LPF op de rand van faillissement Justitie volstaat met louter indirect bewijs in zaak Luten Mannen overleven hun vrouw steeds vaker Niemeyer omzeilt met nieuwe merken verbod op reclame voor tabak Partij heeft salaris fractieleden nodig om kastekort op te heffen Stormtest Prins Claus van de beademing af Horeca moet hoge europrijzen terugschroeven Vaders komen op voor Rochelle Pleidooi voor verplicht diploma diepwaterbaden Fusies in zorg voor cliënt goed Twee van Putten eisen vier miljoen WAO en VUT zijn goudmijntjes VVD'er Blok terug in Kamer Stichting Korrelatie alom bekend Nieuwe getuigen zaak-Vaatstra Zoektocht naar vermiste waterfietser levert niets op nmn redactie binnenland VOORBURG - Steeds meer mannen overleven hun echtge- Mle Weliswaar leven vrouwen „middeld langer dan mannen, hm verschil wordt steeds klei ner Hierdoor worden meer mannen weduwnaar Dat blijkt uit cijfers die het Cen- dinsdag 20 augustus 2002 traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepubli ceerd. In 2001 werden bijna 18.000 mannen weduwnaar. Dat is ruim 8 procent meer dan tien jaar geleden. Het aantal vrouwen dat wedu we werd, daalde in dezelfde pe riode licht met 1 procent. Toch lopen vrouwen nog steeds ruim twee keer zoveel risico hun man te verliezen; bijna 41.000 vrou wen werden in 2001 weduwe. De toename van het aantal mannen die hun vrouw overle ven, hangt samen met een posi tieve ontwikkeling van de le vensverwachting van mannen. Tien jaar geleden leefden man nen gemiddeld ruim zes jaar korter dan vrouwen. In 2001 was dit verschil minder dan vijf jaar. Bij de echtparen die in 2001 te maken kregen met het overlij den van een partners was de ge middelde huwelijksduur 43 jaar. Ongeveer 30 procent van de paren was tussen de veertig en vijftig jaar gehuwd en een bijna even groot deel tussen de vijftig en zestig jaar. Iets meer dan 7 procent was zelfs zestig jaar of langer gehuwd. ANP HnnrErwinTuil DEN HAAG - De LPF verkeert ineen beroerde financiële posi tie. De partij heeft een schuld van 350.000 euro. Bovendien heeft de Lijst Pim Fortuyn jaar lijks tussen de één en twee ton aan extra geld nodig om uit de problemen te blijven. Als 'r dat geld er niet komt dan is een faillissement niet uitgeslo- De schuld is vooral veroorzaakt 1 door de plaatsing van peperdure advertenties vlak voor de ver- j kiezingen en het veelvuldig in- j winnen van extern advies. Dat blijkt uit een onderzoek dat het j accountantsbureau Deloitte I Touche deed in opdracht van de tijdelijk partijbestuurder Ed Maas. Om de financiële nood te leni- j gen wil hij dat de 2 6 kamerleden een deel van hun vergoeding van 90.000 euro bruto per jaar stor ten in de partijkas. Maas kan ze niet verplichten ,maarvindtwel I dat de mensen die 'profiteren' I van hun kamerlidmaatschap j hun verantwoordelijkheid moe ten nemen. Op korte termijn wil hij hierover met de fractie gaan praten. I Ook andere partijen als de SP en de PvdA hebben een regeling waarbij de kamerleden een deel van hun vergoeding vrijwillig j afstaan aan de partijkas. LPF al met enkele tonnen te hulp geschoten. De LPF kan weliswaar rekenen op subsidie van het rijk, maar daar kan de partij niet van rondkomen. Ex tra geld is bijvoorbeeld nodig, omdat de LPF nog een landelij ke en regionale organisatie moet opbouwen. Alleen dan kan de LPF meedoen aan de verkiezin gen voor de Provinciale Staten volgend jaar. De LPF-fractie voelt voorals nog weinig voor het voorstel van Maas. „Hij mag natuurlijk al lerlei ideeën ventileren, maar ik word er moe van dat hij dat via de media doet", zegt Fred Scho ne wille. Ook de buitenlandwoordvoer der van de fractie, Jim Janssen van Raay, weet niets van af spraken die indertijd gemaakt zouden zijn over het afstaan van een gedeelte van het honorari um aan de partijkas. „Zulke af spraken kunnen ook niet. Die zijn nietig. Je kunt natuurlijk altijd een beroep doen op de fractieleden, maar meer niet." Maas peinst er niet over om ook aan de ministers en staatssecre tarissen van de LPF een donatie te vragen voor de partijkas „Die hebben echt een volledige dagtaak. De Kamerleden zit ten natuurlijk ook niet stil, maar voor hen is een donatie wat mij betreft wel bespreek baar." GPD Tonnen „Ik kan niet eeuwig blijven bij— i springen", zegt Maas. „Zo lang zamerhand zeggen mensen dat je gekke Henkie bent. Ik vind dat de partij moet blijven be- j staan, maar de liefde moet wel van twee kanten komen." De j vastgoedondernemer zelf is de DEN HAAG - Prins Claus hoeft niet meer aan beademingsappa ratuur te liggen. Hij is van de apparatuur gehaald, omdat zijn toestand dat toelaat, aldus de Rijskvoorlichtingsdienst giste- ren. De prins had de apparatuur in de buurt, omdat hij af en tóe'een steuntje in de rug' nodig had bij het ademen. Patiënten die lang moeten liggen, zoals prins Claus, krijgen last van vastzit tend slijm. Zij kunnen dan baat hebben bij beademing, Overigens is er in de situatie van de prins verder niets veranderd, i Hij ligt nog steeds op de afdeling intensieve zorg van het Acade misch Medisch Centrum in Am sterdam. De prins werd een kleine maand geleden opgenomen, omdat hij onvoldoende genas van een infectie aan de luchtwegen. In de eerste dagen was zijn toe stand 'zorgelijk', zoals de RVD het uitdrukte. Na enige tijd mocht hij van intensieve zorg af, maar onlangs kwam hij er toch weer terecht, omdat de prins an ders te veel moest worden ver- AMSTERDAM - Ongeveer dertig bomen in het Vondelpark in Amsterdam onder gingen gisteren een zogenaamde 'trekproef'. Daarbij worden gegevens als lengte en dikte ingevoerd in de computer. Vervolgens wordt een kabel via een andere boom strakgetrokken. Op de computer kan men dan zien of deze boom een stevige herfststorm kan overleven. foto Evert Elzinga/ANP Anderhalve week terug kreeg de 75-jarige prins een pacemaker, j omdat zijn hart onregelmatig- 1 heden vertoonde. ANP WOERDEN - Horeca-onderne- 1 mers die hun prijzen bovenma tig hebben verhoogd bij de in voering van de euro, moeten de prijzen heroverwegen. Dat staat ineen gezamenlijke oproep van de Consumentenbond en Ko ninklijk Horeca Nederland (KHN) na overleg tussen de di recteuren van beide organiaties gisteren. Hoeveel van de 35.000 horeca ondernemers de prijzen te veel naar boven hebben opge- schroefd, is niet duidelijk. Vol- I gens de Consumentenbond zijn .het er veel, maar de KHN meent dat het er maar een paar zijn. Veel of weinig, beide organisa- hes vinden dat de horecaexploi- tanten kritisch naar het prijs peil moeten kijken. Directeur F. Cohen van de Con sumentenbond roept klanten op goed op te blijven letten. „Kijk goed op de menukaart en schaam je niet om de kaart dicht te klappen en weg te lopen naar een andere zaak." ANP door Sander Kuypers ASSEN - Het Openbaar Minis terie (OM) heeft gisteren acht jaar gevangenisstraf geëist te gen de man die ervan wordt ver dacht Andrea Luten te hebben gewurgd. Justitie houdt de man verder verantwoordelijk voor verscheidene pogingen tot doodslag öp een ex-vriendin. Hij heeft zelf altijd ontkend iets met de dood van Andrea Luten te maken te hebben gehad. Hij heeft wel toegegeven dat hij en kele ex-vriendinnen bij de keel heeft gegrepen. De inmiddels 27-jarige ver dachte wurgde volgens officier van justitie M. Wolters de 15-ja- rige Andrea in 1993, toen zij op weg van school naar huis fietste. Het meisje werd gevonden in de bossen bij Gijsselte, vlak bij haar woonplaats. De meest belastende uitspraken deed de 22-jarige E. Zanting uit Zuidwolde. De verdachte heeft volgens Zanting twee jaar gele den, onder invloed van alcohol, tegen hem gezegd dat hij de moordenaar is van Andrea Lu ten. Als aanleiding zou hij heb ben genoemd dat het meisje hem had afgewezen. De andere getuigen verklaarden alleen dat ze de verdachte sa men met Andrea vlak bij de plaats van het misdrijf hebben gezien. Eén van hen zei dat hij iemand op een brommer hard uit het bos zag komen rijden, rond het tijdstip van het mis drijf. Het voertuig had overeen komsten met de brommer die de verdachte destijds bezat. Vijfsprong De 27-jarige man erkende ver der aan een privé-detective uit Groningen dat hij inderdaad op de dag van de moord bij de vijf sprong is geweest, waar de ge tuigen hem hebben gezien. Die vijfsprong ligt op 400 meter af stand van de plaats van het de lict. Tegen politie en justitie heeft hij echter altijd volgehou den dat hij de hele dag thuis was om te studeren. Volgens de advocaat van de ver dachte, A. Moszkowicz, is er geen enkel hard bewijs. „De re chercheurs hebben mijn cliënt als uitgangspunt genomen en zijn toen naar bewijzen gaan zoeken", verklaarde de raads man. „De rechercheurs hebben niet aan waarheidsvinding ge daan." De advocaat overspoelde de rechtbank ruim drie uur met ar gumenten dat niet één direct of betrouwbaar bewijsstuk is aan gevoerd. Volgens hem heeft de recherche de opgevoerde ge tuigen beïnvloed. Hij conclu deert dat, omdat de getuigen zoveel jaar na het misdrijf pas belastende verklaringen afleg gen, terwijl ze dat vlak na de dood van Andrea Luten niet de den. Uitspraak 30 augustus. ANP DORDRECHT - Een demonstrant zit op de trappen bij het politiebureau in Dordrecht. Enkele vaders demonstreerden gisteren tegen de manier waarop de autoriteiten omgaan met Rochelle Rickers, het zusje van het vermoorde 'meisje van Nulde'. Zij steunen het protest van Rochelles vader M. Huisman tegen de gedwongen opname van het kind in een psychiatrisch ziekenhuis. De politie had eerder op de dag twee demon stranten aangehouden. foto Guido Benschop/ANP DEN HAAG - Zwembadexploi tanten moeten kinderen zonder zwemdiploma voortaan de toe gang tot het diepe gedeelte van het bad weigeren. Dat bepleit de stichting Consu ment en Veiligheid. „Het aantal verdrinkingen verontrust ons zeer", zegt stichtingdirecteur Wim Rogmans. Afgelopen weekeinde verdronken zeven mensen in Nederland. Een ze venjarige meisje en haar negen jaar oude zusje verdronken in het 1.40 meter diepe gedeelte van een zwembad in het Zuid- Limburgse Mechelen. Zij kon den niet zwemmen. De politie gaat na hoe het mogelijk is dat de meisjes verdronken zonder dat zij werden vergezeld en de toezichthouder iets van de ver drinking merkte. GPD AMSTELVEEN - Fusies tussen instellingen in de geestelijke ge zondheidszorg (GGZ) pakken goed uit voor cliënten. Ze hebben meer keuzemogelijk heden uit een breder aanbod en krijgen meer inspraak in hun behandelproces. Ook gaan de instellingen doelmatiger wer ken. Dat blijkt uit een onderzoek dat het College voor Zorgverzeke ringen (CVZ) heeft laten uitvoe ren naar de effecten van de samenvoegingen, meldde het college gisteren. Het CVZ wilde weten wat het gevolg is van de schaalvergro ting voor cliënten. Hun positie blijkt niet verslechterd, zoals gedacht. Hoewel mmder valt te kiezen tussen verschillende aanbieders in de regio, krijgen de cliënten wel meer keus in een behandelaanbod dat beter op elkaar is afgestemd. Ook krij gen ze meer inspraak in hun be handelproces en is er meer geld voor cliëntenraden.ANP LEEUWARDEN - Het gerechtshof in Leeuwarden behandelt op maandag 26 augustus de verzoeken tot schadevergoeding van Herman du Bois en Wilco Viets. Het hof sprak het tweetal eerder dit jaar in een herzieningsproces vrij van de moord op de 23-jarige Christel Ambrosius. Viets en Du Bois willen compensatie voor de tijd in voorlopige hechtenis én voor tien jaar die zij na hun veroordelingen in de gevangenis hebben gezeten. Het gaat om een totaalbedrag van 4.404.922,10 euro. Christel Ambrosius werd op 9 januari 1994 verkracht en ver moord in het Veluwse dorp Putten. ANP HEERLEN - Ambtenaren die naast hun vervroegde uittre dingsregeling (VUT) een WAO-uitkering hebben, kunnen tot 135 procent van het laatstverdiende salaris binnenhalen. Dat heeft het pensioenfonds ABP gisteren bevestigd. Van de 4200 ambtenaren die de dubbele inkomsten hebben, is ongeveer driekwart leraar. Bij de meesten is de som van beide regelingen circa 80 of 85 procent van hun salaris, maar een en keling vangt er 135 procent mee, aldus een ABP-woordvoer- der. De ambtenaren die er gebruik van maken zijn doorgaans deels afgekeurd en hebben voor een deel nieuw werk gevon den. De VUT-regeling gold voor het salaris dat zij met die baan verdienden. ANP DEN HAAG - De 37-jarige S. Blok keert terug in de Tweede Kamer, waar hij oud-WD-leider Dijkstal zal opvolgen. Blok, nummer 31 op de kandidatenlijst, maakte van 1998 tot de af gelopen verkiezingen deel uit van de Tweede Kamer, waar hij zich vooral bezighield met Economische Zaken. Blok, afkomstig uit het bankwezen, kwam ook in 1998 via de 'herkansing' in de Kamer. Er kwamen toen zetels vrijdoordat WD-Kamerleden bewindslieden werden in het tweede paar se kabinet. ANP UTRECHT - De Stichting Korrelatie heeft een zeer grote naamsbekendheid. Van de 100 Nederlanders kennen 97 de te lefonische hulpdienst, zo blijkt uit een onderzoek van het NI PO, waarvan gisteren de resultaten bekend zijn gemaakt. Veel mensen weten dat ze bij de professionele hulpverleners terecht kunnen voor hulp bij psychische problemen. Minder bekend is dat ook hulp wordt geboden bij lichamelijke pro blemen, zo blijkt uit het onderzoek onder ruim duizend Ne derlanders. Vooral de oudere generatie is minder goed op de hoogte van deze vorm van dienstverlening. ANP LEEUWARDEN - Het nieuwe rechercheteam dat onderzoek doet naar de moord op Marianne Vaatstra, gaat tientallen ge tuigen horen. Volgens persofficier M. Severein gaat het zowel om getuigen die al gehoord zijn, als om nieuwe getuigen. Marianne Vaatstra uit het Friese Zwaagwesteinde werd drie jaar geleden op 16-jarige leeftijd verkracht en vermoord in een weiland, vlakbij haar woonplaats. Sinds de heropening van het onderzoek op 15 mei van dit jaar zijn er 114 tips bin nengekomen. Het rechercheteam werkt tot eind december aan het onderzoek. Dan wordt besloten of het team doorgaat of stopt. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Tabaksfabrikant Koninklijke Theodorus Nie meyer heeft een mogelijkheid gevonden om muziek- en thea terevenementen te blijven spon soren. Daarmee omzeilt de fabrikant van onder meer de shagmerken Samsön en Javaanse Jongens het totale verbod op tabaksre clame, dat op 7 november in gaat Het geheim van Niemeyers con structie is, dat het al jaren gele den twee 'nieuwe' merken in de markt heeft gezet: het muziek tijdschrift Samsonic en de hore- caformule Javaanse Jongens Eetcafé. Volgens Niemeyer staan deze merken geheel los van de shagmerken waaraan ze zijn ontleend. Er zijn sponsor contracten afgesloten met Low lands (Samsonic), de Parade en North Sea Jazz (Javaanse Jon gens Eetcafé). Het ministerie van Volksge zondheid verschilt van mening met tabaksfabrikanten over de precieze uitvoering van de Ta bakswet. Volgens die nieuwe wet wordt het per 7 november verboden om reclame te maken voor tabak. Het verbod is een strop voor fes tivalorganisatoren. Zo is het voortbestaan van het Drum Rhythm Festival onzeker en is de Marlboro Flashback Tour nee, met Nederlandse muzikan ten die nummers van hun favo riete artiesten coveren, een vroege dood gestorven. Ook de Philip Morris Kunstprijzen zul len verdwijnen. Volgens Cees Foet, woordvoer der van Koninklijke Theodorus Niemeyer zullen de tabaksfa brikanten zich aan het reclame verbod houden. Hij ziet echter geen bezwaar in reclame-uitin gen die verwijzen naar neven producten en nevenactiviteiten van een tabaksmerk. Volgens Bas Kuik van het minis terie van Volksgezondheid is re clame maken voor het Javaanse Jongens Eetcafé wel degelijk strafbaar. „Je mag reclame ma ken voor een Javaans eetcafé of voor een ander eetcafé, maar niet voor een Javaanse Jongens Eetcafé. Bovendien is de link naar het tabaksmerk wel erg duidelijk, gezien de overeen komsten in logo en kleurstel ling Alle reclame-uitingen die zijn te herleiden tot tabak en si garetten zijn verboden." Volgens Niemeyer-woord voer der Foet heeft het bedrijf dat be zwaar echter ondervangen: „Er is geen enkele link meer tussen de logo's van de shag en cafés." Wat Foet betreft zal reclame voor producten die gelieerd zijn aan tabaksmerken, nooit verbo den worden. Hij verwijst hierbij ook naar merken als Dunhill, dat al sinds mensenheugenis horloges maakt. Foet: „Van Nel- Ie mag toch ook gewoon reclame blijven maken voor koffie?" GPD ZOETERMEER - De grootscha lige zoektocht naar een 17-jari- ge jongen uit Zoetermeer heeft na twee dagen nog geen resul taat opgeleverd. De jongen wordt sinds zater dagmiddag vermist, nadat hij met drie vrienden op de recrea tiepias Noord Aa had gewater fietst. De politie gaat ervan uit dat hij is verdronken. Een woordvoerder van de poli tie meldde gisteren dat er in middels sonarapparatuur is in gezet bij het zoeken. Brandweer en politie gebruiken verder red dingsboten, duikers, speurhon den en een helikopter. De vier jongens waterfietsten zaterdag op de Noord Aa, toen twee van hen voor de grap van de water- voertuigen afsprongen. De twee anderen fietsten door en ont dekten pas na enige tijd dat slechts een vriend hen volgde. De regionale omroep RTV West meldde gisteren dat de moeder van het slachtoffer heeft gezegd, dat haar zoon niet kon zwem men. De woordvoerder van de politie deed hierover geen me dedelingen. Wel zei hij dat de politie de drie jongens inmid dels heeft gehoord over het on geval. De gesprekken hebben volgens de zegsman geen infor matie opgeleverd die gebruikt kan worden bij de zoektocht. De zoekactie werd gisteren in de vooravond gestaakt. Brand weer en politie gaan vandaag verder met zoeken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35