Morricone onder een blauwe hemel Boeren tegen verhogen waterpeil woonlasten met Tholen zoekt samenwerking in projecten 11 Tholenaren zien 15 procent stijgen Baantjes weven Yerseke Moer dreigt te verdrogen Statenfracties zien niets in subsidie voor plan Senior TV VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE MM®- DJ HOEKMAN-""* zeeuwse almanak Hitte BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 20 augustus 2002 jffnnrRimisAntonisse VERSERE - Natuurbescher mers en boeren liggen in de clinch over een proef met peil- i verhoging in natuurgebied yerseke Moer. De verhoging is nodig, omdat het laatste echte sluk Zeeuws oudland van enige omvang aan het verdrogen is. Daardoor worden de natuur- en cultuurhistorische waarden van dit waardevolle erfgoed ernstig aangetast. De stichting Het Zeeuwse Landschap, beheerder van de Yerseke Moer, en het water schap Zeeuwse Eilanden lieten onderzoeken hoe de verdroging het beste kan worden aange pakt. Verhoging van het water peil in de moer is de beste oplos sing. Stuwen voorkomen dat dit gevolgen heeft voor de omrin gende (landbouw)gronden. Het provinciaal bestuur staat achter aanpassing van het wa terpeil en wil samen met het mi nisterie van LNV voor een anti- verdrogingsproject in de Yerse ke Moer zo'n 150.000 euro be schikbaar stellen. Voorwaarde is wel dat het project nog dit jaar wordt aangepakt. Gedeputeer de Staten vragen het dagelijks bestuur van het waterschap met klem hiervoor te zorgen. Bezwaren Enkele boeren hebben grote be zwaren tegen de proef. Tijdens een voorlichtingsbijeenkomst maakten ze dat op niet mis te verstane wijze duidelijk. Ze zorgden voor een anti-stem ming. De agrariërs vrezen dat i overwinterende ganzen voedsel gaan zoeken op de akkers als er meer water in de Yerseke Moer I staat. Volgens de protesterende boeren moeten zij zelf voor de schade opdraaien. I Het Zeeuwse Landschap ont- I kent dat door peilverhoging de Ifoerageermogelijkheden voor ganzen in het natuurgebied ver minderen. Het voedselaanbod zal juist toenemen. Wanneer de verdroging van de Yerseke Moer geen halt wordt toegeroepen, overweegt de stichting een schadeclaim in te dienen. Door de verdroging kunnen de voor de moer vastgestelde natuur doelen niet worden gehaald en daardoor loopt HZL inkomsten mis. Gedeputeerde Staten laten we ten dat ervoor (eventuele) scha de aan landbouwgewassen een prima regeling is van het in Dor drecht gevestigde Faunafonds. Het college wil zich er sterk voor maken dat de regeling in de toe komst van kracht blijft. De on genoegens van de boeren liggen volgens GS meer in het feit dat die een mooi en goed ogend ge was willen telen, zonder dat dit door ganzenvraat wordt ver stoord, en niet in het feit dat op tredende schade niet wordt ver goed. Voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland zegt dat met de voorlichting over het peilplan nogal wat fout is ge gaan, waardoor misverstanden zijn ontstaan. Met name de voordelen van een verhoging in de Yerseke Moer voor de water beheersing in de omgeving zijn onvoldoende duidelijk ge maakt. ,,Wij hebben om een be tere onderbouwing en garanties voor vergoeding van schade ge vraagd." Het dagelijks bestuur van het waterschap wil ondanks het boerenverzet nog steeds dat er een proef komt, verzekert ge zworene J. Mol van Zeeuwse Ei landen. Hij zegt dat er, naast het na- tuurbelang, ook voordelen voor waterbeheersing en -berging zijn te behalen. Mol hoopt dat op de vragen van landbouwers en omwonenden alsnog vol doende antwoord kan worden gegeven, zodat de peilverhoging nog vóór eind 2002 kan worden uitgevoerd. De algemene vergadering van het waterschap heeft hierover het laatste woord. pagina 23: Verdroging bedreigt oudland KAMPERLAND - Baan na baan; uren lang. En dat in een verzen- van deze combine nog even moeten zweten. Alhoewel, misschien gende hitte. Ook het leven van een akkerbouwer gaat niet altijd over wel iets langer dan even. Zo te zien heeft hij nog heel wat baantjes af rozen. Maar goed, het werk moet gebeuren en dus zal de bestuurder te leggen. luchtfoto Willem Mieras door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De woonlasten voor de Thoolse burger gaan volgend jaar ge middeld met vijftien procent omhoog. Zo blijkt uit de pro ductenbegroting voor het jaar 2003 van de gemeente Tholen. De onroerende-zaakbelasting gaat met 16 procent omhoog. Bij rioolrechten en de afvalstoffen heffing, de twee andere woon lasten waarmee huiseigenaren en -gebruikers te maken krij gen, is kostendekkendheid het uitgangspunt. De afvalstoffen heffing wordt met 20 euro ver hoogd (tot 210 euro) voor een meerpersoonshuishouding. Eénpersoonshuishoudens kun nen een verhoging van 15 euro (tot 157,50 euro) tegemoet zien. Het rioolrecht stijgt van 81 naar 93 euro 50, een verhoging van 12 euro 50 Kwijtschelding is ge heel of gedeeltelijk mogelijk voor mensen met lage inko mens. De verwachting is dat er in 2003 zc'n driehonderd men sen in aanmerking komen voor - al dan niet gedeeltelijke - kwijt schelding. Ozb In de meerjarenbegroting 2002- 2005 is besloten in 2002 de ge meentelijke tarieven gemiddeld met 11 procent te verhogen. Diezelfde verhoging wordt ook in 2004 doorgevoerd. In 2005 wordt uitgegaan van een stij ging van 10 procent. Ook is afgesproken de onroerend- zaakbelasting (ozb) jaarlijks met 16 procent te verhogen. Hondenbelasting, forensenbe lasting en huren stijgen in 2004 met 11 procent en in de jaren 2005 en 2006 met 10 procent. De toeristenbelasting wordt ver hoogd van 34 eurocent naar 68 eurocent per overnachting. Exclusief de bouw van het nieu we gemeentehuis investeert de gemeente Tholen volgend jaar 4 miljoen euro. De meest in het oog springende uitgaven zijn onder meer de nieuwbouw van de brandweerkazerne in Sint- Annaland (378.000 euro), de uitbreiding van diverse school gebouwen (260.000 euro), een oplossing voor de grondwater- problematiek in Sint Philips- land (477.000 euro), de uitbrei ding van De Wellevaete in Sint- Annaland (255.000 euro) en de renovatie van het dorpshuis in Anna Jacobapolder (125.000 euro). Voor het nieuwe gemeen tehuis is een bedrag van 11,8 miljoen euro geraamd. De ver wachting is dat daar volgend jaar 2,3 miljoen van wordt ge bruikt. MIDDELBURG - Het voorstel tot de oprichting van Senior TV is afgeschoten. Het dagelijks provinciebestuur had eerder al aangegeven dat het geen geld overhad voor het initiatief van het Provinciaal Overleg- en Samenwerkings verband Ouderen (POSO). Gis teren bleek tijdens de vergade ring van de Statencommissie welzijn in Middelburg dat geen enkele fractie daar anders over dacht. Het POSO had de provincie om een subsidie van 275.000 euro per jaar gevraagd om televisie voor en door ouderen te maken, uit te zenden via Omroep Zee land. De provincie vindt dat zulke programma's een taak zijn van Omroep Zeeland zelf; boven dien vreest zij precedentwer king wanneer belangenorgani saties geld krijgen om televisie te maken voor hun eigen doel groep. *»w v doorA. J. Snel Hij was zijn tijd te ver vooruit, Wim Sonneveld. Zo'n veertig jaar nadat hij naar een tekst van zijn levensgezel Friso Wiegersma het dorp tot een voor bij fenomeen verklaarde, liggen in het Zeeuwse land juwelen als Sint Anna ter Muiden, Nisse. Colijnsplaat, Sint-An- naland en Dreischor het tegendeel te bewijzen. Sonneveld had ongelijk toen hij, zeer vrij naar Jean Ferrat, zong: 'Dat dorp van toen, het is voorbij. Dit is al wat er bleef voor mij. Een ansicht en herinneringen'. Dat dorp is helemaal niet voorbij. Het leeft voort in serene en in blijde sferen. Natuurlijk zijn er veel dorpen het i mooiste van Zeeland; wie zou zulks durven tegenspreken. Maar wie be weert dat Dreischor het allermooiste dorp is, heeft net iets meer gelijk dan alle anderen, die met een afwijkende voorkeur ook gelijk hebben. Eigenlijk is het natuurlijk Dreister want dat ligt net iets frisser in de mond. Dat moeten ook de experts van de Entente Florale hebben aangevoeld. Zij kwamen, za gen en ervoeren het groene en fleurige Dreister en beloonden het met goud. Gelijk hadden ze. De inwoners van Dreischor weten hoe rijk ze zijn en ze doen er alles aan om hun sieraad te doen schitteren. En de bezoeker van het dorp wordt gewaar dat de inwoners wel weten hoe benijdenswaardig ze zijn, zonder dat die zich ergens op laten voorstaan. Ze laten derden royaal de len. Dat gebeurt vaker in de Zeeuwse dor pen. Er zijn van die volmaakte dagen van volksvermaak, oliebollen, babbe laars, Vietnamese loempia's, klompen makers en mooie muziek als nagerecht. De schaapscheerdersfeesten in Nisse, koninginnedag in Kloetinge, dat zijn gebeurtenissen waarbij alles harmonie is. Men noemt het dan heersende gevoel niet bij naam, maar iedereen weet dat het in orde is; dat in wezen het leven niet zo sterk is veranderd als Sonneveld in een zwartgallige bui heeft willen doen geloven. De mensen wonen in hun dorpen niet in betonnen dozen en heb ben geen dressoir met plastic rozen; vraag dat maar na bij de Entente Flora le. Ze kijken niet alleen maar naar de televisiequiz, maar werken in warme saamhorigheid aan het volgende eve nement. Die in Dreister hebben de afgelopen maanden hun uiterste best gedaan van de jaarlijkse vlasdag weer iets bijzon ders te maken en wel op dezelfde ma nier als in de voorgaande jaren. Dat geeft een behaaglijk, vertrouwd ge voel. In het hart van het dorp is het za terdag de zeventiende augustus weer zoals het hoort op ene vlasdag. De Ring wordt bevolkt door vakbekwame man nen die in diepe ernst de dingen doen die met vlas gedaan moeten worden. Kinderen stallen oude rotzooi uit die er zo op de stoep opeens heel aantrekke lijk gaat uitzien. Er zijn kramen met linnen, met Zeeuwse schorten, met babbelaars en natuurlijk met planten en bloemen. We hebben het wel eens drukker meegemaakt en dat ligt uiter aard aan het schone weder. Jammer voor de organisatoren en heel prettig voor de mensen die toch voor de vlas dag hebben gekozen en nu de ruimte Een kar die ratelt op de keien. foto Pieter Honhoff is. hebben, net als de kar die ratelt op de keien. Wij drinken een glas bier en slenteren met zware benen het grasveld op dat rond de Gotische Hallenkerk goed ge maaid ligt te zijn. We zijgen neer. We zijn niet de enigen en dat is fijn, want nu kunnen we een goed gesprek aan gaan. Een vrouw vlakbij ons vindt het wel mooi weer, maar wel een beetje aan de warme kant. Dat kunnen we van harte beamen. Maar aan de andere kant, zo weten wij uit ervaring, regen en wind ben je gauwer zat en dat zou toch ook jammer zijn voor al die men sen die hier zo hun best doen op de bra derie die meer is dan een braderie. Dat is de vtouw met ons eens. Ze rondt de beraadslagingen af met de voorspel ling dat het weer winter is voor je het weet. Vandaar dat we er nou nog maar even van moeten genieten. Daar kun nen en willen we niets tegenin brengen. Vanaf de ring dringen de klanken door van het Westkappels Kwartet, een ge zelschap dat het ritme van het heiblok in de genen heeft. Vrolijk We betreden de tweebeukige kerk met blauwe hemel. Een ruimte waar zelfs de meest overtuigde atheïst door lichte twijfel wordt beslopen. Voorin heeft zich een gelegenheids-fanfare-orkest opgesteld, bestaande uit zo'n vijfen veertig muzikanten van muziekvereni gingen op Schouwen-Duiveland. Op Schouwen denken ze niet benepen. Het kerkje, plaats van devotie, mag best ge bruikt worden om vrolijke, wereldse muziek ten gehore te brengen. En dat dóet het orkest, onder leiding van Jaap Knuist. De honderden mensen, die het op een niet geheim gehouden plaats ge geven free concert bijwonen, reageren vol geestdrift op de door Rieks van der Velde gearrangeerde Disney Parade en dwalen, als werken van Ennio Morri cone worden vertolkt, in gedachten naar de ondergaande zonnen uit Once upon a time in the west. Jaap Knuist werpt zich met zoveel inzet in de strijd dat talrijke luisteraars het gevoel krij gen dat het geweldig is om Jaap Knuist te zijn. Dat denkt Jaap Knuist zelf ook, zo te zien. Bij het verlaten van de kerk treffen de concertgangers de dorpsring al goed deels opgeruimd aan. Geeft niks. Het is mooi geweest en het zal mooi zijn, met of zonder marktkramen. Rond de ring zien we de hoge bomen staan en we weten dat het nog lang niet voorbij door Ingrid Huibers SINT-MAARTENSDIJK - De gemeenten Tholen, Woens- drecht. Bergen op Zoom, Roo sendaal, Steenbergen, Ruc- phen, Moerdijk en Halderberge gaan hun samenwerkingsover eenkomst in een ander vat gie ten. Het huidige Gemeentelijk Samenwerkingsverband Wes telijk Noord-Brabant blijft al leen nog op papier bestaan. De gemeenten gaan in het ver volg op projectbasis samenwer ken. Daartoe hebben de betrok ken colleges van burgemeester en wethouders inmiddels een convenant ondertekend. Dit om te onderstrepen dat westelijk Noord-Brabant en Tholen een samenhangend gebied vormen, waarin het belangrijk is om het beleid van de deelnemenden ge meenten nauwkeurig op elkaar af te stemmen. In de praktijk is het de bedoe ling dat de deelnemende ge meenten op verschillende beleidsterreinen steeds met wis selende partners gaan samen werken. Om dat overzichtelijk te houden, zullen de betrokken gemeenten voor elk samenwer kingsverband een model- bestuursopdracht opstellen, waarin het doel en de inhoud, maar ook de financiële kant van de samenwerking wordt gere- geld. Helder Door het gebruik van dergelijke modelbestuursovereenkomsten is het straks voor elke gemeente meteen helder welke gemeenten met elkaar samenwerken en aan wat voor een project zij bezig zijn. Overigens kan er ook wor den samengewerkt met ge meenten die het convenant niet hebben ondertekend. Het Gemeentelijk Samenwer kingsverband Westelijk Noord- Brabant (GSV) kan op dit mo ment nog niet worden opgehe ven, omdat het bijvoorbeeld contractpartner is voor het mi nisterie van VROM in verband met woninggebonden subsidies. Het GSV is eveneens contract partner in de verkoop van De Kragge II, de vuilstortplaats in Bergen op Zoom. De regionale brandweer en de gemeenschappelijke alarmcen trale gaan per 1 januari 2003 over van het GSV naar een nieuw samenwerkingsverband voor Midden- en West-Brabant. Alvorens de gemeente Tholen aan de nieuwe samenwerking deelneemt, mag eerst de ge meenteraad er zijn oordeel over uitspreken. De raad komt maandagavond 26 augustus om half acht bijeen in het gemeentehuis van Sint- Maartensdijk. Advertentie Wij richten kantoren in Noord/andsiraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 3K 73 De klanten van de Middel burgse snackbar mopperden zondagavond nogal over het weer. De beheerder hoorde hen even aan waarna hij op merkte dat het ook nooit goed is. Weken lang lopen jullie te klagen dat het maar niet zomert. Nu eindelijk de zon lekker schijnt, is het weer niet goed." Terwijl hij een nieuw portie friet onderdom pelde in de gloeiendhete olie, en het zweet van zijn voor hoofd wiste, draaide hij zich nog even om naar zijn klan ten: „En als er toch gemop perd wordt over de hitte, dan heb ik de meeste rech ten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 57