Opwinding over beelden Al Qaeda De paus denkt niet aan aftreden PZC Veel doden bij Tsjetsjeense aanval op Russische heli Jakarta stelt rebellen van Atjeh ultimatum Elke maand de eerste 120 minuten gratis internetten Duitse topinstituut pleit voor soepeler EU-stabiliteitspact Video's tonen terroristische methodes aan Herdenking van augustuscoup 1991 Myanmar wil geen overhaaste hervormingen Meer blanke boeren in in Zimbabwe gearresteerd Oliemarkt nerveus om Irak Syrische dissident veroordeeld Barende vrouw in brand Drinkers worden eerder verliefd Egyptenaar trouwt net iets te vaak Wateroverlast in zuiden van Azië houdt aan Brand teistert natuurparken in Brazilië Minister graaft naar schat om staatsschuld te betalen dinsdag 20 augustus 2002 van onze redactie buitenland NEW YORK - Videobanden van .\1 Qaeda bevestigen de 'kwade intenties' van het netwerk van Osama bin Laden, aldus een «oordvoerder van het Witte Huis gisteren. De Amerikaanse nieuwszender CNN heeft in Af ghanistan de hand weten te leg gen op 64 videotapes van Al Dit komt overeen met alles wat we al weten over Al Qaeda, haar methodes en aspiraties", aldus zegsman Mike Anton. Volgens hem ondersteunen de banden de noodzaak van de 'oorlog tegen het terrorisme'. De autoriteiten hebben nog niet de complete set banden kunnen aanschouwen. Het materiaal dateert bijna al lemaal van voor de aanslagen van 11 september. Op het beeldmateriaal, dat een penode van meer dan tien jaar beslaat, is onder meer te zien hoe met dodelijke stoffen wordt geëxperimenteerd op honden. Verder zijn er beelden van gevechtstrainingen, worden moordaanslagen geoefend en zijn er voorbeelden van het ont wikkelen van explosieven. Volgens een Amerikaanse func tionaris maken de beelden dui delijk dat Al Qaeda streeft naar het bezit van biologische en chemische wapens, maar bevat het materiaal weinig nieuws. „Het is feitelijk niet meer dan een visuele representatie van wat hoge Amerikaanse functio narissen de afgelopen jaren hebben gezegd", aldus de func tionaris. CNN toonde zondag voor het eerst delen van de videobanden. De correspondent van de zender in de Afghaanse hoofdstad Ka boel kreeg de banden naar eigen zeggen van een 'contact', dat al eerder informatie aan de zender had doorgespeeld. Voor het ma teriaal zou niet zijn betaald. Volgens CNN maakten de 64 banden deel uit van een totale collectie van meer dan twee honderd banden. Onderzoek De Amerikaanse organisatie Artsen voor Mensenrechten wil een strafrechtelijk onderzoek naar de dood van honderden Ta- liban-strijders, wier lichamen zijn gevonden in een massagraf bij Shibergan in Afghanistan. De krijgsheer Abdoel Rashid Dostoem, een bondgenoot van de Amerikanen, was verant woordelijk voor de dood van de Taliban-strijders. Dat zou blij ken uit een vertrouwelijk rap port van de Verenigde Naties, waaruit het weekblad News week deze week citeert. Eerder dit jaar kwam Artsen voor Mensenrechten na een ei gen onderzoek tot dezelfde con clusie. Volgens Artsen voor Mensenrechten houden de VS een onderzoek naar de rol van Dostoem tegen. AFP/ANP/AP van onze redactie buitenland MOSKOU - Tsjetsjeense re bellen hebben gisteren een Russische helikopter van het type MI-26 met aan boord 127 militairen en vijf beman ningsleden neergeschoten. Dat meldden Russische me dia. Zeker 85 inzittenden zouden zijn omgekomen. Het incident deed zich voor vlakbij het Russische militaire hoofdkwartier in Chankala, even buiten de hoofdstad Grozny van de op standige deelrepubliek. Het toestel, dat van Noord-Osse- tië op weg was naar Tsjetsje nië, zou volgens de rebellen zijn beschoten met een Ze- nit-raket. De bemanning wist contact op te nemen met het hoofd kwartier en kon nog melden dat zij een noodlanding zou maken. De helikopter kwam in een mijnenveld terecht, een groot probleem voor de reddingswerkers. De gewon den zijn met helikopters en voertuigen overgebracht naar de basis Chankala, zo'n vijf kilometer verderop. Pre sident Poetin kondigde een onderzoek aan. Tsjetsjeense rebellen beves tigden het neerhalen van een helikopter Een woordvoer der van het Russische mi nisterie van Defensie sprak op de Russische televisie van een ongeval. Waarne mers denken dat Defensie liever niet wil bekennen dat de rebellen succesvol waren. AFP/RTR/DPA RANGOON - De militaire junta in Myanmar (het voormalige Birma) heeft gisteren gezegd dat er democratische hervor mingen zullen worden doorge voerd in het land, maar dat die niet overhaast moeten plaats vinden. Generaal Khin Nyunt, de num mer drie van het militaire be wind, zei in een toespraak dat de democratisering in Birma wel iswaar op de 'universele princi pes van vrijheid, gerechtigheid en gelijkheid' zullen worden ge baseerd, maar dat de hervor mingen niet noodzakelijkerwijs tot een democratie naar westers model zullen leiden. AP HARARE - In Zimbabwe zijn gisteren nog eens 29 blanke boe ren opgepakt, omdat ze weiger den hun land te verlaten, zoals de regering had gelast. In totaal zijn nu 176 boeren ge arresteerd. Tussen de dertig en de veertig van hen zijn op borg tocht vrijgekomen. De opgepakte boeren hebben geen klachten over de manier waarop zij door de politie wor den behandeld, zei advocaat Chris Venturas. De boeren kun nen een gevangenisstraf van twee jaar en een geldboete opge legd krijgen wegens het negeren van een regeringsbevel. Ongeveer 2900 blanke boeren in Zimbabwe was opgedragen voor 9 augustus te vertrekken, opdat hun land verdeeld kon worden onder de zwarte bevol king. Honderden boeren hebben echter besloten niet van hun plaats te wij ken. In totaal wil de regering van president Robert Mugabe zo'n 95 procent van de vijfduizend blanke boeren in Zimbabwe van bun grond verdrijven. Op de blanke boerderijen wonen en werken ook honderdduizenden zwarte arbeiders met hun gezin nen. AP MOSKOU - Mensen met Russische vlaggen staan voor het regeringsgebouw (het 'Witte Huis') van de Russi sche Federatie tijdens de herdenking van de pro- communistische staatsgreep tegen de toenmalige sov jetleider Michaïl Gorbatsjov, gisteren precies elf jaar geleden. De ceremonies zullen drie dagen duren, net zolang als de coup zelf destijds. foto Sergej llnitski/EPA van onze redactie buitenland KRAKAU - De 82-jarige paus Johannes Paulus II treedt voor lopig nog niet af. In het bede vaartsoord Kalwarie Zebrzy- dowska bad de paus gisteren tot Maria om hem 'de fysieke en psychische krachten te geven tot aan het eind van de missie, die de Opgestane Christus mij heeft toevertrouwd'. Zijn slechter wordende gezond heid had geruchten gevoed dat de paus in zijn vaderland zou blijven om er zijn dood af te wachten. Hij lijdt aan onder meer aan de ziekte van Parkin son. Tijdens een emotioneel vier daags bezoek aan Polen, dat gis teren werd afgesloten, heeft de paus zijn landgenoten voorbe reid op een leven zonder hem. „Ik vraag een gebed voor de le venden en doden en een gebed voor de paus tijdens zijn leven en na zijn dood", zei hij zondag tot ruim twee miljoen gelovigen in Krakau. „Alleen God weet of ik nog eens naar mijn geliefde vaderland kan terugkeren." Toejuichen De jongeren, die hem zondag avond voor het aartsbisschop pelijk paleis in Krakau met de woorden 'blijf bij ons' hadden toegejuicht, maalrte hij duide lijk dat hij daar niet aan denkt. „Jullie proberen mij ertoe te brengen Rome op te geven." Voor bijna alle Polen is de paus een held. Hij moedigde hen tij dens zijn eerste bezoek in 1979 aan zich te verzetten tegen het communisme. Zijn steun voor de verboden vakbeweging Soli dariteit herhaalde hij in 1983, toen in Polen de staat van beleg gold. In 1987 zei hij tot de auto riteiten dat hun poging om Soli dariteit te breken, tot misluk ken waren gedoemd. Twee jaar later keerde Polen het commu nisme de rug toe. Dit pausbezoek speelde zich af in lü-akau en naaste omgeving, waar Karol Wojtyla vanaf zijn geboorte tot aan zijn verkiezing tot paus in 1978 heeft gewoond, gestudeerd en gewerkt als pries ter en aartsbisschop. Zittend in de pausmobiel bad hij zondag bij het graf van zijn ouders en in een helikopter vloog hij gisteren over zijn geboorteplaats Wado- wice. Zaligverklaring Het hoogtepunt van de reis was een mis zondag in het Blonie- park in Krakau, waar ruim twee miljoen Polen aanwezig waren. Daar verklaarde hij vier Polen zalig, onder wie Zygmunt Fel- inski, een 19e-eeuwse pionier van het rooms-katholicisme in Polen. In Lagiewniki, bij Kra kau, wijdde hij zaterdag een ba siliek in waar de verering van de goddelijke barmhartigheid cen traal staat. Verder verklaarde de paus zich solidair met de armen en werk lozen in Polen, slachtoffers van de vrije markteconomie die na Advertentie van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische re gering heeft gisteren de rebel lenbeweging van Atjeh tot de cember de tijd gegeven haar eis van onafhankelijkheid van het gebied te laten vallen en het ge weld af te zweren. De rebellen van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) strijden al roeer dan een kwart eeuw voor afscheiding van het gebied in het noorden van het eiland Su matra. De strijd heeft al zeker 10.000 mensen het leven gekost. De regering heeft Atjeh in janu ari een speciale vorm van auto nomie aangeboden. De rijk dommen van het gebied zouden meer ten goede komen aan de bevolking en de islamitische Wet-de sharia, zou er worden in gevoerd. „Wij zullen de GAM de tijd geven. Hopelijk na de vas tenmaand Ramadan, die begin december afloopt, zal de GAM zijn standpunt over een voort zetting van de dialoog met de vorm van autonomie op de agenda en stopzetting van het gewapende conflict bekendma ken", zei minister Susilo Bam- bang Yudhoyono van Veiligheid gisteren na kabinetsberaad, dat geheel aan de situatie in Atjeh was gewijd. Als de GAM het ge weld niet opgeeft, zal de rege ring in Jakarta volgens de bewindsman snel met harde maatregelen komen. De regering en de GAM voe ren al twee jaar in Genève over leg over vrede in Atjeh maar dat heeft nog niet tot het staken van de vijandelijkheden geleid. AFP/ANP/RTR een abonnement van EUR 2,95 p/mnd. DEN HAAG - De olieprijs is de afgelopen tijd gestegen tot bij na 30 dollar. De toenemende spanning rond Irak maakt spe culanten nerveus. De termijnhandelaren vrezen haperingen in het aanbod van ruwe olie, als de Verenigde Staten een mili taire inval in Irak beginnen. De termijnhandel houdt er rekening mee dat een militaire aanval leidt tot het stilvallen van de Iraakse olie-export Irak is ondanks de handelsboycot tegen het land nog steeds een be- langrijke exporteur van olie. Een van de belangrijkste afne mers van Iraakse olie is Amerika. GPD DAMASCUS - De rechtbank voor de staatsveiligheid in Syrië heeft de dissidente advocaat Habib Issa gisteren tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dat heeft een van zijn advoca ten meegedeeld. Habib werd schuldig bevonden aan schending van de grond wet. Ook zou hij tot een gewapende opstand tegen het regime van president Bashar al-Assad hebben aangezet en zou hij 'leugenachtige informatie' hebben verspreid, die het moreel van de natie ondermijnde. De rechter heeft Issa (56) ook de burgerrechten ontnomenHij werd samen met negen andere tegenstanders van het regime op 12 september vorig jaar opgepakt. Andere dissidenten die toen de gevangenis ingingen, waren de gerenommeerde eco noom Aref Dalila en de communist Riaf Turk. AFP WELLINGTON - Een Nieuw-Zeelandse vrouw is tijdens haar bevalling in brand gevlogen, heeft de directeur van het ziekenhuis in Auckland gisteren gemeld. De vrouw onderging in het ziekenhuis een keizersnede. De artsen hebben het vuur snel kunnen doven waardoor de baby veilig en in goede ge zondheid ter wereld is gekomen, aldus directeur Crombie. Waarschijnlijk is het vuur ontstaan door een ontsmettings middel op alcoholbasis dat vlam vatte, maar het ziekenhuis is nog bezig met een onderzoek naar eventuele falende appara tuur. Volgens Crombie ging het naar omstandigheden goed met de kersverse moeder, die brandwonden aan het onderlichaam had opgelopen. AP LONDEN - Wie aantrekkelijk gevonden wil worden, moet zorgen dat de mensen om hem of haar heen hebben gedron ken. Britse wetenschappers hebben ontdekt dat zelfs een ge ringe hoeveelheid alcohol de andere sekse aantrekkelijker maakt in de ogen van degene die heeft gedronken. Barry Jones, hoogleraar psychologie aan de universiteit van Glasgow, zei gisteren dat alcohol blijkbaar de nucleus ac- cumbens stimuleert, het gedeelte van de hersenen dat de ui terlijke aantrekkelijkheid beoordeelt. RTR ALEXANDRIE - De politie in de Egyptische havenstad Alexandrië heeft een man aangehouden die in de afgelopen dertig jaar 23 keer is getrouwd De vele huwelijken zijn echter geen reden voor zijn arrestatie. De rijke meubelhandelaar Fawzi Mahmud wordt vervolgd, omdat hij meer dan vier vrouwen tegelijk had. Moslims mo gen in Egypte volgens het islamitisch recht slechts vier vrou wen hebben. DPA de val van het communisme in 1989 in Polen haar intrede heeft gedaan. Ook tijdens vorige be zoeken heeft hij de Polen gewe zen op de negatieve kanten van het kapitalisme: consumptie dwang en zeer vrije opvattingen over ethische kwesties. RTR/D- PA/AFP HANOI - Niet alleen in Europa zorgen zware regens en over stromende rivieren voor ernsti ge wateroverlast, ook in het zui den van Azië heeft het water grote schade aangericht en vele slachtoffers gemaakt. In Vietnam kwamen de afgelo pen twee dagen 26 mensen om het leven door overstromingen en liepen tienduizenden huizen onder water. In Bangladesh stijgt door de aanhoudende moessonregens het waterpeil in de delta van de Brahmaputra sterk, waardoor de schade aan woningen in het gebied nog groter dreigt te wor den. De afgelopen twee maan den zijn in het gebied ongeveer 900 mensen omgekomen. Bijna huizen miljoen Bengalen heb ben hun huizen verlaten. In Nepal zijn vijf mensen om het leven gekomen na aardver schuivingen, die het gevolg wa ren van zware regens en in het oosten van India zijn de afgelo pen dagen zeker 24 mensen ver dronken of overleden na dode lijke beten van waterslangen, aldus een Indiase regerings functionaris. In dc staat Bihar zijn ongeveer 338.000 huizen verwoest en hebben naar schatting 16 mil joen mensen het gebied verla ten. AP van onze redactie economie BERLIJN - De voorzitter van het gerespecteerde Duitse Insti tuut voor Economisch Onder zoek (DIW) heeft aangedrongen op versoepeling van de normen van het stabiliteitspact voor de euro. Volgens Klaus Zimmermann verklaarde in de uitgave van de Berliner Zeitung van gisteren dat Duitsland snakt naar een hogere economische groei en dat daarom meer overheidsinveste ringen nodig zijn. De staat heeft tot taak de groei te bevorderen. Sparen is alleen zinvol als de economie groeit en niet ten tijde van conjunctuur daling, aldus Zimmermann. Het euro-pact verplicht de lidstaten van de Europese Unie die de ge meenschappelijke munt hebben ingevoerd tot een sterke contro le van de overheidsuitgaven. Uiterlijk 2004 moeten alle sta ten een evenwichtige begroting kunnen overleggen. Vorig jaar werd Berlijn door Brussel op de vingers getikt omdat het tekort teveel opliep. Zimmermann stelt dat Berlijn in geval van twijfel de schuld moet laten oplopen en een beris ping uit Brussel dan maar op de koop toe moet nemen. De aan houdende economische crisis in de grootste economie van Euro pa is schadelijker voor het ima go van de euro dan een tijdelijk hoger tekort en een schending van het pact, aldus Zimmer mann. De economie in Duitsland heeft in het tweede kwartaal geen duidelijke groei laten zien. Vol gens voorlopige cijfers van de Bundesbank bedroeg de econo mische groei 0,25 procent in vergelijking met de eerste drie maanden van 2002. AP/ANP RIO DE JANEIRO - Een brand in het Nationale Park Ilha Grande in het zuidwesten van Brazilië heeft 4.500 hectare moerasgebied in de as gelegd. De brand brak zaterdag uit in het 79.000 hectare grote park. De oorzaak was onbekend, maar er werd gedacht aan brandstichting.AP door Theo Haerkens JAKARTA - De minister van Re ligieuze Zaken in Indonesië ligt zwaar onder vuur, omdat hij op advies van een 'wijze man' naar een schat laat graven. De bewindsman, Said Agil al Munawar, meent dat de schat zo waardevol is dat het land zijn schuld van circa 150 mil jard euro in één klap kan afbeta len. De critici tuimelden over de mi nister heen toen ze het nieuws hoorden en betichten hem van 'gebrek aan rationaliteit'. Tege lijkertijd concluderen ze dat de wanhoop van de regering im mens moet zijn, als een minister zo de problemen wil oplossen in plaats van corruptie en misma nagement aan te pakken. Reli gieuze Zaken is het meest corrupte van de Indonesische ministeries. Afgelopen week einde zei president Megawati Soekarnoputri bij de viering van 57ste onafhankelijkheids dag voor het eerst dat er licht is aan het eind van de tunnel en dat de economie weer op bloeit. Erfgoed Toch zou zij persoonlijk toe stemming hebben gegeven voor de opgraving bij de overblijfse len van het Pajajaran Konink rijk in Bogor, nota bene op het terrein van het Batutulis Muse um. Dat staat op de lijst van na tionaal erfgoed en graven is er taboe. Meer nog dan geldverspilling als de vermeende schat niet wordt gevondenvrezen de citici succes. Ze zijn bang dat sappe lende Indonesiërs massaal hun baan opzeggen en aan het gra ven slaan. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37