Wethouder wil cultuurhuis Morricone onder een blauwe hemel Visserij dagen in Colijnsplaat gaan op de helling ii Boeren vrezen schade door proef met hoger waterpeil bij Yerseke Voor iedereen is het even wennen Cll HOEKMArti^ Verregaande samenwerking moet amateurkunst beter maken VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE a zeeuwse almanak Hitte PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 20 augustus 2002 iWir PietKleemans ZIERIKZEE - Wethouder A. van der Wouden (cultuur) gaat «amen met Scoop en de provin cie Zeeland bekijken of op Schouwen-Duivcland een 'cul- (uurhuis' kan worden opge richt. Idee erachter is verre gaande samenwerking tussen de verschillende verenigingen die zich bezighouden met ama- leur-kunstbeoefening. OpSchouwen-Duiveland is een breed scala aan verenigingen die zich bezighouden met kunst en cultuur. In de visie van Van der Wouden kunnen die vereni gingen elkaar versterken als ze beter met elkaar samenwerken. Door samenwerking tussen ver enigingen kunnen de bestaande voorzieningen beter - efficiën ter en daarmee goedkoper - gebruikt worden. Van der Wou den: „Zodat je goede voorzie ningen kunt handhaven zonder dat je daar als gemeente enorme investeringen voor moet ple- gen." Als voorbeeld noemt Van der Wouden muziek- en theaterpo- diumBrogum in Zierikzee. ,,Dat is nu niet meer dan een schuur met een podium in Zierikzee. Als daarin geïnvesteerd wordt valt daar méér van te maken. Het kan in de toekomst óók een ruimte zijn waar bijvoorbeeld door toneelverenigingen gere- seteerd kan worden en waar oneeluitvoeringen gegeven kunnen worden." Het is de be ng dat de Schouwen-Dui- I velandse kleinkunstverenigin- I ger. volgend maand onder regie van de gemeente overleggen met j Scoop. Mondragon Rond die tijd hoopt Van der j Wouden ook concrete toekomst- I plannen te kunnen presenteren I met betrekking tot een mogelij - I ke 'doorstart' voor theater Mondragon in Zierikzee. Enige j tijd geleden meldde zich een landelijk actief ontwikkelings bureau bij de gemeente, dat be langstelling heeft voor het leeg staande theatergebouw. Het bureau in kwestie wil daar mo gelijk een theater annex con grescentrum vestigen. Na oriën terende gesprekken met de gemeente werd besloten eerst een haalbaarheidsonderzoek uit te voeren. Dat is volgens Van der Wouden positief uitgepakt. „We zijn nu in de fase dat we tot achter de komma gaan kijken wat kan en niet kan. Wij als gemeente wil len creatief meedenken met het ontwikkelingsbureau." Over de rol van de gemeente bij de ver dere planvorming houdt Van der Wouden zich op de vlakte. Hij sluit 'een zekere investering' van de zijde van de gemeente in de plannen voor Mondragon niet uit. Voor de wethouder staat daarbij één ding als een paal boven water: het huidige Mondragon biedt weinig moge lijkheden. Sloophamer Van der Wouden: „Ik ben ervan overtuigd dat de sloophamer er aan te pas moet komen. Het is een volledig achterhaald ge bouw, niet mee te werken." Van der Wouden is zich ervan be wust dat het oude theaterge bouw voor grotere trucks met oplegger - voor bijvoorbeeld de aanvoer van instrumenten of decorstukken - moeilijk bereik baar is en blijft. „Maar in hoe verre dat een probleem is hangt af van je ambities. Ik denk zelf dat het niet zo'n probleem is als je als Schouwen-Duivelander voor grootschalige producties naar Middelburg moet." Van der Wouden is vooralsnog optimistisch. „Wat Mondragon nodig heeft is een bevlogen on dernemer en ik denk dat we die gevonden hebben. Ik wacht af waar die mee komt. Tja, en de plaats waar Mondragon zich bevindt is natuurlijk een hele goede. Een betere locatie voor een theater kun je eigenlijk niet hebbben." Op OBS De Meerpaal in Bruinisse is het normale schoolleven weer begonnen. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans BRUINISSE - Terug in het nor male ritme. Gedaan met lang uitslapen en bruin bakken op het strand. De grote vakantie is voorbij voor de leerlingen én leerkrachten van de basisscho len. Gisteren werden de school banken na weken van leegstand weer in gebruik genomen. Met wisselend enthousiasme. „De kleintjes zijn meestal wel blij dat ze weer naar school kun nen", zegt directeur A. Fluyt van OBS De Meerpaal in Brui nisse. „De oudere kinderen heb ben er wat meer moeite mee. En sommige leerkrachten ook. Ge lukkig is het vandaag niet zo tropisch warm als de afgelopen dagen, anders is het wel een heel moeizame start." Het gewone schoolleven op De Meerpaal -die 192 leerlingen telt - barstte niet meteen in alle hevigheid los. Fluyt: „Meestal moeten de kinderen eerst hun vakantieverhalen kwijt en daar geven wij ze de kans voor. Ze mogen erover schrijven en teke nen. En daarna gaan we geleide lijk weer aan de slag met reke nen en taal." Het ritueel van de eerste schooldag na de vakantie is feitelijk elk jaar hetzelfde. En hetzelfde geldt voor de reactie van een heleboel ouders. Fluyt. „Die slaken een zucht van op luchting omdat de vakantie is afgelopen." De traditionele verkeersveilig- heidsactie van 3VO - die het ge motoriseerd verkeer bij het be gin van het nieuwe schooljaar nog eens extra attent maakt op schoolkinderen in het verkeer - gaat volgende week van start als ook de middelbare scholen weer beginnen. I doorA. J. Snel I Hij was zijn tijd te ver vooruit, Wim Sonneveld. Zo'n veertig jaar nadat hij naar een tekst van zijn levensgezel Friso Wiegersma het dorp tot een voor bij fenomeen verklaarde, liggen in het Zeeuwselandjuwelen als Sint Anna ter Muiden, Nisse. Colijnsplaat, Sint-An- naland en Dreischor het tegendeel te bewijzen. Sonneveld had ongelijk toen hij, zeer vrij naar Jean Ferrat, zong: 'Dat dorp van toen, het is voorbij. Dit is al wat er bleef voor mij. Een ansicht en herinneringen'. Dat dorp is helemaal niet voorbij. Het leeft voort in serene en in blijde sferen. Natuurlijk zijn er veel dorpen het mooiste van Zeeland; wie zou zulks I durven tegenspreken. Maar wie be weert dat Dreischor het allermooiste dorp is, heeft net iets meer gelijk dan alle anderen, die met een afwijkende voorkeur ook gelijk hebben. Eigenlijk is het natuurlijk Dreister want dat ligt net iets frisser in de mond. Dat moeten ook de experts van de Entente Florale hebben aangevoeld. Zij kwamen, za gen en ervoeren het groene en fleurige Dreister en beloonden het met goud. Gelijk hadden ze. De inwoners van Dreischor weten hoe rijk ze zijn en ze doen er alles aan om hun sieraad te doen schitteren. En de bezoeker van het dorp wordt gewaar dat de inwoners wel weten hoe benijdenswaardig ze zijn, zonder dat die zich ergens op laten voorstaan. Ze laten derden royaal de len. Dat gebeurt vaker in de Zeeuwse dor pen. Er zijn van die volmaakte dagen van volksvermaak, oliebollen, babbe laars, Vietnamese loempia's, klompen makers en mooie muziek als nagerecht. De schaapscheerdersfeesten in Nisse, koninginnedag in Kloetinge, dat zijn gebeurtenissen waarbij alles harmonie is. Men noemt het dan heersende gevoel niet bij naam, maar iedereen weet dat het in orde is; dat in wezen het leven niet zo sterk is veranderd als Sonneveld in een zwartgallige bui heeft willen doen geloven. De mensen wonen in hun dorpen niet in betonnen dozen en heb ben geen dressoir met plastic rozen; vraag dat maar na bij de Entente Flora le. Ze kijken niet alleen maar naar de televisiequiz. maar werken in warme saamhorigheid aan het volgende eve nement. Die in Dreister hebben de afgelopen maanden hun uiterste best gedaan van de jaarlijkse vlasdag weer iets bijzon ders te maken en wel op dezelfde ma nier als in de voorgaande jaren. Dat geeft een behaaglijk, vertrouwd ge voel. In het hart van het dorp is het za terdag de zeventiende augustus weer zoals het hoort op ene vlasdag. De Ring wordt bevolkt door vakbekwame man nen die in diepe ernst de dingen doen die met vlas gedaan moeten worden. Kinderen stallen oude rotzooi uit die er zo op de stoep opeens heel aantrekke lijk gaat uitzien. Er zijn kramen met linnen, met Zeeuwse schorten, met babbelaars en natuurlijk met planten en bloemen. We hebben het wel eens drukker meegemaakt en dat ligt uiter aard aan het schone weder. Jammer voor de organisatoren en heel prettig voor de mensen die toch voor de vlas dag hebben gekozen en nu de ruimte tóKl®- door Rinus Antonisse YERSEKE - Natuurbescher mers en boeren liggen in de clinch over een proef met peil- verhoging in natuurgebied Yerseke Moer. De verhoging is nodig, omdat het laatste echte stuk Zeeuws oudland van enige omvang, aan het verdrogen is. Daardoor worden de natuur- en cultuurhistorische waarden van dit waardevolle erfgoed ernstig aangetast. De stichting Het Zeeuwse Landschap, beheerder van de Yerseke Moer, en het water schap Zeeuwse Eilanden lieten onderzoeken hoe de verdroging het beste aangepakt kan wor den. Verhoging van het water peil in de moer is de beste oplos sing. Stuwen voorkomen dat dit ge volgen heeft voor de omringen de (landbouw)gronden. Het provinciaal bestuur staat achter aanpassing van het wa terpeil en wil samen met het mi nisterie van LNV voor een anti- verdrogingsproject in de Yerse ke Moer zo'n 150.000 euro be schikbaar stellen. Voorwaarde is wel dat het pro ject nog dit jaar wordt aange pakt. Gedeputeerde Staten vra gen het dagelijks bestuur van het waterschap met klem hier voor te zorgen. Enkele boeren hebben grote bezwaren tegen de proef. Tijdens een voorlich tingsbijeenkomst maakten ze dat op niet mis te verstane wijze duidelijk. Ze zorgden voor een anti-stemming. De agrariërs vrezen dat overwinterende gan zen voedsel gaan zoeken op de akkers als er meer water in de Yerseke Moer staat. Volgens de protesterende boeren moeten zij zelf voor de schade opdraaien. Ganzen Het Zeeuwse Landschap ont kent dat door peilverhoging de foerageermogelijkheden voor ganzen in het natuurgebied ver minderen. Het voedselaanbod zal juist toenemen. Wanneer de verdroging van de Yerseke Moer geen halt wordt toegeroepen, overweegt de stichting een schadeclaim in te dienen Door de verdroging kunnen de voor de moer vastgestelde natuur doelen niet worden gehaald en daardoor loopt HZL inkomsten mis. Gedeputeerde Staten laten weten dat er voor (eventuele) schade aan landbouwgewassen een prima regeling is van het in Dordrecht gevestigde Fauna fonds. Het college wil zich er sterk voor maken dat de rege ling in de toekomst van kracht blijft. De ongenoegens van de boeren liggen volgens GS meer in het feit dat die een mooi en goed ogend gewas willen telen, zonder dat dit door ganzen vraat verstoord wordt, en met in het feit dat optredende schade niet vergoed wordt Voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland zegt dat met de voorlichting over het peilplan nogal wat fout is ge gaan, waardoor misverstanden zijn ontstaan Met name de voordelen van een verhoging in de Yerseke Moer voor de water beheersing in de omgeving, zijn onvoldoende duidelijk ge maakt. „Wij hebben om een betere on derbouwing en garanties voor vergoeding van schade ge vraagd." Het dagelijks bestuur van het waterschap wil ondanks het boerenverzet nog steeds dat er een proef komt, verzekert ge zworene J. Mol van Zeeuwse Ei landen. Hij zegt dat er, naast het natuurbelang, ook voordelen voor waterbeheersing en -ber ging te behalen zijn. Mol hoopt dat op de vragen van landbou wers en omwonenden alsnog voldoende antwoord kan wor den gegeven, zodat de peilver hoging nog vóór eind 2002 uitgevoerd kan worden. De al gemene vergadering van het waterschap heeft hierover het laatste woord. pagina 23: verdroging bedreigt oudland Een kar die ratelt op de keien. foto Pieter Honhoff is. hebben, net als de kar die ratelt op de keien. Wij drinken een glas bier en slenteren met zware benen het grasveld op dat rond de Gotische Hallenkerk goed ge maaid ligt te zijn. We zijgen neer. We zijn niet de enigen en dat is fijn, want nu kunnen we een goed gesprek aan gaan. Een vrouw vlakbij ons vindt het wel mooi weer, maar wel een beetje aan de warme kant. Dat kunnen we van harte beamen. Maar aan de andere kant, zo weten wij uit ervaring, regen en wind ben je gauwer zat en dat zou toch ook jammer zijn voor al die men sen die hier zo hun best doen op de bra derie die meer is dan een braderie. Dat is de vrouw met ons eens. Ze rondt de beraadslagingen af met de voorspel ling dat het weer winter is voor je het weet. Vandaar dat we er nou nog maar even van moeten genieten. Daar kun nen en willen we niets tegenin brengen. Vanaf de ring dringen de klanken door van het Westkappels Kwartet, een ge zelschap dat het ritme van het heiblok in de genen heeft. Vrolijk We betreden de tweebeukige kerk met blauwe hemel. Een ruimte waar zelfs de meest overtuigde atheïst door lichte twijfel wordt beslopen. Voorin heeft zich een gelegenheids-fanfare-orkest opgesteld, bestaande uit zo'n vijfen veertigmuzikanten van muziekvereni gingen op Schouwen-Duiveland. Op Schouwen denken ze niet benepen. Het kerkje, plaats van devotie, mag best ge bruikt worden om vrolijke, wereldse muziek ten gehore te brengen. En dat dóet het orkest, onder leiding van Jaap Knuist. De honderden mensen, die het op een niet geheim gehouden plaats ge geven free concert bijwonen, reageren vol geestdrift op de door Rieks van der Velde gearrangeerde Disney Parade en dwalen, als werken van Ennio Morri cone worden vertolkt, in gedachten naar de ondergaande zonnen uit Once upon a time in the west. Jaap Knuist werpt zich met zoveel inzet in de strijd dat talrijke luisteraars het gevoel krij gen dat het geweldig is om Jaap Knuist te zijn. Dat denkt Jaap Knuist zelf ook, zo te zien. Bij het verlaten van de kerk treffen de concertgangers de dorpsnng al goed deels opgeruimd aan. Geeft niks. Het is mooi geweest en het zal mooi zijn, met of zonder marktkramen. Rond de ring zien we de hoge bomen staan en we weten dat het nog lang niet voorbij door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - De Stichting Visserij en Braderie Colijns plaat dreigt de lier aan de wil gen te hangen als de Visserijda- gen niet meer door de sector worden gedragen. M. Minne- boo, lid van het stichtingsbe stuur, vindt het een aanfluiting dat bezoekers dit jaar geen kans hebben gekregen inet een kotter mee te varen. Slechts twee vissers waren be reid tijdens de Visserijdagen, ruim een week geleden, een toertje over de Oosterschelde te doen. Dat aanbod woog niet op tegen de peperdure verzekering die de stichting met grote moei te heeft afgesloten. Minneboo organiseert al tien jaar de Visserijdagen in Colijns plaat mee. Ze was de laatste twee jaar verantwoordelijk voor het officiële gedeelte. „De visserijdagen moeten geen ge wone braderie zijn met kraam pjes en muziek. Het was altijd juist zo aardig dat de sector de mensen een kijkje gunde in de bedrijfsvoering. Daarvoor ko men ook veel bezoekers: een eindje varen en iets te weten ko men over de visserij. Rondvaarten Vorig jaar gingen de rondvaar ten niet door omdat er op korte termijn geen verzekering kon worden geregeld. De vissers wa ren bang aansprakelijk te wor den gesteld voor eventuele on gelukken met opvarende toeris ten We hebben er alles aan ge daan om zo'n verzekering te re gelen en dat heeft een hoop moeite gekost. Uiteindelijk is het gelukt, tegen hoge kosten: zo'n 1500 euro. Toen bleek dater maar twee kotters wilden varen Dan zouden er acht tegen de kant blijven liggen." Minneboo vindt het om te be ginnen een rare situatie als er een haven vol schepen ligt en de bezoekers maar mondjesmaat mee kunnen. „Maar de verzeke ringsprijs wordt wel erg hoog per passagier, als er maar paar mee kunnen. Daarom hebben we de verzekering maar afge blazen. Een conclusie moet he laas zijn dat de visserij niet be reid is mee te werken aan de promotie van de sector." Signalen daarvan heeft Minne boo overigens al eerder waarge nomen. „Ergens anders gaat het veel soepeler. In Stellendam bij voorbeeld bakken de vissers voor de verkoop aan particulie ren elk een heleboel vis. Wij moeten vis kopen voor de parti culiere verkoop. Je zou toch een bijdrage mogen verwachten van de sector die je promoot." Nu ook het varen is afgeschaft, lijken de Visserijdagen te veel op een doodgewone braderie, vindt de stichting. „We overwe gen dus om er maar mee op te houden. De visserij is nu zelf aan zet." Advertentie Wij richten kantoren in fad"'-*"* Noordzunilslraat 6 Ycrsckc tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 De klanten van de Middel burgse snackbar mopperden zondagavond nogal over het weer. De beheerder hoorde hen even aan waarna hij op merkte dat het ook nooit goed is. „Weken lang lopen jullie te klagen dat het maar niet zomert. Nu eindelijk de zon lekker schijnt, is het weer niet goed." Terwijl hij een nieuw portie friet onderdom pelde in de gloeiendhete olie, en het zweet van zijn voor hoofd wiste, draaide hij zich nog even om naar zijn klan ten; „En als er toch gemop perd wordt over de hitte, dan heb ik de meeste rech ten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 61