Advocaat prikkelt spitsen Oranje komt thuis in Amstelveen PZC Cipollini ontbreekt in Eneco Tour Cricketbond verslagen na veldslag rond duel 19 Start Italiaans seizoen staat op losse schroeven Huntelaar nieuw bij Jong Oranje RBC komt verzwakt naar Hoek Kluivert en Van Nistelrooy moeten ongelijk bewijzen Eindsprint helpt Woods niet Deportivo legt basis voor Supercup Meer rust voor Fenerbaluje Tien judoka's naar Grand Prix NAC'er Petö lang uit roulatie Bob Peeters zegt af voor interland Nederlaag voor FC Den Bosch Ereplaatsen voor Douglas en Vroemen dinsdag 20 augustus 2002 MILAAN - Het voetbalseizoen jn de Italiaanse Serie A begint mogelijk later dan zoals ge pland, op 1 september. Clubs en de bond hebben grote moeite hun televisierechten te verko pen. De toch al forse financiële problemen nemen daardoor toe. Een aantal clubs voelt er weinig voor onder deze omstandighe den af te trappen. Staatstelevisie RAI overweegt een einde te maken aan een pe riode van veertig jaar, waarin het de nationale competitie uit zond. Het station wil slechts een overeenkomst sluiten als de clubs akkoord gaan met een ver mindering van het aanbod van 50 procent. Dat willen ze niet. Vorig seizoen betaalde RAI bij na 90 miljoen euro voor het uit zenden van samenvattingen van duels uit de Serie A en Serie B. Daarnaast mocht de zender rechtstreeks verslag doen van bekerwedstrijden. Voor de om roep moet er echter flink geld bij, als dezelfde overeenkomst opnieuw wordt gesloten. Bijkomend probleem is dat acht van de in de hoogste afdeling uitkomende clubs nog geen overeenstemming hebben be reikt met een van de twee com merciële satellietzenders, over rechtstreekse uitzendingen (pay-per-view). Ook hier zitten grote verschillen tussen vraag en aanbod. RTR ZEIST - Klaas-Jan Huntelaar is alsnog opgenomen in de selectie van Jong Oranje. Coach VVim Koevermans selecteerde de PSV'er, nadat twee andere kan didaten afvielen. Na Theo Jans sen (Vitesse) bleek maandag ook Frank Demouge (NEC) gebles seerd. Met 26 spelers trekt de nieuwe bondscoach zich deze week te rug voor een trainingskamp in Delden. Jong Oranje is in voor bereiding op de ontmoeting met Wit-Rusland, op 6 september in Nijmegen. De wedstrijd geldt zowel als kwalificatie voor het EK als de Olympische Spelen van Athene, in 2004. Dat toer nooi is bij voetbal alleen voor spelers onder de 23 jaar. ROOSENDAAL - Het lijkt ogenschijnlijk een niemendal- letje: Hoek-RBC, vanavond J voor de Amstel Cup. Beide clubs ij zijn al geplaatst voor de volgen- de ronde, als Hoek tenminste niet wordt gestraft voor het op- stellen van Björn Langeveld te gen Kloetinge. Maar als je RBC-trainer Chris I Dekker aan de vooravond van het bekerpotje vraagt hoe het ermee staat, klinkt het nogal 1 dramatisch. „We zijn aan het bekijken of we een beetje repre- sentatief elftal op de been kun nen brengen. Het ziet er inder- j daad nogal somber uit. Dekker kan nog wel dertien spe lers opsommen, onder wie twee j keepers, die inzetbaar zijn zon- j der dat het de club geld kost. Want een duel voor de beker is nu eenmaal een bindende wed strijd. Als je dan een amateur in zet. moet je geld betalen aan de amateurclub waar de speler vandaan komt. Behalve de langdurig gebles- seerden Viedma en Van der Sloot zijn ook Nascimento, Sil- lah, Heije, Oliseh en Luyten door blessures niet inzetbaar. Meivin Fleur is op pad met het Olympisch elftal. Dekker: „Sillah heeft welis waar een helft gespeeld tegen Zwolle, maar heeft nog geen en kele keer met de groep kunnen trainen, omdat hij een liesbles sure heeft opgelopen." Gisteren trainde de Gambiaanse interna tional met hersteltrainer Henk van de Ven. ..Ik zou eindelijk wel eens met een grote groep willen trainen", klinkt Dekker berustend. „Aan de andere kant: de wedstrijd te gen Hoek stelt op zich niks voor. Als we maar aanwezig zijn is het door Jaap van Essen KATWIJK - Dick Advocaat is een parttime bondscoach. Bo vendien is hij niet zo erg dol meer op interviews. Veel gele genheid om hem te spreken is er dus niet. Onlangs pleegde hij een inhaalslagje en sprak uit voerig met enkele voetbalweek bladen. Daarin was de bonds coach een beetje kritisch over de prestaties van zijn twee spitsen, Kluivert en Van Nistelrooy. Merkwaardige kritiek wanneer de cijfertjes in ogenschouw worden genomen. Gisteren, bij de eerste training van Oranje voorafgaande aan de oefeninterland tegen Noor wegen, werd de bondscoach herinnerd aan zijn uitspraken. En dus herhaalde hij nogmaals zijn woorden. „Kluivert en Van Nistelrooy zijn geweldige spit sen, die bij hun clubs wekelijks laten zien dat ze enorm goed zijn. Maar in het Nederlands elftal heb ik hen als combinatie maar zelden zo goed gezien. Sa men moeten ze tot meer in staat zijn." Advocaat benadrukte gisteren dat zijn opmerkingen niet be doeld waren als kritiek, maar als een stimulans moesten wor den opgevat. Maar hij bedoelde toch klip en klaar dat de twee aanvallers als tandem geacht worden beter te gaan presteren in Oranje. Dat wordt dan nog een hele op gave voor het duo dat zo fraai de geboortedatum (1 juli 1976) deelt. Want het zal moeilijk zijn om waar dan ook ter wereld een meer effectief spitsenduo op in ternationaal niveau te vinden. Wanneer Kluivert en Van Ni stelrooy een halfuurtje of langer samenspelen in Oranje valt er namelijk vrijwel altijd een doel punt, door een van hen twee ge scoord. Gemiddeld is het duo doodleuk altijd goed voor een doelpunt per wedstrijd, ook wanneer ze niet langer dan een half uurtje met z'n tweeën op het veld staan. Het enige probleem van de twee is echter dat ze tot op heden maar heel weinig samen hebben gespeeld. Het was Frank Rijk aard die de twee voor het eerst liet samenspelen, in de eerste helft van de oefenwedstrijd te gen Duitsland in Gelschenkri- chen. De twee speelden gewel dig, Nederland rolde Duitsland in de eerste helft van het gras. In de rust werd Kluivert gewisseld, waarna de Duitsers konden te rugkomen. Het enige Neder landse doelpunt viel destijds overigens uit een prachtig schot van Michael Reiziger Hoewel Kluivert en Van Nistel rooy bij hun debuut als duo niet scoorden, was iedereen het er over eens dat Oranje tot in leng te der jaren geen spitsenpro bleem meer zou hebben. Dat viel tegen, omdat Kluivert maar vooral natuurlijk Van Nistel rooy te kampen kreeg met bles sures. Sinds het voorjaar van 1998 speelden de twee slechts elf duels een behoorlijk aantal minuten samen. En daarin wa ren ze vrijwel altijd effectief. Het mooiste voorbeeld mag Est - land-Nederland heten. Kluivert in de basis, Van Nistelrooy die na een uur inviel. De invaller scoorde in de slotminuten twee maal, Kluivert eenmaal. Het ging slechts eenmaal echt mis met Kluivert en Van Nistel rooy samen. Dat was uiteraard op die donkere zaterdagmiddag 1 september 2001 in Dublin. Toen scoorden zij niet, net zo min als al die andere Oranje- spitsen die Van Gaal inbracht. Maar om daar nu alleen Klui vert en Van Nistelrooy op af te rekenen7 Het blijft een rare uitspraak van Advocaat: „De combinatie Van Nistelrooy-Kluivert moet slag vaardiger worden." En dat ter wijl ze samen goed zijn voor een doelpunt per wedstrijd! Trou wens, Kluivert heeft in zijn 60 interlands 34 treffers achter zijn naam. Van Nistelrooy speelde achttien interlands (meestal waren het invalbeurten) en maakte acht doelpunten. Dat zijn toch geen cijfers van een stelletje weifelaars met faal angst. Woensdag kunnen de twee het ongelijk van de bondscoach weer eens aantonen. Nu al is ze ker dat de twee weer in de basis gaan starten, Advocaat kan ook moeilijk anders na zijn 'prikke lende' kanttekeningen. Wie zeker niet in de basis start is Rafael van der Vaart. De Aja- cied (tot op heden 1 interland) meldde zich gisterochtend af wegens een liesblessure waar hij al wat langer mee kampt. „Dat is allemaal in goed overleg ge gaan met zijn trainer Ronald Koeman en de clubarts van Ajax", meldde Dick Advocaat. Voor het overige kwam Oranje gisteren in een nogal tamme sfeer bij elkaar. Nederland lijdt blijkbaar toch nog een beetje aan een WK-kater. Zelfs in het door iedereen verfoeide 'kamp Hoenderloo' was het voorheen wel eens drukker op de trainin gen van Oranje, dan gisteren op het voor iedereen toegankelijke terrein van Quick Boys in Kat wijk. Hooguit honderd kustbe woners kwamen kijken naar de helden die geacht werden op het WK te schitteren. GPD Pierre van Hooijdonk, Roy Makaay (boven) en Edgar Davids rekken hun spieren tijdens de training van het Nederlands elftal. foto Vincent Jannink/ANP Om dan toch weer de bedenking te maken: De dertien waaruit Dekker een keus gaat maken zijn: Aerts en De Ron, Keller, Hellemons, De Graaf, Mase- land, Piqué, Den Ouden, Dale mans, Vos, Koskinen, Van Wet ten en Lankers. RBC had gisteren nog niks ge hoord van Nordin Wooter. Die zou op korte termijn uitsluitsel geven over zijn eventuele komst naar Roosendaal. Zaterdag had hij een gesprek met Chris Dek ker. De club gaf ook al een pers bericht uit dat de ex-Ajacied op proef zou komen. Zondag, voor de televisiecamera's van Studio Sport, hield Wooter nadrukke lijk een slag om de arm wat be treft de overgang naar RBC. door Norbert Kleinherenbrink AMSTELVEEN - Wat het Thi- alfcomplex in Heerenveen voor de Nederlandse schaatsers is, is het VVagenerstadion in Amstel veen voor de nationale hockey ers. Het is een vertrouwd 'huis' voor de sporters. Joost Bellaart werd eind december 2000 aan gesteld als bondscoach van de hockeyers. Zijn officiële debuut als voorman van Oranje in het Wagener moet hij nog maken. Donderdag is het eindelijk zo ver. Nederland opent het vier- landentoernooi om de Rabo bank Trophy tegen India. Daarna speelt de olympische kampioen tegen Zuid-Korea (zaterdag) en Australië (zon dag). Voor de vier deelnemende teams is het evenement in Am stelveen de laatste test voor het toernooi om de Champions Tro phy, dat in het laatste weekein de van augustus in Keulen be gint. „Ik werk graag met thema's", doceerde Bellaart gistermiddag in Amstelveen. „Ik zie het toer nooi om de Rabobank als een thuiskomst voor het Nederlands elftal. We hebben in de laatste anderhalfjaar overal ter wereld gespeeld. Echter niet in het Wa gener. Zowel voor de spelers als voor mij is het best wel een spe ciaal gevoel dat het er nu einde lijk van komt." Toernooivoorzitter Ruud Ver- bunt rekent tijdens de drie toer- nooidagen op een vrijwel vol huis. Dat betekent per wed strijddag ongeveer 6000 tot 7000 toeschouwers. Ruim 60 procent van de beschikbare kaarten zijn in de voorverkoop al verkocht. Met een budget van ongeveer 360.000 euro lijkt het toernooi op voorhand al een fi nancieel succes. Of er ook sportief gewin voor Nederland in Amstelveen in het verschiet ligt, is de vraag. De vernieuwde en drastisch ver jongde ploeg van Bellaart heeft een wisselvallige oefenperiode achter de rug. Hoogtepunt was vorige week de zege van 3-2 op wereld- en europees kampioen Duitsland. Dieptepunt was de zware nederlaag tegen de Duit sers (1-4) begin deze maand. „Het vierlandentoernooi in Amstelveen is voor ons een be langrijk ijkpunt", liet Bellaart weten. „De bronzen medailles bij de Champions Trophy in Rotterdam en bij het wereld kampioenschap in Kuala Lumpur geven aan dat Neder land nog steeds bij de wereldtop behoort. ANP CHASKA - Ondanks een in drukwekkende eindsprint heeft golfer Tiger Woods naast zijn derde Major-titel in dit jaar ge grepen. De Amerikaanse topfavoriet liet in Chaska (Minnesota) vier birdies noteren op de laatste vier holes van het PGA-kampi- oenschap. Dat was evenwel niet voldoende om zijn excellerende landgenoot Rich Beem van de eindzege af te houden. De span ning was groot op de laatste dag van het toptoernooi op de lood zware Hazeltine National. De 31-jarige Beem, een voormalige verkoper van mobiele telefoons en autoradio's uit Texas, begon aan zijn vierde ronde met een achterstand van drie slagen op leider Justin Leonard. Woods moest liefst vijf slagen goedma ken op de klassementsaanvoer der na drie dagen. Door een slechte start van Leonard, die de eerste negen holes afsloot met een score van 3 boven par, kon den Beem en Woods zich naar de eerste plaats toe werken. Beide Amerikanen maakten in de slot fase aanspraak op de titel en het was uiteindelijk Beem die zijn eerste Majortitel pakte. RTR Teleurstelling bij Tiger Woods. van onze sportredactie ROTTERDAM - De Italiaanse wielervedette Mario Cipollini zal vandaag niet van start gaan in de Eneco Tour, voorheen de profronde van Nederland. Zijn ploeg Acqua Sapone heeft de naam van het sprintkanon van de deelnemerslijst laten verwij deren. VALENCIA - Deportivo la Coruna heeft een goede basis ge legd voor de zege in de Spaanse Supercup. De ploeg van Roy Makaay won in eigen huis simpel van Valencia: 3-0 Valeron, Victor en Naybet scoorden. Bij de 2-0 en 3-0 stond Makaay mede aan de basis van het doelpunt. De return wordt volgende week in Valencia afgewerkt. ANP ISTANBOEL - Fenerbah?e krijgt meer rust om zich voor te bereiden op de ontmoeting met Feyenoord in de kwalificatie voor de Champions League. De Turkse voetbalbond heeft de onmoeting van aanstaande vrijdag tegen Gaziantepspor uit gesteld. De Turkse topclub ontvangt Feyenoord dinsdag 27 augustus. De Rotterdammers wonnen de eerste ontmoeting met 1-0. Het is in Turkije niet ongebruikelijk dat clubs voor internationale duels op deze wijze worden gesteund. RTR DEN HAAG - Tien Nederlandse judoka's zijn uitgenodigd voor de jaarlijkse Grand Prix in Sevilla (vrouwen) op 26 okto ber en in Moskou (mannen) op 2 november. Dit zijn de enige judotoernooien op de internationale kalender waar prijzen geld wordt uitgekeerd. De winnaars per gewichtsklasse ver dienen zesduizend euro. Bij de mannen zijn Guillaume Elmont (-81 kilo), Mark Hui- zinga (-90), Elco van der Geest, Mike Nieuwenhuizen (beiden - 100) en Dennis van der Geest (+100) uitgenodigd. Bij de vrouwen hebben Deborah Gravenstijn (-57), Daniëlle Vrieze- ma (-63), Edith Bosch (-70), Claudia Zwiers (-78) en Franfoise Harteveld (+78) een invitatie ontvangen. Mark Huizinga (olympisch kampioen), Elco van der Geest (Europees kampioen) en Deborah Gravenstijn (zilver op WK) plaatsten zich rechtstreeks. De overige zeven Nederlandse ju doka's zijn uitgenodigd op grond van hun hoge positie op de internationale ranglijst. GPD BREDA - NAC kan voorlopig niet beschikken over Tamas Pe tö. Onderzoek in een ziekenhuis wees gisteren uit dat de Hon gaar de voorste kruisband in de rechterknie heeft afge scheurd. Nog niet bekend is of Petö wordt geopereerd. Die beslissing valt pas over een week of twee. De speler raakte za terdag geblesseerd tegen Roda JC. ANP KRAAINEM - Bob Peeters heeft zich afgemeld voor de vriendschappelijk interland van Belgie, woensdag in en tegen Polen. De aanvaller van Vitesse heeft last een een blessure aan de kuit. Zondag liep Peeters het kwetsuur op tijdens de war- ming-up van de wedstrijd bij FC Groningen. Hij liet bonds coach Aimé Anthuenis weten geen risico te willen nemen. Belga DEN HAAG - FC Den Bosch heeft gisteravond bij zijn terug keer in de eerste divisie verloren van ADO Den Haag. In het Zuiderparkstadion, gevuld met 5000 toeschouwers, werd het 3-1 voor de thuisclub. Daarmee verloren in het openings weekeinde alledrie degradanten van het vorig seizoen.ANP foto Shaun Best/Reuters Ook de Amerikaan George Hin- capie meldde zich gisteren af. De renner van US Postal onder vindt nog altijd hinder van zijn valpartij tijdens de Clasica San Sebastian, vorige week zater dag. Als vervanger stuurt de ploegleiding een andere Ameri kaan, Dylan Casey. Hij moest op het laatste moment overkomen vanuit de VS, waar hij zondag nog een wedstrijd reed. De deelname van Cipollini was al eerder twijfelachtig. Mooie Mario kondigde in juli abrupt zijn afscheid van de wielrenfiets aan, maar deed deze maand toch mee in een paar criteriums De organisatie van de Eneco Tour betreurt de afmelding van Cipollini, maar meent dat er ge noeg sprintgeweld in het pelo ton overblijft met de Spaanse wereldkampioen Oscar Freire, de Duitser Erik Zabel en de Au straliër Robbie McEwen, win naar van de groene trui in de af gelopen Ronde van Frankrijk. De Eneco Tour begint vandaag in Utrecht met een etappe van 220 kilometer naar Leeuwar den. ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - Bij de Neder landse cricketbond (KNCB) heerste gisteren vooral versla genheid over de massale vecht partij, zondag in Capelle aan den IJssel tijdens de competitie wedstrijd tussen de hoofdklas sers Jinnah en Hermes DVS. Het duel moest worden gestaakt. Een groep van ongeveer 25 Pa kistani bestormde gewapend met messen en slagbats het veld en viel de spelers aan van Jin nah, een Amsterdamse club van in Nederland wonende Pakista ni. De politie haalde de kemp hanen uit elkaar. Clubsecretaris J, Shah Mohammed van Jinnah raakte gewond en moest zich in een ziekenhuis laten behande len. De cricketbond zit goed in zijn maag met het incident. „We zijn een nieuwe wereld binnengetre den", zegt de onthutste direc teur Alex de la Mar. „We preten deren een sport van gentlemen te zijn, maar een grote vechtpar tij op een cricketveld tart na tuurlijk alle regels van het fat soen. Wat moet je hier nou van zeggen, het is gewoonweg te zot voor woorden." Het bestuur van de cricketbond zal op zeer korte termijn bijeen komen om zich over de kwestie te buigen. De la Mar weet nog niet welke strafmaatregelen de bond zal treffen. „We willen weieens weten wat er precies aan de hand is bij die club. Het is duidelijk dat er een tweedeling is binnen Jinnah, maar het is toch wel even schrikken als een onderlinge strijd zo agressief naar buiten komt." Bij Jinnah is een strijd om de macht gaande tussen de twee belangrijkste geldschieters, se cretaris Shah Mohammed en bestuurslid Kalil Ur Rehman. Beiden zijn ondernemer en heb ben veel geld gestoken in de vo rig jaar naar de hoofdklasse ge promoveerde club. Beiden me nen het voor het zeggen te heb ben. Oneinigheid over de samenstel ling van het eerste elftal en het aantrekken van trainers leidde er vorige week toe dat Moham med zijn rivaal Rehman, die te vens aanvoerder van het team is schorste. Vanaf dat moment is Jinnah verdeeld in twee kampen die elkaar naar het leven staan. Er waren al problemen voor de wedstrijd van zondag verwacht en daarom was het duel uit voorzorg verplaatst naar het veld van Sparta in Capelle aan den IJssel. Toen de aanhang van het kamp-Rehman daar lucht van kreeg, toog zij naar Capelle en bestormde daar woedend het veld, gewapend met loden pij pen, slagbats en zelfs messen. De cricketers van tegenstander Hermes DVS waren weliswaar geen mikpunt van het geweld, maar zij sloegen op de vlucht. Voorzitter René van Ierschot van de KNCB probeerde ver geefs de withete Pakistani tot bedaren te brengen. Uiteinde lijk greep de politie in Zij ver richtte geen arrestaties. De spe lers van Hermes keerden twee uur na de veldslag terug om hun spullen op te halen. Secretaris Mohammed van Jin nah, het enige slachtoffer van de vechtpartij, schaamt zich voor het voorval. „Cricket onwaar dig", zegt hijToch meent hij dat de club geen blaam treft. „Het waren geen leden van Jinnah d ie kwamen vechten. Rehman, die reglementair door het bestuur uit de club is gezet, had een paar gekken opgetrommeld. Ik hoop dat de cricketbond dat inziet en ons niet zal straffen." ANP LINZ - Troy Douglas en Simon Vroemen hebben gisteren bij de Grand Prix li-wedstrijden in Linz al lebei een derde plaats be haald. Douglas eindigde op de 200 meter als derde, Vroemen deed dat op de 3000 meter steeple. Douglas eindigde daarbij als vijfde op de 100 meter in 10,38. In beide races kwam de Namibiër Frankie Fredericks als eerste over de streep. De 34-jarige atleet kwam met lichte tegenwind tot 10,19 op de 100 en tot 20,15 op de 200 meter. Op die laat ste afstand liep Douglas 20,56. Vroemen, ander halve week geleden win naar van zilver bij de EK, moest in Linz de Keniaan Wilson Boit Kipketer (8.19,52) en de Oostenrij ker Martin Pröll (8.24,59) voor laten gaan. De tijd van Vroemen was 8.27,60. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 51