Breder gebruik van sportcentra 7 Vissterfte in vijver Sint Jansteen Retranchement in de schijnwerpers Boekweitfeesten zetten dorp op zijn kop Ouderen langer thuis laten wonen De Kronkel opent vandaag de deuren Gemeente Oostburg bouwt voorzieningen om Jongetje gewond door tentharing Automobilist rijdt tegen slagboom Oudjes doen het goed in rally voor motoren Jonge redster kikkervisjes gehuldigd Oostburgse krulbollers openen nieuwe baan Bromfietser valt door hond in Zuiddorpe zeeuwse almanak Vangst ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 19 augustus 2002 SWT JANSTEEN - Medewer kers van gemeentewerken Hulst kebben zaterdag zo'n vijftig kilo dode vis uit de vijver aan je Prins Hendrikstraat ge schept. Zuurstofgebrek veroorzaakt dooreen te hoge watertempera- tuur is waarschijnlijk de oor zaak van de vissterfte. De ruim honderd witvissen en een aantal grote karpers zijn overgebracht naar een koelcel. Nader onder zoek moet vandaag uitwijzen of er misschien sprake is van botu- lisme. De vijver is een gelief koosd visstekje voor vooral de jeugd uit het dorp. Vrijdag za gen enkele kinderen al wat vis zuurstofhappend boven het wa teroppervlak uitkomen. Vol gens de gemeentewerkers zit er geen enkele leven meer in het water. „Door de ook vrij lage water stand wordt dit stilstaand water bij deze hoge temperatuur snel opgewarmd. Daardoor komt er zuurstofgebrek," meldden de gemeentewerkers aan de toege stroomde buurtbewoners. Een paar van hen wezen met een be schuldigende vinger naar de ge meente. „Enkele jaren geleden stond er nog een fontein in de vijver. Ineens werd die er om on verklaarbare reden uitgehaald. Dan zit er geen enkele beweging meer in het water en krijg je vooral bij extreme temperatuur deze problemen. Anders zag je de brandweer in een war me periode het water in de vijver voor een zuurstof injectie nog wel eens goed openspuiten. Dit kan blijkbaar ook al niet CADZAND - Het sportcentrum in Cadzand-Bad wordt omge bouwd tot een sport- en recrea tiecentrum waar alle mogelijke vormen van slag- en balsporten kunnen worden beoefend. De gemeente Oostburg komt hier mee met een eerste aanzet tot de clustering van voorzieningen rondom bestaande sport- en vrijetijdsvoorzieningen en een inrichting hiervan voor meer multifunctioneel gebruik. Behalve in Cadzand is het even eens de bedoeling de basiscom plexen De Eenhoorn in Oost burg en Raceland in Breskens om te bouwen tot multifunctio nele sport- en vrijetijdscentra. Die zijn niet alleen gericht op sportprestaties, maar met name op recreatie en sportbeleving. Uiteindelijk moet een product ontstaan dat voor tal van ge bruikersgroepen interessant is en waarmee een breder financi eel draagvlak wordt ontwik keld, zodat de kwaliteit in toe komst is gewaarborgd. Dagjesmensen Het nieuwe toeristische vrije tijdsbeleid in de gemeente Oost burg is een deelproject van de Recreatievisie West Zeeuws- Vlaanderen. Hieruit komt onder meer naar voren dat er grote be hoefte bestaat aan een opwaar dering van sport- en vrijetijds- voorziening die mede bepalen of toeristen en dagjesmensen hun vakantie of vrije tijd zullen in de regio zullen doorbrengen. Ver der wordt ook gewezen op de potentie van de streek, met als voorbeeld de drie miljoen Vla mingen die binnen een straal van veertig kilometer wonen. De nieuwe elkweers-voorzie- ning in Cadzand-Bad vormt de eerste aanzet voor het nieuwe beleid. De ombouw van vier ten nisbanen en de renovatie van de oefenkooi is inmiddels gereali seerd. Verder wordt het terras gereconstrueerd, inclusief aan bouw van een luifel, en een speelvoorziening met het thema 'bal' ingericht. De sporthal krijgt een multifunctioneel ka rakter waardoor de ruimte naar behoefte kan worden verdeeld in kleinere eenheden met even tueel een lager plafond. Ook komt er op de vloer een nieuwe deklaag en wordt de ventilatie verbeterd. Verder krijgt de ver lichting van de tennisbanen een oppepper en wordt de parkeer plaats verbeterd. De ontwikke ling van het multifunctionele sportcentrum in Cadzand gaat bijna 350.000 euro kosten. Hier bij is niet de renovatie van cle tennisbanen voor bijna 177.000 euro inbegrepen, een bedrag dat al eerder beschikbaar is gesteld. Het voorstel om het krediet voor de plannen beschikbaar te stel len komt op vrijdag 30 augustus aan de orde in de gemeentelijke commissie financiën. Aanvang 10.30 uur in de kantine van het gemeentehuis in Oostburg. KWADENDAMME - Een 6-ja- rig jongetje uit de gemeente Borsele is zaterdagavond ge wond geraakt toen hij op het sportveld in Kwadendamme met zijn buik in een metalen pin viel. Hij is naar het ziekenhuis in Goes gebracht en kon de volgen de dag weer naar huis. SLUISKIL - Bij de brug van Sluiskil reed zaterdag rond half een 's middags een nog onbeken de automobilist tegen een da lende slagboom op de noord oostelijke oprit. De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd, maar reed toch verder. Ook de slagboom en het wegdek liepen door de aan rijding schade op. Het schade bedrag is onbekend. Verlichte geveltjes in de Noordstraat. door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - „Ik voel me ver licht." Riekje Toorenaar kon het niet treffender brengen. Omwikkeld met een slinger van genoot ze vrijdagavond in de Noordstraat te Retranchement tij dens het verlicht weekend van de grote belangstelling voor al het schoons dat de dorpsgemeenschap in de schijnwer pers heeft gezet. Tïuzement had het afgelopen weekend veel weg van een sprookjesdorp. De eerste aflevering werd meteen een vol treffer. Ook nu weer had de dorpsraad met succes een beroep gedaan op de in woners om hun trots te doen fonkelen. Voorzitter Piet Risseeuw was uitermate tevreden: „De nieuwe gemeente Sluis kan straks trots zijn op een dergelijke kleine kern met zo veel saamhorigheid. Met een beperkt budget en veel vrijwil ligers krijgen we dit toch voor elkaar. Ons dorp is weer eens op de kaart gezet. Voor volgend jaar moeten we bekijken of uitbreiding naar bijvoorbeeld het nabijgelegen Terhofstede mogelijk is. Ook uitbreiding van de terrassen is no dig, want niet iedereen kon een plekje bemachtigen." Ongestoord Voor de gelegenheid waren alle straten afgesloten voor gemotoriseerd verkeer, waardoor voetgangers ongestoord langs een parcours van feeëriek ver lichte huizen, monumenten en histori sche wallen konden schuifelen. Naast verlichting hadden de grensbewoners voor het nodige vertier gezorgd. Het pleintje in de Prins Mauritsstraat was foto Peter Nicolai omgedoopt tot Vogelplein en hier zaten alle buurtbewoners bij elkaar te genie ten van de aandacht voor hun lichtui- tingen. Onderwijl zorgde Robbie de Vrieze voor de muziek. Het Marktplein tje was ingericht als een groot terras en de groep Gimmick speelde op de kiosk krakers van toen en nu. De pas aange legde speelweide maakte deel uit van de route en ook hier was er volop muziek van Excelsior uit Cadzand op vrijdag en Apollo uit Sluis op zaterdag. Zater dag speelde een accordeonist in een bootje in de walgracht. doorWilma Valk AARDENBURG - Maar twee van de ruim dertig oude moto- j ren die zondag deelnamen aan l de 3e St. Baafsrally haalden I de eindstreep niet op eigen kracht. Liefhebbers van oude motoren konden zondagmorgen hun hart ophalen op het Kaaiplein in Aardenburg. Ruim een uur wa ren de motoren voor de start te bezichtigen. Naast een Harley JD 1200 uit 1928, een Lady Grand Sport bouwjaar 1929 en twee fraaie Peugeots van 1931 stonden er BMW's, een aantal NSU motoren, Triumph's en Sparta's. Men zag bekende na men zoals Gillet, Ariel, Motobé- come en Norton. Was de oudste motor 74 jaar, de oudste deelne mer deed er niet voor onder. Mo torrijden en zeker op deze fraaie oudjes schijnt voor alle leeftij- den, „Het was een fantastische j rit!" Tevreden Voorzitter van de Taakgroep Evenementen en tevens mede organisator van de rit les van Haneghem was dan ook meer dan tevreden over de opkomst: ..Ondanks het zeer warme weer, de oudjes hebben soms proble men met hun koeling, waren er maar twee uitvallers. De Sint Baafsrally voor moto ren tot 1970 wordt iedere derde zondag van de maand augustus gehouden. KOEWACHT - De elfjarige Naomi Dewitte werd zaterdag in het zwembad van Koewacht door de jeugdclub Kids for Ani mals van de dierenbescherming verrast met een oorkonde omdat ze zich op bijzondere wijze heeft ingezet voor het redden van kik kervisjes. Ook het zwembad kreeg een oorkonde. Badmeester Tonnie Hendrikse wees namelijk begin april van dit jaar Naomi en haar moeder Marina op de ruim hon derd kikkervisjes die in het dan nog met regenwater gevulde bad zaten. Naomi en haar moe der visten met van een panty ge maakt netje de dikkopjes uit het water. Naomi: We moesten er wel voor in het vrij koude water waden. Maar dat doe je toch om deze beestjes te redden." Marga de Jonge reikte namens de jeugdclub van de dierenbe scherming de oorkondes uit. door René van Stee ZUIDDORPE - Zuiddorpe stond voor alweer de 25e keer op zijn' kop vanwege de Boekweit feesten. De stralende zon en een gevarieerd programma zorgden voor een drukte van belang op en rond het Dorpsplein. Met na me onze zuiderburen lieten zich niet onbetuigd. Na een drukke en lange zaterdagnacht waren ze zondagmorgen al om zeven uur weer in groten getale aanwezig om iets van hun ga ding te vinden op de rommel markt. Voorzitter Wim Allonsius van het organiserende comité was na afloop een tevreden mensen. „De terrassen zaten overvol, et is lekker gegeten en gedronken en voor iedereen was er iets leuks te doen", verklaarde hij. Ook de verbeterde opstelling van de partytenten op de Dorps plein, met een beter overzicht en meer ruimte, zorgden volgens hem voor het doorslaande suc ces. Ook toonde Allonsius zich zeer verheugd dat het nieuwe bestuur en talloze vrijwilligers na het terugtreden van Annie van Hoecke, die zich na 23 jaar wegens ziekte terugtrok uit de organisatie, in hun opzet waren geslaagd. Traditiegetrouw begonnen de Boekweitfeesten op zaterdag met een ballonwedstrijd. Voor de betere schutters was er een De kippetjes Maaike en Marloes Stofferis vermaakten de bezoekers. schieting op de staande wip. Onder de koele beschutting van de linden speelden enkele leden van Bridgeclub Axel een spelle tje kaart. Ze maakten meteen ook van de gelegenheid gebruik belangstellenden te werven voor een basiscursus voor be ginnen. Verder konden belang stellenden doorlopend een kijk je nemen bij allerlei kraampjes en een kinderrommelmarkt. Li ve muziek van Eddy's Combo zorgde 's avonds voor een volle dansvloer en een sfeervolle am biance op het Markplein. Ook zondag waren er volop kraampjes. De klanken van muziekvereniging EMM uit Koewacht lokten wederom vele door Jean-Lou de Gucht KLOOSTERZANDE - Ouderen in de gemeente Hontenisse kun nen in de toekomst langer thuis blijven wonen doordat ze de zorg kunnen krijgen die ze wil len en nodig hebben. Woonzorgcentrum Antonius, de regionale Zeeuws-Vlaamse Wo ningbouwvereniging, de ge meente Hontenisse en de Stich ting Welzijn voor Ouderen in Hontenisse hebben daartoe gis teren een intentieverklaring on dertekend. De samenwerking heeft tot doel om een integraal aanbod aan wonen, zorg en wel zijn te ontwikkelen, toegesne den op de behoeften en wensen van de cliënt. „Wonen, zorg en welzijn zijn heel belangrijk voor ouderen", zegt wethouder F. van Dries- sche. „Ouderen willen zo lang mogelijk in hun oude vertrouw de omgeving blijven wonen. Aan die wens moeten we gevolg kunnen geven. Het is beter voor de sociale contacten van de ou deren en bovendien houdt het ook de leefbaarheid van de klei ne kernen in stand. Met het te kenenvan de intentieverklaring hebben we vandaag een belang rijke eerste stap gezet." Het project start 1 september met de zogenaamde eerste cir kel. „Die eerste cirkel betreft een afstand van ongeveer 200 meter van het woonzorgcen trum Antonius", zegt directeur R. van den Kieboom. „Daar blijft het zeker niet bij. We wil len ervaring opdoen en langza merhand de eerste cirkel uit breiden naar meerdere kernen van de huidige gemeente Honte nisse." Ontspanning De nieuwe zorgverlening van het woonzorgcentrum is moge lijk geworden doordat ook ver zorgingshuizen vanaf 1 januari het product thuiszorg mogen le veren. Er moet dan gedacht worden aan verzorging, verple ging, begeleiding, 24 uurs ver zorging, maar ook aan ontspan ning in het woonzorgcentrum en kortdurende opname. De samenwerking is aangegaan voor een periode van vier jaar met aansluitend een nieuwe pe riode. Van den Kieboom heeft er alle vertrouwen in dat het pro ject zal slagen. „Voor Zeeland is dit een uniek project, maar er zijn voorbeelden in Nederland waar het werkt," OOSTBURG - „Boven alles, be min uw bol." Het is het eerste gebod van de Tien Geboden van de krulbolsport. Die Tien Gebo den hangen bij de ingang van de nieuwe accommodatie van de Oostburgse krulbolclub Raak tegen Staak op het industrie park Stampershoek. Noodgedwongen moest de club naar dat nieuwe onderkomen verhuizen omdat hun voormali ge accommodatie in het renova tieplan van de Finlandwijk viel Karei Hubregtse ondertussen vergroeid met de club „Het is een schitterende accommodatie en toch hebben velen van ons nog heimwee naar ons vorig on derkomen. Het was allemaal wat kleiner, wat gezelliger. We hadden het ook met zijn allen opgebouwd en als we daar niet weg gemoeten hadden, zaten we er nog. we zijn de woningbouw vereniging Breskens en de gemeente dankbaar dat we een nieuw onderkomen hebben.De club zag in 1970 het levenslicht. Tien jaar werd er onder de 'blote hemel' gebold. In 1980 werd de zaak overkapt en kwam er een damesafdeling bij. Op dit mo ment is er een zestigtal leden, van wie 38 dames. Voor deze Of ficiële opening, die werd ver richt door wethouder L. Wille, waren ook een aantal bevriende clubs, Breskens, Aardenburg en IJzendijke, naar Stampershoek gekomen. De nieuwe accommo datie bestaande uit twee banen, een zitgedeelte, keuken en een opslagruimte. door Jean-Lou de Gucht HULST - Eetcafé De Kronkel aan de Grote Bagijnestraat in Hulst opent vandaag de deuren. De gemeente Hulst heeft het ca fé een exploitatievergunning gegeven nadat de bestuursrech ter geconcludeerd had dat de gemeente eigenaar J. Gajewski de vergunning onterecht had geweigerd. De opening van het café maakt een einde aan de ruim een'jaar durende juridische touwtrek- wedstrij d tussen de gemeente en Gajewski. In het pand aan de Grote Bagijnestraat zat het voormalige eetcafé De Smidse. Dit café was de omwonenden een doom in het oog vanwege nachtelijke overlast. De Kron kel kreeg geen exploitatiever gunning, omdat het café volgens de gemeente niet thuishoort in de Grote Bagijnestraat. De ge meente wil hiervan een woon straat maken. „De gemeente had de exploitatievergunning nooit mogen weigeren", zegt W. Suijkerbuijk, Gajewski's raads man. „Hij begint immers met een nieuwe zaak en heeft niets te maken met De Smidse. Gajew ski heeft een goed verhaal en kan nu eindelijk zijn goede be doelingen aantonen." Gajewski beraadt zich volgens Suijkerbuij k nog over het indie nen van een schadeclaim bij de gemeente. „Dat heeft geen haast. Een deskundige moét maar eens berekenen om wat voor een bedrag dat gaat. Ga jewski heeft geen inkomsten ge had omdat de gemeente hem onterecht een exploitatiever gunning heeft geweigerd. Dan hebben we het toch over een om zetverlies van een jaar." De opening van het café heeft tot geschokte reacties in de straat geleid. De bewoners dachten dat het juridisch zo ge regeld Was dat het café nooit meer open zou mogen. Ze hou den nu hun hart vast voor we derom overlast. Daarnaast vrezen ze dat er in het pand mis schien drugs verhandeld wor den. ZUIDDORPE - Een achttienja rige bromfietser uit de gemeente Axel is zaterdagavond in Zuid dorpe omstreeks half twaalf ge wond geraakt na een aanrijding met een loslopende hond. De jongen reed op de Hazelaren straat in de richting van Koe wacht. Hij is met onbekende verwondingen naar het zieken huis in Terneuzen vervoerd. Van de hond ontbreekt nog elk spoor. foto Camile Schelstraete belangstellenden naar de party- tent. De jeugd van vier tot acht kon zich uitleven met street- dance. Op de klanken van Jun kie XL zetten de zonder uitzon dering vrouwelijke danseresjes hun beste beentje voor. Een ritje met de paardentram maakte voor veel bezoekers tenslotte het feest compleet. De hele dag waren de kinder tjes met hun schepnetjes in de weer geweest in het Veerse Meer. Terwijl hun ouders zich verpoosden in de tuin van hun vakantiewoning, die di rect aan het meer grensde, haalden de kinderen onder het slaken van enthousiaste kreetjes menig krabbetje en garnaaltje boven water. Dit waren vissers-in-de-dop Een van de kleintjes, de vijf jarige Guillaume, was zijn schepnetje op een gegeven moment beu en ging de wo ning binnen om tv te kijken. Toen hij een goed uur later weer naar buiten kwam, za ten zijn ouders aan de borrel. Op de tuintafel stonden gla zen, zoutjes en een volle schaal met krukels, die die zelfde middag nog waren aangeschaft bij de viswinkel in de buurt. „Wat eten jullie?", vroeg Guillaume nieuwsgierig, wijzend op de schaal. „Krukels", antwoordde zijn moeder. „Dat zijn zeeslakjes en die zijn heel erg lekker. Het ventje keek nog eens naar de schelpen en daarna bewonderend naar zijn leef tijdgenootjes die nog altijd met hun schepnetjes bezig waren. Hij wierp een vragen de blik op zijn moeder en zei: Wie heeft die gevangen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27