vorig jaar kocht ik dertien karrenwielen. Elf heb ik er in de tuin gezet. We hebben een grote tuin, dus ze vallen niet op. De andere twee heb ik verkocht. Vandaag zoek ik iets van teilen of zo. Of zo iets als die ouderwetse was goedwringer", wijst ze. „Met karrenwielen mag ik deze keer niet meer thuis komen." Dan is het tijd voor de veiling. Wet houder Lein Wisse van de ge meente Veere opent de veiling officieel en geeft de bezoekers een waarschuwing mee: „Denk er om, ik ging vroeger ook wel eens naar Boeren- koopdagen en ik betaalde uit eindelijk altijd meer dan ik van plan was." Watertank Als eerste mag hij een water tank veilen die, zo zegt Wisse, ingebracht is door de gemeen te. „Je kunt er papflessen mee uitspuiten of water verpom pen. Hij is niet of nauwelijks gebruikt." Wisse begint met het vragen van vijftig euro. Naar zijn eerdere waarschu wing lijkt te worden geluis terd, óf er is geen interesse. Op het laatst vraagt hij vijf euro en pas dan komt het eer ste bod. Uiteindelijk gaat de tank voor 21 euro over van ei genaar. Gelijk daarna neemt afslager Simonse het van hem over. „Zo, en nu een beetje sneller", zegt hijstaand op een boeren kar die telkens door een paar mannen naar de te veilen goe deren wordt getrokken. „Graag snel bieden, want we moeten nog een hele dag." De hele dag waren de kinder tjes met hun schepnetjes in de weer geweest in het Veerse Meer. Terwijl hun ouders zich verpoosden in de tuin van hun vakantiewoning, die direct aan het meer grensde, haalden de kinderen onder het slaken van enthousiaste kreetjes menig krabbetje en garnaaltje boven water. Dit waren vissers-in-de-dop! Een van de kleintjes, de vijf jarige Guillaume, was zijn schepnetje op een gegeven moment beu en ging de wo ning binnen om tv te kijken. Toen hij een goed uur later weer naar buiten kwam, za ten zijn ouders aan de borrel. Op de tuintafel stonden gla zen, zoutjes en een volle schaal met krukels, die die zelfde middag nog waren aangeschaft bij de visivinkel in de buurt. „Wat eten jullie?", vroeg Guillaume nieuwsgierig, wijzend op de schaal. „Krukels", antwoordde zijn moeder. „Dat zijn zeeslakjes en die zijn heel erg lekker. Het ventje keek nog eens naar de schelpen en daarna bewonderend naar zijn leef tijdgenootjes die nog altijd met hun schepnetjes bezig waren. Hij wierp een vragen de blik op zijn moeder en zei: Wie heeft die gevangen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7