Rilland gaat taalachterstand te lijf Reuma en werk PZC Dorst? Moe? Pijn aan de ogen? Overgewicht en diabetes in de familie? 14 Baantjes weven Kunst en muzikaal vermaak op Goeree J eugd voetbaltoernooi voor het goede doel MOEDER (WORDEN)? Peuterzalen en basisscholen pakken project op met extra geld agenda Stop dan met roken dinsdag 20 augustus 2002 door Rob Paardekam RILLAND - Een betere samen werking tussen peulerspeelzaal én basisschool bij het wegwer ken van taalachterstanden. Met dat doel gaat in Rilland binnen kort een project voor voor- en vroegschoolse educatie van start. Eerder bleek een soortge lijk project in Hansweert zeer succesvol. Het beschikbare geld (bijna 60.000 euro) is afkomstig uit het potje voor Voor- en Vroeg schoolse Educatie (WE) van het ministerie van Onderwijs. D'óel is het aanpakken van taal achterstanden, zodat kinderen in groep drie van het basison derwijs zoveel mogelijk op het zelfde niveau beginnen. Het project is dan ook bedoeld voor kinderen vanaf twee jaar en loopt door tot en met groep twee van de basisschool. Project Vier Rillandse onderwijsinstel lingen doen mee aan het WE- prpject: peuterspeelzaal De Doordouwertjes en de basis scholen De Horizon, De Rei gersberg en De Wiekslag. Het beschikbare geld wordt besteed aan WE-methodieken en ma terialen, maar ook voor de inzet van extra leerkrachten voor een ahntal uren in de week. Op die manier kan extra aandacht worden besteed aan bepaalde kinderen. Veel aandacht wordt ook gegeven aan de samenwer king tussen de peuterspeelzaal en de drie basisscholen. Onder meer de uitwisseling van ont wikkel ingsgegevens van de kin- deren moet beter. Basisschool De Zandbaan (reformatorisch) doet niet mee aan het VVE-pro- ject. Dat is grotendeels gericht op de relatie tussen basisschool en peuterspeelzaal, maar die laatste wordt door scholieren van De Zandbaan niet bezocht. De school krijgt wel geld uit het WE-potje om zelf een project op te zetten. Er komt een biblio theek waar ouders zowel in de voor- als vroegschoolse fase boeken voor hun kinderen kun nen lenen. Rilland is de tweede Reimerswaalse kern waar de scholen WE-gelden krijgen. Het ministerie verstrekt het geld op basis van het aantal 'ge wichtsleerlingen' dat een school kent. Zo tellen leerlingen waar van beide ouders een lage oplei ding hebben voor 1,25 mee en scholieren met allochtone ou ders voor 1,9. Wanneer op een school op een bepaalde datum meer dan de helft van de kinde ren een waarde van meer dan één heeft, krijgt de gemeente een uitkering in het kader van de WE. Rilland is na Hansweert de kern met de meeste gewichtsleerlin gen en krijgt zodoende als twee de een WE-project. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Transferium, 10 00 uur Start fietstocht met gids. Transferium, 10.45 uur: Start dagtocht in bus 'Rondje Schouwen-Duiveland'; WESTENSCHOUWEN - Excursieschuur, 19.00 uur: Start excursie Boswachterij; Restaurant Zeelust, 20.00 uur: ZoeZaa Gezelschapsspel; GOEDEREEDE - Voor het vierde achtereenvolgende jaar wordt op zaterdag 31 au gustus de Goereese Kunst dag in Goedereede gehou den. Wethouder van cultuur J. van Oosterom van de ge meente Goedereede opent het evenement om 10.30 uur. Op de vooravond van Kunst dag treedt het Trio Petillant vanaf 20.00 uur op in Muse um de Toren. De organisatie van de Kunstdag, Kunst stichting Goedereede, heeft gezorgd voor een divers aan bod in het dorp. In galeries en in de huizen aan de Haven, Markt, Pieterstraat en de Kerkstraat wordt het werk van 22 kunstenaars uit bin nen- en buitenland tentoon gesteld. Behalve kunst is er ook genoeg muzikaal ver maak. Zo speelt het Trio Emilio uit Amsterdam zigeu nerjazz, Primrose uit Goes Ierse volksmuziek en de Blauwe Schuyt uit Den Bosch middeleeuwse mu ziek. Acteurs Luc van Houte en Suzanna Stok uit Amster dam verzorgen, vermomd als zwervers, een straattheater- act in het centrum en in het museum De Toren zit verha- lenvertelster Mia Verbeelen. Van 15.30 tot 16.30 uur is er een forumdiscussie in de Pausenkamer van De Gou den Leeuw over de stelling 'Kunst is Noodzakelijk'. Aan de discussie werken onder meer de directeur van het Kunstgebouw in Den-Haag, de wethouder van cultuur van de gemeente Goedereede en gedeputeerde van de pro vincie Zuid-Holland mee. Kunstdag wordt afgesloten met een optreden van de Ouddorpse groep Earwax bij de Gouden Leeuw. KAMPERLAND - Baan na baan; uren lang. En dat in een verzengende hitte. Ook het even moeten zweten. Alhoewel, misschien wel iets langer dan even. Zo te zien heeft hij leven van een akkerbouwer gaat niet altijd over rozen. nog heel wat baantjes af te leggen. Maar goed, het werk moet gebeuren en dus zal de bestuurder van deze combine nog luchtfoto Willem Mieras door Rosalie Buizer NEEUWDORP - Nieuwdorp en Lewedorp zijn deze week het centrale punt van voetballend Zeeland. Zaterdag begon voor de vijfde keer het Profile Tyre- center jeugdvoetbaltoernooi. De teams van de mini F pupillen en de meisjes B trapten het toer nooi af. In totaal doen 88 teams, onge veer 1100 deelnemers, mee aan het toernooi. Dit grote aantal deelnemers levert een flinke bij - drage op voor de actie' Zeeland voetbalt voor Zambia', die aan het evenement gekoppeld is. Naast de opbrengst uit de frites stand deed iedere deelnemer een vrijwillige bijdrage aan dit goe de doel. Elk jaar organiseren de jeugdafdelingen van W Lewe- dorpse boys en de SV Nieuw dorp het jeugdvoetbaltoernooi en elk jaar verbinden zij daar een goed doel aan. Eerder waren dit de Clini Clowns 'en een orga- nisatie voor oorlogslachtoffers in Kosovo. Dit jaar voetballen de teams voor de renovatie en inrichting van en school in Zambia. Arie van Liere, Ad de Kok en nog een aantal mensen uit Nieuwdorp en Lewedorp steken veel energie in het inza melen van geld en goederen voor dit project. Zo is er onder meer gebrek aan sport- en spelmate- riaal. Ook de sportieve facilitei- ten zijn er minimaal. Het toer nooi kan door zijn opbrengst van grote betekenis zijn bij de bouw van de school. Deze week staan de teams B tot en met F nog op het programma. De win naars van het toernooi mogen in plaats van een beker de wed strijdbal houden. Zaterdag eindigden bij de mini F pupillen Lebo Fa en Zeeland Sport op een gedeelde eerste plaats. Bij de meiden was Dau- 1 wendaele MB1 uit Middelburg j de sterkste. Veel fijne herinneringen verzachten onze smart. Voorgoed uit ons midden, maat altijd in ons hart. Nog steeds niet beseffend wat ons is overkomen, maar met dankbaarheid voor al haar liefde en aan dacht voor ons en anderen, delen wij u met droef heid mede dat plotseling van ons is heengegaan mijn geliefde vrouw, moeder, schoonmoeder, doch ter, kleindochter, zus en schoonzus MAATJE GEERTRUIDA AHLR1CHS-BUIJS - Gery op de leeftijd van 47 jaar. Bruinisse: Tjipke (Gerard) Ahlrichs Rotterdam: föhn Ahlrichs Petra Nieuwenhuizen Bruinisse: Maarten Buijs Nel Buijs-Goedegebuure Dirksland: Oma Goedegebuure Bruinisse: Connie van der Weele-Buijs René van der Weele Bruinisse: Nellekc Duinhouwer-Buïjs Stoffel Duinhouwer en verdere familie 4311 BX Bruinisse, 19 augustus 20Ü2. Kon. Julianastraat 24 iCorrespondentieadres: John en Petra. Heymansstraat 95. 3076 CE Rotterdam. Eert korte overdenking zal worden gehouden vrijdag 23 augustus om 13.30 uur in 't Durps'uus, Molen- straat 52 te Bruinisse. waarna aansluitend om 14.00 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de be graafplaats alduar. Indien u deze plechtigheid wenst bij te wonen wordt u verzocht om 13.15 uur aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in ge noemd 't Durps'uus. Er zijn in ieders leven momenten van geluk. Een zeepbel vol met kleuren maar opeens spat ze stuk. Uiteen in duizend druppels ,die glanzen als de dauw dan. Verbleken al die kleuren wat overblijft.. De gedachten van jouw. Liefs je zusje Nelleke en zwager Stoffel Martina en Caroline Vandaag is het geluk je deel en morgen vallen klappen oh er gebeurt zo veel zo veel waar wij geen barst van snappen. Connie. René en Comelis Geschrokken en vol ongeloof vernamen wij hel droevige bericht dat plotseling is overleden onze beste kennis GEERIE AHLRICHS Maarten en Tannic Duinhouwer Ab en Anita Duinhouwer Dick en )annie Erising Nothing's faire, when we lose, without a moment to say goodbye Liefs Martine, Stoffel lulien en Maikel In dankbare herinnering aan CORRY CORNELISSE |o, kinderen en kleinkinderen heel veel sterkte. Kees. Crina en Lion Baas I /ohannes 2:1-2 'O, wees Gij onze Gids En leidt ons veilig thuis. Vertrouwend op God is vredig overleden onze zorg zame vader en grootvader BENJAMIN MARINUS KOLE weduwnaar van S. J. de Feyter 15-05-1904 Waddinxveen: 16-08-2002 Lcni Schut-Kole Roelof Schut Fredrik Schut Martijn Schut Hilversum: Rotterdam: Temeuzen. 16 augustus 2002 Correspondentieadres: C. de Bourbonstraat 20, 2741 CC Waddinxveen De herdenkingsdienst zal gehouden worden op woensdag 21 augustus om 14.00 uur in zorgcen trum 'Bachten Dieke'. Koninginnelaan 2. Temeu zen. De begrafenis zal aansluitend plaatsvinden op de Zuiderbegraafplaats, Bellamystraat 28c te Temeu zen. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in 'Bachten Dieke'. Zij die door omstandigheden geen rouwbrief heb ben ontvangen verzoeken wij deze advertentie als zodanig te willen beschouwen. Oma VREEKE Bedankt voor alle mooie herinneringen. We zullen je missen! Gert-lan en Vera Bram Ema en Jan-Jaap Sarina, Daniek Gerwi en Jeannelte Manon, Raoul, Stefan Els en Wim Robert, Marcel, Youri Lenard en Monique Ralph, Robin Marion en René Iris, Laura Jacquelien en Chris Sabine, Kirsten Corina en Bert Femke Gerard en Anja Stefan Herken bijtijds de symptomen van diabetes! Minstens 250.000 Neder landers hebben diabetes, maar weten dat zelf niet. Herken dus bijtijds de symptomen van diabetes! Een tijdige behandeling kan klachten en de kans op ernstige complicaties aan zienlijk verminderen! DIABETES MELLITUS IS EEN NIEUWE VOLKSZIEKTE. Meer dan een half miljoen Nederlanders heeft diabe tes (suikerziekte). Helaas weet de helft van deze mensen niet dat bij hen sprake is van diabetes. De klachten zijn namelijk vaak net iets te vaag, waar door men niet snel advies bij een arts vraagt. Toch ontstaat jaarlijks diabetes bij 60.000 Nederlanders. Van alle diabeten heeft het merendeel type 2 diabe tes. Deze vorm van diabe tes komt het meeste voor na het 40e levensjaar maar ontstaat nu ook op jongere leeftijd, soms al bij tieners en twintigers. WAT IS DIABETES? Diabetes is een stofwisse lingsziekte die draait om het hormoon insuline. In suline is van vitaal belang bij de energievoorziening van het lichaam. Dit hor moon helpt glucose (sui kers) in het bloed om te zetten in energie voor de spieren en organen. De al vleesklier maakt insuline. Zonder insuline of met een tekort eraan komt de glu cose in het bloed met meer in de lichaamscellen te recht en raakt de motor van het lichaam (de stof wisseling) ontregeld. HOE HERKENT U DIABETES? Onder andere herkent u diabetes aan de volgende symptomen: Veel dorst, veel plassen. Aanhou dende vermoeidheid en/of pijn in de benen. Oog klachten (slecht zien, rode ogen). Pijn in de benen, kortademigheid. WIE HEEFT EEN VERHOOGD RISICO OM DIABETES TE KRIJGEN? "''Mensen, met name na hun 40e, met overge wicht, vooral rond de buikstreek. Mensen met een gestoor de vetstofwisseling - Mensen met familieleden die diabetes hebben (de aanleg voor type 2 diabe tes is erfelijk) Mensen met een (langdu rig) hoge bloeddruk Vrouwen die zwanger schapsdiabetes hebben gehad. Herkent u deze sympto men en behoort u tot een risicogroep, praat met uw huisarts en laat u testen op diabetes. WILT U MEER INFORMATIE? Vraag informatie aan via info@diabetesfonds.nl of via 033-46 22 055 en u ontvangt zo spoedig mo gelijk een uitgebreide gra tis brochure met meer in formatie over diabetes, de behandeling en de gevol gen. De brochure is be stemd voor iedereen die ie mand kent met diabetes, het zelf (misschien) heeft en voor iedereen die meer wil weten over deze "nieuwe" volksziekte. Het Diabetes Fonds streeft naar een toekomst zonder diabetes. Via wetenschap pelijk onderzoek. Giro 5766. Diabetes Fonds in Amersfoort „zzl. V Diabetes Fonds v Tel. 033-46 22 055 Regentesselaan 39, 381 8 HH Amersfoort info@diabetesfonds.nl Ongeveer één op de tien Nederlanders heeft een vorm van reuma, welgeteld zijn dat 1,6 miljoen mensen. Het be tekent vaak afstand moeten doen van een hobby, sport of zelfs van een baan of eigen bedrijf. Reuma is ook een be langrijke veroorzaker van het ziekte verzuim in Nederland. Velen raken door reuma arbeidsongeschikt. En zij die aan het werk blijven, moeten vaak heel wat hindernissen overwinnen. Veel onbegrip Veel patiënten hebben 't moeilijk met het onbegrip. Toch zijn zij nog vaak tot veel in staat. Begrip voor hun in dividuele (on)mogelijkheden kan juist bij het vinden van geschikt werk door slaggevend zijn. Steun het Nationaal Reumafonds Het Nationaal Reumafonds financiert zo'n 70% van het wetenschappelijk onderzoek in Nederland. Andere acti viteiten zijn: voorlichting, aangepas te vakanties, individuele hulp en fi nancieel steunen van de meer dan honderd reumapatiëntenverenigin gen. Helpt u ook? Giro 324, Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor i jezelf en voor je (ongeboren) kind. Dit zijn de feiten Roken kan tot verminderde vruchtbaarheid leiden Roken is zowel voor, tijdens als na de zwangerschap schadelijk Rokende zwan- I gere vrouwen hebben meer kans op een miskraam of een vroeggeboorte. Het geboortegewicht van baby's van rokende moeders is gemiddeld 250 gram J lager Ook vergroot roken tijdens de zwangerschap de kans op luchtweginfecties j en wiegendood in het eerste levensjaar. Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Nederlandse Kankerbestrijding/ KWF en Defacto de campagne Stoppen met roken, speciaal voor jonge vrouwen j tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto: 0900 - 9390 0,22 0,10 p/m) niD.E FACTO K EDERLANDSE KANKERBESTRIJDING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 64