Visserij dagen gaan op de helling Reuma en werk PZC Dorst? Moe? Pijn aan de ogen? Overgewicht en diabetes in de familie? Paling in Poortvliet is prima gerookt J eugd voetbaltoernooi voor het goede doel MOEDER (WORDEN)? .14 Stichting Colijnsplaat verwijt vissers gebrek aan betrokkenheid agenda GEEF U OP VOOR DE CURSUS REANIMATIE V Stop dan met roken dinsdag 20 augustus 2002 door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - De Stichting Visserij en Braderie Colijns plaat dreigt de lier aan de wil gen te hangen als de Visserijda- gen niet meer door de sector worden gedragen. M. Minne- boo, lid van het stichtingsbe stuur, vindt het een aanfluiting dat bezoekers dit jaar geen kans hebben gekregen met een kotter mee te varen. Slechts twee vissers waren be reid tijdens de Visserijdagen, ruim een week geleden, een toertje over de Oosterschelde te doen. Dat aanbod woog niet op tegen de peperdure verzekering die de stichting met grote moei- Jeheeft afgesloten. Minneboo organiseert al tien jaar de Visserijdagen in Colijns plaat mee. Ze was de laatste twee jaar verantwoordelijk voor het officiële gedeelte. „De visserijdagen moeten geen ge wone braderie zijn met kraam pjes en muziek. Het was altijd juist zo aardig dat de sector de mensen een kijkje gunde in de bedrijfsvoering. Daarvoor ko men ook veel bezoekers: een eindje varen en iets te weten ko men over de visserij. Vorig jaar gingen de rondvaarten niet door omdat er op korte termijn geen STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00 - 16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00 - 16.30 uur: Bezichtiging monu menten; GOES - Overdekte Hallen van het Leger des Heils, Leliestraat 24,9.00 -15.00 uur: Rommelmarkten kledingverkoop ten ba te van Aids-kinderen in Oeganda; Grote kerk, 12.30 uur: Marktconcert door Arjen Leistra; 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecen trum De Lindenhof, 16.45 -17.45 uur: be wegen voor Astma en CODP-patiënten; 's-HEER ABTSKERKE - Tennisveld, 9.30 - 16.00 uur: Sportieve activiteiten voor 55-plussers; KAPELLE Jongerencentrum Trinnety, (bij sportcentrum) 9.30-11.30 uur: Com- puterinloopochtend voor ouderen; De Vröone, 13.30 uur: Biljarten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Welfarewerk; KRABBENDIJKE De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00 - 17.00 uur: Biljartclub senioren; SINT-MAARTENSDIJK - Haven, 18.30 uur: Vertrek fietsvierdaagse; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00 - 17.00 uur, Kaarten en biljar ten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK - De Griffioen, 19.30 - 22.00 uur: Line Dance door Country Club The Sounthern Riders; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster schelde. verzekering kon worden gere geld. De vissers waren bang aansprakelijk te worden gesteld voor eventuele ongelukken met opvarende toeristen. We hebben er alles aan gedaan om zo'n ver zekering te regelen en dat heeft een hoop moeite gekost. Uitein delijk is het gelukt, tegen hoge kosten: zo'n 1500 euro. Toen bleek dat er maar twee kotters wilden varen. Dan zouden er acht tegen de kant blijven lig gen." Minneboo vindt het om te be ginnen een rare situatie als er een haven vol schepen ligt en de bezoekers maar mondjesmaat mee kunnen. Prijs „Maar de verzekeringsprijs wordt wel erg hoog per passa gier, als er maar paar mee kun nen. Daarom hebben we de ver zekering maar afgeblazen. Een conclusie moet helaas zijn dat de visserij niet bereid is mee te werken aan de promotie van de sector." Signalen daarvan heeft Minne boo overigens al eerder waarge nomen. „Ergens anders gaat het veel soepeler. In Stellendam bij voorbeeld bakken de vissers voor de verkoop aan particulie ren elk een heleboel vis. Wij moeten vis kopen voor de parti culiere verkoop. Je zou toch een bijdrage mogen verwachten van de sector die je promoot." Nu ook het varen is afgeschaft, lijken de Visserijdagen te veel op een doodgewone braderie, vindt de stichting. „We overwe gen dus om er maar mee op te houden. De visserij is nu zelf aan zet." door Jeanne de Nijs POORTVLIET - H. Koopmans uit 's-Graveland is zaterdag bij de Thoolse kampioenschappen in Poortvliet uitgeroepen tot de beste palingroker. De jury ken de hem 94 punten toe na beoor deling van uiterlijk, kleur en smaak van zijn paling. G. van Boven uit Kampen ein digde met 87 punten op de twee de plaats, gevolgd door W. Wijs man uit Amersfoort met 83 punten. De eerste Zeeuw op de beoordelingslijst was P. van Dij- ke uit Sint-Annaland. Hij ein digde met 82 punten als vierde. A. Jumelet uit Bruinisse ver diende met 75 punten een zesde plaats. Een gedeelde achtste plaats was er voor palingroker Andriessen uit Kloosterzande. Op de negende en tiende plaats eindigden respectievelijk A. de Brum uit Bruinisse (71 punten) en R. Felius uit Sint-Annaland (67punten). Het Thoolse kampioenschap palingroken kende, net als vorig jaar, 27 deelnemers. Toch is de belangstelling in de vijf jaar dat de wedstrijden gehouden wor den groeiende, zegt P. van der Sterren, een van de organisato ren. Dit jaar hebben vijf paling rokers het wegens ziekte en vakantie moeten afzeggen, te kent hij aan. Alle deelnemers kregen zes pa lingen. De rokers moesten er drie inleveren voor beoordeling door de jury. Die bestond uit deskundigen als palinghande- laar P. Kooistra, kokMauncede Koning van restaurant de Gou den Leeuw in Scherpenisse, vis handelaar J. Schot uit Tholên en H. Hilligers van Multismoke Rookovens in Zwanenburg. Volgens Van der Sterren hebben de deelnemers, afkomstig uit Nederland en België, zaterdag prima kwaliteit geleverd. Dat hee^t volgens hem ook wel te maken met de soort paling. Van der Sterren: „Uit het Markie- zaatsmeer, paling met een goed vetgehalte." door Rosalie Buizer NIEUWDORP - Nieuwdorp en Lewedorp zijn deze week het centrale punt van voetballend Zeeland. Zaterdag begon voor de vijfde keer het Profile Tyre- center jeugdvoetbaltoernooi. De teams van de mini F pupillen en de meisjes B trapten het toer nooi af. In totaal doen 88 teams, onge veer 1100 deelnemers, mee aan het toernooi. Dit grote aantal deelnemers levert een flinke bij drage op voor de actie' Zeeland voetbalt voor Zambia', die aan het evenement is gekoppeld. Naast de opbrengst uit de f rites stand deed iedere deelnemer een vrijwillige bijdrage. Elk j aar organiseren de j eugdaf- delingen van W Lewedorpse boys en de SV Nieuwdorp het jeugdvoetbaltoernooi met daaraan gekoppeld een goed doel. Eerder waren dat de Clini Clowns en een organisatie voor oorlogslachtoffers in Kosovo. Dit jaar voetballen de teams voor de renovatie en inrichting van een school in Zambia. Arie van Liere, Ad de Kok en nog een aantal mensen uit Nieuwdorp en Lewedorp steken veel ener gie in het inzamelen van geld en goederen voor dit project. Zo is er onder meer gebrek aan sport en spelmateriaal. Het toernooi kan door zijn opbrengst van grote betekenis zijn bij de bouw van de school. Deze week staan de teams B tot en met F nog op het programma. De winnaars van het toernooi mogen in plaats van een beker de wedstrijdbal houden. Zater dag eindigden bij de mini F pu pillen Lebo Fa en Zeeland Sport op een gedeelde eerste plaats. Bij de meiden was Dauwendae- le MB 1 uit Middelburg de sterk ste. In dankbare herinnering aan CORRY CORNELISSE )o, kinderen en kleinkinderen heel veel sterkte. Kees, Crina en Lion Baas 1 Johannes 21-2 'O, wees Gij onze Gids En leidt ons veilig thuis. Vertrouwend op God is vredig overleden onze zorg zame vader en grootvader BENJAMIN MARINUS KOLE weduwnaar van S. J. de Feyter 15-05-1904 16-08-2002 Waddinxveen: Leni Schut-Kole Roelof Schut Hilversum: Fredrik Schut Rotterdam: Martijn Schut Terneuzen, 16 augustus 2002 Correspondentieadres: C. de Bourbonstraat 20. 2741 CC Waddinxveen De herdenkingsdienst zal gehouden worden op woensdag 21 augustus om 14.00 uur in zorgcen trum 'Bachten Dieke', Koninginnelaan 2. Terneu zen. De begrafenis zal aansluitend plaatsvinden op de Zuiderbegraafplaats, Bellamystraat 28c te Terneu zen. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in 'Bachten Dieke'. Zij die door omstandigheden geen rouwbrief heb ben ontvangen verzoeken wij deze advertentie als zodanig te willen beschouwen. Oma VREEKE Bedankt voor alle mooie herinneringen. We zullen je missen! Gert-Jan en Vera Bram Erna en Jan-|aap Sanna. Daniek Gerwi en Jeannette Manon, Raoul, Stefan Els en Wim Robert. Marcel. Youri Lenard en Monique Ralph. Robin Marion en René Iris, Laura lacquelien en Chris Sabine, Kirsten Corina en Bert Femke Gerard en Anja Stefan "Je kind zal het maar hebben!" Een hersenaandoening bij kinderen Is heel ingrijpend. Voor kind en ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen We doen f.'S.', dat door het linancieren van wetenschappelijk onderzoek en KBFj Giro 860 phe' ®even van voor"cM'n9- Gee' daarom gul lL Hersenstichting Nederland Als u morgen getuige bent van een hartstilstand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn of geoefend hulpverlener? Reanimatie is levensreddend. Maar kan niet uit een boekje geleerd worden. Geef u op voor een praktische cursus die gemiddeld zo'n 4 tot 6 uur duurt. Toelatingseisen zijn er niet. En zo'n cursus is natuurlijk vooral belangrijk voor familieleden van hart patiënten, maar ook voor brandweer, politie, portiers, sporttrainers, winkelpersoneel, mensen van het openbaar vervoer etc. Meer weten? Informeer bij het Nederlandse Rode Kruis afdeling Vlissingen, tel. 0118-466668 of kijk op http://clubnet zeelandnet.nl/rkruisv voor meer informatie. Of informeer bij de Nederlandse Hartstichting, Bureau Reanimatie, postbus 3140, 3502 GC Utrecht, 030 - 2844543, reanimatie@hartstichting.nl NederiandseVl/ Hartstichting vrienden van de hartstichting Herken bijtijds de symptomen van diabetes! Minstens 250.000 Neder landers hebben diabetes, maar weten dat zelf niet. Herken dus bijtijds de symptomen van diabetes! Een tijdige behandeling kan klachten en de kans op ernstige complicaties aan zienlijk verminderen! DIABETES MELLITUS IS EEN NIEUWE VOLKSZIEKTE. Meer dan een half miljoen Nederlanders heeft diabe tes (suikerziekte). Helaas weet de helft van deze mensen niet dat bij hen sprake is van diabetes. De klachten zijn namelijk vaak net iets te vaag, waar door men niet snel advies bij een arts vraagt. Toch ontstaat jaarlijks diabetes bij 60.000 Nederlanders. Van alle diabeten heeft het merendeel type 2 diabe tes. Deze vorm van diabe tes komt het meeste voor na het 40e levensjaar maar ontstaat nu ook op jongere leeftijd, soms al bij tieners en twintigers. WAT IS DIABETES? Diabetes is een stofwisse lingsziekte die draait om het hormoon insuline. In suline is van vitaal belang bij de energievoorziening van het lichaam. Dit hor moon helpt glucose (sui kers) in het bloed om te zetten in energie voor de spieren en organen. De al vleesklier maakt insuline. Zonder insuline of met een tekort eraan komt de glu cose in het bloed niet meer in de lichaamscellen te recht en raakt de motor van het lichaam (de stof wisseling) ontregeld. HOE HERKENT U DIABETES? Onder andere herkent u diabetes aan de volgende symptomen: Veel dorst, veel plassen. Aanhou dende vermoeidheid en/of pijn in de benen. Oog klachten (slecht zien, rode ogen). Pijn in de benen, kortademigheid. WIE HEEFT EEN VERHOOGD RISICO OM DIABETES TE KRIJGEN? Mensen, met name na hun 40e, met overge wicht, vooral rond de buikstreek. Mensen met een gestoor de vetstofwisseling Mensen met familieleden die diabetes hebben (de aanleg voor type 2 diabe tes is erfelijk) Mensen met een (langdu rig) hoge bloeddruk Vrouwen die zwanger schapsdiabetes hebben gehad. Herkent u deze sympto men en behoort u tot een risicogroep, praat met uw huisarts en laat u testen op diabetes. WILT U MEER INFORMATIE? Vraag informatie aan via info@diabetesfonds.nl of via 033-46 22 055 en u ontvangt zo spoedig mo gelijk een uitgebreide gra tis brochure met meer in formatie over diabetes, de behandeling en de gevol gen. De brochure is be stemd voor iedereen die ie mand kent met diabetes, het zelf (misschien) heeft en voor iedereen die meer wil weten over deze "nieuwe" volksziekte. Het Diabetes Fonds streeft naar een toekomst zonder diabetes. Via wetenschap pelijk onderzoek. A Giro 5766. Diabetes Fonds in Amersfoort «Ji» Diabetes Fonds v Tel. 033-46 22 055 Regentesselaan 39, 3818 HH Amersfoort info@diabetesfonds.nl Ongeveer één op de tien Nederlanders heeft een vorm van reuma, welgeteld zijn dat 1,6 miljoen mensen. Het be tekent vaak afstand moeten doen van een hobby, sport of zelfs van een baan of eigen bedrijf. Reuma is ook een be langrijke veroorzaker van het ziekte verzuim in Nederland. Velen raken door reuma arbeidsongeschikt. En zij die aan het werk blijven, moeten vaak heel wat hindernissen overwinnen. Veel onbegrip Veel patiënten hebben 't moeilijk met het onbegrip. Toch zijn zij nog vaak tot veel in staat. Begrip voor hun in dividuele (on)mogelijkheden kan juist bij het vinden van geschikt werk door slaggevend zijn. Steun het Nationaal Reumafonds Het Nationaal Reumafonds financiert zo'n 70% van het wetenschappelijk onderzoek in Nederland. Andere acti viteiten zijn: voorlichting, aangepas te vakanties, individuele hulp en fi nancieel steunen van de meer dan honderd reumapatiëntenverenigin gen. Helpt u ook? Giro 324, Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (ongeboren) kind. Dit zijn de feiten: Roken kan tot verminderde vruchtbaarheid leiden. Roken is zowel voor, tijdens als na de zwangerschap schadelijk. Rokende zwan gere vrouwen hebben meer kans op een miskraam of een vroeggeboorte. Het geboortegewicht van baby's van rokende moeders is gemiddeld 250 gram lager. Ook vergroot roken tijdens de zwangerschap de kans op luchtweginfecties en wiegendood in het eerste levensjaar. Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Nederlandse Kankerbestrijding/ KWF en Defacto de campagne Stoppen met roken, speciaal voor jonge vrouwen tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto: 0900 - 9390 0,22 0,10 p/m) □HP E FACTO NEDERLANDSE KANKERBESTRIIDING Colijnsplaat geen waarde meer, vindt de Stichting Visserij en Braderie. archieffoto Willem Mieras Als er te weinig schepen zijn om bezoekers te laten meevaren, hebben de visserijdagen in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 60