ÖVIHCIAli ZEEUWSE COURANT Elbe verjaagt duizenden Duitsers A Brand verwoest entree Neeltje Jans Gehele top van bouwwereld moet opdraven voor enquête Palestijnse terrorist Abu Nidal overleden Roofvogels in opmars Watersnood in Europa neemt nog steeds in omvang toe Toeristen komen om op Ibiza Zeeschepen oorzaak van luchtvervuiling kust Nederland langs Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk (fi) AutoTrack.nl LPF op rand van faillissement Johannesburg zet in op milieu Paus bidt voor zijn aanblijven Advocaat spaart Van der Vaart 19 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- nummer: 1 11 1 1 1 1 rrr Illlllllll Eerst buien Wolkenvelden en een paar buien. Vanmid dag ook opklaringen bij een matige noor denwind. Maximaal 23 graden. 245e jaargang no. 196 dinsdag 20 augustus 2002 los nummer 1,00 'yp C mL. 1 internet: www.pzc.nl van onze redactie binnenland HAMBURG - Het sterk gezwollen water van de Elbe heeft gisteren het noorden van Duitsland bereikt. De waterstanden stijgen sneller dan ver wacht en veel nooddijken hebben het al begeven. Duizenden mensen in Ne- dersaksen en Sleeswijk- Holstein moeten zich op maken voor een evacuatie. Deskundigen verwachten er medio deze week de grootste problemen. De bestuurders van vrijwel alle getroffen deelstaten komen vandaag voor spoedzit ting bijeen in Lüneburg. Hulpverleners, meer dan 30.000 mensen, pogen intussen met man en macht verder onheil te voorkomen. Om het Elbewater af te voeren zullen onder meer bij Boizenburg, ten zuiden van Hamburg, dijken worden door gestoken. In Slees wij k-Holstein is er de angst voor een breuk van een dijk ten oosten van Lauen- burg. Als de waterkering het be geeft, kan het water 9 kilometer diep het achterland instromen. Stroomopwaarts is de situatie nog allerminst veilig. Op veel plaatsen daalt de waterstand weliswaar, maar bij veel verza digde dijken dreigt het gevaar van verdere overstromingen. Alleen al in de regio Wittenberg in Saksen-Anhalt werden giste ren zeven (nood)dijkdoorbra- ken gemeld. Tienduizenden mensen kunnen nog altijd niet IBIZA - Een verkeersongeluk op het Spaanse vakantie-eiland Ibiza heeft zeker drie toeristen, onder wie een Nederlander, het leven gekost. Twee andere Nederlandse man nen raakten levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk deed zich voor op de zogenoemde 'Disco route'. Een auto botste tijdens een inhaalmanoeuvre frontaal op een taxi. Ook de chauffeur van de taxi en een Brit en een Canadees kwa men daarbij om. DPA terugkeren naar hun huizen, terwijl de autoriteiten nieuwe evacuaties overwegen van plaatsen die tot 10 kilometer van de Elbe verwijderd liggen. Het aantal doden in het zwaar getroffen Saksen is opgelopen tot vijftien. In heel Duitsland zijn er circa negentien doden te betreuren. Meer dan twintig mensen worden nog vermist. De schade aan onder meer de land bouw, de infrastructuur en gebouwen loopt in de vele mil jarden. Volgens de Duitse bondspresident Johannes Rau zijn meer dan vier miljoen van zijn landgenoten door het hoog water getroffen. De Duitse regering heeft een voor 2003 aangekondigde be lastingverlagingvan 6,9 miljard met een jaar uitgesteld. De mi nisteries mogen bovendien geen extra geld meer uitgeven. De kandidaat voor het bondskan selierschap bij de verkiezingen van september, Stoiber, zei gisteren dat vooral de midden stand getroffen zal worden. Vol gens hem zijn er ook bezuinigin gen nodig. Hoeveel geld de Europese Unie uittrekt voor hulp aan de door wateroverlast getroffen gebie den in centraal Europa, bleef maandag onduidelijk. Volgens een woordvoerder van de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, hebben de betrokken regeringsleiders uit de overstromingslanden en Commissie-voorzitter Prodi tij dens hun vergadering zondag niet gepraat over bedragen. In Tsjechië is de schade door het hoogwater veel groter dan ver wacht, aldus de autoriteiten. Veel panden die in de rampge bieden stonden, moeten worden afgebroken. De Oostenrijkse regering rept op haar beurt van ongeveer 10.000 zwaarbeschadigde hui zen. ANP/DPA/RTR/AFP door Rinus Antonisse UTRECHT - Zeeschepen ver oorzaken voor de kust van Nederland en België en op de Westerschelde ernstige lucht vervuiling. De Europese Unie en de Europese havens moeten het gebruik van zwavelarme brandstof door zeeschepen daarom verplicht stellen. Milieuorganisatie Stichting De Noordzee pleit hiervoor, nu uit onderzoek van de Europese Commissie blij kt dat de schepen een steeds grotere bijdrage leve ren aan de luchtvervuiling. Die blijft niet beperkt tot het water, maar werkt door tot op het land. Als er geen maatregelen worden genomen, zullen zeeschepen in 2010 ruim de helft van alle luchtvervuiling op het land voor hun rekening nemen, zoals zwa vel (68 procent) en stikstof (55 procent). Daarnaast komt veel fijn stof in de kustgebieden te recht, constateert het onder zoek. Het is het eerste grootschalige onderzoek dat inzicht geeft in de luchtvervuiling door zee schepen in Europa. Stichting De Noordzee vindt het alarmerend dat de kaarten uit het rapport laten zien dat bij Nederland en België de hoogste uitstoot van zwavel, stikstof, koolwaterstof fen en fijn stof is te vinden Dat geldt met name voor de zuidelij ke Noordzee: gelet op de vele scheepvaartbewegingen is dat ook verklaarbaar. Volgens I. Bloemink van Stich ting De Noordzee zit de grootste uitstoot weliswaar op zee, maar omdat de schepen dicht onder de kust varen is het effect op het land groot. In de havens zelf valt de vervuiling door de schepen naar verhouding mee. Dat heeft er mee te maken dat de vaartui gen daar meer stil liggen en een ander gebruik van motoren ma ken, aldus Bloemink. In het rapport wordt aangege ven dat het gebruik van zwavel arme brandstof gemakkelijk kan worden ingevoerd: in bijna alle Europese havens is dergelij ke laagzwavelige brandstof te verkrijgen. Er zijn geen techni sche hinderpalen voor omscha keling, maar omdat het om een internationale aangelegenheid gaat, zal een sluitende regeling niet eenvoudig te verwezenlij ken zijn. Havenmeester E. van den Berg van havenschap Zeeland Sea ports zegt dat bij de bunkerbe drijven in de provincie zwavel arme stookolie is te verkrijgen. Dat deze brandstof niet van zelfsprekend door alle zeesche pen wordt gebruikt, komt door dat milieuvriendelijke stook olie duurder is. Ook Van den Berg verwacht dat het opleggen van verplichtingen moeilijk is. Het vuur in het Deltapaviljoen op Neeltje Jans was gisteravond tot in de wijde omtrek te zien. fotoPieterHonhoff van onze regioredactie NEELTJE JANS - Een uitslaande brand heeft gisteravond het Deltapaviljoen van Waterland Neeltje Jans in de as gelegd. Het Deltapaviljoen vormde de entree van Waterland Neeltje Jans. In het pand wa ren de kassa's, het hoofdrestaurant en de beide filmzalen van het attractiepark ge vestigd. De brand werd gemeld om half elf. De brandweerkorpsen van Haamstede, Re- nesse, Serooskerke en Kamperland be streden het vuur, de regionale brandweer bood materiële ondersteuning. De weg over de stormvloedkering werd afgeslo ten voor het verkeer, in verband met over slaande vonken en met de ramptoeristen die al snel in groten getale langs de wegen stonden. De schade loopt volgens directeur A. van der Hoef van Waterland Neeltj e Jans in de miljoenen euro's. Het bedrijf is goed ver zekerd tegen brandschade. Van der Hoef meldde dat het attractiepark als het even kan vandaag open zal zijn 'met een geïm proviseerde entree en tegen gereduceerd tarief'. De directeur richtte direct de blik op de toekomst: „Het hart van het bedrijf ligt er uit. We waren al bezig met een ver nieuwingsplan; door deze brand zal dat in elk geval voor het entreegedeelte versneld worden uitgevoerd." In het slechtste geval zal Waterland Neeltje Jans één dag dicht moeten blijven, verwachtte Van der Hoef. Omdat het Deltapaviljoen los staat van de andere gebouwen van Waterland Neeltje Jans, was er geen gevaar dat het vuur zou overslaan. Wel ligt het zeehondenbassin vlakbij het paviljoen, maar de wind blies het vuur de andere richting op. Over de oorzaak van de brand was gister avond nog niets bekend. Het vuur is ver moedelijk in het keukengedeelte van het Deltapaviljoen ontstaan. De technische recherche zal vandaag een onderzoek ver richten. Er was gisteravond na zeven uur niemand meer aanwezig in het Deltapa viljoen. De brand werd gemeld door de be veiligingsdienst in het Topshuis. door Alex Boqers DEN HAAG - De verhoren van de parlementaire enquêtecom missie naar de bouwfraude gaan aanstaande donderdag van start met klokkenluider Ad Bos. Onder de andere getuigen die worden opgeroepen zitten vrij wel alle toppers uit de bouw wereld, onder wie Elco Brink man, de voorzitter van het Alge meen Verbond Bouwbedrijven en Joop Janssen, president-di recteur van bouwbedrijf Heij- mans. De commissie gaat ook ex-mi- Advertentie MMMMtjD De autosite voor heel Nederland nisters en andere politici verho ren. De commissie, die onder leiding staat van GroenLinks-Kamer- lid Marijke Vos, gaat de verho ren schematisch aanpakken. Eerst wil de commissie een beeld geven van de structuur en cultuur van de bouwwereld, vervolgens wordt dieper inge gaan op mogelijke onregelma tigheden. De laatste dagen - de verhoren lopen tot en met 16 september - komt de rol van de overheid, de integriteit van de ambtenaren en de rol van belan genorganisaties van de bouwers aan bod. Dan worden ook ex- ministers en andere politici ge hoord. Een centrale rol is weg gelegd voor Ad Bos, die de bouwfraude aanzwengelde door de schaduwboekhouding van bouwbedrijf Koop Tjuchem naar buiten te brengen. De com missie gaat met deze getuige De LPF verkeert in een beroerde financiële positie en heeft jaarlijks één a twee miljoen euro nodig om uit de problemen te blijven. Interim-partijbestuurder Ed Maas heeft daarom voorgesteld een deel van het salaris van de eigen Kamer leden te laten storten in de partijkas. De desbetref fende parlementariërs lopen er echter niet warm voor. De stelling 'we doen al zoveel aan het milieu' is volgens mi lieusocioloog Arthur Mol en milieubeleidsdeskundige Hans Bruyninckx van de Universiteit Wageningen absoluut niet waar. Officiële cijfers bewijzen het tegenovergestelde. Beiden hopen daarom dat de VN-top in Johannesburg het milieu weer op de agenda van wereldpolitiek weet te zetten. De 82-jarige paus Johannes Paulus II bad gisteren op de laat ste dag van zijn bezoek aan Polen om kracht, om zijn van ho gerhand toevertrouwde missie te kunnen voltooien. Hij ontkrachtte daarmee geruchten dat hij in zijn va derland zou blijven om er zijn dood af te wachten. Rafael van der Vaart ontbreekt in het Neder lands elftal dat morgen oefent tegen Noorwe gen. De middenvelder van Ajax kampt al een tijdje met liesklachten. Met het oog op de eerste EK-kwalificatiewed- strijd, op zaterdag 7 september tegen Wit- Rusland, wordt hij ge spaard. Bondscoach Dick Advocaat heeft daartoe besloten in overleg met Ajax-trai- ner Ronald Koeman. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7 radio en televisie: 9; gezondheid: 10; zeeland: 11,13,15 en 17; sport: 18 en 19; buitengebied. 21,23 en 24 van onze redactie buitenland RAMALLAH - De Palestijnse terrorist Abu Nidal (65) is dood in zijn huis in Bagdad aange troffen. Dat hebben Palestijnse media gisteren gemeld. De organisatie van Sabri al-Ba- na, beter bekend onder de naam Abu Nidal, pleegde in de jaren tachtig tientallen bloedige aan slagen op Israëlische en joodse doelen. Ook zou Abu Nidal een aanslag op de Palestijnse leider Jasser Arafat hebben beraamd. Het lichaam van Nidal had schotwonden. Palestijnse bron nen bevestigden dat hij zich kennelijk drie dagen geleden van het leven heeft beroofd. De Israëlische strijdkrachten heb ben zich gisteravond terugge trokken uit Bethlehem op de Westelijke Jordaanoever. De te rugtrekking volgt op het ak koord van zondag tussen Israël en de Palestijnen. De Islamistische Jihad en Harnas hebben het plan voor de geleidelijke terugtrekking afge wezen. Beide dreigden het aan tal aanslagen tegen Israël op te voeren om het plan te torpede ren. Na het vertrek van de Israëli sche troepen arriveerden onge veer honderd Palestijnse agen ten in Bethlehem. Zij moeten garant staan voor de rust in de stad en aanslagen op Israëlische doelen voorkomen. De agenten kwamen uit Jericho, de enige grote stad op de Westelijke Jor daanoever die niet is bezet. Gazaplan De Israëlische minister van De fensie, Benjamin Ben Eliezer, en de Palestijnse minister van Bin nenlandse Zaken, Abdel Razeq Al Yahya, kwamen zondag avond de terugtrekking van de Israëliërs overeen, het zogehe ten Gaza Eerst-plan. RTR/DPA/AP/AFP/ANP Advertentie dieper door op de frauduleuze handelingen die uit de boek houding blijken. Andere namen van getuigen wil de commissie niet geven. „Het kan zijn dat we op het laatste moment besluiten een getuige op te roepen", aldus Vos. Ergernis In de laatste week wil de com missie de gang van zaken bij de aanleg van de Schipholtunnel bespreken. Deze zaak werd in november tot ergernis van de Tweede Kamer geschikt Een aantal bedrijven werd in deze zaak verdacht van het vervalsen van facturen, opdrachtbonnen en financiële overzichten tussen 1990 en 1998 Vos stelt nadrukkelijk dat het niet de bedoeling van de enquê tecommissie is om mensen pu bliekelijk aan de schandpaal te nagelen. GPD voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon a noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: 8 713214"000002 D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19,25). per kwartaal met automatische incasso 52.-). O per jaar met automatische incasso 198.) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33