Rilland gaat taalachterstand te lijf PZC PZC Poppen, poppen en nog eens poppen De trommeltjes kunnen weer mee Tholen kiest voor plaatsing omstreden verzinkbare paaltjes Asselbergs verwerpt kritiek op soepele behandeling Blpf 13 Rijksgeld maakt project peuterzalen en basisscholen mogelijk Activiteiten voor ouderen rond de tennisbaan Marktconcert Openbare repetities van jongerenkoor Matthanja Ytsma wint menwedstrijd Zeelandbrug afgesloten Redders zwemmen voor boot Diefstal verkeersborden Kerken beklad in Krabbendijke COLIJIVI dinsdag 20 augustus 2002 Hnnr Rob Paardekam RILLAND - Een betere samen werking tussen peuterspeelzaal en basisschool bij het wegwer ken van taalachterstanden. Met dat doel gaat in Rilland binnen kort een project voor voor- en vroegschoolse educatie van start. Eerder bleek een soortge lijk project in Hansweert zeer succesvol. Het beschikbare geld (bijna 60 000 euro) is afkomstig uit het potje voor Voor- en Vroeg schoolse Educatie (WE) van het ministerie van Onderwijs. 's-HEER ABTSKERKE - Op en rond de tennisbaan in 's-Heer Abtskerke zijn op de dinsdagen 20 augustus en 10,17 en 24 sep tember activiteiten voor oude ren. In het kader van het breedte sportproject Borsele beweegt willen de gemeente, de belan genorganisaties voor ouderen en de sportverenigingen meer mensen, onder wie ouderen, aan het bewegen krijgen. Met in- stuif-achtige evenementen wil len de sportverenigingen de nieuwe doelgroepen bereiken. In 's-Heer Abtskerke is het vier dagen van 9.30 tot 16.00 uur tennis, volleybal en wandelen geblazen. Na een gezamenlijke warming up gaat iedereen aan de slag met de sport waarvoor hij gekomen is. In de middag worden partijtjes gemengd dubbel gespeeld. Bij slecht weer is er een aangepast programma. GOES - Organist Arjen Leistra geeft vandaag het laatste Marktconcert op het Marcus- senorgel van de Grote Kerk in Goes. Leistra is organist van de Hoflaankerk in Rotterdam- Kralingen. Het concert begint om 12.30 uur. GOES - Het Christelijk Zeeuws Jongerenkoor Matthanja houdt de hele maand september open repetitieavonden in het Calvijn College in Goes. Matthanja, waarvan de leden in leeftijd variëren van 15 tot 35 jaar, is zes jaar geleden opge richt en heeft onder leiding van dirigent-organist Peter Wilde man twee cd's gemaakt. Het koor treedt regelmatig op, ook buiten Zeeland. Jongeren die het repertoire van christelijke liederen willen meezingen, zijn welkom tijdens de open repetitieavonden, iede re woensdagavond in september vanaf 19.45 uur. Een vervoerscommissie in het koorbestuur zorgt ervoor dat ie dereen, ook mensen zonder ei gen vervoer, de repetities kan bijwonen. De leden van Mat thanja komen van alle Zeeuwse eilanden. De vaste repetitie ruimte is de aula van het Calvijn College aan Klein Frankrijk in Goes. redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Doel is het aanpakken van taal achterstanden, zodat kinderen in groep drie van het basison derwijs zoveel mogelijk op het zelfde niveau beginnen. Het project is dan ook bedoeld voor kinderen vanaf twee jaar en loopt door tot en met groep twee van de basisschool. Vier Rillandse onderwijsinstel lingen doen mee aan het WE- project: peuterspeelzaal De Doordouwertjes en de basis scholen De Horizon, De Rei gersberg en De Wiekslag. Het beschikbare geld wordt besteed aan WE-methodieken en ma terialen, maar ook voor de inzet van extra leerkrachten voor een aantal uren in de week. Op die manier kan extra aandacht worden besteed aan bepaalde kinderen. Veel aandacht wordt ook gegeven aan de samenwer king tussen de peuterspeelzaal en de drie basisscholen. Onder meer de uitwisseling van ont- wikkelingsgegevens van de kin deren moet beter. Basisschool De Zandbaan (re formatorisch) doet niet mee aan het WE-project. Dat is groten deels gericht op de relatie tussen basisschool en peuterspeelzaal, maar die laatste wordt door scholieren van De Zandbaan niet bezocht. De school krijgt wel geld uit het WE-potje om zelf een project op te zetten. Er komt een bibliotheek waar ou ders zowel in de voor- als vroeg schoolse fase boeken voor hun kinderen kunnen lenen. Gewicht Rilland is de tweede Reimers- waalse kern waar de scholen WE-gelden krijgen. Het minis terie verstrekt het geld op basis van het aantal 'gewichtsleerlin gen' dat een school kent. Zo tel len leerlingen waarvan beide ouders een lage opleiding heb ben voor 1,25 mee en scholieren met allochtone ouders voor 1,9 Wanneer op een school op een bepaalde datum meer dan de helft van de kinderen een waar de van meer dan één heeft, krijgt de gemeente een uitkering in het kader van de WE. Rilland is na Hansweert de kern met de mees te gewichtsleerlingen en krijgt zodoende als tweede een WE- project. door Mieke van der Jagt KRUININGEN - Het is weer gedaan met het luie leven tje. Basisscholieren moeten weer op een vaste tijd uit bed, op tijd eten, boterhammen en drinken mee en de le ge tas weer mee naar huis. De meesters en de juffen zit ten weer te wachten met een heleboel leerstof, ontwik kelingsmateriaal en spelmethoden, en dat moet allemaal in de hoofden van vier- tot twaalfjarigen. Hoofden die zes weken lang zo zorgeloos leeg mochten blijven. Dat is even wennen, maar toch ook wel weer leuk, want alles is nieuw. De overblijfleerlingen van de openbare basisschool de Voorhoute in Kruiningen heb ben het nieuwe ritme al te pakken. foto Willem Mieras door Esme Soesman THOLEN - Plaatsing van de omstreden verzinkbare paaltjes op de Botermarkt en Kerkstraat in Tholen-stad komt rap nader bij. De gemeente Tholen heeft door middel van een enquête nu ook zelf gepeild hoeveel voor- en tegenstanders er zijn. Een grote meerderheid van zowel bewoners als ondernemers blijkt voorstander. De meningen leken tot nu toe zwaar verdeeld. Tijdens een in april gehouden informatie avond kwamen diverse bewo ners en middenstanders zelf met het idee om paaltjes te plaatsen. De ondernemersvereniging daarentegen sprak zich ondub belzinnig negatief uit over de verkeersmaatregel. Een buurt bewoner ging daarop met een zelf vervaardigde enquête langs de deuren en ontmoette vooral voorstanders van het palenpro ject. Die uitslag wordt nu beves tigd door het onderzoekje dat de gemeente Tholen heeft verricht. Het college is dan ook van plan de - prijzige - palen aan te schaf fen. Het Thoolse gemeentebestuur heeft 28 enquêtes verstuurd, waarvan er 22 retour zijn ont vangen. In de begeleidende brief is aangegeven dat het col lege ervan uitgaat dat mensen die niets van zich laten horen voorstander zijn. Dat levert een uitslag op van twintig voorstan ders (waaronder dertien onder nemers), vijf tegenstanders (allen ondernemers) en drie mensen zonder voorkeur (van wie twee ondernemer) Van de twintig ondernemers die heb ben gereageerdzi jn er negen lid van de ondernemersvereniging. Vier daarvan hebben zich voor stander van de paaltjes ver klaard, drie tegenstander en twee ondernemers geven aan geen voorkeur te hebben. Kaartlezer De verzinkbare elektrische paaltjes die de gemeente Tholen in gedachten heeft om de Boter markt en de Kerkstraat - selec tief - af te sluiten, kosten inclu sief besturingsapparatuur, detectielussen, kaartlezer en dergelijke 36.000 euro. De voor keur van de gemeente gaat om verschillende redenen uit naar deze prijzige exemplaren. De installatie is niet van mensen af hankelijk en weinig vandalis me- en storingsgevoelig. De paaltjes maken het mogelijk de wegen af te sluiten, buiten 'be voorradingsuren' om. Ook be woners krijgen middels een pas de mogelijkheid met hun auto bij hun woning te komen. De gemeenteraad wordt ge vraagd krediet beschikbaar te stellen voor de palen. Dat ge beurt maandag 26 augustus in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk, vanaf half acht door Rosalie Buizer GOES - „We zijn negen maanden in ver wachting geweest en dan nu eindelijk de bevalling." Jan Zwemer en zijn zus Nel zijn maar wat trots op hun poppenmuse um in de Evertsenstraat in Goes. Maan denlang zijn broer en zus Zwemer bezig geweest met het uitpakken en opzetten van duizenden poppen en teddyberen. Gisteren werd het museum officieel ge opend door wethouder S. van 't Westeinde. Broer en zus zijn echte poppenliefhebbers. Volgens Jan is het een virus waar je niet meer vanaf komt.Er blijven maar nieu we ideeën komen. Ik kan heel goed mijn ei gen fantasie kwijt in het maken van pop pen, dus ik blijf er mee doorgaan", vertelt Jan. Hij maakt de poppen en Nel de kleertjes. Deze samenwerking heeft een inmiddels een unieke verzameling opgeleverd. Naast de zelfgemaakte poppen verzamelt Nel al sinds haar jonge jaren poppen in alle soor ten en maten. Ook die zijn te zien in het nieuwe museum. Het zal voor de bezoeker een feest van her kenning zijn, zegt Jan. „Het is de bedoe ling dat de mensen echt jeugdherinnerin gen ophalen." Wethouder Van 't Westeinde kon dit be amen. „Nel en Jan zijn in staat de poppen tot leven te brengen. Elke pop heeft zijn ei gen verhaal en met heel veel enthousiasme vertellen Nel en Jan over hun voorliefde voor poppen. Dan komen echt de herinne ringen aan je eigen poppen weer naar bo ven." Het poppenmuseum is dagelijks geopend van 12.00 uur tot 17 00 uur of op afspraak. GRIJPSKERKE - In Grijpskerke hebben leden van de Zeeuwsche Menvereniging gestreden voor de punten voor het Zeeuws kampioenschap. Diverse paardenrassen, van Ara bisch Volbloed tot Belgisch Trekpaard, waren vertegenwoor digd op de menwedstrijd. De winnaar bij de paarden werd de Middelburger Arjen Yts ma. Hij had een verschil van dertien punten met de tweede prijswinnaar Leo Paauwe uit Nisse. Bij de pony's kwam de Goesenaar Sjaak Verstappen met tweetiende punt verschil nipt op de eerste plaats terecht. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug wordt in de nacht van maan dag 2 op dinsdag 3 september afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. De maatregel houdt verband met onderhoudswerk aan het traject. De afsluiting is van kracht tussen middernacht en vijf uur 's ochtends. In geval van spoedritten van hulpdiensten is de brug wel toe gankelijk Later in de maand, op vrijdag 27 september, tussen half tien en tien uur in de ochtend is de brug tien minuten niet beschikbaar voor het verkeer in verband met veegwerkzaam- heden. ZIERIKZEE - De reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland houdt tijdens de havendagen in Zierikzee een actie voor een nieuwe boot. Oudere leden ondernemen vrijdag in de Nieuwe Haven een sponsorzwemtocht. Door zoveel mogelijk baantjes af te leggen willen ze de spaarpot van de vereniging verder spekken. Ook kan vanaf acht uur 's avonds geld worden geboden voor een rondvaart van vijftien minuten op de Oosterschelde met de reddingsboot. Het startbedrag van deze 'veiling', die even eens op zaterdag plaatsvindt, is vastgesteld op twintig euro De huidige reddingsboot van de in Ouwerkerk gelegerde bri gade is drastisch aan vervanging toe. Het afgelopen jaar heeft de organisaties met diverse acties en subsidies het belangrij k- ste deel van het bedrag bijeen kunnen vergaren. De inzet tij dens de havendagen moet de laatste gaten dichten Het streven is de nieuwe boot dit najaar te bestellen, zodat de aanwinst in de lente van volgend jaar in gebruik kan worden genomen. VLISSINGEN - Drie mannen zijn in de nacht van zondag op maandag om vier uur in Vlissingen aangehouden op verden king van diefstal van verkeersborden. De 20-jarige Oost- Souburger, 24-jarige Vlissinger en 30-jarige Duitser werden opgepakt na een melding, dat zij aan verkeersborden aan het sleutelen waren op de Steenen Beer. Later werd nog een tiental gestolen verkeersborden aange troffen in de woning van de Vlissinger. De mannen zijn na ver hoor met een dagvaarding op zak weer in vrijheid gesteld. KRABBENDIJKE - In de nacht van zaterdag op zondag zijn de deuren van twee kerkgebouwen in Krabbendijke beklad met leuzen. Dat maakte de politie gisteren bekend. De politie vraagt ge tuigen zich te melden bij het politiebureau in Kruiningen of via 0900-8844. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het besloten strandconcert van Bief, zon dagavond bij Renesse, heeft vol gens burgemeester J. Asselbergs 'zegge en schrijve één klacht op geleverd'. Metingen ter plaatse door een milieuambtenaar heb ben uitgewezen dat het geluids niveau de toegestane norm niet heeft overschreden, aldus As selbergs. De populaire Zeeuwse pop groep had volgens Asselbergs de vereiste vergunning om het eve nement op het terrein bij Hotel de Zeeuwse Stromen te organi seren Het besluit het concert op het allerlaatste moment te ver plaatsen van de oorspronkelijke locatie aan de Brouwersdam naar de Jan van Renesseweg, heeft aan de formele toestem ming van de instanties niets af gedaan, meldt hij. De gemeente Schouwen-Duiveland besloot vrijdag na intern beraad - en na toetsing van de plek door politie en brandweer - binnen enkele uren tot afgifte van een nieuwe vergunning. Dat geen van beide besluiten gepubliceerd is in de gemeentelijke informatieru briek, zoals gebruikelijk, had volgens Asselbergs te maken met het nadrukkelijke verzoek van Bief om de locatie geheim te houden. Het openbaar maken van ver gunningen in het huis-aan- huis-blad stelt belanghebben den in staat te reageren op het (voorgenomen) besluit van bur gemeester en wethouders. Vol gens Asselbergs is het evenwel geen uitzondering dat een ver gunning pas achteraf wordt ge publiceerd. Veelal heeft dat te maken met het late tijdstip van indiening van de aanvraag. In het geval van Blof was de aan vraag 'ruimschoots op tijd' bin nen, geeft Asselbergs aan. Des ondanks kwam pas maandag de vergunning af, al was de organi satie vooraf mondeling geïnfor meerd dat B en W geen bezwaar hadden tegen het strandcon cert. „Op het aanbod van Sky Radio voor een toegangskaartje had den geloof ik 25.000 mensen ge reageerd. Als wij openbaar had den gemaakt dat Blof hier zou spelen, waren er misschien wel dertig- tot veertigduizend men sen op afgekomen Mede omwil le van de openbare orde is beslo ten tegemoet te komen aan het verzoek de plek geheim te hou den. Dit is een heel bijzondere omstandigheid. En gekoppeld aan het feit dat er op het strand niet snel sprake is van geluids overlast voor de omgeving, za gen wij geen reden Blof het feest niet te gunnen. Ook gelet op het goede doel (War Child) dat er aan gekoppeld was. Achteraf was het heel gelukkig dat het concert in Renesse was en niet aan de Brouwersdam. Nu was de organisatie met het naderen de onweer in staat de gasten binnen een half uur af te voeren met bussen van de Taxicentrale. Dat was aan de Brouwersdam een stuk lastiger geweest." Schadeloos Een aantal omwonenden en on dernemers werd zondag verrast door een tijdelijke afsluiting van de Jan van Renesseweg. Al leen genodigden voor het con cert werden toegelaten. De maatregel kostte R Verspeek van het gelijknamige tennis- en midgetgolfcentrum naar eigen zeggen honderden klanten. Vol gens Asselbergs is Verspeek, toen hij in de gaten kreeg dat zijn bedrijf van de buitenwereld werd afgesloten, bijgepraat en is hem door de organisatie op voorhand een 'keurige schade loosstelling' aangeboden. De ondernemer zei gisteren ech ter dat hij een minder goed ge voel aan het gesprek met de bur gemeester heeft overgehouden dan Asselbergs doet geloven. „Hij doet het hele concert af als iets dat goed is voor Schouwen- Duiveland. Maar hier hebben de bevolking en de toerist niets aan gehad. Het was uitsluitend voor genodigden. Iedereen in de om geving liep te klagen." Advertentie -V TELECOMMUNICATIE Draadloze telefonie I Faxapparatuur Computernetwerken ISDN LEWESTRAAT GOES/KLOETINGE Bal 0113 OETINGE A 213720 'oOcoHnbvn. i iKW*jen w, *1 2002 dowscft na foto Willem Mieras Het poppenmuseum toont poppen in alle soorten en maten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 59