Ramp Duitsland houdt aan Polen verwelkomen hun paus PZC Irak kreeg volgens krant VS meer hulp in oorlog tegen Iran Israël helpt Palestijn vluchten 5 Situatie stroomafwaarts van Dresden blijft kritiek Wt v: Zingende nonnen moeten zwijgen Agenten gewond bij rellen Belfast Boek: Diana sprong van balkon Film van herbouw op Ground Zero Taxi in plaats van vliegtuig EU-geld voor noodgebied Acht doden bij verongelukken vijf vliegtuigjes Gewonden door explosies Atjeh VN verminderen rantsoenen voor Afghanen maandag 19 augustus 2002 van onze redactie buitenland DRESDEN - Het wassende water van de Elbe blijft zich met nietsontziende kracht een weg door Duitsland banen. Het waterpeil in de stad Dresden begon gisteren te dalen, maar verder stroomaf waarts blijft de situatie uiterst gespan nen. Gisteren braken nog bij verscheidene plaatsen dijken door, en moesten op nieuw tienduizenden mensen worden geëvacueerd. Intussen naderen vloed golven van de Donau de Hongaarse hoofdstad Boedapest. In Dresden bereikte de Elbe op zaterdag haar hoogste punt ooit: 9,40 meter. Daar na begon het peil te zakkenDe zwaar be schadigde stad moet nu beginnen met de wederopbouw. In een groot deel van de stad is nog steeds geen elektriciteit en er zijn nog problemen met het drinkwater. Zo'n 40.000 inwoners van Dresden heb ben de afgelopen dagen him huizen moe ten verlaten. Verder stroomafwaarts vreest men voor dijkdoorbraken. Met name in de plaats Torgau denken de autoriteiten dat de doorweekte dijken het zullen begeven. Daar moesten eerder 10.000 mensen hun huizen verlaten. Ook in Wittenberg werden 40.000 inwo ners geëvacueerd. Het historische cen trum van Wittenberg, waar Luther zijn stellingen aan de kerkdeur spijkerde, wordt niet door het water bedreigd om dat het op een heuvel ligt. In Maagden burg hopen de autoriteiten dat de dijken, die de afgelopen dagen aanzienlijk zijn versterkt, het zullen houden. Een groot scheepse evacuatie is daar afgeblazen. Het gevaar dat het wassende water de chemische fabriek bij de plaats Bitter- feld overstroomt, lijkt geweken. Het wa ter in de Mulde, waar de stad aan ligt, is aan het zakken. Bitterfeld staat zelf voor een deel onder water, maar de fabriek ligt hoger. Chemische fabriek Ook lijkt vooralsnog geen vervuiling te zijn opgetreden door de chemische fa briek Spolana in Tsjechië. Een functio naris van het bedrijf liet dit weekeinde wel weten dat volgens hem er wel 'een be paalde hoeveelheid dioxine en kwikzil ver' uit de overstroomde fabriek in de El be is gekomen. Maar monsters van het Elbe-water wijzen voorlopig nog niets uit. In de Tsjechische hoofdstad Praag, waar het water van de Moldau al enkele dagen geleden begon te zakkenkunnen veel ge- evacueerde mwoners nog steeds niet naar huis. Gisteren stortte een derde woonblok in het centrum in. De autoriteiten zijn bang dat nog meer huizen het zullen begeven. In totaal moesten 220.000 Tsjechen hun huis verlaten. In Hongarije proberen inwoners van Boedapest en militairen met alle macht overstromingen te voorkomen. Volgens de autoriteiten zullen de waterkeringen langs de Donau het houden. Ook in andere delen van de wereld zijn getroffen door zware overstromingen. Verscheidene Aziatische landen worden geteisterd door noodweer. In China zou den meer dan duizend mensen om het le ven zijn gekomen. Ook in India, Vietnam, Pakistan en Iran vielen veel doden. ANP/DPA N< vv v Vrijwilligers gebruiken een zandberg bij een bedrijf in Maagdenburg om duizenden zakken te vullen. BARCELONA - Elke dag precies om twaalf uur klonk vanuit een luidspreker op de binnenplaats van het kleine klooster in de Barcelonese buurt Horta het gezang van het Angelus. Al dertig jaar lang, maar vorige week hield het plotseling op. De politie had de tien zingende nonnen het zwijgen opgelegd om dat uit de buurt was geklaagd over geluidsoverlast. Afgezien van het jonge stel dat de klacht indiende, is de rest van de buurtbewoners boos. „Het hoorde bij onze buurt"zegt Maribel Lucas. De nonnetjes zijn nog wat beduusd. „We heb ben nog nooit klachten gehad", zegt zuster Teresa Maria. GPD BELFAST - Bij rellen in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast zijn gisteren zes agenten gewondgeraakt. Dat heeft een poli tiewoordvoerder bekendgemaakt. De agenten probeerden groepen katholieke en protestantse militanten uit elkaar te houden en werden van beide zijden bekogeld met stenen en vuurwerkbommen, aldus de politie. Volgens een vertegenwoordiger van de katholieke Sinn Fein was er echter helemaal geen sprake van een confrontatie tus sen katholieken en protestanten De aanval op de agenten whs een reactie op een veel te hard politieoptreden tegen groepen jongeren, zei hij. AP LONDEN - Prinses Diana is tijdens haar huwelijksproble men met de Britse kroonprins Charles van een balkon op zes meter hoog gesprongen in het Oostenrijkse skioord Lech. Dat schrijft haar voormalige lijfwacht Ken Wharfe in een boek. De Britse krant The Sunday Times heeft gisteren over het boek gepubliceerd. Het is niet duidelijk wanneer het voorval gebeurde. De vroegere lijfwacht beschuldigt de koninklijke familie er van Diana in een kwaad daglicht te hebben willen stellen door melding te maken van psychische problemen. Prinses Diana kwam vijf jaar geleden bij een auto-ongeluk in Parijs om het leven. DPA NEW YORK - Zes filmcamera's zullen de wederopbouw van Ground Zero de komende tijd op de voet volgen. Vanuit om ringende gebouwen maken ze elke vijf minuten één opname van het terrein, en dat minstens zeven jaar lang. Op die manier moet een film ontstaan als een historisch docu ment waarop de 'wedergeboorte' van het WCT-terrein zicht baar wordt. Het World Trade Center stortte 11 september vorig j aar in nadat in elk van de twee torens een gekaapt vlieg tuig naar binnen was gevlogen. Bijna 3000 mensen kwamen om het leven. Hoe het terrein er uiteindelijk uit gaat zien, is nog onderwerp van discussie. ANP BARCELONA - Omdat hun vlucht wegens een staking van luchtverkeersleiders was geannuleerd, zijn ongeveer 150 pas sagiers gisteren per taxi van Malaga naar Barcelona gereden. Vliegmaatschappij Iberia draait op voor de kosten van de 1000 kilometer lange rit. De chauffeurs vroegen voor het ritje ongeveer 800 euro. De passagiers bereikten de Noord-Spaan se stad met twintig uur vertraging. Ook op andere vliegvelden weigerden luchtverkeersleiders om overuren te maken. DPA foto Heribert Pröpper/AP BERLIJN - Duitsland en Oos tenrijk krijgen zo snel mogelijk geld uit Brussel om de schade van de watersnood te herstellen. Europees Commissievoorzitter Prodi wil een speciaal Europees rampenfonds in het leven roe pen. De Europese investerings bank komt te hulp met speciale leningen. Ook de kandidaatleden Tsjechië en Slowakije kunnen op steun i van Brussel rekenen. Dat bleek gisteravond tijdens een speciale top in Berlijn waar bondskanselier Schroder de gastheer was van Prodi, de Eu rocommissarissen Verheugen en Barnier, en de regeringsleiders van Oostenrijk, Tsjechië en Slo wakije. De Europese Unie heeft geen 'rampenpot' meer. Een bestaand fonds werd enkele jaren geleden opgeheven. Prodi heeft gisteren in Berlijn toege zegd te zullen bekijken of er weer een dergelijk fonds moet komen. Daar moeten alle vijf tien EU-landen dan wel mee in stemmen. Schroder sprak giste ren over een mogelijk fonds van rond de 500 miljoen euro. Voor het herstel van de schade kunnen de beide EU-landen re kenen op geld uit de Europese steunfondsen voor de ontwik keling van achtergebleven ge bieden. Van 2000 tot 2006 heeft Duitsland voor het 'regionaal beleid' al recht op twintig mil jard. Voor Oostenrijk gaat het om rond de 900 miljoen. In Duitsland is dat geld vrijwel ge heel bestemd voor de voormali ge DDR. Als een groot deel van het geld naar de getroffen ge bieden gaat, blijft er voor ande re projecten in het vroegere Oost-Duitsland weinig over. Een woordvoerder in Brussel zei gisteravond dat er vanaf van daag hard wordt gewerkt om zo snel mogelijk geld uit de pot voor regionale ontwikkeling naar Duitsland en Oostenrijk te krijgen. Brussel heeft laten weten zeer soepel te zullen zijn met de re gels voor de steunverlening. Overigens moeten de beide lan den voor iedere euro uit Brussel zelf vijftig eurocent op tafel leg gen. Eenzelfde regeling werd getrof fen in augustus 1999, toen Grie kenland getroffen werd door een aardbeving. GPD MILAAN - Dit weekeinde zijn bij vijf vliegtuigongelukken in Europa in totaal acht mensen omgekomen. Drie mensen raak ten zwaargewond. In het Duitse Zwarte Woud ver loor zaterdag een 30-jarige pi loot van een zweefvliegtuig het leven toen hij in botsing kwam met een eenmotorige Cessna. De piloot van de Cessna redde zich met een parachute. Bij Bad Liebenzell stortte een zweefvliegtuig neer in een bos. De 58-jarige piloot overleed aan zijn verwondingen. De oorzaak van beide ongevallen is nog niet duidelijk. Gisteren stortte nabij de Zuid- Franse stad Aix-en-Provence een privé-vliegtuigje neer. Twee mensen kwamen om en drie raakten zwaargewond. Alle vier de inzittenden van een .tweemotorig vliegtuig kwamen Vrijdagavond om het leven toen het toestel neerstortte in een bos bij de Italiaanse stad Milaan. Het zou gaan om twee Zwitsers en twee Italianen. Bij de Duitse stad Konstanz stortte vrijdag een lichtgewicht vliegtuigje neer op een spoor weg, vlak naast een autoweg. De 57-jarige piloot raakte zwaar gewond. DPA BANDA ATJEH - Dertien men sen zijn zaterdag in Banda At jeh, de hoofdstad van de Indo nesische provincie Atjeh, gewond geraakt toen een gra naat werd gegooid in een menig te die de Indonesische onafhan kelijkheidsdag vierde. ;De festiviteiten trokken zo'n vijfduizend mensen. Geen van de slachtoffers liep ernstige ver kondingen op. 'Bij een explosie in een dorp even buiten Banda Atjeh raakten •twee mensen zwaargewond. In de hele provincie deden zich •volgens een legerwoordvoerder meer dan honderd ontploffin gen voor. Het was zaterdag 57 jaar gele- .den dat de Republiek Indonesië •werd uitgeroepen. De rebellen die sinds 1976 vech ten voor onafhankelijkheid van 'Atjeh ontkenden verantwoor delijk te zijn voor de aanslag in 'Banda Atjeh. De rebellen had den de bevolking wel bevolen de feestelijkheden te boycotten. van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël heeft een hoge Palestijnse functionaris die door de Palestijnse Autori teit wordt beschuldigd van cor ruptie, helpen vluchten naar Londen om 'humanitaire rede nen'. Dat heeft de Israëlische onderminister van Buitenland se Zaken, Michael Melchior, gisteren gezegd. Hij zei voor de radio dat de 72- jarige ex-penningmeester van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO), Ja weed al Hoes- van onze redactie buitenland KRAKAU - Miljoen Polen heb ben 'hun' paus Johannes Paulus H dit weekeinde als een held onthaald tijdens zijn achtste be zoek aan zijn vaderland. Het hoogtepunt van de eerste drie dagen van de vierdaagse reis was gisteren een mis in de open lucht in Blonie Park in Krakau, waar ruim twee miljoen gelovi gen op af waren gekomen. Tijdens het bezoek lopen per soonlijke en kerkelijke pro grammapunten door elkaar heen. In Krakau bezocht de paus gisteravond de kathedraal waar hij in 1946 tot priester werd gewijd en zijn eerste mis leidde, en het graf van zijn ou ders. De paus, geboren als Karol Wojtyla, bracht in Krakau de oorlogsjaren door, die zijn ver dere leven hebben getekend. Hij was er aartsbisschop toen hij in 1978 tot paus werd gekozen. Tijdens de mis in Blonie Park waarschuwde de paus krachtig tegen de gevaren van gentech nologie: door genetische mani pulatie gaat de mens op de stoel van God zitten. Hij verklaarde tijdens de mis drie Poolse priesters en een non zalig. Een van hen was Zygmunt Felinski, een 19e-eeuwse pio nier van het rooms-katholicis- me in Rusland. Met het eerbe toon aan Felinski dreigt de sein, erg ziek is en naar Londen moest voor medische behande- ling. De Palestijnse Autoriteit be schuldigt Hoessein van corrup tie, omdat hij in 1991 een per soonlijke lening van 6,5 miljoen dollar nooit heeft terugbetaald. Volgens Hoessein was het geen lening, maar een 'onsuccesvoHe investering' en was de kwestie al in 1992 geregeld. De Palestijnse Autoriteit plaatste Hoessein vorig jaar on der huisarrest in Gaza. Toen hij vorige maand naar Oost-Jeru- zalem ging voor medische be handeling, kreeg hij een Jorda nees paspoort en regelde het Britse consulaat een visum voor Groot-Brittannië. Melchior zou de reis geregeld hebben. Hoes sein arriveerde woensdag in Londen. Op zijn beurt beschuldigt Hoes sein de Palestijnse leider Jasser Arafat van corruptie. „Ik ont dekte hoe hij geld van donorlan den dat bestemd was voor het Palestijnse volk, op zijn eigen rekening zette", aldus Hoessein gisteren in de Israëlische krant Jediot Aharanot. Volgens de krant heeft hij een tijd lang elke maand zo'n kleine 8 miljoen dollar overgemaakt van Pales tijnse fondsen naar Arafats per soonlijke bankrekening. Volgens Hoessein was er geen duidelijke scheiding van taken tussen de leiding van de PLO en de Palestijnse Autoriteit, zodat vragen over verantwoordelijk heid over het beheer van de te goeden niet beantwoord wer den. „Ik riep steeds tevergeefs voor transparantie en toen ik in 1996 vertrok, waarschuwde ik de donorlanden, omdat ik het niet kon volhouden verant woordelijk gehouden te worden voor het verdwijnen van geld", aldus Hoessein. Zijn zoon Taw- fik wil het bij de volgende presi dentsverkiezingen opnemen te gen Arafat. DPA/AFP trede heeft gedaan. Hij waar schuwde tegen het verval van waarden en normen in zijn ge boorteland. Zaterdag besprak hij de moeilijke economische si tuatie en de toetreding van Po len tot de Europese Unie met president Kwasniewski. De paus wekt nog steeds groot enthousiasme bij de Polen, die in hem de held zien die een cru ciale rol heeft gespeeld bij de val van het communisme en hen steeds heeft bemoedigd tijdens de pijnlijke overgang naar de mocratie en markteconomie. Barmhartigheid Zaterdag riep de paus de godde lijke barmhartigheid voor de wereld in, 'opdat aan aHe onge rechtigheid in de wereld een einde komt'. Hij deed dat tijdens de inwijding van nieuwe basi liek in Lagiewniki, een voorstad van Krakau. Tussen de 12.000 en 2 00 0 0 gelovigen waren bij de mis aanwezig. „Waar haat en wraakzucht heersen, waar oor log leed en dood onder onschul- digen zaait, is de genade van de goddelijke barmhartigheid no dig om vrede te stichten", zei hij De paus sluit zijn reis vandaag af met een bezoek aan het bede vaartsoord Kalwaria Ze- brzydowska. Op de weg terug naar het vliegveld van Krakau vliegt hij per helikopter over zijn geboorteplaats Wadowice, DPA/AFP/RTR van onze redactie buitenland NEW YORK - De Verenigde Staten hebben Irak in de jaren tachtig in het geheim gesteund toen dat land in oorlog was met buurland Iran. Volgens The New York Times gaven de Ame rikanen Bagdad hulp bij het plannen van de oorlogsvoering. De Amerikaanse krant baseert zich op uitspraken van legerof ficieren die op de hoogte waren van het hulpprogramma. In to taal waren er indertijd zo'n zes tig officieren die Irak tot in de tail informatie gaven over de opmars van Iraanse troepen, over mogelijke luchtaanvallen op Irak en de schade die daarbij zou kunnen ontstaan. De oorlog tussen Irak en Iran duurde van 1980 tot 1988 en kostte ongeveer een miljoen mensen het leven. Miljoenen an- MAZAR-I-SHARIF - De Ver enigde Naties zijn gedwongen de rantsoenen voor miljoenen hongerende Afghaanse vluchte lingen te verminderen. De do norlanden komen niet over de brug met voldoende geld om de beloofde hulp te kunnen ver strekken. Dat heeft de VN-organisatie Wereldvoedselprogramma (WFP) gisteren gezegd. Ruim een half jaar geleden heb ben de westerse landen voor miljarden dollars aan hulp toe gezegd voor de wederopbouw van het door oorlog geteisterde land. Maar nu al raken de fond sen die nodig zijn om de mensen te voeden, uitgeput. Ongeveer zes miljoen Afghanen zijn het komende jaar afhanke lijk van voedselhulp. Het WFP heeft dit jaar voor 285 miljoen dollar hulp gevraagd, maar komt nogruim 90 miljoen, ofwel 200.000 ton voedsel, tekort. De oogsten dit jaar waren rede lijk goed, maar zijn nog lang niet voldoende. De boeren heb ben tekorten aan zaden en os sen Bovendien kregen ze te ma ken met een sprinkhanenplaag en is het in veel delen van het land niet veilig. RTR deren waren genoodzaakt op de vlucht te slaan. Het was al be kend dat de VS Irak indertijd satellietopnamen gaven van op rukkende Iraanse troepen. Maar de omvang daarvan was nooit helemaal duidelijk, aldus de krant Met hulp van de Ame rikanen slaagde Irak er bijvoor beeld in begin 1988 een schierei land te heroveren dat het land toegang gaf tot de Golf, De Amerikaanse inlichtingen diensten waren er destijds al van op de hoogte dat Irak zijn toevlucht zou kunnen nemen tot chemische wapens. In het open baar werd het gebruik van deze wapens door de betrokken be windslieden veroordeeld. Maar ze zagen Irak destijds als een land dat voor zijn voortbestaan vocht. Bovendien bestond de angst dat Iran belangrijke olie- staten in het Golfgebied onder de voet zou kunnen lopen, aldus The New York Times. De huidi ge Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell was in die periode de nationaal vei ligheidsadviseur van de toen malige president Reagan. Het gebruik van chemische wa pens wordt door de zittende Amerikaanse president BusH gebruikt om een eventuele oor log tegen Irak te rechtvaardi gen. Hij wil een einde maken aan het bewind van Saddam Hoessein, die tijdens de oorlog tegen Iran al aan de macht was. Volgens de Britse Sunday Times gaat de regering van Bush fi nanciële steun geven aan gehei me operaties van de Iraakse op positie. Doel van die acties is om meer te weten te komen over wat Saddam van plan is De krant baseert zich op een woordvoerder van het Iraakse Nationaal Congres, de grootste Iraakse oppositiebeweging. Volgens hem wordt het geld ge bruikt om hoge Iraakse functio narissen om te kopen en Ze desnoods het land uit helpet. Eerder deze maand voerden cje VSbesprekingen met de Iraakse oppositie. ANP/RTR Advertentie) INRICHTERS VOOR WINKEL, KANTOOR EN PRAKTIJK BEL INTRA (0113) 344151 WWW.INTRA-KAPELIE.NL Een inwoner van Krakau wacht naast een achter het raam geplakt portret van de paus op het passeren van de kerkvorst. foto Vincenzo Pinto/EPA Rooms-Katholieke Kerk op- gen wat zij ziet als rooms-ka- solidair met de armen en werk- nieuw de toorn van de Russisch- tholieke zieltjeswinnerij op lozen in Polen, slachtoffers van Orthodoxe Kerk over zich af te Russisch grondgebied. de vrije markt die na de val van roepen. Die verzet zich hevig te- De paus toonde zich opnieuw het communisme in 1989 zijn in-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5