Ouder is belangrijkste deskundige Schilderijen met een surrealistische inslag PZC Borsele cultureel biedt gevarieerd programma Financiële situatie Omroep Zeeland blijft onduidelijk Werkstraf wegens plegen van meineed Auto Goesenaar de sloot in Integrale vroeghulp Statenleden geven geen subsidie voor landart :flf 2002 Film by the Sea toch in nieuwe Vlissingse promotiefilm kunst cultuur door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Omroep Zee land weet nog niet waar ze fi nancieel aan toe is. Krijgt de regionale omroep meer provin- ciegeld zodat een deel van de ambitieuze toekomstplannen kan worden waargemaakt, blijft het budget gelijk, of zijn straks verdere bezuinigingen nodig? De discussie die de Sta tencommissie welzijn gisteren over dit onderwerp voerde bracht nauwelijks enige helder heid. Het dagelijks provinciebestuur had de commissie welzijn om advies gevraagd over de finan ciering van Omroep Zeeland, voordat die in oktober aan de orde komt tijdens de najaars conferentie. Maar het was lastig praten, omdat geen enkel cijfer zeker is. Slechts over één ding waren alle fracties het eens: dat het mediageld dat via het Rijk wordt doorgesluisd naar het provinciefonds geheel ter be schikking moet komen van Om roep Zeeland. Die afspraak is gemaakt met de vorige staatsse cretaris van cultuur, R. van der Ploeg. Volgens gedeputeerde De Kok ging het om een akkoord en mag ervan uit worden gegaan dat dit door het nieuwe kabinet gestand wordt gedaan. Dunbevolkt Daarmee is nog niet gezegd dat het budget van Omroep Zeeland gelijk blijft. Het Interprovinci aal Overleg (IPO) heeft namelijk tegen de zin van Zeeland tot een verdeelsleutel besloten die geen rekening houdt met de specifie ke moeilijkheden van dunbe volkte gebieden. De Kok hield de commissie voor dat de om roepbegroting voor 2003 een half miljoen euro hoger zal uit vallen dan de bijdrage die via het Rijk beschikbaar is. Staten fracties die geen autonoom pro- vinciegeld daar bovenop willen leggen, dwingen de omroep dus tot verdere bezuinigingen. De ChristenUnie bleek dat stand punt aan te hangen.We moeten Omroep Zeeland laten pionie ren binnen de gelden die er zijn", aldus J. van Oosten. „Als het beeld op zwart gaat is het vroeg genoeg om te kijken of er nog wat bij moet." De meeste partijen leken wel te voelen voor een verhoging van de subsidie met provinciaal geld, al is het maar om verschra ling van de omroepprogramme- ring te voorkomen, „Wij willen geen verdere bezuiniging", zei P van Veen-de Rechter (D66). „We willen het liefst terug naar de periode van voor de bezuinigin gen." J. Hageman (Partij voor Zeeland) was nog duidelijker: „Omroep Zeeland is onmisbaar Daarvoor kunnen we best auto nome middelen beschikbaar stellen." Maar hoeveel dan? In ieder ge val niet zoveel als Omroep Zee land in het beleidsplan 2002- 2006 heeft gevraagd, vond J. Maris (WD). Daarin is een wen- senlijstje opgenomen waarvoor ruim 2,8 miljoen euro per jaar extra nodig is. Maris: „Dat is zwaar opgeklopt. Waarschijn lijk is geredeneerd als we maar hoog genoeg gaan zitten, krij gen we in ieder geval iets." Met de Partij voor Zeeland leek het CDA het verst te willen gaan. Volgens woordvoerder J van de Merbel is zijn partij bereid te investeren in een scheiding van directeur en hoofdredacteur, de functie van calamiteitenzender, ondertite ling en archivering. Bij elkaar opgeteld zou dat een subsidie verhoging betekenen van 388.000 euro per jaar. WOLPHAARTSDIJK - Een 25- jarige Goesenaar is in de nacht van zondag op maandag in de sloot langs de Nieuwedijk in Wolphaartsdijk beland. Hoewel zijn auto vernield was, kon de man zichzelf bevrijden. In het ziekenhuis bleek dat hij alleen wat schaafwonden had opgelo pen. dinsdag 20 augustus 2002 HnnrMaurits Sep Als je een kind krijgt, ga je ervan uit dat het goed gaat. Maar wat als het niet goed gaat? „De ene hulpverle ner verwijst naar de andere en ouders raken het spoor bijster", schetst Ri- naldo Riddersma van Integrale Vroeghulp Zeeland. „Wij stellen met behulp van diverse disciplines een diagnose en verwijzen naar de juiste hulpverlener." I I Integrale Vroeghulp Zeeland (IVZ) is I I een samenwerkingsverband van tal I van Zeeuwse hulpverleners. „We zijn een paraplu waaronder steeds meer organisaties vallen die zich met de hulp aan jonge kinderen van nul tot vier jaar bezighouden", legt coördina tor Hellen den Hoedt uit. „Integrale j vroeghulp is gegroeid vanuit de prak tijk waarin ouders zich afvroegenwie moeten we nu eigenlijk bellen voor ons probleem? Wij hebben gezorgd voor één ingang, één laagdrempelig I loket waar ze terecht kunnen. De eerste gang van ouders is vaak naar de huisarts, of naar de kinderarts I in het ziekenhuis. Als die niet precies weet wat een kind mankeert, stuurt hij de ouders naar een andere specia- I list. Weet die het ook niet, dan komt I een derde in beeld,En steeds moeten die mensen hun verhaal helemaal op nieuw vertellen. Wij beschrijven dui delijk de geschiedenis van het kind, I dat komt in het dossier en dat kunnen ouders meenemen", duidt Riddersma het grote verschil. Team J Een team dat bestaat uit een kinder arts, een revalidatiearts, een psycho- loog, een maatschappelijk werker en een orthopedagoog bespreekt het pro bleem van een kind. Elke discipline levert haar bijdrage, wat tot een snel lere en betere diagnose en dus snellere 1 en betere behandeling leidt. „Door de I coördinatie loopt de hulpverlening I beduidend soepeler", zegt Den Hoedt. Na de diagnose gaat Riddersma aan het werk. Hij is casemanager bij IVZ. Hij bezoekt de ouders thuis om over de ontwikkeling van het kind te praten. „Er zijn allerlei vormen van hulp mo gelijk. Samen bespreken we die. En we zorgen ervoor dat de hulp zo dicht mogelijk bij huis komt, zodat mensen niet eindeloos hoeven te reizen. Het is heel erg belastend om steeds van de één naar de ander te moeten, vooral als je nog meer kinderen hebt. Het is niet altijd te voorkomen dat ou Rinaldo Riddersma en Hellen den Hoedt van Integrale Vroeghulp Zeeland: 'Eén ingang, één loket waar ouders terecht kunnen'. foto Lex de Meester ders langs allerlei artsen moeten, nu anceert Den Hoedt. „Wij kunnen mensen wel zo spoedig mogelijk op de juiste weg zetten. Het gaat om hele jonge kinderen. Hoe sneller je erbij bent, hoe meer je kunt bereiken." Zo worden problemen opgelost en soms zelfs voorkomen. Het lastige bij zulke jonge kinderen is dat de problematiek vaak nog niet zo duidelijk is, weet Riddersma. De één is laat met lopen, de ander met praten, de volgende heeft motorische beper kingen, weer een ander maakt moei lijk contact met leeftijdgenootjes. „Maar wat er echt aan de hand is, is vaak heel diffuus." Het kan lichame lijk zijn, of geestelijk, of allebei. „De kinderen die wij helpen, hebben meestal een meervoudige problema tiek. Zij lijden aan een algehele ont- wikkelingsachterstand." Het huisbe zoek dat Riddersma aflegt, helpt hem de situatie van het kind en het gezin beter in te schatten. Niet om te snuffe len in hetprivéleven, hij noemt het na drukkelijk 'een aanvulling op het complete plaatje'. „Stel, er is intensie ve begeleiding van het kind nodig. Als dan blijkt dat de vader vrachtwagen chauffeur en dus veel van huis is, vraag ik aan de moeder of zij het nog wel alleen aankan. Mensen vinden dat prettig, merk ik. Je wordt meer een ondersteuner dan een hulpverlener en dat is goed voor het vertrouwen." Integrale Vroeghulp Zeeland is actief voor heel Zeeland en beschikt over drie casemanagers; één per regio (Walcheren, Oosterschelderegio, Zeeuws-Vlaanderen). Volgens Den Hoedt vinden steeds meer ouders de weg naar IVZ. Per jaar worden enkele tientallen kinderen geholpen. De hulp duurt zolang als de ouders dat willen. „Totdat ze geen hulpvraag meer heb ben", verduidelijkt Riddersma. Soms is dat al heel snelsoms pas na een jaar. Het zijn de ouders die dat bepalen, en dat moet ook, vindt Riddersma. Bij hen ligt de belangrijke taak om beslis singen te nemen. „Zij moeten naden ken en overleggen wat ze willen. Wij beschikken als hulpverleners niet over een tas vol oplossingen. Wij zor gen ervoor dat ouders kritischer wor den, dat ze meer betrokken zijn bij de hulpverlening en meer vragen stellen. Ik neem hun taak niet over, ik doe het met hen samen. Ouders zijn toch de belangrijkste deskundigen als het om hun kind gaat." Integrale Vroeghulp Zeeland is be reikbaar via de Sociaal Pedagogische Dienst in Middelburg (0118 - 615051) of Hulst (0114-383550). door Ernst Jan Rozendaal DISHOEK - Provinciale Staten zien landart in Zeeland niet erg zitten. In de Statencommissie werd gisteren flink gemord over het voornemen om 26.930 euro uit te trekken voor een proef project bij het Vebenabos in Dishoek. Bij landart wordt het landschap door mensenhand gemodelleerd, maar met behulp van elementen die in de natuur aanwezig zijn. „Ik heb daar geen gevoel bij", aldus J. Maris (VVD) resoluut. „Ik heb er dus ook geen geld voor over." Met de goedkeuring van de cul tuurnota 'De kracht van cul tuur' en het tienpuntenplan voor cultuurhistorie hebben Provinciale Staten het streven van het dagelijks provinciebe stuur om te komen tot een vorm van landart al eens onder steund. Maar nu het eerste pi- lotproject daarover ter sprake kwam, bleek de stemming min der positief. Maris vond dat de huidige beleidsmakers een te grote stempel willen drukken op het Zeeuwse landschap. Hij zag liever dat het budget voor land art aan cultuurhistorie zou wor den uitgegeven. „Ik ben tegen deze flauwekul", verklaarde M. Weststrate van Partij Weststra- te kortaf. J. van Oosten van de ChristenUnie was op vakantie geweest in Frankrijk en had 'van alles in het landschap ge zien wat er beter niet had kun nen zijn'. „Die vervallen rotzooi zou ik liever niet aan ons Zeeuwse landschap toevoegen." Gedeputeerde G. de Kok (cul tuur) probeerde het tij nog te ke ren door de Statenleden erop te attenderen dat ze landart niet moesten verwarren met kunst in de openbare ruimte. Een voor beeld is de kathedraal van Reims die de Middelburgse kun stenaar Marinus Boezem in Fle voland heeft gekopieerd met aangeplante bomen. De Kok „Er zijn landart-projecten die na verloop van tijd ook cultuur historie worden." Zijn uitleg mocht niet baten. Om verschil lende redenen maakten Groen- Links, PvdA, SGP en CDA een voorbehoud, D66, Partij voor Zeeland, Partij Weststrate en ChristenUniewaren van meet af aan tegen. Maris zag namens de WD af van een voorbehoud, nadat hij De Kok had gehoord „Na deze uitleg zijn wij tegen." door Aector Dooms TERNEUZEN - DeTerneuzense politierechter J. Hopmans heeft een 30-jarige inwoner van Ter- neuzen veroordeeld tot een werkstraf wegens het plegen van meineed. De drie maanden gevangenis straf die officier van justitie R. Jeuken eiste, zouden grote gevolgen hebben voor de Ter- neuzenaar. Hij zou hierdoor zijn baan verliezen. De politierech ter vond dat te drastisch en ver oordeelde de Terneuzenaar tot 180 uur werkstraf. „U heeft een blanco strafblad. Bovendien moet de meineed niet in de cri minele sfeer worden gezien", zei Hopmans. De man leek zich op te offeren voor zijn 43-jarige broer, die als dronken bestuur der van een auto 19 februari vo rig jaar een huis in Spui had ge ramd. „Ik heb gereden, mijn broer zat naast mij", had hij eer der als getuige onder ede ver klaard. Drie getuigen hadden echter slechts één persoon zien zitten in de auto. Dat was de broer, bevestigden ze aan de hand van een fotoconfrontatie. Ook nadat hij was geconfron teerd met de getuigenverklarin gen, bleef de verdachte volhou den dat hij achter het stuur had gezeten. Advertentie festivalhart Abdij Middelburg HOMMAGE A BREL Filip Jordens chansons wo 28 aug 21u30 gratis centrum Middelburg zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (ons) 659 659 www.nazomerlestival.nl door Rosalie Buizer HEINKENSZAND - De werk groep Podiumkunsten van de Culturele Raad Borsele brengt het komende seizoen tal van culturele activiteiten onder de naam 'Borsele Cultureel'. De werkgroep zet het samen werkingsverband voort met de Culturele Commissie van de hervormde kerk te 's-Heer Abtskerke, stichting 't Kerkje van Ellesdiek uit Ellewouts- dijk en stichting Pastorale au Parvis in Nisse. Door deze sa menwerking zijn enkele voor stellingen geprogrammeerd in de locaties van de betreffende organisaties. Voor het seizoen 2002-2003 heeft de werkgroep Podium kunsten gezocht naar het sa menstellen van een afwisse lend programma. Hierbij is ge kozen voor twee rode draden door de totale programmering. Enerzijds betreft dit optredens van Vlaamse acteurs en gezel schappen en anderzijds optre dens van uiteenlopende Zeeuwse groepen. Ook is er een lezing in het programma opge nomen. Klezmer De aftrap van het cultureel sei zoen is op zaterdag 21 septem ber met een optreden van 't Kliekske in 't Kerkje van Elles diek. 't Kliekske brengt mu ziek uit de tijd van Bruegel tot leven en wat er tot op de dag van vandaag allemaal van overgebleven is. De leden van de groep gebruiken de instru menten die Bruegel schilderde. Vrijdag 18 oktober staat mu ziekgezelschap Mazzeltov Klezmer op het programma. In de Stenge in Heinkenszand brengen zij meeslepende mu ziek van joden uit Oost-Euro pa. Er zal een veelvoud aan stijlen de revue passeren. Van jiddische liederen tot zigeu ner- en balkanmuziek. In november komen het strij kersensemble Amici Delia Mu- sica (2 november) en Tine Ruysschaert (8 november) aan bod. Laatstgenoemde kreeg veel lovende kritiek van de Ne derlandse pers. Zij brengt de brieven die Mozart schreef aan zijn familie tot leven. Dit doet zij met woordfragmenten die op fraaie wijze worden afge wisseld met live Mozartmu- ziek. Zondag 22 december zal het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool in de rooms-katholieke kerk in 's- Heerenhoek optreden. Het re pertoire zal bestaan uit kerst- muziek uit de Renaissance en de Barok. In het nieuwe jaar zijn er in de Stenge optredens van Ambro zijn. een Vlaamse folksensatie (24 januari) en Troissoeur, een hedendaagse muziekgroep waarin ritme, energie en be weeglijke klanken belangrijk zijn (21 februari) Vrijdag 7 maart geeft Carolijn Visser een lezing. De van oorsprong Zeeuwse schrijfster zwerft al jarenlang de wereld rond en schrijft boeken over haar erva ringen. Vrijdag 21 maart ko men twee folkgroepen naar het ontmoetingscentrum. Roel Praas geeft zaterdag 5 april een pianoconcert in de hervormde kerk in 's-Heer Abtskerke. Hij zal zowel klas sieke pianowerken als heden daagse muziek ten gehore brengen De Stenge is van vrijdag 11 tot en met zondag 13 april toneel van het Eenakterfestival. Het Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel wil het publiek een dwarsdoorsnede bieden van het amateurtoneel in Zee land. Deelnemende groepen worden beoordeeld door een jury. Het seizoen wordt afge sloten met het jaarlijks terug kerend festival Pastorale au Parvis met een breed scala aan muziekstijlen variërend van licht klassiek tot folk- en we reldmuziek op 11 en 12 juli in Nisse. door Anita Tournois GROEDE - In de Lutherse kerk in Groede is op dit moment een tentoonstelling te zien met wer ken van kunstenares Bea Van- dendriessche. Haar beelden en schilderijen hebben een surrea listische inslag. Dat Vandendriessche werk afle vert met een duidelijk eigen sig natuur. ziet de toeschouwer die de kerk binnenkomt in een oog opslag. De surrealistische tafe relen met een zweem van myste rie en erotiek zijn geschilderd met een sterk gevoel voor schoonheid. Het formaat van de schilderijen en beelden is ruim, het kleurenpalet van een fraai koloriet met stevige contrasten, bewegingen golvend en hoofd onderwerpen repeterend. Lan ge, slanke en elegante figuren, veelal vrouwen en schelpvor- men domineren haar werk. Volmaakt Vloeiende lijnen en zachte, ron de vormen staan tegenover strakke vormen. Alles lijkt per fect, volmaakt in zijn construc tie. Zoals in Draaibalk, Tourtel les en Compositie, waarin de schoonheid van schelpen uitge- VLISSINGEN - De nieuwe pro motiefilm van de gemeente Vlis- singen krijgt toch beelden van Film by the Sea. De maker van de promotiefilm, T. Dirne uit Wemeldinge, heeft archiefbeelden van het prestigi euze filmfestival bij Omroep Zeeland gekocht. Het gaat om de festivals van 2001 en 2000. Daarnaast heeft Dirne billboards in de stad ge filmd. Eerder dreigde het film festival er bekaaid af te komen. De reden was dat er vanaf okto ber vorig jaar tot augustus van uit jaar aan de rolprent werd ge werkt. Film by the Sea viel net buiten de draaidagen, terwijl de pre mière van de film op het filmfes tival is gepland. foto Peter Nicolai licht en getoond wordt en waar bij een link naar vrouwenbor sten gelegd kan worden. Harmonie in de stad toont een skyline van wolkenkrabbers waartegen heren in zwarte kos tuums en dames in lange witte jurken een ballet schijnen uit te voeren op een zwart-wit ge blokte golvende vloer, die even eens lijkt te dansen. Sommige voorstellingen hebben een maatschappelijke en politieke achtergrond, schoonheid met een destructieve ondertoon. In Overleg in Joegoslavië zien we dreiging van oorlog en angst. Een tapijt van gesluierde men sen in witte gewaden vallen of buigen over elkaar heen, de sky line van de stad op de achter grond, een door vuur en hitte oranje gekleurde hemel, gemar keerd door dwarse obeliskvor- men. Staat in beroering is een schil derij met vrouwen onder een bewolkte hemel, de handen op geheven. De wijd uitlopende jurken zijn met papier in reliëf aangebracht, waardoor de plooien prachtig uitkomen en een uitwaaierende, golvende beweging ontstaat. Vanden driessche, afkomstig uit Roe- selare, maar woonachtig in Knokke en met een atelier in Eede, schildert niet alleen, maar maakt ook beelden. Commune Gemeenschap is een groep van zes naturel beelden, drie vrou wen, een man en twee kinderen die opgesteld staan voor de preekstoel en qua kleurstelling en thematiek mooi uitkomen te gen het donkere hout. Boomlan ge slanke figuren aan de onder kant uitlopend. Schelpen Schelpen Wullok is een serie van witte schelpvormige beelden, die verspreid over de kerkvloer liggen. Een werk, opgesteld op een schildersezel, waarbij de vorm in hoge mate is losgelaten en het thema is geabstraheerd is Afscheid. Bij aandachtig kijken herkent men de vormen van mensenruggen, die zijn aange geven in het blauwe golvenpa- troon. Tentoonstelling t/m 11 septem ber in Lutherse Kerk, Molen straat, Groede. Openingstijden: di. t/m za. Van 13.0017.00 uur. Combinatie van expositie en Concert Xantippe, muziekthea ter met zang en piano op do. 22 augustus om 20.00 uur Draaibalk, schilderij van Bea Vandendriessche.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 47