Kabinet bezuinigt 1,5 miljard extra Bouwbazen weten wat ze toegeven PZC PZC Pleidooi voor nieuwe top Kamerfractie LPF Ministers zouden het eens zijn over hoogte financieringstekort Verdronken zusjes konden niet zwemmen Jetskiër dood door aanvaring Minder bezoekers Flevo Festival Zwoel Prinsengrachtconcert met aria's Rossini zwaardere strafbedreigingen Gewapende overvaller bij toeval opgepakt door buurtbewoners Slachtoffer schietpartij overleden Waterfietser vermist 19 augustus 1952 Buitenpreek maandag 19 augustus 2002 door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De Tweede-Ka merfractie van de LPF dient morgen behalve een nieuwe fractievoorzitter ook een nieuw fractiebestuur te kiezen. Om de nieuwe voorzitter moet een groepje ervaren mensen komen te staan die hem kunnen assisteren, stelt LPF-Kamerlid De Graaf. Hij ziet daarbij geen rol weggelegd voor huidig fractiesecretaris Eerdmans. „Het was een foutje dat hij die positie kreeg. We kenden el kaar niet en moesten iemand kiezen. Hij heeft tot nu toe geen rol gespeeld." Eerdmans was gisteren niet be reikbaar voor een reactie. Als het aan De Graaf ligt dan wordt Wijnschenk fractievoor zitter. Van hem is bekend dat hij wel in is voor de functie. Als secondanten voor Wijnschenk ziet De Graaf het selecte groep je LPF'ers dat tijdens de for matie en de selectie van be windslieden een grote rol speelde en Herben bij stond: Palm, de huidige vice-fractie- voorzitter Hoogendijk, en De Graaf zelf. Hoe de LPF de fractievoorzit ter gaat kiezen is nog onbe kend. De procedure moet nog bepaald worden, aldus De Graaf. „Dat zal gebeuren door de mannen die wat te zeggen hebben: Wijnschenk, Hoogen dijk, Palm en ik." Behalve Wijnschenk is ook LPF-Kamerlid Van As bereid het fractievoorzitterschap op zich te nemen. Maar dan moet hij vooraf weten dat hij kan re kenen op grote steun binnen de fractie. „Ik ben bereid de kar te trekken maar ik laat mijn kop er niet afhakken. Ik zoek niet zo nodig een werkkring. Ik voel me alleen verplicht tegenover de partij", zegt Van As. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet gaat volgend jaar 1,4 tot 1,5 miljard euro extra bezuinigen om het fi nancieringstekort omlaag te krijgen. Volgens bronnen in politiek Den Haag zijn de ministers het daar over eens. Het bezuinigingsbedrag kan nog oplopen als het kabinet besluit tot een lastenverlichting. Daar voor moet dan via ombuigingen geld worden vrijgemaakt. Het Centraal Planbureau kwam twee weken geleden met cijfers waaruit blijkt dat er in 2003 een tekort dreigt van 0,8 procent. Om dat weg te werken zou voor 3,5 miljard extra bezuinigd moeten worden. Het kabinet vindt dat te ver gaan. In het regeerakkoord is al voor 7 miljard aan bezuinigin gen afgesproken voor de ko mende regeerperiode. Premier Balkenende zei vrijdag dat het kabinet een klein tekort voor lief zal nemen. Volgens in gewijden denkt het kabinet daarbij aan 0,3 procent. Omdat de door het Centraal Planbu reau becijferde tegenvaller vol gens het ministerie van Financi en wat lager uitvalt, kan nu volstaan worden met een bezui niging vanzo'n 1,5 miljard. Lasten Een aantal ministers wil niet al leen het tekort verlagen, maar ook de lasten verlichten om zo de economie aan te jagen. Voor al LPF-minister Heinsbroek van Economische Zaken is daar voorstander van, maar ook zijn CD A-collega De Geus van Soci- MECHELEN - De twee zusjes van 7 en 9 jaar die vrijdagavond in een bin nenzwembad in het Zuid- Limburgse Mechelen zijn verdronken, konden niet zwemmen. Dat heeft de politie Limburg Zuid gis teren bekendgemaakt. Badgasten vonden de le venloze lichamen van de zusjes vrijdag rond 18.30 uur in het 1,40 meter diepe gedeelte van het zwem bad. Hoe ze daar zijn te rechtgekomen, is voor de politie een raadsel. „We zijn een kwartier kwijt", legt de woord voerder van de politie uit. „Getuigen weten dat de meisjes om kwart over zes nog in het pierebadje van het buitenbad aan het spelen waren op een ma tras, en daar veel lol had den. Vervolgens hebben getuigen de dode meisjes een kwartier later gevon den in het binnenbad. Wat daartussen in gebeurde, weet niemand of zegt nie mand." Verhoor De recherche was gisteren nog bezig met het verhoor van een familielid dat vrijdag als oppas met de meisjes mee naar het zwembad was gegaan. Volgens de politie ver loopt dat verhoor gezien de emoties zeer moei zaam. Bovendien zit er een tolk bij de verhoren, omdat het familielid geen Nederlands spreekt. De ouders van de verdronken meisjes hebben een Chi nees restaurant. Het drama speelde zich af in het binnenbad van een vakantiepark in Meche len. Uit onderzoek door een forensisch arts en de technische recherche is komen vast te staan, dat de meisjes niet met geweld om het leven zijn ge bracht. De politie sluit een misdrijf uit, maar wil nog wel weten hoe de meisjes konden verdrinken zon der dat het familielid en de toezichthouder van het zwembad daarvan iets merkten. ANP ale Zaken voelt voor lastenver lichting. Hij denkt dan de vak bonden te kunnen overhalen tot loonmatiging, waardoor de concurrentiepositie van de Ne derlandse bedrijven verbetert. De ministers uit de sociaal-eco nomische zeshoek komen van daag naar verwachting bijeen om verder te praten over de begroting van volgend jaar. Morgen en de dagen daarna ver gadert het voltallige kabinet daarover. In de zeshoek zitten de premier en de bewindslieden van Economische Zaken, Financiën, Sociale Zaken, Bin nenlandse Zaken, Volksgezond heid en sinds kort ook Onder wijs. ANP VEEN - Een jetskiër is gisteren om het leven gekomen nadat hij op de Veense Putten in het Land van Heusden en Altena werd overvaren. Het ongeval gebeurde aan het begin van de avond. De politie onderzoekt de juiste toedracht van het ongeval. Volgens de eerste berichten kwam het slachtoffer in aanvaring met een speedboot. ANP LIEMPDE - Het Flevo Festival in het Brabantse Liempde heeft ongeveer 10.000 bezoekers getrokken. Dat waren er iets minder dan vorig jaar. Dat heeft de organisatie van het jaar lijkse gospelrockfestival gisteren aan het slot van het vier daagse evenement bekendgemaakt. Woordvoerster D. Veuger weet de lagere verkoop van dag kaarten aan het warme weer, waardoor sommige jongeren kennelijk voor ander vertier kozen. Het was de 25e editie van het christelijke evenement, waarin muziek, theater en discussie centraal staan. Een primeur was de mogelijkheid om vragen over het geloof of andere persoon lij ke zaken anoniem via internet met een 'e-pastor' te bespre ken. Slechts weinig hebben daarvan gebruik gemaakt, zei Veuger. Het festival blijft in de komende jaren voorbehouden aan christelijke artiesten. ANP AMSTERDAM - Zeker 20.000 mensen hebben zater dagavond in Amsterdam het Prinsengrachtconcert bij gewoond. In bootjes, op klapstoeltjes langs de kant of gewoon staand op de brug luisterden de belangstellen den naar de Peruaanse tenor Juan Diego Florez. De tenor trad voor de eerste keer op in Nederland en zong onder meer aria's van Rossini en Bellini. De Ameri kaanse pianist Vincent Scalera begeleidde hem. Voor de pauze was het de beurt aan jonge internationale talen ten. Zij speelden onder meer stukken van Tsjaikovsky, Chopin en Mozart. Het concert werd traditiegetrouw afgesloten met 'Aan de Amsterdamse Grachten', gezongen door het Volen- damse Operakoor. Het publiek zong uit volle borst mee. Het Prinsengrachtconcert werd dit jaar voor de 21ste keer gegeven. Wat ooit begon als een klein evenement, Kort voor het begin van de par lementaire enquête naar de bouwfraude geven bouwers voorzichtig fouten toe. Waar eerst in alle toonaarden iedere aantijging werd ontkend wordt nu na rijp beraad met raadslie den een tipje van de sluier opge licht. „Ja we hadden een sys teem van prijsafspraken", zeggen de bestuursvoorzitters van beursgenoteerde bouwbe drijven. „We wilden ervan af, maar dat lukte niet. Nu zijn we wel gestopt." door Alex Boqers DEN HAAG - Bouwers zouden zich volstrekt ongeloofwaardig maken als ze alle aantijgingen blijven ontkennen, stellen bron nen rond de bouw. „Na al het nieuws in de afgelo pen maanden en de bewijslast die de enquêtecommissie en j us- titie in handen hebben, weet ie dereen dat er wel wat aan de hand moet zijn", legt woord voerder Paul Wouters van de AVBB, het overkoepelend or gaan van de bouwwerkgevers, uit. Daarom wordt nu gezegd dat de bouwers elkaar inderdaad on derling rekenvergoedingen be taalden bij openbare aanbeste dingen. Deze vergoedingen komen bovenop de kostprij s van een bouwwerk en zijn bedoeld om de kosten van het maken van een offerte te dekken. De Euro pese Unie verbood deze vergoe ding in 1992. De bouwers gingen er echter clandestien mee door. Buiten de opdrachtgever om ko men ze met elkaar overeen wat de winnaar van een aanbeste ding aan de verliezers moet be talen. De bouwers kiezen zorgvuldig uit wat ze nu toegeven. Ze gaan alleen met de billen bloot over het bestaan van het systeem van rekenvergoedingen. Niet één analyse topman heeft tot nu toe gezegd dat zijn bedrijf zich schuldig heeft gemaakt aan concurren- tiebeperking. Laat staan dat ie mand toegeeft dat ambtenaren zijn omgekocht met vakantie reizen, gratis verbouwingen of prostituées. Van deze zaken worden de bouwers óók ver dacht. Justitie en een parlemen taire enquêtecommissie zoeken nog naar bewijslast. Ontboezemingen doen over de rekenvergoeding is makkelijker omdat de bouwers stiekem ver wachten dat ze ermee weg ko men. De bouwers vinden name lijk dat de overheid óók fout is. Ze verwachten dat de parle mentaire enquêtecommissie ze daarin gelijk geeft. De bouwers stellen dat de Nederlandse overheid het systeem van reken vergoedingen bleef gedogen, ook nadat het was verboden door de EU. Wanneer aan dat gedogen een eind kwam is niet duidelijk. Vandaar dat het door ging- Dezelfde overheid heeft meer op de kerfstok. Ambtenaren of be windslieden werkten in de afge lopen tien jaar ook niet hard ge noeg mee aan een nieuwe regels NIBBIXWOUD - Gelovigen in het Noord-Hollandse Nibbixwoud volgen de preek van hun pastoor in de buitenlucht. Maandagavond verwoestte een brand een groot gedeelte van de rooms-katholiek Sint Cunerakerk. foto Olaf Kraak/ANP van onze redactie binnenland EMMEN - Een 26-jarige man uit Emmer-Compascuum is zaterdag kort na een gewa pende overval op een Shell- station in Emmen opgepakt door buurtbewoners. Zij wa ren op dat moment nog on wetend van de overval. De man raakte bij zijn vlucht namelijk op een bromscooter betrokken bij een ongeluk. Vanwege zijn opgefokte ge drag bij dat ongeluk pakten kordate omstanders zijn scootersleutel af. De overvaller, die tegenover de politie verklaarde uit geldnood te hebben gehan deld, dacht zaterdagmiddag zijn slag te slaan bij het ben zinestation. Gemaskerd en met een alarmpistool in de aanslag bedreigde hij om vijf uur een medewerker. Omdat deze man niet snel genoeg reageerde loste de overvaller twee schoten. Kort daarop vluchtte de man zonder buit weg op een bromscooter. Even later botste hij tegen vier tegemoetkomende fiet sers. Tijdens het opstootje dat daardoor ontstond, pak te een toegesnelde buurtbe woner de sleutel uit de brom scooter. De politie, die inmiddels van omwonenden van het tank station op de hoogte was van het signalement van de over valler, hield de man aan. In de bagageruimte van de bromfiets zaten het alarm pistool en het masker. GPD DEN HAAG - De regeringspartijen en de PvdA willen dat de strafmaat voor het versturen van kogelbrieven en andere vor men van bedreiging omhoog gaat. De maximumstraf bedraagt nu twee jaar. Dat zou drie jaar moeten worden, zeiden woordvoerders van de fracties zater dag in het Radio 1-Journaal. De partijen willen ook dat de pakkans voor bedreigingen fors stijgt. ANP HEERLEN - Een vermoedelijk 26-jarige illegaal in Neder land verblijvende man is zaterdagavond in het Atriumzie kenhuis in Heerlen overleden aan verwondingen die hij op liep bij een schietpartij. Dat heeft de politie Limburg Zuid gisteren bekendgemaakt. Het slachtoffer werd zondagavond 11 augustus op de Aker straat in Heerlen neergeschoten. De politie probeert met tien rechercheurs de identiteit van de onbekende schutter te ach terhalen, tot nog toe vergeefs. De politie wist gisteren evenmin met zekerheid de identiteit vast te stellen van het slachtoffer. ANP ZOETERMEER - Met reddingsboten, duikers, speurhonden en een helikopter hebben politie en brandweer zaterdag avond en gisteren gezocht naar een 17-jarige jongen uit Zoe- termeer. De jongen werd zaterdagmiddag vermist, nadat hij met drie vrienden op de Noord Aa had gewaterfietst. De politie gaat ervan uit dat hij is verdronken. Tijdens de vaartocht sprongen volgens een politiewoordvoer der twee jongens voor de grap van de waterfietsen. De twee anderen ontdekten pas na enige tijd dat ze door slechts één vriend werden gevolgd. De zoekactie leverde tot gisteravond niets op. Vanochtend hervatten politie en brandweer de speurtocht. ANP een avondvullend programma op een dekschuit, is uit gegroeid tot een vijfdaags Grachtenfestival met meer dan zeventig klassieke concerten. Het festival begon woensdagavond. Het Grachtenfestival werd gisteren afgesloten met een concert op het ponton voor het Pulitzer Hotel door het Harmonieorkest Sint Michaël uit Thorn. foto Olaf Kraak/ANP voor de aanbesteding. „We zijn keer op keer gaan praten, met nieuwe plannen", zegt Wouters van de AVBB. „We hebben er ja ren over gedaan om tot een nieu we uniforme aanbestedingsre geling te komen," Op de achtergrond speelt mee dat de bouwers het terecht vin den dat ze een rekenvergoeding krijgen voor gedane arbeid. Het afschaffen ervan in 1992 zinde hen totaal niet. Een gebouw is wat anders dan een doos pen nen. Ieder bouwwerk is uniek en niet uit voorraad leverbaar. Daarom moet de bouwer bij ie der werk opnieuw een heleboel reken- en tekenwerk verrich ten. Het is logisch dat de over heid, die verschillende bouwers om een offerte vraagt, meebe taald aan al dat werk, vinden de bouwers. GPD HAVEN AXEL - Axel wil een haven voor de binnenscheep vaart. De streek is via de Grote Kreek vrij eenvoudig weer te verbinden met het Kanaal van Gent naar Terneuzen; de af takking van dit kanaal bij Sluiskil stopt op slechts twee- enhalve kilometer van de stad. Een bootverbinding zou het vervoer van vlas veel goedko per maken. SCHOON SCHIP - In Zierik- zee is een bankstelling in ge bruik genomen voor het schoonmaken van schepen. Daarmee is een langgekoes terde wens van de Zierikzeese vissers vervuld. De vissers kunnen nu hun schip droog- zetten om de aangroeisels van de huid af te krabben. VLIEGENDE KIP - Stewards van de KLM hebben ontdekt dat een olifant tijdens zijn vliegreis opmerkelijk rustig blijft, als er een kip door zijn hok loopt. Daarom krijgen oli fanten die op doorreis zijn naar een andere dierentuin voortaan een 'kamer voor twee' in het dierenhotel op Schiphol. Met kip. KABINET - De kabinetsfor matie is bijna rond. Formateur rar. Donker wacht alleen nog op het jawoord van enkele per sonen die aangezocht zijn als minister. Zij beraden zich nog. Uitgever: J. C. Boersema Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 M Vlissingen E-mail web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail' redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concetn De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnèmenten)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienslen en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schrilteli|k melden bij: PZC. afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden', zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand 19,25 per kwartaal 52.-- per jaar: 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk' maandag t/m vrijdag: /,-- zaterdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW, Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax: (0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Behoort tot UJGQGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3